Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nienws. minister, maar via dien bedooMen referendaris, en 200 kon het gebeuren, dat óf de minister niet in die mate werd ingelicht als gewenschit had kunnen zijn, óf wel die officieren niet meer zoodanige vrijheid genoten in hun adviezen als tot juiste betoioideeling noodzakelijk was. Attengs word 'ie militaire referendaris de eigen lijke koopman van oorlogsbehoeften; hij reisde op en neer naar Essen al had hij er eigenlijk volstrekt niets te maken misschien éénmaal tegen 3at de Indische commissie er twee keer kwam; voor hem werd een speciaal tarief van verblijfkosten in het leven geroepen, bijkans dub bel zoo hoog als voor de ar'tilleriekapiteins, enz. enz. De minister van Marine sprak hij zijn begroo ting van een band van wederzijdsdh vertrouwen, van onbeperkt vertrouwen e. d. tusschen de firma Krupp en ons; nu, men kan zich voorstellen, dat dergelijke banden in het klein „handjes" zoo men wil aanwezig wajen tusschen de firma en ambtenaren die aan de departementen eigenlijk de Lakens uitgaven; aan Oorlog, zoowel als aan Marine en aan Koloniën zitten ze, en bij name kent thans iedereen hen. Ik wil hierbij' geen ocgenbSik de veronderstelling wagen dit zij ten overvloede met grooten nadruk geconstateerd dat men bij het vaststellen dier groote voor liefde voor Krupp ook maar één oogenblik de goede trouw öf integriteit der ambtenaren in twij fel trekt, integendeel; alleen, er schijnt zoodanig vertrouwen te heerschen, dat de critiek nu en dan onvoldoende zeggenschap heeft en men er klaar blijkelijk onk wel eens invliegt. Getuige o. m. de uitzending van twaalf verouderde vuurmonden voor véld- en bergartillerie in 1902, nadat reeds in Holland voor niemand meer een geheim was, dat die stukken onmogelijk aan de te stellen eischen konden beantwoorden. De Indische ar tillerie ging toen braaf aan het proeven nemen met dat minderwaardig materieel; het moest en zou „Krupp" zijn. Andere geschutsoorten werden niet aan haar oordeel onderworpen. En in dien trant is het steeds gegaan. 'Naar men hier fluistert, heeft zelfs minister Idenburg aan de Kamer meermalen in deze zaak een voorstelling gegeven, die er op zijn zachtst „niet door kan", altijd natuurlijk weer vol komen te goeder trouw. Maar het blijft de vraag, of de parlementaire commissie, nu zij tot het constateeren komt van eenTge „eigenaardigheden", wel geneigd zal wezen, om zoo vergoelijkend te praten ais van zekere zijde gehoopt wordt. 'Zietdaar enkele on-ditsd' Ook aan den Haagschen correspondent van het »Berliner Tageblatt" is een en ander over het rapport der Krupp-commissie ter oore gekomen. O. m. seint hij de volgende voor zijn lezers zeer geruststellende mededeeling »Ik verneem thans, dat de commissie de on houdbaarheid der beschuldigingen van Thomson tegen Krup heeft vastgesteld. Krupp heeft nooit verouderd matriaal geleverd, alleen werd hem dit bij uitzondering door het departement van Koloniën besteld. De leveringen voldeden altjjd volkomen aan gestelde eischen. De bestellingen van Krup zullen met geen kanon verminderen. Het marine-departement gaat bij de beschuldigingen vrij uit, alleen het ministerie van Koloniën en dat van Oorlog had den lichte fouten begaan. De Krupp-afiaire schijnt dientengevolge op een reusachtig fiaso van Thomson uit te loopen". De heer Thomson, wiens oordeel over dit tele gram door het »Vad." werd gevraagd, was zoo vriendelijk het volgende mede te deelen »Voor eenige dagen diende zich bij mij de cor respondent van het Berliner Tageblatt aan, die mjj gegevens kwam vragen uit het zoogenaamde Krupp-rapport. Ik heb hem tot myn leedwezen moeten teleur stellen, omdat gelijk de bladen reeds hebben medegedeeld en ook aan den geachten ondervrager bekend was in strijd met het advies van de commissie niet tot publicatie was besloten. Het eenige, wat ik my heb laten ontvallen en daarbij ben ik mjjn bevoegdheid in zeer ge ringe mate te buiten gegaan was, dat ik ver klaarde over onze uitkomst tevreden te zijn. Ech ter herstelde ik die openhartigheid dadelijk door er aan toe te voegendat zal u als correspondent van het Berliner Tageblatt wellicht niet aange naam zijn te hooren...... Als ik mij in den Krupp-veldtocht nog over iets verbazen konde, het zou zyn over het nu ge publiceerde telegram. Echter, zóó naïef ben ik niet meer." Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins begaf zich heden-ochtend om 8 uur 56 naar den Haag. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De voor de héift by de jongste verkiezingen hernieuwde Staten van Zuid-Holland kwamen gister in de vergaderzaal van de Tweede Kamer in zomerzitting bijeen onder voorzitterschap van mr. Patyn, staatsraad i. b. d., commissaris der Koningin. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, herinnerde de voorzitter aan het verlies dat H. M. de Koningin en het Vorstenhuis heeft ge leden door het overlijden van H. K. H. de Prinses Weduwe von Wied. Algemeen is hulde gebracht aan de beminnelijke eigenschappen van deze Vor stin uit het Huis van Oranje, die niet 't minst als Prinses herinneringen heeft achtergelaten, hoewel sedert Haar huweljjk niet meer in Haar vaderland verblijf houdend, steeds met sympathie en belangstelling daarvoor bezield was en voöral in de residentie zich de sympathie had ver worven. Nadat de geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden in handen waren gesteld van drie commis sies, die tot aller toelating concludeerden, legden de nieuwgekozenen de eeden of beloften af. Om trent de geloofsbrieven der heeren Kraus (Den Haag) en de Jongh (Rotterdam) zal later worden gerapporteerd. De Voorzitter richtte een woord van wel kom tot de her- of gekozenen en verbond daar aan een woord van herinnering aan het 8-tal dat langer of korter tijd deel van de Statenvergade ring heeft uitgemaakt, t. w. de heerenvan Ho boken van Cortgene, Evers, Muller, Volker, v. d. Berg, den Houter, Kolfl' en J. Visser Jz. Den heer Evers, die als lid van Ged Staten den indruk liet van met groote nauwgezetheid en toewijding zijn functie te vervullen, wenschte spr. de rust toe die hij door zyn bedanken als lid der Staten genomen heeft. Van den heer Muller, wiens afwezigheid hjj zeer betreurde, getuigde de voorzitter, dat dit lid, ondanks zijn drukke en belangryk bezigheden als wethouder van Rotterdam, nooit verhinderd was met belangstelling de Statenvergaderingen by te wonen en haar met menig gewichtig advies voor te lichten. j Den heer Volcker, die om gezondheidsredenen het lidmaatschap neerlegde, wenschte hij verbe tering daarvan toe. De h.h. v. d. Berg en den Houter herinnerde spr. als leden, die belangrijke adviezen gaven, terwjjl de heeren Kolff en Visser slechts zeer kor ten tijd deel uitmaakten van de vergadering. De verkiezing van 3 leden der Eerste Kamer wordt bepaald op 12 Julidie van 4 leden van liet College van Ged. Staten op morgen Verschillende onderwerpen worden gesteld in handen van speciale commissiën, o a. van lo. de heeren Van Heemstra, Gevers Deynoot, Kersteren en Mees de provinciale rekening over 1908. 2o. de heeren De Wilde, von Briel Sasse, van Dorp, Gerretson, de Bruyn, van Liefland en van Straaten de subsidieaanvragen voor inrichtingen voor vakonderwijs. 3o. de heeren Schippers, Ruysch, Nolet en Overwater de aanvrage om steun voor de Huis- vlijttentoonstelling te Scheveningen. 4o de heeren van Wichen, de Gijzelaar, Patyn, Verhoeven, Visser van IJsendoorn en Warnaer, het voorstel betreffende een geldeljjke tegemoet koming aan Oegstgeest voor overneming van den weg van de Poelbrug tot aan den Ryksweg 's Gra ven h age 5o. de heeren van der Gyp Barendregt, van Dobben, de Bruyn, Zaayer en Plantenga, de ver schillende polderreglementen of daarin voorgestel de wijzigingen 60. de leden der vroegere commissie het voor stel betreffende een nieuwe gemeente Hoek van Holland. De vergadering ging uiteen tot morgen en zal 19 Juli zoo noodig 20 Juli terugkomen ter be handeling van de verdere onderwerpen, begroo ting, enz. De tien-urendag. De Vereeniginging van Land- en Tuinbouw- knechts te Sassenheim, onderafdeeling v^n den R.-K. Volksbond aldaar, besloot niet deel te hemen aan de actie voor den 10-urigen arbeidsdag, uit gaande van het Bureau voor de R.-K. Vakorga nisatie, omdat, naar de meening der vergadering, een 10-urige arbeidsdag voor het bollenbedrijf een onmogelijkheid is. Staking te Beek en Donk. De Ned R.-K. Metaalbewerkersbond meldt: In de Maandagnamiddag gehouden vergade ring van het stakende personeel der firma P- v. v. Thiel Co., is, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Me taalbewerkersbond, met algemeene stemmen be sloten de staking op te heffen. De staking brak uit 20 December 1909 en heeft dus ruim een half jaar geduurd. Reden tot opheffing was het steeds grooter wordend aan" tal vonderkruipers" en de totale onhandelbaar heid der firma om in redelyk overleg met de vak organisatie te treden, ten einde tot een bevredi gende oplossing te geraken. Onder deze omstan digheden werd voortzetting van den strjjd nutte loos geacht. Er zal worden getracht zooveel mogelijk sta kers by de firma in dienst te krijgen alhoewel een aantal daarvoor nadrukkelijk hebben bedankt en ander werk zullen zoeken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.7 te Horta. Laagste barometerstand 749.6 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dagmatige, tot krachtige noordwestelijke, later afnemende en krimpende wind, veranderlijke bewolking, waar schijnlijk regen of onweersbuien, zelfde tempe ratuur. Gemeenteraad. Op de agenda der vergadering van den Gemeen teraad op Dinsdag 12 Juli 1910, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwjjs (vacature G. W. van Bergen Walraven.) Aanbevolen wor den door de Commissie1. de heer A. Boot, 2. de heer A. J. J. de Groot. 2. Verzoek van mejuffr. J. 0. C. van Bemmel, om eervol ontslag als onderwijzeres aan school C, met advies van B. en W. 3. Verzoek van den Gemeente-Secretaris om hem een vacantie-verlof te verleenen, met advies van B. en W. 4. Ontwerp-besluit (model C) tot wijziging der Gameentebegrooting, dienst 1910. 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van, naar aanleiding van door heeren Gedeputeerde Staten gemaakte opmerkingen, gewyzigde veror deningen op de heffing en de invordering van schoolgelden op de Middelbare scholen en het Gymnasium. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de Zweminrichting, tevens hou dende hun advies op het ingekomen verzoek van J. A. van Buysen e.a. en het voorstel van het Raadslid, den heer P. de Bruin. 7. Voorstel van B. en W. tot vastelling eener verordening, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie van het Stedelijk Muziekkorps. 8. Vaststelling van diverse rekeningen met advies van de Financieale Commissie. 9. Verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs en van het Bestuur de Departementale bewaar scholen om op grond van de betrekkelijke veror dening wederom de jaarlyksche subsidie voor hare bewaarscholen ta mogen ontvangen, met advies van B. en W. 10. Verzoek van W. Spronsen Co. tot over neming door de Gemeente van de reeds aange legde Christiaan-Huygenstraat e.a., met advies van B. en W. 11. Verzoek van G. Sardeman en tf. Oldenhuis om hun concessie te verleenen voor het leggen yan draden voor electrische klokken in deze ge meente, met advies van B. en W. Verordening Stedelijk Muziekkorps. B. en W. hebben den Gemeenteraad ter goed keuring aangeboden een ontwerp van een veror dening regelende de samenstelling en den werk kring van de Commissie voor het Stedelyk Mu ziekkorps. Schoolgelden Middelbare scholen en Gymnasium. B. en W, zeggen in een schryven aan den Raad »Van heeren Gedeputeerde Staten ontvingen wij de door Uwen Raad vastgestelde verordenin gen op de heffing van schoolgelden voor de Mid delbare Scholen en voor het Gymnasium met eenige opmerkingen terug. Dit schrijven leggen wij hierby over. Naar aanleiding daarvan opgemaakte ontwerpen van opnieuw vast te. stellen verordeningen op de heffing en nieuwe verordeningen op de invorde ring worden U hierby aangeboden. In bijgaand ontwerp-schryven, dat wy bij aan neming onzer voorstellen aan heeren Gedeputeerde Staten denken te zenden, is de noodige toelich ting op onze voorstellen te vinden. Alleen willen wij opmerken, dat de wyzigingen niet van prin- cipieelen aard zijn, behalve de invoering van re ductie by meer leerlingen uit éen gezin ook voor buitenleerlingen, welke ons afgescheiden van de opmerkingen van heeren Gedeputeerde Staten, toch billyk voorkomt". Verordening nieuwe zwemplaats. Naar aanleiding van het adres van J. A. van Buysen en 23 andere schoolgaande meisjes en het voorstel van het Raadslid, den heer P. de Bruin, betreffende het door B. en W. ingediende ont werp eener gewyzigde verordening op de zwem plaats, hebben B. en W. onder intrekking van dat ontwerp, den Raad een gewyzigd ontwerp aangeboden. De Gezondheidscommissie is vooraf door B. en W. gehoord. Na haar advies, dat B en W. hierby overleg gen, is door hen nog een kleine wjjziging aange bracht. In dit nieuwe ontwerp is de redactie van het hoofd der verordening en van art. 1 eenigszins verbeterd en wordt aan B. en W. de vaststelling van een reglement voor de inrichting alsmede de verstrekking van de noodige instructie aan het personeel opgedragen. Hoofdzaak is echter, dat de regeling der zwem- tijden uit de verordening wordt gelicht en in handen wordt gelegd van B. en W,, waar deze detailregeling beter op haar plaats is. Den rooster dier tjjden hebben B. en W. met machtiging van den Raad reeds voorloopig vast gesteld, doch het maakt bij hun College nog een punt van overweging uit, hoe vooral op de Woens dagen en Zaterdagen een betere verdeeling kan verkregen worden, waarbjj ia de juiste maat reke ning wordt gehouden met de belangen der ver schillende categorieën, hetgeen niet zoo heel gemak kelijk is. Behalve een andere verdeeling der zwemtyden vragen adressanten openstelling der inrichting ook op Zondag tot 's middags 12 uur, terwyl de heer De Bruin opening gedurende den geheelen Zondag verlangt. De Gezondheidscommissie wenscht ope ning tot 9 of 10 uur 's morgens. B. en W. moeten zich echter tegen invoering van Zondagsdienst ook voor de nieuwe zemplaats blijven verzetten. Behalve de principieele bezwa ren komt het hun bovendien voor, det het perso neel met het oog op zijn lange, inspannende en verantwoordelijke taak op de werkdagen, de rust des Zondags wel verdient. Hoe gaarne B. en W. velen onder de kosteloos toegelatenen in het genot van een kleedkamertje zouden zien, mogen wij het voorstel van den heer De Bruin, dat in die richting gaat, niet onder steunen, en er toe medewerken den zwemmeester bevoegdheid te geven onderscheid te maken, een bevoegdheid, die voor hem weinig benijdenswaar dig en in de toepassing onmogelijk zou blijken. Wat betreft het lager tarief voor arbeiders en arbeidsters, dat de heer De Bruin voorstaat, komt het B. en W. voor, dat waar het bestaande tarief dat zjj in hun voorstel handhaafden, reeds laag is te noemen en gelegenheid wordt gegeven voor kosteloos gebruik, nog afgescheiden van de moei lijkheden, die de practyk zou opleveren ten aan zien van de beoordeeling, wie zou vallen onder de categorie van arbeiders of arbeidsters, de in schakeling van een verlaagd tarief geen aanbeve ling verdient, zoodat B. en W. daartegen moeten adviseeren. Het voorstel van B. en W. om hen te machti gen voor het loopende seizoen nog een manneljj- ken beambte aan te stellen op gelijke belooning als door den reeds aanwezigen beambte wordt genoten, bljjft gehandhaafd. UIT ROTTERDAM. Gisterenavond te halfnegen brak een felle brand uit op de zolderverdieping van het vere nigingsgebouw van R. Donker aan de Nieuwe Kerkstraat, doordat een uur te voren een meisje met een brandende lucifer in een kleerkast ge zocht had. De brand was in een uur tjjd gebluscht met behulp van zeven stalen. De verschillende zalen en woningen in het verenigingsgebouw leden groote waterschade. De brand bleef be perkt tot de zolderverdieping. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 6 Juli. 8 u. Broersvest. Concert Ste delyk Muziekkorps. Rotterdam. Dagelijks 101-124, 24—54, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Woensdag 6 Juli. 8 u. Park. Concert Stafmuziek Kon. Scherpschutters. Vrijdag 8 Juli. 8 u. Diergaarde Concert Stafmu ziek Kon. Scherpschutters. Pater Alfonsus. Heden vertoefde in onze gemeente de weleervv. pater Alfonsus (Volmar), een der vier eerw. paters Conventueelen, die in Januari 11. in de Singelkerk de H. Missie predikten. Pater Alfonsus, die he den-ochtend in genoemde kerk het H. Misoffer opdroeg, kwam de kennismaking hernieuwen met den zeereerw. pastoor en de weleerw. paters kapelaans in de Singelpastorie, met wien hij tie» dagen lang zoo genoeglijk had samengewerkt. Wy vernemen verder, dat de weleerw. pater Alfonsus, op verzoek ter beschikking is gesteld van den provinciaal zijner orde in de Ver. State» van Noord-Amerika om na het Eucharistisch congres te Montreal (Canada) te hebben bijge woond in den staat Wiscounsin hoofdzakelijk onder de Fransch-Hollandsche bevolking eenige conferentiën te houden. Pater Alfonsus is daar toe aangewezen, omdat hy in bijzondere mate de gave der talen bezit, waar hy reeds vroeger ine» om Konstantinopel onder verschillende nationali teiten werkzaam was. Tramderaillement. De tram van 9.55 u. van Rotterdam naar Hellevoetsluis, is Maan dagavond by Spijkenisse door verkeerden wissel stand gederailleerd. De laatste trein, die eerst circa 12 uur te Brielle aankwam, is terstond n» de passagiers daar gelost te hebben, met werk volk ter assistentie teruggekeerd naar Spijkenisse- Persoonlyke ongelukken zyn er niet by voorge komen. Ljjk aangespoeld. Te Wyk-aan-Zee spoelde gistermiddag tegen 3 uur het Lyk aan va» een man, vermoedelijk stoker, leeftijd naar schat' ting 40 jaar. Verdere herkenningsteekenen waren niet waar te nemen. Uit den toestand, waarin de drenkeling zich bevond, bleek, dat het lichaam niet langer óftD een week in het water was geweest. Valsche notes. Enkele dagen gelede» vervoegde zich by een der groote Héhgsche ba»' kiershuizen iemand, zich noemde M. A. Smit'1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2