Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 33ste Jaargang. Donderdag 1 September 1910. No. 9804. Officieele berichten. Kennisgeving. Bnitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost VOO'? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- Btraat 50 en bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN? Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer, Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeljjk advertöeren worden uiterst bit Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 203 der Gemeentewet, doen te weten, dat de Begrooting van de in komsten en uitgaven dier gemeente voor het dienst jaar 1911, op den 31sten Augustus j.l. den Raad is aangeboden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar verkrijg baar gesteld is. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lsten September 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. LUIK, L. S. RUSLAND. Stolipin, de minister-president, heeft in gezel schap van den minister van landbouw over Mos kou een dienstreis naar de Wolga-gouvernementen en West-Siberië aangevangen. SPANJE. Verscheidene fabrieken te Bilbao zijn gesloten. Het lage gedeelte der stad is door de militaire macht bezet, de hooggelegen wijken zijn afgezonderd. Wegens beleediging van en aanvallen op de ge wapende macht zijn tal van personen in hechtenis genomen. Politie en gendarmen doen voortdurend charges. Te Bilbao aankomende schepen hebben last ont vangen naar andere havens te gaan. Verscheidene schepen moesten in ;ballast vertrekkenandere Zljn door de bemanning verlaten. De zetters van een dagblad hebben ook het Werk gestaakt. De onlusten houden aan. verspreid, dat bij Ceuta een Spaansch achterland zou gevormd worde, dat Tetuan en de omgeving zou omvatten. In Tetuan hebben deze geruchten groote op schudding onder de inboorlingen te weeg ge bracht. PERZIë. De commissaris van politie te Teheran, en de aanvoerder der Baktiaren, Serdar Bahadur, hebben hun ontslag ingediend, omdat zij met den minis ter van oorlog in twist geraakt zijn over de be taling van de soldij. Reschid us Sultan, de leider der opstandelingen in het Zuiden, is voor de regeeringstroepen op de de vlucht gegaan. ITALIë. In de provincies Foggia en Bari zijn de laatste uur voorgekomen 12 gevallen van cholera, 1 verdacht geval en 15 sterfgevallen, waaronder 4 flders van vroegeren datum. GRIEKENLAND. Een vertegenwoordiger van de «Matin" heeft te °me een onderhoud gehad met Venizelos, het °ofd van de Kretenzer regeering, die zooals men ^Veet, te Athene tot volksvertegenwoordiger geko- ^en is. Ik weet nog niet, zeida Venizelos, of ik et mandaat, dat de kiezers te Athene mij willen Overtrouwen, zal kunnen aannemen. Ik zal het Oker niet aannemen zoo er eenige kans op com- P 'caties uit voorkomt. En ik bedoel natuurlijk 'nnenlandsche combinaties en niet internationale, ant deze laatste kunnen niet voorkomen. Ik en Griek en mijn vader is achttien jaar uit *eta verbannen geweest, omdat hij Griek was. aar daar ik er natuurlijk niet over denk mijn f euw mandaat te aanvaarden, zonder eerst mijn ,"nctie als hoofd der Kretenzer regeering neer te Sgen, kunnen er geen buitenlandsche compli- st voorkomen. Maar ook van een binnenlandsch t^a Punt bezien, zou ik nimmer aanleiding tot Qedijkheden willen geven. Ik ga dan ook naar Kr ^eta om mijn vrienden te raadplegen en met bn tegenstanders te praten. Daarna zal ik een issing nemen, die dus geheel zal afhangen van bet °PVatting del verschillende partijen. Zoo ik ik aangeboden mandaat aanvaard, dan heb aarmee slechts één bedoeling: mede te wer- j, tot den volkomen vrede voor Griekenland en In een Maandag te Hamburg gehouden ver gadering van het verbond van metaalbewerkers is medegedeeld, dat men wel niet gelooft, dat de patroons tot een algemeene uitsluiting van de metaalbewerkers zouden overgaan, maar dat men ook op dat geval voorbereid was. Verder werd medegedeeld, dat de Berlijnsche werklieden bij de riolen reeds een som van 250,000 mk. voorde Hamburgsche stakers hebben toegestaan. De sta kers, die vroeger niet bij een vakvereeniging aangesloten waren, maar naderhand lid zijn ge worden, zullen, met inging van de vierde week van de staking, ook een ondersteuning ontvangen, ten bedrage van de gewone ondersteuning, d. i. 7 mk. in de week. Naar Reuter's telegraaf-agentschap verneemt, is het bij alle ziektegevallen in het landspolitiedistrict Berlijn niet gebleken, dat men daarbij ten rechte aan cholera gedacht heeft. Aerenthal en Giuliano hebben gister-ochtend te Salzburg weer een vrij langdurig onderhoud gehad. naar buiten en inwendig. r MAROKKO. bezet!"61'1 wordt> dat de Spaansche regeering het sterk mgs£andzoen van Ceuta aanmerkelijk ver sterk1 *'eeft> De bezetting is reeds 15.000 man °p en de barakken, die in de laatste dagen zijn l5°nno°k^en' kunnen in KevaI van nood nog O t ^nschappen herbergen, veelh iZidn daar in den laatsten Hjd groote hoe- aan q, 60 00l '0Ssmateriaal en transportmiddelen nietf 0men- *s vooral de versterking derge- gendh6^011' d'6 de a'£emeene aandacht der mo- ëat j e„en Dekken. Hieruit toch wordt besloten Wecrp6 Paniaarden het plan hebben strategische n aan te leggen Het gerucht werd zelfs Te Apeldoorn. Te Apeldoorn en Het Loo is Koninginnever jaardag weer op echt feestelijke wijze gevierd, dank zij ook het initiatief der Oranjevereeniging. (Als naar gewidonte werden de felicitatie-regis ters ten paleize gistermorgen druk geteekemd. Aan H. M. de Koningin werden 'bouquetton aangeboden namens de gemeente, de Oranjevereeuiging, V. V. V. en Naar Apeldoorn, terwijl ook de paleis departementen fraaie bloemstukken zonden. Te 10 uur trok de optocht der schoolkinderen, waaraan 5000 jongens en meisjes deelnamen, voorafgegaan door 't hoofdbestuur der Oranje vereeuiging en begeleid door drie muziekkorpsen 't stedelijk orkest uit Bochum, de Harmonie en WilHelmina, door de Loolaan naar 't bassecour vaft hêt paleis, waar voor de Koninklijke fa milie werd gedefileerd. In den stoet werden vaan dels en vlaggetjes meegedragen. Pe Koningin, de Prins en de Koningin-Moeder bevonden zich op het bordes, Prinses Juliana zat in een rieten kinderwagen, waarnaast een hofdame. De Koningin wuifde de kinderen met hand en zakdoek toe. Nu en dan wuifde ook het Prinsesje. Wegens den omvang van den stoet word er vlug gemarcheerd. Onder de kinderen waren er uit de buitenbuurten soms geheel© klas sen op klompjes. Tijdens het voorbijtrekken had zich het dtedelijik Bochumer orkest voor het hek van het bassecoifr opgesteld. Duizenden, ook uit de omgeving, woonden het diefilé bij. |Omistuwd door een groote menigte, ging de optocht hierna onder gezang langs den kortsten weg naar het feestterrein aan den Deventerweg, met vele kramen, draaimolens en andere verma kelijkheden. Vanwege de Oranjevereeniging wa ren aan de 5000 kinderen hons voor versnape ringen en de draaimolens uitgereikt. f Tegen 4 uur gistermiddag brachten de Konin ginnen met den Prins in een k la Daumont bespannen rijtuig een bezoek aan het feestterrein werden zij overal door een talrijke menigte begroet en aan den ingang ontvangen door den burge meester en het hoofdbestuur der Oranjevereeniging. De muziek speelde volksliederen. Vergezeld van bet bestuur ging het stapvoets over het terrein tusschen de dicht opeen staande menigte. Nadat bouquetten aangeboden waren door een dochtertje van den burgemeester aan H. M. de Koningin en door een dochtertje van het bestuur lid Taconis aan de Koningin-Moeder reden de vorstelijke bezoekers eerst over het middenterrein, waar stilgehouden werd bij de draaimolentent, daarna langs het veld, waar kinderspelen plaats hadden. Telkens werd even stilgehouden. Ook voor de tribune van het terrein voor de volks spelen hield het rijtuig stil. Tusschen twee elf tallen werd daar een voetbalwedstrijd gespeeld. Verder voerden meisjes een Juliana-hulde uit, bestaande uit vlug oranje vlaggetjes met een J. van stokken trekken en in draf weer terug en daarop bevestigen over een afstand van 50 meter. De Koninginnen en de Prins werden overal geest driftig toegejuicht. Bij het vertrek dankte H. M. de Koningin den voorzitter, den heer J. van Raven horst, en de bestuurleden voor het geleide en verklaarde Zij met veel genoegen een deel van het feest te hebben bijgewoond.«Ook H. M. de Konin gin-Moeder en Z. K. H. de Prins dankten voor het bezoek. Onder het gejuich der menigte reed men langs den Deventerweg naar het paleis door de bevlagde straten van Apeldoorn. De rit over het terrein duurde ditmaal langer dan verleden jaar. aan, tusschen die twee plaatsen een spoorlijntje aan te leggen. En dat lijntje is in aanbouw. «Met een wantrouwenden blik op het groote militaire kamp aan de overzij van de grens," zoo besluit Maxwell zijn artikel, dat hij met een kaart van Nederland, België en Westelijk-Duitschland Verlucht, waren de Belgen eerst schuw en recal citrant, maar hun oppositie werd overwonnen. Binnen een paar maanden is deze zeer belangrijke ]ijn Malmedy-Stavelot gereed, en een nieuwe, gewichtige militaire lijn in België zal onder Duitsch- land's controle staan. Het geheim van Borkum. Dit opschrift, aangevuld met de ondertitels «Duitschland en Nederland" en «Een bedreiging en haar vervulling", zet de «Daily Mail" van 29 Aug. boven een artikel van de hand van "William Maxwell, waarin deze de Duitsch-Belgisch-Neder- landsche verhoudingen tracht te schilderen: Hij laat aan die schildering voorafgaan een frag ment van de zaak-Van Heeckeren, waar deze in directe betrekking staat met den beweerden kei- zer-brief (het al of niet bestaan, daarvan acht de schrijver overigens van geen gewicht), vertelt dan, dat hij Borkum bezocht heeft, vóór de twee ge arresteerde Engelschen die er wegens spionnage in moeilijkheden raakten en verklaart vervolgens «Holland's en België's onafhankelijkheid is ons eerste en grootste belang. In de handen eener vijandige mogendheid zou Nederland een geladen pistool zijn, op het hart van het Britsche rijk gericht." Waarna breedvoerig betoogd wordt, dat Duitschland in geen geval Holland mag kunnen overmeesteren. Engeland moet er dus vooral voor waken, dat de gezagsweegschaal in Noord-Weste lijk Europa in evenwicht blijft. Maar, zegt William Maxwell, die weegschaal is zonder eenigen twijfel aan het wankelen gebracht. Het is duidelijk, zegt hij. dat op Borkum, te Em- den en Malmedy, om alleen deze drie gewichtige punten te noemen, hard wordt gewerkt aan de versterking van Duitschland's positie, ten aanzien van Holland en België. «Achttien maanden geleden," aldus de schrijvei^ «bevond ik mij te Emden, en ik zag er niets, dat de verhaaltjes rechtvaardigde, die over dit ge wichtige strategische punt .werden geschreven. Maar een paar maanden geleden is Duitschland begonnen er een breeder dok te bouwen, en de haven te verbreeden. De toegang tot die haven is thans zeer vergemakkelijkt." Vervolgens wijdt Maxwell uit over het strate gisch gewicht van den Dollart dat hij als Holland 's zwakke punt beschouwt. En niet alleen uit han delsoogpunt besteed. Duitschland zooveel geld en tijd, om de waterwegen naar den Dollart te ver beteren. «Wat Borkum betreft," zoo gaat de schrijver voort, «dat was jaren lang een bekend bad-eiland, maar de dag is niet ver, dat het een basis zal zijn voor vlootoperaties. Het wemelt er van schild wachten, loodsen voor artilleristen, borden met «verboden." België acht de schrijver een beslist onzijdigen staat. Maar de mogendheid, die er in tijd van oorlog vasten voet krijgt, bezorgt zich hierdoor een ontzaglijk voordeel. Duitschland nu bezit al verscheidene concentratie-lijnen aan de Belgische grens en heeft nu pas weer een spoorlijn van Aken naar het groote manoeuvreveld te Elsenborn aangelegd, die bijna parallel loopt met België's oostelijke grens. Dit is ongetwijfeld een militaire lijn, meent Maxwell. Van Weimar gaat een enkel lijntje naar Malmedy, dat vroeger per diligence verbinding had met de Belgische grensplaats Sta- velot, maar Duitschland drong er bij België op Statistiek der werkloosheid. Door het Centraal Bureau der Statistiek zal weldra uitvoering worden gegeven aan het voor nemen om maandelijks nauwkeurige gegevens te verzamelen omtrent de werkeloosheid der arbei ders, welke van hun vakorganisaties naar vaste regelen uitkeering ontvangen ingeval van werk loosheid. Daar de vakorgansaties, welke geen uitkeering ingeval van werkloosheid verstrekken, vaak niet in staat zijn het juiste aantal hunner werkloozen op te geven, moet het onderzoek voor- loopig beperkt blijven tot de werkloosheid in die vakorganisaties, welke hun leden wel uitkeering verstrekken. De gegeven nopens de werkloosheid in de or ganisaties, welke bij een gemeentelijk werloozen- fonds zijn aangesloten, worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzameld door tus- schenkomst van laatstgenoemde instellingen. Thans zijn de besturen van de organisaties, die niet bij een gemeentelijk werkloozenfonds zijn aangesloten, voor zoover zij althans aan het Bu reau bekend waren, uitgenoodigd opgaven omtrent de werkloosheid hunner leden rechtstreeks aan het Bureau in te zenden. teneinde periodiek een zoo volledig mogelijk overzicht te kunnen geven van den omvang der werkloosheid, worden die vakorganisaties, welke aan hun leden naar vaste regelen uitkeering ver strekken bij werkloosheid en welke nog geen uitnoodiging tot medewerking ontvingen, dringend verzocht hun adres nauwkeurig op te geven aan het Centraalbureau voor de Statistiek (Afdeeling voor Arbeidsstatistiek), Anna van Saxenstraat 1719, 's-Gravenhage. (Dit verzoek wordt niet gericht aan de vakvereenigingen, welke bij een gemeentelijk werkloozenfonds zijn aangesloten. Genoemd bureau zal de kaarten, waarop de gegevens verzameld worden, voor de eerste maal in den aanvang van October aan de betrokken organisaties ter invulling toezenden. De aldus over de maand September verkregen opgaven zullen gepubliceerd worden in de afle vering van het Arheidsblad (Maandschrift van het Centraal Bureau voor de statistiek) welke den laatsten October a.s. verschijnt. De wereldprocuratiehouder van onze diplomaten. De Haagsche correspondent van de «L. Ct.'> schrijft Zooals wellicht niet algemeen bekend is, trad de vroegere chef van de afdeeling comptabiliteit aan het departement van Buitenlandsche Zaken tevens op als verzorger van de financieele verte genwoordiging in het buitenland. Te dien einde was dezen hoofdambtenaar door onze diplomatieke en consulaire vertegenwoordi ging procuratie verleend om voor hunne vorde ringen voor voldaan te teekenen en de hun toe komende gelden te ontvangen. Vandaar dat in kringen, waar een en ander be kend was, wijlen den referendaris De Lorm ook niet oneigenaardig de titel van wereld-procuratie houder werd gegeven. Naar ik hoor is, in verband met vroeger in de Tweede Kamer bij de behandeling der beo-roo- ting voor Buitenlandsche Zaken gemaakte bezwa ren, dit lucratieve bij-baantje, waai aan een half ministerstractement vast zat, niet op den opvolger van den heer De Lorm overgegaan. Minister De Marees van Swinderen heeft met dit verbod uitvoering gegeven aan de toezegging, indertijd door zijn ambtsvoorganger Van Tets van Goudriaan in de Tweede Kamer gedaan. Hoewel, naar ik vernam, onze diplomatieke vertegenwoordigers den ouden toestand liever hadden zien bestendigd, is 't alleszins billijk, dat aan dezen eigenaardigen toestand een einde is ge maakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1