Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Aan de vingers van den doode steken twee gouden ringen met cameën, waarvan in een het beeld van Paus Plus VI is gesneden, terwijl ook de bisschopsring nog een der vingeren omspant. Belasting van houtgeest. Sinds de jongste verhooging van den accijns op gedistillieerd haar beslag kreeg, werden gaande weg uit het buitenland vrij beduidende hoeveel heden methyl-alcohol (geheel gezuiverde hout geest) aangebracht, welke voor het grootste gedeel te hun weg vonden in fabrieken van reukwaters, terwijl gebleken is dat methyl alcohol door som mige agenten onder verschillende benamingen ten verkoop wordt aangeboden aan allerlei nering doenden in tot inwendig gebruik bestemd gedis tilleerd. Het aanbod ging gepaard met de ver zekering, dat de methyl-alcohol in alle opzichten den aethyl-alcohol kan vervangen. Dit schaamte loos bedrijf had veel kwaad kunnen stichten, daar het aan eenvoudige lieden niet bekend is, dat methyl-alcohol door vele deskundigen als een vrij sterk vergif wordt beschouwd. Niet alleen tot bescherming van belangen der schatkist wordt het derhalve noodig geacht te beletten, dat hier te lande houtgeest wordt vervaardigd zonder betaling van een accijns, gelijk aan dien voor aethyl-alcohol (f180 per hectoliter) en tevens moet de houtgeest bij invoer worden getroffen met een recht, dat gelijk staat met de belasting die van buitenlandse!) gedistilleerd verschuldigd is. Het recht wordt derhalve gebracht op fl.87 per liter, terwijl voor alle vaste stoffen, die houtgeest bevatten, het invoerrecht f2.35 per kilogram zal bedragen. (Tot dusver bestaan hier r.og geen fabrieken van houtgeest. Een wetsontwerp van bovengemelde strekking is bij de Tweede Kamer ingekomen. Feesten te Soestdjjk. Gisteren werden te Soest, ter eere van het verblijf der vorstelijke familie op Soestdijk enkele feestelijkheden gehouden, welke zeer goed ge slaagd zijn. Het bloemencorso was zeker wel het voornaamste deel van het progamma. Te half elf trok de stoet voorbij het paleis te Soest dijk. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en H. K. H. Prinses Juliana bevonden zich op het bordes van het paleis, tijdens het passeeren van den stoet. Met veel belangstelling bezichtigden de beide vorstinnen de fraai versierde rijwielen. In den namiddag werden wedstrijden voor wielrijders gehouden, welke goed slaagden. De feesten werden opgeluisterd door concerten, ter- wyl men des avond illumineerde. De nieuwe Belgische gezant. H. M. de Koningin heeft gisteren in plechtig gehoor ontvangen den nieuw benoemden buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den Koning der Belgen bij H.D Zr. Hof, ba ron A. Fallon, ter inontvangstneming van diens geloofsbrieven (Stct.) De Chineezen kwestie. Nader vernemen wij nog, dat de Chineesche gezant niet expresselijk om eenige reden, in ver band met de Chineezen-kwestie in Indië, naar Peking ontboden is. De gezant gaat, om bij den prins-regent in audiëntie ontvangen te worden. Waarschijnlijk is 't echter wel, dat de bespre kingen met den prins over de Chineezen-kwestie zullen gaan van dit oogenblik. Van speciale ver scherping van de kwestie is geen sprake. Van belang is echter het, dat de gezant naar Peking gaat, nu binnen niet te langen tijd de Chineezen- verordening gereed zal zijn, zooals in het bericht vermeld stond. Tang, secretaris van de legatie te Parijs,is nu ambassadeur ad interim in Den Haag. (Tel.) Standbeeld Joan van Oldebarneveld. De Vereeniging tot oprichting van een monu ment te Amersfoort van Joan van Oldebarnevelt heeft aan den raad der gemeente aldaar het ver zoek gericht, het borstbeeld te mogen plaatsen in het plantsoen, gelegen voor het spoorwegstation. Van een onthulling nog in het loopende jaar is afgezien. Arbeiderstuinen. B. en W. van Alkmaar hebben op het voor beeld van andere gemeenten, de wenschelijkheid overwogen, om kleine stukjes tuingrond te ver huren, ten einde particulieren, in het byzonder arbeiders, in de gelegenheid te stellen daarop naar hartelust te tuinieren en langs dezen weg bij te dragen tot verbetering van toestanden op het gebied der voiksgezondheid en der volkswel vaart. Nu hun uit daartoe ingekomen aanvragen, de uitvoei baarheid van dit denkbeeld blijkt niet minder dan 100 aanvragen, elk voor 150 M2 grond kwamen in stelden zij den Raad voor huu college uit te noodigen een gedeelte van het ter rein tusschen de Hoornsche vaarten in gereedheid te doen brengen voor tuingronden, hun daartoe een crediet te verleenen van f2500, ten einde te geraken tot het uitgeven van perceeltjes tuin grond, ter grootte elk van 150 vierk. M. voor den prijs van f5 'sjaars, aan hen, die zich daartoe hebben aangemeld of eventueel nog zullen aan melden. Stadspark te Groningen. Men meldt ons uit Groningen Gelijk men weet, heeft de vereeniging »De Centrale" te Groningen het initiatief genomen tot het stichten van een stadspark in de nabijheid der stad, waarin dan een tentoonstellings-terrein met paviljoen zou worden gevestigd, wandelwegen aangelegd, alsmede sportparken en speeltuinen. Het park zou uitgevoerd worden volgens het plan van den heer Leonard S. Springer te Haarlem, voor f197.000 aan aanlegkosten. Voorloopig zou men willen volstaan met een aanleg, dief 100.000 kost. De jaarlijksche exploitatie berekent men op f5000. De vereeniging heeft een bedrag van f8000 voor het doel bijeen en f600 aan vaste jaarlijksche bijdrage. Zij zou nu van de gemeente de vrije beschikking willen erlangen qver de voor f83.000 aangekochte landerijen. Met de raads commissie voor de financiën zijn B. en W. echter van gevoelen, dat op de zaak, zooals deze nu is, door den Raad niet behoort te worden ingegaan, op grond van de overweging, dat de landerijen zijn aangekocht met oog op het uitbreidingsplan der gemeente. De gemeente zou door de inwil liging van het verzoek een huuropbrengst van f400 moeten missen, waardoor noodwendig de belasting zou moeten worden verhoogd. Dit ach ten B. en W. ongewenscht, daar reeds zeer veel wordt gevorderd van de draagkracht der inwo ners. De arbeid der gehuwde vrouw. Verschenen zijn de praeadviezen voor de aan- aanstaande vergadering der Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek, uitgebracht over»de maatschappelijke beteekenis van den arbeid der gehuwde vrouw en de houding door de overheid aan te nemen tegenover dat vraag stuk." De adviezen zijn geschreven door mej. Anna Polak, directrice van het Nationaal Bureau v. Vrouwenarbeid, den heer I. P.-de Vooys, inspec teur van den Arbeid, en mej. mr. E. C. van Dorp, advocaat. Het conflict te Enschedé. »Het Volk" meldt, dat de conferentie in Enschedé bijna 3 uur heeft geduurd en de grieven door de firma Menko werden ontkend. Van eenige poging tot oplossing was dus geen sprake. Daarmee was de hoop op beëindiging van 't geschil vrijwel vervlogen en zijn de besturen onverrichter zake vertrokken. Er bestaat nog een kleine mogelijkheid en die is, dat de fabrikanten vereniging alsnog een beslissing neemt, afwij kende van de houding der firma Menko. Hof van Arbitrage. Het Hof van Arbitrage zal na afloop van de behandeling van het thans aanhangig scheids- rechtelijk geding, omtrent de Noord-Atlantische kustvisscherijen, nog verscheiden andere geschillen te behandelen krijgen. Zoo is vooreerst naïïr men zich herinnert reeds de volgende maand, te beginnen 20 September, het geding te wachten tusschen Amerika en Venezuela, omtrent een vor dering op laatstgenoemden Staat, van een stoom vaart-maatschappij op de Orinoco. Ook in dit geding zal prof. Lammasch, die thans opperrech ter is in de aanhangige Noord Atlandsche kust- visscherij-arbitrage, presideeren. Naar alle waar schijnlijkheid zal ook dat geding in het openbaar behandeld worden. Dan komt het volgende jaar een geschil tus schen Rusland en Turkije betrekkelijk door laatst genoemden Staat verschuldigde moratoire interes sen wegens te laat betaalde termijnen van een oorlogsschatting, voor het Hof van Arbitrage ter beslechting. En vervolgens is voor het Internationaal Ge rechtshof te verwachten de behandeling van een geschil tusschen Italië en Peru eveneens betref fende een schuldvordering. Het blijkt derhalve, dat de natiën steeds meer van het practisch nut dezer instelling, tot vreed zame beslechting der geschillen, overtuigd raken- Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 te Haparanda. Laagste barometerstand 749.0 te Sylt. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen westelijken tot zuid-oostelijken wind, tijdelijk opklarend, waarschijnlijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. dam en van den Bond in het bisdom, die verklaarde, dat het Diocesaan bestuur nu voor de tweede maal hier kwam om te trachten een nieuw bestuur te vormen. Eene dame had zich reeds als bestuurslid opgegeven, als nog twee andere dames zich daartoe bereid betoonden. Daarna werd onder piano-begeleiding het So- brietas-lied, woorden van Ger. Brom, uitgevoerd, dat in alle afdeelingen der Maria-Vereeniging wordt gezongen. Mej. Rei nh art, nam daarop onder applaus den katheder in. Alvorens over te gaan tot haar onderwerpde christelijke naasteliefde als grondslag der drank bestrijding. deelde zij allereerst mede, dat zij zeven maanden geleden als propagandiste voor de drankbestrijding aan Z H. den Paus was voorgesteld en hoe de H. Vader haar prees en zegende voor haar verdienstelijk werk en zij ook den Pause lijken zegen voor de leden der Maria-Vereeniging verkreeg. In het tot misbruik uitgebreid gebruik van alcohol zoo vervolgde zij daarna deelen niet alleen de mannen maar ook de vrouwen de krankzinnigen gestichten en liefdadige instellingen weten er van te getuigen. Terecht noemde Vlekke het drank misbruik de natuurlijke vijand van de vrouw, die haar kwetst in haar teeder gevoeldaarom moet zij de beste en onmiddellijkste helpster zijn in den heiligen kruistocht die tegen het drankmisbruik is uitgerust. Overal waar de vrouw deze hare edele taak vervult, in Zweden, Noorwegen en de Noord-Amerikaansche Unie, is het alcoholmisbruik het minste. De vrouw is de beste kracht in de drankbestrijding, omdat zij de natuurlijke troos teres is der hulpbehoevenden, die door haar on uitputtelijk medelijden het werk der christelijke naasteliefde 't best vervult. Ook de groote apostel der drankbestrijding, dr. Ariens, stelde de groote maebt der vrouw in de drankbestrijding in 't licht. Spr. betoogde dat hare taak in deze even verdienstelijk is als hare werk zaamheid in Elisabeths-, Meisjesbescherming en andere vereenigingen, dat zij hiereven goed de christelijke naasteliefde in haren vollen omvan<* kan beoefenen- Werkelijk is hiertoe de vrouw ge houden; want acht zij t voor zich-zelve niet noo dig dan is zij verplicht dit te doen voor de kin deren, omdat het kind van heden is de man en de vrouw der toekomst. De mannen der wetenschap getuigen terecht dat het alcoholmisbruik allerlei ziekte doet overerven op het kind. Is 't waar, dat hij die het kind heeft, heeft de toekomst, ook' hij die de vrouw heeft, heeft de toekomst der wereld. In dit verband zette spr. uiteen het groot be lang er in gelegen is het kind alcohol vrij op te voeden en zoowel in de school als in het huisgezin het alcoholmisbruik te bestrijden, nog opmerkend, dat de meisjes reeds op 16-jarigen leeftijd als lid tot de Maria-Vereeniging kunnen toetreden. Het groote nut dier vereeniging stelde spr. nog in 't licht dooreen korte schets te geven van hare werk zaamheid en de propaganda-middelen die zij ge bruikt, hierbij betoogend dat de echt christelijke werkdadige naasteliefde de kutholieke vrouwen en meisjes er toe bewegen moet, den sterken drank af te schallen, wijl toch de liefde de wereld over wint. Dat Paus en Bisschop haar streven zegenen en mannen als kardinaal Manning, mgr. Ireland en mgr. Egger als geheel-onthouders en Voorman nen der beweging het voorbeeld gaven, bewijst wel, dat de drankbestrijdsters met haar veelom vattend werk op den goeden weg zijn. Ook in ons land wordt het groote nut der katholieke drank bestrijding steeds meer erkend de pastoor van Beek bij Nijmegen erkende, dat de Maria-Veree- niging in vyf jaar had gedaan, wat zijne voor gangers in vijftig jaar niet hadden kunnen be reiken. Spr. wekte dan ook allen op lid der Ma ria-Vereeniging te worden ter eere van God, tot heil van zich-zelven en van den naaste. Verderbe- toogde zij, dat wij hiermee een verdienstelijk werk, een werk van christelijke naasteliefde, verrichten grooter nog dan hetgeen in St. Vincentius- en Elisabeths-Vereeniging beoefend wordt, om met eene krachtige aansporing, zich te scharen onder de banier des Kruises, door St. Bonifacius 't eerst op Friesehen bodem geplant en door dr. Ariëns in zake de drankbestrijding in Neêrlands gouwen hoog geheven, voorloopig te besluiten, (applaus). Na een korte pauze wekte mej. Reinhart nog allen, vooral de dames hier tegenwoordig, op, naam des Kruises tot het lidmaatschap dei- ster, daarvoor uit het hooge noorden gekomen. Daarna wekte ook adv. in een krachtig en pittig betoog allen op tot de Maria-Vereeniging toe te treden, den wensch uitsprekend, zij spoedig een nieuw bestuur zou bekomen. De presidente, mevr. Burkse, deelde ten slotte mede, dat twintig nieuwe leden tot de vereeniging waren toegetreden en sloot daarna de groote ver gadering, zooals zij geopend wasmet den chris- telijken groet. Waterverstrekking schipperij. Tegen het einde van 1909 werd, vooral naar aanleiding van de ervaringen, opgedaan bij de choleragevallen die zich in dat jaar in die ge meente voordeden, door Burgemeester en Wet houders van Rotterdam voorgesteld, liet aan boord hebben van zuiver drinkwater van binnenvaartui gen te regelen. Bij die regeling is men van de gedachte uitge gaan, dat voor het drinkwater betaald moet wor den, terwijl het water met een gemeenteboot aan boord gebracht zou worden. Reeds aanstonds werd overwogen, of en in hoe ver de te Rotterdam voorgestelde bepalingen voor onze gemeente zouden kunnen dienen. Die overweging leidde tot de conclusie, dat het hier evengoed als in Rotterdam bepaald noodza kelijk is een regeling te treffen. Voor Schiedam zou het echter geen zin hebben een waterboot in dienst te stellen, terwijl het be- noodigde water, wanneer dit zonder buitengewone middelen en zonder uitsluitend daarmede belast personeel wordt verstrekt, aan de gemeente zeer weinig kost, zoolang van de vrijgevigheid dei- gemeente geen misbruik gemaakt wordt. Om die reden wordt voorgesteld, ten minste voorloopig, evenals ten tijde van het choleragevaar, het water door de brug- en sluiswachters koste loos te doen verstrekken. Met afwijking van Rotterdam wenschen wij den maatregel niet alleen op de rivier- en binnen vaartuigen toe te passen maar ook op de kleine vischschepen, waarvan de opvarenden soms weiger achtig zijn gebleken het kosteloos aangeboden drinkwater aan te nemen. Ten einde geen dubbelen last te leggen op de schippers, die Rotterdam bezoeken, hebben wij een bepaling opgenomen, waardoor vrijheid wordt gelaten om zich op andere wijze van zuiver drink water te voorzien dan op de wijze in de verorde ning gedacht. Het hierbij aangeboden ontwerp heeft algerui- men tijd gereed gelegen. Het kwam echter ge- wenscht voor af te wachten of het verzet tegen de Rotterdamsche bepalingen gegrond zou bevon den worden. Nu de Hooge Raad de geldigheid der Rotter damsche verordening heeft aangenomen, staat niets de voordracht meer in den weg van het door de Commissie voor de strafverordeningen opgemaakte ontwerp, dat B. en W. thans hierbij aanbieden. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Raadsvergadering op den 9den Augustus 1910. 15. Adres van A. A. A. Meeuwsen, waarin hij voor de N. V. »Maatschappy Oxygenium" in erfpacht vraagt een terrein naast de fabriek dier Maatschappij aan den Buitenhavenweg tot uit breiding harer inrichting, met advies van B. W. Maria-Bond. De Maria-Bond in het bisdom Haarlem hield gister-avond de aangekondigde groote vergadering in de Bondsgehoorzaal, die door een vry groot aantal dames en een twintigtal heeren, waaron der eerw. heeren geestelijken der verschillende pa rochiën, bezet was. De vergadering werd geopend door mevr. Burkse, presidente van de Maria-Vereeniging te Rotter- Maria-Vereeniging toe te treden, medelijden be- toonend met de schare en haar honger en dorst lesschend door werken van christelijke naasten liefde. Op de groote macht der vrouw in de drankbestrijding nogmaals nadruk leggend, herin nerde zij er aan, dat 't juist vrouwen waren die Christus volgden op zijn bloedigen kruistocht naar Golgotha en dat 't een vrouw was die stond onder het Kruis. Daarom moesten ook vrouwen en meisjes aan den kruistocht der katholieke drankbestrijding deelnemen, overtuigd daarmee een verdienstelijk weik van christelijke naasteliefde te verrichten. Zij moesten zich aansluiten *bij de Maria-Vereeni ging tot zegen van het katholieke huisgezin, ten zegen van Kerk en Maatschappij van haar-zelven en hare kinderen. Vrouwen en meisjes van ver- schillenden stand moeten zich in de Maria-Veree niging te zamen vinden waar een zelfde Kerk haar samenhoudt, moet ook de christelijke liefde haar vereenigen en sterk maken in de zaak der drankbestrijding. loen het daverend applaus dat de kernachtige rede van spreekster als bezegelde, eindelijk was verstomd, verklaarde mej. Reinhart nog, dat dit applaus haar koud en onverschillig liet, maar dat hare beste belooning zou zijn, een breede schaar opging naar de bestuurstafel om zich als lid der Maria-Vereeniging op te geven. De presidente, mevr. Burkse, wekte ook harer zijds allen op, aan de katholieke drankbestrijding deel te nemen, opmerkend dat 't de wensch des Bisschops is, de Maria-Vereeniging nog lang in Schiedam zal blijven, en zij een nieuw bestuur moet verkrijgen. De geestelijke adviseur van Kruisverbond en Maria-Vereeniging, de weleerw. pater Verhey, den hoogeerw. Deken, den zeereerw. pastoor Langewen en de andere aanwezige geestelijken dankend voor hunne tegenwoordigheid, die bewijst, zij veel voor de drankbestrijding gevoelen, dankte ook het Dio cesaan bestuur voor de vele moeite en zorgen aan deze bijeenkomst gewijd, en de gevierde spreek- Afgekeurd vleesch. Gister-avond is op den Vlaardingerdijk door de rijkspolitie aangehouden een man die een zak met vleesch vervoerde dat door den tweeden keur meester als voor de comsumtie nietgeschikt, werd afgekeurd. Het vleesch werd in beslag genomen en pro ces-verbaal opgemaakt tegen den vervoerder, die verklaarde het vleesch uit Vlaardinger-Ambacht gehaald te hebben om 't hier bij een slager te brengen. Naar wij voorts vernemen was het vleesch af komstig van een aan vlekziekte gestorven varken. Het vleesch is thans vernietigd. Beurssluiting. B. en W. deelen aan den Gemeenteraad mede, dat zy hun voorstel betreffende het sluiten van de Beurs op R. K. feestdagen hebben ingetrokken. Aan den Raad wordt voorgesteld, dat B. en W. aan de adressanten v. d. Eelaart c.s. zullen be richten, dat er bezwaar bestaat om aan hun ver zoek te voldoen, van welke beslissing dan tevens aan de andere adressanten zal zijn kennis te geven. B. en W. hebben bij den Gemeente raad ingediend een wijziging van het Haven reglement en een verordening op de schouw over de bedekkingen der z.g. onderbakken in branderijen. Tot collectieve procuratiehou- ders van deN.V. Stearine Kaarsenfabriek Apollo" alhier zijn benoemd de heeren F. C. Kok, A. Bakker en Dr. C. F. v. d. Linden. De heer J. C. Pig mans alhier heeft te 's Gravenhage gister met gunstig gevolg het examen Fransch 1. o. afgelegd. UIT O VERSCHEEL De Burgemeester van Overschie verzoekt aan houding en opzending van Johannes Klapwijk 22 jaar, geb. te Overschie en wonende aldaar, van beroep veedrijver, 1.66 M. lang, schraal van postuur, loopt eenigszins scheef. Hy wordt verdacht van schaking van Pieternella Mattijs, 17 jaar, geboren te Overschie, naaister, wonende aldaar, ffink postuur, rond blozend gezicht, ongeveer 1.60 M. lang. Namens den vader, die onvermogend is, wordt mede de op sporing, aanhouding en opzending dezer minder jarige verzocht. in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2