Firma IJ. DUBBELD, Adverteert t. Kleine Aflyertentiën. KATTENBURG Co., U isluitend Hoogstraat hoek VVeste Wagenstraat, ROTTERDAM. Werkelijke belangrijke vermin- dering der prijzen van alle artikelen, ook de nieuwste van dit seizoen. „Maison de Bonneterie et de Blanc DONDERDAG 7 JULI K. ROVERS, Slechts 12\ cent Fijnste en Voordeeligste. Incasso-Bureau GROOTE is begonnen de lm Wetenschappelijke berichten. Advertentie n. Banketbakkerij en Kokerij, Koloniën. DEHANZE Onderlinge Glas ver zekering Öfii BOÏMANSSTBAAT 3 (over het Museum) Geen zichtzending. Geregelde goederen 10 tegen Inkoopsprijzen met 20 korting. Ziet de Etalage en Bureel vau Administra tieve Controle. Leeraar M. O. Boekhou den enz. Kantoor: Groote Markt no. 6. Interc. Telefoon no. 184. OPLEIDING VOOR EXAMEN EN PRAOT1.1K Voor 20 ledige puddingpakjes ontvangt U een groote of voor 10 pakjes een kleine glazen pudding-vorm. Verkrijbaar in alle Winkels van W MAK, Schiedam. Tel. Interc. 232. Het Rotterdamsche museum voor Land- en vol kenkunde, dat, zooals men weet, van de oprich ting af een groote verzameling ethnografica uit den O. I. Archipel in bruikleen heeft van het Nederlandsche Zendelinggenootschap, is onlangs, eveneens door schenking in bruikleen, in het be zit gekomen van een uitgebreide collectie voor werpen, die wijlen mr. O. J. H. graaf van Lim burg Stirum in den archipel bijeengebracht en aan het Genootschap vermaakte. Een zeer merk waardig stuk dezer verzameling is een handschrift op lontarpalblad, een zoogenaamde tjakepan, in dien men namelijk ook tjakepan mag heeten den bundel niet tusschen schutbladen maar in een doos bewaarde palmbladen. Er zijn in een houten kistje, dat niet getim merd maar uitgestoken is, 108 aan beide zijden beschreven bladen, van 39 bij 3^ centimeter, bij eengehouden door een koord, dat door gaatjes loopt, die in het midden der bladen zijn aange bracht. Volgens dr. H. H. Juynboll te Leiden is deze tjakepan een unicum in Europa. Want zij behelst een volledig oud-Javaansch gedicht, geti teld Khandawadahana, d. i. de brand van het Khandawa woud. Dit gedicht, dat aan het slot van het Adiparwa ontleend is, was tot nu toe toe volkomen onbekend in Europa zelfs onder de duizenden handschriften uit het legaat-Van der Tuuk en de Lombok-collectie, die de Leidsche universiteits-bibliotheek bezit, is geen enkel exem plaar daarvan aanwezig. Tot toelichting diene, dat de geschiedenis van den brand van het Khandawa-woud bekend is uit het Mahabharata, het oud-Indische epos, dat onder de regeering van Er-langga (in de 11e eeuw n. Cin oud-Javaansch proza omgewerkt werd. Geheel nieuw is echter, dat er een oud- Javaansch gedicht bestaat, dat ontleend is aan het slot van-het Adiparwa in het Mahabharata. Nu en dan duiken er van deze oud-Javaansche gedichten op, van gelijken oorsprong als het hier bedoelde. Drie boeken van het Mahabharata zijn door dr. Juynboll uit de oud-Javaansche proza- omwerking van het 15de, 16de en 17de boek, met Hollandsche vertaling, lexicologische en gram matische aanteekeningen uitgegeven (Proefschrift, Leiden, 1883); en toen was hem niet bekend, dat van het Acramawasaparwa en de volgende parwa's een oud-Javaansche omwerking in poëzie bestaat, getiteld Kresjna's dood. Van deze omwerking heeft hij later eenige zangen met inhoudsopgaaf en ontleding gegeven. Wie iets meer omtrent 'de geschiedenis van den brand van het Khandawa-woud wil weten, en (nog altijd zijn er zoo I) het Sanskrit niet machtig is, kan de Fransche vertaling van Eauche, Le Maha-Bharata raadplegen, alwaar in deel II L'in- cendie du Khandava op bladz. 266 310 beschre ven is. Oost-Indië Uit de mail). De cholera. In het stadsverband te Batavia werden den 9den Juni 4 lijders opgeno men, terwijl '2 overleden. In bet militaire hospi taal kwamen 8 lijders bij, waarvan 1 ernstig. Uit Soerabaja wordt dato 8 Juni aan de sJava- Bode" geseind Het aantal cholera-gevallen is iets aan het ver meerderen gister kwamen hier 5 gevallen voor, waaronder twee Europeesche kinderen, een uit de Ivrembangan-buurt en het ander uit Modjo- kerto. De »Java-Bode" van 9 Juni meldt nog; Naar wij vernemen, heeft zich verleden nacht op de «Hertog Hendrik" opnieuw een geval van cholera voorgedaan. Van de zei personen, welke op dien bodem wa ren aangetast, zijn er drie bezweken. De «Hertog Hendrik" zal thans eenigen tijd in quarantaine moeten blijvon, zoodat het ter reede van Ampanan manoeuvreereude* eskader op het oogenblik twee belangrijke eenheden mist. De manoeuvres gaan echter ongewijzigd door. West-Iudië. De samenzwering te Paramaribo. De «Surinamer" schrijft Zooals men zich nog zal herinneren, liep bij de ontdekking van het snoode plan van Killinger het gerucht, dat een schip met ammunitie ver wacht werd. Van uit Coronie wordt ons het volgende ge meld Pinksterdag (dus zoo wat den tijd, dat de om wenteling moest uitbreken) werd ongeveer 3 mijlen van de kust een driemaster, die voor an ker lag, opgemerkt. Daar men meende, dat het schip in nood verkeerde, werd door den commis saris de zeilbarkas uitgezonden. Toen de barkas op de aangeduide plaats kwam, was het schip verdwenen. Den geheelen dag heeft het op de hoogte van plantage Leasawes gekruist. Moet men hier aan het schip, dat de ammuni tie moest brengen, denken Wij denken, dat het schip eerder bestemd was om Killinger en handlangers in veilige haven ie brengen. Ook is nu weer een derde Arduin in verzekerde bewaring wegens verdenking van medeplichtig heid aan K.'s komplot. Markt 11, Telefoon So. 259, verzoekt beleefd bestellingen voor Zondag 10 Juli, Zaterdag vóór 2 liur op te geven. Wegens familie omstandigheden is de zaak a.s. Zoudilg na 1 uur gesloten. uiterst lage premiën. Adres Lange Haven No. 62. voor twijfelachtige vorderingen. Bureau Lange Haven No. 14. in de Gevraagd een R. K. 2e Meisje, niet beneden de 18 jaar, hoofdzakelijk voor kinderenkunnende mazen, naaien en stop pen. Het adres is te be vragen in Ullers' boek handel, Hoogstraat 19. Te koop aangeboden een Gasmotor van 2i/a pkr. Fr. brieven, onder lettefs G. M., aan het bureau van dit blad. - voorheen J. J. HEIJNE, Groote Markt, ROTTERDAM Gevestigd sedert 1894. Inrichten, bijwerken, in orde brengen, controleeren en geregeld bijhouden vso administratiën Tan welken aard ook. - Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. kost onze echte KARNEMELKZEEP met het Anker. Een groot stuk Zeep voor we g geld. Men lette vooral op on3 Gedeponeerd Fa brieksmerk „H e t Anker" en weigere onvoorwaardelijk alle goed- kooper aangeboden sporten. Alleen de echte KARNEMELKZEEP met het ANKER voldoet aan de verwachting. Een geregeld gebruik maakt de handen blank als sneeuw, het gelaat zacht als fluweel. GEBRS. DOBBELMANN, Zeepfabrikanten, Nijmegen. Verkrijgbaar aan de bekende Adressen. I :r PRIJSYERMINDERIHE. 5i$V V 'V '7- f-7 f o '-t S- r: ;,r - v.' "-V" G CBEMA-PUDDI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 4