Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws. De nieuwe afgevaardigde voor Helmond. De Zuid-Willemsvaart" deelt het volgende mede omtrent het nieuwe Kamerlid voor Helmond De heer A. N. Fleskens werd 20 April 1874 te Heesch bij Osch geboren. 24 Januari 1898 werd hij secretaris van Geldrop. Twee jaar later werd hij ook ontvanger derzelfde gemeente. Den 26sten Juli 1905 werd hij benoemd tot burgemeester van Zes-Gehuchten en 1 Aug. 1908 tot burgemeester van Geldrop. In 1904 werd hij voorzitter van de herzienings commissie van de gebouwde eigendommen in 't district Eindhoven, 't grootste district van 't land daaronder behooren alle gemeenten van 't kies district Helmond. In 1909 werd hij benoemd tot voorzitter van de Noordelijke commissie voor de onteigening van den spoorweg Eindhoven Weert, in 1910 schatter voor de onteigening der gronden, benoo- digd voor 't Wilhelminakanaal. In 1907 voorzitter van den Noordbr. Zuivelbond, later bestuurslid van de Zuivelcommissie, lid van 't algemeen be stuur .van 't controlestation enz. De „Zelandia'5 De Ministers van Marine, van Waterstaat en van Handel zijn voornemens morgen (Woensdag) te Amsterdam in oogenschouw te nemen het nieuwgebouwde stoomschip uZelandia", van de Holl. Lloyd en bestemd voor de vaart op Zuid- Amerika. Het Vredespaleis. In de jongst gehouden vergadering van den Raad van Beheer der Carnegiestichting is de reke ning en verantwoording over het afgeloopend en de begrooting voor het volgend dienstjaar goed gekeurd. Het Vredespaleis zal waarschijnlijk in 1913 ingelijd kunnen worden. Yrjjz. Dem. Bond. In de laatst gehouden vergadering van het hoofd bestuur van den Vrijz.-Dem. Bond is besloten na overleg en in overeenstemming met het Cen traal bestuur van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond de actie voor grondwetsherziening en algemeen kiesrecht, die tot dusver was opgedragen aan een uit lieden van beide organisaties samengesteld propaganda-comité, van nu af rechtstreeks te doen uitgaan van de beide hoofdbesturen respectievelijk dagelijksche besturen van den Bond en het Ver bond, in onderlinge samenwerking. (L. en V.) Verpleegsters in militaire ziekenhuizen Het plan bestaat een paar zusters van het Roode Kruis, thans werkzaam in de kliniek van het Vrouwen-comité, te 's Gravenhage, onder leiding eener hoofdverpleegster, voor eenigen tijd aan het militair hospitaal té Utrecht te detacheeren. Arbeidswet. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken Hengelo is, inzake het ontwerp-arbeidswet, een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het volgende in overweging wordt gegeven 1. De wet blijve verstaan onder jeugdige per sonen personen, beneden zestien jaar. 2. De leeftijd, waarop jeugdige personen tot de fabrieken en werkplaatsen mogen worden toegelaten, blijve twaalf jaar, tenzij de leerplicht wordt uitgestrekt tot het dertiende jaar, in welk geval deze leeftijd ook kan gesteld worden voor de toelating tot de fabrieken 3. De maximum werktijd voor jeugdige per sonen en vrouwen blijve bepaald op 11 uren daags evenwel met een maximum van 63 uren 's weeks, of: de werktijd worde bepaald tot 10 Va uur daags voor jeugdige personen en blijve beperkt tot 11 uur daags voor vrouwen 4. De thans geldende bepalingen betreffende de rusttijden, blijven onveranderd. Voorzitters Kamers ran Arbeid. Gisteren werd te Rotterdam gehouden de alge- meene vergadering der Vereeniging van voorzitters en secretarissen van Kamers van Arbeid in Ne derland. De voorzitter, de heer Jos. de Sterke, opende de vergadering met een rede, waarin hij er op wees, dat in het afgeloopen jaar van de vereeni ging weinig kracht was uitgegaan, als een gevolg van de reorganisatie-periode, waarin zij verkeert. De secretaris, mr. J. H. van Zanten, bracht het jaarverslag af, waaruit bleek, dat het leden tal daalde van 140 tot 132 en het aantal dona teurs van 60 op 56. Uit de rekening bleek, dat er een batig slot is van f685.36'/i. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jos. de Sterke, C. C. Schild en mr. J. H. van Zanten. Aan de orde kwam o.a. een voorstel van de voorzitters en secretaris der K. v. A. voor de voedings- en genotmiddelen te Amsterdam, lui dende De vereeniging neemt het initiatief tot oprichting van den Bond van K. v. A. in Neder- welk voorstel na discussie werd. Interpellatie Haagsche rioleering. Aan het einde der zitting van den Haagschen gemeenteraad verkreeg gisteren de heer Wesse- ling verlof, B. en W. eenige vragen te doen naar aanleiding van de overstrooming van sommige stadsgedeelten door den zwaren regeval van Maan dagochtend. Ook een vorig maal bracht zulk een regenval velen schade. Is sinds dien de zaak onderzocht Spr, meende, dat door deskundigen een rapport was uitgebracht. Zullen B. en W. dit rapport overleggen De heer Van Liefland wees ook op de ontzet tende schade voor velen. Spr. hoopte dat de zaak ernstig zal worden onderzocht. De heer Hoejenbos vroeg, zoo er geen rapport was, een zoodanig rapport over onze rioleering te laten opmaking. Het blijkt nu, dat de op zichter Du Blois, die door den Raad zoo onbil lijk is behandeld, in zijn klachten over de rio leering gelijk had. De wethouder Lely erkende den ernst van den toestand, waarvan hij zich persoonlijk heeft over tuigd. Hij gaf dan ook onmiddellijk order om gegevens te verzamelen voor het vestigen van een oordeel. Men dient op zware regenvallen te rekenen, het is niet bij een hooge zeldzaamheid gebleven reeds nog eens kwam eene overstroo ming voor. Daarover bestaat een rapport. Wie dat leest, moet tot de overtuiging komen, dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Er schijnen nog meerdere nooduitlaten noodigwellicht een snel lere bemaling wellicht ook versterking van stoom gemalen. Daarvoor zal veel geld noodig zijn, maar daarom behoort een volledig onderzoek vooraf te gaan. De regenval van 55 m.M. in an derhalf uur was echter verbazendhet geleek een wolkbreuk. B. en W. zullen zich met ernst met deze zaak bezig houden. De heer Wesseling constateerde met genoegen, dat B. en W. dilligent waren. Hij vroeg spoed met een rapport en overlegging daarvan, wat wethouder Lely toezegde. De Statenverkiezingen. De opkomst der kiezers bij de jongste Staten verkiezingen was bij de stemming in 1910 het laagst in district Assen 30,3°(het hoogst in di strict Geldermalsen 92,8% bij de herstemming in 1910: het laagst in district Haarlem 36.9%, het hoogst in district Maastricht 94.6%. Het hoogste en laagste percentage der ongel dig verklaarde stembiljetten was bij de stemming in 1910 2.4% en 0.3% en bij de herstemming in 1910 1.7% en 0,2 NederlandZuid-Afrika. Voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, hebben aan den Minister van Buitenlandsche Zaken een verzoekschrift gericht, waarin zij onder de aan dacht van den Minister brengen, dat in de laatst gehouden algemeene vergadering der vereeniging namens de afd. 's-Gravenhage de wensch werd uitgesproken, dat bij gelegenheid der feesten, die bij de opening van het eerste unieparlement van Z.-Afrika te Kaapstad zullen gehouden worden, de Nederlandsche vlag op waardige wijze zal verte genwoordigd worden. ïDeze wensch, die het algemeene gevoelen der vergadering scheen uit te drukken, werd door het hoofdbestuur in zijn jongstgehouden verga dering besproken en vond ook daarin grooten bijval. ïDe vergadering was van oordeel, dat bij de heuglijke gebeurtenis, die in Z.-Afrika op luister rijke wijze staat gevierd, te worden een bewijs van belangstelling der zoo nauw verwante Ned. natie niet mag ontbreken, en dat zulk een betoo ning van deelneming voor de toekomstige betrek kingen tusschen Nederland en Z.-Afrika van be lang zou zijn. »Het hoofdbestuur der N. Z. A V. heeft ons daarom opgedragen, Uwe Exc. dezen wensch over te brengen en haar eerbiedig te verzoeken, dien in welwillende overweging te nemen." Accyns op Gedistilleerd. Het »Dagbl. van N.-Br." schrijft: Er is in het eerste halfjaar van 1910 aan ac cijns op gedistilleerd meer ontvangen dan in het zelfde tijdperk van het vorig jaar f 1.504.000. Anderhalf millioen per half jaar, dat wordt 3 millioen per jaar. En de minister heeft gerekend op 5 a 6 millioen I Dat valt tegen. De raming van het eerste half jaar was f15.700.000. De opbrengst f 13.500.000. Dat scheelt 2 millioen. Is er dan in 1910 zooveel minder gedronken dan in 1909 Ja. De accijns heeft in het eerste halfjaar van 1909 opgebracht f 12.001.091.97dus is er, de accijns berekend a f63.- per H.L. van 50 pCt. verbruikt 190.493 H.L. In het eerste halfjaar van 1910 heeft de accijns opgebracht f 13 505.144.54, maar de accijns be droeg toen f90.per H.L. Dus is er toen ver bruikt 150.057 H.L. Dus is er in het eerste halfjaar van 1910 min der gedronken dan in het eerste halfjaar van 1909 een hoeveelheid van 40.436 H.L. Dit is beteekenend, want het zou per jaar wor den 80.872 H.L. Wat verbruik per hoofd aan merkelijk zou verminderen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 19 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Horta. Laagste barometerstand 753.9 te Swinemunde. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordelijken tot westelijken wind. zwaarbewolkt, weinig of geen regeq, zelfde tem peratuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 26 Juli 1910, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Volksbadhuis. In de week van 1117 Juli 1910 werden genomen 312 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 36 regen 20 regen 203 school kinder a 5 ct. 30 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot lij. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. G e v r a a g d e Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker sigarenmakersjongen verver verversjongen plaatwerker voorslager keukenmeid constructiewerker smidsjongen koperslager ketel maker. Voor buiten de stad. Koperslager halfwas letterzetter timmer man scheepstimmerman wagenmaker. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers schipper koetsier portier pakhuisknecht bank werker halfwas bankwerker plaatwerker vuurwerkervoorslager klinker loodgieter grondwerkers opperman matrassenmaker molenaar kurkensnijder steenhouwer tui nier boerenknecht personenvoor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dagmeisje baker. Tusschen Schiedam en Delft is Zondagavond een vrouw in den trein plotseling doodgebleven. Te dezer stede is in twee gezinnen febris typhoïdea geconstateerd. In het Ziekenhuis overleed eer gister de 5-jarige Cornelis de Graaf, uit de Breed- straat, die Vrijdag in de Zijlstraat een emmer heet water over zijn lichaam had gekregen. Noodweer. Ook in den omtrek van Weesp woedde een 'hevig onweer. De bliksem sloeg in een koepel adhter 'het hoerenhuis Schoonoord te Weesperkarspeldie geheel afbrandde. Voorts ont stond een begin van brand in de varkensschuur van den veehouder D. Schoenmaker, terwijl een koe van den veehouder J. Dikkeboom in de weide werd doodgeslagen. Uit verschillende plaatsen ontvingen wij nog berichten over het hevige onweder en de gewel dige regens vain Maandagochtend: Uit Den Ilaag meldt men ons nog Dong den regenval werd ook do kelder van het Koninklijk paleis onder water gezet. 'Ook in het Lange Voorhout zijn de oude huizen oindiergeloopen. Aan de VoMersgracht, die, zooals reeds ge- rnell, geheel blank stond, waren in den vroe gen ochtend de bewoners druk in de weer om door het leggen van planken en dijkjes het wa ter zoo veel mogelijk uit hun huizen te houden. Sommige personen wisten hier en daar, waar het water bijzonder boog stond, o. a. nabij het Stationsplein, nog eenige verdienste te slaan uit de overstrooming, door tegen een kleine vergoe ding hen, die tegen een „sopper" opzagen, over te dragen. ■Overal ziet men in de ondergeloopen stadsge deelten het water uit kelders en oude huizen oppompen. Hij hotel Central geschiedde dit met stoom pompen dér openbare reiniging. Om 12 uur gistermiddag waren reeds onge veer 200 telefoonstoringen bekend, terwijl ver moed wordt, dat een even groot aantal nog ver holpen zal moeten werden. In a?le vroegte waren gistermorgen reeds 11 ploegen bezig met het opzoeken en herstellen der gestoorde verbindingen. Beschadigingen aan toestellen e.d. kwamen ook ditmaal niet voor. Gok te Scheveningen heeft de hevige regen val hier en daar onaangename verrassingen ge bracht. In de Renhaanstraat waren He souterrains geheel ondier water geloopen, zoodat de brand weer moest optreden nu niet tegen 'het vuur, maar tegen het overvloedig gevallen regenwater. In de duinen nabij Petit St. Hubert" aan het Kanaal te Scheveningen heeft een aardverschui ving p'oats gehad. Daardoor is een groote hoe veelheid zand op de rails van de Staatsspoor- s toom tram gekomen, tengevolge waarvan de eerste tram uit 'Den 'Haag omstreeks 7 uur is ontspoord. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, maar het duurde tot ongeveer ÖVa uur voor do trambaan weer in orde was gebracht. Omtrent het hevige dhweder van gistermorgen meldt men ons nog uit Amsterdam dat in een stal in dé Rustenburgers traat aldaar een paard door dien bliksem werd doodgeslagen. Op den Admiraal de RuyterWeg onder Sloten, ging de bliksem rakelings langs een melkkarretje. De bestuurder verloor het bewustzijn en viel van den bok. Na korten tijd kwam hij echter weer bij, klom op zijn wagentje en reed verder. Ook het paard was ongedeerd gebleven. Een gat in de straat toonde aan waar de bliksem den grond was ingegaan. Van een huis in de Kerkstraat werd de geveltop afgeslagen, hetzelfde geschiedde van het perceel Overtoom 206. Een schuitenhuisje in de Amsteljachthaven werd door den bliksem uit elkaar geslagen. In den Leekerpojder is de watermoten van den heer J. Smit door den bliksem getroffen. Bij de firma Gatesloot, te Santpoort, waren twee jongens in een schuur bezig uien te pel len. De bliksem sloeg door het dak en trof beide knapen. De een werd bewusteloos, maar bleek later niet gewond te zijn. Deze jongen heette Vos. De ander werd aan het been ge wond. (Hij werd naar huis gebracht en bevindt zich op het ©.ogenblik vrij wel. Het telefoonnet te Santpoort is door den blik sem getroffen. Vete leidingen zijn gestoord. Daar door wordt ook het inwinnen van inlichtingen zeer vertraagd. Te Zuid'land (bij Brielle) is de bliksem inge slagen in bouwschuur van bouwman Klomp, aan het Veer. Schuur en woonhuis zijn totaal vernield. Te Dinxperlo is de kapitale boerenhofstede de Kuierman, bewoond door den landbouwer Joh. Nusselder, in de buurtschap IJzerlo, door den bliksem getroffen en geheel door brand vernield. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Boven Eindhoven en omgeving woedde een zeer hevig onweder. De bliksem sloeg in het huis van den heer Guldemont, te Woensel, waar door brand ontstond en huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Onder dezelfde ge meente werd een boerenbehuizing door het he mellicht in brand gezet. In den nacht van Zondag op Maandag, om streeks half drie, is de bliksem geslagen in de groote landbouwers-woning van v. d. Ifejjkant, op het Oosteind, onder de gemeente Oosterhout, welke woning totaal is uitgebrand. 80 duizend pond hooi, karren en verdere land bouwgereedschappen zijn eveneens verbrand. Van het huisraad kon slechts weinig gered worden. Alles was laag verzekerd. Te Swalmen is gistermorgen de bliksem inge slagen in de woning van den landbouwer T. C. Huis en inboedel zjjn door het vuur vernield. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen is in Kallenkote, gem. Steenwij- kerwold de bliksem geslagen in een boerderij, bewoond door J. Bijker. De geheele boerderij met inboedel, alsmede een groote hoeveelheid hooi, is verbrand. Het een en ander was verzekerd. Oplichter(j. Men meldt uit BredaEen heer en damo, die sedert geruimen tijd gelogeerd waren in het pension Bakkeren te Ginnekeh, zijn Vrij dag vertrokken, achterlatende een schuld van cir ca f 780. Dit edel paar had bij den rijwielhandcr Directe belastingen. Men verneemt, dat de heer J. D. A. Hollweg, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg, binnenkort in gelijke be trekking naar Arnhem wordt overgeplaatst. Deze overplaatsing houdt verband met de over plaatsing van de directie van Middelburg naar Breda. Het liefdewerk der gesloten Rotraiten in het Bisdom Haarlem. Z. D. II. Mgr. Collier heeft benoemd tot alge meen Directeur van het Liefdewerk der gesloten Retraiten in liet Bisdom Haarlem den HoogEerw. heer Th. J. A Bosman, kanunnik en rector te Haarlem, en tot bestuursleden Jh. Mr. L. von Fisenne, te 's-Gravenhage, Mr. L. Smit, te Am sterdam, Mevr. KokKavelaars, te Haarlem, Mej. Caroline van der Vijver, te Rotterdam, den Hoog Eerw. heer J. M. J. Baede, deken en pastoor te Goes, en den HoogEerw. heer Th. Ebbinkhuizen, deken en pastoor te Alkmaar. Bij de gehouden examens van de Vereeniging van Handels- en kantoorbedienden -ïMereurius" is o.a. geslaagd voor Engelsche han delscorrespondentie onze stadgenoot de heer G. Boele, leerling van den heer S. Houtman alhier. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Van heden21 Juli. 8 en 9V2 'u. Doëléplein. Albert 'Frères, Bioscoopvoorstelling. Dohdierdhig 21 'Juli. S. O. V. 8 u. Concert „Poly hymnia" en Stedelijk Muziekkorps. Rotterdam. Dagelijks I0i-12£, 2^-5*, 8-12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 19 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon Scherpschutters. Woensdag 20 Juli. 8 u. Park. Concert idem. Vrjjdtig 22 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert ideim. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2