Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuwe. Wilhelm geheel buiten beschouwing laat (iets waartoe wij voor het oogenblik gaarne geneigd zijn, omdat deze quaestie er zoozeer op berekend is, de harte toch ten in ons goede landje gaande te maken), dian nog blijkt uit het opwerken van die vraag op zichzelf reeds, dat ook ons volk het aldus gevoelt. Een dergelijk dreigement toch is slechts aannemelijk, indien men het ingegeven denkt door al of niet gegronde vrees van Duitschland voor een coup de 'main van Engeland tegen onze kust. De Nóiorilzee-fentente, waarvan wij het goede ofschoon men in dit opzicht niet overdrijven ipoet geenszins over het hoofd wensdhen te zien, heeft, hoewel zij er op berekend was, ge rustheid te geven, er feitelijk slechts toe mede gewerkt om het denkbeeld eener ©ngelsche in vasie meer op den voorgrond 'te brengen. (Immers de mogelijkheid van een EngelsCh-Duit- schen oorlog is voortdurend schering en inslag geweest van de debatten en de gedjachteirwis- seliing in de pers over, na en naar aanleiding van dat verdrag. Alles wat daarover gedacht en gesproken is, is óns opgediend, met sauce a la guerre Anglo- Alleman.de. Nimmer is die quaestie zóózeer aan de oridie geweest als na het aangaan van die overeenkomst. (De inlhoud van het verdrag gaf daartoe alle aanleiding. Het is langen tijd een puzzle geweest, naar welks oplossing Kamerleden en publicis ten om strijd zochten. En slechts bij stukjes en beetjes is men achter den waren aard van die overeenkomst kunnen geraken. („Het Vad." brengt nog eens enkele brokstukken uit tfe baraaldslagingen over de Nooxdzee-entente in herinnering, en besluit dan aldus (Uit Üit alles blijkt, voor zoover het nog niet duidelijk genoeg was dat Duitschland er be lang bij heeft onze kusten versterkt te zien, en orize Oostgrenzen open te houden. •Uit gegronde vrees voor een inval van Enge land? jOf uit de zeer verklaarbare neiging om zoo mogelijk te bewerken, dat ons stelsel van ver dediging, tot nu toe, ont in de taal der militaire manoeuvres te spreken, in hoofdzaak gericht te gen „ben uit tutt Oosten 'binnendringend'en vijand", meier dan tot dusverre het front zal keeTen tégen een eventueel uit het Westen komenden bela ger? jDeze vragen mogen wij beide bea.ntw.oorl ach ten, indien Wij het antwoord geven op de vraag, of er inderdaad gegronde reden bestaat om te vreezen, dat Engeland, ingeval van een oorlóg met -Duitschland, zijn tegenstander zal trachten aan te tasten via Nederland. JHet artikel wordt vervolgd. Kamerverkiezing Eindhoven. Het dagelijksch bestuur van den Noord-Bra- bantscheii Christelijken Boerenbond heeft thans partij gekozen in den strijd om den vrij komenden zetel in de Tweede Kamer voor het district Eind hoven; het heeft tot candidaat geproclameerd den beer J. J. Wintermans, zuivelconsulteut voor Noord- Brabant te Stratum. Rechten in Russische havens. (Uit Kroonstad wordt gemeld: pe bepaling, dat voor schepen in elke Russi sche haven, die zij aandoen, opnieuw het ver schuldigde recht moet betaald worden, is voor schepen van de meest begunstigde naties inge trokken. Belastinggebied der Gemeenten. Naar we vernemen, zal in de tweede helft van deze maand een vergadering plaats hebben van de commissie van voorbereiding in zake het ont werp van wet ter verruiming van het belasting gebied der gemeenten met de ministers van Bin- nenlandscbe Zaken en van Financiën. De voor bereiding heeft reeds de zekerheid gébracht, dat met het ingediende wetsontwerp de materie dér gemeentefinanciën niet naar den eisch te regelen valt. Het voornemen ten departemente, om het bekende ontwerp in te trekken én door een andér wetsontwerp te vervangen, is hiervan een gevolg. (Hbl.) Leermiddelen-lij st. De volgende circulaire is verzonden Aan de Hoofden der Roomsch-Katho- lieke Scholen in het Bisdom Haarlem. De Bisschoppelijke Inspecteurs van het Lager Onderwijs in het Bisdom Haarlem hebben de volgende opdracht van Z. D. H. den Bisschop ge kregen Zij moaten zorg dragen, dat hun door de Hoof den van scholen, zoowel door de Religieuzen als door Leeken, eene lijst worde ingeleverd van alle boeken, welke op hunne scholen worden ge bruikt. Beleefd en dringen verzoek ik U daarom, mij binnen 14 dagen deze lijst te willen zenden. Met alle hoogachting, Uw dienstw. Dienaar Bissch. Insp. Het Collatie Recht. In de jongste weken is nogal eens ter sprake gebracht wat de gevolgen kunnen zijn van het z.g. collatierecht. In zekere gemeenten, zoo meldde dr. Niemijer het in het sWkbl. voor Vrijz. Herv.", zou de bis schop van Haarlem mede collatierecht uitoefenen. Hij noemde den naam dier gemeente niet, omdat hij eerst nadere inlichtingen wilde hebben. Sedert heeft de rentmeester der heerlijkheid Middelhar- nis ('tgeldt de gemeente Middelharnis alzoo) aan het blad het volgende gemeld De Heerlijkheid Middelharnis wordt onverdeeld bezeten door verschillende personen, waaronder ook Katholieken zijn, maar geenszins de R. K. bis schop van Haarlem, noch in zijne qualiteit, noch als bijzonder persoon. De aandeelen zijn voor 5 8 w/96 parten in ééne hand, voor ,4/96 in onverdeeld bezit bij vijf personen en voor 2S/e4 in het bezit van een derde. Het recht van collatie is wanneer weet ik niet, maar ik kan het wel nasporen, desvereischt overgegaan in een recht van electie. De Kerkeraad biedt een tweetal aan waaruit de Heerlijkheid hare keuze doet. Zoolang mij heugt en zoolang ik kan terugslaan in de notulen is deze keuze (en juist door de Katholieken 1met groote bescheidenheid uitgeoefend, d.w.z. dat zoo wel mijne voorgangers (grootvader en vader) als ikzelf opdracht kregen den eerst-aangewezen per soon te kiezen. In 1882 heeft de Kerkeraad het verzoek gedaan dit recht van electie aan hem te willen afstaan, maar omdat er geen enkel aanbod tegenover stond, is dit verzoek gewezen van de hand. Coöperatieve watervoorziening. Zaterdagmiddag werd in het café Brinkmann, te Haarlem, eene vergadering gehouden van ver schillende gemeentebesturen uit den omtrek, ten einde het vraagstuk van watervoorziening in die gemeenten te bespreken. Vertegenwoordigd waren de volgende gemeen ten Bloemendaal. Zandvoort, Noordwijkerhout, Velsen, Schoten. Bennebroek, Hillegom, Sassenheim en Warmond. Voorts waren aanwezig de heerendr. VV. Bos, dr. J. W. Jenny Weyerman, L. Havelaar en W. Pennink, respectievelijk voorzitter, secretaris en leden der Staatscommissie, ingesteld om de regee ring van advies te dienen over verzoeken om steun voor plannen van duinwatervoorziening. Het presidium der vergadering werd waarge nomen door mr. H. Ver Loren van Tbemaat, burgemeester van Velsen, en het secretariaat door den heer K. Atema, hoofdcommies ter gemeente secretarie dier gemeente. Het gemeentebestuur van Noordwijk en de inspecteur der volksgezond heid dr. Hamburger hadden bericht van hinde ring gezonden. Nadat de voorzitter het eigenlijke doel der ver gadering had uiteengezet en door dr. Bos was medegedeeld op welke wijze het Rijk steun ver leent aan gemeenten, die niet bij machte zijn, geheel uit eigen middelen het vraagstuk betreffen de watervoorziening op te lossen, werd na eenige besprekingen besloten, dat het gemeeentebestuur van Velsen zich tot de verschillende gemeenteraden zou wenden met de vraag of de betreffende gemeenten in beginsel bereid zijn, mede te werken tot het stichten eener gemeenschappelijke water leiding en genegen zijn eene bijdrage in de voor- loopig te maken kosten te verleenen berekend tegen 10 cent per inwoner. Na een woord van opwekking van den voor- ziter, om in deze kwestie een ruime opvatting te huldigen, werd de vergadering gesloten. Choleragevallen. Onlangs is te Delfzijl een buiteul'andsch schip met een lijder aan aziatische cholera aan boord binnengekomen. De patiënt is overleden, nadat hij, ter uitvoering van de wettelijke voorschrif ten, met de vereischte voorzorgen, overgebracht was naar eene inrichting voor isolatie aan den vasten wal. (Daarop heeft de burgemeester van genoemde plaats, ter uitvoering van artikel 24 der Ziekte wet, aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat dé aziatische cholera zich in zijne gemeente had vertoond en dat in de laatst verloop-ene 24 uren één persoon was aangegeven als overleden aan aziatische cholera. (De minister van binnenlandscbe zakèn is met den centraion gezondheidsraad, dien hij ter zake hoorde, van meening, dat in soortgelijke gevallen al moge een andere opvatting met de woorden der wet verdedigd kunnen worden volgens de bedoeling der wet niet kan worden gezegd, dat in de gemeente, waar de isoleer-inrichting is gelegen, aziatische cholera (of c. q. pest) voor komt in den zin van artikel 24 der Ziektenwet, en dat dan bekendmakingen, gelijk nu te Delf zijl zijn geschied, onnoodig en hoogst ongewenscht rijm. (De minister heeft de betrokken commissarissen der Koningin verzocht, het bovenstaande ter ken nis te willen brengen van. de burgemeesters van de havenplaatsen, met verzoek zich daarnaar te gedragen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Valentia. Laagste barometerstand 757.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dagmatige noordelijke wind, opklarend, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Nationale Militie. Wij achten het niet ondienstig de alhier wo nende miliciens-verlofgangers er aan te herinneren dat in September 1910 o.a. onder de wapenen moeten komen van het Regiment Grenadiers en Jagers en alle Regimenten Infanterie, de lichtingen 1903 en 1904 van dd Wielrijders, een gedeelte van ver schillende compagniën, lichtingen 1903 en 1904 van de Hospitaal-soldaten, de 3de en de 4de compagnie, lichting 1904; van het 1ste Regiment Veld-Artillerie, een ge deelte van de 6de batterij, lichting 1907 van het 3de Regiment Veld-Artillerie, een ge deelte van verschillende batterijen, lichtingen 1905 en 1907 van het4de Regiment Veld-Artillerie, een gedeel te van verschillende batterijen, lichting 1907 van het korps Pontonniers, de 1ste Compagnie van de lichtingen 1903 en 1907 van het 1ste Regiment Vesting-Artillerie, de lste tot en met de 10de Compagnie, lichting 1907 van het 4de Regiment Vesting-Artillerie, alle Compagniën van de lichtingen 1905 en 1907 van het Korps Torpedisten, de 1ste Compagnie, 3de peleton, van de lichting 1908 van het Regiment Genietroepen, de telegraaf- compagniën, met uitzondering van de miliciens Vestingtelegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het sedert ingetrokken Koninklijk Besluit van 29 Februari 1884 no. 13, van de lichting 1903 van het Regiment Genietroepen, de miliciens telegrafisten, lichting 1908 de 1ste mitrailleur afdeeling, lichting 1905; de Zeemiliciens-Kustwachters van de lichting 1908. Voor den juisten datum van opkomst en ver dere bijzonderheden, ook voor miliciens die den Israëlitischen godsdienst belijden, wordt \erwezen naar de openbare kennisgeving waarvan een af druk op nieuw is aangeplakt aan het Bureau Militie (Schoolstraat 12). Voorts, dat behalve zij die alhier woonachtig en te Delft in garnizoen zijn en uiterlijk te 10 uur voormiddag bij het korps aanwezig moeten zijn de miliciens verlofgangers zich op den dag voor de opkomst bepaald met het eerst vertrek kend openbaar middel van versneld vervoer (d. w. z. met den eersten trein, tram of boot) naar de plaats van opkomst moeten begeven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Schiedam. Staat over de maand Augustus 1910. Mannelijke arbeidskrachten. bov. 18 j. ben. 18 j. Aanbiedingen van werklieden 31 34 Aanvragen door patroons 8 25 Plaatsingen 3 7 Vrouwelijke arbeidskrachten. Aanbiedingen van werklieden 5 4 Aanvragen door patroons 1 2 Plaatsingen 1 1 Totaal plaatsingen 12. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie leege portemonnaie, rozenkrans, R. K. kerkboekje, sleutels, schort en ijzeren schuif. Bij de volgende personenfantasiebroche, Putters, N. Buurt 4 zilveren manchetknoop, Prein, Broersvest 86; theedoek, v. d. Brink, Putterh. str. 17kousje met elastiek, van Hattem, Noord- vest 105manchetknoopen en kraagophouder, v. Hoeven, Villastr. 2 R. K. kerkboekje. Keizer, Hoofdstr. 20714dameshandschoen, Beunder Over sell. str. 16 sleutel, Japin, Oosterstr. 55para- pluie, Jurgens, Hoofdstr. 135; idem, Voets, Beier land. str. 55 oorbelletje, Herkelman, L. Nieuwstr. 15110pak schoenen, Schilperoort, Groene- weegje 15'. De School mis. Heden-ochtend 8 ure werd in de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven de H. Mis tot intentie van de kinderen der katholieke scholen bij de opening van het nieuwe schooljaar door den hoogeerw. Deken, pastoor Coppens, opgedagen. De ruime kerk was in al hare beuken nagenoeg ge heel door de schoolkinderen de meisjes met de eerw. Zusters en de jongens met de eerw. Broeders, beiden ook met de leekenonderwijzers en onderwijzeressen bezet, 't Was vooral aan den vrouwenkant een veelkleurig schouwspel, waarbij de zwarte kappen der eerw Zusters eigenaardig afstaken. Onder de H. Mis werden door het jon genskoor van voorheen Broeder Sixtus verschillende gezangen verdienstelijk uitgevoerd. Een opbeurend, hartverheffend schouwspel was 't zeker, zoo vele honderden kinderen onder de schutse van ons katholiek onderwijs veilig te zien, bij het geheel eenig voorrecht waarop wij in onze gemeente kunnen bogen, dat wij voor alle katho lieke kinderen scholen hebben, zoodat er niet éen aan het openbaar onderwijs behoeft te worden toevertrouwd. Dat is zeker een voorrecht dat andere gemeenten ons moeten benijden, een voorrecht dat vooral in onzen tijd waarin veelal het onderwijzend personeel op de openbare scholen van zoo anti-religieuse en anti-patriottische gevoelens blijk geeft, niet genoeg op prijs kan gesteld worden. Moge ons katholiek onderwijs zich bij voortdu ring in de algemeene sympathie en den krachtda- digen steun van Schiedams katholieke ingeze tenen verheugenWerken ouders en onderwij zers steeds meer samen om dat onderwijs de rijk? vruchten te doen afwerpen die wij er voor het tijdelijk en eeuwig welzijn der tallooze toever trouwde kinderen van mogen verwachten 1 Gouden jubilé. Niet op morgen, den 6n, maar aanst. Zondag 11 dezer zal het gouden jubilé van den heer P. L. Nederpelt als lid van het college collectanten der St. Janskerk aan de Lange Haven worden gevierd. De Hoogmis ten half elf zal dan worden opge dragen ter intentie van den gouden jubilaris, die daarna op den gewonen tijd in zijne woning aan de Broersvest receptie zal houden. Voordrachten- en Toonoelwedstrijd. De Dilettantenclub sAlberdingk Thym", onder- afd. van den Ned R K. Volksbond afd. Schiedam, had gistermiddag in de gehoorzaal van het Bonds- gebouw de prijzen tentoongesteld, welke door verschillende hooggeplaatste personen zoowel in als buiten de stad en onderscheidene corporatiën voor hare aanstaande wedstrijden zijn geschonken. Door velen werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een blik te werpen op de fraaie kunstvoorwerpen, waarom straks in de Bondsge- hoorzaal zeker door de vele deelnemers aan den wedstrijd hevig zal gekampt worden. Ook de uit te reiken diploma's bleken zeer fraai uitgevoerd. Den 18n September zal de eerste concours avond worden gegeven zeker voor een overvolle zaalwant de thans uitgeloofde prijzen moeten wel de besten in den lande prikkelen in deze veel belovende wedstrijden mede te dingen. Wenschen wij »Alberdingk Thijm" met hare moedige on derneming het beste succes I Boodschappendienst V. en G. Door den heer F. Louis Beukers alhier is opge richt de Boodschappendienst sVlug en Goed Het doel dezer onderneming is, evenals in andere steden, voor aanvragers spoedig alle boodschappen (zooveel mogelijk per rijwiel) zoowel in als buiten de stad te verrichten tegen billijk tarief. Van de heeren Gebr. Vink ontvin gen wij een ^Catalogus van Vinks verzameling van goede tooneelstukken en voordrachten samen gesteld voor R. K. Tooneelvereenigingen, Patro naten, Pensionaten, Drankbestrijdersvereenigingen enz enz. Deze catalogus vermeldt een schat vantooneel- en voordrachten-literatuur, waarmee R. K. Too neelvereenigingen hun voordeel kunnen doen. De uitgever heeft deze met de meeste zorg en nauw keurigheid bijeengebracht en houdt zich boven dien voor aanmerkingen aanbevolen, wanneer die na deze zorgvuldige keuze nog konden worden gemaakt. Allen die het tooneel liefhebben of de voor drachten minnen, raden wij eens met dezen ca talogus kennis te makenwellicht vinden zij iets van hun gading, dat dan door den uitgever ten spoedigste kan geleverd worden. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is de heer J. C. de Vries, werktuigkundig ingenieur alhier, benoem'' tot assistent voor de werktuigbouwkunde aan de Technische Hooge School te Delft. Tet nadere aankondiging zah vanaf Dinsdag 6 September, de Nooi'dvest van»' de Kethelstraat tot de St. Anna Zusterstraat voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten- G i ste r-a v o n d 101/4 ure deed zekei'e A. Moerer, wonende Zijlstraat, bij de politie aangi'te' dat hij kort te voren op de Broersvest bij een oploop door eene hem onbekende vrouw met een schaar of mes in den linkerbovenarm was gestoken- De vrouw was met de electrische tram ver trokken. J. de Ruiter, werkzaam op de glaS' fabriek »De Schie," deed gisteravond bij politie aangifte, dat hem op de fabriek f5.45 u' een jekker was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 6 Sept. 2 u. Gemeenteraad. j Wpéittsldagj 7 S-ept. 24 u. Stedelijk Museum (P°® i 1 teplein). Rotterdam. Dins!diag 6 Sept. Diergaarde. Concert Stafmuzé' I Komi. Scherpschutters (Noodlottige.brand. Te Oosterbeek is, nA3^ de „N. A. Ct." meldt, 'gistermorgen bij een bra-3 van geringen omvang^ een kind omgekomen, het schuurtje achter de woning 'van G. op Paaschb.org w-end brand ontdekt en in allerijl den pogingen gedaan tot blussohen. De brandA^ uit Oosterbeek slaagde daarin spoedig, doch beëindiging van het blusschingsWerk kwam lllLj tot de droeve ontdekking, dat 'het vijfjarige van G. in bet schuurtje door den (rook wjas ges'1 Men had geen vermoeden, dat (het 'kind in q schuurtje aanwezig kon zijn. Vermoedelijk 'iee

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2