Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. staten en twee-en-dertig redevoeringen achter den rug. Te Denver in Colorado, waar hij kort ge leden sprak, hebben meer dan honderdduizend menschen hem toegejuicht en als we een bericht in de Temps mogen gelooven, dan heeft de heer Roosevelt in een station tusschen Cheyenne en Denver, 's ochtends in de vroegte in nacht gewaad tot de bevolking gesproken, die hem toen reeds stond op te wachten. Maar Teddy was heel boos over de onbescheiden fotografen der dag bladen, die hem wel foei ook in dat intieme costuum gekiekt hebben. Een heden door ons uit New-York ontvangen telegram meldt, dat Roosevelt, het woord voe rende te Denver, volgens de bladen de conserva tieve uitspraken van het hooggerechtshof heeft aangevallen. Hij zeide, dat de regeering niet toe moest laten, dat er tusschen den staat New-York en de bondswetgeving een onzijdig gebied be staat, dat een wijkplaats is voor trust-magnaten, die tegen het openbaar belang wenschen te handelen. De democratische burgemeester van Denver be toogde, dat de 'groote meerderheid der republi keinen in het westen en vele democraten niet te vreden zullen zijn, voor Roosevelt weer tot presi dent verkozen is. Waarschijnlijk heeft Roosevelt in zijn redevoe ring gedoeld op de uitspraak van rechter Gofï te New-York, die Jeen groote kleermakers-werksta- king, waar wel 75,000 menschen bij betrokken waren, onwettig verklaarde, omdat het hoofddoel der staking was, arbeiders, die geen leden zijn van de vakvereenigingen, niet in de werkplaatsen toe te laten. Belangrijke en interessante proefnemingen aldus wordt uit Londen aan de «Matin" geseind, hadden in het Kanaal plaats met het doel te on derzoeken hoe een modern oorlogschip in staat is zich tegen een aanval van een aeroplaan te verdedigen. De «Adventure" begaf zich met eenige man schappen der aeronautische sectie van Aldershot aan boord, in open zee, en loste daar kanonscho ten op een vliegende schijf van nieuw model. Op deze wijze hoopte men er zich rekenschap van te kunnen geven wat een schip zou kunnen doen om zich te beveiligen tegen een aeroplaan, die snel en op groote hoogte manoeuvreerde. Men meldt uit Bombay dat wegens de hooge katoenprijzen en de algemeene malaise in den handel, van af 30 September zeven katoenfabrie- ken zullen worden gesloten. Door dezen maatre gel staan 7000 arbeiders 'op straat en men vreest, dat nog een aantal andere fabrieken dit voorbeeld zal volgen. De Fransche kamer van koophandel te Londen, heeft eergisteren een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken,, dat de Fransche en Engelsche regeering zoo spoedig mo gelijk onderhandelingen zouden aanknoopen om een verdrag te sluiten, waarbij het briefport op 1 penny (10 centimes) wordt vastgesteld, President Fallières is voornemens, met Briand, den premier, en generaal Brun, den mi nister van oorlog, op 14 September de groote legermanoeuvres in Picardië bij te wonen, Aan deze manoeuvres zullen 4 luchtschepen en 12 vliegtuigen deelnemen. Daarna begeeft de presi dent der republiek zich naar St. Nazaire, om weer in gezelschap van den heer Briand en dan met den minister van marine de in aanbouw zijnde slagschepen in oogenschouw te nemen. Van St. Nazaire begeeft de heer Fallières zich, geëscorteerd door het Noordzee-eskader, naar Bordeaux, waar hij, volgens de Matin, door een Spaansch eskader begroet zal worden. Bij de balie te New-York is een aanvrage 'ngediend tot schrapping van den advocaat Joseph H. Choate, gewezen ambassadeur te Londen en atgevaardigde ter Haagsche Vredesconferentie. Deze aanvrage is, volgens de sMatin", ingedient door den heer James Watts, die in 1885 een drietal advocaten, waaronder Choate, opdroeg te gen de heeren Walter en Weston een actie voor een schadeloosstelling van 350.000 dollars tevoe ren. Watts verraste op een goeden dag Choate, toen hij met een vertegenwoordiger van Weston onderhandelde, die hem 50,000 dollars zou heb ben aangeboden, indien hij een minnelijke schik king wilde treffen. Verder worden Choate en zijn beide collega's beschuldigd 3000 dollars van den heer Watts te hebben achtergehouden. En ten slotte beweert Watts door Choate's nalatigheid bij een ander proces een gedeelte van zijn vermogen verloren te hebben. De zaak baart opzien. Het is te begrijpen. De onderhandelingen te Berlijn tusschen Duitschland, Engeland en België gevoerd over een nieuwe grensregeling in de streken derAfri- kaansche meren, hebben tot een alle partijen be vredigende oplossing geleid. Volgens de laatste berichten, gaat de burge meester van New-York, die, zooals men weet, onlangs het slachtoffer werd van een aanslag, met den dag vooruit. De dokters oordeelen, dat een operatie tot verwijdering van den kogel niet noo- dig is. nieuwe haven aan den Eemsmond en de verster king van Borkum voor Engeland van bijzonder belang zijn, omdat ze 's keizers machtige vloot eventueel nader brengen tot de Britsche kust. Voor ons land beteekent het, volgens Maxwell, niet veel, omdat in geval van een oorlog met Duitsch land onze oostelijke landgrens toch openstaat. «De eenig reden voor Engeland om ooit een invasie in Nederland te doen," aldus de schrijver, «zou zijn, om de integriteit en de onafhankelijk heid van dat land te handhaven. Bij Duitschland daarentegen is de drijfveer 't bezetten van grond gebied, ter verkrijging van enorme strategische en commercieele voordeelen. Alles bij elkaar geno men, komt het den schrijver voor dat de kustver dediging, gelijk die door den keizer werd aanbe volen, eerder door Duitschland dan door Neder land zou worden gebruikt en zou moeten dienen als schild tegen Engeland's pogingen, om Hol land's en België's onafhankelijkheid te herstellen. Maxwell beweert, dat men in Holland meer vrees voor Duitschland dan voor Engeland koestert. Duitsche interventie wordt angstig geweerd en en dit is dan ook wel de reden, dat men niet protesteerde, toen de Eems in een Duitsche ope ratie-basis werd omgezet. Maxwell deelt dan verder mee, dat het bezit van den Eemsmond twijfelachtig is. In de neutra- liteitsregulatie van 1870 zegt Duitschland dat de wateren binnen haar gebied liggen, terwijl in de officieele Duitsche oorlogsgeschiedenis' gesproken wordt van het half-neutrale kanaal aan den Eems mond. Verder beweert de schrijver, dat het ka naal links van het diepste vaarwater in Holland als Nederlandsch grondgebied wordt beschouwd. Hoe het ook zij, van strategisch standpunt bezien is de Eems een Duitsche stroom en een Duisch oorlogsschip zou zeer goed de zee kunnen bezetten, zonder de Hollandsche neutraliteit te schenden. Vervolgens Borkum's versterking besprekend, zegt Maxwell, dat Duitschland daarvan een tweede Helgoland wil maken met het doel, den Dollart- mond te beschermen en de blokkade te voorkomeni Borkum is bestemd als wachtpost voor de nieuwe operatie-basis. Holland moet dit alles, volgens Maxwell, toelaten, omdat haar rechten op deze wateren miniem zijn. Voorgesteld werd in Delf zijl, dat vlak tegenover Emden ligt, torpedobooten te stationneeren, doch die zouden niet anders dan politiewerk kunnen verrichten, redenen waarom het plan verworpen werd. Na uiteengezet te hebben, dat het zonder schen ding der Nederlandsche neutraliteit schier onmo gelijk is, dit Duitsche operatieveld aan te vallen, besluit Maxwell zijn tweede artikel met de zeer ernstige vraag, of het Nederlandsche volk ook thans nog in geval van nood die stoutmoedigheid en zelfopoffering aan den dag zou leggen, welke het toonde den oorlog met Spanje, dan wel of het, als bij meer dan een kritiek geval geschiedde, zou aarzelen en daardoor verliezen. Grondwets-commissie. Heden vergadert voor de eerste maal de Grond wetscommissie, tot aanvang van haar werkzaam heden. Het geheim van Borkum. In een tweede artikel zet William Maxwell den «Daily-MaiT'-lezers zijn meening omtrent de belangrijkheid der nieuwe militaire werken in de Noordzee nader uiteen. Hij wijst er op, hoe de Algem. Nedorl. Zouavenbond. Op Zondag 25 Sept. a.s. zal in de groote zaal der sociëteit «Casino" te 's Hertogenbosch de 18e Jaarlijksche Vergadering worden gehouden, tevens ter herdenking van den 50sten verjaardag der op richting van het Regiment Pauselijke Zouaven. Manifesteerend schoolhoofd. Men meldt uit Haarlem aan «De Maasbode'' Gisteren was ter gelegenheid van den Konin ginnedag voor de schoolkinderen een kinderfeest georganiseerd in den Hertenkamp. Tegenover den burgemeester zat den heer E. ten Broeke, hoofd der eerste burgerschool. Terwijl het «Wilhelmus" gezongen werd, alle aanwezigen oprezen en het hoofd ontblootten, bleef hij bij wijze van mani festatie zitten. Deze houding wekte groote ver ontwaardiging. Door een bestuurslid der Vereeniging «Koning-, innedag" werd het schoolhoofd a faire genomen en gewezen op de groote onwelvoegelijkheid, om als gast mede te komen en zich dan niet naar de regelen te gedragen. De heer Ten Broeke ant woordde, dat hij het bestuurslid het recht ontzegde, iets over hem te beschikken. Men verwacht over het verregaand brutale optreden van het school hoofd een interpellatie in den Raad. vement der Rijks-postspaarbank sinds hare op richting, benevens het gedrukte geïllustreerde geschrift in de Fransche taal), in klasse 108 door de jury bekroond met den «grand prix." Gemeentelijk bouwbedrijf. De Haagsche correspondent van «De Maasbode" schrijft »Naar wij vernemen zijn een aantal eigenaars van gronden en bouwondernemers alhier voorne mens, binnenkort een adres in te dienen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal om zich te beklagen over de handelingen van B. en W. dezer gemeente en speciaal van den wethouder, dr. Lely, in zake het gemeentelijk grondbedrijf." Een kanon voor Den Briel. Men schrijft aan de «N. R. Crt" Het Nederlandsche oorlogschip de Brederode, dat den 8en November 1658 voor Elseneur in de Deensche wateren wegzonk, nadat de nooit over wonnen admiraal Dubbel Wit er stervende was afgevoerd, was hetzelfde schip, waarop Maerten Haroentsz. Tromp zoo menigmaal het bevel voerde in de groote oorlogen van ons Heldentijdperk. Als zoodanig is het opgevischte kanon, hetwelk door de Deensche regeering aan ons volk werd afge staan, niet alleen een herinnering aan den Yoorn- schen boerenjongen die het tot admiraal bracht, maar ook aan den grooten Briellenaar bestevaer Tromp. Waar zou dit kanon een waardiger plaats vinden dan in Den Briel, de oude hoofdstad van den lande van Voorne, bakermat van zoo menigen zeeheld Het was daarom, dat in de gemeenteraadszittiug van gisteren, op voorstel van het oudste raadslid den heer J. K. Overbeeke, besloten werd zich tot onze regeering te wenden met het verzoek om dit kanon een waardige plaats te mogen geven op een der openbare pleinen in Den Briel, waar het meer en beter tot ons volk getuigen zal van de kloekheid en durf onzer voorvaderen, dan wan neer het in een museum onder dak wordt gebracht om daar als het ware op te gaan in de talrijke herinneringsstukken uit den ouden tijd. Katli. Juvenaat. De algemeene vergadering der plaatselijke Pa- tronaatscommissiën en Jongelingsvereenigingen in het Bisdom Haarlem zal plaats hebben op Maan dag 5 September 1910, 's voormiddags precies 11 uur, in de Jos.-Gez.- Vereeniging te 's Graven- hage, Maasstraat nabij R. S. Station. Op de agenda komen o.m. voor lo. VoorstelTentoonstelling voor al hetgeen met het Patronaatswezen in eenig verband staat, op eene volgende jaarvergadering. Inl. Een lid van het bestuur. 2o. Wat kan het patronaat voor de vakoplei ding doen Inl.weleerw. heer J. Dankelman, Delft. Gaarne wekken wij belangstellenden op om deze vergadering te bezoeken. De Ry ks-postspaarbank. Naar de Tel. verneemt, is de inzending op de Brusselsche tentoonstelling (2 artistiek uitgevoerde graphische voorstellingen, aangevende het mou- Mariabond in het Bisdom Haarlem. Dinsdagmiddag jaarvergaderde in de groote zaal van den N. K. R. Volksbond te 's-Hage, de Ilaarlemsche Diocesane Mariabond (voor drankbe strijding) onder presidium van mevr. J. M. Burck- senWels van Rotterdam. Uit het jaarverslag der le secretaresse, mej. A. Kokshoorn, uit den Haag, bleek, dat het aantal aangesloten Maria-vereenigingen sinds het vorige jaar steeg van 23 tot 28 (3 pas opgerichte zullen weldra volgen), dat het aantal leden klom van 2031 tot 2669, waaronder 798 Geheelonthouders, dat 5 Mejiesbonden bestaan met 264 leden G. O., terwijl tot de oprichting van zulk een bond plan nen bestaan te Rotterdam, Delft en Enkhuizen en dat 20 Annavereenigingen in het Bisdom 1805 gezinnen met 5424 kinderen omvatten, wat, bij het vorig jaar vergeleken, een stijging beteekent met 671 gezinnen en 1543 kinderen. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo van ruim f100. De aftredende bestuursleden mej. A. Kokshoorn en mej. E. Henry, beiden van Den Haag, werden herkozen, terwijl in de vacature mej. Bruno, werd gekozen mej A. M. C. Mooyman van Delft. Op voorstel van Den Haag werd de wensche- lijkheid uitgesproken van de vorming van com- siën van huisbezoek in de afdeelingen en van het, zoo mogelijk in samenwerking met het kruisver- bond, minstens eens per jaar organiseeren van Oudersavonden ter propageering van de St. Anna- vereeniging. Zonder stemming werd aangenomen een voor stel Rotterdam, aandringende op het houden van drankbestrijdersdagen. Een voorstel van het hoofd bestuur in zake het verkrijgen van een eigen bij blad bij «De Kruisbanier" werd naar aanleiding van nadere correspondentie met de administratie van genoemd blad ingetrokken. Terwijl de ver gadering haar goedkeuring hechtte aan een ver deeling der Rijkssubsidiie in dier voege, dat een derde wordt in de Bondskas een derde gelijk ver deeld onder de afdeelingen en het overige derde deel onder de afd. naar verhouding van het aan tal leden. Besloten werd voorts modelstatuten te ontwer pen, waarop, kon. goedkeuring zal worden ge-' vraagd en die zullen moeten worden aangeno men door alle M. V., welke door den Bond worden opgericht. Bij acclamatie werd aangenomen de door H.-B. voorgestelde motie«Het is gewenscht, dat naast iedere M. V. een St. Anna-vereen. sta." en het daarmede verband houdende voorstel, om het H.B. te machtigen, bij de oprichting eener A.V. het honorarium van een spreker te vergoeden. Na de rondvraag hield pater Hase, van Woerden, een schitterende, overtuigende rede over het nut en de noodzakelijkheid der St. Anna-vereeniging voor onze Roomsche drankbestrijding, die in ver band met een drietal der aangenomen voorstellen, met vrij groote zekerheid mag doen verwachten, dat de actie voor de A. V. en het Bisdom Haar lem krachtig ter hand zal worden genomen. Te half vijf werd de te half twee aangevangen goed geslaagd en vrij goed bezochte vergadering gesloten. door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.4 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 749.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, mogelijk regenbuien zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de Agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag, 6 September 1910, des n m. 2 uur, staan o. m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van voorzitters en leden der vaste raadscommissiën. 2. Trekken Ger afdeelingen voor het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1911 voorgesteld wordt, dat in iedere afdeeling een lid van de Commissie voor de Gemeentewerken zal zitting hebben. 3. Benoeming van een lid voor de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature A. v. d. Belt). Door de commissie worden aanbevolen, de heeren 1. Mr. M. M. van Velzen. 2. Mr. M. J. C. M. Kavelaars 4. Voorstel van B. en W. tot definitieve'be noeming van hoofden der herhalingsscholen voor jongens en meisjes. o. Benoeming van een Secretaris der Commissie voor de Arbeidsbeurs. Aanbevolen zijn de heeren: 1. J. van der Most. 2. C. van Zon. De eerste aanbevolene is lid der Commissie. 6. Ontwerp-besluiten (modellen B. en C.) tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1910. 7. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 190910. 8. Voorstel tot goedkeuring der rekening van de Afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond voor de Teelten- en Vakschool «St. Joseph" over 1909 en toekenning van een subsidie van f500 voor 1911 ten behoeve dier school. 9. Voorstel tot wijziging van het besluit tot vaststelling van den pensioengrondslag van den heer C. Deelder, leeraar aan de Hoogere Burger school en het Gymnasium. 10. Voorstel tot wijziging der verordeningen op de invordering van brug-, sluis- en schutgelden. 11. Voorstel tot wijziging der onlangs vastge stelde verordening op de heffing van schoolgelden aan de openbare Middelbare scholen en tot het onder nieuwe dagteekening vaststellen van de verordeningen op de heffing en invordering. 12. Voorstel tot wijziging der verordening tot regeling van het Gymnasium. 13. Voorstel tot wijziging der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in Oud- en Nieuw-West-Frankeland. 14. Voorstel om aan C. H. Krommenhoek het pakhuis Broersvest 109 te verhuren. 15. Verzoek van het Departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om de huur van het lokaal boven de Koopmansbeurs te continueeren, met prae-advies van B. en W. 16. Voorstel van B. en W. tot den bouw van een nieuw Stads-Ziekenhuis. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 September 1910, medegedeeld Onze Stadskweekery. Daartoe door B. en W. uitgenoodigd, werd gis termiddag tusschen 2 en 4 uur door enkele raads leden met hunne dames een bezoek gebracht aan onze kweekerij. Het ongunstig weer mag hier zeker wel oorzaak zijn dat niet meerdere leden van den raad aan deze uitnoodiging gehoor gaven. Rondgeleid door den plantsoenopzichter, den heer Dominicus, werd een bezoek gebracht aan de thans geheel gereed zijnde nieuwe bloemenkas, welke is verdeeld in drie afdeelingen. Een rijzig middengedeelte van een 5 Meter hoog als oran jerie voor groote kuipplanten, die des zomers in de openlucht vertoeven, en gedurende den winter hier vorstvry bewaard blijven. Ter weerszijden een kas hoog 3.50 Meter, de eene zijde ingericht als warme kas en reeds ge heel in gebruik genomen, het andere gedeelte bestemd voor koude kas. Het geheel wordt verwarmd met een stoomke tel en warmwatergeleiding, waarbij het Ame- rikaansch systeem om de buizen langs het dak van de kas te leiden, is in toepassing gebracht. De totale lengte der kas is 26 Meter bij een bieedte van 6 M., de kas is zoodanig gebouwd en voor gemeente-plantsoenen geschikt gemaakt, dat men er beslist geen eenmaal elders gebruikt in zal herkennen. Het geheel ziet er werkelijk prachtig uit, doet den ontwerper alle eer aan en mag zeer zeker een groote aanwinst genoemd worden voor onze plantsoenen, welke zich in de laatste jaren reeds in zulk een verbeterden toestand mogen verheugen. Voor het front der kas een groote massa van de bekende enkelbloemige dwerg dahlia's. We zagen hier een 25-tal soorten groepsgewijze uit- geplant en men moest verwonderd zijn over de fijne kleuren, en den bloeirijkdom dezer planten. De «oranjetelg" om enkele te noemen, een plantje nauwelijks 30 centimeter hoog en overladen met oranje gele bloemen, die flink boven het blad uitsteken, den «schieland" met zijn flinke forsche bloemstengels en rechtopstaande bloemen. Zoo ook de «Prinses van Oranje" waaraan meer bloemen dan bladeren, alles een lust om te aanschouwen. Bloemen van 15 centimeter in doorsnee van het zuiverste wit en van het donkerste rood, of van het mooiste paars, en naast deze uitgezochte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2