Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. kans hebben gezien om de prijzen van het hoofd materiaal zoo laag mogelijk te houden. Om zich ten slotte dubbel en dwars op de verwisselstukken te dekken. Ten slotte is bij de oefeningen de vechtwaarde van het Krupp-geschut meermalen tegengevallen, beslist inférieur gebleken aan de eischen, waaraan dat van Schneidor en Ehrhardt wel voldoen. Kernverschuiving, veroorzaakt door spanning-verslapping van den mantel, was een van de niet zeldzaam voorkomende verschijnselen. Het rapport wijst verder op menig technisch ver schil, ten onguste van het Krupp-geschut. De commissie moet tevens van oordeel zijn, dat de belangrijkste geschut-aankoopen hier vaak steu nen op zoogenaamde technische rapporten, die in den regel hoogst eenzijdig, in hun waarde niet altijd evenredig zijn aan de verantwoordelijkheid, welke zij op den minister overdragen. Boaz. Het hoofdbestuur van de Christelijke Patroons- vereeniging in Nederland Boaz heeft besloten, te voldoen aan het verzoek van den minister van landbouw, handel en nijverheid, om personen aan te wijzen, die vanwege Boaz zitting kunnen ne men in een door dit departement te benoemen commissie van advies inzake de voorbereiding van wetten en algemeene maatregelen van be stuur, enz. Besloten is de jaarvergadering van Boaz te doen houden op 15 September a shoogstwaarschijnlijk te Zeist. Tot afgevaardigden naar de te houden confe rentie voor sociale verzekering van 68 Sep't. te den Haag, zijn benoemd de heeren Wielenga te Assen en ds. Vundrink te Amersfoort. Het Raadhuis te 's-Gravenhage, Met terugneming van de vroeger bij den ge meenteraad van 's Gravenhage ingediende voor stellen tot uitbreiding van het bestaande raadhuis, hebben B. en W. thans ingediend bet reeds in hoofdzaak gepubliceerde voorstel, om in beginsel te besluiten tot den bouw van eengeheel nieuw raadhuis op de terreinen, begrensd door Spui, KL Bagijnestraat, Kalvermarkt, Nieuwe markten Turfmarkt. De kosten worden geraamd op f880.000 voor den bouw en op f 1.400.000 voor het terrein (waarop een aantal minderwaardige panden staan) B. en W. wenschen echter geen f 1.650.000 te be steden voor een nieuwen verkeersweg Groote MarktSpui in het verlengde der Prinsegracht aangezien het nieuwe raadhuis reeds van alle zij den ook langs ruime wegen bereikbaar zal zijn. Uitbreiding van het bestaande taadhuis zou rond f800.000 kosten, doch van het bedrag, dat de nieuwe bouw meer zal kosten dan de verbou wing, behoort te worden afgetrokken de waarde van den grond van het plein achter het bestaande raadhuis (op f225.000 gesteld) en de waarde van het tegenwoordige stadhuis. Naar de Brusselsche tentoonstelling. Men meldt ons uit Den Haag Het lid van den gemeenteraad, de heer Deen, heeft het plan opgevat en tot uitvoering daarvan de noodige fondsen beschikbaar gesteld om op zijn kosten pl.m. 100 leerlingen van de hoogere burgerscholen, vakscholen, ambachtsscholen, nor maalscholen en andere dergelijke onderwijs inrichtingen hier ter stede, zoowel openbare als bijzondere, eenige dagen naar de Brusselsche tentoonstelling uit te zenden, teneinde die afdee- lingen te bezichtigen, bij het bezoek waarvan voor hen iets te leeren valt. De bedoeling is alleen leerlingen van den leef tijd van 15 tot 18 jaren, wier ouders behooren tot de on- en minvermogenden, tot het mede maken van dezen schoolreis, in de gelegenheid te stellen. B. en W., met name de wethouder van Onder wijs, heeft sympathie met dit denkbeeld betuigd en ten bewyze daarvan verschillende faciliteiten by de verdere uitwerking aangeboden. Een bepaald aantal onderwijzers en onder wijzeressen zullen tot begeleiding der leerlingen op dezen tocht uitgenoodigd worden. De aanwijzing der leerlingen voor de reis wordt overgelaten aan de hoofden der resp. inrichtingen van openbaar en bijzonder onderwijs bovenvermeld. De uitstapjes zullen in de tweede helft van Augustus een aanvang nemen. Invoer van Hollandsche sigaren in Duitschland. De correspondent van de «Tel." te Berlijn schrijft d.d. 24 Juli In de Rijksdagzitting van 16 Maart wees de afgevaardigde dr. Marcour op eene gaping in de tabaksbelastingwet (Tabaksteuergesetz), waardoor de Hollandsche sigarenfabrikanten de inlandsche (Duitsche) industrie en arbeiders benadeelen, te eigen voordeele. Hollandsche fabrikanten hebben n.l„ na 't in werking treden der wet, in Duitsche grensplaatsen filialen opgericht, waar de ongesor teerde, ingevoerde sigaren, gesorteerd en voor de verzending gereed gemaakt worden. Daar het zeer moeilijk is, om bij sigaren de waarde der tabakken, die er voor gebezigd werden, vast te stellen, kun nen zulke sigaren met minder inkomende rechten belast worden. Het nadeel is natuurlijk aan de zijde der inlandsche fabrikanten. De buitenlandsche fabrikant kan sigaren van eenzelfde kwaliteit van 45 tot 25% goedkooper verkoopen dan de inland sche. Door deze manipulatie wordt dus het tegen overgestelde bereikt als de beschermende tolwet voor de inlandsche producten wilde. De uReichsschatzsekretar" verklaarde de uitleg gingen van den afgevaardigde voor correct en stemde toe een grondig onderzoek te doen instellen. De «Süddeutsche Tabakzeitung" brengt het bericht, dat een hooggeplaatst douane-beambte, die dezer dagen een der verzendingsplaatsen bezich tigde, gezegd moet hebben, dat de regeering van plan is, door een codicil aan de wet op de tabaks- ting toe te voegen, den invoer van ongesorteerde en niet verpakte buitenlandsche sigaren ver bieden. Verzoekschriften bjj de S.S. De directeur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bij dienst order aan zijn personeel doen bekend maken, dat, tot nadere beschikking aan hen, die, in stede van gebruik te maken van de bevoegdheid, bij art. 76 R. D. V. 1907 verleend, om wenschen en be zwaren in te dienen langs den hiërarchischen weg, mochten verkiezen, zulks rechtstreeks te doen, daartoe vergunning wordt gegeven voor zooveel de verzoekschriften belangen van louter persoonlijken aard betreffen. Minister Heemskerk. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, heeft zich gistermiddag met verlof naar Zwitserland begeven. De minister van Waterstaat. De minister van Waterstaat, mr Regout, is met buitenlandsch verlof vertrokken. Hij maakt o.a- een zeereis naar Genua. Vereeniging Roomsch Katholieke Herstellings oorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen. Door de H.H. architecten die waren uitgenoo digd om mede te dingen in de prijsvraag voor het te Groesbeek te bouwen R. K. Sanatorium, zijn -de plannen, waaronder buitengewoon fraaie, bij 't bestuur der vereeniging ingekomen. De H. H. Jos Cuijpers en Seelen hadden bericht dat zij door hunne vele bezigheden verhinderd waren geworden tijdig (vóór 15 Juni) hun ontwerpen af te werken. Op voordracht der bouwcommissie, die de plan nen, thans bewaard op de regentenkamer van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, voorloopig onderzocht, zijn door den raad van bestuur de Heeren Dr. P. J. H. Cuijpers, te Roer mond, J. A, Vrijman, Rijksbouwkundige te 's Hage en Prof. Q. J. van Swaay, te Delft uitgenoodigd) de jury te willen vormen, voor het doen eener definitieve keuze. Terwijl als der jury als advi- seerend geneeskundigen werden gevraagd de H. H. Dr. II. A Boekelman geneesheer-Directeur van het Andreas-Gesticht, te Utrecht, Dr. Y. Terpstra, geneesheer-Directeur van het Sanatorium «Hoog Laren" en Dr. N. P. van Spanje, genees heer-Directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gast huis te Amsterdam. Al de genoemde Heerén werden bereid gevon den aan het tot hen gerichte verzoek gevolg te geven, zoodat eerlang in deze voor ons katholiek Nederland gewichtige zaak, een beslissing kan worden tegemoet gezien. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 27 Juli 1910, des namiddags ten 8 ure, op de Broersvest te geven. l.Feuert los Marsch, Me Holzman. 2. Mga- rische Lustspiel Ouv, Kiler Bela. 3. Luna Walze, Paul Lincke. 4. Dur und Moll Potp, A. Schreine. 5. Ehestands freuden und Leiden, Polka Humoreske Wilh. Popp. 6. Marsch. Men wordt vriendelijk verzocht gedurende de Uitvoering niet te wandelen, en de grootst moge lijke stilte in acht te nemen. Avondconcert. Het muziekgezelschap «Oefening baart Kunst," directeur de heer H. van Gent, zal op Zaterdag 30 Juli a.s., 's avonds 7 ure, in den tuin der Officieren-Vereeniging een concert leven. Dit concert wordt gegeven ter gelegenheid van het in ontvangst nemen der prijzen op het Natio. naai Muziekconcours te Bolnes behaald. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 27 Juli. 24 u. Stedelijk Museum. (Doeleplein). Donderdag 28 Juli. 8 u. S. O. V. Concert. Staf- muziek. Reg. Huzaren uit 's Gravenhage. Rotterdam. Dagelijks 10£—12|, 2J5^, 8—12 u. Geb. v. K. en W. Rolschaatsenbaan. Dinsdag 26 Juli. 8 u. Diergaarde. Concert Staf- muziek Kon. Scherpschutters. Vrijdag 29 Juli. 8 u. Diergaarde, idem. Zondag 31 Juli. 2J u. Diergaarde, idem. Het drama te Lochem. Men meldt uit Den Haag nog de volgende bijzonderheden De geneeskundige, die den drenkeling de eerste hulp verleende (bij oogenblikkelijke ontstentenis van den politie-arts dr. Van Duyl was dr. Leu ring ontboden) schreef de zeer groote opgewon denheid van zijn patiënt toe aan dezelfde oor zaak, die hem blijkbaar ook had gebracht tot een poging tot zelfmoord, en als welke men meende te mogen aannemen een algemeene deceptie, ver oorzaakt door het niet slagen in de betrekking, welke B. op een Amsterdamsch effectenkantoor had bekleed, bovendien nog versterkt door de overspanning, waaraan B. ten gevolge van zijn zware studie leed. Daarbij viel het nog op hoe B. ten hoogste verschrikt scheen toen hij bijkwam en het bleek, dat zijn poging tot zelfmoord was mislukt. Wel maakte de houding, die B. aannam, telkens wanneer er van zijn ouders gesproken werd, een bijzonderen indruk. Zijn gelaat vertrok dan geheel en huilde op zoodanige wijze, dat het bijna tot loeien werd. Maar wijl men niets wist van wat te Lochem was geschied, schreef men die vreemde houding toe aan angst bij B. voor het effect dat zijn poging tot zelfmoord op zijne ouders zou maken. Want zelfs toen nog niet sloeg de heer B. geloof aan het verhaal van zijn broeder, dat deze hun beider ouders zou hebben vermoord, en zoo meende hij nog steeds daarvan de politie geen mededeeling te behoeven doen. Eerst toen er bericht kwam van den bur gemeester van Lochem, bleek den heer B. duide lijk welke inderdaad de vreeselijke omvang van het drama was. De heer B., te wiens huize de brief des mid dags was gepost, vond dien bij zijn thuiskomst en hij is toen terstond naar de politie gegaan om die kennis te geven van het zelfmoordplan, dat bij zijn broeder bestond. Met dat gevolg, dat hij op het bureau te Scheveningen was toen B. daar als drenkeling werd binnengebracht. De jonge man had jl. Zaterdag nog met zijn ouders gewandeld. Het parket uit Zutfen was gisterenmiddag in Lochem en bezocht te halfdrie de woning waar de moord gepleegd is, na op het stadhuis een conferentie met den burgemeester, den heer Haitsma Muiier, gehad te hebben. De lijken van het echtpaar B. zijn van de wo ning aan de Markt te Lochem naar het politie bureau ter schouwing overgebracht. Er is nog geen verlof tot teraardebestelling der lijken gege ven door het parket. De volgende bijzonderheden ontving het «Nws." nog uit Lochem De jonge B. was de lieveling zijns vaders. De thans vermoorde man had altijd den mond vol over zijn beide zoons, in het bijzonder over den jongste, van wien hij veel verwachtte. Deze was op een effectenkanteor te Amsterdam en studeerde tegelijkertijd. In April had hij zijn doctoraal in de rechten gedaan. De vermoorde B. was van beroep botercontro- trpleur voor het Israël. Kerkbestuur. De jonge B. heeft zijn opleiding genoten aan het Ned. Isr. Seminarium, alwaar hij zich een bijzonder intel ligente leerling, toonde, zoodat hij zoodra de ge legenheid zich voordeed, zich de voordeelen wist te verwerven, verbonden aan een aan dit Instituut verbonden legaat, hetwelk hem in staat stelde in het buitenland op onbekrompen wijze zijn stu diën te kunnen voortzetten. Hij vestigde zich in Hongarije en legde zich met grooten ijver op de studie toe, welke hem den hoogsten graad in de Joodsche godgeleerdheid, de zg. Moré, zou moeten verschaffen. Hij werkte dag en nacht en werd, hetgeen zijn vrienden voorzagen, zeer ernstig krank. Hierop werd B. naar Weenen vervoerd, alwaar hij geruimen tijd tot herstel zijner geschokte gezond heid verpleegd werd. De moord moet Zondagmorgen ongeveer 8 uur hebben plaats gehad. De slachtoffers zijn beiden ruim zeventig jaar oud. In behoeftige omstandigheden verkeerde het gezin niet, naar van andere zijde gemeld wordt. Cholera. De matroos van het Vrijdag jl. te Delfzijl van St. Petersburg aangekomen stoom schip Irmgard Horn, die aldaar wegens verdach te ziekteverschijnselen in een barak opgenomen was, is Zondag aan. Aziatische cholera. Een kantonrechter in rechten aangesproken. Men schrijft aan de »Std." De vroegere griffier van het kantongerecht te Sneek, nu kantonrechter fe Bolsward, weigert eene kwitantie van f4.31 te betalen aan de ge meente Sneek voor gebruik van de waterleiding. De gemeenteraad heeft nu besloten den kan tonrechter in rechten aan te spreken. Het vermiste meisje. Men meldt uit Arnhem Zaterdagavond liep hier ter stede het gerucht, dat te Westervoort het lijk van een 12-13-jarig meisje was opgevischt, welke vondst men in verband bracht met de geheimzinnige verdwijning van Theodora Kraak, te Oosterbeek. Bij onderzoek is ons echter gebleken, dat zoo al te Westervoort een lijkje is gevischt, dit zeer zeker niét van het vermiste meisje istrouwens, het bericht leek reeds dadelijk onbetrouwbaar, daar Westervoort ruim 9 K.M. stroomopwaarts van Oosterbeek is verwijderd. Ondanks alle nasporingen is de verdwijning van Theodora nog steeds in het duister gehuld- Dat het kind zich ergens verscholen zou hebben, of bij menschen op de hei een onderkomen zou gevonden hebben, is thans vrijwel uitgesloten) daar Theodora thans reeds ruim 6 dagen geleden verdwenen is. Blijft dus over, dat het kind zelf moord gepleegd heeft, of ten prooi is gevallen aan een misdadigen aanslag. Welke van beide gevallen hier in het spel is, zal het onderzoek moeten uitmaken. Gisteren is door buren van het verdwenen meisje gezocht in de bosschen van Mariëndaal, Hijenoord, Warnsborn en Lichtenbeek, doch niets werd gevonden. Dit bewijst echter weinig, want wie de omstreken van Arnhem kent, weet, dat het zoeken in die bosschen een bijna onbegonnen werk is Alleen met speurhonden zou hier iets uit te richten zijn, doch men heeft verzuimd dit de eerste dagen te doen en thans is door de stortregens natuurlijk ieder spoor uitgewischt. Dat de Duitscher, die, zooals we meldden, was aangehouden, iets met de verdwijning van het meisje zou hebben uit te staan, is ook al onhoud baar gebleken. De man kende het kind, dat was alles. Tuindorp. Omtrent de plannen voor den aanleg van een tuindorp te Hengelo wordt het volgende gemeld De firma Stork Co. hebben voor dit doel achfer de gieterij in de onmiddellijke nabijheid van Hengelo twee boerderijen aangekocht, samen '14 Hectare groot. De eene boerderij zal verbouwd worden om geschikt te worden gemaakt tot ont spanningsgelegenheid, voor muziekuitvoeringen en dergelijke. Het onmiddellijk achter de gieterij gelegen ter rein blijft met het oog op latere fabrieksuitbrei- ding onbebouwd en wordt ingericht tot sportter rein, één als wedstrijd- en één als oefenveld. In overleg met het gemeentebestuur zal ge_ tracht worden aan beide zijden van de gieterij breede wegen te verkrijgen, zoodat men mag hopendat de wandeling daarheen weldra een geliefkoosde weg zal worden, waarbij het voet balveld ook zijn aantrekkingskracht niet zal missen. Bij ruime beschikbaarstelling van grond voor bloementuintjes vóór de huizen en groentetuinen achter, biedt het geheele terrein ruimte voor on geveer tweehonderd woningen, bij welker bouw zooveel mogelijk afwisseling zal worden betracht. Zoowel alleenstaande als samengekoppelde wo ningen zullen verrijzen, terwijl de huurprijzen zullen varieeren van f2.50 (of wellicht f2.25) tot f 5 en f6 per week. Ook bij den algemeenen wegenaanleg wordt in het oog gehouden, dat het geheel door afwisseling grooter aantrekkelijkheid verkrijgt. Breede wegen, aangelegd met flauwe bochten, worden door een paar pleintjes onder broken, terwijl verbinding verkregen wordt door smalle dwarswegen. Er zal veel groen zijn, zoo wel van buiten als in de tuintjes en van de reeds op het terrein aanwezige hooge boomen blyven er zooveel mogelijk behouden. Aaangaande wegenaanleg, verlichting, rioleering enz. wordt met de gemeente overleg gepleegd. Om te beginnen zullen het volgende jaar een vijftigtal huizen gebouwd worden, in prijs variee- rende van f 2.50 tot f 4.50 per week. Voorloopig is de bedoeling alleen zelf huizen te bouwen en te verhuren, doch het is niet uitge sloten, dat ook aan anderen onder bepaalde voor waarden de gelegenheid wordt gegeven te bouwen of reeds gebouwde woningen te koopen. Zij zullen voor iedereen te huur zijn, al zal aan het personeel de voorkeur worden gegeven. De heeren K. Muller, architect te Amsterdam, en P. Wattez, tuinarchitect te Bussum, hebben de plannen ontworpen. Een Japanse h stoomschip ver gaan. Het stoomschip «Tetsurei Maru", varende tusschen Kabo en Dalny, is Zaterdag-nacht ter hoogte van Chindo aan de kust van Korea gezonken. Van de 246 passagiers zijn slechts veertig gered de anderen worden vermist. Er zijn oorlogsschepen naar de plaats der ramp ge zonden om zoo mogelijk hulp té bieden. Nut en schade van de oorworm. Vroeger werd de oorworm algemeèn als een scha delijk dier beschouwd in de latere jaren echter meenden velen, dat dit dier nuttig zou zijn als in sectenverdelger. Schwartz heeft nu getracht de ze vraag langs experimenteelen weg op te lossen. Hij voederde een groot aantal oorwormen in ge vangen. staat en wel tegelijkertijd met de meest verschillende stoffen van dierlijken en plantaar- digen aard. Van dierlijk voedsel werden verschaft levende en doode poppen van mieren, sluip- en bladwespen, doode oorwormen, bladluizen, ruspen en poppen van vlinders enz. Het bleek nu, dat dierlijk voedsel en vooral de traag kruipende plantenluizen gaarne genuttigd werd, wanneer het uitsluitend werd toegediend. Gaf men echter tegerlijkertijd plantaardig voedsel, als peren, bes sen, bloembladeren van dahlia enz., dan werd aan dit laatste de voorkeur gegevensteeds werd meer plantaardig dan dierlijk voedsel gebruikt en Schwartz kwam tot het resultaat, dat voor den groenten-, tuin- en ooftbouw de oorworm als schadellijk beschouwd moet worden, terwijl haar nuttigheid slechts zeer gering te noemen is. (Natura.) Zorg voor een goed gebit. Het Duit sche Centraal-Comité voor tandverzorging op de scholen, zoo vinden wij in het Soc. Weekblad, heeft onlangs in het Pruisische Heerenhuis zijn eerste jaarlijksche vergadering gehouden, waarin de secretaris-generaal dr. Erich Schmidt, tandarts te Berlijn, het verslag heeft uitgebracht, dat mel ding kon maken van een verblijdende toename van de algemeene belangstelling in de beteekenis van het onderhoud der tanden op school. Rector Hertel, voorzitter van de onderwijzers- vereeniging te Berlijn, hield een voordracht over de beteekenis van het onderhoud der tanden, van opvoedkundig standpunt beschouwd. Hij schil-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2