Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. tot medewerking aan de welvaart en de vreed zame ontwikkeling van het vaderland wordt uit- genoodigd. Hieruit vloeit ten slotte voort, zoo besluit de »Allg. Nordd. Ztg." haar betoog, dat de vraag, hoe de rijkskanselier zich in dezen zal gedragen, ge makkelijk te beantwoorden is. De rijkskanselier zal den keizer tegen wille keurige uitleggingen en boosaardige verdraaiingen verdedigen, en de regeeringszaken als tot dusverre in algeheele overeenstemming met de kroon blij ven voeren, waarbij alle constitutioneele rechten gewaarborgd blijven. PORTUGAL. Bij de parlementsverkiezingen is tot dusverre de stemmenmeerderheid te Lissabon verkregen door 10 republikeinen tegen de monarchisten en de republikeinen der oppositie. SPANJE. Eenige dagen geleden heette in Bilbao de al- gemeene staking afgekondigd te zijn. Maar nu komt bericht, dat in de vergadering van het be stuur van vakvereenigingen een voorstel tot uit roeping van de algemeene staking met 17 tegen 13 stemmen verworpen is. MONTENEGRO. Een medewerker van het »Berl. Tageblatt" heeft de eer genoten, met nog eenige andere Duitsche collega's, door vorst Nicolaas van Montenegroj den dag voor hij koning zou worden, in audiëntie te worden ontvangen. In zijn toespraak tot de journalisten, zeide de aanstaande koning o. a., dat hij Duitschland, en vooral zijn heerscher, sinds langen tijd bewon derde, zijn politiek zou niet veranderen na den dag van morgen, en zou een vreedzaam karakter blijven dragen. Na deze toespraak liet Nicolaas zijn gasten de plannen der hoofdstad Cetinje toonen, die in 1860 nog maar 26 huizen, en nu reeds 5000 be woners telt. Zaterdag had het Montenegrijnsche leger den vorst een aangrijpende ovatie gebracht, waarbij het opperste legerhoofd gouden eerewapenen in ontvangst moest nemen. Vorst Nicolaas hief de wapenen voor het leger in de hoogte, kuste ze, en kuste daarna eveneens de drie soldaten, die hem de wapenen hadden overhandigd. Daarop had de inwijding plaats van het nieuwe regeeringsgebouw, waarin ook de plechtige pro clamatie tot koning zou plaats vinden, 's Middags kwam kroonprins Alexander van Servië met een groot gevolg te Cettinje aan. Des avonds trok een geweldige fakkeloptocht door de schitterend ge- illumineerde residentie. Het gejubel van het op getogen volk, maakte een onbeschrijfelijke indruk. Ongeveer 20.000 Montenegrijnen in de prach tigste Kleedei üi aclj ten waren in heL kleine Cottinjo te zamen gekomen. JAPAN. Volgens een be jicht uit Washington is de tekst van het inlijvingsbesluit openbaar gemaakt. Het inlijvingsbesluit gaat vergezeld van een ver klaring der Japansche regeering. Daarin wordt gezegd dat de thans van kracht zijnde Koreaansche tariefsbepalingen nopens de in en uitvoerrechten, de thans geldende bepalingen omtrent den kust handel en de vrijhavens op Korea nog tien jaren zullen verlengd worden. De openstelling van Masampo voor den buitenlandschen handel is ingetrokken, terwijl Widjoe voor den buitenland schen handel wordt opengesteld. De Japansche patentwetten worden ook voor Korea geldig ver klaard. De verdragen tusschen Korea en andere mogendheden worden buiten werking gesteld. De verdragen van Japan worden voorzoover zulks doenlijk is op Korea van toepassing verklaard. De vreemdelingen genieten 'op Korea voorzoover de omstandigheden zulks toelaten dezelfde rechten als in Japan. Op deze verklaring volgen acht artikelen. Artikel 1 daarvan zegt dat de Keizer van Korea voorgoed zijne souvereine rechten op geheel Korea aan Japan overdraagt. Artikel 8 zegt dat het inlijvings besluit met den datum der openbaarmaking in werking treedt. De andere artikelen hebben betrekking op bijzonderheden van het beheer. In verdere berichten lezen we dat de onttroonde Keizer ter vergoeding eersthalve den titel van koning zal krijgen. Zooals we reeds vroeger zeiden, zullen de Koreaansche prinsen op voet van gelijkheid met de Japansche worden behandeld. Zij zullen mogen verblijf houden waar ze willen. Hoewel generaal Terautsji, de nieuwe gouver neur-generaal van Korea, verklaard heeft dat er geen ongeregeldheden verwacht worden (zie onder de telegrammen is ons nnmmer van gisteren), heeft de Japansche regeering uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. De Japansche troepen bezetten het gansche land. Seoul ziet er uit als een kamo. Telegrammen en nieuwsberichten in de bladen zijn aan de strengste censuur onder hevig. In West Schotland heeft het gister den geheelen dag gestortregend, hetgeen noodlottige gevolgen heeft gehad. Uit vele districten komeu berichten over overstroomingen en vernieling van de te velde staande gewassen. Glasgow is op vele plaatsen overstroomd. Het water staat op sommige plaatsen 4 voet hoog in de straten. Gelijkluidende berichten komen uit eenige dee len van Noord Engeland. De toestand in de door woudbranden ge teisterde streken der Yereenigde Staten wordt, ten gevolge van den omslag van het weer, aan merkelijk beter, ofschoon op verschillende plaat sen toch nog steeds branden woeden. De De partementen van Oorlog en Marine hebben ge weigerd grof geschut beschikbaar te stellen ten einde »regen te lokken", aangezien de directeur van 't weerbur. verklaart, dat de opvating als zou een zwaar kanonvuur regen veroorzaken, geheel onhoudbaar is. Gaynor, de gewonde burgemeester van New- York, heeft thans het hospitaal verlaten om nog een rustkuur op zijn landgoed te gaan doorbren gen. Van uit Moekden komt het bericht, dat China de Koreaanschen kolonisten in Mantsjoerije heeft uitgewezen en dat Japan, onder bedreiging met repressaille-maatregelen, tegen deze handel wijze protesteert. Bij gelegenheid der vertooning van het dramatisch gedicht van Prins Nicolaas, getiteld »De Tsarina van den Balkan", in den nationalen Servischen schouwburg te Belgrado hebben er woelige tooneelen plaats gehad. Toen het gordijn opging, jouwden en schreeuwden de toeschouwers Trots de tusschenkomst der politie bleven de be toogingen gedurende de geheele vertooning voort duren en werden later nog op straat voortgezet. Prinses Clementine van België vertrekt eer lang naar Engeland om te Farnborough hare tante, keizerin Eugenie, te bezoeken. Prins Victor zal ook binnenkort derwaarts reizen. Men weet dat daar het huwelijk tusschen bei den voltrokken zal worden. De verliezen door de Japansche landbouwers geleden ten gevolge van de laatste overstroomin gen worden officieel geschat op niet minder dan 72 millioen gulden. Tijdens de vespere heeft een ex-pater Fran ciscaan, Beltramini genaamd, in de St. Pieter te Rome eenige schoten gelost. Een algemeene op schudding ontstond, die eerst tot bedaren kwam, toen Beltramini gearresteerd was. Op het politiebureau verklaarde de man, dat hij enkel en alleen geschoten had om de aandacht op zich te vestigen en daardoor weer in zijn priesterlijke bediening hersteld te worden De magazijnen van de naamlooze vennoot schap Antwerpsche oliefabrieken te Merxem bij Antwerpen zijn gisteren door een brand grooten- deels vernield. De schade is aanzienlijk, maar wordt door verzekering gedekt. Volgens de Turksche dagbladen heeft de Bond voor de zeevaart een nieuw pantserschip in Duitschland besteld. De beide laatst aangekochte te. torpedojagers zijn aangekomen. Uit St. Petersburg wordt aan het sBerliner Tageblatt" gemeld In marine-kringen wordt ver- aokerd, dat iict itu»öiöchtj vloot der zw&rte zee, ter zake van de jongste vermeerdering der Turk sche vloot, zeer waarschijnlijk zal versterkt wor den met vier groote pantserschepen. Twee daar van zullen te Nicolaieff en twee andere te Sebas- topol op stapel worden gezet. Bovendien zal de vloot hog met twintig torpedojagers worden aangevuld. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is gisteren om 5 uur 4 in een salonrijtuig te Apeldoorn aangeko men. H. M. de Koningin, die vroegtijdig aan het station was gekomen in een a la Daumont be spannen rijtuig, vergezeld door baronesse Rengers en zuster Marting, met het Prinsesje op haar schoot, reed, na de mededeeling van den burge- meeste, dat de trein vertraging had, stapvoets rond, enthousiast door het publiek begroet. Na een rit door het Sophiapark keerde het gezelschap weder naar het station terug. In een volgrijtuig zat graaf Schimmelpenninck. Inmiddels was de trein aangekomen en was het salonrijtuig naar het eerste perron gereden, waar de Koningin Hare Moeder hartelijk begroette. Vervolgens nam men in het rijtuig plaats, waar de Koningin-Moeder het Prinsesje van de pleeg zuster overnam en op Haar schoot plaatste. Langs den weg door de dorpstraat en de Loolaan en bij het Loo was veel publiek, dat den stoet har telijk begroette. Het Prinsrsje wuifde met haar handje terug. HH. MM werden bij aankomst aan het paleis door den hofmaarschalk ontvangen. Het Prin sesje stapte tusschen de beide Vorstinnen het pa leis binnen. Geboorte-gedenkteeken Prinses Juliana. Het gedenkteeken ter herinneriug aan de ge boorte van Prinses Juliana, op het Juliana van Stolbergplein te 's Gravenhage, zal niet onwaar schijnlijk door H. M. de Koningin persoonlijk worden onthuld, eenige dagen voor de opening van de Kamers der Staten-Generaal. Koninginnedag. De ministers en departementshoofden begeven zich a.s. Woensdag naar het Loo ter deelneming aan het gala-dejeuner op Koningin's verjaardag. De Woningwet. Men meldt uit 's-Gravenhage Met Grand Prix werd bekroond de inzending op de Brusselsche tentoonstelling van het college van bijstand, bedoeld bij art. 35 der Woningwet. De inzending bestaat uit een verzameling van plannen van arbeiderswoningen, met rijkshulp gebouwd, met daarbij behoorende flnancieele toe lichtingen. Zooals bekend, is genoemd college belast met het geven van advies aan de regeering voor het verleenen van voorschot uit 's rijks kas voor arbeiderswoningbouw. Reproducties van bedoelde plannen en toelichtingen zijn met verdere gegevens, op deze werkzaamheid betrekking hebbende, in een boekwerk vereenigd, dat op 't bureau van den secretaris, mr. H. J. Romeijn, is verkrijgbaar gesteld. Accyns op gedistilleerd. Staatscourant no. 202 bevat een Koninklijk Besluit van den 15den Augustus 1910 betreffende het toestaan van afwijkingen van het bepaalde bij de artikelen 12 en 128 der wet van 20 Juni 1862 (Staatsblad no, 62), houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedis tilleerd. Intern, vereeniging voor de visschery. Op 25 dezer is te Brussel definitief opgericht de Association internationale de la Pêche. Tot leden van het bestuur werden voorloopig gekozen J. M. baron von Bernuth, te Antwerpen markies De Kontreras, te BrusselVan Overberg, te BrusselOlsen, te Grimsby, voor Engeland markgraaf Dasaay, voor Hongarijedon Anglada y Rada, voor Spanjemr. A. J. F. Fokker, voor Nederland consul-generaal Croizier, voor Frank rijk, en G. Boiders voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het doel der vereeniging is de bevordering van alle belangen met de visscherij in verband staande in den meest algemeenen zin. (N. R. Ct.) Minister Heemskerk. Minister Heemskerk wordt heden van zijn buiten- landsch verlof terugverwacht. Mr. De Jough. De ïMsb." meldt thans als zeker dat het lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V, mr. A. De Jong, met de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal als zoodanig zal aftreden. Dit is een gevolg van de aanvaarding door mr. De Jong van de benoeming tot wethouder van Rotterdam. Gemeentelijk belastinggebied. De commissie uit de Tweede Kamer van voor bereiding van het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied zal den 22en September en volgende dagen vergaderen. Onderscheiding. Als een blijk van bijzondere onderscheiding ïmret giootc veraiensien, neett z. u. ae raus aan mejuffrouw M H. E. Debrus, adjunct-directrice van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam, ter gelegenheid van haar 25-jarig feest het eerekruis verleend »Pro Ecclesia et Pontifice". Een veroordeeling. De correspondent van het »Het Hbld." te Batavia seint, dat mr. Vorstman te Nakassar, veroordeeld is tot zes maanden hechtenis wegens valschheid in geschrifte. Ontslag Nathans. Zooals wij reeds vroeger hebben meegedeeld, werd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij eenigen tijd geleden ontslagen de ambtenaar N. Nathans, werkzaam te Rotterdam, in verband met het feit, ckit hij een voor de directie dier maatschappij beleedigend artikel had geschreven in het orgaan der Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, getiteld »Een succes voor den Bond van Orde", waarin hij de directie der maatschappij verweet, in zaken 't personeel betreffende, vaak aan den leiband van den Bond van Orde te loopen. Dit succes van den Bond van Orde doelde op zijn overplaatsing naar Salzbergen, hetgeen een strafmaatregel der directie was, daar hij op vergaderingen en op andere wijze propaganda maakte voor de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, een vereeniging. welke door haar optreden vóór en tijdens de bekende spoorwegstakingen zich het ongenoegen der H. IJ. S.-M. op den hals had gehaald. Het artikel in het orgaan der bovenbedoelde vereeniging was blijkbaar de druppel, welke de maat deed overvloeien en onmiddellijk volgde zijn ontslag, zonder het praedicaat ïeervol" en. zonder de uitkeeringen, waarop de ambtenaren bij de opzegging van deu dienst door de directie recht hebben. Nathans vroeg omtrent een en ander de beslissing van een scheidsgerecht aan. Door de directie der H, IJ. S. M. werden tot leden van dit scheidsgerecht benoemd de beide hoofd ambtenaren, de heeren mr. Van Manen en Baron, terwijl Nathans benoemde twee zijner collega's, de heeren Gosschalk en Klein Lankhorst. Als voorzitter werd door de regeering aangewezen de heer mr. J. B. Peyrot, lid van den raad van toezicht op de spoorwegen. Dit vijftal heeft thans de geheele zaak onderzocht en kwam Zaterdag met het onderzoek gereed. De commissie overwoog, dat het optreden van Nathans zekerlijk de actie van de Hollandsche Spoor, om hem oneervol te ontslaan, rechtvaar digde, zoodat het ontslag zonder het praedicaat ^eervol" gehandhaafd blijft. Tot, goed begrip van zaken, diene hierbij nog, dat het opzeggen der dienstbetrekking een onaan vechtbaar recht der directie is, zoodat alleen de commissie had te beoordeelen of het gemotiveerd was, eerstens, dat hem dit ontslag zonder toe voeging seervol" werd verleend, tweedens, dat hem geen uitkeering werd gedaan. Wat dit tweede punt betreft, overwoog de com missie, dat de handelingen van Nathans, die overigens een goed ambtenaar was geweest, niet van dien aard waren, dat hem hierdoor een uit keering zou mogen worden onthouden en bepaalde daarom, dat de directie hem een som van f525 zou moeten uitkeeren. Esperanto. De Nederlandsche R. K. Esperantistenbond »Nederlanda Katholiko" hield Zondag te 's Gra venhage zijne eerste algemeene vergadering. In de fraaie ruime kapel der eerw. Zusters van den H. Carolus Borromeus aan de Prinsengracht werd door den weleerw. heer Richardson, uit Brussel, president van den R. K. Wereldbond, ter intentie van de Bondsleden eene H. M. is opge- dragenZ. D. H. de Bisschop had goedgunstig toegestaan, dat de leden die deze H. Mis bijwoonden (in een niet openbare kapel)- daarmede voldeden aan hun Zondagsplicht. De eerw. heer Richardson hield onder de H. Mis een vlot uitgesproken preek in de wereldtaal, terwijl na de H. Communie van den celebrant nagenoeg alle aanwezigen tot de H. Tafel naderden. Na het gezamenlijk ontbijt te 12 uur werd ten 1 ure in de Vereeniging" Willemstraat met de werkzaamheden aangevangen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de zeereerw. heer L. J. J. M. Poel, heette in 't bijzonder den zeereerw. heer Richardson welkom en wees op den toenemenden drang naar een algemeene wereldtaal, waarvan de noodzakelijkheid weer was gebleken op het laatst gehouden internationalionaal congres voor de opvoeding van het kind. Onder algemeen applaus verkreeg hierop de zeereerw. heer Richardson het woord, die de groeten overbracht der Belgische en tevens der Londensche Esperanto-vereenigingen. Aan de Londensche »fratoj" zou een dankschrijven wor den gericht. Uit het jaarverslag door den eersten secretaris, de heer H. B. van Zwet, uitgebracht bleek, dat de vereeniging, op de stichtingsvergadering begonnen met ongeveer 100 leden, thans na een 1 jaar 763 leden telt, waarven 554 behooren tot de 12 af- deelingen van den Bond, de overige algemeene leden zijn. De rekening van den tweeden penningmeester, den heer F. H. W. Eibers, sloot met een tekort van f297.92Jj. Na eenige discussie werd de be grooting voor 1910—1911 vastgesteld op f 752 aan ontvangsten en f711 aan uitgaven (znnóar het thans bestaande nadeelig slot). De bestuursverkiezing, noodig geworden door de goedkeuring der statuten, had tot uitslag, dat de aftredende leden, de zeereerw. heer L. J; J. M. Poell en de heeren J. P. L. Niesten, H. B. van Zwet, Joh. Lüneman, J. N. J. Smulders en G. van Poppel werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer F. H. W. Eibers, die niet meer in aan merking wenschte te komen, werd aangewezen luitenant van Erp te Breda. Aangenomen werd daarna een voorstel der af- deeling 's-Hertogenbosch In plaatsen waar een afdeeling is gevestigd, worden geen algemeene leden erkend. Een tweede voorstel van 's-Hertogenbosch, de wenschelijkheid uitsprekende, dat alle afdeelingen zich aansluitende bij de plaatselijke comité's voor Kath.Soc. Actie werd zonder stemming aangenomen. De afdeeling Schiedam stelde voor het laten drukken en verspreiden van proganda-middelen als aanplakbiljetten, reclamekaarten en kalenders. Wegens de groote kosten die de kas onmogelijk kan dragen, moest het hoofdbestuur afwijzend preadviseeren waarom Schiedam het voorstel introk. Nadat bij de rondvraag nog verschillende zaken waren besproken, ook in verband met het tweede internationale Esperantistencongres in 1911 in Den Haag te houden, werd de vergadering met den christelijken groet gesloten. Den leden werd daarna ruimschoots de gelegenheid geboden met elkander kennis te maken en zich te oefenen in het spreken van het Esperanto. Nadat zij geza menlijk waren gefotografeerd, werd namelijk in met Esperanto-vlaggen versierde en door Espe- rantojsprekende conducteurs begeleide trams, naar Scheveningen gereden, waar een bezoek werd gebracht aan de Pier. Het uitstapje was even gezellig als het gemeen schappelijk diner, waarmede de dag besloten werd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Augustus 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.4 te Coruna. Laagste barometerstand 749.8 te Stornoway. Verwachting tot den volgenden dagmatige meest zuid-westelijke wind, zwaarbewolkt, moge lijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 6 September des namiddags 2 uur ten Raadhuize.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2