Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland* Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. schappijen geen te hooge eischen stellen. Slechts negen huizen werden mede een prooi der vlammen. Om 4 uur gisterochtend werd aan den koning geseind, die te Possenhofen ver toeft. Dadelijk kwam het rouwbeklag en de vraag otn zooveel mogelijk bijzonderheden. Aan den koning seinde president Fallières sik wil u zonder uitstel kennis geven van het aan deel, dat ik zoowel als gansch Frankrijk neem aan deze ramp, die dreigt de schatten, die de bewondering der wereld afdwongen, te vernieti gen. Ik stem van ganscher harte in met de droefheid van België." Op last van minister Pichon kwam de Fran- sche gezant te Brussel, Beau zijn deelneming be tuigen aan de Belgische regeering, en te Parijs zond Briand zijn kabinetschef naar den Belgischen gezant, baron Guillaume, met rouwbeklag. Anderzijds ontving burgemeester Max een te legram van deelneming van burgemeester dr- Reiche, uit naam van het gemeentebestuur van Berlijn. Het gerechtelijk onderzoek is met ijver aange vat. Voor den rechter van instructie verklaarde een waker, dat hij eerst een draperie in vlammen za'g in de afdeeling der Belgische naainijverheid. Voor hij de vlammen bereiken kon, hadden ze reeds ver om zich heen gegrepen. Natuurlijk wil het uitvoerend comité den brand niet gaarne aan electrische kortsluiting toege schreven zien. In de Engelsche afdeeling is on berekenbare schade berokkend. De archieven konden gered worden, doch de kostbare oudheden uit de co lecties van het Kensingtonmuseum zijn vernield. Alle verzekeringsmaatschappijen werden gis ter-ochtend reeds bij aangeteekend schrijven ver wittigd. Een Engelsche maatschappij moet voor niet minder dan 75 millioen francs verzekeringen in de expositie hebben aangegaan. Verzekerd wordt, dat het Britsch commissariaat voornemens is, het algemeen commissariaat der Belgische regeering voor het gerecht te dagen. Bij brieven aan den minister van Binnenland- sche Zakën, hebben de senatoren Wiener en Hanrez den steun van de regeering gevraagd voor de kleine bedienden, die door deze ramp werkloos zijn geworden. De justitie verzoekt, bij mededeeling in de avond bladen, het publiek, te helpen aan het opsporen van hen, die zich aan diefstal zouden schuldig maken. Het uitvoerend comité heeft besloten, dat de tentoonstelling geopend zal blijven. Aan weder-opbouwen valt natuurlijk niet meer te denken er zal echter nieuwe voorgevel worden opgetrokken, om het tooneel van het onheil te verbergen. De Brusselsche kermis is te nietal de archieven van de aloude Grande Hermonie, die daar neergelegd waren, zijn verbrand. Heel het land door gaat een onmetelijke ont roering. Om couranten werd overal heel den dag, letterlijk gevochten. Dupuy, de Fransche minister van handel, is gisteravond te Brussel aangekomen om zich reken schap te geven van den toestand, waarin de Fran sche afdeeling zich bevindt. RUSLAND. De «Birshewyja Wedomosti" is benauwd ge worden voor de twee oude schepen, die Duitsch- land niet goed meer gebruiken kon, en die Tur kije nu heeft overgenomen. De hegemonie van de Russische vloot in de Zwarte Zee moet wor den verzekerd door den aanbouw van vier pant serschepen met een snelheid van niet onder de 20 knoopen, zegt het blad. Men kan er uit op maken, hoe treurig het met de Russische vloot gesteld moet zijn, als Turkije door zijn nieuwen aankoop gevreesd moet worden. ZWITSERLAND. President Fallières is gister om 4 uur te Bern aangekomen. Comtesse, de bondspresident de bondspresident, de ondervoorzitter van den Bonds raad, de voorzitter van den Stendenraad en de president van de stad Bern hebben president Fallières aan het station ontvangen. SPANJE. De nuntius heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, die zeide, da in de aan Canalejas toegeschreven mededeelingen, somtijds de gevoelens der journalisten, die het in terview hielden, weergegeven zijn. De nuntius zeide, dat eenige der verklaringen van Canalejas radicaal waren, anderen waren ver standig en redelijk. JAPAN. Het Reuteragentschap seint Volgens officieele navraag is gebleken, dat ten gevolge der overstroomingen 1112 personen ge dood zijn of vermist worden. Er zijn 3953 huizen weggespoeld en duizenden personen, die zonder dak zijn, hangen van de openbare liefdadigheid af. De Engelsche kruiser «Duke of Edinburgh'' is bij mist gestrand op den rotsachtigen bodem van St. Catherine Point, eiland Wight. De lig ging van het schip wordt als gevaarlijk beschouwd. Een radiotelegram uit Casablanca, gedateerd van 13 Augustns, meldt, dat de stam der Tadia's in openlijke vijandschap zou zijn met dien der Beni-Meskins, beschuldigd van medeplichtigheid met de Franschen, daar zij dezen niet hebben bestreden tijdens de laatste expeditie der troepen van generaal Mornier. De Beni-Meskins riepen de hulp der Fransche troepen in, die echter door generaal Moirnier is geweigerd, teneinde te voorkomen, dat de agita tie zich in de streek van Sjaoela uitbreidt. Trou wens veroorlooft het beperkte aantal der Fransche troepen niet, dat de bezettingsposten worden verzwakt. Toch zijn er versterkingen naar Darould-Chafaï gezonden, een post aan de uiterste grens van Sjaoeia. De colonne voert voor 't eerst een snel vuurkanon van 65 m.M. mede, dat misschien, aldus de Matin," spoedig geroepen zal worden om tegen de Marokkanen dienst te doen. Van het Loo. De Koningen, de Prinses en de hofhouding komen Woensdag a. s. met een expres-trein om 5 uur 13 op het Loo terug. Z. K. H. Prins Hendrik. Prins Hendrik arriveert Woensdagavond te 9.17 u. te Arnhem uit Aken, en wordt per auto van de firma Grundt aldaar naar het Loo gereden. Den volgenden avond vertrekt de Prins naar Dob bin en is dus niet tegenwoordig bij de ontvangst van de Engelsche ambassade op Zaterdag 20 dezer. Prins en Prinses von Wied. De prins en prinses Wilhelm von Wied en prinses Louise kwamen gisteravond 8 uur per locaalspoor aan de halte Soestdijk, vanwaar per hofrijtuig werd gereden naar het paleis Soestdijk. Katholiek Sociale Week. Zondag-avond werd in de St. Josephsgezellen- vereeniging te Amsterdam de Katholiek Sociale Week geopend met een inleidend woord van den voorzitter, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Aan Z. H. den Paus, H. M. de Koningin en Mgr. Callier werden hulde-telegrammen gezonden. Pater F. Hendrichs S. J sprak in deze eerste vergadering overde Kerk en de Sociale kwestie. In de Middagvergadering van gister sprak de heer A. H. J. Engels over «Volksontwikkeling'' en de weleerw. heer rector A. J. Clarijs over; «Opvoeding van de jeugd, lager onderwijs en patronaten." Volksontwikkeling. De heer Engels betoogde, dat de algemeene ontwikkeling moet gekweekt worden door A. De algemeene werkliedenorganisaties of Volksbonden, en wel door het gesproken woord in lezingen en cursussen, voordrachten en vèr- tooningen van onderhoudenden aard, waardoor kunstzin en goede smaak kunnen worden bevor derd daardoor schept men de gelegenheid, ook voor de geringsten onder het volk, om een waar, verheven geestelijk genot te smaken. B. Het geschreven woord in dagbladen, tijd schriften en brochures. C. De drankbestrijding. D. den meer directen invloed, die uitgaat van een nauwer samengaan tusschen de verschillende standen. Bij alle pogingen tot ontwikkeling en bescha ving der groote massa mag men nimmer uit het oog verliezen dat verstandelijke en geestelijke ontwikkeling geen blijvende vrucht zal dragen voor den mensch, zonder daarmede gepaard gaande verhooging van het zedelijk bewustzijn en ver sterking der godsdienstige overtuiging. Opvoeding van de jeugd, lager onderwijs en patronaten. Rector A. J. Clarijs, vatte zijn betoog in de volgende stellingen samen I. Opvoeding is de stelselmatige inwerking van anderen op het kind om het te vormen voor zijn toekomstige bestemming. Hieruit volgt het groote belang en de noodzakelijkheid der opvoe ding, en het recht en de plicht der kerk om daarvoor te zorgen. II. De kerk heeft van haar eerste optreden af steeds gezorgd om aan de ouders, de van natuurswege aangewezen opvoeders van het kind, de door de omstandigheden geëischte medewer kers te geven en wel in de scholen en in de gilden. III. De Katholieke lagere school heeft dus tot taak, in dienst der ouders en der kerk de opvoe ding van het kind, en moet daarom met behar tiging, zoover noodig, van de lichamelijke krach ten de geestelijke vermogens ontwikkelenhet aankweeken van kennis, en daarmede en daar door vorming van het karakter. IV. De lagere school, die opvoeden moet voor het leven, zal dus, naarmate van de verschillende aardsche bestemmingen der kinderen, in de paar laatste jaren ook verschillend moet zijn en daarom bijv. bij de kinderen, voor handenarbeid bestemd, zich in hoofdzaak tot grondig aanleeren der drie hoofdvakken moeten bepalen, om daardoor hun na het verlaten der school op niet al te laten leeftijd (13 jaar} het herhalings- en voortgezet onderwijs aantrekkelijk en begeerlijk te maken. V. In de opvoeding der schoolvrije kinderen, meisjes zoowel als jongens, die niet behooren tot de hoogere standen, en die niet voor een weten schappelijke carrière zijn bestemd, moet door de kerk, vooral in onzen tijd met zijn grootere ge varen, bij de hoogere eischen voor het leven, en bij den onwil en de onmacht der ouders door bijzondere instellingen worden voorzien. VI. Die inrichtingen, patronaten of hoe ook genoemd, moeten dus zijn ware instituten van opvoeding, en daarom, als doel, de ouders be hulpzaam zijn bij de vorming der aankomende jeugdals leden de kinderen nemen na het ver laten der lagere school tot hun 17e of 18e jaar, in twee afdeelingen gesplist. Als bestuur aan het hoofd hebben een priester, bijgestaan door eenige godvreezende leeken uit den beteren standals middelen gebruiken her halings- en voortgezet onderwijs op godsdienstig en maatschappelijk gebied, de beoefening van het kerkelijk en het maatschappelijk leven van den waren Christen uit dezen tijd, hulpverschaffing bij de keuze en het aanleeren van vak of beroep zorg voor lichamelijke ontwikkeling en voor ont spanning in zooverre dit noodig is of gewenscht. Gisteravond gaf pater B. de Greeve O. F. M., een les over «de plicht der meerge- goeden en ontwikkelden tot den socialen arbeid." De „Evertsen" te Kopenhagen. Reuter seint ons uit Kopenhagen, dat het Ne- derlandsche pantserschip «Evertsen" aldaar in den voormiddag uit Bergen is aangekomen. Een oud-Hollandsch kanon. Onze Kopenhaagsche correspondent seint ons: Ik verneem, dat bij de overgave van het ka non van de «Brederode" geenerlei plechtigheden zullen plaats hebben. Vermoedelijk zal alleen de admiraal der Deensche vloot den commandant van de «Evertsen" bjj zich aan tafel noodigen, (Tel.) Ontwerp Steenhouwerswet. Door den Bond van Steenhouwerspatroonsveree- nigingen in Nederland is een adres verzonden aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel waarin wordt gezegd, dat de Bond met belang stelling kennis nam van het wetsontwerp, hou dende bepalingen tot beveiliging van werklieden bij steenhouwersarbeid, doch dat in dat ontwerp ver schillende bepalingen voorkomen, die den reques- trant niet alleen minder juist, doch ook zeer on- gewenscht voorkomen, waarom requestrant de vrijheid neemt zijn bezwaren gemotiveerd aan te wijzen. Requestrant wendt zich ten slotte tot den mi nister met het verzoek zooveel mogelijk mede te werken, dat bij de wetgeving op het onderhavige gebied, met de in het verzoekschrift neergelegde bezwaren zal worden rekening gehouden. Een afschrift van het adres is toegezonden aan de leden der Tweede Kamer. Adressant heeft o.m. bezwaar, dat de definitie, die van steenhouwersarbeid wordt gegeven, te eng is; dat men, wat de toelating betreft, den Staat niet gerechtigd acht de vrijheid der indivi duen dermate aan banden te leggen als in het ontwerp geschiedt. Voorts komt adressant art.'3, hetwelk in het algemeen de inrichting der lokalen en ruimten waarin gearbeid wordt, behandelt, in verband met art. 9 dat den arbeidsduur voorschrijft, als een dreigend gevaar voor het bedrijf voor. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Parijs. Laagste barometerstand 754.4 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, tot matige, meest zuidelijke wind, gedeeltelijk be - wolkt, mogelijk onweer, warmer. Volksbadhuis. In de week van 8—14 Augustus 1910 werden genomen 280 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 31 regen 16 regen 185 school kinder a 5 ct. 27 Tot tweede-luitenant bijhetwapen der infanterie van het leger in Nederl.-Indië is be noemd de cadet W. H. Reterink. D e ïStcrt" beva t de wijzigingen in de statuten der N. V. „Lakverf-, Vernis-, en Verffabriek «Ivormica" te Schiedam. Aan den internationalen sc her m- wedstrijd, uitgeschreven door de Schermvereeni- ging «Nederland en Oranje" te Rotterdam werd eergisteren ook deelgenomen door de Schermver- eeniging «St. Michael" alhier. Daarbij werd door den heer W. J. J. van Dijk, lid der vereeniging, de tweede prijs sabel behaald. Zondagavond werd de kantoor bediende H. J. M. P., wonende te Schiedam, toen hij zich op weg naar huis, op den Mathenesser- weg, tusschen Delfshaven en Schiedam bevond, door drie straatroovers aangevallen en van zijn portemonnaie berooid, inhoudende f5.29 De aanranders bleven onbekend. Gister-namiddag heeft de politie een einde gemaakt aan een twist van Maandag houders aan de Hoofdstraat. Een hunner wilde de politie aangrijpen waarom de betrokken agent de sabel maest gebruiken oin den man van zich af te houden. Daar de man in erg opgewonden toestand ver keerde, werd hij ter kalmeering eenigen tijd in de politiewacht adaar in bewaring gehouden. Giste r-a vond zijn door de politie aangehouden de 18 jarige G, A. P., verdacht van diefstal van een kip, en de 17 jarige A. B. W., verdacht van heling. De kip, die reeds was verkocht, werd in beslag genomen en tegen de daders proces-verbaal opge maakt. Giste r-n amiddag is de 14-jarige Margo Van Harmeien, wonende Kleine Baan, in den speeltuin van den heer Schellevis, aan de Hoofdstraat, met haar hoofd in aanraking met den schommel gekomen. Hoewel niet verwond, klaagde zij over pijn in het hoofd, waarom zij zich onder behandeling van een dokter ging stellen. UIT MAASSLUIS. De gemeente-secretaris, de heer A. H. A Algie alhier, heeft gisteren onder talrijke blijken van belangstelling zijn 25-jarige ambtsvervulling ge. vierd. Op het raadhuis is hij bij monde van den heer P. v. d Beid gecomplimenteerd. Daarna werd hij de raadzaal binnengeleid. Daar herdacht de burgemeester, de heer Domisse, de verdiensten van den jubilaris in zijn vooral in den laatsten tijd omvangrijk ambtswerk. De jubilaris dankte met eenige hartelijke woor den. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 19 Aug. 8 u. Bondsgebouw. Vergadering timmerlieden. Rotterdam. Dinsdag 16 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert Stafm. Kon. Scherpschutters. Zaterdag 20 Aug 6i/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm, Kon. Scherpscfi. Zondag 21 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 21 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op den 15den dezer in de kathedraal van St. Bavo te Haarlem de II. Wijding van het Diaconaat toege diend aan de Eerw. Heeren A. G. M. van den Oord, J. M. van der Tuyn en C. B. M. Wiemers en het H. Priesterschap aan de Eerw. Heeren J. M. M. Alink, J. P. A. J. van den Bergh, J. H. E. van Brero, G. H. J. Goes, G. Keijzer, L. C. van der Nouweland, J. N. Omtzigt, W. J. Pompe, J. J. van Santé, J. Schoenmaker, J. van der Sman, A. Spigt, J. H. Visser, Th. L. Westgeest enS. A. J. Willemsen. In het groot-kapittel van de Congregatie der Eerw. Zusters Dominicanessen te Voorschoten, op den huize «Bijdorp" onder voorzitterschap van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem de vorige week gehouden, is met bijna algemeene stemmen tot algemeen overste der Congregatie herkozen de eerw. Zuster Maria Euphrasia Huismans, terwijl tot raadszusters werden gekozen de eerw. Zusters Emmanuel Meijer, Allerta Sasse, Raymunda Kuhl- man en Louise Beukers. Na de keuze hield de Bisschop een indrukwek kende predikatie en werd de plechtigheid met het «Te Deum" en den zegen met het Allerheiligste besloten. Priesterjubilea. De zeereerw. heer J. Fit, pastoor te Obdam, oud kapelaan der Frankelandskerk herdacht giste ren zijn veertigjarig priesterfeest. Daar in dit voorjaar het vijf-en-twintigjarig pastoorsfeest van Z. Eerw. luisterrijk werd herdacht, ging deze dag zonder feestelijkheden voorbij. De weleerw. pater A. van Hassel, O. P., kapelaan der Broerskerk te Nijmegen, oud-kape laan der Singelkerk, vierde heden in het gelukkig bijzijn van zijne 86-jarige moeder, zijn zilveren priesterfeest te Rotterdam. In de parochiekerk van het A. II. Hart aan de Van Oldenbarneveld- straat droeg hij heden-ochtend 9 ure in de tegen woordigheid zijner dierbaren op plechtige wijze het II. Misoffer op, waarna hij in de pastorie gelegenheid gaf tot gelukwenschen, waarvan nog velen uit en om Rotterdam gebruik maakten. Dat den volijverigen priester, die ook buiten zijn standplaats nog zooveel doet voor het heil der zielen, nog tal van gelukkige priesterjaren mogen geschonken worden, wenschen zeker ook velen [die hem hier leerden kennen en hoog achten. De zeereerw. heer F. J. A. M. Wierdels, pastoor van de parochiekerk van den H. Fran- ciscus van Assisië, aan het Afrikaanderplein te Rotterdam (Feijenoord), oud-kapelaan der Fran kelandskerk, vierde heden onder veelzijdige be langstelling zijn zilveren priesterfeest. De stoere bootwerkers en spoormannen, die het hoofdbe standdeel vormen van pastoor Wierdels' parochie en die hun goedhartigen, resoluten herder zeer genegen zijn, hadden zich niet onbetuigd gelaten. In de nabijheid vooral van het houten nood- kerkje werd druk gevlagd. Reeds gisteravond begon het feest. De hoogge achte jubilaris, terugkeerend van een vacantiereisje, werd zijne versierde pastorie binnengeleid en daar door bruidjes toegezongen. Daarna naar de rijk en sierlijk met levend groen getooide kerk geleid, celebreerde hij daar, geassisteerd door zijn neef den weleerw, pater Ranshuysen, en zijn kapelaan, den weleerw. heer Van Dijk, hetFeestlofmet «Te Deum" en hield een toespraak tot zyne parochianen. Vervolgens werden den jubileerenden priester in de pastorie de geschenken der parochie vereerd, meerendeels voorwerpen voor huiselijk gebruik, die met bijzonderen dank door den ju bilaris werden aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2