Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Aiomert U op ie Na misdaad vergelding. iet iratis MasterLZoiiajslM prijs Ik p. fsei.f0.45p. ui, fl.35 p. 3 mi Kiene Scliefascle Courant 33ste Jaargang. Vrijdag 29 Juli 1910. No. 9776. feuilleton. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voo? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DES ADVERTENTIêNj Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bik 1 ïjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam brengt, op verzoek van den heer Staatsraad i.b.d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, het volgend bericht ter kennis van be langhebbenden bij de scheepvaart: Schietoefeningen van het fort Pampus, Zuiderzee, 3de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 4 en zoo noodig ook op 5 Augustus a.s eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen Noord door Oost tot ZO. (135°) tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van bet fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 Uur voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemer- dam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. (Zie »Ned. krt." No. 212). Schiedam, 29 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Oelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat, vermits het deskundig onderzoek, betreffende de aanvrage van j; van den Toorn om vergunning tot uitbrei- o ng zijner Capsulenfabriek aan de Schie no °4/86, kadaster Sectie A nos. 1389, 1509, 1508, öt)9, 1500, 1517 en 1518, door plaatsing van een 2u'ggasmotor van 33 P.K., ter vervanging van ?etl gasmotor van 18 P.K., voor het in beweging urengen van diverse werktuigen, nog niet geëin- 'gd is, de beslissing op het verzoek is verdaagd. Schiedam, den 28sten Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. SPANJE. Canalejas heeft gister medegedeeld, dat de regcering een nota van het Vaticaan heeft ont- ^angen, luidende, dat het onmogelijk is de onder- uudelingen betreffende de beperking der gods- lenstige orden voort te zetten, als de regeering n'et de laatste beschikkingen op godsdienstig gebied schorst. ^uualejas zal, naar hij verklaarde, bij de onder- 150) gezènfn?gii zult haai' morgenavond moeten ver- Ik hpR1?,611'" ik. heb haar een leugentje gezegd, noodicr ï"f wijs geuauakt, dat de patrones mij Coloinko i zoodat zij nu geheel alleen naar q noes zal gaan... eenVrim-.,tl?<i,e bij ,het hooien dezer woorden en De glimlach kwam op zijne lippen, letsel mzaak' die hem nog een ernstig be- nameliit ,de uitvoering van zijn plan scheen, Lucie h u tegenwoordigheid van Amanda bij W-i'a eV°5 e niet meer gevreesd te worden, den annvan uitvoer leggen van zijn plan in voudiw moeilijk, thans was het zeer een- da^on ,y°lgende11 morgen kwam juffrouw Aman- Zii gewone uur in het modemagazijn. Lu(.jr. e aan juffrouw Augustine, dat zij bij tonnpn !Teest was en dat deze een groote kar- te leggen°S verzocllt had, om daarin de japon en^de ^atlones Saf dadelijk de noodige bevelen a de doos- werd verzonden. handelingen alle mogelijke middelen door de omzichtigheid geboden, aanwenden; maar hij is besloten om de tegenover het land aangegane verbintenissen te houden. ITALIë. De H. Vader heeft Maandag 200 kleine jongens en meisjes in adiëntie ontvangen, die hun eerste H. Communie gedaan hebben in de verschillende parochies van Rome. De kinderen waren verge zeld van hun bloedverwanten. De Paus nam den tekst van het evangelie van dien dag en hield eene kleine toespraak tot de kinderen. ïUw geest", zei de Paus, »is nog vol vreugde, want uw leeftijd doet u nog niet gevoelen de slagen van den geest des kwaads, die alles tracht te verwoesten wat er hoogs en heiligs is in deze wereld en die op 't oogenblik alles inspant tegen uw aller Moeder, de Kerk." Den stem van den Paus scheen te beven van innige droefheid. De kinderen zongen in koor een loflied ter eere van den Paus, die hen herhaaldelijk ze gende. De Italiaansche bladen houden zich ernstig bezig met de voorstellen tot beperking van de oorlogstoerustingen ter zee van koning Victor Emanuel, waarover de Fransche senator Gervais in de Parijsche sMatin" schreef. De »Giornale d'Italia" deel mede, dat de koning over zijn voorstellen gesproken heeft met kolonel Roosevelt en Leon Bourgeois. De »Italia" staat uitvoerig bij de zaak stil en verhaalt, dat, toen Roosevelt uit Afrika terugkwam en zijn tocht door Europa aankondigde, het gerucht ontstond, dat hij de Engelsche staatshoofden zou trachten te winnen voor het denkbeeld van de beperking der oorlogstoerustingen. De koning van Italië nam nu de gelegenheid van Roosevelt's bezoek te baat om hem te spreken over zijn plannen tot een verdrag omtrent de strijdmacht ter zee. Roo sevelt zou nu den koning beloofd hebben, voor deze plannen propaganda te maken bij de ver schillende staatshoofden, die door hem bezocht zouden worden, wat des te gemakkelijker zou zyn, omdat Roosevelt slechts een particulier en geen staatshoofd was, zoodat hij geen verplich tingen op zich behoefde te nemen. De ïCorriere della Sera" bevat een interview van een zijner medewerkers met senator Gervais. Deze verklaarde, dat hij zijn mededeelingen putte uit uitstekende bron; een aanzienlijke Fransche persoonlijkheid, met wien koning Victor Emanuel zelf over het onderwerp gesproken had, ver schafte hem inlichtingen sKoning Victor Emanuel" aldus zeide Gervais nscbijnt vast besloten, steun en goedkeuring voor zijn plannen te willen verwerven. De koning was, naar het den Fransch- man toescheen, een weinig teleurgesteldtoen hij den steun, dien hij wenschte, trachtte te krijgen, scheen het of men hem niet begrepen had." Te half twaalf ging Amanda naar beneden om, in het gezelschap van Ovide te ontbijten. Zij wilde haastig het huisje der concierge, zonder een praatje te maken, voorbij snellen doch deze riep haar toe Het is een brief voor u, juffrouw... Het jonge meisje opende de enveloppe en ontplooide liet blad papier, dat slechts deze re gels bevatte: „Eene onverwachte zaak noodzaakt mij dade lijk naar Fontainebleau te vertrekken. „Ik zal eerst morgen terug zijn. „In gedachten kus ik uwe lieve, kleine hand jes... „Arnold." Armande frommelde den brief ineen. Dat is ook een leelijk tegenvallertje mompelde zij, nijdig als eene spin. Het kind was den geheelen dag in een slecht humeur. Paul Harmant of liever Joris Garaud liad, toen hij 's morgens naar zijne fabriek ging, Ma rie gewaarschuwd, dat hij dien dag en een ge deelte van den nacht met een Engelschen inge nieur, die toevallig te Parijs was, moest werken en dat hij dus niet kon komen eten. Marie had geantwoord De tijd zal mij lang vallen, maar, wat er aan te doen als liet moetGoeden dag, vader, tot morgen De millionnair verliet zijne dochter, liet zich naai Courbevoie brengen en zeide tot zijn koet- De veronderstelling is dus te maken, dat kolo nel Roosevelt zijn taak als commis-voyageur in ontwapenings-voorstellen bij de Europeesche po tentaten niet al te ernstig heeft opgevat. Senator Gervais verklaarde nog: sik kan nog verzekeren, gegeven mijn vriendschap met minis ter Pichon, dat deze dergelijke uit Italië komende voorstellen welwillend zal ontvangen en dat de publieke opinie in Frankrijk dat eveneens zal doen." TÜRKIJë. Tengevolge van de tusschenkomst van den minister van binnenlandsche zaken zullen de sjouwers der douanen de Grieksche schepen met vreemde koopwaren geladen, en de vreemde schepen met Grieksche koopwaren geladen, lossen- Uit Saloniki wordt geseind Nabij Plawa hebben Montenegrijnen een inval gedaan op Turksch gebied, de muzelmansche dorpen aangevallen, een aantal inwoners gewond en drie van dezen gedood. De grenswacht, die tusschenbeide was gekomen, bekwam 3 zwaar gewonden. De Montenegrijnen zijn teruggedreven. Volgens een telegram uit Havanna is er in de provincie Santiago op Cuba al een treffen geweest tusschen veldwachters en de opstande lingen onder generaal Miniet, waarbij een officier van dezen sneuvelde. Na dit te hebben gemeld, besluit het telegram aldus: »De regeering acht den opstand onderdrukt." Veel beteekend heeft hij dan wel niet. Een later bericht uit Havanna meldt, dat generaal Miniet met twee zijner aanhangers gevangen is genomen en de overigen gevlucht zijn. Koning George V heeft de grootste vloot, die ooit in de Engelsche wateren is bijeenge bracht, de revue laten passeeren. Meer dan 300 schepen met ruim 50.000 officieren en manschap pen aan boord waren in de Torbay bijeengebracht. De Koning heeft na de revue aan boord van de Dreadnought een schijngevecht tusschen de roode en de blauwe vloot bijgewoond. Het mond- en klauwzeer breidt zich in Yorkshire uit. Het vee is er al mee geslagen in een weiland grenzende aan de boerderij, waarop de ziekte zich het eerst heeft vertoond. De staat Victoria gaat meer en meer boter naar de Londensche markt zenden. In het aan staande seizoen voor den uitvoer, beginnende 1 Augustus, schat men een 20.000 ton te zullen uitvoeren. In bet seizoen, dat in Maart 1910 ein digde, was de uitvoer naar de agent-generaal van Victoria te Londen aan een verslaggever heeft gezegd slechts 13,000 ton, ter waarde van '1.500.000, het daaraan voorafgaande seizoen 9000 ton. ter waarde van 1.000.000. Naardien maatstaf zou Victoria dan tot Maart 1911 voor sier Keer naar Parijs terug... Ik heb u vandaag niet noodig, maar, aangezien ik tot zeer laat in den avond in de fabriek moet blijven wer ken, zult gij mij komen halen. Hoe laat, mijnheer? Maak, dat gij te half een dezen nacht op de kade tegenover de groote poort staat. Het is onnoodig den concierge wakker te maken... Joris ging in een restauratie, die aan den waterkant stond en waar liij somtijds at, als zijne zaken hem vroeg te Courbevoie riepen hij ontbeet daar en gaf bevel hem juist te zes uur een volledig middagmaal voor twee perso nen te bezorgen. Toen hij in de fabriek kwam, ging hij naar het huisje van den concierge en zeide tot de vrouw van den huisbewaarder Hebt gij den heer gezien, die gister-avond, een weinig voor zes uur naar mij heeft gevraagd Ja, mijnheer. Gij zuLt hem dus wel herkennen Zeer zeker. Die heer komt dezen avond terug. Het is een ingenieur, met wien ik tot laat in den avond moet werken Het is echter niet noodig dat gij of uw man blijft waken, tot ik vertrek gij kunt gaan slapen op het gewone uur... Te half zes moet gij in mijne kamer de tafel dekken voor twee personen... Men zal het eten uit de restauratie brengen. Te half zes bracht de vrouw van den portier een goede 25 millioen gulden aan boter uitvoeren. Alles gaat naar Engeland, vanwaar de boter ten deele verder wordt gezonden. De agent-generaal dacht niet, dat de prijs op de Londensche markt daardoor dalen moest, aangezien de boter uit Victoria hier in den winter komt. De agent-generaal nam de gelegenheid te baat, den lof te zingen van Victoria als het land, waar iemand met een weinig geld in veeteelt en zui velbereiding een ruim bestaan kan vinden. Uit Soestdjjk. De koninklijke familie zal Zaterdagmiddag per extra trein om 3 uur 49 aan het station Baarn H. S. aankomen. President Fallières in ons land. Men meldt uit Rotterdam Van 3 tot 6 Augustus komt te Rotterdam, zooals reeds werd gemeld, het Fransche opleidingsschip der marine Bougainville." Dan wordt per eigen stoomjacht eveneens verwacht president Fallières. Met de salonboot W. F. Leemans van Fop Smit en Co. zal door den heer Fallières en de officieren der Bougainville" een watertocht worden ge maakt naar den Moerdijk. Minister Regout. De minister van justitie mr. Regout zal ook eenige weken met verlof afwezig zijn. Sociale verzekering. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot gedele geerden der Nederlandsche regeering bij de van 6 tot 8 September 1910 te's-Gravenhage te houden internationale conferentie voor sociale verzekering, i»r. R. Maealester Loup, voorzitter van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, te Hilversum, en dr. C. F. J. Blooker, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, buitengewoon lid van den centralen gezondheidsraad, te Voorburg. (St. Ct.) Voor een grafmonument. Na het bekende Raadsbesluit van Leeuwarden is door eenige ingezetenen van die gemeente f 300 aan den burgemeester aangeboden voor het graf monument der Prinses van Anhalt te Diez. Oud-consul-generaal van Frankrijk. De correspondent van de »N. R. Ct." te Parijs maakt melding van het overlijden op 47-jarigen leeftijd, van een zeer gezien lid der Nederland sche kolonie te Parijs, den heer H. N. Roepius van Zevenhuizen, oud-consul-generaal te Rotter dam, sedert een jaar of twintig te Parys geves tigd. De overledene had lange jaren deel uitgemaakt van het bestuur der Nederlandsche Liefdadigheids- Ovide bij Paul Harmant en ging tevens dekken. De millionnair liep den bandiet levendig te gemoet en, na hem een onmerkbaar teeken met het oog te hebben gegeven, sprak hij hem in het Engelsch aan. Ovide begreep dadelijk, wat Garaud wilde en antwoordde in dezelfde taal. De industrieel verspreidde op zijne schrijftafel eenige plannen van machines, en de twee ellen delingen deden, alsof zij over werktuigkunde spraken. De tafel was gedekt en de vrouw Yan den concierge verliet de kamer. Ovide vervolgde, terwijl hij uit zijn binnen zak een voorwerp haalde, dat hij van het pa pier, waarin het gewikkeld was> ontdeed en dat hij op tafel legffe Wat zegt gij hiervan Het was het mes, dat hij den vorigen dag in den winkel op de Bourbonkade had gekocht. Het nieuwe lemmet glinsterde. Joris Garaud kon, in weerwil dat hij een door trapte schelm was, eene rilling niet onderdrukken. - Hiermee zou men wel een os kunnen dooden... zeide Soliveau. Ah I uwe dochter zal mij heel wat verschuldigd zijn Het sloeg zes uur. Op dat oogenblik werd er aan de deur geklopt. De kantoorbediende verscheen en liet den be diende uit de restauratie, die het middagmaal in eene groote rieten mand bracht, binnen. [Wordt vervolgd,}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1