Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ïn onze Vroedschap. Prins Hendrik. «De Tijd" verneemt, dat het in de bedoeling van Z.K. H. Prins Hendrik ligt, daags na zijn bezoek aan Maastricht op 16 Augustus, ter gele genheid van de vergadering van de Federatie van den Nederl. Zuivelbond, een bezoek te brengen aan de mijnstreek (Heerlen) en aan de Romeinsche Katacomben te Valkenburg. Tuinpartfl. De tuinpartij van H. M. de Koningin-Moeder, welke door het overlijden van Prinses Marie enkele weken is uitgesteld, is thans bepaald op Dinsdag 26 dezer. De Encycliek. De »N. Rott. Ct." schrijft: «Bij informatie aan het departement van Bui- tenlandsche Zaken is ons gebleken, dat van de Pauselijke mededeeling, welke mgr. Gualtieri ge' machtigd was aan onzen Minister van Buiten- tenlandsche Zaken te doen, niet een «note ver bale" is achtergelaten gelijk uit een, later in den nacht door ontvangen, telegram van Reuter zou afgeleid moeten worden. Mgr Gualtieri heeft zijn opdracht uitsluitend mondeling vervuld, maar het departement van Buitenlandsclie Zaken heeft alle zekerheid, dat de Pauselijke verklaring, die in de Staatscourant heeft gestaan, tekstueel klopt met wat de zaakgelastigde heeft gezegd." Nias. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is in het Beneden Morogebied in West- Nias (residentie Tapanoeli) een patrouille over vallen. waarbij één Europeesch militair beneden den rang van officier sneuvelde en vermoedelijk eveneens 8 inlandsche militairen beneden dien rang. (Stct.) Sociale Week. Thans is verschenen het Programmaboek van de Sociale Week, welke zooals wij reeds melden, van 14 tot 21 Augustus a. s. te Amsterdam zal gehou den worden. Het rijke program, dat wij reeds in't kort heb ben medegedeeld, wijst erop, dat deze Sociale Week zeker niet in belangrijkheid voor de vorige Sociale Weken zal onderdoen. Het algemeene onderwerp is «Sociale Actie". De verschillende lessen behandelen nu alle onderdeden van de sociale actie in al zijne verscheidenheid. Zoo zijn verschillende lessen (hoofdzakelijk die van Maan dag) gewijd aan de sociale actie op het gebied der volksontwikkeling andere lessen (voornamelijk die van Din dag) behandelen de sociale actie op het gebied der arbeiders-vakbewegingweer andere (die van Woensdag) de sociale actie van land bouwers, middenstanders en vrouwen. De sociale actie op het gebied der volksgezondheid, op het gebied der volkshuisvesting, der drankbestrijding, der coöperatie, enzenzvindt eveneens hare behandeling. Doch voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het Programmaboek zelf, waarin de korte inhoud der lessen is opgenomen, en dat voor 25 cent bij het Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden verkrijgbaar is. Verder wijzen wij erop, dat de avondlessen eene reeks vormen van zeer belangrijke onderwerpen, die voor het groote publiek bestemd zijn. Houders van avondkaarten, die door omstandigheden niet de geheele Sociale Week kunnen volgen, zijn daar door toch in de gelegenheid eene reeks interes sante voordrachten te hooren. Zooals reeds gemeld werd, zijn er 3 soorten toegangskaartenWeekkaarten, recht gevende op besproken plaats gedurende de geheele Sociale Week, a f2.50; doorloopende avondkaarten (ook geldig voor de sluitingsvergadering), a f 1, en vergaderingkaarten a 20 cent per stuk Per postwissel te bestellen aan het Centraal Bureau van de K. S. A. te Leiden. Ned. R. K. Bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden. Het Bestuur van dezen Bond hield Zondag jl. eene vergadering. Met genoegen deelde de voor zitter mede, dat in den tijd van drie maanden drie nieuwe afdeelingen zijn opgericht, terwijl met verschillende plaatsen onderhandelingen worden gevoerd om tot het stichten van afdeelingen over te gaan. Ook in het Zuiden trekt de Bond meer en meer de aandacht. Besloten werd in de laatste helft van September een buitengewone vergadering van den Bond te houden, waarop zeer belangrijke voorstellen zullen worden behandeld. Tijd en plaats, benevens de Agenda voor deze vergadering zullen nader aan de afdeelingen wor den bekend gemaakt. Ten slotte werden nog eenige besluiten genomen, waarvan in een uittreksel van de notulen van deze vergadering den afdeelingen mededeeling wordt gedaan. Eindhoven. Van blijkbaar goed ingelichte zijde verneemt de »Eindh. Crt.," dat de heer Van den Heuvel, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Eindhoven, zijn mandaat heeft gesteld in de han den van den voorzitter der R. K. kiezersvereeni- ging te Eindhoven, met de bijvoeging, dat hij dit begin September a. s. wenscht neer te leggen. Nederlandsche ingenieurs te Brussel. Reuter seint d.d. 14 dezer uit Brussel Een belangrijke groep Nederlandsche ingenieurs, behoorende tot het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te 's-Gravenhage, is hier aangekomen. De Soliétè des ingenieurs et industriels heeft hun een raout aangeboden. Arbeiderstuinen. Het derde Internationale Congres in zake arbeiderstuinen, zal van 15 tot 18 September a.s. worden gehouden in het «Palais des Fêtes" der tentoonstelling te Brussel, onder patronaat van het Belgisch Gouvernement en onder eerevoorzitter schap van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw. Algemeen voorzitter van het congres is de oud-minister Beernaert. In een der zittingen op 16 September zal de heer J. Bruinwold Riedel, van Amsterdam, op treden als algemeen rapporteur over statistiek en den toestand van de arbeiderstuinen in de ver schillende landen van Europa met uitzondering van Frankrijk en België, waaromtrent door ande ren zal worden gerapporteerd. Voor het lidmaatschap van het congres kan men zich aanmelden bij den heer Goemaëren, 21 Rue de la Limite te Brussel, bij wien het volledig programma voor het congres verkrijg baar is. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Verschenen is de memorie van antwoord van Ged. Staten op het afdeelingsverslag van de Sta ten over de provinciale begrooting voor 1911. Aan dit antwoord is het volgende ontleend Een ontwerp-reglement voor het sluis-en brug- personeel en de kantonniers, is bij Ged Staten in behandeling. Met het onderzoek van het wegenvraagstuk is reeds een aanvang gemaakt. Met 1 Augustus a.s. zal, ten behoeve van terreinopnemingen, buiten gewoon personeel in dienst worden gesteld. De hoofdingenieur van den provincialen water staat is door Ged. Staten uitgenoodigd met den door den minister van waterstaat aangewezen rijksambtenaar een rapport uit te brengen omtrent de vraag of het bergen der Katwijksche vloot te Katwijk niet met minder kosten en doelmatiger is te bewerkstelligen, als gebleken 'is uit tot dus ver ontworpen plannen. Door den minister van waterstaat is aan Ged. Staten medegedeeld een schrijven door hem op 2 Sept. 1909 ter zake van de door de gemeente 's-Gravenhage aan het Rijk gevraagde concessie voor eene electrische tram verbinding van den Haag met Voorburg, tot het gemeentebestuur van 's-Gravenhage gericht. Zoolang Ged. Staten geen kennis hebben van het antwoord door genoemd gemeentebestuur op dat schrijven gegeven en niet op de hoogte zijn gebracht van den verderen loop der zaak, kan er voor hen geen reden zijn om op spoedige verlee ning der gevraagde concessie aan te dringen. Een ontwerp tot. vaststelling van een herzien algemeen Polderreglement is gereed en bij Ged. Sta ten in onderzoekin voorbereiding is een voorstel van opneming in het reglement op de wegen en voetpaden, van voorschriften omtrent de breedte der velgen voor wagens, voor vrachtvervoer inge richt. Mocht na de herziening van het Algemeen Pol derreglement een uitgave door particulieren van een boekje behelzende alle algemeen geldende reglementen uitblijven, dan zal die uitgave van wege de provincie geschieden. Met betrekking tot de stijging der opcenten in de laatste jaren, merken Ged. op dat bij het vo- teeren van nieuwe buitengewone werken groote omzichtigheid een dringende eisch is. Zij meenen overigens dat welgeplaatste zuinigheid niet zoozeer bestaat in het niet uitgeven van geld,als wel in eene goede besteding daarvan. Ged. Staten zullen gaarne omtrent de in het algemeen gunstige tijdstippen voor uitgifte van leeningen deskundigen hooren. In eene verandering van den naam van hoofd commies in dien van referendaris zonder meer zien Ged. Staten aanvankelijk weinig heil tot be houd van voortreffelijk hoofdambtenaren. Ged. Staten hebben op eene desbetreffende vraag van den minister van binnenlandsche zaken ge antwoord, in beginsel genegen te zijn te bevorde ren, dat c. q. ook de provincie eene bijdrage zal verleenen voor de kosten der voorbereidende werk zaamheden voor drinkwaterleidingen. Het schijnt voorbarig daarvoor een post op de begrooting te brengen of den bestaanden post te verhoogen zoo lang door de regeering geen definitieve beslissing omtrent de subsidieering en de kosten van voor bereidende werkzaamheden is genomen. Ged. Staten geven voorts nog breedvoerige in lichtingen over den staud der werkzaamheden bij de verbetering aan het Rijn-Schiekanaal en van het Aarkanaal. Zij kunnen geen invloed oefenen op de plaat sing van krankzinnige patiënten ten laste der ge meente Rotterdam, verpleegd in het Rotterdam- sche gestichtimmers de plaatsing van krank zinnigen in gestichten ten laste van eene gemeente verpleegd, geschiedt door het gemeentebestuur. De zaakVan Heeckeren. Naar de «Tel" «uit goede bron" verneemt, zal, baron Van Heeckeren van Kei de bescheiden, welke in zijn bezit zijn, betreffende den brief van den Duitschen Keizer, in brochure-vorm publi- ceeren. Daar de heer Van Heeckeren thans nog gezant in disponibilteit is, zal hij, alvorens tot publicatie der stukken over te gaan, eerst zijn ontslag uit den dienst nemen. Onder de brieven van «Sou- vereinen en Vorsten", welke, naar men zich her inneren zal, de heer Van Heeckeren in de Eerste Kamerzitting verklaarde te kunnen overleggen, moet zich ook een schrijven van den Koning van Zweden bevinden, die volgens het zeggen van den bezitter, hem met zijn tweede nota geluk zou gewenscht hebben. Dit laatste vermeldt het blad onder voorbehoud, terwijl het naar aanleiding van de uitwerping van den heer Van Heeckeren door de Provincialen Staten van Zuid-Holland nog meldt, «dat de anti-revolutionaire Statenelub tot dit besluit is gekomen, ondanks een door zes Eerste Kamerloden, vrienden van den heer Van Heeckeren, ouderteekende verklaring - o.m. ge- teekend door de heeren Van Löben Seis, 't Hooft, en het Utrechtsche Eerste Kamerlid, baron Van Hardenbroeck om den heer Van Heeckeren wèl te herkiezen. Deze aanbeveling, welke bij de antirevolution- naire Statenelub was inkomen, heeft echter het tegendeel uitgewerkt van hetgeen de opstellers er mede beoogden. De Staten-leden waren zeer ontstemd over de pressie, welke men aldus op hun keuze wilde uitoefenen. Wat de ontstemming tegen den heer Van Heeckeren ook niet weinig in de hand heeft gewerkt, is het onder de Statenleden ruchtbaar geworden feit, dat de heer Van Heeckeren den brief van dr. Kuyper aan don heer Van Löben Seis gericht, betreffende de herkiezing van den heer Van Heeckeren, moet hebben laten foto- grafeeren. Dit is de druppel geweest, welke den emmer heeft doent overloopen. Den heer Van Löben Seis, die sterk voor de herkiezing Van den heer Van Heeckeren heeft gewerkt, en daartoe, o.m. de hulp van dr. Kuyper inriep, neemt men het in antirevolutionnaire kringen zeer kwalijk, dat hij daarbij niet grootere voorzichtigheid heeft betracht." Huisviyttentoonstellmg. De nationale tentoonstelling voor huisvlijt te Scheveningen mag zich reeds de eerste dagen in veler belangstelling verheugen. Sedert gisteren zijn de jury's voor de verschillende afdeelingen aan het werk gegaan, en men meent te mogen hopen, dat nog voor het eind dezer maand het definitieve rapport der bekroningen kan worden vastgesteld. Zeker zullen velen dit met spanning verwachten Teraardebestelling M. Buyze. In tegenwoordigheidheid van zeer vele belang stellenden, onder wie leden van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, de secretaris van dien raad rnr. Vissering, onderscheidene di- stricts-inspecteurs en andere ambtenaren der spoorwegdiensten, zoomede een aantal ingenieurs, werd gistermiddag op Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage, ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den inspecteur in algemeenen dienst der spoorwegdiensten, den civiel-ingenieur, den heer M. Buijze, In van groote waardeering getuigende bewoor dingen bracht de heer Stieltjes, namens den Raad van Toezicht, hulde aan de nagedachtenis van den thans ontslapene. Een der familieleden dankte voor de betoonde deelneming Vijfhonderdjarig bestaan van Purmerend. Purmerend of Purmerende, zooals het vroeger heette, 'tende of einde van de Purmer, was vroe ger een visschersdorpje, zéér gunstig gelegen aan de drie vischrijke meren, de Beemster, de Pur mer, en de Wormer. Dit dorpje was gelegen aan het westelijk einde van het Purmermeer. Wanneer dit precies is gesticht, daarover zwij gen de kronieken. Doch dat dit dorpje welvarend was en meer en meer in omvang toenam, be wijst het feit, dat Willem Eggert, 'nrijk koop man te Amsterdam, op 4 November 1410 Pur merende als leengoed ontving, waardoor het dorp je tot 'n heerlijkheid werd verheven. In datzelfde jaar bouwde Willem Eggert een kasteel of slot, dat de naam «Pursnersteijn" verkreeg en gestaan heeft op het tegenwoordige slotplein, waar op den marktdag de vogelen- en eierenmarkt wordt gehouden. Ongeveer in 't midden der 18e eeuw werdt dit gebouw, wegens bouwvalligheid, ge sloopt. In 'tjaar 1426 vindt men voor het eerst mel ding gemaakt van Purmerende als stad of stede. Op 4 Nov. 1910 zal het dus 500 jaar geleden zijn, dat Purmerend tot Heerlijkheid werd ver heven. En als zoodanig zal dit feit dit jaar fees telijk worden herdacht, omdat sedert de stichting van het slot de groei en de bloei van deze ge meente met reuzenschreden vooruitgingen. De vereeniging «Plaatselijk Belang" nam't ini tiatief voor deze herdenking, welke zij wil vieren tegelijk met 't Koninginnefeest. Die dag zal ech ter niet zijn 31 Aug., doch 2 September a.s. In de vergadering van Plaatselijk Belang werd het bestuur gemachtigd maatregelen te nemen tot het stichten van een monument op het slotplein, bijv. 'n monumentale lantaarnpaal op steenen voetstuk. Tevens werd besloten op den Koninginnedag dus 2 Sept. 's morgens kinderfeesten te houden, 's middag een lucht ballon op te laten en 's avonds optocht en ont hulling van het monument op het slotplein te houden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.3 te Seydisfjord. Laagste barometerstand 752.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwauke veranderlijke wind. veranderlijke bewol king, waarschijnlijk regenbuien, met kans op on weer, koeler in het Noorden. Alberts Frères. De heeren Alberts Frères, «de Bioscoop-konin gen", gaven gister-avond hier de eerste der reeks verschillende voorstellingen die zij gedurende acht dagen in hun tent op het Doeleplein denken te geven. Het sierlijk ingerichte zomer-theater, dat ook zeer doelmatig eleetrisch verlicht is, was bij deze eerste voorstelling goed bezet door een vrij verscheiden publiek, dat de ruime tent geheel bezette, Die groote opkomst van het publiek reeds bij eerste voorstelling, is zeker alleszins te verklaren, want wat de heeren Alberts Frères te zien ge ven, gaat het gewone peil der Bioscoop-voorstel lingen ver te boven. Bijzonder munten deze voor stellingen uit welke naar het werkelijk leven en de natuur genomen zijn. Zoo kregen we aller eerst te zien de suikerindustrie in Nederlandsch- Indië, vanaf het oogenblik dat het suikerriet wordt gesneden en vervoerd, tqt het moment dat 't als bereide suiker naar Europa wordt uitgevoerd. De studiën op verschillend vogels, waarbij het geluid der gevleugelde zangers door de muziek wordt nagebootst, zijn medo zeer belangwekkend. Maar vooral de studiën op zee en lucht, door de hee ren Alberts opgenomen, verdienen een woord van bijzonderen lof. Hierbij ziet men als 't ware een levende schilderij van het aangrijpende natuur- tafreel dat zoowel de kalme als de woeste zee, zoowel bij nacht als overdag, de lucht zoowel bij het «uchtendkrieken" als in de avondstonde biedt. Ook de kleuren-cinematograaf gaf verrassende en zeer schoone voorstellingen te zien Bijzon der schoon waren ook de voorstellingen naar de werkelijkheid opgenomen bij den intocht van prinses Juliana met hare Koninklijke ouders te Amsterdam en bij de begrafenis van koning Eduard zoowel te "Windsor als te Londen, welke beelden reeds 's Zondags in de Harmonie te Gro ningen tot groote verrassing van het publiek wer den vertoond, nadat bedoelde begrafenis Vrijdag te Londen had.plaats gehad. Dat het comische tot de voorstellingen van de heeren Alberts' Frères een belangrijk contingent levert, is wel te begrijpen# Zeer koddig waren in dit genre de illusies van den zoo bekenden Basch en de voorstelling van den man die zoo comische avonturen beleeft met de eieren die hij voor zijn vrouw moet halen Ook het «boertje in de kazerne", «neef Karei voor 't eerst in 't theater" en «de luie koetsier en het vlugge paard" deden het publiek voortdurend hartelijk lachen en boden een aangename afwisseling bij de meer ernstige tafereelen die werden te zien gegeven. Een groote verdienste bij de bioscoop-voorstel lingen van de heeren Alberts is ook, dat het zoo hinderlijk trillen daarbij geheel vermeden is deze beelden vermoeien niet, maar houden de aandacht voortdurend aangenaam gespannen. Ook om deze reden is een bezoek aan het theater van de hee ren Alberts Frères alleszins aan te bevelen Zeker zullen zich daartoe in den loop der volgende dagen tal van Schiedammers laten vinden. Van morgen 7 ure is de 12-j a r i g e A. van Bergen Walraven in de Noordvestgracht gevallen, doordat hij bij het overvaren met de pont struikelde over een staaltros. De knaap werd gered door den 16-jarigen P. Tettelaar, die hem nasprong, en den zakkendra ger H.H. Kiela, die hem een vaarboom toestak, waardoor beiden weder op den kant kwamen. De p o s t d u i v e n-v e r e e n i g i n g „De Adelaar" hield Zondag 10 Juli een kasconcours van uit Castrin, afstand 700 k. M. Daarbij werd door den heer C. Middendorp alhier de eerste prijs behaald. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Van 14—21 Juli. 8 en 91/2 u. Doeleplein. Albert Frères, Bioscoopvoorstelling. j Rotterdam. Dagelijks 10£-12J), 2*—5|, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 15 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert, Stafmu- ziek Kon. Scherpschutters. - Zaterdag 16 Juli. 6£ u. Alkemadeplein. Volkscon cert idem. Zondag 17 Juli. 2 u. Park. Concert 4e Reg. Inf. Zondag '17 Juli. 2£ u Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon Scherpschutters. Zondag 17 Juli. 8 u. Park. Concert, idem. Aanvankelijke Vacantiezitting. Tienurige Arbeidsdag. Zwemplaats- verordening.'sBurgemeesters ontslag. De Raadszitting, na een lang verwijl van drie weken eergisteren gehouden, stond reeds eenigs- zins in het teeken van den vacantietijd. Er wa ren ditmaal toch wel vijf leden, waaronder ook de wethouder van gemeentewerken, wiens inlich ting bij enkele punten nog wel noodig bleek, absent, en het woord vacantie werd in den loop der zitting meermalen gehoord, waar secretaris en ontvanger beiden vroegen de welverdiende rust te mogen genieten, die zeker aan die bijzon der werkzame ambtenaren wel gegund wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1