Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Bcclitzaken. Wetenschappelijke berichten. Mr. J. Loeff naar Indië. Naar de »E. v. Z." mededeelt, zal de oud-mi nister mr. J. Loeff dezer dagen een reis naar Oost-Indië aanvaarden. Z.Exc vertrekt met een der stoomers van de Mij. Nederland en zijn reis zal verscheidene maanden duren. Bezoek Koning en Koningin der Belgen. De data waarop Z. M. de Koning en H. M. de Koningin der Belgen, ter gelegenheid van hun be zoek aan H. M. de Koningin hier te lande zullen vertoeven, zijn thans vastgesteld op 15, 16 en 17 September a.s. Het buitengewone Engelscke gezantschap. De chef en de leden van het gezantschap ter aankondiging der troonsbestijging van koning Ge orge zijn gisteravond rechtstreeks van het diner te Scheveningen naar het Hoil. spoorstation ge reden om met den trein van halfelf naar den Hoek van Holland te vertrekken voor hun terug keer naar Londen. De heeren werden naar het station vergezeld en tot den trein uitgelqid door Hr. Ms. adjudant luit.-kol. Van Hoogstraten, den Engelschen gezant Auchanan, lord Acton, kapitein ter zee Watson, graaf Bentinck, leden der Britsche legatie. Het gedeelte van het perron voor de wachtka mer le klasse was met balustrades voor het pu bliek afgezet. Alvorens in den trein plaats te nemen, betuigde graaf De Granard Hr. Ms. adjudant-overste Van Hoogstraten dank voor zijne diensten aan het gezantschap gedurende het vierdaagsche verblijf bewezen. De zaak-Van Heeckeren. De Haagsche correspondent van de »Leeuw. Ct." schrijft Naar men weet, werd voor eenigen tijd als vrij zeker in uitzicht gesteld, dat baron Van Heecke ren, wiens mandaat als Eerste Kamerlid voor Zuid-Holland door de Provinciale Staten van dat gewest niet werd vernieuwd, zich in een brochure zou rechtvaardigen. Naar ik hoor, is 't zoo goed als zeker, dat aan dat voornemen, zoo het gelijk men heeft doen voorkomen reeds beslist bestaan heeft, geen uitvoering zal worden gegeven. Ook in die parlementaire kringen, welke zich met zijn handelwijze niet geheel konden vereeni gen, zou men na het verschijnen van het wets voorstel betreffende de kustverdediging, tot een andere meening zijn gekomen. Een bekend Kamerlid der linkerzijde zou er in geslaagd zijn, voldoende gegevens te verzamelen, waaruit zou blijken, dat, met kleinere Europeesche staten door een groote Europeesche mogendheid ook op Nederland dien aandrang is uitgeoefend, waarvan men meent, het bovenbedoelde wetsont werp als de vrucht te mogen beschouwen. In parlementaire kringen zouden de meeningen jegens het ingediende wetsvoorstel zeer verdeeld en over het algemeen zeer ongunstig gestemd zijn. Brandgevaar in de Haagsche kazernes. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad, vroeg de heer Ter Ha gen inlichtingen over het brandgevaar in de Haagsche kazernes. Hij had vernomen, dat de druk op de waterleiding in de kazernes onvoldoende is. Er behooren proeven te worden genomen. De voorzitter antwoordde, dat dit een rijks- en en geen gemeentezaak is. Ernstig beklag. Naar »De Tijd" meldt, heeft H. G. P. C. de Groof, te Eindhoven, milicien-soldaat met groot verlof der lichting 1904, ingedeeld bij de 3e comp., 4e bataljon, 6e regiment infanterie te Breda, die van 3 tot en met 13 dezer voor de 3e herhalings oefening onder de wapenen geweest is, tot den Minister van oorlog een adres gericht, waarin hij zich beklaagt over den 2e luit. Nolthenius, van genoemde compagnie, die al wat Roomsch-Katho- lieken in zake hun godsdienst en geloofsovertui ging, heilig en dierbaar is, op de meest ergerlijke wijze zou hebben gehoond en gesmaad, de Roomsch- Katholieke kerk en hare bedienaren op de schan delijkste wijze zou hebben belasterd en verguisd. De Nederlandsehe kantindustrie. Men meldt uit 's Gravenhage Mocht de Koninklijke Nederlandsche Kantwerk school voor hare inzending op de Brusselsche ten toonstelling reeds eene groote zilveren medaille verwerven, alsmede een eere-diploma, thans is haar eene onderscheiding te beurt gevallen, die zeker niet minder het bewijs levert, hoezeer de Nederlandsche kantwerken de aandacht hebben getrokken. Een tot de ingezonden voorwerpen behoorende kantenschawl ter waarde van 600 francs, is n.l. door het tentoonstelling-comité officieel aange kocht. Het gaat hier niet om de waarde, welke het aangekochte voorwerp vertegenwoordigt, maar in het feit, dat een product van den arbeid van onze kantwerkschool aan de Javastraat te 's-Graven- hage voor aankoop waardig is gekeurd, ligt een bewijs van groote waardeering van de nog in hare kinderschoenen staande Nederlandsche kant industrie. Voor hare hoogst bekwame en artistieke »oor- spronkelijke" leiding komt aan de Directrice der Koninklijke Nederlandsche Kantwerkschool, Me vrouw L. W. van der Meulen—Nulle zeker een groot deel der eer van de jongste onderscheiding" toe. Middenstand. De inzending van den Ned. Middenstandsbond is op de internationale tentoonstelling te Brussel door de jury bekroond met een eerediploma. De inzending bestaat uit grafische voorstellingen van de Middenstandsorganisatie in Nederland, benevens de verschillende geschriften op sociaal-economisch gebied, door den Middenstandsbond uitgegeven. Een nieuw katholiek dagblad De Haagsche briefschrijver van de »Nijm. Crt," meldt, dat men in den Haag serieus bezig is aan het vormen van een maatschappij, die zich ten doel zou stellen de uitgifte van een nieuwe katholieke courant, waaraan een ochtendeditie verbonden zou zijn. De briefschrijver heeft zich kunnen overtui gen, dat 't kapitaal van 3J ton al reeds voor een zeer groot deel beschikbaar is gesteld. En dat een zeer bekend jurist, geen Kamerlid, bij eventueel slagen, de leiding zal hebben. Katholiek Sociale Week. Laatste dag. Zondagmorgen om half elf werd in de kapel van de St. Jozefgezellenvereeniging door prof. Aege- nent, algemeen geest, adviseur van de K. S. A., geassisteerd door de paters capucijnen Ildefondus en Maximus. een plechtige Hoogmis gecelebreerd. Rector Clarijs hield een toespraak, waarin hij naar aanleiding van het evangelie van den Zondag een terugblik wierp op het prachtige werk, dat in de afgeloopen week tot glorie van God en tot heil van den evenmensch was verricht en waarin hij aanspoorde steeds voor oogen te houden, dat wij het recht en den .plicht hebben van God te verwachten, dat Hij ons helpen zal in hetgeen wij noodig hebben. Sluitingsvergaderi ng. Deze vergadering is zoo mogelijk nog drukker bezocht dan de openingsvergadering. Na voor lezing van het antwoord van dank op het hulde- telegram aan H. M. de Koningin, wordt door allen staande het "Wilhelmus gezongen. Onmiddellijk daarop betreedt de heer G. Bruna het spreekge stoelte om aan te geven hoe de K. S. A. practisch moet werken. Spr. vraagt hoe het komt, dat het werk der K. S. A. niet altijd die resultaten heeft opgeleverd, welke hadden mogen worden verwacht en men dikwijls in zijn verwachtingen is teleurgesteld. Spr. schrijft dit toe op de eerste plaats aan on kunde, welke nog zoo ontzettend groot ishet is zoo verbazend moeilijk het groote publiek iets aan 't verstand te brengen. Dan wordt er van de menschen in den laatsten tijd te veel werk ver wacht voor allerlei actie jverdeeling van arbeid, waardoor niemand overladen wordt met werk, zal veel meer succes hebben. Er moet niet zoo veel reclame-achtige propaganda gemaakt waardoor velen worden afgeschrikt. Er moet bij den arbeid wat meer rekening worden gehouden met plaatse lijke toestanden en gewoonten, met historisch geworden gebruiken, wat maar al te dikwijls uit het oog wordt verloren. De vergaderingen, de lectuur, de lokalen, dat alles moet wat aangenamer en gezelliger worden gemaakt, dat trekt de menschen. Met nadruk wijst spr. er op, dat men echter steeds moet volhouden, langzaam en kalm, maar aanhoudend moet voort gaandat moet ook de K. S. A. doen, dan geeft het succes. Onder applaus wordt na afloop der rede van den heer Bruna mededeeling gedaan van het antwoord namens Z. H. den Paus op het Zondag gezonden telegram van hulde en trouw, waarna gezamenlijk zingen van het liedGod van arbeid. Vervolgens spreekt pastoor H. A. P. C. v. d. Waarden over de grondgedachte der K S. A. Spr. zoekt de leidende gedachte van de Katho- Sociale Actie in het woord katholiek. Dat woord katholiek beteekent, dat de sociale actie niet alleen geschiedt door katholieken, maar op katholieken grondslag en volgens katholieke beginselen. Het wil zeggen, dat men niet moet zijn katholiek in zijn hart, in de kerk en de binnenkamer, maar katholiek overal, katholiek in de wereld. Het geeft ook aan dat aan de K. S. A. geen enkel maatschappelijk werk vreemd mag zijn en zij het openbaar maatschappelijk leven moet doordringen van de katholieke beginselen. Met voorbeelden geeft spv. aan wat in het openbaar katholiek leven kan worden gedaan voor de katholieke zaak. Zoo, door de verspreiding der katholieke begin selen in alle lage der maatschappij, krijgt de K. S. A. het karakter van een apostolaat, is zij de beste geloofsverdediging. Katholieke sociale actie bedoelt ook sociale actie door personen van allerlei rang en stand, onder toezicht van de kerkelijke overheid. Het is dan katholieke actie buiten het kerkgebouw voor allen en door allen. Zij is katholiek door geboorte en omvang. In groote lijnen geeft spr. doel en inrichting aan van de K. S. A. in het algemeen en de plaatselijke comité's, daarbij aantoonend, dat wat men de K. S. A. ook moge verwijten, men nooit kan beweren, dat ze niet katholiek is. Aangevend de verdorvenheid van de wereld in velerlei op zichten, dringt spr. er op aan te werken aan de verbreiding der katholieke beginselen, de verhef fing der maatschappij en xoept krachtigen steun in van allen voorliet werk der plaatselijke comité's en het centraalbureau. Na afloop dezer rede wordt ook onder applaus het antwoord voorgelezen op het Zondag van mgr. Callier gezonden telegram van aanhankelijkheid, waarna gezamenlijk het lied: »VoorGoden Kerk, Vorstin en Land" werd gezongen. Alsnu spreekt jhr. mr. Oh. Ruys de Beeren- brouck de sluitingsrede, waarin hij een terugblik werpt op het groote succes van deze afgeloopen week. Maar met deze eene week is de Sociale Week niet geslaagd. Alleen dan als allen de deze week gevolgde lessen in practijk brengen en de sociale studie voortzetten, dan eerst mag de vijfde sociale week geslaagd genoemd worden. Van de behandelde punten stipt spr. bijzonderlijk aan de zorg voor ontslagen gevangenen, door mr. van Wijnbergen Zaterdag besproken. Met klem dringt spr. aan practisch te arbeiden aan wat deze week in theorie is geleerd en hand in hand te werken aan de oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk, waarbij spr. zich bijzonder richt tot de studenten, die de sociale week bezochten en wien spr. opwekt zich onder het volk te begeven om daar ontwikkelend te arbeiden aan de op heffing van dat volk. Hulde brengt spr. aan prof- de Groot, pater Hendriks en prof. Nolens, die zooveel voor de katholieke studenten doen. Ten slotte brengt spr. na God, dank aan allen) die meegewerkt hebben om doze vijfde sociale week zoo uitnemend te doen slagen, Met het zingen van»Aan U, o Koning der eeuwen" en den Christelijken groet, werd ge- ëindigd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 23 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.0 te Horta. Laagste barometerstand 752.7 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige zuid-westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem peratuur. Het programma van de muziek- uitvoering, te geven op de Broersvest door het Stedelijk Muziekkorps, onder leiding van den directeur C. K. L. Burgdorffer, op Woensdag 24 Augustus 1910, des avonds te 8 uren, luidt als volgt 1. Bersaglierri marsch, R. Eilenberg. 2. Bandieten stri'ichen Ouv., F. v. Suppé. 3. Schaukel Walzer, O. Hollander. Musikalisclie Taushungen, A. Schrein. 5. Heinzelmanchen, R. Eilenberg. 6. Marsch. Men wordt vriendelijk verzocht gedurende de uitvoering niet te wandelen en de grootst moge lijke stilte in acht te nemen. Het programma van het concert te geven door het Stafmuziekkorps van het vierde reg. Infanterie te Leiden, onder leiding van den directeur W. van Erp, op Woensdag 24 Augustus 1910, des avonds te 8 uren, in de S. O. V. luidt als volgt Eerste afdeeling. 1. Prinz Wilhelm-marsch, Teike. 2. Ouver ture »Die Schone Galathé", Von Suppé. 3. »Les Chants Magyars", Fantaisie Hongroise, Ta- van. 4. a. »Salut d'Amour", Elgar. b. »To boggan", Frémaux. - 5 Potpourri v. de Operette nDer Graf v. Luxemburg", Fall. Tweede afdeeling. 6. Ouverture sGuillaume Tell", Rossini. 7. Menuette Pompadour, Wachs. 8. »Gold und Silber" Walzer, Lehar. 9. Fantasie van de Opera »Der Freischütz", WeberMann. Bij het gi ster te 's Gravenhage ge houden examen Iloogduitsch L. O. slaagde o.mi de heeren B. H. van 't Hooft en J.'F. Weber, alhier. UIT MAASSLUIS. Het stoomschip »Pera", van de Duitsche Le- vantline, van Hamburg naar de Middellandsche Zee, ligt voor den Waterweg geankerd. De loods boot heeft gerapporteerd, dat de machinist van het stoomschip door de machine is doodgeslagen. Het lijk is door een sleepboot van boord gehaald te Iloek van Holland geland. Te 's Gravenzande zal het lijk begraven worden. UIT OVERSCHIE. De uStct." no. 196 bevat de wijzigingen in de statuten van de Overschiesche Motorenfabriek te Overschie. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 24 Aug. 24 u. Stedelijk-Museum (Doeleplein). Woensdag 24 Aug. 8 u. Broersvest. Concert Sted. Muziekkorps. Woensdag 24 Aug. 8 u. S. O. V. Concert Staf- muziek 4e Regiment Infanterie. Rotterdam. Dinsdag 23 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert. Zaterdag 27 Aug 61/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm, Kon. Scherpsch. Zondag 28 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 28 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. De Haagsche speelhuizen. Zondag avond stonden voor het perceel der Z. II. H. S., Gevers Deynootweg te 's Gravenhage, niet min der dan zes politieagenten geposteerd, wat bij de voorbijgangers nogal bevreemding wekte. Naar wij vernemen, stond deze aanzienlijke politiever- sterking in verband met het feit, dat den vorigen nacht, van Zaterdag op Zondag, de twee aldaar gestationneerde politieagenten door een groep be zoekers waren overrompeld en dezen, niettegen staande het verbod, met geweld het perceel waren binnengedrongen. De politie was nu op haar hoede. (Avp.) Merkwaardige steen en. Bij een be zoek vooral kort na een storm aan de plaats in Ooste.i-Schelde, waar eenmaal Reijmerswale lag, is men niet zelden in de gelegenheid een en ander te vinden, dat herinnerd, hoe eenmaal op deze naakte slikken een bloeiende stad stond. Inktkruikjes, steenen potjes en dergelijke dingen worden bij menigten gevonden, die eenmaal aan »de verdronken stad" een bezoek bracht. Als bijzondere vondst uit vroegere dagen vonden wij medegedeeld een tweetal steenen vormen, welke schijnen afkomstig te zijn geweest van de Drape- niers-ambacht en gediend hebben voor de looden zegels om lakens en andere afgewerkte stoffen te merken. De grootste vouw met het wapen van Zeeland werd na do vondst eigendom van mr. J. D. Chyselin le Sage, eenmaal burgemeester van Middelburg de kleinste kwam in het bezit van de familie Van Visvliet. De fijne blauwe steen droeg aan de eene zijde het afdeeldsel van de maagd Maria, met het kind, en aan den anderen kant de beeltenis van de apostelen Petrus en Paulus. Vermoedelijk heeft dit voorwerp gediend om stukken lijnwaad te merken, door de cellezusters geweven, in wier klooster weefgetouwen aanwezig waren. Niet ieder, die de eenzame plaats bezoekt, vindt zulke merkwaardige steenen, maar zonder een kleine herinnering keert maar zelden iemand terug. (De Zeeuw). Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot Pastoor te Haastrecht den Weleerw. Zeergel. Heer J. W. van Heeswijk, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. Volgens telegrafisch bericht uit Brazilië ontvangen, is aldaar overleden de Eerw. pater Pedro Beks, van de Hollandsche provincie der Congregatie van den Allerh. Verlosser. In den ouderdom van 43 jaren is Zondag middag onverwacht te Maastricht overleden de Weleerw. pater Hugo Thiemann, van Haarlem geboortig. Der. 3den October 1885 in de Orde der Minderbroeders getreden, werd hij den 9 September 1891 te Maastricht priester gewijd. Pater Thieman, die geruimen tijd professor is geweest aan het Gymnasium te Venraai, was een bekende figuur uit de Katholieke Actie en mede werker van verschillende tijdschriften. Notaris van Dalsum te Hulst is heden, wegens beleediging van pastoor Schets, door de rechtbank te Middelburg tot f 100.— boete veroordeeld. De eisch was 1 maand gevangenisstraf. Amerika'sschuld aan Nederland. De thans ook in ons land welbekende Ameri- kaansche geschiedschrijver William Elliot Griffis heeft, naar Neerlandia mededeelt, onlangs een artikel geschreven voor het te Philladelphia ver schijnende Madie's Home Journal, uitgave van onzen daar wonenden oud-landgenoot dr. E. Bok) iemand die veel doet voor het hoog houden van den Nederlandschen naam in Amerika. Het ar tikel draagt het pakkende opschriftWaarom zijn wij zoo anders als de Engelschen Waarom zijn de Amerikanen zoo anders als de Engelschen, als het waar is, zooals men ons altijd vertelt, dat Engeland de moeder van Amerika is> aldus vraagt de heer Griffis. Wanneer dezelfde Amerikaan, in en door Nederland reist, zal zijn ondervinding dan altijd zijn»Ik heb mij nog nooit zoo thuis gevoelt als hier Wat hebben de Hollanders toch, waardoor wij ons juist als een der hunnen voelen? Het antwoord is eenvoudig genoeg. Men vindt in de feiten der geschiedenisNederland en niet Engeland is het ware moederland van Amerika- Het heeft lang geduurd voor de groote omvang van onze schuld aan Holland het Amerikansch6 volk duidelijk is geworden. De schrijver verklaart dit uit het feit dat de Amerikaansche geschiedboeken zijn samengesteld uit Engelsche bronnen. Thans echter zijn de bakens verzet. Men wordt niet langer verdacht een geboren Nederlander te zijn of tenminste van Nederlandsche afkomstwanneer men de aandacht vestigt op de grove gebreken van onze veel geleze° geschiedenisboeken. Ik zelf ben de kleinzoon van een Engelschmap' en heb geen Hollandsch bloed in mijn aderen maar ik heb de Amerikaansche geschiedenis be'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2