Stads- en Gewestelijk Nieuws. Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus behaagd aan mevr. de wed. dr. HanloHeerkens te Amsterdam, ter gelegenheid van haar 25-jarig jubilé als regentes van het Maagdenhuis aldaar, het kruis »pro Ec clesia et Pontifiee" toe te kennen. Het Hanze-feest te Bolsward. In het eeuwenoude stadje Bolswerd, één van Friesland's elf steden, zal op 10 Augustus a.s. feest vieren ter herinnering van de groote verga dering, te Keulen in 1549 gehouden, waarop Bolsward de Hanzestad, een tijdlang door het Hanzeverbond miskend, in eere weer als aangeslo ten Bondsstad werd opgenomen. Op 10 Augustus zal er dan een groote histori sche optocht plaats vinden, een feestviering op het sportterrein met concert, en 's avonds weel een historischen optocht met fakkellicht en con cert. Be historische optocht zal gevormd worden door all personen, die geïnteresseerd zijn bij het feit in de geschiedenis der stad Bosward, dat zij in 1549 wederom als Hanzestad werd erkend, o.a. Keizer Karei V en de landvoogdes Maria, enz., enz. Landweerkader. Naar wij vernemen zullen, met het oog op de behoefte van sergeant-majoors bij de Landweer de onderofficieren, die ingevolge art. 2 punt 6 der Pensioenwet het leger verlaten, in de eerste jaren niet meer worden aangesteld tot officier bij de Landweer. Marechaussee te Papendrecht. Naar de »D. C." verneemt, moeten bij de regee ring plannen in overweging zijn, om op Papen drecht, waar thans tijdelijk een detachement marechaussée is gevestigd, een vaste brigade te stationneeren en daarvoor een kazerne te doen bouwen. Woningwet. De »N. Prov. Gron. Crt." bevatte onder dit op schrift het volgende Dat aan de Woningwet gebreken kleven, zal wel niemand ontkennen. Eenerzijds is er reden tot klacht over de uit voering der wet, anderzijds over de niet-uitvoering er van. Noch de rechten van den burger, noch de belangen van de samenleving, die toch nauw betrokken zijn by een verbeterden woningtoestand, komen in de uitvoering van de wet voldoende tot hun recht. Het is daarom toe te juichen, dat de min. van Binnenlandsche Zaken een poging wil aanwenden tot herziening. Geen algeheele omwerking, die vermoedelijk toch in geen jaren tot stand zou komen, maar een beperkte herziening, die niet temin van groote beteekenis kan zijn. Dat de minister deze wijzigingen eerst onder worpen heeft aan een oordeel van de naastbetrok kenen Gedeputeerde Staten en besturen van gemeenten, van een groote en een kleine gemeente in elk gewest zal zeker bevorderlijk zijn aan den goeden loop der herziening. Een wet als de Woningwet grypt, bij strikte uitvoering, diep in het leven in. Het leven is uiterst samengesteld en de toepassing van één algemeenen regel kan licht allerlei onregelmatig heden ten gevolge hebben. Of, om een voorbeeld te geven, een woning on gezond moet heeten, kan afgeleid worden uit de afmetingen der vertrekken, de toetreding van licht en licht, en daarvoor zijn regels gesteld. Maar in meerdere mate hangt de ongezondheid af van de wijze, waarop zij bewoond wordt en hier schiet de wetgever in het stellen van regels wis te kort. Ook kan aan een woning, die aan de wettelijke eischen niet voldoet en daarom onbewoonbaar verklaard wordt, soms de kostwinning der bewo ners verbonden zijn. Men komt voor allerlei moei lijkheden te staan, die gemeentebesturen doen terugdeinzen voor een ijverige uitvoering der wet, of indien een gemeentebestuur doortastend op treedt, tot klachten van eigenaren en bewoners. Men kan bovendien wel iemand een woning ontnemen, maar of er een betere te verkrygen is, is een andere zaak. Betere woningen zijn duur der en een stipte uitvoering der Woningwet stelt den standaard voor de woning licht hooger, dan de verdiensten der huurders het kunnen dragen. Het is daarom goed gezien, dat de minister de onbewoonbaarverklaring scheidt van de ontruiming. Een woning zal onbewoonbaar verklaard kunnen worden, zonder dat de bewoners ouden van dagen enz. haar dadelijk behoeven te ontruimen. Schijnbaar wordt de werking der wet er door vertraagd, maar zij sluit zich beter bij de be staande toestanden aan en de langzame weg kon wel eens de snelste blijken. Dat de gemeenteraden de wijzigingen met veel sympathie zullen begroeten, schijnt ons twijfel achtig. Eensdeels toch wordt dè macht der ge meentebesturen tegenover de burgers beperkt andersdeels worden deze besturen, die in de woningwet bijna elk artikel herinnerd worden aan het feit, dat er ook Gedeputeerde Staten zyn, weer op een nieuw punt onder strenger voogdij van Gedeputeerden gezet. Dat de rechten der particulieren beter gewaar borgd worden tegenover mogelijke willekeur van gemeentebesturen, komt ons voor een groote ver betering te zijn. In het bepalen van het bouw- verbod en rooilijn kunnen gemeentebesturen zeer autocratisch optreden en is aan menigeen schade berokkend. Dat er een weg van beroep wordt opengesteld, is zeer goed. Wij zien echter ongaarne de zelstandigheid der gemeenten naar boven nog meer dan thans be knot. De minister stelt voor, dat Gedeputeerde Staten, na een woningtelling gelast te hebben, aan de gemeentebesturen kunnen bevelen, of zelf de woningbouw ter hand te nemen, of te zorgen dat door het geven van voorschotten aan parti culieren en vereenigingen, ook aan die, welke niet uitsluitend in het belang der volkshuisvesting werkzaam zijn, inde behoefte aan goede wonin gen voorzien. Zoo worden de gemeentebesturen dus ook in dit opzicht onder nadere controle gezet. Nu kan het niet ontkend, dat de geneigdheid van de ge meentebesturen, om hier krachtdadig op te treden, tot nog toe niet groot bleek, en bleef dat zoo, dan zou de Woningwet niet spoedig een waarlijk levende wet worden. Maar het valt toch op zichzelf te betreuren, dat de sociale wetten voor de gemeentebesturen niet alleen telkens meerder werk, maar ook tel kens grootere beperking der zelfstandigheid mee brengen- Als het hokt, is het eenig medicijn Gedeputeerde Staten. Zou er niets anders op te vinden zijn. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 1 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta. Laagste barometerstand 753.4 te Dunrossness- Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige zuidoostelijke later veranderlijke wind meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk onweer, aan vankelijk warmer. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Dinsdag 2 Aug. 1910, des namiddags ten 7 ure, op de Broersvest Ie geven. 1. Volksliederen. 2. Kaiser Jager-marsch, Alb. Parioor. 3. Grande Ouverture, H. Necke. 4. Espana Walzer, Waldteufel. 5. Fantaisie Trouvère, Verdi. 6. Wir spielen soldat, Rich. Eilenberg. 7. Marsch. Men wordt vriendelijk verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen en de grootst moge lijke stilte in acht te nemen. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. In de maandelijksche vergadering gisteren, op den gebruikelijken tijd gehouden, deelde de voor zitter, den heer T. J. H. Mouwens, allereerst meda, dat door uitstendigheid van den secretaris, den heer A. A. Marrevee, de notulen van de vorige vergadering niet konden worden gelezen, zoodat dit tot de volgende vergadering moest worden uitgesteld. Daarna had de voorzitter nog de vol gende mededeeling te doen Sedert de laatste vergadering zijn een aantal nieuwe leden tot de Bondsafdeeling toegetreden, waaronder een adspirant-lid, doch heeft de af- deeling ook een aantal leden verloren, waaronder een door overlijden, Bondsbroeder H. Krowinkel, die in aller godsdienstig aandenken werd aanbe volen. Het medelid Roeling viert zijn zilveren bruiloft en zal daartoe op 14 Augustus receptie houden. Bij aller gelukwenschen wil voorz. ook den wensch uitgesproken, dat 't Bondsbroeder Roeling zal gegeven zijn, als ijverig Bondslid ook zijn gouden bruiloft te vieren. Namens de commissie van verifieurs voor hrt nazien der halfjaarsrekening werd daarna dooi den heer W. M. Kloppers verslag uitgebracht. -Zij getuigde, dat zij de rekening, boeken en be scheiden in goede orde had bevonden, en bracht een woord van dank aan den penningmeester, den heer H. H. Voorwald, voor zijne accurate boek houding, hopend hij nog vele jaren zijne functie in het belang der Bondsafdeeling zou uitoefenen (applaus) De voorzitter meende ook namens allen de drie verifieurs dank te moeten zeggen voor de ver vulling hunner taak en sloot zich aan bij het dankwoord aan den penningmeester, mede getui gend van diens uitstekende boekhouding. Daarna werden door de zangvereeniging »St. Cecilia", directeur de heer H. Veugelers, eenige nummers uitgevoerd. Op de haar eigen verdien stelijke wijze gaf zij allymne aan den vrede" van Nieuwenhoven, sMoederzegen" van Opladen, uit het Duitsch vertaald door den heee T. J. H. Mou wens en nDe wereld een orkest," van II. Dubois. Vooral het dubbelkwartet in het voorlaatste num mer werd zeer schoon gezongen. Een welgemeend applaus loonde de verdienstelijke zangers. Daarna stelde de voozitter aan de orde het volgende agendapunt: de actie voor den wette- lijken Tienurigen Arbeidsdag en deed daaromtrent de volgende mededeeling Hebben de centrale organisaties der vijf katho lieke diocecane werkliedenverbonden en het bureau der vakorganisatie het nut der actie voor den Tienurigen Arbeidsdag ingezien en besloten die dezen zomer ter hand te nemen, aan de me dedeeling daaromtrent voegden de besturen der betrokken organisaties den wensch toe, dat de afdeelingen van den Volksbond en de organisaties in de andere bisdommen harerzijds te dezer zake eene actie op touw zouden zetten. Het bestuur dezer afdeeling meende het best aan dien wensch te kunnen voldoen door eene open lucht-meeting en achtte daartoe het geschikst, het terrein achter den Doele, dat meer voor dat doel gebruikt wordt. Het gemeentebestuur ver wees het bestuur der Bondsafdeeling naar den gemeenteraad en deze heeft haar verzoek toege staan met de meerderheid van éen stem. Eenigen tijd daarna ontving het bestuur de mededeeling dat het hoofd der politie gemeend had voor de open-lucht-betooging de volgende bepaling te moe ten stellengeen muziek zoo min bij den optocht als op het terreinde geheele betooging zou dus neerkomen op eene wandeling naar den Doele, het aanhooren van een spreker en een wandeling naar huis. Onder deze omstandigheden had het bestuur geen vrijheid gevonden met zijne plannen door te gaan, maar meende het bestuur der vakafdeelingen deze zaak in eene vergadering te moeten bespre ken buiten bespreking van het geschrijf in de couranten. Het bestuur meende toch dat wanneor geen enkel reclame-middel kon gebruikt worden, geen enkele aantrekkelijkheid aan de meeting kon worden bijgezet, er van deze groote afdeeling van 700 leden zeer velen afwezig zou den blijven en het bestuur alleen met een zeer kleine groep naar den Doele zou trekken, terwijl toch zonder grooten vloed van deelnemers, de betooging zou mislukken, gehouden zou worden zonder iets te bereiken. In de vergadering deze week 'met de besturen der vakafdeelingen gehouden, is gebleken, dat het afdeelingsbestuur goed zag. Algemeen was men 't met de door dat bestuur ontwikkelde zienswijze eens. Alleen was men 't niet geheel eens over de uitvoering van dat denkbeeld daarom werd het beste geoordeeld in de algemeene vergadering de meening der leden te vragen. Waren nu al de 700 leden aanwezig of mocht men aannemen, dat de afwezigen met de hier verkondigde meening meegingen, dan was de uitslag niet twijfelachtig maar dan kan men niet zeggenintegendeel is er reden het tegendeel te vreezen daarom achtte het bestuur de volgende maatregel de beste de open-lucht-meeting, al of niet rumoerig geacht, te laten varen en daarvoor in de plaats te stellen eene vergadering in het Bondsgebouw, waartoe allen worden uitgenoodigd en waarbij wel de at tractie van muziek zal zijn daar zullen wij ons kunnen uiten, zooals wij willen, en zulk eene ver gadering zal zeker beter zijn dan eene mislukte (openlucht) betooging voor den tienurigen arbeids dag. Door middel van circulaires enz. zal zooveel mogelijk aan deze vergadering in het eigen ge bouw publiciteit worden gegeven. Over deze mededeeling van den voorzitter ont spon zich, nadat daartoe de gelegenheid was open gesteld, nog een zeer breede discussie. Terwijl enkele leden de meening van het bestuur te pes simistisch achten en de betooging, ook al namen daaraan dan weinigen deel, in verband met de algemeene actie niet zonder beteekenis achtten, verklaarden met den eersten spreker toch meer deren zich bij de meening van het bestuur te kunnen nederleggen, dat 't onder de gegeven om standigheden beter was, de meeting in het eigen gebouw te houdenook wat het resultaat betreft werd eene dergelijke vergadering minstens even goedgeacht als eene open-lucht-meeting. Het bestuurslid, de heer Swartjes, ook namens het bestuur der Metaalbewerkersvereeniging »St. Eloy" sprekend, zag echter in het verloop dezer kwestie een onverkwikkelijke, ernstige zaak, wraak te allereerst de woorden door den heer mr. Jansen te dezer zake in den gemeenteraad gesproken en be treurde 't dat niemand in den gemeenteraad 't in dezen voor den werkman, die z.i. bewaard werd, had opgenomen. Daarna gaf spr. zijne ontevredenheid over de uitlatingen van den schrijver van 3>In onze Vroed schap" te kennen en betreurde hij in 't algemeen de houding door de N. S. Crt. tegenover de zaak der vakorganisatie aangenomen. Ook over het schrijven betreffende de vakorganisatie in andere katholieke bladen was spr. niet tevreden, bijzonder niet over het schrijven van seen R. K. Priester" in de Voorhoede aangehaald, die volgens hem met zijn vollen naam voor den dag had moeten komen. Spr. ging zelfs zooiver,den verslaggever der N. S. Ct., den heer Verhoeve, ter verantwoording op te roe pen, waarop deze verklaarde daarop niet te zullen iDgaan, omdat hij hier niet namens de redactie had te spreken. Daarop meende de heer Swar tjes dat dan op andere wijze met de redactie der N. S. Ct. te deze zake van gedachten moest ge wisseld worden. De voorzitter verklaarde zich daarna, met instemming der vergadering, bereid een desbetreffend schrijven van het bestuur tot de redactie der N. S. Ct. te richten. Daarna merkte de voorzitter nog op dat geen verband moest gezocht worden tusschen het rechtskundig adviseurschap van mr. Jansen en zijn lidmaatschap van den Raad, daar beide functiën geheel van elkaar afgescheiden zijn. Nog merkte de voorzitter op, dat vrees voor geringe ruimte in het Bondsgebouw allerminst de Doeleplaats deed kiezen en keurde hij af de houding van die genen, welke, omdat de tienurigen arbeidsdag in een bepaalde industrie niet mogelijk is, niet aan de actie willen deelnemenuitzonderingen zullen moeten gemaakt wordende katholieke sociale actie streeft geen utopiën na. Nog merkte voorz. op, dat 't niet de bedoeling was van de aangekondigde vergadering in het Bondgebouw eene debat-verga dering te maken. Ook kon hij niet meegaan met de overweging van hen die meenden, dat wij om onze andere christelijke broeders niet te ergeren, eene open-lucht-meeting op Zondag moesten na laten als politieke vrienden hebben wij tegenover hen bepaalde plichten maar verder dan het po litiek leven gaat onze verplichting nietwij leven ons eigen organisatie-leven en waar zij in eene betooging op Zondag eene slechte daad zien, zien wij dat daarin niet. Voorz. wekte nog allen op de betooging in het eigen gebouw, waaraan vol doende publiciteit zou worden gegeven, in groo ten getale bij te wonen. Het bestuurslid, de heer Swartjes, merkte nog op, dat er éen feit was, de voorzitter niet had mede gedeeld Nog een bezwaar was, dat volgens ver ordening der politie de meeting, na den middag te houden, voor den avond moest worden gehou den na afloop der namiddag- en voor de avond godsdienstoefeningen zij zou aldus tusschen half zes en zes ure moeten gehouden worden en werd dus feitelijk onmogelijk gemaakt. De voorzitter bevestigde die mededeeling. Daarna deelde de voorzitter nog mede, dat in September of October weer eene vergadering van den Centralen Raad zou worden gehouden. De reden is dat de regeling der patronaatskwestie niet in den geest viel: de Centrale Bondsverga dering toonde zich niet eenstemmig om nog een aparte corporatie van leden van 18—21 jarigen leeftyd te vormen, waar de adspirant-leden reeds op 18-jarigen leeftijd Bondslid kunnen worden. Voor de Bondsteekenschool kunnen zich nieuwe leerlingen aanmelden op Dinsdag 9 Augustuseene oproeping zal in Nieuwe en Oude Schied Courant worden geplaatst. Bij eone aanbeveling van de weldra te houden Sociale Week voegde voorz. ten slotte nog de mededeeling dat de pacht der buffetten in het Bondsgebouw aan den heer A. Blesting was gegund. Aan het eind der vergadering kreeg nog het oud-bestuurslid, de lieer J. J. van Hees, het woord. Wijzend op de herhaalde vergeefsche pogingen orn een afdeeling zijn vak betreffende hier op te richten, deelde hij mede, dat hij, nu hij als lid der kistenmakersvereeniging »St. Edwaldus" te Rotterdam, de succesvolle werking dier vereeni- ging, zich openbarend in hooger loon en weg neming van grieven, had nagegaan, hij eene nieuwe poging wilde wagen om hier eene krach tige, flinke organisatie in 't leven te roepen. Daar om zou hij in overleg met enkele bestuursleden van de Propagandaclub »Leo XIII" te Rotterdam eene progaganda-vergadering op touw zetten, waarin, naar men hoopte, het beoogde doel zou bereikt worden. Na deze mededeeling werd de vergadering door den voorzitter gesloten, zooals zij geopend was met gemeenschappelijk gebed. Tuinfeest Oranje-Vereeniging. Wij herinneren nog te dezer plaatse aan het Tuinconcert met vuurwerk en verlichting van den Tuin, dat morgen (Dinsdag) avond van wege de Oranje-Vereeniging in den Tuin zal worden gegeven. Werkt het weer mee, dan zal 't zeker een zeer gezellige avond in den schoonen tuin worden, zoo als de Oranje-Vereeniging er reeds meer vermocht te geven. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Juni f35973. 58 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Juni f38615,31 51 deelnemers afgeschreven. Op reis. Volgende achterstaande advertentiën zal de Holl. IJz. Spw. Mij. weder goedkóope treinen laten loopen Op Donderdag 18 Augustus zal een goedkoope trein tweede en derde klasse o.a. van hier naar Haarlem en Amsterdam vertrekken. Vrijdag 19 Augustus vertrekt een goedkoope trein voor dezefde klasse naar Apeldoorn, De Teuge en verder gelegen plaatsen. Voor beide treinen geldt de vrijgevige bepaling dat men tegen geringe bijbetaling den volgenden dag met bijna alle treinen kan terugkeeren. Geslaagd voor het eindexamen H B.S. 5-jarigen cursus de volgende leerlingen der Schiedamsche H.B.S.J. D. van Beek, J. Touw Wzn., P. J. Huldy, J. C. Norenburg. Voor het examen hoofdakte L. O. is Zaterdag te" 's-Ilertogenbosch gestaagd onze nog slechts 21-jarige stadgenoot, de hèer Jac. Heere, onderwijzer aan 'de St. Jozefsscholen alhier. Inde Zondag gehouden vergadering van de Schermveneeoiging „St. Michael", onderafd. van dien Ned. R. K. Volksbond, aid. Schiedam, is besloten om den voorgenomen schermwedstryd niet te houdien in September, maar op 22 en 23 October a.s. Voor dezen 'wedstrijd is door de volgendé heeren een medailje beschikbaar gesteld: jhr. mr. D. J. de Geer, afgevaardigde van Schiedam ter Tweede Kamer, on J. H. Evers, lid van den Gemeenteraad alhier. Gister-avond is de lO-jafige W. Pil, toen hij vajn achter de op den Singel rijdende tram vandaan kwam, aangereden door een rij tuig, waardoor hij eene 'verwonding boven het linkeroog bekwam en ook een dér Ibeenen eenigs- zins géschiamd werd. In de apotheek van dén heek Van Westendorp werd den knaap een pleister op de wonde ge legd. Heden-morgen is de lö.jarige S. Van der Kraan, wonende Fabristraat, met zyn fiets in de gracht aan de Noordmotenstraat gereden. 'Hij Werd door L. C. Visser, wonende Overschie- sohe straat, gered. 1 HIT MAASSLUIS. Eergisteren is het stoffelijk overschot van den heer Herman Dirkzwager, reeder en lid van het Zeevisscherij-College alhier, ter aarde besteld. De heer W. Richter Uittenbogaart, alhier, sprak eenige woorden omtrent het verlies van den grooten man op reederijgebied. De heer Hubert Dirkzwager uit Scheveningen dankte namens de familie. UIT ROTTERDAM. Zaterdag was de aftredende directeur van gemeentewerken, de heer G. J. de Jongh, met zyne familie op het Stadstimmerhuis genoodigd, om een deel van het personeel in de gelegenheid te stellen, afscheid van hem te nemen. Tevens verscheen daar ook de heer wethouder mr. J. Rombach, die als waarnemend burgemeester den heer De Jongh de blyde boodschap kwam brengen, dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Na tevens persoonlyk afscheid van hem genomen te hebben, vertrok mr. Rombach. Alsnu nam de nieuwe directeur van gemeente' werken, de heer A. C. Burgdorffer, het woord offli namens de adjunct-directeuren, de ingenieurs, de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2