TELEGRAMMEN. Ingezonden Mededeelingon. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand- Yisscherij-berichten. Scheepvaart. Kerknieuws. Laatste Berichten. Handelsberichten. zendingen van de vereeniging ïHet Groene kruis zelve. Een noemenswaardige inzending is vooral die van de vereeniging tegeu de kwakzalverij Deze heeft in het trappenhuis tegen den muur een ontelbare hoeveelheid couranten, op bordpa pier geplakt, ophangen, teneinde daarmede aan te toonen, wat de zieke Nederlander den nkwak- zalvers in één maand voor reclame betaalt." Beter benijd dan beklaagd. Het ïBerl. Tageblat" slaakt een verzuchting over het welvaren van onzen Nederlandschen scheepsbouw. Nog altijd is het aan den Duitschen scheepsbouw niet gelukt, de Nederlandsche werven een deel afhandig te maken van de opdrachten, welke jaarlijks aan die werven gegeven worden door de Duitsche scheepvaartkringen, met name door de binnenvaart en in 't bijzonder door de Rijnscheep vaart. Het blad somt dan op wat in de laatste jaren te onzent voor het buitenland werd gebouwd, voor Duitschland, België, Engeland, Argentinië, Italië, Brazilië, Frankrijk, Bulgarije enz. en rekent dan uit dat de Duitsche bestellingen 60 procent van die orders uit maken (naar tonneninhoud,) Kon men die Hollandsche mededinging maar keeren aldus de slotzin dan zou er op Duitsche werven voor rekening van Duitschers wat meer werk aan den winkel zijn. Int. Coöperatief Congres. Van 5—7 September zal te Hamburg het 8e Internationale Coöperatieve Congres plaats hebben. Evenals de vorige congressen, welke achtereen volgens te Londen, Delft, Parijs, Manchester, Bu dapest en Cremona plaats vonden onder de leiding van den Internationalen Coöperatieven Bond. Voor het 9e congres zijn reeds uitnoodigingen ingekomen van den kant der Schotsche Coöpeia- toren voor Glasgow en van de Oostenrijksche Coöperatoren voor Weenen. De Nederlandsche Coöperatieve Bond, welke een sectie is van de I. C. A., wordt op dit congres vertegenwoordigd door zijnen voorzitter, den heer dr. A. Rutgers, te Utrecht, en den onder-voorzit ter van den Bondsraad, den heerG. J. D. C. Goed hart te 's Gravenhage. De Handelskamer van den Bond te Rotterdam zal worden vertegenwoordigd door den heer A. J. Doornbosch te Delft. derwezen heeft, reeds het eeuwig loon genieten voor dat verdienstelijk werk toegezegd. Zij ruste in vrede 1 Door den sneltrein overreden. Een hoogst treurig ongeval, dat bewijst hoe gevaarlijk 't steeds is langs de spoorlijnen te gaan, heeft gister-avond in 't gezicht nagenoeg van ons stations plaats gehad. De 40-jarige electricien H. H. Hille, wonende in Den Haag, sedert eenigen tijd werkzaam bij de nieuwe spoorbrug onder Delftshaven door elec- trische kracht te bewegen, ging gister-avond om streeks half zes van het werk naar het station alhier, om zich van daar, met den trein ten 6 ure, weder naar zijn woonplaats te begeven. De man ging bezijden een goederentrein die zich in de richting naar het station alhier bewoog; maar zag, naar eenige werklieden die aan den weg arbeidden, kijkende, niet dat de, expres voor Brussel, van Amsterdam komende, die hier ten 5.30 passeert, hem als 't ware tegemoet reed. Een oogenblik later werd hij door den trein gegrepen en vermorzeld. Slechts een deer lijk verminkt en vaneen gescheurd lijk het hoofd was van het lichaam gescheiden en de beide armen waren afgereden werd door de toesnellende werklieden en het personeel van den sneltrein, die onmiddellijk stopte, opgenomen 't werd eenigen tijd daarna naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats alhier overgebracht. De ongelukkige, die aldus op zoo treurige wijze het leven liet, was, naar wij vernemen, gehuwd met eene Schiedamsche vrouw, (dochter van de familie Dröge, alhier wonende, en laat behalve de diepbedroefde weduwe, nog eenige kinderen achter. per miuuut, hetwelk abnormaal groot is en werd gedurende de officieele beproeving zeer gemakke lijk eene snelheid van 5.6 M. per minuut bereikt. De .kraan is voorzien van een speciale remin- richting, welke het mogelijk maakt de lasten overeen afstand.van 30 M. (van 18 M. boven de waterlijn tot 12 M. onder de waterlijn) met eene snelheid van 5 M. per minuut te strijken op de enkele rem, zonder dat deze in het minst verhit wordt. Door het hoofdbestuur van den Alg. Metaalbewerkersbond is aan alle patroons in°de metaalindustrie het verzoek gedaan om een vijftal eischen der werklieden, betreffend loons- verhooging en bekorting van arbeidstijd, in te willen willigen. MADRID, 3 Sept. Met het oog op den toe standten gevolge van de stakingen heeft de minister president Canalejas zijn reis naar Brussel uitge steld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Yalentia. Laagste barometerstand 753.9 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke wind, afwisselende bewol king, mogelijk een enkele regenbui, zelfde tempe ratuur. Sclioolgeldregeling Middelbare Scholen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt bezwaar gemaakt tegen de redactie van 3 art. 6 der verordening op de heffing van school gelden aan de openbare Middelbare scholen alhier luidende v> Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd voor leerlingen van welke bezwaarlijk het volle school geld kan gevorderd worden, geheel of gedeeltelijk ontheffing te verleenen van het betalen van het schoolgeld voor deze school." Het betreft hier het schoolgeld der Burger- Avondschool. De Minister meent dat door de gestelde bepa ling niet voldaan wordt aan het voorschrift vervat in art. 232 der Gemeentewet. Hoezeer beweerd kan worden dat art. 232 alleen vordert opname van het bedrag en de grondslagen der belasting en het hier gaat om de ontheffing, meenen B. en W. de zaak niet belangrijk genoeg om daardoor de behandeling te vertragen en stellen zij voor aan's Ministers verlangen te voldoen, dooi de bestreden bepaling te doen luiden i>Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd leerlingen, voor welke bezwaarlijk het schoolgeld kan gevorderd worden, kosteloos of tegen betaling van de helft van het schoolgeld toe te laten." Wijders is noodig de dagteekening van in wer- kingtreding te wijzigen, waarom B. en W. voor stellen die dagteekening te bepalen op den dag na de afkondiging en aan art. 43 van het hef- flngsbesluit een clausule toe te voegen luidende smet dien verstande dat het schoolgeld voor den cursus 1910,1911 alsdan ten volle wordt geheven naar deze nieuwe verordening. Ten slotte stellen B. en W. voor deze verorde ningen aldus gewijzigd onder nieuwe dagteekening vast te stellen. Conserveeren van gist. Door het bestuur der Vereeniging van Gistfa- brikanten en Gisthandelaren is het navolgende ter kennis der leden gebracht De uitslag van het bezoek aan de firma Hem- rich Schwartz te Keulen is, dat deze firma, welke bedoelde in Holland gist te koopen en te con serveeren om deze dan in Duitschland in të voe ren, gewaar is geworden, dat het invoerrecht op gist in Duitschland, welke 65 pfg bedraagt, hen dit soort van zaken onmogelijk maakt; ook is hunne conserveermethode nog niet proefondervin delijk standhoudend bevonden. Onder de gegeven omstandigheden zal er na tuurlijk niets van de zaak i. c. kunnen komen. Voordrachten- en Tooneelwedstrijd.S3 Zondag 4 September a.s., tusschen 12 cn 2 uur 's middags, zijn in een d'er zalen van het Bondsgebouw aan de Lange Haven alhier te be zichtigen de medailles geschonken voor Hen Ste- delijiken VoftórachtenweJistiijd en dèn Nationalen Tooneel- Voordrachten- èm Duetten-Wedstrijl van wege de Dilettantenclub „Alb. Thijm", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam!, alhier te houden. Te Wageningen slaagde voor h e t a k- te-examen landbouwkunde L. 0. de heer A. Meeuse, alhier. DIT ROTTERDAM. Gisteren zijn in district I officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeente raad de heeren: B. Hooijkaas Jr. (chr.-hist.), D. de Klerk (lib.), VV. van Ravesteijn Jr. (S. D. P.) en H. W. C. Stelle (S. D. A. P.). Vliegen te Rotterdam. Men seint ons uit Rotterdam De aviateur Olieslagers zal van 19 25 Sep tember vliegdemonstraties houden te Woudenstein. Het Gemeentebestuur heeft heden toestemming verleend. De heer Olieslagers verklaarde, dat het vliegterrein op Woudenstein het beste vliegterrein genoemd mag worden van Nederland. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 4 Sept. 1 u. S. O. V. Matinee Stedelijk Muziekkorps. Rotterdam. Zaterdag 3 Sept 61/2 Alkemadeplein. Concert Stafm, Kon. Scherpsch. Zondag 4 Sept. 2i/2 u. Diergaarde. Concert. Zondag 4 Sept. 3 en 8 u. Park. Concert Stafm. Kon. Scherpsch. Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroorzaken waterzucht, gra veel, steen, rheumatiek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verreweg in de meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaaskwalen. De door alcohol geprikkelde en aangetaste nieren ver liezen hun kracht om het bloed te filtreeren en om de niergiften af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kenteeken van een nier- of blaasaandoening hebt, en vooral wanneer gij aan leg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te begin nen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient met dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der ver schrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de geringste verschijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor vernietiging der nieren en kan de blaas haar macht over de urine ver liezen. Hoe langer gij uw kwaal veronachtzaamt, des te dieper schiet deze wortel, en krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer gevaarlijk, zoodat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door mannen en vrouwen ge roemd worden, welke genazen en genezen bleven Op elke doos echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de handteekening van James Foster voor. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één, of f10.voor zes doozen. Het programma voor de Matinee te geven door het Stedelijk Muziekkorps, direc teur de heer C. K. L. Burgdorffer, op Zondag 4 Sept. in de Officieren-Vereeniging luidt als volgt Eerste afdeeling. 4. Bersaglierri-Marsch, R. Eilenburg. 2. Banditenstreiche, Ouverture, F. v. Suppé. 3. Quand L'Amour Meurt, Walzer, L. Billiaut. 4. Abscheid von Walde, E. Hasselmann. Tweede afdeeling. 5. Ungarische luchtspiel Overture, Kéler Béla. 6. Les Fleurs, Walzer, E. Waldteufel. 7. Wir Spielen Soldat, Rich. Eilenberg. 8. Marsch. Aanvang des namiddags te 1 uur. Mijnheer de Redacteur, Uw verslag der pijsuitdeeling feestviering 31 Aug. 1.1 lezende, vind ik tot mijn verwondering daarbij niet vermeld dat de door mij behaalde (Ij 2e prijs onder protest is aangenomen, de hoop uitsprekende de Oranjevereeniging voor t vervolg in de keuze van een oordeelkundiger Jury zal slagen. Dit wenschte ik onder de oogen van liet publiek te brengen, opdat er niet gedacht zal worden, ik het met de uitspraak der Jury eens ben Ik wensch hierbij tevens medetedeelen, dat ik een versiering koos die te Scheveningen, de bad plaats waar de chique van bijna de geheele be schaafde wereld samenkomt, 2 maal de eerste en eereprijs mocht verwerven. Gaarne zou ik dan door middel van uw blad vernemen, aan welke fouten ik mij in het oog der Jury nu nog schuldig gemaakt heb. U, M. de Redacteur, dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte, verblijf ik gaarne F Uw Dw. Dr. Jan Heggelman. Geboren. 31 Aug. Johanna Helena, d. v. C. Kok en J. H. Verkade, Broersvest. Wilhelmina, C. v. d. Knaap en J. van Eijk, Baan. 1 Sept- Stijntje, d. v. J. Put en F. Mol, Strijensche straat. Overleden: 1 Sopt. Pieter Hazendonk, oud 1 j. en 3 mnd., Simon Stevin straat. Gehuwd: 1 Sept. M. C. Gemert en A. J- Kloppers. W. C. v. d. Hooft en G. de Vogel- J. Voogt en J. C. J. Stecher. Ondertrouwt: 1 Sept. T. Rijntalder en J. Voogd. W. Kurvers en F. A. Hendriks. B. J. v. d. Oever en A. Blommenstijn. SCHIEDAM, 3 Sept. Binnen van de haring vangst de loggers SCH. 233 sWouter, schipper S, Bal, met 21 last, SCH. 232 ^Minister Modder man," schipper C. de Graaf, met 23 last. Zuster Reginalda f. In deftigen eenvoud werd heden-ochtend half elf op de R. K. Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de eerw. Zuster Re ginalda, in de wereld mej. Maria Henrietta Eleo- nora Deckers, den 31n dezer na een langdurig lijden in den ouderdom van ruim 68 jaren in het St. Jozefs-Gesticht aan de Tuinlaan alhier over leden. De eerw. zuster Reginalda, reeds sedert meerdere jaren lijdende, gaf vroeger les in de nuttige en fraaie handwerken aan onze zustersscholen. Vooral ook in het fraaie handwerk, in 't bijzonder kerk werk, had zij zich eene groote bedrevenheid eigen gemaakt. Moge zij, die aldus ook anderen geleid en on- Door B. en W. is aan den Raad een ontwerp tot wijziging der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en N. West-Frankeland, ter goedkeuring aangeboden. Giste r-a vond zijn twee jongens van 10 en 11 jaar, die een zak met knol rapen en wortelen droegen, door burgers aange houden. 't Bleek dat zij een en ander in de bekende arbeiderstuintjes hadden ontvreemd. De zak weid aan de politie overgegeven en de jongens, die 't op een loopen gezet hadden, werden later opgespoord. Giste r-m iddag werd de 10-j a r i g e P. Rijkuiter, wonende Oude Sluis, terwijl hij spe lende was aan den Dam, door een fietsrijder bij ongeluk omvergereden. De knaap bekwam daarbij een wonde bij het linkeroog, die door een dokter werd verbonden. Gister is van de werf sGusto" vertrokken de 55 tons drijvende kraan »Antée" welke de firma A. F. Smulders alhier voor Fran- sche rekening gebouwd heeft. Het schip van speciaal zware contructie heeft de volgende hoofdafmetingenlengte 29 M-, breedte 11 M. 50, holte 2 M. 70. Deze kraan is bestemd voor de havenwerken van Boulogne-sur-Mer, waar zij gebruikt zal worden voor het plaatsen van zware betonblokken op den zeebodem. De hijschhoogte van het werktuig bedraagt 18 M., de uitlading 9 M terwijl de lasten gestreken kunnen worden tot op eene diepte van 12 M. beneden de waterlijn. De voorgeschreven hijschsnelheid met een last van 55 ton is 5 M. Fabrikant-dienstplichtige. Op 1 September wordt te wageningen het personeel der sigarenfabriek van den heer L. van Omme, totaal 14 man, ontslagen en de fabriek stop ge zet. De heer v. O. moet van 12 September tot einde October zijn militaire dienstplichten ver vullen. Na dien datum kunnen de arbeiders zich opnieuw om werk aanmelden. De heer v. O heeft aan H. M. de Koningin om vrijstelling dezer herhalingsoefening gevraagd, wat niet is toegestaan. Van sch rik gestorven. Vrijdagmiddag te 3 uur arriveerde het parket uit Amsterdam te Hilversum om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaronder de 77-jarige we duwe M. in de Homngstraat is gestorven. Het onderzoek duurde tot laat in den avond. De verdachten werden aan een verhoor onderworpen en verschillende getuigen gehoord. Heden woidt het lijk naar Amsterdam vervoerd voor het sectie- onderzoek, Te Leuven is, 37 jaar oud, overleden de zeer- eerw., zeergel. pater N. G. L. De Haas, van de orde der Minderbroeders Conventueelen, doctor in de godgeleerdheid en professor in de wijsbe geerte. tDe zoereerw. doken P. C. Wijtenburg zal voor eenigen tijd Den Haag verlaten. Gedurende zijn afwezigheid is de zeereerw. heer J. J. ld© Graaf, deken van Delft, door Z. D. H. den Bisschop aangesteld tot deken ad interim van het dekenaat 's-Gravenhage. De moeder van den vermisten knaap Jan v. d Nieuw te Zeist heeft thans de zekerheid, dat de jongen door den vader, die sedert langen tijd in Amerika verblyf houdt, is ontvoerd. Per auto werd hij naar Antwerpen gebracht en vandaar naar Amerika. Vertrokken schepen. 3 Sept. ss. ïHornsund" ledig naar de wert Wilton" te Rotterdam. Pernau, 30 Aug. Vertrokken, ss. »Ruth," kapL II. Bovik, geladen met gerst en rogge, naaf Schiedam. Wegens Beurs vacant iedag geen noteeriWf van Effecten, enz. BEURS VAN SCHIEDAM, 3 Sept.. 1910. Officieele noteering van de Commissie uit do Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: 30 Aug. 1 Sept. I 2 Sept. 3 Sept. f 123/i f 121/a I f 121/z f I21/* per Hectoliter zonder fust en zonder belasting- iNamens de Commissie voor de noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs: 2 Sept. 3 Sep*- Moutwijn:1313— Jenever:1717— Amsterdamsche proef.: 181/* 18!/j Spoeling: (31 Aug.) 0.90. 1. Stemming op hedenvaster. HAMBURG, 2 Sept. Spiritus vast, Aug. mk., 21—, Sept./Oc 21koop (zonder fust). ANTWERPEN 2 Sept. Petroleum, Amerik. in loco Sept. Oct. Nov' Dec. Stemming stüfr. 191/2 19'/ifr 19s 4) fr. 20.-" PARIJS, 2 Sept. Spiritus gedrukt: per hectoliter: per Sep fr. 48 25 betaald, per Oct. fr. 47.50 a 47.' per 3 md., van Oct. fr. 45.75 a 46, perNov./De j a 45.50 45.25, per 4 eerste md. fr. 46.25 betaa' 4 md., van Mei fr. 47.50 47.75. NEW-YORK. Mais Western in loco 2 Sept. 68'/»; 1 Sep 68 »/2. CHICAGO. Mais Sept. Dec. Mei Juli 2 Sept. 59i/4 571/2 601/s 1 Sept. 593/a 571/2 601/8 - Rogge prijsh. Sept. 2 Sept. 76 1 Sept. 76 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stökken ook al worden ze niet "geplaatst wordtde kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2