Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ïs ya'nt. Abonneert U op de Na misdaad vergelding. Kiem.SclieilaEclie Courant Et iratis Mtatrart Zondagsblad irjjsJic. i. rtj Qi5j. ni, fl.35 p. 3 ml 33ste Jaargang. Dinsdag 19 Juli 1910. Officieele berichten. Kennisgeving. Biiitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Yerspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en'per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNj Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. r Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. VoorherhaaldelQk adve iteeren worden uiterst bil Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van J. H. Vroomans, hou dende verzoek om vergunning voor het bouwen van vier panden (8 woningen) a/d Dwarsstraat en van een winkelhuis aan de Hagastraat op het Perceel, kadaster Sectie L. 1993. Overwegende, dat het onderzoek met betrekking. '°t die aanvraag niet geeindig is Besluiten: Op grond van artikel 164 der Bouwverordening de beschikking op de aanvrage te verdagen voor den tijd van hoogstens een maand. Schiedam, 18 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. DENEMARKEN. Veel opzien baart in Denemarken de redevoering, d>e Koning Frederik.ter gelegenheid van een feest Odense, op Funen, heeft gehouden. Be koning sprak als volgt Bt zie in de geestdrift van de burgerij een Jewys, dat men te Odense en op Funen niet tde afschaffing van het Deensche koningschap wenscht. Allen, die mij kennen, weten, dat geen hart war mer voor ons geliefde vaderland, zijn toekomst e" voor het Deensche vaderland slaat, dan het Jdijne. Het is nog zoo lang niet geleden, dat het eensche volk by de verkiezing toonde, dat het Tl1 n'8t 'S' dat ons griefde vaderland open 'o neem aan, dat hier vandaag vele tegen- geste de politieke meeningen vertegenwoordigd zijn, •naai ik ben overtuigd, dat allen het met mij eens en zijn, dat de verkiezing den vasten wil van et Deensche volk tot behoud van rust en vrede 1 uiting gebracht heeft. Moge de tijd van de 'unenlandsche onlusten en strijd voorbij zijn I °ge het Deensche volk zich nu in vrede, eenheid en kracht om de mannen scharen, die het zelf gekozen heeft en die ik gaarne tot mijne raad gevers benoemd heb. In de laatste jaren zijn de U en moeielijk voor mij geweestzij hebben ec ter, naar ik geloof, aan den andéren kant het goede gevolg gehad, dat allen, ook de tegenwoor- 'ge oppositie, gezien hebben, dat Denemarken 's ning geen hinderpaal is voor gezonde democra- sc ie hervormingen, van welken kant zij ook Komen. is als de overleden koning Edward. Koning George zal zich gelukkig achten de entente coirdiale tus- schen beide landen te zien voortduren en hechter worden. 'President Faillières antwoordde, dat Frankrijk op koning George de gevoelens van genegenheid en vriendschap, welke liet voor koning ËdWard 'had, zal overdragen en niets zal nalaten om voortdurend de entente cordiale te versterken en te handhaven. Het bestuur van den Nationalen Bond van Fransche spoorwegbeambten heeft den geheelen Zondag vergaderd. Natuurlijk werd beraadslaagd over de algemeene staking. Wat er besloten werd is nog niet bekend. Maar algemeen wordt aan genomen, dat men het in principe eens is ge worden tot staking over te gaan. De kwestie is maar wanneer. AMERIKA. De kans, dat het groote Wustproces, waarin de petroleum- en dé "tabaks trusts betrokken zijn, spoedig zal woiden afgewikkeld, is weer wat klei ner geworden door den dood van den opper rechter in het Hooggerechtshof van den Bond, Melville W. Fuller. President Taft heeft reeds vroeger zijn meening doen 'kennen géén benoeming te doen, zoolang de Senaat, die het recht tot be krachtiging van alle hondsrechters heeft, niet ver gadert. Er zijn nu in 't geheel drie zetels vacant. De nog overblijvende zes rechters zullen geen he- ltangrijke zaken op 'hun program plaatsen en zoo zal bet proces tegen den Standaid-Oit en tegen den Tobacco-trtist niet vóór Januari aanvangen en Wacht men het vonnis niet voor April. Er zijn échter bladen, die aandringen op een buitengewone zitting van den Senaat en de daar voor aangewende kosten ruimschoots vergoed vin den door de opheffing van 3e nadeelën, die het economische leven van Amerika met de door het steeds meer uitgestelde vonnis ontstaande onze kerheid lftdt. FRANKRIJK. 'osident Fallières ontving gister in officieelo untie den markies van Northampton, die, als u'terigewoon gezant, officieel de troonsbestijging ,?n George V komt aankondigen. De gezant ver- me, dat koning George tegenover Frankrijk 0 d czojfde gevoelens van genegenheid bezield NICARAGUA. In Nicaragua duurt de strijd nog steeds voort- De »New York Tribune" vernam, dat de toe stand zoo danig verergerd is, dat het slechts een kwestie van tijd is, wanneer de Veveenigde Staten gedwongen zullen zijn, tusschenbeide te komen, om een sterk bewind in te stellen. 143) XXX. d'e wii htl u lndruk van de gevoelvolle gedachten, brief Jd; larb°y.en weergaven, eindigde Lucien den Schreef JJ en millioenen-rijken industriëel r>Ik eze woorden aan m U bele-fd' waarde heer Harmant, ste dankko r fle mi-,|rie gevoelens van de groot te brengen meeste hoogachting over frouw Mnr-S den afstand' die ons scheidt, is juf- Vergeet ruit V001'tdurend in mijne gedachten Ik bet aan ha en zal dit ook niet vergeten, dat ik teegenegen kph dank?n heb> dat ik uw u zoo joegen behulpzame hen." ven vane!)oSCbidnt >mid tae> dat 'k met het schrij- last onthef Ze,)re? rnÜn geweten van een zwaren aan LUoieiea br'efJgeëindigd was, schreef Lucien en liefde getuigde d'6 Va" d'epe teederheid Keizer Wilhelm heeft weer eens kunnen, voldoen aan z'n onweerstaanbare behoefte om standbeelden cadeau te geven. Door tusschen- komst van koning Haakon heeft cle Duitsche mo narch het Noorsche volk een kolossaal groot stand beeld van Fridjof, de legendarischen, Noorschen Beid uit het tijdperk der eerste Yikingers, ten Na haar nog de bijzonderheden zijner reis ge schreven te hebben, verzocht hij haar, moeder Lison namens hem te groeten. De beide brieven vertrokken met de avondpost. Was Lucie gelukkig, toen zij den haren ont ving, Paul Harmant was het niet minder, toen hij de zinnen las, die wij letterlijk hebben weer gegeven. Die zinnen schenen hem een zoo gunstig voor teeken, dat hij bijna het plan opgaf, Lucie te doen verdwijnen. Vol vreugde ging hij naar de zitkamer van Marie, om haar de laatste regels uit den brief van Lucien mede te deelen. Het arme kind was, na het gèbeurde in liet kamertje op de Bourbonkade, droevig gebleven en had steeds een somber aangezicht. In weerwil van de bevestigingen, in weerwil van de beloften, in weerwil van de eeden haars vaders, geloofde zij niet meer aan de mogelijkheid van een huwelijk met den zoon van Jules Labroue. Het beeld van Lucie, dat zich zonder ophouden plaatste tusschen haar en hem, die zij beminde, verschafte aan hare wanhoop steeds nieuw voedsel. De eerste woorden van Joris Garaud, toen hij binnentrad, waren Ik heb nieuws van Lucien, liefste. en glimlach kwam op de bleeke lippen van schitteren 00gen begonnen een weinig te - Hij heeft u geschreven? vroeg zij. Wat zegt hij 8 J geschenke gegeven, als blijk van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, die hem zoo menigmaal in Noorwegen ten deel is gevallen. Volgens verlan gen van den hoogen gever zal het standbeeld te te Framnes worden opgericht, waar de grafheuvel van den held van sFridjofs saga" zich heet te bevinden. Het Engelsche departement der posterijen heeft onlangs een onderzeeschen telefoonkabel van een nieuw type gelegd van Dover naar kaap Griz Nez, ten einde de verbinding van Engeland met Frankrijk te verbeteren en om proeven te nemen met gesprekken tusschen Londen en Amster dam, en mogelijk Berlijn en de andere steden van Duitschland. Dit is de eerste kabel van dit soort, welke in open zee is gelegd, ofschoon een dergelijke kabel al vroeger in het meer van Constans wei'd gelegd. De nieuwe kabel zal zoodra de daarmede in verband staande Fransche landlijnen voltooid zijn, voor het gewone verkeer worden opengesteld. Tot dusver zijn de proeven echter zeer bevredigend uitgevallen. De Fransche regeering heeft voorgesteld een tweede kabel te leggendan zal het mogelijk zijn te voorzien in het vermeerderde verkeer, dat waarschijnlijk zal ontstaan, als gevolg van de vermindering der tarieven tusschen Engeland en Frankrijk, die dan hare uitwerking niet zal missen. Te Brussel verzekert men, dat Engeland binnenkort de annexatie van de Congo bij België zou erkennen. Uit Melilla wordt uit inlandsche bron be richt, dat in Marokko de heilige oorlog tegen Frankrijk gepredikt zou worden. De mijnwerkers te Bilbao hebben algemeene staking afgekondigd. Bij de tunnelwerken voor den Trans-Guirenee- schen Spoorweg had Zaterdag een zeer ernstig ongeluk plaats. De werkzaamheden zijn van de Fransche zijde reeds 450 meter gevorderd. We gens tot dusverre nog onbekende oorzaak had aan het einde van deze 450 meter lange schacht een dynamietontploffmg- plaats, waardoor 5 arbei ders doodelijk werden gewond. Een groot deel van de nog niet uitgemetselde tunnel is ingestort. Het is nog als een geluk te beschouwen, dat de ontploffing in het schaftuur plaats had, anders waren de gevolgen nog veel noodlottiger geweest. Prins Hendrik. Prins Hendrik reed Zondagmiddag met zijn juist gearriveerden gast, graaf De Peiponcker, Duitsch jagermeester, met vier schimmels naar Vaassen. De thee werd gebruikt op het kasteel de »Cannenburch", bij den heer von Cleve. Ver schillende werkzaamheden werden bezichtigd. Met de auto van jhr. Van de Poll, beheerder van 's Prinsen goederen te Niersen, werd naar het Loo teruggereden. Zooals bekend is, heeft het bestuur der groep Nederlandsch-Indië van het Algemeen Neder- landsch Verbond zich den 18en Augustus van het vorige jaar gewend tot de Koningin, met het verzoek, het daarheen te leiden dat Prins Hendrik een bezoek aan Ned.-Indië zou brengen. Het ver zoekschrift droeg zestigduizend onderteekeningen. Op het verzoekschrift is nu van Hr. Ms. par ticuliere secretaris, jhr. Van Geen, antwoord ont vangen. Het is gedateerd 's-Gravenhage, 2 April. Het Groepsbestuur zond aan Jong Indië een afdruk er van ^Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het Bestuur der Groep Nederlandsch-Indië van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Batavia. >dat de gevoelens van Vaderlandsliefde en aan hankelijkheid aan Hoogstderzelver persoon, welke ten grondslag liggen aan het Hare Majesteit aan geboden verzoekschrift van den 18den Augustus 1909, ten hoogste door Hare Majesteit op prijs worden gesteld »en dat Hare Majesteit, op het tijdstip, waarop Hoogstdezelve het oogenblik gekomen acht om, in overleg met Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden het initiatief te nemen tot een bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid aan Nederlandsch-Indië,gaarne rekening zal houden met de Hare Majesteit kenbaar gemaakte wenschen/ De troonsbestijging ran George V. De buitengewone Britsche ambassade, belast met de bekendmaking der troonsbeklimming van koning George V, zal 18 Augustus in de residen tie aankomen, om tot 22 d. a. v. in ons land te verblijven Behalve uit graaf van Granard, hoofd der spe ciale zending, is het gezantschap verder samen gesteld uit: lord Herschell, generaal Hunter, ka pitein Ilood en den heer Villiers. De leden zullen vermoedelijk ten Koninklijken Paleize aldaar logeeren. De vorst van Thurn en Taxis. De vorst van Thurn en Taxis heeft gister-och tend, na een 14-daaagsch verblijf, Scheveningen verlaten. Aan het station van de Staatsspoor in Den Haag was ter afscheidsbegroeting aanwezig de heer B. Goldbeck, directeur-generaal van het Zeebad. De overige vorstelijk familie blijft nog op de badplaats. Goede zaken voor u... Waarlijk zeide Marie met bitterheid. Lees zelf die weinige regels... En Paul Harmant, die aan zijne dochter den geopenden brief toestak, wees met den vinger de zinnen aan, die betrekking op haar hadden. Het kind "nam met bevende hand het blad pa pier aan. Het bloed vloog'naar hare wangen. Zij las. Welnu vroeg de millionnair op zijne beurt. Ja, mompelde zij, diep zuchtend, hij herin nert zich degene, die voor hem zijne zaak bij u bepleit heeft.... Ik geloof aan de dankbaarheid die hij toont. Ik geloof zelfs aan zijne vriendschap voor mij... Zachtjes voegde zij daarbij Maar in die weinige regels staat niets, dat op ontluikende liefde gelijkt... Lucien bemint mij niet... hij zal mij nooit beminnen, daar hij eene andere bemint... En het hoofd van Marie op hare borst. Paul Harmant raadde de laatste woorden zijner dochter meer, dan hij die hoorde. Toen Lucien Labroue mij schreef haastte hij zich te antwoorden, moest hij in de perken blijven, die hij gekozen heeft en hij kon niet daar buiten gaan. Hij heeft juist gezegd, wat hij met het oog op de welvoegelijkheid heeft kunnen zeggen, maar ik geloof dat hij veel heeft nagedacht over het ernstige gesprek, dat wy samen gehad hebben... Gedenkteeken voor baron Mackay. Na afloop der godsdienstoefening is gisteren door mr. D. J. baron Mackay (lord Reay) in de kerk te Ophemert een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan zijn neef wijlen mr.ZE. baron Mac kay, in leven minister van Staat, lid van den Raad van State enz wiens verdiensten als staatsman en mensch door hem gehuldigd werden. Ds. W. G. van Leeuwen aanvaardde namens de gemeente het geschenk. Hij wordt plooibaar... En gij bedriegt uriep Marie uit. Mijne liefde licht mij beter voor, dan uwe redeneeringen kunnen doen... Dat jonge meisje, die Lucie, is een beletsel... Zij is zeker van Lucien Zij bemint, zij wordt bemint... Alle hoop is mij ontzegd... Neen, duizendmaal neenHoop integendeel gij hebt daarop recht... Trouwens, het beletsel,' dat u onoverkomelijk toeschijnt, kan verdwijnen.. En hoe Dat meisje kan ontrouw worden... Neenneen riep Marie uit. Zij zal dengene niet bedriegen, dien zij bemint... Zij kan sterven... Op nauwelijks twintigjarigen leeftijd... De dood let niet op leeftijd. Het is waar. Maar ik zweer, dat ik in het geheel niet haar dood wensch. Wat wilt gij, dat ik namens u aan Lucien zal schrijven Gij kunt hem de eenige zaak, die ik hem te zeggen heb, niet schrijven. Welke is die zaak Bat ik hem bemm, zeide Marie hartstochte lijk, en dat ik, indien hij mij niet bemint, zal sterven Paul Harmant omhelsde met luidkloppend hart zijne dochter en verliet de kamer, om haar de tranen, die in zijne oogen opwelden, te verbergen. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1