Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. gegeven, dat hij in honger beroep gaat van het vonnis van den raad van onderzoek van het mi nisterie van handel, waarbij hij voor 18 maanden zijn diploma verlist en f 12.600 in de kosten van het onderzoek moet bijdragen. Hij vond het on gehoord zoo'n hooge som te moeten betalen. Naar men zich herinnert, was de uitspraak van den raad, dat het schip niet gezonken was ten gevolge van het stooten op een niet op kaarten voorkomende rots of gezonken wrak, naar 't heette, maar door toedoen van menschen, schoon niet uit te maken viel, van wie en dat in alle geval het schip nog te redden ware geweest, hadden de kapitein _en de eerste machinist zich niet aan grove nalatigheid schuldig gemaakt. Het schip was ver boven de waarde verzekerd. De raad was blijkbaar van oordeel, dat kapitein Paul Braun die f 12.600 wel missen kon. Prins Friedi'ich Leopold van Pruisen heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan koning Manuel van Portugal, om hem de orde van den Zwarten Adelaar te brengen, een eerbewijs dat in Portugal zeer wordt op prijs gesteld. De »Matin" brengt het bericht, dat de Spaan- sche premier Canalejas in September een reis naar Brussel zal ondernemen en op de terugreis een bezoek zal brengen aan minister Briand te Parijs. Naar de »Times" verneemt, zal de Engelsche admiraliteit waarschijnlijk binnenkort een proef nemen met een torpedojager of kleinen kruiserj voorzien van een machine die met olie gestookt wordt. Van een grooten oorlogsbodem, aldus uit gerust, is er voorloopig geen sprake. Volgens een ambtelijke mededeeling van het gemeentebestuur van Weenen leden twee vrouwen, per boot van Boedapest gekomen, aan een hevigen buikloop. Een harer is eergisteren gestorven. Er wordt een bacteriologisch onderzoek ingesteld. Een geweldige brand beeft een deel van de stad Alt-Strelitz verwoest. In 't geheel zijn er 59 gebouwen in de asch gelegd. Uit Franklin in Pensylvanië wordt gemeld, dat het vroegere congreslid Josef Libley wegens omkooperij van zijn kiezers gearresteerd en tegen borgstelling weer vrijgelaten is. Libley heeft zijn candidatuur neergelegd nadat het bekend gewor den was, dat hij 42500 dollar besteed had voor zijn verkiezing. Uit New-York wordt geseind, dat de bosch- branden nog voortdurend voortgaan nieuwe ver woestingen aan te richten. Het aantal der om gekomenen wordt thans reeds op 1000 geschat. Op aansporing van president Taft heeft de gouverneur van Idaho de totale beschikbare mi litiemacht van den staat gezonden tot ondersteu ning der bondstroepen bij de bestrijding der boschbranden in noordelijk Idaho. Een telegram uit Managua meldt, dat een decreet van José Estrada den generaal Juan Estra da als voorloopigen president van Nicaragua erkent, maar hieraan toevoegt, dat de definitieve presidentsverkiezingen binnen zes maanden moeten plaats hebben. De sCorriere delle Sera'' bericht, dat vorst Nicolaas van Montenegro naar aanleiding van zijn verheffing tot koning het nationale Montenegrijn- sche costuum, dat hem zoo populair maakte, zal afleggen en vervangen door een grijze soldaten uniform met gouden epauletten. Prinses Helena zou echter geweigerd hebben aan deze uiting van grootheidswaan mee te doen; zij wil de nationale kleederdracht in eere houden en het schijnt, dat de bewoners van het vorstendom haar gelijk geven en de veranderingen, die vorst Nicolaas wil invoeren, formeel afkeuren. Bezoek Belgisch Koningspaar. Van officieele zijde wordt omtrent het a.s. bezoek van den Belgischen Koning en Koningin aan de hoofdstad bericht, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden voornemens zijn met Hunne Koninklijke gasten in den namiddag van 15 September een bezoek te brengen ten stadhuize, waar het hooge gezelschap door den gemeenteraad van Amsterdam zal worden ont vangen. Voorts dat in den avond van 16 September van stadswege aan Hunne Majesteiten een gala-concert in het Concertgebouw zal worden aangeboden, waarvan de bizonderheden nader zullen worden medegedeeld. Gevangenen in vryheid. De minister van justitie heeft, op voordracht van regenten over de gevangenissen te Rotterdam en die over de gevangenissen te Leeuwarden besloten, dat een drietal mannelijke gedetineerden voorwaardelijk in vrijheid zullen worden gesteld. Hun straftijd zal, behoudens te verleenen vermin dering van straf, verstrijken 30 Maart 1911, 5 December 1911 en 8 Juli 1912. liet kanon van de Brederode. Het oude kanon van de Brederode, door de Deensche regeering aan het Nederlandsche volk geschonken -en verleden week door bet pantser schip Evertsen uit Kopenhagen hierheen overge bracht, zal, naar men ons mededeelt, ter beschik king van het Rijksmuseum te Amsterdam worden gesteld. Alkmaar 's ontzet. In de gisteravond gehouden vergadering van de Alkmaarsche Ontzetvereeniging is besloten den 8en October van dit jaar o. m. te herdenden met klokkespel, een optocht en aanhechting van een krans aan het Victoriebeeld, concerten op de stads pleinen. De voorzitter, de heer F. H. Ringers, deelde mede, dat de vereeniging het volgend jaar 50 jaren bestaat en alsdan het plan bestaat een historischen optocht te houden, waarbij H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen worden genoodigd. Ook za; dan eene tentoonstelling worden gehouden van merkwaardigheden, die met Alkmaar's ontzet in verband staan. Wcduwenzorg. De Vereeniging van beneden den rang van of ficier gepensioneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën, wier doel onder meel is, steun te verleenen aan weduwen en weezen van leden die overleden zijn en niet in de termen vallen om voor Rijkspensioen in aanmerking te komen, hield Zondagmiddag een vergadering te Utrecht. Werden op de algemeene vergadering, 28 Maart te Amersfoort gehouden, de statuten herzien, deze hebben de Koninklijke goedkeuring niet kunnen verwerven. Door bemiddeling van de eere-com- missie is inmiddels aan het hoofdbestuur gewor den een concept-wijziging dier statuten, waarop de Koninklijke bewilliging vermoedelijk wel zal worden verkregen. Om nu te besparen de kosten, verbonden aan een algemeene vergadering bestaande uit de af gevaardigden van de meer dan 80 afdeelingen, over het geheele land verspreid, kwam het hoofd bestuur bijeen met de afgevaardigden van de af deelingen Amsterdam en Rotterdam, de grootste, en van Amersfoort, Hilversum en Utrecht, de dichtsbij wonende. De thans voorgestelde statutenwijziging werd zonder belangrijke discussie aangenomen. Er is feitelijk niets veranderd, behalve dan de omschrijving van het doel der vereeniging en het vormen eener kas. De Baronielaan. Naar aanleiding van het bericht van het sDagbl. v. Nbr.," dat het raadsbesluit van Breda tot onderhandschen verkoop van de Baronielaan aan den heer Ingen Housz in zooverre zou zijn ge wijzigd alvorens daaraan de goedkeuring door Ged. Staten van Noord-Brabant werd geschonken, dat de clausule, dat na het overlijden van den heer en mevrouw Ingen Housz de Baronielaan aan de gemeente Breda in eigendomfzou komen, daaruit was vervallen, meldt de »Br. Ct." dat deze clausule nooit in het raadsbesluit heeft ge staan, en dat het raadsbesluit ongewijzigd door Ged. Staten is goedgekeurd. Middenstandsbond. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Middenstandsbond werd, aldus schrijft men ons, j.l. Maandag in het Nederlandsch Paviljoen op de Brusselsche tentoonstelling officieel ontvangen. De heer Jhr. Mr, H. W. van Asch van Wijck, commissaris-generaal, heette het bestuur welkom. Hij wees op de uitnemende wijze waarop Neder land op deze tentoonstelling aan den wedstrijd der volkeren deel neemt en geeft voor het wel slagen van onze afdeeling de eer aan den heer Regout, den tegenwoordigen minister van Justitie, die voor aan spr. deze functie werd opgedragen, commissaris-generaal was. Oorspronkelijk was de Regeering van voornemen grootscher plannen tot uitvoering te'brengen, wijl dit voor het hooghouden van den Nederlandschen naam, aanbevelenswaardig kan heeten. Het buitenland staat verbaasd over de praesta- ties van Nederland en de groote beteekenis o.a. van den machinebouw, en inderdaad, wij Neder landers, hebben een te kleinen dunk van ons zeiven. 't Ontbreekt ons daarenboven zoo vaak aan durf, doch durven we eenmaal, dan is de overwinning vaak aan onze zijde. Men oordeelt verschillend over de beteekenis van tentoonstellingen, maar ook op deze tentoonstelling treedt de groote waarde daarvan aan het licht. Hier toch is het vermaak op den achtergrond .geschoven de arbeid is hoofdzaak. Het is de taak van den Middenstand belangen van tentoonstellingen krachtig te bevorderen en voor te staan. Ook van de Regeering wordt in de toekomst meer steun verwacht, zooals deze in het buitenland wordt ondervonden. In Duitschland worden steeds technici als regeeringsvertegenwoor- digers aangewezen, mannen voor hun grootsclie en gewichtige taak berekend. In Engeland vindt men de Boards of Trades, die b.v. voor de Engel sche afdeeling op deze tentoonstelling vitrines beschikbaar stelden. Deze vitrines worden voor meer exposities aan de exposanten verhuurd. Helaas zijn deze schoone vitrines nu door brand geheel vernietigd. Thans nog maken wij Neder landers kostbare getimmerten, voor korten tijd, daarna maken wij er brandhout van. Ten slotte zegt spr. te verwachten dat de Ne derlandsche Middenstand de stuwkracht zal zijn, om de Regeering te bewegen tot krachtige werk zaamheid in den zin als uitgesproken. Hierna zeide de heer J. S. Meuwsen, Voorzitter van den Middenstandsbond, den commissaris- generaal hartelijk dank voor de ontvangst en deelde mede, dat vermoedelijk een deel van het eerstvolgende Middenstands Congres zal gewijd zijn aan de beprekingen van tentoonstellingsbe- langen, bezien van het standpunt van den handel- drij venden en industrieelen Middenstand. Spr. hoopte, dat, wanneer te zijner tijd den heer Van Asch van Wijck om voorlichting zal worden gevraagd, hij deze wel zal willen verleenen- Hierna werd den bestuurders van den Midden standsbond gevraagd hunne handteekeningen te plaatsen in het officieele gedenkboek. In de vergadering, welke daarna plaats vond, werd, gelijk wij reeds berichtten, door het bonds- bestuur besloten het achtste Congres in Juli 1911 te doen plaats vinden te Roermond. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Augustus'1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.3 te Perpignan. Laagste barometerstand 755.4 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagZwakke tot matigen meest zuidelijke wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, warmer. Een middel om gist te conserveeren. Door den heer Wilhelm Schwartz te Arnhem is aan verschillende gistfabrikanten te dezer stede prijsopgave gevraagd voor de levering van belang rijke partijen gist. Naar verluidt, zou dit in verband staan met de uitvinding van een middel om gist te conser veeren. De aan te koopen gist zou moeten dienen voor proefnemingen op groote schaal voor een aantal exportzendingen. Voor zoover wij ter Beurze alhier heden ver namen, heeft echter totnogtoe geen levering van gist aan den heer Schwartz plaats gehad. De heer Schwartz is niet de eerste, die beweert een middel om gist te conserveeren te hebben uitgevonden. Vele gisthandelaren te dezer stede zullen zich nog wel herinneren, dat jaren geleden de Amerikaan Bronson Peck te Schiedam kwam, die ook zulk een uitvinding had gedaan. Latei- bleek dat bedoelde Amerikaan de Schiedamsche gisthandelaren leelijk had beetgenomen. De Gistvereeniging tracht thans inlichtingen omtrent de uitvinding van den heer Schwartz te bekomen. Men zal dus goed doen voorloopig maar af te wachten of men hier werkelijk met een serieuze zaak te maken heeft. Giste r-n amiddag 5 uur kwam de 26-jarige J. van der Poel, wonende Rotterdam, bij het sloopen van den vorigen stoommolen »De Rijsthalm" aan de Buitenhaven, terwijl hij met een ander een balk droeg, te vallen, doordat hij met het rechterbeen door den vloer zakte, waar door de balk op het linkerbeen viel, dat daardoor brak. Per brancard is de man naar het Ziekenhuis gebracht. Van nacht is doorderijkspolitie alhier aan het politiebureau gebracht een man dia beschonken aan de Vijfsluizen was aangetroffen. Heden-morgen bleek, dat hij een valschen naam had opgegeven en dat hij bij het willen binnen gelaten worden in het café Bongers, aldaar een ruit had gebroken. De man is ter herkenning naar Vlaardingen overgebracht, terwijl hij de schade van de ruit vergoedde. UIT VLAARDINGEN. De Raad keurde de voorstellen van B. en W. tot wijziging van de verdeeling der gemeente in kies- en stemdistricten, en tot afwijzing van het verzoek van de afd. der S. D. A. P. om gebruik te mogen maken van het zgn. Flardingaveld, voor het houden van een openluchtbijeenkomst ten gunste van het algemeen kijsrecht goed. Een voorstel van B. en W. tot het verleenen eener bijdrage in het schoolgeld van eenige leerlingen der H. B. S. te Schiedam werd verworpen met 12 tegen 4 stemmen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Hedenochtend kwam de Zweedsche houtboot »Ebba," van Petersburg naar Rotterdam, hier binnen met een zeer verdacht ziektegeval aan boord. Het schip weid in quarantaine gehouden. UIT ROTTERDAM. Naar verluidt, zal de gemeentebegrooting van Rotterdam dienst 1911, weldra in te dienen, zijn sluitende te maken met behoud van het heffings percentage van 4 pCt. inkomstenbelasting en dat niettegenstaande behalve in het gewone accres der uitgaven ook rekening gehouden zal moeten wor den met een verhooging der onderwijzerssalarissen noodig geworden, nu de praktijk heeft aangetoond, dat de zooveel gunstiger geachte regeling te 's Gravenhage, haar invloed ten zeerste doet ge voelen, blijkende uit een niet onbelangrijk verloop der meer ervaren onderwijskrachten. Een milder vloeien der verschillende middelen, dank zij de drukke scheepvaartbeweging en.het gunstige afsluiten van het dienstjaar 1909, waar door een vrij groot saldo voor 1911 beschikbaar js, mogen worden aangenomen als de voornaamste factoren voor deze niet onbevredigende uitkomst. Uiteraard heeft men moeten opgeven de verleden Jaar uitgesproken verwachting, dat bij het ont werpen der begrooting van 1911 zou kunnen rekening worden gehouden met het ontwerp- Heemskerk tot wijziging der Gemeentewet. Zustor Marie Bernard. Den 8n September a s., feestdag van Maria Ge boorte, hoopt onze oud-stadgenoote de eerw. Zus ter Marie Bernard van het Gezelschap Jezus, Maria Jozef, in de wereld mej. Clara Meijer Bd., onder overste in het St. Antonius-Gesticht te Rot terdam, den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaren hare religieuse gelofte in genoemde congregatie heeft afgelegd. Te Utrecht overleed in den ouderdom van 72 jaar de zeereerw. heer G. P. Wolff, rustend pa stoor van Vaassen. Reeds eenigen tijd was Z.Eerw. ongesteld, zoodat het einde van den sympathieken priester niet onverwacht kwam. Te Maurik overleed de zeereerw. heer J. W. Hamers, sedert 1895 pastoor aldaar, Z.Eerw., die den leeftijd van 61 jaren bereikte, was in 1875 priester gewijd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Vrijdag 26 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert. Zaterdag 27 Aug 6i/2 u- Alkemadeplein, Concert Stafm, Kon. Scherpsch. Zondag 28 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 28 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Moordaanslag te Oosterbeek. Men seint ons hedenmorgen uit Oosterbeek Welk een consternatie heerscht er in deze an ders zoo rustige dorpen. Eerst de moord te Ren- kum welke zulk een ontzetting en afgrijzen bij de bevolking en de vele hier vertoevende logeer gasten teweeg bracht en thans een moordaanslag welke gisterenavond het rustige dorp Oosterbeek in opschudding bracht. Plotseling ging toch da mare door de gemeente dat Hendrika van Weele, een 18-jarig meisje, met een dolk gestoken zou zijn. De dader was spoedig gearresteerd. Hieromtrent verneemt onze correspondent het volgende Zekere L. van Zontslagen onderwijzer te Oosterbeek, was sedert geruimen tijd aan den drank geraakt, en reeds eenige malen in kenne- lijken staat thuis gebracht. Enkele heeren hadden zich er voorgespannen om in overleg met de fa milie het gezin te ondersteunen en te trachten den man op den goeden weg te brengen. Van Z. werd naar Ilooghulle vervoerd, alwaar bij, na een verblijf van 4 weken, wist te ontkomen. Drie we ken lang scharrelde hij hier rond na een groot deel zijner meubelen te hebben verkocht met geen ander doel dan om het geld in drank om te zetten en door het keelgat te verwerken. Wederom werd van Z., nadat hij steeds meer en meer aan lager wal was gekomen, bereid bevonden zich te Hooghulle te laten verplegen. Spoedig ging het echter weder mis en van uit Hooghulle voerde hij correspondentie om het overschot van zijne meubelen te verkoopen, hetgeen hem echter niet gelukte, daar de familie er een stokje voor stak, door er beslag op te laten leggen. Van Z. werd uit Hooghulle Maandag 1.1. ontslagen. Maandag en Dinsdag logeerde hij bij familie te Arnhem, Dinsdag ging hij naar Oosterbeek naar de ouders van Hendrika van Weele, alwaar hij het middag maal gebruikte. Hierna is hij vertrokken. Woens- nagmiddag heeft hij tot laat in den avond voor de school op en neer geloopen blijkbaar met min der goede bedoelingen, zoodat twee onderwijzers het meisje thuis moesten brengen. Juist zou Hen drika van Weele den drempel van hare woning overgaan, toen van Z. over het hek sprong en het meisje met een dolk een steek in de linker borst toebracht. Op het hulpgeroep kwam de moeder en de zuster van het meisje aangeloopen. Hendrika riep »moeder de meester heeft mij ge stoken, ik sterf'. De moeder vatte hem bij den arm, waarop de dochter riep «Moeder laat hem los, hij heeft een dolk in de hand". Hierop liet de moeder van Z. los, waarop deze ontvluchtte. Spoe dig waren de burgers te zamen geloopen en hiel den gewapend met knuppels en onder aanvoering van den agent van politie R. een klopjacht op van Z. Weldra werd de man gegrepen en in be waring gesteld. De zaak wofdt thans door den Officier van Justitie onderzocht. De dokter, welke onmiddellijk ontboden werd, verklaarde dat, in dien er geen verderen complicaties bijkomen, de toestand van het meisje niet levensgevaarlijk is, en Hendrika spoedig hersteld zal zijn. Haar toe stand is dan ook thans redelijk wel. Men seint ons nader Heden onderwierp de waarn. burgemeester den dader L. v. Z. aan een voorloopig verhoor. Hij bekende volmondig zijn daad en verklaarde in den laatsten tijd veel onaangenaamheden met zijn zijn vrouw gehad te hebben. Hij had liefde voor het meisje opgevat. Hij werd na het verhoor naar Arnhem overgebracht. De moord te Renkum. Omtrent dezen moord wordt aan de »N. Arnh. Ct." meegedeeld De misdaad had plaats 50 M. van den weg) die van Fluitersmaat naar Nol in 't bosch gaat, in een holte van het bosch. Het meisje is geworgd met een band van haar pantalon. Ze is een dochtertje uit een gezin van 6 kinderen Het lijk droeg de sporen eener laaghartige ge weldpleging. De moordenaar had het kind iets in den mond gestopt om 't schreeuwen te beletten-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2