Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Hare Moeder, daarna het echtpaar van Teek en Hunne kinderen. Ook de burgemeester nam aan de begroeting deel. De Koninginnen namen daarop met Hare gasten in het eerste, a la Dau- mont bespannen, rijtuig plaats, in het tweede de kinderen van Teek. Het publiek langs den weg groette eerbiedig ook bij het Loo was een talrijke menigte verza meld. Gistermiddag om 3 uur 40 is het gezelschap weer vertrokken. Uit Soestdijk. In de eerste dagen van September wordt voor enkele dagen te Soestdijk verwacht Prins Weirad Frederik van Waldeck-Pyrmont, half-broeder van H. M. de Koningin-Moeder. Koninginnedag. Naar de »N. Ct." verneemt, zal het illuminatie stuk op den Vijver in het Bosch ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin voor stellen het slot Brederode in zijn oorspronkelijken toestand,* Zooals men weet, dateert dit slot uit de 13e eeuw en is thans nog slechts een ruïne over. Departement van Buitenl. Zaken. Dezer dagen heeft de minister van Waterstaat zijn goedkeuring gegeven aan plan en bestek voor de verbouwing van het Rijksarchief op het Plein te 'sGravenhage tot gebouw ter huisvesting van het departement van Buitenlandsche Zaken. De aanbesteding van dit werk wordt uitge schreven tegen 14 Sept. a.s. De lift in het Tweede Kamer-gebouw. De lift, die in den toegang tot het gebouw der Tweede Kamer ten behoeve der léden is gemaakt, is gereed, om met den aanvang van het nieuwe zittingjaar in gebruik te worden gesteld. Oud-minister Loeff. Wij vernemen, dat de reis van het Kamerlid mr. Loeff, oud-minister van justitie, naar Ned.- Indië, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, een geheel particulier karakter draagt. Particuliere landerijen in handen van vreemdelingen. Op 3 September a.s zal te 's-Gravenhage 'n vergadering worden gehouden van de Maatschappij tot exploitatie van de zoogenaamde Michiel Ar- noldslanden, gelegen in Buitenzorg, om te behan delen het voorste! het bestuur dier Maatschappij te machtigen die landen te verkoopen. Deze landen bestaan uitTjibaroeda groot 43 578 bouws Tjilengsi groot 25,470 bouws Ke- lapa-noenggal groot 14,627 bouwsTjipamingkis, Tjimapak en Tanak-baroe groot 78,426 bouws te zamen 162,101 bouws of ruim 115,000 hectaren. Zij zijn in de verponding aangeslagen voor f3,560,000. Naar men van goed ingelichte zijde aan de «Nieuwe Courant" mededeelt, bestaat het plan deze landerijen aan Engelschen te verkoopen voor f 8,000,000. Hebben wij gelijk, wanneer wij bij voortduring blijven aandringen op snel en krachtig handelen op het nemen van maatregelen, niet om het vreemde kapitaal uit onze koloniërrte weren, maar om er voor te waken dat het beheer van zulke uitgestrekte landstreken blijve in Hollandsche han den, vraagt het blad Oefeningen Lek-Aeces. De minister van Oorlog was gisteren tegenwoor dig bij de oefeningen van het Lekacces. Gedistilleerd. De invoer van gedistilleerd in ons land in de maand Juli 1910 bedroeg 11.661 H.L., tegen 11.475 H.L. in dezelfde maand van 1909. De uitvoer van gedistilleerd in de maand Juli 1910 bedroeg 32.915 H.L., tegen 24.589 H.L. in Juli 1909. Likeuren741 H.L., tegen 413 H.L- in Juli 1909. Aziatische cholera. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar we in enkele bladen lezen, aan de commis- rarissen der Koningin, in de onderscheidene provinciën, een brief gericht, waaraan het volgende is ontleend Van den betrokken inspecteur van de volksge zondheid heeft de minister aan zijn departement de volgende mededeeling ontvangen «Enkele dagen geleden, hebben eenige couranten het bericht geplaatst, dat te Benschop een geval van Aziatische cholera was geconstateerd. «Dit bericht was officieel volkomen juistimmers, de geneeskundige had den burgemeesters kennis gegeven van een geval van Aziatische cholera, en deze had daarna het kenmerk, bedoeld in artikel 20 der ziekenwet, aan de besmette woning doen aanplakken. «Bij bacteriologisch onderzoek bleek het geval echter geen Aziatische cholera te zijn. «Daarna heeft zoo deelde de inspecteur mede de geneeskundige zijn diagnose ingetrokken en heeft de burgemeester het kenmerk doen verwijderen." Naar aanleiding van het bovenstaande, wijsc de minister er op, dat zelfs ernstige aandoeningen van het maag-darmkanaal, ook met doodelijken afloop, onder verschijnselen, welke van de symptomen der Aziatische cholera niet te onderscheiden zijn, toch in vele gevallen geen Aziatische cholera blijken te zijn. De ziekteverschijnselen op zich zelve kunnen dus niet beslissend zijn voor de diagnose «Aziatische cholera"; zekerheid kan eerst verkregen worden door bacteriologisch onderzoek van de faeces der zieken. Onjuiste diagnosen, door de pers ruchtbaar gemaakt, wekken binnenlands noodeloos onrust en kunnen buitenlands aanleidinggeven tot maatregelen tegen ons land, die. door niets gewettigd, onzen handel en ons verkeer de allergrootste schade toebrengen. De minister acht het mitsdien zeer gewenscht) dat de burgemeester, die van den geneeskundige een kennisgeving ontvangt, van een geval van Aziatische cholera, zich vergewist, of bacteriologisch onderzoek werd ingesteld, en, zoo ja, waar. Mocht zulk onderzoek nog niet zijn ingesteld, dan kon de burgemeester met vrucht gebruik maken van de tijdruimte van vier en twintig uur, hem in artikel 20 der ziektenwet toegestaan, om alsnog eene bacteriologische diagnose uit te lokken, terwijl de betrokken ziekte-inspecteur terstond telegrafisch zoude kunnen worden gewaarschuwd. Uiteraard behoeft dit uitstel om den waren aard van het ziektegeval te herkennen geenszins te beletten, dat de noodige maatregelen van voorzorg inmiddels worden genomen. - Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te Riga. Laagste barometerstand 740.6 te Halinhead. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtige eerst zuidelijke, daarna afne mende westelijke wind, zwaar bewolkt, regen of onweer, zelfde temperatuur. Geslaagd voor examen hoofdacte de heer A. Schipper te Schiedam en voor examen Hoogduitsche taal L. O. de heer P. H. M. Col- lignon te Schiedam. Naar wij vernemen, zijn de pan den van den bouwonder den heer Mirande, aan de St. Liduinastraat, die in openbare veiling waren gebracht, evenals het huis door hem zelf bewoond, bij onderhandschen aankoop het eigendom gewor den van de maatschappij «Nationaal Grondbezit" te 's-Gravenhage. Gisteren is een jongen, Hamerslag, in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden, omdat hij bij het glijden langs een touw op het Voetbalveld aan de het Oosterhavenhoofd, de han den had opengehaald. Bij de politie is te bevragen een geel langharige werkhond (teef). Binnen 2 X uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. UIT ROTTERDAM. Begraafplaats te Crooswjjk. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot uitbreiding van de algemeene begraafplaats te Crooswijk, waarvan de kosten geraamd worden op f 660.600. Aan de begraafplaats zal worden toegevoegd een terrein van omstreeks 6 H.A. De hoofdingang zal worden verlegd en verder zal een ontvanggebouw gebouwd worden, waarvan de kosten op f40.000 geraamd worden, terwijl mede op f 40.000 is gerekend voor plantsoenen, boomen en heesters. Wel is de vraag overwogen, of het niet beter ware, in verschillende andere deelen der gemeente begraafplaatsen aan te leggen, in plaats van de bestaande zoo zeer te vergrooten, doch bij nadere overweging achten B. en "VV. voor zulk een maat regel het oogenblik nog niet aangebroken. De overdracht van het ter gelegenheid der geboorte van Prinses Juliana gestichte gedenk raam in de Groote Kerk is thans definitief bepaald op Woensdag 31 dezer, des middags 12 uur. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Vrijdag 26 Aug. 8 u. Diergaarde. Concert. Zaterdag 27 Aug 6i/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Zondag 28 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 28 Aug. 3 en 8 u. Park Concert Stafm. Kon. Scherpsch. De moord te Renkum. De «Arnhemsche Courant" bevat nog de volgende bijzonderheden betreffende den afschuwelijken kindermoord te Renkum Zooals we reeds meldden, was het eerste werk om politiehonden te laten komen. In afwachting van hun komst, openden de rechter-commissaris mr. Van der Dussen, met den griffier, en mr. Van Outeren, officier van justitie, met mr. Schaep- man, substituut, bijgestaan door den deskundige, dr. Hesselink, ten huize van de ouders het onder zoek. Na voorloopige uitwendige schouwing van het lijkje, ten huize, werd het door twee doktoren in het sanatorium te Renkum gerechtelijk ge schouwd. Het kind is verschrikkelijk tengevolge van de op haar gepleegde verkrachting mishan deld, terwijl ook in den hals, behalve de kneep van het snoer, duidelijk sporen van verworging waarneembaar waren. Uit het verhoor van ver schillende personen bleek o.a. het volgende Adriana Pulle, oud 13 jaar, normaal ontwik keld voor haar leeftijd, is omstreeks 2 uur naar het op 200 meter afstand van haar woning gele gen bosch Keijenberg gegaan om dennenaalden te zoeken. Toen zij tegen donker nog niet thuis was, is de vader met eenige buren en kinderen benevens den veldwachter Den Otter, in het bosch gaan zoeken. Op aan wijzing der kinderen, die meedeelden waar het kind gewoonlijk ging, vond men al spoedig het kind, zooals gisteren vermeld. Daar men meende te voelen, dat het nog warm was, heeft men getracht de levensgeesten weer op te wekken. Uit het sectie onderzoek is echter gebleken, dat het eten, dat omstreeks 12 uur is opgenomen, nog geheel onverteerd was. Hieruit mag dus worden afgeleid, dat het kind reeds vroeg in den middag moet zijn overleden. De instructeurs van de honden hadden al dade lijk bij aankomst weinig hoop, omdat absoluut niets is gevonden, dat van den dader kan af komstig zijn en de plek, waar het lijkje is ge vonden, te veel is betreden, om door de honden met succes lucht te geven. Hierdoor bleven alleen de gevonden klompjes, de zak en de kleertjes over, doch daargelaten, dat deze voorwerpen reeds door velen waren aangeraakt, is de reuk van het kind hieraan veel intenser, dan van den moorde naar, zoodat de honden vrijwel hetzelfde loopje namen, blijkbaar waar het meisje had gesprok keld. Een der honden gaf bij latere poging uit het huis van het meisje, blijkbaar een ander spoor dat leidde naar eene op 7 a 8 minuten verwij derde papierfabriek Hier liep hij de geheele fa- breik rond en daarna nog eens over een daar naast gelegen erf, zonder echter een resultaat te bereiken. Het gerechtelijk onderzoek werd thans voort gezet in het hotel Verwaaijen te Renkum. Nu was spoedig het ander zoo stille, landelijke dorpje in rep en roer, aan iedere deur stonden de men- schen, druk het geval besprekende, terwijl voor het hotel zich een menigte ophield in afwachting toch iets gewaar te zullen worden. Het hotel zelf geleek wel een paleis van justitie Veldwachters en marechaussees liepen af en aan terwijl de justitie is een zijkamer haar onderzoek voortzette. Uit verklaringen was ook nog vastgesteld, dat zekere R., een ongehuwd steenfabriekarbeider, die ten huize zijner moeder in de nabijheid van evengemelde fabriek woonde, des middags in het bosch was gezien. Deze werd ontboden. Eerst hoorde men, dat hij ziek te bed lag, doch even later bleek het, dat hij niet thuis was. Toen hij ten slotte werd verhoord, erkende hij in het bosch te zijn geweest, om bramen te zoeken. Voor dezen verdachte werd nogmaals assistentie gevraagd van de honden. Een voor een werd lucht gegeven aan de kinderkleer- tjes, waarop de honden uit verschillende hoeden en petten steeds weer de pet van den verdachte uitzochten. Deze zelf werd nu door dr. Kersten aan den lijve onderzocht. Het bleek, dat hij vrij schoon goed aanhad. Onmiddellijk ging nu de rechter commissaris ten huize der moeder huiszoeking doen. Deze verklaarde, dat haar zoon naar het bosch was gegaan, om inktappels te zoeken. In een kuip werd eenige onderkleeren van Van R. in het water gevonden. Deze en een broek en vest, benevens water uit de kuip, werden ter verder scheikundig onderzoek in beslaggenomen nogmaals werd R. toen door den rechter-com missaris gehoord. (Zooals wij reeds meldden, zijn de beide ver dachten, n.l. een landlooper en Van R., weder op vrije voeten gesteld). Ondertusschen werd den heer Van Outeren verzocht, bij een dame te Renkum te Komen, die blijkbaar eenige inlichtingen kon geven. Deze moeten in verband staan met een plotseling ver trokken pensiongast. Wat dit onderzoek heeft aangetoond, was omstreeks middernacht nog niet bekend, hoewel politieambtenaren dadelijk naar alle zijden werden uitgezonden. Men meldt nader Het onderzoek inzake den kindermoord te Ren kum is gistermiddag door de justitie ter gemeen tehuize aldaar voortgezet. Gehoord werden ver schillende personen. Zekere Bakker verklaarde, dat Van R., die gisteren reeds herhaaldelijk werd gehoord, ook zijn dertien-jarige dochter meermalen had uitgenoodigd met hem bramen te gaan zoeken, onder belofte bloemen of chocolade daarvoor te zullen krijgen. Andere getuigen legden eveneens verzwarende verklaringen af, wat tengevolge had, dat Van R omstreeks 6 uur weer werd gehaald. Te Zevenaar is gisteravond door de marechaus see aangehouden een heer, geboortig uit Renkum, in grijs kostuum, overeenkomend met het signa lement van den veelbesproken mijnheer, die in de bosschen zou zijn gezien en kinderen een dubbeltje zou hebben aangeboden. Hij verklaarde uit Lobith te komen, wat onjuist bleek te zijn. Na verhoor is hij weder naar Zevenaar terug gekeerd. 's Avonds werden een tiental getuigen gehoord. Een hunner verklaarde, dat Van R. Dinsdagmiddag snoepgoed heeft gekochteen ander heeft hem om 4 uur op den Keyenberg gezien en anderen weer hebben hem met kinderen gezien. Ontsporing. Tusschen Nieuwerkerk en Gouda is gisteravond een gaswagen ontspoord. De laatste trein van Amsterdam naar Brussel, had daardoor '1 uur 11 min. vertraging. i Uit Nieuwerkerk wordt ons heden omtrent het ongeval nader gemeld Tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk ontspoor de gisteravond van den trein, die om 8.27 uit Gouda vertrok, de achterste wagen, zijnde een gaswagen. De wagen brak van het overige ge deelte af en bleef dwars over de spoorrails liggen. Een jongen, die geregeld de reis met dezen trein meemaakt, had onder weg bemerkt, dat er iets met den trein gebeurd moest zijn. Hij keek uit het raampje en zag dat de gaswagen \an den trein was afgebroken. Te Nieuwerkerk aangeko men, waarschuwde hij terstond den hoofdconduc teur, die van het ongeval niets bemerkt had. Deze stelde daarop den chef van het gebeurde in ken nis, waarna dadelijk naar de plaats, waar het ongeluk gebeurd was, werd teruggereden om den wagen weer op te pikken. Het mag een geluk heeten dat deze knaap het ongeluk tijdig hemerkt heeft, want vlak achter den trein van 8,27 loopt de expres-trein Amster dam—Gouda—Rotterdam D. P.Brussel. Deze laatste trein zou natuurlijk door een vei lig signaal hebben gereden, terwijl de gaswagen den weg versperde. Een spoorwegramp zou dus niet zijn uitgebleven. Het is niet erg gemakkelijk geweest om den gederailleerden wagen weer in het spoor te bren gen, zoodat de Brusselsche trein meer dan een uur vertraging had. Twee vrouwen verdronken. Gister morgen ging een gezelschap, bestaande uit juf frouw A. S. wonende Zeedijk 75 en haar dienst meisje, benevens nog twee juffrouwen met een kindje, op den Zeedijk te Amsterdam woonachtig, naar Zandvoort om daar een dagje gezellig door te brengen. Juffrouw A. S. is de vrouw van een caféhouder en 32 jaar oud. In den namiddag kreeg haar man een telegram om dadelijk naar Zandvoort over te komen. 't Bleek dat het gezelschap was gaan baden en zijn vrouw benevens een der andere vrouwen verdronken was. De lijken waren uit zee gehaald en de man herkende in een der verdronkenen zijn echtgenoote. Naar wij vernamen, begaven zich de vrouwen herhaaldelijk te ver in zee, op onveilige plaatsen ondanks de waarschuwingen van den badmeester. Het publiek was in grooten getale komen toe- loopen om de waaghalzerij gade te slaan en zagen dan ook ten slotte de twee vrouwen voor hun oogen verdrinken. De tweede ongelukkige was, naar wij verne men, een werkster van 35 jaar. Branden. Woensdagmorgen te kwart voor vier brak door een tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de auto garage van de firma ToSse- rams, te Steijl, L. Het vuur verslond in een kort oogenblik twee groote autobussen, die den dienst Venlo—Steijl verrichten ook een motorfiets van een der chauffeurs werd een prooi der vlammen. De beide rijtuigen waren ieder verzekerd voor f3000. (L. K.) Men meldde ons gisteravond uit Roosendaal Bij het afzenden van dit bericht, staat een groote hooiberg, van den koopman A. van Meel, aan den Bredaschenweg, alhier, in lichtelaaie. De belendende boerderijen van Luyks en Potter, wor den ernstig bedreigd. De brand is vermoedelijk ontstaan door hooibroei. De schelf is verzekerd. Gister-middag om 3 uur ontstond een begin van brand in den A-toren, achter de Korenbeurs, te Groningen, waar loodgieters bezig waren met reparatiën ter hoogte van het uurwerk. De brand werd met emmers water gebluscht. De brandweer heeft niet gewerkt, zij had hier anders schoone gelegenheid gehad, te toonen, of zij nu wel hooger kan spuiten, dan bij den brand indertijd in de academie. Eergistermorgen kwart na tien is er brand ontstaan bij den koetsier M., in de Pil— linkstraat te Lochem. De brand, die ruimschoots voedsel vond in hooi en rogge op den zolder, breidde zich spoedig uit tot een drietal andere woningen, welke met het huis, bewoond door M.i een blok uitmaakten. Voor de brandweer geheel ter plaatse was, stonden alle 4 woningen in vlam, en zijn dan ook geheel verbrand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het vlam vatten van een petroleumstel. é(Z. Ct.) Ongelukken. Een goederentram heeft gis ternamiddag tusschen Bolsward en Witmarsum den 25-jarigen olieslager G. M,, te Makkum, beide beenen afgereden. Op den weg van Breda naar Prinsenhage is gisternamiddag 5 uur een 4-jarig kind van de familie Klerkx door de paardetram overreden. De spoedig ter plaatse aanwezige arts kon slechts den dood constateeren. Staking te W a a 1 w ij k. Bij de firma Van Schyndel te Waalwijk is opnieuw een staking uitgebroken. De »N. R. Crt." verneemt daarover het volgende Sinds de vorige staking bij genoemde firma, nu een paar maanden geleden, is de verhouding

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2