Stads- en Gewestelijk Nieuws. Wat er ook op de Woningwet valt aan te mer ken, dat ze tot de sociale wetten behoort, die het Rijk op beteekenende geldelijke offers komen te staan, kan met het oog op deze cijfers zeker moeilijk worden volgehouden. Nu de wijziging dezer wet aan de orde is gesteld, mag het zeker van belang geacht worden, een goed overzicht te verkrijgen van de werking van het zoo belangrijke onderdeel, dat men het opbouwende zou kunnen noemen. Zij die daarvan meer willen weten, vinden op de Brusselsche tentoonstelling eene officieele uitstalling, rijk aan teekeningen en cijfers; zoo degelijk en uitvoerig, dat weinige vragen onbeantwoord behoeven te blijven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Juli 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.0 te Clermont. Laagste barometerstand 751.3 te Malinhaed. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuidelijke tot zuid westelijken wind, toe nemende bewolking, waarschijnlijk regen met kans op onweer, zelfde temperatuur. PROGRAMMA van het Concert door het Staf muziekkorps van het 3e. Regiment Huzarenkapelmeester de heer A. de Goedeop Donderdag 28 Juli in den Officierentuin te geven. Eerste Afdeeling. 1. Pionier-parade-marsch Schubert. 2. Ou verture vMireille" Gounod. 3 Lustige Brüder (Walzer) Vollstedt. 4 Rendez-Vous (Intermezzo) Aletter. 5. Fantaisie sur l'Opera »Maritana" Wallace. Tweede Afdeeling. 6. Ut Mine Stromtid (Marsch) Reckling. 7. Donau Wellen (Walzer) Ivanovisi. 8. Auf der Wacht Dierig. Solo voor trompet door den heer H. Kareis. 9. Grosse Potpourri aus der Ope rette ïDie lustige Witwe" Lehar. Inkomstenbelasting. Voor hen, wien de vermelding in het Raads- verslag dat een percentage van 48 voor de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/11, was vastgesteld, mocht beangst hebben, diene de geruststellende verzekering dat hier het ontbreken van het decimaal in 't spel is. Voor den loopenden dienst is het percentage 4.8, toch reeds een respectabel cijfer voor zoo ve len, die de zuur verdiende penningen'zoo moeilijk aan de Inkomstenbelasting ofleren. Schiedam - Brielle. Paardetram. Ter gelegenheid van de bedevaart van Schie dam naar Brielle, die, naar wij vernemen, tot heden reeds groote deelneming vindt, zal, op ver zoek de Schiedamsche Paardentram morgen (Don derdag) een half uur vroeger, dus reeds om half acht, van het Hoofd beginnen te rijden. De pel grims, die van uit de stad met de tram naar het Hoofd willen rijden, vinden dus daartoe ruime gelegenheid en de geweldige aandrang naar de tram op 't laatste oogenblik kan dus vermeden worden. Morgen-avond, bij de aankomst der boot van Brielle, zullen drie trams aan het Hoofd gereed staan. De pelgrims, die naar de kerk willen rij den, hebben dus voldoende gelegenheid om tot het postkantoor mede te gaan, of, desverlangd, verder hun weg met de tram te vervolgen. Voor de leden van de Schermver- eeniging »St Michael", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, werden Dinsdag avond door meesters van Schiedam en meesters van den Ned. Schermbond de examens afgenomen en met goed gevolg afgelegdin den graad van meester door W. J. Th. Leliveld en als provots sabel door T. J. Pelle, A. J. van Kampen en A- Dries en als prevots lange stok door G. H. Köhlbrugge, alle onder leiding van meester M. A. de Hertog. S t.-C t. n o. 173 bevat een opgaaf van de voorraden, de inslagen en de uitslagen van buitenlandsche melasse en ander suikersappen, met vrijdom van den accijns ingevoerd, om daar van hier te lande gedistilleerd te vervaardigen. Gisteren heeft zich bij de politie om onderstand aangemeld een man, zekere S., 30 jaar oud, geboren en wonende te 's-Graven- hage. De gevraagde onderstand werd 3eh man ver strekt, maar tevens bleek dat hij nog een dag logies te goed had, waar hij was gesignaleerd voor f 2.boete, subs. 1 dag Ihechtenis. Hij werd daarom naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. tJIT MAASSLUIS. Het gistermiddag van Novorossisk binnenge komen Engelsche stoomschip i> Raves tone" ligt, na gehouden quarantaine-onderzoek, in observatie aan het quarantaine-station te Maassluis, daar er van de bemanning in de Middellandsche Zee twee zijn overleden. 1 UIT ROTTERDAM. Op het kadeterrein van het Blauwhoedenve m aan de Rijnhaven te Rotterdam, waren gister namiddag te halfvijf werklieden bezig met het verwerken van zware boomstammen, toen door de vochtigheid de balken gingen glijden van den stapel en drie werklieden er onder bedolven wer den. Een hunner, H. IJzendoorn genaamd, werd verpletterd en was dadelijk dood. De beide anderen werden zwaar verwond naar het Diaconessenhuis en het gemeente-ziekenhuis vervoerd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 27 Juli. 8 u. Broers vest. Concert Ste- fdlol'ijk Muziekkorps. Donderdag 28 Juli. 8 u. S. O. V. Concert. Staf- muziek. Reg. Huzaren uit 's Gravenhage. Zabe(iidlag 30 Juli. S. O. V. Avondconcert „Oeife- jning baart Kunst". Rotterdam. 1 Dagelijks 10.|-12i, 2*—5£, 8-12 u. Geb. v. K. en VV. Rolschaatsenbaan. Vrijdag 29 Juli. 8 u. Diergaarde, idem. Zondag 31 Juli. 2J u. Diergaarde, idem. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 26 Juli 1910, des namiddags 2 uur. (Slot). Schoolgeldregeling. Voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot vaststelling eener nieuwe regeling van de heffing, en invordering van het schoolgeld van de M. U. L. O. scholen De heer G o s 1 i n g a brengt allereerst dank aan het College van B. en W., dat zij deze ver ordening den Raad hebben aangeboden, dien hij een tweede stap acht in de goede richting, bij den begrootingsarbeid ingeleid en waarbij de eerste stap gezet is door de wijziging der schoolgelden aan Hoogere Burgerschool en Gym nasium. Hij acht eene regeling van de schoolgel den als nu wordt voorgesteld, de goede weg in de richting van den arbeid der ineenschakelings- commissie, die rekening houdt zoowel met hen die behoefte hebben aan universitaire opleiding als met degenen die in de eerste plaats moeten voldoen aan de eischen van het practische leven. Maar bij dit woord van dank moet spr. toch getuigen, dat de regeling, zooals zij nu wordt voorgesteld, hem niet geheel naar den zin is Hij heeft daartegen twee bezwaren, of liever éen be zwaar, maar waaraan zich twee kanten vertoonen spr. vindt 't toch niet goed dat gebroken wordt met het totnogtoe gevolgde systeem om opklim mend extra schoolgeld te doen betalen voor het leeren van vreemde talenhij vreest dat aldus juist van de hoogere klassen een zeer druk ge bruik zal worden gemaakt, dat men niet de heele school van a tot z zal doorloopen, maar op de school zal komen tegen den tijd dat men Fransch en andere talen zal willen gaan leeren en de school aldus topzwaar zal worden. Daarom zou hij de kosten willen verhoogen voor het onder wijs op de hoogere klassen. Spr. stelt nog in 't licht dat ook aan de bijzondere school het stelsel van extra te doen betalen voor het leeren van vreemde talen bestaat en betoogt, dat niet de bijzondere school bevoordeeld moet worden ten koste der openbare, maar wederkeerig ook de bijzondere school niet bij de openbare moet werden ten achter gesteld er moet eene eerlijke concurrentie zijn, die aan beide vormen van onderwijs ten goede komt. Het tweede bezwaar dat spr. tegen de voorge stelde regeling heeft, is dat het schoolgeld in art. 3 wel wat te laag wordt voorgesteld. Hij bere kent, dat met het thans voorgestelde schoolgeld van de 67 leerlingen van school A slechts f1932 aan schoolgeld ontvangen wordt, zoodat de ge meente er bijna f5000 moet bijleggen, terwijl voor school B. slechts 50% van den kostenden prijs aan schoolgeld ontvangen wordt. Spr. vindt 't intusschen moeilijk als Raadslid hierin veran dering te brengen, waar hij niet beschikt over alle gegevenshij zal dus zijn stem aan dit voor stel geven maar behoudt zich voor, zeer nauw keurig de werking van deze regeling na te gaan en indien de uitkomst is, zooals hij vreest, zal hy niet schromen eene wijziging van de thans in te voeren regeling voor te stellen. Den wethouder van Onderwijs, den heer Hon- nerlage Grete, was 't aangenaam een huide woord tot B. en W. te hoeren spreken hij brengt daarvoor allereerst een woord van dank't kon inderdaad niet spoediger: de goedkeuring van H M. de Koningin op het laatste aangenomen wets ontwerp is nog niet verkregen; weth. hoopt dat die zal komen. Maar het College meende geheel in den geest van den Raad te handelen met deze regeling voor te stellen, ook met de bedoeliug om die met den nieuwen cursus in September in werking te doen treden. Wat nu betreft het breken met het systeem om voor het leeren van vreemde talen opklim mende extra betaling te vorderen, weth. zegt, dat 't hem zeer aangenaam was in de vergade ring van de plaatselijke schoolcommissie die hij de eer had bij te wonen, en niet zonder reden, de meening te hooren verkondigen, dat voor de inrichting van het onderwijs bij het M. U. L. O de school als éen geheel moet beschouwd worden en niet een bepaalde klasse iets meer moet betalen, al zou daarin ook iets meer geleerd wor den. Weth. heeft met volle instemming dat sy steem ook in het College verdedigd 't was van de twee systeemen waarvoor men stond, wel het beste. Evenmin toch als bij het lager en middel baar onderwijs moet men bij het hooger onder wijs iets meer betalen als men in de hoogere klassen iets meer gaat leerende school wordt al school beschouwd en van alle leerlingen wordt een gelijkmatige bijdrage in de kosten der school gevraagd. Wordt nu opgemerkt, dat men bij deze rege ling gevaar loopt, dat van de hoogere klassen te veel gebruik zal worden gemaakt, dan verzekert weth. dat 't juist daarom te doen isimmers hebben de eerste klassen der bedoelde scholen een tamelijk aantal leerlingen, de hoogere klassen zijn dun bezet: van de zesde tot achtste klasse verdwijnen de leerlingen öf omdat zij naar de H. B. S. gaan, óf omdat zij geen verder onderwijs meer genieten het College meende dan ook in den geest van den Raad en zelfs van den heer Gos- lingate handelen, door deze regeling voor te stel len en aldus het drukker bezoek der hoogere klasse bij het M. IJ. L. O. te bevorderen. Vrees dat daardoor de kosten zullen vermeerderen, be hoeft niet te bestaan immers moest het perso neel vermeerd worden, dan zouden ook de lokalen moeten worden uitgebreid, maar nog geen van beiden is noodig. Waar de oude toestand niet kon bestendigd worden, kwamen B. en W, met dezen maatregelgaat die niet op, dan zou men kun nen besluiten, dat de jongensschool, met een ge tal van 67 leerlingen, als afzonderlijke school, weinig reden van bestaan heeft en dan een veree- niging van de beide betrokken scholen (jongens- en meisjesschool) kunnen overwegen. De heer G o s 1 i n g a vraagt, hier den weth. te mogen onderbreken, met de opmerking, dat de kostende prijs van de school is f 6768, zoodat er na aftrek van subsidie en schoolgeld, f1932, f 4836 door de gemeente is bij te passen. De wethouder, de heer Honnerlage Grete, voortgaande, zegt, dat de tweede opmerking dat het schoolgeld zelf wel wat laag is, voor appreci atie vatbaar is. Maar het College meende, dat men vooral in het het begin en gezien de kleine inkomens, het schoolgeld niet te hoog moest stel len. De gedachte was daarbij, dat, waar, aan de lagere school de minvermogenden 10 ct. per week d.i. dus f5 per jaar betalen, en de meergegoeden 20, ct. of f 10, een schoolgeld van f20 bij het M. U. L. O. billijk moest worden geacht. Daar zit systeem in. Nu kunnen anderen wel metf25 of f30 willen beginnen, maar bij B. en W. meen den, dat een schoolgeld van f20 eene tamelijke tegemoetkoming in de kosten was en men niet hooger moest gaan, tenzij men dubbel tarief zou willen doen betalen, wat toch te veel zou zijn. Weth. meent hiermee het standpunt van B. en W. te hebben verdedigd. Men begint met het voorgestelde cijfer van f20 en kan dan (naarge lang van de inkomens) klimmen, maar dan niet hooger dan tot f 50. Spr. merkt nog op, dat het oude systeem onmogelijk was vol te houden, dat bij dat systeem wel het volle schoolgeld f 40 is maar dat er een massa ontheffingen worden ver leend voor hen die dat niet betalen kunnen, zoo dat de grootste helft der kinderen voor half geld gaan. Beter dan het oude stelsel acht weth. deze regeling gebaseerd op de Inkomstenbelasting dan is er geen sprake van ontheffing en kan men in plaats van genade het recht vragen dat de ver ordening geeft. De heer G o s 1 i n g a repliceert, dat wat het breken met het bekende systeem betreft, het denkbeeld, de lagere school als éen geheel moet beschouwd worden, niet geheel opgaat. Spr, meent, dat dit ook niet bewaarheid wordt aan deze scholen die niet in zijn geheel door verschillende leerlingen zullen worden bezochtmaar die eerst meerdere leerlingen zullen zien daar waar ze geld kostenin de hoogere klassen. Spr. meent, dat deze regeling, waarvan velen zulten profiteeren, op te royale wijze is opgezet. Intusschen ver heugt hij zich toch over de toezegging, dat een vereeniging van de beide betrokken scholen in het College een punt van overweging zou kunnen uitmaken. De heer R i s merkt op, dat toch ook een massa kinderen van den werkman van deze scholen ge bruik maken. Waar 't een feit is, dat er bazen van Smulders zijn, die voor rekening van de pa troons op de Berlitzschool vreemde talen leeren, omdat dit voor hen nuttig en noodig is, meent hij, dat de hier geboden^gelegeheid niet ten on nutte wordt gegven en juicht bij het doel van de verordening, juist ook om de hoogere klassen, toe. De wethouder, de heer Van Westendorp, merkt op, dat het bezwaar, de heer Goshnga in het voorstel ziet, reeds nu bestaatreeds nu ziet men in het vierde leerjaar leerlingen van de andere scholen naar deze scholen overkomen maar reeds daarin is een voordeel voor de gemeente gele gen, omdat zij op deze school, met minimum-tarief van f20, meer betalen dan op de andere scholen Doch ook afgescheiden daarvan, zal de grootere toeloop van leerlingen, de gemeente eer voor dan nadeel bezorgenimmers met weinige leerlingen meer zal de schoolTijl f2000 meer subsidie krijgen- Overigens is hier aan geen oneerlijke concur rentie met de bijzondere school te denkenop deze scholen wordt toch meer betaald dan op de bijzondere (niet katholieke) scholen, terwijl op laatstbedoelde het schoolgeld f 16 is, moet hier f20 worden betaald Wijst men op de extra be taling voor vreemde talen op de bijzondere (chris telijke) scholen dan zegt de weth. laat men op die bijzondere scholen het zelfde systeem toepas sen als op de openbare, dan is zelfs de schijn van oneerlijke concurrentie vermeden. De heer G o s 1 i n g a zegt, dat hier alleen een klein verschil is voor de openbare scholen wordt f9000 bijgepast uit de kas der gemeente en voor de bijzondere scholen moet 't komen uit de zakken der voorstanders van dat onderwijs de heer Van Westendorp houdt er bijzondere ideeën van gelijkheid op na I Spr. wijst ook op de talrijke ontheffingen en betoogt nog eens met nadruk dat juist het overgaan van kinderen van de andere scholen naar de hoogere klassen bij het M. U. L. O. de algemeene kosten zal ver hoogen. De wethouder, de heer Honnerlage Grete, moet zijn collega, den heer Van Wes tendorp, wel bedanken, dat hij juist de te ver krijgen hoogere subsidie bij grooteren toevloed van leerlingen in 't licht heeft gesteld. Overigens geldt 't hier slechts een tijdelijken toestand de tegenwoordige subsidie voor het M. U. L. O. geldt tot 1 Januari 1914, totdat de aaneenschakelings commissie hare groote plannen heeft uitgewerkt wordt dus de tegenwoordige voorloopige toestand na drie jaar door een definitieven vervangen, dan zal het College zeker een algemeene reorganisatie der schoolgelden voorstellen. Overigens meent ook weth., dat de toeloop voor het vierde leerjaar bij het M. U. L. O. niet al te erg moet zijn. Voorzeker is 't gewenscht, dat de leerlingen aan wie werkelijk het M. U. L. O. besteed is, al de klassen dier scholen doorloopen want zelfs in de eerste klassen, zonder talen, is toch het onderwijs nog iets anders dan op de andere lagere scholen. In dien zin kan de heer Goslinga op zijn steun rekenen. De algemeene beschouwingen worden hiermede gesloten en de behandeling der artikelen aan de orde gesteld. De heer Van der Schalk is inmiddels ter ver gadering gekomen. Bij art. 3 zegt de heer Koopman s zich aan te sluiten bij de hulde aan het College, en den wethouder van Onderwijs te danken voor zijne heldere, duidelijke, goede uiteenzetting. Maar hij wenscht nog een stap verder te gaanhij heeft veel bezwaar tegen het laatste bedrag van f20 en is huiverig daarvoor te stemmen, beden kend dat er personen met een inkomen bijv. van f700 zijn, voor wien dat bedrag nog te hoog is; daarom wil hij als amendement voorstellen, dat personen met een belastbaar inkomen van f700, f15 zullen hebben te betalen. Spr. wenscht ook geen oneerlijke concurrentie tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs, maar releveert het feit, dat nog onlangs iemand zijn kind op de christe lijke school voor M. U. L. O aan den Achter singel plaatste, omdat hij daar f 16 te betalen had, terwijl op de betrokken openbare school f20 wordt gevorderd. De heer Goslinga kan 't door den vorigen spreker opgemerkte niet beamen. Hij zegt, dat wel op bedoelde christelijke school f 16 schoolgeld wordt geheven maar voor éen taal komt er f 9 bij, voor 2 talen f 17 en voor drie talen 124, aldus stijgt dat bedrag tot f 40. Spr. zal niet stemmen voor het amendementhij meent het voorgestelde al laag genoeg is en wij niet verder kunnen gaan. De wethouder, de heer Honnerl age Greta zegt, dat hy persoonlijk het amendement niet kan ondersteunenhij vindt het bedrag van f20 niet te hoog, wijst ook op hen die geheel kosteloos van dat onderwijs kunnen genieten en merkt op, dat bij een netto (belastbaar) inkomen van f500 het werkelijk inkomen reeds f1000 is, en personen met een inkomen van f 1000 a f 1200 kunnen wel f20 schoolgeld betalen. De Voorzitter meent te moeten weer spreken dat de kwestie openbaar of bijzonder on derwijs hier door de beurs wordt beheerschthij meent Schiedam op dat punt te moeten wraken en van de principieele kwestie ter weerszijden te kunnen getuigen. De wethouder, de heer Van Westendorp, zet uiteen waarom hij, in 1898 zelf voor een be- gincijfer van f10 zijnde, thans met het bedrag van f20 kan meegaan en verklaart zich tegen het amendementKoopmans. De heer Koopmans verzekert, dat de be doelde overgang van de openbare naar de bijzon dere school, naar des mans eigen getuigenis, niet beheerscht werd door het beginsel, maar door de beurs. De heer Goslinga: Zoo zijn er. Het amendement - Koopmans wordt verworpen met 12—4 stemmen Voor stemmen de heeren Ris, Kranen, Koopmans en De Bruin. Bij art. 3 ontspint zich nog eenige discussie tusschen de heeren Ris, Honnerlage Grete, Goslinga en den Voorzitter over de juiste redactie om de reductie voor kinderen uit het zelfde gezin, die resp. een der beide betrok ken scholen bezoeken, in 't licht te stellen. De wethouder van Onderwijs geeft ten slotte op dit punt bevredigende verklaring. Art. 10 geeft nog aanleiding tot eenige discussie tusschen den heer De Bruin en den Voor zitter over de uitdrukking ^gewettigde oorzaak", waarin zich ook de heeren Ris en Van der V e 1 d e n mengen. Ten slotte word eene ver anderde redactie aan de prudentie van B. en W. overgelaten. De verordening op de heffing en daarna die op de invordering der betrokken schoolgelden worden ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Lood houdendever ven. Adressen van de Nederl. Loodwitfabrikanten en het bestuur der sociaal-Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten, in zake het gebruik van loodhoudende verven bij gemeentewerken, met advies van B. en W. Door de vereeniging van Nederlandsche lood witfabrikanten is aan den Raad gevraagd, in af wachting van het eind-rapport der Loodwit Com missie, nog geen definitieve beslissing te nemen omtrent het gebruik van loodverbindingen als verfstof Het bestuur der Sociaal-Technische vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten komt er op aandringen, dat het verbod van lood houdende verfstoffen niet langer worden uitgesteld. B. en W. stellen in hun advies voor, in overleg met de Commissie van Gemeentewerken, overeen komstig den wensch der loodwitfabrikanten het volgens regeeringsmededeelingen spoedig te ver wachten rapport der loodwit-commissie, af te wachten, alvoren een eindbeslissing in dezen te nemen Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Spuihavenwerken. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot het uitdiepen van de Spuihaven het ophoogen met de vrijkomende specie van het terrein tus schen den Havendijk en het terrein van de firma van Deventer Zn. en het maken van een schoeïng aan den kop der oude Spuihaven Het maken van de beschoeïng en het daarvoor noodige grondverzet zal met de hand moeten ge schieden. B. en W. stellen voor, overeenkomstig het advies van de commissie van het grondbedrijf, dit werk in eigen beheer uit te voeren, de kosten hiertoe zijn geraamd op 1700. Het uitdiepen en ophoogen wordt voorgesteld te doen uitvoeren door de fa. Volker Zn., de kosten van uitbaggeren zijnde een bedrag van f5700.en de bovengenoemde som van f 1700. en het ophoogen ten bedrage van f1600.te brengen ten laste van het grondbedrijf De heer Koopmans zegt, dat, als hij goed is ingelicht, het terrein zal worden opgehoogd met de vrijkomende specie uit de Spuihavendat be- teekent dus met den afvoer ook van faccaliën, die in groote menigte door die haven uit de Gorze naar de Maas worden gevoerd en meent daartegen bezwaar te moeten opperen. De Voorzitter zegt, dat het meeste wat in de Spuihaven komt, door ebbe en vloed naar de Maas wordt gevoerd het bovenste laagje, dat wordt uitgebaggerd, wordt verder zoo met zand vermengd dat 't in de uitwerking geen kwaad kan doen. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp zegt ook, dat 't een be trekkelijk klein beetje bagger is, vermengd met heel wat zand. De Voorzitter zegt nog, dat als 't faeca- liën waren, de schepen dan niet ter plaatse zouden vastraken. Intusschen zal in dank van de opmer king worden gebruik gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2