Dagblad voor Schiedam 33ste Jaargang. Vrijdag 12 Augustus 1910. Abonneert U op de feuilleton. Na misdaad vergelding. jrer zai iuifro» Nieuwe Sciieflamsclie Courant met iratis Muster! irpc.pecU0.45p. 11(1,0.35 j. 3 iii l\o. 9/88. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandseh Nieuws. heteee° uJd«™ Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN? Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewjjsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk adverteeren worden uiterst bil ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 33. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam brengt, op verzoek van den heer Staatsraad i.b.d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, het hieronder volgend bericht ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart: Schietoefeningen. Rockanje. Voorne. 4de en 5de district. Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zullen op 16 en 17 Augustus a.s. en zoo noodig ook op 18 enl9 Augustusschietoefeningen'gehouden worden onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbij onveilig wordt ge maakt het Nieuwe of Noordergat. De doelen, die beschoten worden, zijn opgesteld op de W. punt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, ZO.-lijk daarvan staan tusschen de mijl palen 12 en 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, vanaf één uur vóór bet begin dei- oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleep- dient is niet aanwezig. (Zie «Ned. krt." No. 202.) Schiedam, 12 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd M. A. BRANTS. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan de ilrma Brice YVhyte Sons Ltd. tot het oprichten eener kuiperij aan den Haven- dijk, nabij de Oude Spuihaven, kadaster Sectie N nos. 124. 112, 115 en 118 (ged.) 2o. aan W. A. Hoek tot het oprichten van een Machinefabriek en ketelmakerij in het pand staan de aan de Hoofdstraat no. 28, kadaster Sectie L no. 1323, met een gasmotor van 12 P.K., drij vende diverse werktuigen. Schiedam, den 11 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris V. LUIK, L. S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier No. 142 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/1911, door den ge meenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 6 Julil9lo en den 9 Augustus daaraanvolgende door eeren gedeputeerde staten dezer provincie goed gekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter in- vordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te «rekenen van heden, op de se cretarie der gemeenten voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. LUIK, L. S. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge artikel 12, le lid der Drank wet ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van G. VAN DER HORST, van beroep los werkman, wonende Hoofdstraat no. 732 alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het be nedenlokaal van het pand Groenelaan no. 12; en herinneren, dat ingevolge het 3de lid van artikel 12 der Drankwet, binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 12 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris V. LUIK, L. S. BULGARIJE. Tsaar Ferdinand van Bulgarije, zoo meldt de «National Ztg.", zal binnenkort een ooroperatie moeten ondergaan. Naar men zegt, neemt zijn doofheid hand over hand toe, en heeft ze zich op hinderlijke wijze, vooral ter gelegenheid van de laatste reis van den tsaar in het buitenland, doen gevoelen. DUITSCHLAND. Op de werf van de Bremer «Vulcan", te Vege- sack, zijn gistermiddag ongeveer negenhonderd arbeiders uitgesloten in de Noordduitsche Ma- chine-armaturenfabriek te Bremen zijn ongeveer 700 arbeiders, op de werf Fecklenborg te Geeste- münde ongeveer 800, op de werf Seebeck te Bre merhaven ongeveer 400 arbeiders, op de werf Rickmers te Bremerhaven ongeveer 280 werk lieden uitgesloten. Bij de naaml. vennootschap «Weser" te Bremen volgt de uitsluiting heden avond. De totale uitsluiting omvat 2400 arbeiders. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van keizer Frans Jozef zal een amnestie afge kondigd worden voor staatkundige misdrijven. De amnestie zal omvatten personen, die straf ondergaan wegens majesteitsbeleediging of die zich daarvoor in voorarrest bevinden, staatkundige misdadigers, die, reeds wegens hoogverraad ver oordeeld zijn of wier zaak nog in onderzoek is, verder personen, die straf ondergaan wegens ophitsing tot vijandige daden tegen bepaahie nationaliteiten of tegen wettelijk erkende corpo raties en gezindten. 161) ttT®? hebt geliJk> beste vrouw Het is noo Moet triP"1 bem waarschuwt, maar tegelijkertijd gevaar lo.m dat zi-'ne aanstaande buiten hebben. 6n genezing spoedig zal plaats teiP Dat kan ik bevestigen... verzekerde de dok te stellen vüf ?ar?weziëen Seheel en al gerust H f &de hy daarbij troffen d7ahQ?-heeft niet één hoofdorgaan ge- hnnmet doei? Iflnpn Van et corset hebben het «öede in het vW1J^n, 6n dit heeft slechts eene langs een do,-kPinen maken, terwijl het stens acht a 1S afgegleden. Eer wij hoog- tradPnC°dne kamP?' Va" ,Parijs teruS kwam, Men eaf vPP naar de zieke te zien- stelde 7ichPfQket berime zijner vrouw goed en hing van het PP le-nd tot algeheele beschik- s van net jonge meisie. AMERIKA. Burgemeester Gaynor bevindt zich naar om standigheden vrijwel. Toen hij in den nacht na den aanslag ont waakte, zeide hij tot dengenen, die aan zijn spon de waaktensik heb groot verdriet over hetgeen er gebeurd is. Wanneer aan een burger, die er niet om gevraagd heeft, de lasten van een open baar ambt opgelegd worden en hij nauwgezet zijn plicht, zooals hij dien opvat, tracht te vervullen, is het hard voor hem op zulk een wijze gestraft te worden." In verschillende kerken te New-York zijn spe ciale godsdienstoefeningen gehouden, waarbij ge beden werden opgezonden voor het spoedig herstel van den patiënt. Uit de besprekingen in bladen van de meest verschillende richting blijkt, hoe hoog de arbeid' door Gaynor in den korten tijd van zijn bur gemeesterschap reeds verricht, wordt gewaar deerd. De «Sun", die indertijd zijn candidatuur heeft bestreden en voortdurend scherpe kritiek op zijn ambtsdaden heeft uitgeoefend, zegt van hem, dat hij, tegen de verwachting in hen, die tegen zijn benoeming waren, zich een uitstekend burge meester heeft betoond, steeds op de bres heeft gestaan voor het algemeen belang, en voortdurend er op uit was, misstanden uit den weg te ruimen, een toonbeeld van bekwaamheid, moed en werk zaamheid. En de «Tribune", die eveneens sterk tegen zijn benoeming gekant was, laat zich aldus uit«Er zijn slecht weinig mannen onder hen die aan het openbare leven in Amerika deelnemen, welke zoo slecht gemist kunnen worden als burgemeester Gaynor". Gallagher betoont thans diep berouw over zijn snoode daad. Hij schijnt echter slechts het werk tuig te zijn geweest van samenzweerders. Ten bewijze daarvoor deelt den New-Yorksche bericht gever van de «Daily Mail" het volgende mede Maandagavond ontmoette een zekere juffr. Pearl- man een politieagent in uniform, die dronken langs de straat zwaaide. «Pas maar op," zeide zij, «dat Gaynor niet verneemt, dat je te veel gedronken hebt, want dan ben je je baantje kwijt." «Wat geeft ik om Gaynor, moet daarop de agent geantwoord hebben, «die krijgt zijn portie als hij morgen naar Europa vertrekt' of als hij terugkomt". Ook is gebleken, dat Gallagher sinds geruimen tijd in zijn woning dikwijls bezoeken ontving van welgekleede personen, die langdurige gesprekken met hem voerden. William Ewards, de directeur van de stadsrei- niging te New-York, die Gallagher na den aan slag in den nek vatte en aan de politie overle verde, ontving Dinsdag een brief, onderteekend «vrienden van Gallagher waarin hem werd medegedeeld, dat hem binnen 48 uur hetzelfde lot zou treffen als Gaynor. GUATEMALA. De «Herald ontving de volgende depêche uit Guatemala De generaals Bonilla en Christmas zijn met zestig manschappen nabij de kust van Guate mala gevangen genomen door regeeringstroepen. Ze worden te Guatemala bewaakt door een sterke wacht. Uit Sjanghai wordt aan de «Morning Post" geseind, dat de Chineesche Raad van State naar aanleiding van liet pas gesloten Russisch-Japan- sche verdrag, ten einde Mongolië te beveiligen tegen een inval, heeft besloten twee divisies op moderne wijze geoefende troepen naar die pro vincie te zenden, het onderwijs te verbeteren naar het Chineesche leerplan en een spoorweg door Mongolië aan te leggen. Parijsche bladen deelen mede, dat «barones Vaughan", de morganatische tweede echtgenoote van wijlen koning Leopold van België, dezer dagen in het huwelijk zal treden met den rentenier Durieux te Neuilly. In Kasjmir, een Engelschen vazalstaat in Voor-Indië, heerscht de cholera in hooge mate. Zondag jl. deden zich 224 ziekte- en 147 sterfge vallen tengevolge van die ziekte voor. Zooals thans vaststaat, zal president Fal- lières bij zijn bezoek aan de Zwitsersche bonds- hoofdstad, Bern, vergezeld worden door Pichon en Millerand, zijn ministers resp. van Buiten- landsche Zaken en van Openbare Werken. Tegen negen uur 's avonds maakte moeder Lison zich gereed, om Bois-Colombes te verlaten. Zij beloofde den volgenden dag terug te zul len komen en haar de brieven te brengen, in dien er gekomen waren. - Waarschuw ook mijne patrones, zeide Lucie. - Ja, voegde de commissaris daarbij, en noo dig haar uit, den aanslag, waarvan juffrouw Lucie het slachtoffer geweest is, geheim te houden.... - Waarom vroeg de dokter... - Om eene zeer eenvoudige reden... Indien de bandieten, die onze omstreken onveilig ma ken, van niets hooren spreken, zullen zij zich gerustgesteld voelen en wellicht eene onvoor zichtigheid begaan, waardoor zij in onze handen zouden kunnen geraken. Zij zullen denken, dat de juffrouw, die slechts gewond was, om de een of andere reden geen aanklacht heeft ingediend en zij zullen zonder wantrouwen handelen.. Wij van onzen kant zullen goed opletten. Ik heb te Parijs politieagenten aangevraagd en ik geloof, dat van dit oogenblik de late reizigers niets meer in den omtrek te vreezen zullen hebben... Zeg dus, dat de juffrouw het slachtoffer is ge weest van een ongeluk en niet van eene mis daad. Jeanne beloofde zich aan de voorschrifien van eten commissaris te zullen houden en vertrok. aerjlde, weduwe van Pierre For tier slechts aan het reddcn va" Lucie, had zij nog met op gelet, dat de aanslag op het le- ven van het jonge meisje haar zelf als getuige zoude voeren voor de vertegenwoordigers van justitie en politie, die, en wel om grondige re denen, haar een yerschrikkelijken angst inboe zemden. Eerst in den spoortrein, op weg naar Parijs, kwam de gedachte haar in het hoofd en werd deze gevolgd door sombere overpeinzingen. Reeds hadden een enkel woord, eene enkele aarzeling haar in den loop van den vorigen avond kunnen verraden, want -zij wist door Lucien Labroue, dat het signalement van de ontsnapte uit Clermont gezonden was naar alle politiebu- reelen en alle posten der gendarmen. Zij beefde van schrik, toen zij dacht, aan welk gevaar zij was blootgesteld. Maar God had haar beschermd... Hij zou haar zonder twijfel opnieuw bescher men. Haar angst verdween en hare gedachten keer den naar hare zoo beminde Lucie terug. Toen Jeanne te Parijs aankwam, was zij uit geput van vermoeidheid en ging zij regelrecht naar haar woning. Toen de huisbewaakster haar zag, uitte zij een kreet van blijdschap. Ahmoeder Lison, zeide zij tot haar, gij zult mij misschien eenige inlichtingen kunnen geven omtrent mijne huurster, juffrouw Lucie! Gisterenavond is zij naar Colombes vertrokken, waar zij een japon moest bezorgen en men heeft haar sedert dien tijd niet meer gezien. Reeds Z. K. II. Prins Hendrik in Loosduinen. Men meldt uit Loosduinen Te elf uur veertig heden-morgen reed de auto met de prinsenvlag voprop de eerepoort van de Ockenburger bannen binnen, en stapte de Prins gekleed in civiel en vergezeld van zijn adjudant kapitein Van Suchtelen van de Hare, uit. Prins Hendrik, die den rechterarm nog in een slinger band droeg, werd verwelkomd door het bestuu<- van den Internationalen Schietwedstrijd, met den eere-voorzitter Gijsberti Hodenpijl aan het hoofd, daarna begaf men zich naar bet receptiesalon waar de commissaris der Koningin, mr. Patijn, en de gezanten van Duitschland, Frankrijk en België, zoomede de burgemeester van Loosduinen, mr. twee malen heeft men iemand van haren win kel gezonden, om te vragen, of zij teruggekeerd was... Weet gij iets nieuws te melden Ja... Lucie is ziek. Ziekherhaalde de huisbewaarster. Ah arme kleineMaar wat scheelt haar dan en waar is zij Toen zij terugkeerde naar het station van Bois-Colombes, om den laatsten trein naar Pa rijs te nemen, heeft zij een ongeluk gekregen en zich bezeerd... Gewond! Hoe ongelukkig! En nog al ern stig Gelukkig nietHaar volkomen herstel zal me lang uitblijven. Binnen enkele dagen zal zij geheel genezen hier terug zijn... Goed dat ik er aan denk, zij heeft mij verzocht u te vragen, of er ook brieven voor haar waren aangekomen. Ja, een. Goed, ik zal dien morgenochtend mede- nemen en haar ter hand stellen. En hoe gaat het met uwe patrones Men heeft ons dezen morgen geen brood gebracht. De arme vrouw is in den afgeloopen nacht gestorven. De concierge hief de handen ten hemel. Arme vrouw! riep zij uit. Zij was nog jon ger dan ik... en nu reeds dood Ons leven hangt toch maar aan een zijden draadje [Wordt vervolgd Tl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1