Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. nie, te Farnborough Hill (Engeland). Het zal in de maand October plaats hebben. Hbld. v, Antw_ Een telegram uit Peking aan de „New-York HeraJd" meldt, dat Japan voortdurend zijn troe pen in Korea blijft versterken. De sirengst mo gelijke censuur wordt door de Japanners uitge oefend, zoodat zelfs correspondenten van Japan- sche dagbladen niet in de gelegenheid worden gesteld aan hun bladen te seinen, wat op het ocgenblik in Korea voorvalt. 'Het schijnt, dat de Japansche regeeringscom- missarissen den keizer willen dwingen zelf een proclamatie uit te vaardigen, waarbij hij zijn waar digheid overdraagt aan clen mikado van Japan. Naar de „Lokalanzeiger" verneemt, zal het aantal Turksche legerkorpsen van zeven op veer tien gebracht worden, en Tiet aantal bataljons van 328 op 504. Het aantal manschappen wordt met een derde vermeerderd. Vojgens de „Tribuna" heeft de Hertog der Abruzzen per auto een bezoek gebracht aan zijn verloofde, miss Elkins, die zich in dè Oosten- rijksche badplaats Toblach bevindt. De verloving zou dus niet verbroken zjjn. Een telegram uit Shanghai aan de Duit- sche bladen meldt, dat de Chineesche studen ten van de provincie Shantoeng te Peking een comité hebben gevormd om over geheel China Duitsche handelswaren te boycotten. Aanleiding tot dezen protestmaatregel is een expeditie, dié door den Duitschen gouverneur van Kiautsjau buiten zijn gebied ondernomen werd. De troonsbestijging van koning George. Graaf de Granard, chef van het buitengewoon gezantschap van den koning van Engeland, dat Zr. Ms. troonsbestijging aan H. M. de Koningin komt bekend maken, is opper-stalmeester by het koninklijk hof te Londen. Het gezantschap wordt tusschen 45 en 20 Juli a.s. hier te lande verwacht ter volbrenging van de opdracht. Eerste Kamer. De aanstaande samenkomst van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal zal na afhandeling van de voor de openbare beraadslaging gereed zijnde of nog aan de orde te stellen onderwerpen hoogst vermoedelijk de laatste in dit zittingsjaar zyn. Het Krupp-Rapport. De ware reden, waarom de Tweede Kamer niet tot openbaarmaking van het rapport der Krupp- commissie besloot, zou, naar de »N. Ct."teroore is gekomen, gelegen zijn in de omstandigheid, dat in deze commisssie geen enkel vakman (d. w. z. geen enkel artillerist) zitting had en het rapport daarvan duideljjker de kenmerken draagt dan ge- wenscht was naar buiten te doen blyken. Nederland en Zuid-Afrika. Naar de »N. Ct." verneemt, richt het bestuur der Nederl Zuid-Afr. Vereeniging een adres aan de regeering om bij de opening van het parle ment van Vereenigd Zuid-Afrika, welke binnen enkele maanden op plechtige wjjze te Kaapstad zal plaats hebben, Nederland door een oorlogs schip vertegenwoordigd te doen zijn. Koloniaal Museum. Het Handelsblad" van gisterenavond bevatte het bericht, dat de verplaatsing van het Koloniaal Museum, van Haarlem naar Amsterdam, thans verzekerd zou zijn. De commissie, welke zich daarvoor heeft gevormd zou nl. een totaal aan bijdragen van één millioen gulden hebben, de som, welke noodig geacht wordt voor de stichting van het Koloniaal Instituut. De heer J. T. Cremer, president van de Ned. Handelsmaatschappij, de man, die zooals men weet, de ziel is van deze commisie, verzoekt ons mee te deelen, dat dit bericht van het «Handelsblad'' ten eenemale onjuist is. Immers de commissie heeft de benoodigde gelden nog niet bjjeen. («Tel.") De zaak-Romer. Naar «Het Vad." verneemt, heeft overste Romer zich tot de Koningin gewend met een adres, waarin hij H. M. verzoekt, «hare hooge tusschen- komst te verleenen tot herstel mijner grieven, en tot betering van het door mij geleden onrecht, zoo noodig na gehouden onderzoek." Nieuw anti-rer. dagblad. Te 's-Gravenhage is opgericht de antirevolutio naire persvereeniging «Het Haagsche Dagblad." Eerlang zal tot de uitgave van een anti-revolu tionair orgaan in de Residentie worden overgegaan. Er is reeds een vrij belangryke som toegezegd. R. K. Bijzonder Gymnasia. De volledige uitslag der eind-examens aan de aangewezen R. K. gymnasia is als volgt Candidaten. Geslaagden. Amsterdam 10 10, Katwjjk 10 10, Njjmegen 13 11, Roermond 5 4, Rol due 13 13, 51 48, zoodat ruim 94 pCt der candidaten slaagden. (Tijd). Nederlandsche Bond voor Gemeenteambtenaren. In de algémeene vergadering van dezen Bond, die, gelijk reeds is gemeld, op 45 September te Middelburg zal worden gehouden, komen o.m. aan de orde de volgende voorstellen van het be stuur Het houden van een lotery ten behoeve van het hulpfonds. De onderafdeeling 's-Gravenhage heeft zich bereid verklaard de organisatie op zich te nemen. Oprichting van een bureau voor inlichtingen aan de leden, te verbinden aan het bondssecre- tariaat. De inlichtingen zullen o.a. betreffen sa larisregeling, pensionneering, levensstandaard, diensturen, gelegenheid voor bij verdiensten, gods dienstige gezindheid van de meerderheid in de gemeente, gelegenheden voor onderwijs, enz. Stichting van een rust- en vacantieoord voor diegenen onder de 3500 bondsleden, die alleen of met hun gezin in een gezonde streek op goed- koope en aangename wijze hun verloftijd willen doorbrengen of ten gevolge van drukke bezighe den in gezonde lucht hunne krachten moeten herwinnen. Een sanatorium wordt niet bedoeld. Sanatoria zijn er in ons land zeer vele en het hulpfonds kan zoo noodig in de kosten van opne- ming hydrogen. Gedacht wordt aan aankoop van een huis of bouwterrein bij voorkeur- in het midden des lands. Uitschrijven van een prysvraag, in 4914, op het gebied der gemeente-administratie. Voorstel om aan de regeering en volksvertegen woordiging nogmaals te verzoeken, zoo spoedig mogeljjk tot stand te brengen een wettelijke re geling van den rechtstoestand der gemeente-amb tenaren. Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. Eergister en gister werd te Groningen in «De Harmonie" de derde algemeene vergadering ge houden, onder voorzitterschap van mr. W. H. de Beaufort. In de huishoudelijke vergadering werd overge gaan tot verkiezing van 5 bestuursleden ter ver vulling van even zoovele vacaturen ten gevolge van aftreding volgens rooster. Gekozen werden de heeren mr. J. G. Nolst Trenité te Rotterdam, E. van Griusven te's-Hertogenbosch, AntFolmer te Arnhem, dr. J. C. I. van der Hagen te 's-Her togenbosch en Th. H. Ph. van Papendrecht te Sneek. Te half twee wordt door den Voorzitter de eerste zitting geopend ter bespreking van het ontwerp- Heemskerk tot herziening van de armenwet. Mr. .De Beaufort acht het gelukkig, dat het ontwerp by bet publiek noch geestdrift, noch heftige tegenkanting heeft ontmoet, omdat er uit af te leiden valt, dat alles, wat verdeelt in zaken van armenzorg, zooveel mogelijk verwijderd is. De staat behoeft hier niet geheel alleen op te treden, zoodat wettelijke regeling, die volstrekte toepassing van bepaalde beginselen eischt, niet noodig is. Wel heeft ten onzent de staat den grondwettigen plicht om het armbestuur tot een voorwerp van aanhoudende regeeringszorg te maken en het by de wet te regelen, maar hy eischt voor zich zeiven bij de verzorging der armen niet de eerste rol. Hy verlangt geen mono polie, integendeel. Medewerking van den Staat met de Kerk op het gebied van armenzorg is noodzakelijk. Staats- liefdadigheid bestaat niet, Staatsarmenzorg is een onderdeel van zyn zorg voor het leven en de veiligheid der burger jj. De Staat moet njjpend gebrek voorkomen. De Kerkelyk armenzorg spruit voort uit de voorschriften van den godsdienst zoo staan Kerkelijke en Staatsarmenzorg in beginsel ver van elkaar. In de praktijk echter kunnen beide samenwerken. Aan deze samenwerking heeft zich langzamerhand aangesloten de parti culiere liefdadigheid, voor zoover deze arbeidt door vereenigingen, waarvan leden niet door ker kelijke gemeenschap zyn verbonden. Goede verstandhouding is noodzakelyk wil men het gemeenschappelijk doel bereiken, en naar deze goede verstandhouding streeft de vereeniging. Echter is tevens wettelyke regeling onontbeerlijk. De wethouder behoort hier bescheiden op te treden. De Staat moet de leiding nemen, ddch niet het opperbevel. Er bestaat wellicht geen gebied van wetgeving waar meer voetangels en klemmen liggen. Teneinde deze moeiljjke taak voor te bereiden, heeft het bestuur werkzaam willen zyn door gezaghebbende mannen van verschillende ziensvvyze te verzoeken hun denk beelden in praeadviezen neer te leggen. Spr. ein digde met eenige wenken te geven voor het debat. Dit nam hierop een zeer breede vlucht. Ach tereenvolgens werd er aan deelgenomen door mr. A. Romkes, den heer J. R. Snoek Henkemans, mr. B, J. Polenaar, den heer Jurrema, Harsma, mr. Everts, mr: Beucker Andreae, waarna achter eenvolgens de praeadviseurs mr. Treub, mr. dr. Ch. Raaijmekers dr. J. R. Slotomaker de Bruyne aan het woord waren. Hiermede was de tijd van de vergadering verstreken. Met het oog hierop werd, op voorstel van den voorzitter, be sloten de vergadering te schorsen tot heden middag 4 uur, teneinde het woord te geven aan de beide preadviseurs. Een gedeelte der verga dering werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Groningen en den Burgemeester der stad. De Borromeüs-encyclfek. Mr. Van Doorn heeft gemeend te moeten afzien Van een spreekbeurt naar aanleiding van de Bor- romeüs-encycliek, die te Gouda voor de afd. van den Prot.-bond zou worden gehouden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Juli 4940, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 te Thorshavn. Laagste barometerstand 746.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, tot matigen noordelijken tot noordwestelyken wind, gedeeltelijk bewolkt., weinig of geen regen, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van de Matinee door het Muziek' gezelschap 7>Oef'ening baart Kunst", directeur de heer H. van Gent, morgen Zondagmiddag 1 ure,in de Officieren- Vereeniging te geven. Eerste Afdeeling. 4. Défilé de l'Harmonie Pathè (Marsch) N. Bel langer. 2. l'Aube (Ouverture) J. Heymans. 3. Donau Wellen (Wals), Ivanovisi. 4. Faust (Mosaique sur l'Opera Gounod), Jos. Kessels. Tweede Afdeeling. 5. Les Pages d'Artois (Marsch), Gabriel Allier, 6. Tolosa (Ouverture), Louis Reynaud. 7. Grand air Varié, L. Langglois, Solo voor Trombone, voor te dragen door den heer D. Jongbloed. 8. Le Postillon de Longjumeau (Fantasie), F. Mour- gue. 9. Finale. Gemeenteraad. Aanvul li ngs agenda voor de Raadsvergadering op 12 Juli 1910: Ibis. Benoeming van twee administrateuren Van het Fonds van het voormalig Oude Manhuis, we gens periodieke aftreding. Door Administrateuren worden aanbevolen: I. (in de vanature—Beukers). 1. de heer G. A. J. Beukers, 2. de h'eer W. A. Beukers A.J.zn. II. (in de vacature—v. d. Schalk) 1. de heer J. M. van der Schalk, 2. de heer Dr. W, H. van Rietschoten. 2bis. Benoeming van 'een leeraar in de aardrijks kunde en c.q. .ook in Geschiedenis aan de Roogere Burgerschool (vacature—V. d. Belt) aanvankelijk voor een jaar, ingaande zoo mogelijk 1 Septem ber a.s. Aanbevolen worden: 1. J. F. A. van de Wall te IJzendijke, 2. M. Zeldenrust Szn. te Helmond. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: 5 gonjezakjes, fust, bril, damesceintuur, sleutels, kindersokje en schoentje, zakschaartje. Terug te bekomen aan dë volgende adressen hondenmuilband, Mackay, Rhconschestr. 9; gou den p.^heerenring met steen, Aandewiel, Polderstr. 17«; zilveren heerenhorloge, v. Dijk, Singel 1946; zeeuwsche broche, Wed. de Pater, P. Heinstr. 11'; zakje met eenig geld, Meiboom, Rozenburger- str. 1; lichtbruin hondje, Goslinga, West vest 39; modderpraam, v, d. Schalk, Bierbrouwerijhon- denpenning, v. Lint, Houtstr. 22; kanted kinder vraag, Bots, St. Pietersteeg 4; duimstok, Schep, N. Haven 273; rozenkrans, Schwagermann, Oude Kerkhof 7damesporietnon. met 'inh. v. d. Velde, Rott. djjk 95; damespantoffél, Brunts, ivortland- str. 8; gouden broche, Mak, L. O. Genoegen 21; rozenkrans, v. Noort, Singel 125. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrjjdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker sigarenmakersjongen verver verversjongen halfwas model maker keukenmeid jongen voor handels- werf. Voor buiten de stad. Koperslager halfwas letterzetter. Aangeboden Ar be idskrachten. Timmerman bakker stokers schipper pakhuisknecht bankwerker halfwas bankwerker plaatwerker vuurwerker voorslager klinker draaier koperslager loodgieter grondwerkers opperman molenaar kurkensnijder stucadoor steen houwer matrassenmaker tuinier forceur personen voor lichte werkzaamhedenwas- schen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker. ZomervennakeHjklieden. De volgende week zullen weder de gewone zomervermakelykhedeij in den tuin der Officieren- Vereeniging plaats hebben. Morgen (Zondag)middag zullen die een aanvang nemen met het oplaten van met gas gevulde luchtballons by de matinee door de Vereeniging «Oefening baart Kunst" alsdan te geven. Maandag en Dinsdag 11 en 12 Juli volgen dan weer de kinderspelen. Den eersten dag zulten dit zyn koektrekken (3 jaar), hinkwedstrjjd (46 jaar), blokjesrapen (jongens en meisjes van 6—8 jaar), vlaggen-wed- loop (meisjes van 810 jaar), driebeenige wedloop (jongens van 8—10 jaar). Den tweeden dagbalanceerspej (meisjes van 1013 jaar), wedloop met hindernissen (jongens van 10—1,3 jaar), versieren van stroohoeden (meisjes boven 13 jaar) en kegelen (jongens van 1318 jaar) Na afloop der wedstrijden zal Dinsdag een bioscoopvoorstelling plaats hebben, in het byzonder voor kinderen samengesteld. Hoogere Burgerschool. Bevordering. Bevorderd tot de 2e klasse. J. W. van Aalst, T. Algie, J. B. Berek, H. Bokhorst, B. Bouman, Ha Wa van den Brink, J. C. de Bruijn, P. Bubberman, C. A. M. van der Burg, J. Dorsman, Ca Ca van Engelen, N. Genet, A. de Groot, J. Haasnoot, C. M. Hage, L. W. van der Hem, M. A. van der Hoeven, J. M. van der Hoeven, J. G Jacobs, H. J. Knock, J. J. Kooper, T. Lodder, C. R. Markus, J. N. Mos, J. van Noortwijk, J. Ch. Paling, J. P. Plooij, Sa Ja Pols, C. J. Rondberg, C. Schaap, A. Schaberg en P. Stouten beek. Afgewezen 9. Bevorderd tot de 3e klasse. J. Biesheuvel, Aa Blommendaal, Ca Ma Ha van der Brugge, J. de Bruijn, M. 0. de Bruyri, C. Dirkzwager, Pa Ca van Deventer, J. L. Gee- len, G. Ch. Geelen, J. van der Graaf, A. Gorze- man, A. van der Ham, J. J. van Heyst, M. Kra nen, W. J. Klijn, Aa Ga Koper, Tha Ea Krijger, Aa de Lange, Oa Leis, Ma Lindeyer, II. Mak, L. Meuldijk, P. K van Meurs, C. W. Moerman, J. Pols, Ma Ma Poot, W. Punt, Na Ma Ja van Rhijn, S. Richter Uit den bogaardt, E. H. Ris, B. Rosmolen, H. Schouten, J. J. Teitelaar, A. Tuijn, Ca Ja Aa Vegter, Aa Ca Ja Vegter, W. M. Ver boom, L. Weltevreden. Afgewezen 8. Bevorderd tot de 4e klasse. Ja Aa de Baan, E. Boele, Ny van Buysen, M. Dirkzwager, Aa de Groot, J. L. C. van der Hey- den, C. M. Hoogenboom, J. Houtman, J. In- gelse, II. Jansen, H. J. Kooyman, P. Kramer, L. Kramers, C. M. Kroes, G. R. M. Langeveld, Me van Meurs, Ja E. Mak, C. Moer man, H. G. van der Molen, Ja Ea E. No renburg, A. Oosthoek, D. Oranje, A. M. E. Papenhuyzen, G. Reder, A. C. A, Ris, H. W. Spoon, A. C. C. Spruyt, J. P. Spruyt, J. W. Ste\ens, W, Uytenbroek, C. J. Vischer, L, van Vlaardingen H. van Zwanenburg. Afgewezen 4. Bevorderd tot de 5e klasse: A. S. de Bats, P. J.-Blom, H. W. Duyvendak, Ha Duyvendak, A. Endtz, Ha Wa de Groot, J. S. M. de Groot, A. Hoogendijk, C. J. J. van Katwjjk, K. J. E. Kimmyser, L. P. Knape, Aa Ma Ca Kooper, Ja Aa Ma Kooper, C. A. Kruik, T. I. IJ, T. K. Li, J. F. W. Meyer, G. van der Most, C. de Pater, Ca Ca Reterink, A. Schepp, J. J. Schoon, J. G. Schoon, Ja Spruijt, G. Spruyt, G. J. Vink, M. Westerterp. Afgewezen 5. orgen (Zondag) hoopt Jacobus Spek den dag te herdenken, waarop hy voorl2J jaar in dienst trad by den heer D. Maltha, («de Zoete Toko"), Broersveld. Na afloop van den cursus der her halingsschool verbonden aan de openbare school Ai (vroeger talencursus) zjjn door de schoolcommissie de volgende diploma's uitgereikt: diploma voor moderne talen, boekhouden en handelsrekenen aan mej. S. van Meurs en aan J. van Zwienen diploma Fransch, handelsrekenen en boekhouden aan P. F. Geul; diploma handelsrekenen en boek houden aan J. R. Heukels. Alleen voor leerlingen die als uitmuntend of zeer goed in de daarop te vermelden vakken by de onderwijzers bekend zyn, worden deze diploma 's uitgereikt. Van de 13 leerlingen, die den cursus met succes hebben afgeloopen, zyn dan ook slechts de bovenvermelde 4 leerlingen een diploma waardig gekeurd. Wy herinneren by deze belang hebbenden (dat zyn de land weerplichtigen van de lichting 1903) er aan, dat zjj op Vrydag 15 Juli a. s. in den St. Joris Doele hunne wapenen kleeding- en uitrustingstukken enz. moeten inler veren. Zjj wier geslachtnaam begint met een der letters A. tot en met L., des voormiddags te 9 uur en zjj wier geslachtnaam begint met een der letters M. tot en met Z., des voormiddags t® 10.30 uur. Nadere bijzonderheden bevat de openbare ken nisgeving van 18 Juni j.l. Vannacht werd door de politie in bewaring gesteld do 21-jarige H; K„ die zich we. derrechteljjk in een loods op het terrein van de glasfabriek „De Schie" had te slapen gelegd. Hedenmorgen werd bedoelde persoon na ver hoor ontslagen. Gister-namiddag zjjn twee jongens van 17 en 14 jaar op den Vlaardingschen djjlk aangehouden in het bezit van een tros touw, diiejn zjj: verklharden gevonden te hei&ba. De tros touw werd in beslag genomen en de jongens voorloopig in vrijheid gesteld. Een onderzoek wordt ingesteld. Gister-namiddag is bij de politie ge. doponeerd een vermoedelijk vaJsch vijfcentstuk, dat Zaterdag zou zjjn ontvangen. DIT DELFT. De zeereerw. hêd deken j. de Graaf, die tot herstel van zijn gezondheid eenigen tijd afwezig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2