Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Dinsdag 30 Augustus 1910. No. 9802. NATIONALE MILITIE. Het Kroonjaar. Alomieert n op ie feuilleton. misdaad vargelding. Nieiie MieJansck Conrant iet uratis Neiltotreeri ZoniajrsM pp 10 c. p. rat 10.45 p. iM, fl.35 p. 3 li. Officieele bericliteo. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Du blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost vooï Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bq alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. Ter gelegenheid van den Verjaardag Tan H. M. de Koningin zal de „Nieuwe Scliiedamsclie Courant, Dagblad voor Schie dam en Omstreken," op Woensdag 31 Augus tus des middags 12 ure verschijnen. DE DIRECTIE. PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. L |ffj Ap sg-p Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend, ""1~" Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil 1ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Aanvragen om ontheffing van don werkelijken dienst der Militie of om vergoeding. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de militieplichtigen die 'n dit jaar moeten worden ingelijfd, zich als kostwinner onmisbaar achten voor het gezin waar toe zij behooren en op grond daarvan meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van ont heffing van den werkelijken dienst op grond van urt. 143 der Militiewet 1901, of van een gelde lijke vergoeding als bedoeld wordt bij art. 113bis dier wet dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld Papier kunnen worden geschreven en door de belanghebbenden eigenhandig moeten worden ge- teekend behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, indien ont heffing en aan Zijne Excellentie den heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt. Belanghebbenden worden er voorts nadrukke lijk op gewezen, dat zij den hiervoren aangewe zen weg moeten volgen, daar aanvragen op an dere wijze gedaan groote vertraging in de af doening tengevolge kunnen hebben. Verder is bet van belang dat die verzoekschriften eenige Weken voor de opkomst worden verzonden om zoodoende eene spoedige afdoening daarvan te bevorderen, wat zeer in het belang van de Pressanten is te achten. Schiedam, 30sten Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Op 31 Augustus zal het kantoor der Gasfa- briek en Waterleiding tot 12 uur 's middags geopend zijn. Schiedam, Augustus 1910. De Directeur. 1880 31 Augustus 1910. I Onze geëerbiedigde Vorstin, de veelgeliefde Ko- ftlngin Wilhelmina, viert morgen haar kroonjaar, den dertigsten verjaardag harer zegenrijke geboorte. n angstige spanning verbeidde nu dertig jaren geleden heel het Nederlandsche volk de geboorte Pn een nieuwen prins of eene nieuwe prinSes uit eet Huis van Oranje-Nassau. Nog slechts een en- 175) hebh ongeveer honderd passen geloopen te den bevond hij zich tegenover nummer 74, windel .eener modenaaister. fmii13,3,1? was niet °P de vensters aangebracht, ide ging binnen. en "'infi ^6U1' acbter in den winkel werd geopend vjjfH- .ouw Oelion, eene vrouw van ongeveer verscheen 611 met eeü Ze61' verstandi§ gelaat, Sing recht op zijn doel af. Wkpn;Uhebt hier vroeger gehad, zeide hij, eene d nnrouw, Amanda Régamy geheeten. Voort™ mynheer... een meisje met een gunstig enaen, maar een treurig schepsel. Amarm ^dn bedriegt ons dikwijls, juffrouw! j na Kegamy heeft u bestolen, niet waar?... v°or duizend frank kant... T.n zd..heeft beloofd u te betalen? niet rrpvl md'nheer... Eene belofte, die zij tot heden doen ri i beeft... Maar ik zal haar daaraan geven v i1 lleb haar een jaar uitstel ge- voorbi'i f°° a de laatste dag van dat uitstel is en die dag nadert, zal ik eene aan- kele meer jeugdige mannelijke loot prijkte aan den ouden Oranjestam, de (tweede) prins van OranjeAlexander die zijn ouderen voorover leden broeder verving, vormde met Zijn Konink lijken Vader nagenoeg het geheele Oranjehuis, de vrouwelijke loten, met vreemde vorsten gehuwd, daarbij buiten rekening gelaten. Aller blijde verwachting was dus gespitst op de heilspellende gebeurtenis, de zegenrijke vrucht van 'sKonings tweede huwelijk. Van dag tot dag, van uur tot uur, werd het gewichtig nieuws uit de koninklijke residentie verwacht. De metalen vuurmonden in den Haagschen koekamp waren gesteld en de kanoniers hielden de nacht bij de stukken om op het eerste sein van het koninklijk paleis aan het Noordeinde den volke de blijde mare kond te doen. Eindelijk, eindelijk komt er beweging in de veelkleurige bonte massa, die door duizenden Hagenaars van af den Boscbkant en uit het Bezuidenhout wordt bespied. Daar dreunt het eerste schot, nog een en nog eenmet angs tige spanning worden de schoten geteld, tot met het vijftigste de metalen boodschappers plotseling zwijgen de 100 schoten die de geboorte van een prins aankondigen, mochten niet worden gegeven, waar thans een prinses verkregen werd. Wel bracht die tijding aanvankelijk eenige te leurstelling bij lien, die de voortzetting van het Oranjehuis in de mannelijke linie zoo gaarne hadden gezien, maar toch, weldra verzoende men zich met het denkbeeld den eeuwenouden stam in een vrouwelijke loot bestendigd te zien, terwijl 't niet onaardig werd gevonden, dat den Koning ook eindelijk eens eene dochter was geboren. Hoe dit denkbeeld in den loop vu». w;itoita; na's eerste levensjaren heeft doorgewerkt, kunnen nog velen getuigen die zich de aantrekkelijke too- neeltjes uit de jeugd onzer Koningin herinneren. Wilhelmina op 's Vaders knie, is een van de meest bekende en geliefde voorstellingen uit dien eersten tijd. Wat na het verscheiden van den hoogbejaar den kranken Vader de veelgeliefde Dochter ge weest is voor de Koninklijke Moeder en die hooge edele Vrouwe voor Haar, kan hier niet in weini ge woorden gezegd worden. Heel Nederland weet trouwens met hoeveel wijze voorzichtigheid, met welke moederlijke teederheid en vaderlijke zorg en met wat onovertroffen beleid koningin Emma de verdere levensschreden van Neêrlands jeugdige Vorstin heeft geleid, hoe Zij haar gekweekt en gevormd heeft tot ^hetgeen Zij naar veler ge tuigenis is Neêrlands wijze, alom geëerbiedigde en gevierde Koningin. De rijpe vrucht van die moederlijke teederheid en vaderlijke zorg viel Nederland in den schoot, toen de Koninklijke Dochter op achttienjarigen leeftijd zelf de teugels van het bewind in handen nam. Twaalf jaren zijn sinds dien hooggewich- tigen dag voorbijgegaan, jaren die bij al de staat kundige verwisselingen en maatschappelijke ver wikkelingen zeer merkwaardig zullen heeten in de klacht indienen bij den procureur der Republiek en zal ik haar doen aanhouden. Ik weet, dat zij te Parijs bij eene modemaakster is... De po litie zal haar spoedig genoeg vinden... Het is een gevaarlijk schepsel... Zij heeft schriftelijk bekend, dat zij den diefstal gepleegd heeft? Ja, mijnheer, zonder dat had ik haar da delijk doen aanhouden... Met dat stuk heb ik haar in mijne macht... Maar gaat udaarvan iets aan, mijnheer? Zeer veel zelfs... Het is juist die bekente nis, welke ik u verzoek, mij te geven. Juffrouw Delion deed een stap achterwaarts. Stel u volkomen gerust, juffrouw... Ik zou dat stuk niet vragen, als ik daarop geen recht had.... Hoe zoo? Ik kom u betalen. Gij brengt mij de duizend francs, die juf frouw Amanda mij schuldig is J a, Met een jaar ren te daarvan Indien gij dit eischt juffrouw, zal ik ook de rente betalen. Zeker eisch ik dat. Gij zijt in uw recht.-. De intrest tegen vijf per honderd bedraagt vijftig frank.Ik moet u dus duizend en vijftig frank ter hand stellen. Ovicffi nam uit zijne portefeuille een briefje van duizend francs, haalde zijn beurs te voor schijn, nam daaruit twee goudstukken van twin- bladzijden van 's Lands historie. In dat onder menig opzicht veel bewogen tijdperk heeft de Koningin steeds het juiste standpunt ingenomen en hare eigenaardige positie als constitutioneele vorstin ongerept gehandhaafd. Te midden van de ernstige beslommeringen!an haar veelbewogen par- culier leven na eene echtverbintenis te hebben tot stand gebracht, die vooral ook om de bijzon dere positie, waarin de prins-gemaal zou komen, een niet gemakkelijke taak moest worden geacht na een ziekte te hebben doorstaan door heel de beschaafde wereld met angstige spanning gevolgd, •heeft Zij hare plichten als grondwettig Koningin steeds nauwgezet volbracht. Na herhaalde droevige teleurstelling heeft Zij eindelijk aan haar volk ook mogen geven wat met zooveel vurigheid werd afgebeden, met zoo veel spanning werd verbeid een rechtstreeksche opvolgster op den troon. De heilspellende ge boorte van de Koninklijke prinses Juliana heeft niet alleen haren vorstelijken ouders en verwanten gegeven wat zij zoo vurig en innig wenschten maar ook de innige, lang gekoesterde wensch van het Nederlandsche volk vervuld. Onder de nauw lettende oogen harer Koninklijke teeder bezorgde Moeder groeit de Vorstelijke Prinses voorspoedig op en is Zij op hare beurt Neêrlands blijde hope der toekomst. Van de hooge opvatting van hare taak niet alleen als natuurlijke moeder, maar ook als s' Lands alvoorzienende moeder en opperste ge biedster getuigt de tegenwoordigheid onzer geëer biedigde Koningin bij zoo menige gelegenheid waarmeê de eer en het belang des Lands gemoeid "v*toof inAUarUjr vnmvaaa bij zoo menige ramp die 's Lands ingezetenen treft en hare weldadige hulp in zoo menigen nood waar die wordt ingeroepen. Het Kroonjaar schreven wij hierboven. Als wij aldus in vluchtig overzicht nagaan wat het leven onzer veelgeliefde Koningin gedurende de dertig nu afgelegde levensjaren is geweest, dan mogen wij zeker van een kroonjaar spreken. Met ware voldoening mag de verjarende Vorstin aan het eind van het nu voltrokken dertigste levensjaar terugzien op den afgesponnen tijdkring. Maar ook voor haar volk, dat dankbaar beschouwt wat het kostbaar leven van Neêrlands alom gevierde Ko ningin gedurende die dertig jaren is geweest en nóg is, is er zeker alle reden tot juichen op haren hoogen, heuglijken geboortedag. Voor ons, Katholieken, heeft het kostbaar leven dat wij heden tot dertig jaren verlengd zien, reeds daarom bijzondere waarde, omdat wij met onze opvatting, het gezag van* goddelijken oor sprong erkennend, Haar eeren als de draagster van het hoogste gezag, de afschaduwing van Gods macht en majesteit. Maar niet alleen als de vertegenwoordigster van het hoogste goddelijk gezag, maar ook als consti tutioneele vorstin eeren wij Haar, die op de grond slagen in 1813 en 1848 gelegd, heeft voortge- tig en een van tien francs, legde al dit geld op de toonbank en zeide Wees zoo goed mij eene kwitantie te geven, benevens de bekentenis van juffrouw Amanda... Dadelijk, mijnheer- Juffrouw Delion schreef een bewij van beta ling en ging de door haar gewezen- winkeljuf frouw onderteekende schuldbekentenis halen. Ovide las dit stuk, stak het in zijne porte feuille bij de twee valsche wissels van Duchemin, groette juffrouw Delion, keerde naar het hotel „De Ooievaar" terug en bestelde een ontbijt voor twee personen. Dat ontbijt moest juist te elf uur klaar zijn. Vervolgens begon hij de nieuwsbladen te lezen, terwijl hij wachtte op de koynst van den jongen beambte van 't gemeentehuis. Deze laatste had aan den hoofdbeambte toe stemming verzocht en ook gekregen, om zich te verwijderen. Toen het elf uur sloeg, trad hij bij Ovide in het kleine zaaltje, waar zij den vorigen dag ontbeten hadden. Alles in orde? vroeg de Parijzenaar. Ik heb, wat gij wenscht, antwoordde Du chemin. Hij vervolgde, terwijl hij het kostbare stuk uit den zak haalde Ziehier het proces-verbaal zelf van de verklaring van juffrouw Fremy, door mijn oom in zijne hoedanigheid als burgemeester om haar bouwd, die als de eerstoverlevende vrouwelijke spruit van haar aloud geslacht, de liefde van het Nederlandsche volk in hooge mate heeft gewonnen en in haar persoonlijk optreden steeds het gezag heeft weten hoog te houden. Daarom is er overvloedige juichensrede op den hoogen dag, nu wij het kostbaar leven onzer veel geliefde Koningin trots zware beproeving tot dit heuglijk voltrokken kroonjaar verlengd zien daar om danken wij den Albeschikker van 'smenschen lot en bidden wij Hem, dat Hij de dertig jaren van Neerlands Koningin nog met een onafzienbare reeks van heilvolle jaren vermeerderedaarom welt uit elk rechtgevoelig Neêrlands hart, overal waar de roemrijke driekleur wappert, op dezen dag het dankgebed, de smeekbede tevens Leve de Koningin RUSLAND. Naar aanleiding van den aankoop der vier oude Duitsche oorlogsschepen door Turkije en de blijkbaar in dit land op handen zijnde verdere vlootuitbreiding, eischt de Russische »Nowoje Wremja" met nadruk de versterking van de Zwarte Zeevloot en verwijt het Russische Depar tement van Marine.dat het in deze zaak veel te zorgeloos is en de voor deze vloot bestemde som men voor andere doeleinden heeft gebruikt. De vooruitstrevende bladen zijn vrij sceptisch ten opzichte van een hervorming van het Departe ment. In onze bureaucratie is alles lood om oud ijzer, denken zij wellicht. DUITSCHLAND. De »Allg. Nordd. Ztg." schrijft naar aanleiding van de protesten van een deel der pers tegen de Koningsberger redevoering van den keizer, dat deze rede geen regeeringsdaad, maar een persoonlijke meeningsuiting van den monarch was. Als zoodanig ademt het den geest van het plichtsgevoel, steunend op godsdienstigen grond slag, van hetwelk de keizer herhaaldelijk getuigde bij de uitoefening van zijn heerschersberoep, en dat zich steeds bevestigd heeft. Als basis voor deze beweringen, zoo vervolgt het blad, dient dan hoofdzakelijk de passage, waarin wordt gezegd, dat de keizer, zonder acht te slaan op de meeningen van den dag, zijn weg zal gaan. Hij echter zou een slecht koning zijn, die de meeningen van den dag koos tot richtsnoer zijner handelingen. Evenmin ligt in het gewagen van het historisch feit, dat de koningen van Pruisen de kroon niet uit uit de hand der parlementen ontvingen, een geringschatting der volkerenrechten en dervolks- besluiten. Daarmede zou ook niet in overeen stemming kunnen worden gebracht, dat in de redevoering van Koningsbergen ieder in den lande handteekening te wettigen, onderteekend en gestempeld met het gemeentezegel. Ovide nam gretig het papier en las „Ik, Mathurine Fremy te Joigny, departement van de Yvonne, na aan den burgemeester van Joigny. den heer Raoul Duchemin, verklaard te hebben, dat een kind van het vrouwelijke ge slacht, bij mij besteed den 12 April 1861, te mijnen laste is gelaten door de moeder, Jeanne Fortier, die aangehouden en later veroordeeld is voor verschillende misdaden, heb van den «heer burgemeester vergunning gekregen het boven genoemde meisje te brengen in het vondelingen gesticht te Parijs, hetgeen ik ten uitvoer heb gebracht den 6 April van het jaar 1862ziehier de aanwijzingen, die iater zouden kunnen dienen om het kind te herkennen, indien de moeder of een ander belangstellende haar opeischt. Deze aanwijzingen zijn ook ingeschreven in het re gister van het vondelinggesticht. „Met het kind is afgegeven „le. Een hemd, gemerkt J. F. „2e. Een borstrokje, id. „3e. Een paar kousen, id. „4e. Een mutsje, id. „5e. Een wollen omslagdoekje. „6e. Een katoenen deken. „7e. Een wollen deken. „8e. Twee luiers, gemerkt J. F. „Bijzondere kenteekenengeen. „Voornaam van het kind Lucie." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1