Stads- ©n Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. melijk uit Amsterdam afkomstig, hoewel ook el ders veel sympathie voor het plan bestond. In de vergadering der Maatschappij van Nij verheid, heden en Zaterdag te Nijmegen te hou den, zal de beslissing over de verplaatsing van het Koloniaal Museum van Haarlem naar Am sterdam genomen worden. Het Krupp-rapport. Men meldt uit Den Haag: Zooals bekend, was de Krupp-commissie één stemmig gekomen met het voorstel, om het rap port te publiceeren. Nadat de Kamer echter van den inhoud had kennis genomen, deed mr. Drucker, het Kamerlid voor Groningen, in het comité-generaal der Kamer het voorstel, het geheim ervan te bewaren. Na uitvoerige discussie werd daartoe met vrij groote meerderheid besloten. De Friesclie watersnood en Regeeringsliulp. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct_ schrijft Naar ik verneem, worden op de Waterstaats- begrooting van 1911 gelden aangevraagd met de bestemming om steun te verleenen aan de uit voering van bemalingsplannen voor de bij waters nood bedreigde gedeelten in Friesland. Al reeds bij zijn bezoek aan Friesland had de minister van waterstaat beloofd, dat subsidie zou worden ver leend, indien goede bemalingsplannen werden in gediend. Aangezien men in deze richting een oplossing hoopt te kunnen vinden, zal de regee ring het bedreigde Friesche land in boven aange geven zin financieel te hulp komen. V erdraagzaamheid. Eergisteren hebben in de Staten der onder scheidene provincies de verkiezingen plaats gehad voor Gedeputeerde Staten, voor zoover de titula rissen aan de beurt van aftreden waren. Zooals men weet, is aan deze betrekking eene bezoldi ging verbonden. Ofschoon in Overijsel de Rechtsche partyen over de meerderheid der stemmen beschikken en het dus in haar macht hadden de twee aftredende liberale leden hun ambt te ontnemen, is zulks toch niet geschied. Men was zoo humaan, de bei de functionarissen, die zeker hun ambt naar be- hooren hebben waargenomen, in het bezit ervan te laten. Een goed voorbeeld 1 (Tijd.) S. D. A. P. Bij herstemming is tot lid van het bestuur der S. D. A. P. gekozen mr. M. Mendels, te Hilver sum, met 2298 stemmen. Op dr. J. van Leeuwen, te Utrecht, waren 1221 stemmen uitgebracht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 746.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke, tot matigen noordelijken tot noordwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Rotterdam. Dagelijks 10^—12^, 2$—5£, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschantsenbaan. Vrydag 8 Juli. 8 u. Diergaarde, Concert Stafmu- ziek Kon. Scherpschutters. Zaterdag 9 Juli. 6'/j u. Alkemadeplein. Volks concert, Stafmuziek Kon. Scherpschutters. Typhus. Aan den Langendijk breidt zich de typhus weer meer en meer uit Vooral in Oud- Karspel, Broek op Langendijk en Noord-Schar- woude wordt de toestand ernstig. In eerstge noemde gemeente is reeds een officieel verbod uitgevaardigd, om onrein of afval in de slooten te werpen. Op vr ij e voeten. Men meldt uit Leeu warden De justitie alhier heeft Jacob B., die uit nood weer Zondagavond een arbeider uit Augustinusga doodschoot, op vrye voeten gesteld. Besproei ïngsreclame. In Den Haag werd onlangs het asphalt machinaal bedrukt met een reclame voor een schoenfabrikant, die echter onmiddellijk door de politie verboden werd, om dat het besmeren van het plaveisel met een vet- tigen inkt natuurlijk niet toegelaten kon worden. De machine is nu vervangen door een veel onschul diger apparaat In een wagentje van kleine af meting bevindt zich een trommel met de reclame letters, die het asphalt of ander plaveisel telkens raken, terwyl de omgeving van de letters nat gespoten wordt. De trommel laat dus al voortbe wegende een nat spoor achter, waarin de letters die de reclame vormen droge gedeelten vormen en zich dus licht afteekenen tegen de donkere natte deelen van den grond waar deze besproeid is. Deze besproeiingsreclame heeft tevens het voor deel dat zij de straten frisch houdt en dus een deel van het werk van de openbare reiniging uit handen neemt. Heidegronden. Naar de «Asser Ct." verneemt, is de Nederlandsche Heide-Maatschappij begonnen met het in kaart brengen en met het onderzoeken van een complex heidegronden, ge legen onder Ees, gemeente Borger. Van het resultaat van het onderzoek zal het afhangen of deze gronden overgaan in andere handen en of daaraan een nuttige bestemming wordt gegeven. Aangeteekende brief vermist Den 30 Juni j.l. kreeg de jongste bediende van een administratie-kantoor te Dordrecht van zyn pa troon opdracht een brief met aangegeven waarde van f235 op het postkantoor te bezorgen. De jongeling schijnt niet geweten te hebben, hoe hij daarmee moest handelen, althans hij beweert den brief, die met zeven lakken gesloten was, gewoon 'n de brievenbus te hebben geworpen. Op het postkantoor schijnt die vergissing niet te zijn op gemerkt. Een feit is het echter, dat de brief met zijn kostbaren inhoud zijne bestemming niet heeft bereikt. Een door het bestuur der posterijen in gesteld onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. (D. Ct.) Een ergerlyke (niet vervolgde) cacaovervalsch ing. Onder bovenstaand opschrift schreven dr. Van Hamel Roos en Harmens in het Maandblad tegen de Vervalschingen" Wy lezen in het verslag van den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Rotterdam, 4e kwartaal 1909, het volgende bericht: «Een «Schellingscacao", volgens opgave van den winkelier geleverd door de firma J. Veen Co., Sneek, gaf 23.8 van de droge stof aan asch in de asch werd 17.4 van de cacao aan barium sulfaat (zwaarspaath) aangetroffen. Een zóó erger lijke vervalsching van cacaopoeder was hier in langen tijd niet aangetroffener is echter geen proces-verbaal van dit geval opgemaakt, omdat de winkelier te goeder trouw kon worden geacht en de fabrikant niet aansprakelijk kon worden gesteld." Uit dit bericht blyktle. dat de bedoelde fabriek ergerlijk vervalschte, ja, schadelijke waar in den handel heeft gebracht, en 2e. dat dit in ons land blijkbaar straffeloos geschieden kan, daar de fabrikant «niet aansprakelijk kon worden gesteld(waarom niet, wordt in het verslag niet gezegd). Daar er evenwel natuurlyk nog wel van dit schadelijke goed in den handel zal voorkomen, is een publieke waarschuwing in ruime kringen dringend gewenscht. Wy vermelden deze feiten zonder verdere commmentaren, doch wenschen alleen naar aanleiding daarvan de vraag aan onze regeering te stellenIs het by een dergelijken staat van zaken, waarby derhalve ergerlijke en schadelyke vervalsching ongestraft blijft, niet dringend noodig in het welbegrepen volksbelang) dat op de lijst der te behandelen wetten in de allereerste plaats voorkomeEen wet ter beteu geling der vervalschingen van levensmiddelen? Waar wy onder de groote reeks van onafgedane wetsontwerpen de behandeling van dit vraagstuk gemist hebben, geven wy in ernstige bedenking het voor het volgende zittingsjaar, als van over wegend en dringend belang, vóór andere, aan de orde te stellen. Ernstige mishandeling. Twee Hel- dersche visscherlieden passeerden Woensdagmid dag met den trein het station Beverwijk, waar een woordentwist aanleiding was, dat zij handge meen raakten. Toen de trein aan het station stilstond, greep de een den ander aan en sloeg hij hem viermaal met het achterhoofd zoodanig tegen de metalen verwarmingsplaat, dat hij be wusteloos bleef liggen en uit neus en mond bloedde. Door het treinpersoneel werd de dader, Bakker genaamd, aan de politie overgeleverd, terwijl zijn slachtoffer naar het politie-bureau werd gebracht om geneeskundig behandeld te worden. De dader werd naar de gevangenis te Haarlem vervoerd. Brand. In den nacht van Woensdag op Don derdag zag een schildwacht, die op post stond voor het Artilleriepark, gelegen aan den Zijpen- dalschen weg te Arnhem, dat er rook opsteeg uit een schuur ten behoeve van de artillerie, staande in genoemd park, en waarin o.m. geborgen waren vier vaten met buskruit. De schildwacht maakte alarm, waarna spoedig hulp verscheen. Bij het openen van de schuur bleek, dat eenige daarin aanwezige kasten aan het branden waren, welke met vereende krachten met eenige emmers water gelukkig nog tijdig gebluscht werden. De vaten waren opgeborgen achter een muur, en lagen alzoo gescheiden van de brandende kasten. Dooi' het tijdig opmerken van het gevaar is gelukkig een groot onheil voorkomen. De schade is gering- Omtrent de oorzaak is tot nu toe niets bekend. Fraude met werkmanskaarte n. Door de H. IJ. S. M. is, betreffende zoogenaamde werkmanskaarten, fraude ontdekt De Haarlem- sche justitie heeft eenige patroons en knechts ge hoord en waarzchijnlijk zal een strafvervolging der betrokken personen niet uitblijven. De gevallen van fraude zijn de volgende Eenige werkgever hebben op aan de stations verkrijgbare formulieren zoogenaamd aanvragen voor werkmanskaarten, namen geplaatst van n i e t by hen in dienst zijnde ambachtslieden. Deze ambachtslieden verkregen op die manier de z.g. werkmanskaarten, en betaalden voor de zes dagen, dat zij heen en weer reisden, fl.80 per week voor het traject Amsterdam—Bloemen- daaleen belangryk verschil dus met zes z.g. dag retours ad f0.55 per stuk. De werkgevers hebben door deze manier van handelen geruimen tijd voordeel gehad ook zyn er evenwel onder hen, die dit maar deden om collega's een genoegen te doen, en omdat het nu eenmaal een gewoonte was geworden. Dat aan deze sleur nu een einde wordt gemaakt, èn door de justitie, èn door de H. IJ. S. M., kan voor menigen werkgever een harde les zyn, t« meer, daar bij vervolging door de Justitie van de aan het licht gekomen frauduleuss handelingen alleen met gevangenisstraf gestraft kan worden, daar op valschheid in geschrifte geen geldboete staat. Doch ook voor vele werklieden, die buiten hun woonplaats bij een anderen patroon in dienst zijn, zullen de genoemde feiten de gevolgen met zich sleepen, daar zij nu bij strenger toezicht niet van werkmanskaarten, maar van abonnement of dagretours, wat veel duurder is, moeten gebruik maken. Het misbruik van zout. De nadeelen, die het gebruik van zout in onze spijzen oplevert, waren een onderwerp van bespreking op de ver gadering der Royal Society of medicine van dit jaar, waar dr. Ackerley over saline-wateren en zoutgebruik sprak. Zoowel bij dieren als bij kin deren, had spr. nimmer kunnen aantoonen, dat er een natuurlijke behoefte aan zoutgebruik be stond. Het totale keukenzoutgehalte van het menschel ijk lichaam bedraagt J pCt., en terwijl het meerendeel der menschen ongeveer 20 gram zout per dag verbruikt, zou een hoeveelheid van 2 gram voldoende zijn. Deze geringe hoeveelheid komt in het voedsel voor, want melk bevat 1.8, kaas 15 a 25, eieren 1.4 k 1.6, vleesch 19 k 28, brood 5 a 7 Gr. per kilo. Toevoeging van zout heeft geen invloed op de digestie, te veel zout vertraagt die. Al deze overmaat van zout verlaat door de nieren het lichaam en dit misbruik werkt op den duur nadeelig op deze organen. By zoutvry diëet bevat de urine 3 tot 6 pro mille zout, onder de tegen woordig algemeene voedingswaarde 16 pro mille- Het zout, dat in het lichaam achterblijft, heeft water noodig, en daardoor ontstaat gewichtsver meerdering en daarom kan ook eczeem een ge- volg zyn van dit misbruik. Door wyziging van zijn zoutgebruik kon de spreker in weinige dagen zyn lichaamsgewicht wyzigen. Het gebruik van veel zout verhoogt den bloeddruk, bij eczeem» psoriasis, en andere huidaandoeningen heeft ver minderd zoutgebruik een gunstigen invloed. Bij het gebruik van salinewateren had hij aan getoond, dat een hoeveelheid van 5 gr. der bron- zouten, in water opgelost, een gunstigen invloed op de ontlasting had, terwyl groote hoeveelheden van 25 g. en meer geen gunstig effect veroor zaakten. («Moleschott.") Moordenaar ontdekt. Het parket te Dyon heeft bericht ontvangen, dat de bedryvef van den moord op markies De Corgeat, die 1903, dus jaar geleden, op zijn kasteel te Novion- sur-Bè«e gedood werd, in het bagno op Guy an" is ontdekt. Het is een zekere Convers, die »a deze strafkolonie een veroordeeling tot 15 jaar dwangarbeid onderging, wegens een poging tot Straffen en hare berechting In de in de maand September te houden alge meene vergadering van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoe stand der Burgerlijke Ambtenaren zal mr. J. A. Levy spreken over «Straffen en hare berechting." Het bestuur wijst er met nadruk op, dat het hoofdstuk «straffen" een -der belangrijkste is, en dat het daarom noodig is, dat dit punt in alle aangesloten vereenigingen grondig wordt behan deld. Het bondsbestuur heeft aan de vereenigin gen ter behandeling toegezonden de volgende vragen lo. Welke straffen komen bij uw diensvak voor 2o. Zyn al deze straffen in een Kon. besluit, reglement, enz. genoemd So. Welke straffen acht gij voor uw dienstvak noodig 4o. Welke van deze straffen dienen naar uw meening te vervallen? Jachtwet. Het bestuur van den Noordbr. Boerenbond, om zijn advies gevraagd over het ontwerp-Jacht- wet, voorgesteld door de Staatscommissie, heeft daarover een rapport aan den minister van land bouw gezonden. In dit rapport wordt, zoo meldt het Centr., o. m. gezegd, dat het bestuur het opdragen van het beheer der jacht, en de verantwoordelijkheid daarvoor, aan de jachtschappen of andere wettige vereenigingen wel gewenscht acht, doch op deze voorwaarden a. dat het jachtschap zich in 't algemeen niet verder uitstrekke dan de gemeente. b. dat de opbrengst der jacht ten goede kome aan den grondgebruiker, of besteed worde voor algemeen belang, door hem aangewezen c. dat de grondgebruikers bij meerderheid van stemmen (aan iedereen, groot en klein, slechts één stem toe te kennen) het bestuur van het jachtschap kiezen of, zoo zij willen, het beheer van het jachtschap opdragen aan het gemeen tebestuur, aan een boerenvereeniging of ander wettig bestaand lichaam. Het bestuur van den Noord-Brabantschen Chr. "Boerenbond is wel voor het afschaffen van het heerlijke jachtrecht en wat daarmee gelijk staat, doch de wijze, waarop de Staatscommissie dit recht wil vernietigen, bevalt het in geene deele, wat het in den breede uiteenzet, om tot de con clusie te komen, dat wil men de heerlyke jacht- rechten afschaffen en de bezitters daarvan schade loos stellen, men het jachtrecht, onverdeeld, ten minste niet versnipperd, moet overdragen aan een bestuurslichaam, en dit lichaam belasten met de betaling der afkoopsom, en men ook die afkoopsom moet vaststellen overeenkomstig de netto opbrengst der jacht. Onze Ministers te Brussel. De drie ministers zijn van hun bezoek aan de tentoonstelling te Brussel teruggekeerd. Er kan nog worden medegedeeld, dat koning Albert op de aan de ministers verleende audiën tie, niet alleen zijn genoegen te kennen heeft ge geven over de binnen eenige maanden naderende gelegenheid om de Koningin der Nederlanden in ons land te bezoeken, doch tevens inlichtingen gevraagd heeft naar onze koloniale toestanden, en veel belangstelling getoond in het koloniaal vraag stuk. De regeeringsautoriteiten en het tentoonstel- lingsbestuur toonden zich hoogst dankbaar voor de schilderijen van Rubens en Van Dijck, die het Nederl. gouvernement en kunstverzamelaars hier te lande ten behoeve der tentoonstelling van oude kunst in bruikleen hadden gegeven. Brigade Schiedam. De brigade Schiedam der Rijksveldwacht is met een rijksveldwachter uitgebreid. De brigadier-titulair K. Kieviet te Ooltgens- plaat is in verband hiermede overgeplaatst naar Vlaardinger-Ambacht. Albert frères. Naar wij vernemen, zal de firma Albert frères, binnenkort op het Doeleplein alhier een reeks bioscoopvoorstellingen geven. Zondag-nacht arriveert de inrichting per extra- trein te Schiedam. Heden-morgen omstreeks 10 uur is een telegrambesteller met zyn fiets aan de Lange Haven te water gereden. Hy werd gered door den heer van Buysen, terwijl het rijwiel door een schipper op het droge werd gebracht. Gister-avond ongeveer 7 uur werd een onbekend meisje bewusteloos aan den Rot- terdamschen dijk gevonden. Zij werd, met een daar juist voorbijkomenden wagen van een der glas fabrieken, vervoerd naar dr. D. N. Janssen, aan de Broersvest, op wiens last zij onmiddèllyk per brancard naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Daar bijgekomen, verklaarde zij te zijn de 17-jarige J. K., wonende te's-Gravenhage, die zonder dienst geraakte, en zwervende, vermoeid was neergezegen. Heden-ochtend is het meisje uit het Ziekénhuis ontslagen en op transport naar Den Haag gesteld om aan de ouders te worden weergegeven. UIT O VERSCHIE. Gisteren werd ten overstaan van notaris D. van den Berg alhier een woning-aan de Dorpstraat no. 317, staande in veiling op f3475.voor f 4000 verkocht. Het winkelhuis c.a. in de Dorpstraat no. 207 werd heden geveild voor f2800. UIT ROTTERDAM. Naar de «Rotterdammer" meldt, heeft het bondsbestuur der antirevolutionaire kiesvereeni- gingen te Rotterdam, in plaats van mr. A. de Jong, die aftrad wegens zijn benoeming tot wet houder dezer gemeente, tot voorzitter van het bondsbestuur der antirevolutionaire kiesvereeni- gingen alhier benoemd ds. H. C. van den Brink, die de benoeming heeft aanvaard. UIT DELFT. Voor de twee vacatures in de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Delft zyn door de Delftsche Handelsvereeniging candidaat gesteld de heeren G. S. van Krieken en II. L M. van de Seyp. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Voor den dienst tusschen Hoek van Holland en Harwich is wederom een nieuw turbine-stoom schip, de St. Petersburg", zusterschip van de «Munich" en de «Copenhagen", en speciaal voor de Great Eastern Railway Company gebouwd, in dienst gesteld. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrydag 8 Juli. 8 u. S. O. V. Concert. Stafmuziek 4e reg. infanterie. Zondag 10 Juli. 1 u. S. O. V. Matinée. «Oefening baart Kunst." Maandag 11 en Dinsdag 12 Juli. S. O. V. Kin derfeest. Dinsdag 12 Juli. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 13 Juli. 11 u. v. m. Bondsgebouw. Cen trale Vergadering van de «Hanze." Donderdag 14 Juli. 8 u. Doeleplein. Albert frèresi Openingsvoorstelling. i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2