Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Een tweetal geheime agenten van het ministerie van binnenlandsche zaken die reeds eenige malen wegens verschillende misdrijven waren veroordeeld, hadden by de nu gearresteerden bezoeken afgelegd om hun 20.000 dollar aan te bieden namens een invloedrijk politicus, wanneer zij een revolutie wil den »fungeeren". Daarbij lieten zij doorscheme ren, dat die politicus San Miguel zou zijn. Ook hebben zij al de in beslag genomen wapenen en het dynamiet zelf geleverd. De rechter van in structie vaardigde tegen een der agenten een bevel tot inhechtenisneming uit. Maar toen de man naar de gevangenis werd overgebracht verscheen de chef van de geheime politie, en eischte in naam van den prisident de uitlevering van den gevan gene, wat ook geschiedde. De rechtbank prote steerde direct krachtig tegen deze inbreuk op de rechten der justitie. Maar de president benoemde een zijner vrienden, rechter Alenogro, tot fiscaal van 't hoogste gerechtshof en deze beval de on middellijke vrijlating van den agent, de minister van binnenlandsche zaken kreeg verlof wegens «gezondheidsredenen" en vertrok naar de Vereenig- de Staten. Met hetzelfde schip ging ook San Miguel naar New-York. De manifestatie die bij diens vertrek werd gehouden, was zoo kolossaal, dat zij meer dan iets anders der regeering de stemming van het volk zal hebben getoond. De Amerikaansche, Spaansche en Italiaansche gezanten namen op de hartelijkste wijze van San Miguel afscheid be nevens de voornaamste en invloedrijkste bewoners van Cuba en vreemdelingen. De voornaamste reden waarom de regeering San Miguel onschadelijk trachtte te maken, was diens werken om het voorstel van de regeering om het station Villanova te verruilen tegen het arsenaal te doen vallen Het spoorwegstation Vil lanova, was eigendom van een Engelsche Mij. en had voor 2 millioen dollars onteigend kunnen worden. In plaats daarvan, verkreeg de maat schappij het arsenaal met de kaden ter waarde van 16 millioen dollars het belangrijkste ter rein van Havana in ruil. Hoewel aan de afge vaardigden die voor het voorstel zouden stem men belangrijke sommen waren beloofd, ging het voorstel pas den derden dag er door, omdat toen pas de 42 afgevaardigden aanwezig waren die voor de aanneming noodig waren. De andere bleven weg. VENEZUELA. Te New-York werd het bericht ontvangen van een ontdekte samenzwering tegen het leven van president Gomez. Twee Venezuelanen, mannen van aanzien, zyn in hechtenis genomen. Andere personen 'hehben heil in de vlucht gezocht. Tusschen de stations van de Berlijnsche stads- spo-or Börse en Friedriohsstrasse, had gisteren een botsing plaats tusschen twee treinen, waarbij acht personen gewond 'werden. Het Russische keizerpaar begeeft zich 24 Augustus a.s, naar Friedberg en zal daar wo nen in het {groot hertogelijk slot. De gezondheids toestand der Tsaritsa geeft weer ernstige reden tot bezorgdheid en de doctoren hebben een ver blijf Van tninstens 6 wekeri in de badplaats Nau- heim voorgeschreven, die Op eeïi kwartier af- stands van Friedberg ligt. Een aantal rechercheurs uit Darmstadt is 'reeds te Friedberg aangekomen, om te letten op He vreemdelingen, die daar ver- töe'vem. In Hongarije wordt veel gespeeld en men waagt daar gaarne een hoog en inzet. Tot welke krasse toestanden dit voeren kan, bewijst wel, wat nu wordt verhaald van een gebeurtenis, die zich in de Hongaaxsche badplaats Bartfeld heeft voorgedaan. Een koopman van aanzien h|ad na een bacca rats pel van drie dagen zijn laatsten (héller op den groenen tafel verspeeld. In zijn wanhoop' deed hij, wat reeds Velen vóór hem gedaan hebben, die door het spel geruïneerd warenhij' Verzocht den bankhöuHer om een som gelds te leen. Deze weigerde echter met de motiveering, dat reeds bijna alle kurgasten zijn schuldenaren waxen (aan die bank schynt niet Veel gewonnen te worden), waarop de geplunderde koopman in zijn opwin ding met aangifte hij de politie dreigde. Rustig storïd de bankhouder van zijn plaats op en zeide: „De politie dat ben ik, mijn naam is politiecommissaris Bares." Zoover heeft men het zelfs in Monte-Carlo 'nog niet gebracht, dat Ide heilige Hermandad een func tie aan de speeltafel bekleedt! De Tsaar der Bulgaren wordt 21 dezer te Cettinje Verwacht, om vorst Nikolaas van Mon tenegro met zijn jubileum geluk te wenschen. 'Den 27sten zal een Russisch smaldeel te An- tivari binnenvallen. De officieren en honderd ma- ttfozen zullen te Cettinje deel gaan nemen aan de feestelijkheden. 1 Ook in het militaire kamp te Elseriboirn heerscht onder het regiment dragonders uit Saar- brücken een buikloop-epidemie. De zieke en de verdachte dragonders zijn in de hospitalen te Saarbrücken, Trier en Elsenborn opgenomen. Het regiment is afgezonderd. „Paris Journal" vestigt de aandacht op eene mededeeling van de „Daily Post", volgens welke de Duitsche keizer niet zoo spoedig zou her stellen als zijn geneesheer 't wenscht Het Belgische Koningspaar. De Belgische bladen melden, dat de Koning en de Koningin van België op 15 Sept. naar hier zul len vertrekken om het officieele bezoek aan H. M. de Koningin te brengen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal zich 5 Augustus voor een paar dagen naar Brussel be geven tot het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling. 8 Augustus komt Z K. H. voor een paar dagen in Den Haag. In den middag van 9 Aug. zal de Prins een bezoek brengen aan het tuinfeest, dat op het Huis ten Bosch gegeven zal worden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. Op 11 Augustus zal Z. K. H. een bezoek bren gen aan den internationalen schietwedstrijd, die te Loosduinen wordt gehouden door de Konink lijke Vereeniging van Nederlandsche scherpschut ters. Het »Hbl. van Antw." meldt Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal Vrijdag morgen te Brussel aankomen. De commissaris-generaal, jhr. Van Asch van Wijck, geeft te zijner eer dien dag een ontbijt en 's avonds gaat de prins dineeren bij jhr. Van der Staal van Piershill, Harer Majesteits gezant te Brussel. Zaterdag-morgen te 10 uur bezoekt de Prins de tentoonstelling. Z. K. H. zal drie dagen incognito te Brussel vertoeven. Een nieuw uniform. Naar wij vernemen, neemt men op het oogen- blik bij de mitrailleurs-afdeelingen proeven met een nieuwe uniform, waartoe een sectie in licht grijs-blauw laken en een andere sectie in groen laken gekleed. Het is de bedoeling van het legerbestuur, wan neer deze twee soorten kleeding een half jaar beproefd zijn, de uniformkleur welke in de prac- tijk het meest blijkt te voldoen, geleidelijk bij het geheele leger in te voeren. N. Crt. De Chineezen in Nederlandsch Indië. Volgens een mededeeling van de Agence d'Ex- tréme Orient uit Peking heeft de Chineesche re geering haar gezant te 's-Gravenhage, Loetsjengsii teruggeroepen en den eersten secretaris van het Chineesche gezantschap te Parijs, Tang-Tsai-foe, met de voorloopige leiding der zaken belast. De reden voor dit optreden der Chineesche regeering is de behandeling der Chineezen in Nederlandsch- Indië. Volgens de berichten van de Agence wil de Ne derlandsche regeering de zich op de Soenda-eilan- den vestigende Chineezen dwingen, zich te laten naturaliseeren. Daarbij worden de Chineezen in Ned.-Indië aan dezelfde vrijheidsbeperkingen ón derworpen als de Maleische inboorlingen, beper kingen, waaraan de Hindoes en de Japanners niet onderhevig zijn. De Chineezen staan onder het toezicht en de jurisdictie der politie, mogen slechts in bepaalde stadswijken wonen en heb ben ook daar geen vrijheid van bewegen. Voor een tijdelijk of langdurig verblijf moeten zij passen koopen, die nauwkeurig aangeven van waar zij komen en waarheen zij verder zullen gaanzij mogen zich slechts op de in de passen met name genoemde plaatsen ophouden. Voor elke reis is een nieuwe pas noodig en de politie kan die zonder opgaaf van redenen weigeren. Toen deze willekeurig regeling van de Chinee- zenkwestie voor Nederlandsch-Indië in uitzicht gesteld was, heeft de Chineesche regeering haar onderdanen verboden, zich in Ned.-Indië te laten naturaliseeren. De thans teruggeroepen Chineesche gezant te 's-Gravenhage heeft zyn regeering voorgesteld dit verbod in te trekken, als de N.-l. regeering hare Chineesche onderdanen op denzelfden voet behandelde als de Japanners en de Engelsche Hindoes. De regeering wil dit verbod echter niet intrekkennog minder is zij bereid de nieuwe Chineezenverordering te erkennen. De «N.R.Ct." teekent hierbij aan Zooals dadelijk uit de lezing van bovenstaand bericht blijkt, heeft bij het stellen ervan verwar ring geheerscht. Inderdaad heeft het bij de Chineezen kwaad bloed gezet, dat de Japanners in Ned.-Indië anders behandeld worden dan zij, maar wat aan de enkele Japanners in Indië kon worden toege staan, kan niet aan die honderdduizenden Chi neezen worden verleend. De kwestie waar het hier om gaat is niet de nieuwe Chineezenverordening, die nog steeds in bewerking is, maar de wet op het Nederlandsch onderdaansch'ap. Volgens die wet zijn de in onze koloniën geboren Chineezen Nederlandsche on derdanen. De Chineesche regeering had daarentegen in het midden van het vorige jaar een wet aange nomen, waarbij alle Chineezen van afkomst tot Chineesche onderdanen worden verklaard, al zijn zij nog lang in het buitenland woonachtig. Vol gens die wet is dus de regeering te Peking van meening, dat alle Chineezen onderdanen zyn en blijven. Reeds in Februari van dit jaar wist het «Soer. Nbld." te melden, dat de prins-regent bij brief van den 16en Januari by de leden van den grooten raad ten sterkste had aangedrongen «op het nemen van maatregelen tegen de Nederland sche regeering, ten einde intrekking te verlangen van toen pas aangenomen wet op het Nederlan derschap. Thans is, als het bovenstaande bericht uit de Agence geheel waar blijkt, de Chineesche regee ring overgegaan tot het nemen van maatregelen. Wy vestigen er de aandacht op, dat er geen sprake van is, dat «zich op de Soenda-eilanden vestigende Chineezen gedwongen worden zich te laten naturaliseeren." Overigens is de schrijver van het bericht niet ver bezijden de waarheid. Alleen had hij wel mogen vermelden, dat getracht wordt in afwach ting van een nieuwe regeling der «Chineezen- kwestie," de nog van kracht zijnde bepalingen zoo weinig mogelijk hinderlijk toe te passen. Kath. Soc. Actie. Gister kwam te Amsterdam, onder presidium van mr. E. v. d. Bogaert, het Diocesaan Comité van de K. S. A. in het Bisdom Haarlem in bui tengewone vergadering bijeen, ter vervulling van de vacature in het bestuur, onstaan door de be noeming van mr. E. R. H Regout tot Minister van Justitie, die voorzitter van het Diocesaan Be stuur was. Met groote meerderheid werd in deze vacature gekozen dr. C. Meuleman, voorzitter van het Plaatselijk Comité te Leiden. In de daaropvolgende bestuursvergadering gaf de vice-president, op een desbetreffende vraag van een der leden, te kennen, dat hij zich niet langer voor het presidentschap beschikbaar kon stellen. Daarna werd met op een na algemeen stemmen tot voorzitter van hét Diocesaan Comité gekozen dr. C. Meuleman. Politiebond. H. M. de Koningin en TI. M. de Koningin-Moeder hebben ieder een gift van f100 doen toekomen aan den heter B. Koker Jzn. te Krimpen a/d. IJsel, voorzitter der commissie van beheer der stichting, bedoeld by art. 2, 4o der statuten van den Aïgem. Nederl. Politiebond (verpleging van zieke politiebeambten en de bouw van een eigen sanatorium). Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Augustus 4910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 te Horta. Laagste barometerstand 749.8 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: veran derlijke later zwakke tot matige zuidwestelijke wind, aanvankelijk nog ouweersachtig, later ge deeltelijk bewolkt, zelfde temperatuur. De firma was verzekerd bij de firma gebr. Cha- bot te Rotterdam voor f4400. Zij had vergunning tot het bergen van 50 tot 400 liter spiritus. In afwachting van het resultaat van het on derzoek wordt het huis door de politie bewaakt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 4 Aug. 8 u. Bondsgebouw. Groote vergadering Mariabond in het bisdom Haar lem (Drankbestrijding) spreekster mej. Chr. Reinbart te Groningen. Rotterdam. Vrijidiajg 5 Aug. '8 u. Diergaarde. Concert. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Halfwas mandenmaker plaatwerker steen houwer kleermakersjongen of halfwas keukenmeidkoperslager ketelmaker'bak ker halfwas. Voor buiten de stad. Koperslager chauffeur. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers schipper loodgieter portier pakhuisknecht bank werker halfwas bankwerker stukadoor grondwerkers opperman vuurwerkerkoet sier kopergieter draaier distillateursjongen machinist dienstbode matrassenmaker forceur klinker molenaar kurkensnijder tuinier personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster dagmeisje baker. Burgemeester Passtoorsbedreigd. Woensdagmiddag vervoegde zich de vrouw van den fietsenhandelaar M., te Ginneken, in erg opgewonden toestand aan de woning van den burgemeester, om dezen te spreken doch de bur gemeester was afwezig. Daags te voren had deze vrouw aan het raadhuis, alwaar de fietsenhande laar den nacht in 't cachot had doorgebracht ten gevolge van zijn dronkenschap, zich tegenover de politie uitgelaten, dat de burgemeester niet lang meer zou leven, en dat vandaag of morgen een zeker plan zou worden uitgevoerd. Donderdagmorgen ontving de burgemeester een briefkaart uit Rotterdam, waarin hem kennis werd gegeven, dat zijn leven werd bedreigd en hem werd verzocht aan een opgegeven adres te legrafische de reiskosten RotterdamBreda te zenden, dan zou de schrijver, een zekere Van E., onmiddellijk overkomen en twee brieven overleg gen, als bewijs dat een zekere M., fietsenhande laar te Ginneken, den burgemeester naar het leven stond. De burgemeester overhandigde de briefkaart aan den kapitein der marechaussee, den heer Thomp son. Deze stelde zich onmiddellijk in verbinding met de recherche te Rotterdam, en weldra werd de schrijver der briefkaart aangehouden, in wien de politie een ouden bekende der justitie aan trof. Zaterdagmiddag werd M. door den brigadier Zuurvelt en de gemeente-politie gearresteerd en naar het raadhuis gebracht, alwaar de heer Thomp son hem in verhoor nam, waarna hij werd vrij gelaten. Men deelt ons echter mede, dat de zaak in on derzoek is en hier waarschijnlijk aan geldafper sing moet worden gedacht. Van E. is opnieuw gearresteerd. M. moet de vorige week te Rotterdam zijn geweest en heeft v. E. daar ontmoet, met wien hij bevriend was. (Dagbl. v. Noord br.) Aangehouden, Te Nijmegen is aangehouden en gevankelijk naar Rotterdam overgebracht de verver W:. F. B„ 29 jaar, die verdacht wordt een paar weken geleden te hehben ingebroken in het goederénstation van de Staatsspoor aan den Rech ter Maasoever. Bevolking te Schiedam. Maand Juli 1910. Bevolking op 30 Juni 32303 zielen Geboorte Vestiging Overlijden Vertrek 96 100 33 484 (Mét de noorderzon. Sedert Vrijdag, 29 Juli jl„ is de boekhouder van een der te De Bilt gevestigde fabrieken er van door gegaan, met medeneming van het ter uitbetaling in de fa briek aanwezig zijnde loon der werklieden, en het geld van het werklieden-ziekenfonds, tot een bedrag van plm. f500. De boekhouder, W. T. S. genaamd, 24 jaar ouü, was sedert Januari jl. aan de fabriek werkzaam en was tevoren belast met de uitbetaling van het arbeidsloon. Hij verliet op den dag van zijn vertrek des middags om 5 uur de fabriek, kocht in Utrecht, waar hij woon achtig was, een flanellen costuum', gebruikte in der haast bij zyn hospita het middagmaal, en zeide bij het heengaan: „Als ik vannacht om 12 uur niet meer thuis kom, kom' ik taïet meer terug."- Sinds dien heeft men hem' niet meer gezien. (U. D.) 196 214 Minder 18 zielen Bevolking op 31 Juli 1910 32285 zielen Afsluiting Kethelsfraat. Volgens voorstaande kennisgeving zal vanaf morgen, Vrijdag 5 Augustus, tot nadere aankon diging, de Kethelstraat voor het verkeer met rij en voertuigen zijn afgesloten. UIT ROTTERDAM. De politie te Rotterdam heeft zich onledig ge houden met het onderzoek naar de oorzaak van den brand, welke gisteravond woedde in het parfumerie-fabriekje, van de firma De Haan en Roos, zich noemende Lecoq en Rose, aan de Na- dor,ststraat. De firmant Roos is reeds gister-nacht aan een scherp verhoor onderworpen. De firmant De Haan was voor korten tijd uit de firma getreden en werd vervangen door den heer J. Sas uit Schiedam. Verplaatsing kerktoren te Boc- h o lt. Het eenvoudige dorpje in de Belgische Kempen, op een afstand van een klein uurtje gaans van het stadje Brée gelegen, heeft in de laatsten tijd van zich doen spreken door de ver plaatsing van den monumentalen kerktoren uit de vijftiende eeuw, welke werkzaamheden geschie den onder leiding van de Hongaarschen ingenieur H. Weiss, terwijl de aannemer, de heer Albert Morglia, een Italiaansch ingenieur is. De toren is een plomp gevaarte van 25 M. hoog en een doorsnede van ongeveer 10 M., terwijl er zich een spits van ongeveer 15 M. hoogte op bevindt. Het geheel wordt geschat op een gewicht van 3 millioen kilogram. Dit gevaarte moet over een afstand van negen hal ven meter verschoven wor den. Nadat hij geheel met yzeren poutrelles on dervangen was, heeft men hem met 280 krik ken (schroeven) ruim drie centimeter opgevijzeld. En nu rolt men hem over tal van massief ijzeren cylinders van 6 centimeter doorsnede, gelegen op een viertal blokken, naar zijn nieuwe funda menten, welke onmiddellijk grenzen aan de oude. De verschuiving wordt bewerkstelligd door het draaien aan een 8 tal horizontaal geplaatste krikkranen. Voor de verschuiving zyn slechts een achttal werklieden noodig. Op den 28aten Juli is men begonnen met de verschuiving, nl. 10 cM., op 29 Juli werd hij 42 cM., op 30 Juli resp. 88 en 15 cM. verschoven en op Maandag 1 Aug-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2