Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Dit besluit veroorzaakt groote verrassing, wijl 't scheen dat de staking der mijnwerkers binnen eenige dagen een einde zou nemen. TURKIJë. Volgens de «Echo de Paris" heeft de Turksche gezant te Parijs, Naoem pasja, bij Pichon, den Franschen minister van buitenlandsche zaken, er met klem op aangedrongen dat de mogendheden den Kretenzer Veniselos niet zouden toestaan zijn mandaat voor de Grieksche nationale verga dering te aanvaarden. Pichon heeft daarop geant woord dat die zaak de Porte niet aanging, dat Veniselos niet door de Kretenzers maar door de Grieken gekozen was en dat hij Grieksch onder daan is. Overigens had Veniselos reeds herhaaldelijk den wensch geuit zijn functie (van minister-pre sident) op Kreta neer te leggen, doch hij was op dringend verzoek der consuls aangebleven Pichon had er aan toegevoegd, dat de verkiezing van Veniselos tot lid der Grieksche nationale vergadering geen invloed zou oefenen op de ver zekeringen, welke de mogendheden vroeger aan de Porte nopens de handhaving van haar rechten gegeven hadden. MONTENEGRO. Een bericht van gisteren uit Weenen bevestigt het bericht van eenige dagen geleden, dat de uitroeping van Montenegro tot een Koninklijk Zondag a.s. zal plaats hebben. Woensdagochtend hebben de gezanten van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, En geland en Griekenland in plechtige audiënties aan Vorst Nikolaas de schriftelijke geluk wenschen van hun souvereinen overhandigd, zoowel met het regeeringsjubileum als met de gouden bruiloft van den Vorst. Koning Ferdinand van Bulgarije en prins Boris zijn alweer vertrokken. Het afscheid droeg een zeer hartelijk karakter. AMERIKA. Naar uit Missoula in Montana gemeld wordt, zijn daar drie mannen in hechtenis genomen onder beschuldiging de boschbranden aangestoken te hebben. Er worden nog meer aanhoudingen ver wacht. Uit Wallace in Idaho seint men, dat de bonds- inspecteur van het boschwezen, Weigle, medege deeld heeft, dat er 114 van zijn ondergeschikten bij den brand omgekomen zijn en dat er 74 worden vermist. Deze cijfers hebben alleen betrek king op het woudgebied Coeur d'Alène. Men schat het aantal personen, dat in de straten Washington, Idaho en Montana bij de boschbranden omgekomen is, op 300. De Frankf. Ztg. verneemt uit New York, dat Woensdag de automobiel van den koopman in jeer Adolf Hirsch op den Merrick-straatweg door een trein der Long Islandlijn aangereden is. Er zijn acht personen gedood en vijf gekwetst. De Engelschen, die op Borkum als verspieders opgepakt zijn, verlangen den bijstand van een Engelsch advokaat, aangezien zij in den hun toe- gevoegden Duitschen advocaat geen vertrouwen stellen. Een van hen, dien men voor een Engelsch officier houdt, spreekt voortreffelijk Duitsch. Het onderzoek is afgeloopen en de twee verdachten zullen nu naar Leipzig gezonden worden. Daar wordt de instructie door een raadsheer van het rijksgerecht voortgezet. Aan de «Times," wordt bericht dat de hoofdin specteur van voedingsmiddelen te Huil Donderdag van den politierechter verlof heeft gevraagd tot vernietiging van vijftien schapelevers, waarin onvolwassen lintwormen waren, welke hij genomen had uit een bezending van zestien, voorzien van een getuigschrift van de Nederlandsche regeering als zijnde geschikt als menschelijk voedsel. Ook verzocht hij verlof tot vernietiging van een vat vleesch uit New-York, voorzien van een ge tuigschrift van de Amerikaansche regeering. In beide gevallen werd het verlof verleend. In den nacht van Donderdag, toen het Ita- liaansche pantserschip «Regina Margherita" naar Tarento op weg was, waar zich de twee eskader divisies bevinden, om daar vlootmanoeuvres te gaan houden, sprong plotseling een vlampijp van een der stoomketels. Drie stokers werden gedood, terwijl negen anderen door den gloeienden stoom zeer zwaar gewond werden, De ontmoeting van graaf Aehreuthal en den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, markies Di San Giuliano, zal tusschen 27 en 29 Augustus te Ischl plaats vinden. De Oostenrijksche gezant en de Italiaansche gezant te Weenen zul len bij de ontmoeting tegenwoordig zijn. Men is er van overtuigd, dat het doel is de politiek van den Driebond voort te zetten, maar verwacht toch, dat Italië bij de aanstaande vernieuwing van het verdrag enkele punten er van zal willen laten vervallen. Een Engelsch blad bracht dezer dagen, ge lijk men weet, het bericht, dat het Engelsche legerbestuur nu in allen ernst proeven zou gaan nemen met vliegtuigen, om te zien in hoeverre zij het leger konden dienen. Naar de Times nu verneemt, zijn eenige Engelsche vliegers uitge- noodigd, met hun vliegtuigen aan de legeroefe- ningen van 21 tot 24 September deel te nemen. Kapitein Dickson zal een der vliegers zijn. Schijnt in Italië de cholera af te nemen, niet aldus in Rusland. Te Petersburg, seint een correspondent, komen er dagelijks tusschen de 50 en 70 nieuwe gevallen bij. Dikwijls gebeurt het, dat als de chole'ra zich ergens op een dorp ver toont, de heele bevolking uiteen stuift en naar elders vlucht, de besmetting meedragende. TWEEDE KAMER. Berner Conventie. Gister heeft de regeering ingediend een wets ontwerp, houdende voorbehoud der bevoegd tot toetreding voor Nederland en zijne koloniën tot de op 13 November 1908 te Berlijn gesloten her ziene Berner Conventie ter bescherming van let terkundige- en kunstwerken en voorbehoud der bevoegdheid tot het sluiten van soortgelijke ver dragen. H. M. de Koningin-Moeder op de Loosdrecht- sche plassen. Gisternamiddag na de lunch heeft H. M. de Koningin-Moeder zich met Haar gasten, den prins en de prinses van Teek, vergezeld van Haar ge volg, freule Van Ittersum, freule Van der Poll en jhr. Schimmelpenninck, per automobiel naar Zuy- len begeven, om een boottocht te maken op de Vecht en de Loosdrechtsche plassen. In Zuylen verlieten de hooge bezoekers de auto en begaven zich op de gereedliggende motorboot «Electra." Daar kwamen aan boord de heer R. Vlug, bootenverhuurder te Loosdrecht, met zijn zoon. Dezen leidden de boot de Vecht langs door de Muidersche sluis, waar het vaartuig geschut werd. Nadat men eenigen tyd op de plassen had rondgevaron, werd er koers gezet naar Muyeveld, waar het gezelschap eenige oude huisjes be zichtigde. Van daar zette de boot koers naar Oud-Loos- drecht. Nabij de werf van den heer Vlug was een steiger gebouwd, welke met een looper be legd was. Toen de hooge bezoekers daar tegen zes uur aankwamen, was er een groote menigte op de been. Er lagen talrijke gepavoiseerde jachten, wherries en andere vaartuigen. De landing ging niet heel gemakkelijk, doch gelukte spoedig, toen verscheidene rappe handen de boot vlak voor den steiger trokken. De burge meester der gemeente Loosdrecht verwelkomde de hooge bezoekers en werd door H. M. de Koningin- Moeder toegesproken. H. M. bedankte den heer Vlug voor zijn geleide en sprak Haar hooge te vredenheid uit over den tocht. De 17-jarige dochter van den heer Vlug bood H. M. een ruiker aan. Hierna stapte het hooge gezelschap in de gereedstaande automobiel. Bij de openbare school werd stilgehouden daar stonden de schoolkinderen die de vorstelijKe personen toezongen. Bezoek van het Belgische Kon. Echtpaar. Naar men uit goede bron verneemt, zal, hij ge- genheid van het bezoek van het Belgische Konink lijk Paar, op den Dam te Amsterdam een groote militaire taptoe plaats hebben, waaraan de mu ziekkorpsen van verschillende regimenten zullen deelnemen. Loodwitverf. Naar aanleiding van het eindrapport der Lood- witcommissie heeft de minister van waterstaat besloten dat, ter voorkoming van de schadelijke uitwerking van het op het werk aanmaken van droge loodwitverf voor de gezondheid der betrok ken werklieden, voor rijkswerken het benoodigde loodwit moet worden betrokken van een fabriek welke het aflevert in zuivere, belegen lijnolie. De Zeyen Provinciën. Naar we vernemen, zal Hr. Ms. »De Zeven Provinciën", onder commando van den kapitein ter zee F. Bauduin, ter gelegenheid van de opening van het Zuid-Afrikaansche Unie-Parlement, in November een bezoek brengen aan Kaapstad. (N. Crt.) Hoinoepatisch ziekenhuis. Het «Homoepatisch Maandblad" meldt, dat, be halve de f 100.000, die drie vermogende vrienden van de homoeopatische geneeswijze aan den raad van beheer voor den bouw van een homoeopatisch ziekenhuis hebben aangeboden, bovendien toezeg ging is gedaan van f50.000, zcodat men thans op f 150.000 voor den bouw kan rekenen, wanneer den len Mei 1911 inderdaad de overige f 100.000, die nog noodig geacht worden, bijeen zijn. Van verschillende zijden is nog f 8850toegezegd, zoodat er nu nog voor 1 Mei f91.150 bijeen moet komen- Maria-bond in het Bisdom Haarlem. De 2e Jaarvergadering van bovengenoemden bond zal worden gehouden op Dinsdag 30 Augus tus, des n. m. 1| uur, in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, Stille Veerkade, te 'sGra- venhage. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.1 te Horta. Laagste barometerstand 743.4 te Aberdeen. Verwachting tot den volgenden morgen eerst krimpende en toenemende tot krachtige, zuidelijke, daarna afnemende westelijke wind, zwaar bewolkt, tot betrokken, regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. De ieesteiykheden op 31 Augustus. 634 uur. Luiden der klokken van verschillende kerken. 71/2 uur. Groote Mar k t. Koraalmuziek door het Stedelijk Muziekkorps en het Har moniegezelschap „Gusfco". 73/4 uur. [Twee wandeltochten door de stad. Het Stedelijk muziekkorps zal den volgenden weg nemenMarkt, Boter- straat, Overschiesche straat, Slations- plein, Singel, Emmaplein, Broersvest, Koemarkt, Koemarktbrug, Lange Ha ven, Korte Haven, Vlaardingerstraat, Dam, Korte Dam, Hoogstraat, Ooie- vaarsteeg, Schie, Doeleplein. Door het Harmoniegezelschap Gus to" zal langs den volgenden weg wor den gemarcheerd: Markt, Hoogstraat, Koemarkt, Gerrit Verhoonstraat, Tuin- laan, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Groenelaan, Put torsho e k s ch es t r a.a t Rozenburg erpl ei nBeierlandsche- straat, Hagastraat, Nieuwe Haven, Lange Nieuwstraat, Gerrit Verhoon straat, Koemarkt, Hoogstraat, Broers- veld, Broersvest, Noordvest, Doele. 10 uur. pi ei rein van de S. V. V. Voet balwedstrijden. Kinderspelen. 1 Het Stedelijk Muziekkorps zal de fees telijkheden opluisteren. Een Japansch Dagvuurw'erk zal na afloop der verschillende spelen Wor den ontstoken. 1 uur. Nassau straat. HondenWedrennen, opgeluisterd door het Harmonieorkest „St. Ambrosius". 3 uur. (Plantage. Rondom de Plantage Ring- rijderij van versierde voertuigen en gecostumeerde ruiters. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps. 6 uur. Broersves t. Concert, te geven door het Stedelijk Muziekkorps. 1 Het programma luidt als volgt: j 1. Volksliederen; 2. Unsere Garde, Rud. Fors ter; 3. Feest-Ouverture, M. 1 Klein; 4. Les Fleurs Walzer, Emil Waldteufe]5. Potpourri Nederl Volks liederen, J. Scheerman; 6. Polka Hu- 1 moreske, Popp; 7. Marsch. 8. Volks liederen. 8 uur. (Gondelvaart. Vanaf de Vlaardingsche Poort door Nieuwe Haven, Buitenha- ven, Voorhaven, daarna terug door Buitenhaven, Lange Haven naar de Korte Haven. Aan boord van een der gondels muziekuitvoering door het Harmonie orkest „St. Ambrosius". 11 uur. ;S. O. V. Prijsuitdeeling aan de deel nemers der wedstrijden (behalve die der Kinderspelen). jVeid'eiie bijzonderheden vindt men verhield' in dein Officieel'en Feestgids. f (De bureaux ten Ra ad hui ze, het Ge meente-Archief en het Stedelijk Museum, zullen op 31 Augustus gesloten zijn. (Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal van 12121/2 uur dien dag geopend zijn. (D e kommies 2 e k 1b ij! den dienst der directe belastingen enz. L. J. Groeneniberg is, met ingang van 1 October, verplaatst van Ber- gcn-op'Zoom naar Schiedam. 1 (Vanmorgen is alhier aangehouden de 45-jarige W'. W„ in het „Alg. Politieblad" ge signaleerd voor een vonnis van f5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. jDe man betaalde de boete. Op verzoek van den officier van ju stitie te Rotterdam is heden-moïgten alhier aan gehouden zekere J. P., hier wonende, los werk man, veroordeeld tot het. ondergaan van een maand gevangenisstraf. )De aangehoudene is ter beschikking vain be doelden officier van justitie gesteld. De schoener «Democraat" kapt. kapt A. de Jonge, gister van hier naa Londen vertrokken, is op zee door een zwaren storm overvallen, tengevolge waarvan de zeilen werden stukgescheurd en het schip averij bekwam. De «Democraat" moest uit zee terugkeeren en is te Maassluis binnengeloopen, waar de schade zal worden hersteld. UIT ROTTERDAM. Grada Schwartz, een vrouw van 32 jaar, heeft in de Schavensteeg no. 22 alhier een nachtkroeg, waar zij in concubinaat met een man leeft. Meer malen is zij daar niet te vinden, omdat zij ook 'n perceel 8 in dezelfde steeg een woning heeft. Ook gister-nacht was zij niet in de Schavesfeeg no. 22, hetgeen ter oore kwam van den 21-jarigen J. M. Lems. Dit jongmensch, dat niets uitvoert, houdt zijn verblijf in bet zuurhuis van Toosje Hemelop, aan de Zandstraat no. 45, dat tot diep in den nacht geopend blijft. Lems, die een veete tegen Grada Schwartz heeft, is gister-nacht, geheel op zijn eigen houtje, naar de woning van deze vrouw in de Schavensteeg no. 22 gegaan. Onder de kraan van de waterleiding plaatste hij een plank, die tot over den gootsteen heenreikte. Toen zette hij de kraan van de waterleiding open en vertrok. Grada, die een paar uur later thuis kwam, vond haar geheele bovenkamer drijvende van water. Het plafond daaronder doorweekt en alles bedor ven en van het water doortrokken. Ziedende van toorn, nam zij een groot mes en na vernomen te hebben dat Lems in de buurt gezien was, liep zij de straat op, regelrecht naar Toosje's zuurhuis in de Zandstraat. Zij drong naar binnen en stootte Lems, die er zat. het mes in de linkerzijde onder het hart. Nu haar wraak bevredigd was, keerde zij huiswaarts. Dit geschiedde om 4 uur. Lems, die inmiddels in het zuurhuis ineen gezakt was, hevig bloedde en geen geluid kon geven, werd door eenige mannen op een ladder gelegd en naar het ziekenhuis gedragen. Daar bleek zijn toestand levensgevaarlijk, want het mes had ook een van de longen doorboord. Toen bij gerucht ter kennis van de politie ge komen was, dat er een moordaanslag was gepleegd, stelde de inspecteur, de heer H. W. Alberti, da delijk een onderzoek "in en arresteerde vrouw Schwartz in haar woning in de Schavensteeg, na zich met geweld toegang te hebben verschaft. De vrouw, die volmondig bekend heeft, uit wraak te hebben gehandeld, is bij de politie opgesloten. (»N. R. Ct".) fIn verband" met de inbraak, gepleegd bij de firma H. Huisman aan de Hoogstraat no. 322 324, te Rotterdam, bij welke gelegenheid ruim f850 uit de oplengebfoken brandkast is gesto len, zijn gisterochtend gearresteerd E. v. d. K., W. v. H. en vrouw J. R., allen wonende in de Wijlde Broedersteeg, C. den B. uit de Hofstraat en J. S. van do Groote Markt. Laatstgenoemd^ bowionnt een gedeelte van een bovenhuis, dat aan de achterzijde grenst aan 'het huis van de bestollen firma. Drie hunner heeft men uit het huis, wiaarin J. S. op de Groote Markt woont, zien komen. Een hunner was op kousen en heeft op de straat zijn schoenen aangedaan. Zij ontkenden allen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Zaterdag 27 Aug 61/2 u. Alkemadeplein. Concert Stafm, Kon. Scherpsch. Zondag 28 Aug. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 28 Aug. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Ongelukken. Toen de stoomtram der Mei erij, gistermorgen om 7 20 vertrokken uit St. Oedenrode naar Eindhoven, Woensel passeerde, liep nabij de woning van den burgemeester een kind plotseling van achter een heg vlak voor de machine. Het hoofd van het kind werd bijna ge heel afgereden. De kleine was op slag dood. De machinist heeft niet de minste schuld. Bij de manoeuvres in het Lekaccès is, zoo wordt aan de D. Ct. gemeld, een veld-artillerist onder een vuurmond bekneld geraakt. Hij werd naar het St. Barbarageslicht te Utrecht overge bracht daar bleek de dood reeds te zijn ingetre den. (Hotel verbrand. Door tot heden onbekende oorzaak is gisteravond het "hotel „De Wagening- sche Berg", welbekend bij logeergasten uit Ren- kum, Oosterbeek, Wageningen en Doorn afge brand. Aan blusschen viel niet te denken. De gasten moesten zich door een overhaaste vlucht redden. De braiïd was mijlen ver in den omtrek zichtbaar en van alle kanten kwam het volk dan ook de vuurzee van nabij aanschouwen. Vermoe delijk is de brand aangekomen in ld© onbewoonde kamer No. 21, men zegt door het inslaan van den bliksem. Intusschen is zulks door geen der gasten Waargenomen en blijft het slechts bij een bloote veronderstelling. Alles was verzekerd. De moord te Renkum. De »N. A. Ct." meldt De verdachte Renesse is sedert hij Donderdag opnieuw door de marechaussee uit zijn woning werd gehaald onder politiebewaking gebleven. Hij heeft overnacht in de marechausseekazerne te Wageningen. De verschillende getuigenverklaringen zijn nog al bezwarend. Zoo 0. a. is een winkelier uit Renkum zekere Zweers, zich met zijn vrouw komen aanmelden, die verklaarden dat Renesse, dien zij kenden, bij hen^ Dinsdag' middag tusschen 12 en 1 uur snoepgoed heeft gekocht. Dat is dus een paar uur voordat het misdrijf heeft plaats gehad. Kees Bakker is met zijn vrouw komen verklaren, dat Renesse hun 13-jarig dochtertje had verzocht brummels (bramen) te gaan plukken inhetbosch, aan welk verzoek door het kind niet is voldaan- Verschillende personen hebben Renesse omstreeks 5 uur gezien gekleed in een fantasiepakje. Mogelij11 is dus, dat de verklaringen van het «heerachtig" type en een «arbeider" Renesse zich zullen con- centreeren op denzelfden persoon. Renesse 's 's middags ook in het bierhuis van van Os geweest- Daar heeft hij drie glazen bier gedronken, betaal110 met 2 dubbeltjes en liep zonder geld terug t0 wachten weg. Geen van de getuigen, die RenesS0 tusschen 4 en 5 uur gezien hebben, kunnen ver' klaren, dat hij iets bij zich had om bramen inktappels (die hij zeide in het bosch te zoeken) op te bergen. 's Avonds was Renesse in het café van Corto"- Toen daar de treurige mare verteld werd, zen10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2