Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. vinden zyn mandaat over eenigen tijd neer te leggen. Wij laten dit bericht natuurlijk geheel voor rekening van het »Utr. Dbld." Katholiekendag. De zevende diocesane Katholiekendag was Zon dag te 's-Hertogenbosch druk bezocht On 10 in den voormiddag vereenigden de verschillende vereenigingen, die er aan deelnamen, zich op het stationsplein om gezamenlijk de stad binnen te trekken. Nadat in de St. Janskerk de H. Mis was opgedragen werden de afdeelingsvergaderingen gehouden. Het onderwerp, dat er behandeld werd, was »de weelde," besproken als volgt»de werkende stand en de weelde," door den heer J. Hellemons uit Boxtel, »de boerenstand en de weelde"» door den heer H. Roes, pastoor te Kessel a/M, »de middenstand en de weelde", door den heer M. van Hout uit Helmond en »andere stan den en de weelde", door P. C. P. de Louw uit Helmond. Op de algemeene vergaderingen tra den als sprekers op de heerenmr. A. baron van Wijnbergen, uit Arnhem, pastoor A. Mutsaers uit den Bosch en W. Lutkie Lzn. aldaar. Als voorzitter fungeerde mr. W. M. Lanschot, en behalve een overgroot aantal R. K. geestelijken waaronder zich ook bevond de bisschop van Ale xandre in de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika, mgr. C. van de Ven, namen aan de bijeen komst vele R. K. burgerlijke autoriteiten in Noord-Brabant deel. Alleen de algemeene ver gaderingen waren behalve voor R. K. mannen ook voor R. K. vrouwen toegankelijk. Gelijk en toch ongelijk. [Alle leden van die Tweede Kamfer veidiene|n f2000. Deze gelijkheid is een gnoote ongelijkheid aldus het „Hsgn." Er zijn er onder die geen duizend gulden waard zijin, en anderen wier werk zaamheid met vijif duizend niet ite ruim voldaan ware. De onderwijizerssalarissen zijn piet overal de zelfde, maar in dezelfde gemeente genietéh allé onderwijzers met hetzelfde aantal dienstjaren en dezelfde bevoegdheid hetzelfde traktement. Dé factoren bekwaamheid en toewijding blijven bui ten rekening. Hier ontvangt een onderwijzer, die volgfens de verordening £800 geniet, te veel, en elders een, die vnligens dezelfde verordening maar op f 600 staat, veel te Weinig. Voop een categorie werklieden is hetzelfde uurloon, hetzelfde werk loon vastgesteld. De gelijkheid is er in schijn, want die een werkt veel vlugger, vefel beter, veel nauwkeuriger dan de ander en heeft dus ,op een hooger loon aanspraak dan zijn collega, die min der en minder goed werk levert. Het kan bezwaar lijk ontkend worden, dat de vakorganisatie, welke de loonactie als een hater eerste bezigheden be schouwt, uit den aard der zaak te veel nivelleert en goeden en slechten over één kam scheert. In schijn gelijkheid brengend, bevordert zij de on gelijkheid. Nu is het niet aangenaam, wanneer een Werkman werkman met bet hoofd of werk man met de hand érvaairt, dat hij ondanks zijin grootere bekwaamheid, zijn grootere ijver en toewijding niet meer ontvangt dan een anider, die voor hetzelfde loon veel minder ptesteert. Wij zouden er wel bp willen aandringen, overal wlaar zulks eenigszins mogelijk is bij Kamer leden, rechterlijke ambtenaren en anderen gaat het nu eenmaal niet niet werktuigelijk en auto matisch het loon vast te stellen, maar wel degelijk tekening te houden met de verrichte hoeveelh'éid arbeid en de hoedanigheid van den arbeid. Men houdt er zoodoende den moed en den lust in, prikkelt tot grooter ijver en voorkomt het -neer drukkende gevoel: of ik veel doe of wleinig, ik verdien toch evenveel. Zeker, er is nog de factor plichtsbesef en wij onderschatten dé waarde van dien factor bij velen niet, maar niet op allen werkt hij even sterk. En dit onaangename blijft, dat in veel gevallen wie weinig doet evenveel ontvangt als wie zich uit alle macht inspant. jEr bestaat, wij ontkennen zulks niet, eenig gevaar voor Willekeur, wanneer van den vasten, gelijken norm voor allen wordt afgeweken. Maar Wat beteekent deze mogelijkheid bij de willekeur gelegen in het stelsel van gelijkheid voor allen, dat de triomf van de ongelijkheid is? Wij hebben al eens meer gezegd, dat men bij alle bestrijding van het individualisme als Leer moet waken te gen biet verminderen der individualiteit, waarvoor het gevaar niet denkbeeldig is. Tot het vermin deren dor individualiteit Werkt ontegenzeggelijk mee de gelijkheid van loon bij ongelijkheid van verdienste. Hot is heel mooi dat men zich lid voelt van een vereeniging en dat het solidaritfeitsbesef bij de mfenscben van hetzelfde 'beroep ontwikkeld is, maar de vereeniging mag nooit de individuali teit van den mensch omlaaghalen, bet persoon lijke in hem dooden, want dan vergrijpt zij zich aan Wat het heiligste en hoogste in den mensch is. 1 |Het ware wellicht dienstig, indien dit punt iets meer in het oog werd gehouden, aan de aan kweeking der individualiteit wat meer waarde Werd gehecht, en bij' de bepaling van bet loon van meer waardeering voor de ihdividualiteit werd blijk gegeven. Wat minder respect voor de for mule en wat meer voo'r de vele schakeeringen in h^t leven ware niet kwaad, dunkt ons. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Stornoway. Laagste barometerstand 758.7 te Nice. Verwachting tot den volgenden dagmatige noordelijke wind, zwaarbewolkt tot bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Broeder—Overste. De eerw. Broeder Egbertus in de wereld de heer J. B. Biarez overste der eerw. Broeders en hoofd der St. Jozefsscholen alhier, tot hoofd van de voorbereidende klassen der nieuwe kweek school te Maastricht benoemd, gaat morgen onze gemeente verlaten. Velen, die den eerw. Broeder Egbertus in zijn vijfjarig verblijf te dezer stede hebben leeren kennen en achten, zullen zeker met ons dat vertrek betreuren. In zijne plaats is tot overste der eerw. Broe ders benoemd de eerw. Broeder Maximinus in de wereld de heer Johan Peter Luxen De eerw. Broeder Maximinus, van Duitsche afkomst» is sedert vele jaren in ons land werkzaam, laatst als onderwijzer aan de St. Jozefsscholen te Nij megen. In het bezit van de hoofdakte en de akten voor de drie moderne talen, zal deze nog betrekkelijk jonge broeder-onderwijzer den scheidenden Broe der—Overste in al zijn omvangrijke functiën ver vangen. Moge hem vele gelukkige bestuursjaren verzekerd zijn 1 Politie. Aan het Commissariaat van politie is te bevra gen een groote, ronde, zilveren broche, eenige weken geleden gevonden. Gemeente-begrooting. De heden bij den Gemeenteraad ingediende gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1911 bedraagt in ontvangst en uitgaaf gewoon f683,094,225, buitengewoon f578,681.06, totaaj f 1,281,775.28s. Hoor de politie is aangehouden de 20-jarige H. J. K., zonder vaste woonplaats, die zich aan diefstal van een portemomiaie met f 5.45 ten nadeele van den glasblazer J. de Ruiter op de glasfabriek „De Schie". had schuldig gemaakt. K. heeft bekend den diefstal te hebben gepleegd. Hedenmorgen heeft zekere K. op de Westvest een man, S. genaamd, met een stuk ijzer op het hoofd geslagen en bloedend ver wond. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Wpfensd&gj 7 Sept. 2—4 u. Stedelijk Museum (iDoe- ïepliedn). j 1 Rotterdam. Dinsdlag 6 Sept. Diergaarde. Concert Staf muziek i Kon. Scherpschutters. 1 Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 6 September 1910, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants Tegenwoordig 19 leden. Afwezig de heeren Goslinga en mr. Jansen, de laatste met kennisgeving wegens ernstige, plotse ling opgekomen ongesteldheid. Vastgesteld worden de notulen van 12 en 26 Juli en verdaagd die van 9 Augustus. Ingekomen. B. en W. deelen mede, dat bij hun college zijn ingekomen van den Minister van Binnenl. Zaken, missive houdende mededeeling dat door hem wordt berust in de tijdelijke benoeming van leeraren aan de Burger-Avondschool Van Ged. Staten dezer prov. missive ten ge leide van de door hen goedgekeurde kohieren no. 1 en 2 van de plaatselijke dir. belasting naar het inkomen, dienst 1910/11. Idem missive ten geleide van de door hen goed gekeurde Raadsbesluiten dd. 9 Aug. jl. a. tot afstand van een perceel bouwgrond aan de Rozenburgerstraat en Hellevoetschestraat aan S. C. Waalwijk van Doorn qq tegen f8 p M3 en het recht van voorkoop voor 6 maanden op het daar nooit liggende terrein aan de Rozenburgsche hoek Goereesche straat. b. tot het in erfpacht geven aan de Maat schappij ïOxygenium" van een strook grond ge legen aan de Buitenhavenweg, breed 15 Meter en ter geheele diepte nevens de fabriek. Idem missive houdende mededeeling dat het besluit van den Raad van 9 Aug jl. tot splitsing van klassen der Burger-Avondschool volgens art. 24 der Wet op het Middelbaar Onderwijs wordt goedgekeurd Al deze missiven worden voor kennisgeving aangenomen Ingekomen stukken van B. en W. Missive houdende hun advies op het voorstel van het lid van de Raad den heer Goslinga, om ingevolge art. 4, 2e lid sub. der Drankwet aan H. M. de Koningin, het voorstel te doen voor onze gemeente over te gaan tot een zoodanige verlaging, krachtens bedoeld artikel, van het maximum aan tal vergunningen, dat dit voor het op 1 Januari 1911 intredende vijfjarig tijdvak tot het op 31 December 1910 geldende aantal worden beperkt Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering Idem missive ten geleide van de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1911 met de daarbij behoorende memorie van toelichting; Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergaderingzullende inmiddels in druk aan de leden worden rondgedeeld en algemeen verkrijg baar worden gesteld Idem missive houdende hun advies op het verzoek van P. van der Wal tot het aan hem verhuren der benedenwoning aan den Singel no. 209 tegen f216-, per jaar; B. en W. stellen voor tot dadelijke behandeling over te gaan Overeenkomstig dit voorstel wordt aan P. van der Wal of wie in zijn plaats tot de huurover eenkomst mocht worden toegelaten de beneden woning verhuurd tegen f216-, per jaar en onder nadere voorwaarden door B. en W. testellen. Van de commissie voor het Stedelijk Muziekkorps missive houdende inzending der begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1911 Ter visie gelegd ter behandeling bij de gemeente- begrooting Van den heer dr. M. A. Brants de volgende missives a. houdende mededeeling dat hij zijn functie van voorzitter van het eolle van Regenten van St. Jacobs-Gasthuis tegen 1 October a. s wenscht neder te leggen b. dat hij tegen 15 september a. s. zijn functie van voorzitter van het college van curatoren van het Gymnasium wenscht neder te leggen c. houdende mededeeling dat hij tegen 15 September a. s. zijn functie van voorzitter der commissie van beheer der fondsen, herkomstig van de voormalige gilden te dezer stede wenscht neder te leggen d. dat hij tegen 15 September a. s. zijn functie van voorzitter der commissie van administratie voor het Stads-Ziekenhuis wenscht neder te leggen Al deze ontslag-mededeelingen worden onder dankbetuiging voor de in deze betrekkingen bewezen diensten eervol verleend Van den heer B. A. J. Wittkampf missive, houdende mededeeling dat hij de benoeming tot lid van de commissie voor het Stedelijk Muziek korps aanneemt Kennisgeving Van mej. E. de Vries adres houdende dankbe tuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan school C, hoofd de heer A. Baan Kennisgeving Van de heer C. J. van der Waals missive hou dende mededeeling dat hij de tijdelijke benoeming tot leeraar in de wis- natuur- en werktuigkunde aan de Burger-Avondschool aanneemt Kennisgeving Van den heer C. J. Dekker, missive houdende mededeeling dat hij onder dankbetuiging de be noeming tot tijdelijk leeraar inde Ned. taal aan de Burger-Avondschool aanneemt Idem van den heer R. Gerhardt dat ook door hem deze tijdelijke benoeming wordt aangenomen Kennisgeving -- Van P. F. Smeets adres houdende verzoek om hem voor den tijd van een jaar te verhuren het terrein tusscben de kaarsenfabriek aApollo'en de rivier de Maas en strekkende tot aan de Oos terhaven, teneinde dit te gebruiken als terrein voor een voetbalvereeniging In handen van B. en W. gesteld om advies Van de afd. Schiedam van de Nationaal Chris ten Geheelonthouders-VereenigingAfd. Schiedam van het Kruisverbond, Afd. Schiedam van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken en de Loge Schiedam van de Internatio nal order of Good Templairs, adres houdende verzoek om uit de gemeentekas een jaarlijksche subsidie van f200.(voor iedere vereeniging '/i of f50.te mogen ontvangen ten behoeve van den strijd tegen het alcoholisme, vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting In handen van B. en W. gesteld om advies Van Directeuren der Departementale Bewaar school adres houdende verzoek om voor den opleidings-cursus tot bewaarschoolhouderessen de in 1905 verleende subsidie van f 200-, met ingang van dit jaar met f250- te verhoogen, met uitge breide memorie van toelichting In handen van B. en W. om advies gesteld Van het bestuur der vereeniging nSchiedamsch Volksbadhuis" adres, houdende verzoek op aange geven gronden le. haar te verschaffen het benoodigd kapitaal voor grond en bouw geraamd op f 3600-, tegen een annuiteit van 5% 2e. haar ter tegemoetkoming in de exploitatie kosten een jaarlijksche subsidie te willen verlee- nen van hoogsten f2000- In handen van B. en W. om advies gesteld Van den heer J. B. Biarez missive, houdende mededeeling dat hij, wegens het verlaten der gemeente, niet langer het lidmaatschap van de commissie tot wering van schoolverzuim kan blijven vervullen Aangenomen voor kennisgeving Aan de Schiedamsche slagers vereeniging On derling belang, adres, houdende verzoek de onbil lijke belasting, het keurloon, af te schaffen In handen van B. en W. gesteld om advies Van den heer dr. R. van der Meulen missive, houdende mededeeling dat hij onder dankbetuiging, de benoeming tot tijdelijk leeraar in geschiedenis aan de H. B. School aanvaardt; Kennisgeving Aan de orde is De benoeming van voorzitters en leden der vaste Raadscommissie n. Achtereenvolgens worden benoemd a. Tot leden, onder voorzitterschap van een lid van het Dagelijksch Bestuur, iu de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding de heeren M. Kranen, B. A. J. Wittkampf, J. H. Evers, J. M. van der Schalk, A. C. A. Nolet, N. van der Velden. b. Tot leden, onder voorzitterschap van een lid van het Dagelijksch Bestuur, in de Commissie voor de Gemeentewerken, de heeren W. A. Beukers, F. J, Smit, N. van der Velden, C. Klein. c. Tot leden, onder voorzitterschap van een lid van het Dagelijksch Bestuur, van de Commissie voor het Grondbedrijf de heeren N. van dei- Velden, T. S. Goslinga, mr. J. C. von Briel Sasse, A. C. A. Nolet. d. Tot leden, onder voorzitterschap van een lid van het Dagelijksch Bestuur, in de Commissie voor den Reinigingsdienst de heeren W. A. Beukers, H. van der Drift, F. J Smit en J. van der Meer. e. Tot leden, onder voorzitterschap van een lid van het Dagelijksch Bestuur, van de Commissie "voor het pakhuis »de Nederlanden" de heeren M. Kranen, B. A. J. Wittkampf. f. Tot leden, onder voorzitterschap van den Burgemeester, van de Commissie voor de Straf verordeningen, de heeren M. Kranen, mr. W. H. Jansen, M. C. M. de Groot. T. S. Goslinga. g. Tot voorzitter en leden der Commissie tot het herzien van alle plaatselijke belastingen, de rechten, loonen en andere gelden, in art 238 der Gemeentewet bedoeld daaronder begrepen, de heeren P. M. J A. Lagerwey, voorzitter, H. van der Drift, E. Koopmans, A. C. A. Nolet, J- van der Meer, leden. Plaatsvervangers zijn de heeren W. A. Beu kers, M. C. M. de Groot en N. van der Velden. li. Tot voorzitter en leden der Financieels Commissie de heeren M. C. M. de Groot, voor zitter, J. M. van der Schalk, mr. W. H. Jansen. i. Tot voorzitter en leden der Commissie be doeld bij art. 175 der Bouwverordening de heeren mr. W. II. Jansen, voorzitter, E. Koopmans, B- A. J. Wittkampf. Plaatsvervangende leden zijn de heeren H. van der Drift, T. S. Goslinga De heer Goslinga is inmiddels ter vergadering gekomen. Begrootingsafdeelingen. Trekken der nfdeelingen van het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1911voorgesteld werd, dat in iedere afdeeling een lid van de commissie voor de Gemeente-werken zal zitting hebben Daartoe worden bij loting aangewezen eerst resp. als voorzitter en als vertegenwoordiger van de commissie van gemeentewerken; 1. de heeren, Honnerlage Grete en Van der Velden 2. de heeren, Van Westendorp en Klein 3. de heeren, Lagerwey en Beukers. Hiertoe wordt besloten en wijst het lot aan dat zullen zitting nemen in de eerste afdeeling de heeren Ris, De Groot» Van der Drift, Goslinga en Nolet. in de tweede afdeeling de heerenVan der Meer, Van der Schalk, Evers, Kranen en Koop' mans. in de derde afdeeling de heerenDe Bruin» Smit, mr. Jansen, Witkampf en mr. von Briel Sasse. Schoolcommissielid. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs (vacature A. van der Belt); Wordt benoemd de heer mr. M. M. van Velzen- met 17 stemmen 1 op mr. Kavelaars en 2 in blancO' Herhalingsschoolhoofden. Voorstel van B. en W. tot definitieve benoe ming van hoofden der herhalingsscholen voor jongens en meisjes; Overeenkomstig het voorstel worden de heer J. A. van der Poel hoofd der herhalingsschool voor meisjes, en de heer B. van Bokhoven, hoof" der herhalingsschool voor jongens, thans tot hoofden dier beide scholen definitief benoemd en besluit de Raad mede op voor stel van B. en tot overplaatsing van de school voor meisjes van de Lange Nieuwstraat naar school H. aan de Warande. {De zitting duurt voort.) Poging to t ki ndermoo rd. De justitie Breda vertrok Maandagmiddag naar Terheijdetb ten einde een onderzoek in te stellen naar in de bosschen onder die gemeente gepleegd nds' drijf, bedoeld in art. 249 W,. v. S. Een 10-jaD?0 knaap, C. C., woonachtig te Breda, verliet Za terdagnamiddag te half twee de woning zijner grootmoeder te Terheijden. Onderweg schijnt M een. persoon uit Made, bekend onder den naai*1 van „Pietje pak iadn", te hebben ontmoet, hem onder allerlei voorwendseles wist mee lokken naar de bosschen, met geen goede bedoe lingen natuurlijk. Hij heeft het knaapje den ëe' heelen nacht bij1 zich gehouden en eerst Zondag ochtend schijnt hét hem gelukt te zijn te snappen. Zondagmiddag te 1 uur, kwam hij- thu's aan, zonder d'as en zonder kraag. Ook aan de*1 hals vertoonden, 'zich schrammen en kratsen, dlC doen vermoeden, dat de dader getracht he^' het kind te worgen. Onverwijld werd bij de P°' litie aangifte gedaan, wien het gelukte, den da der te arresteeren, en haar het huis van bewari'^ te Breda over te brengen. (In. het „D1. V. N," lezen we nog over dezetl poging tot moord: Zaterdagmiddag bevond zich Cornelis Canj®'5' 10 jaar, op weg van Breda naar Terheijden, t<?(1 einde daar tot Zondagmorgen bij zijn grootm06' der te logeeren. In zijn handen droeg hij eefl zakje vruchten, om "zijn grootmoeder te verrlassep Nabij de hooge brug gekomen, werd het vent) aangehouden door een hem onbekend perso0",! die per rijwiel was, ten deze vroeg', waarheen 3 ging. De Vreemdeling zeide hem, dat hij c<f kwartje kon verdienen als hij hem een paar P3 ken hielp dragen, die hij. op het buitengoed vliet" moest halen en naar Terheijden brengc^' Het jongetje, geen kwaad bewust en verlang®111, een kwartje te verdienen, ging op het voofs in. Zij sloegen 'nu het wegje naar „Bergvli®1 iu en bij de bosschen gekomen, zeide de vrc®'1^ deling „We zullen hier wat rusten". Zij' gin»*"' be zitten. Nu kreeg de jongen een kwartje. iNauwelijks waren zij gezeten of de vrcetf' ling greep het jongetje vast en bedreigde met den dood ais hij durfde te roepen of 21 verzetten. Zoo heeft de arme knaap een v'e i schrikkelijken nacht doorgebracht, telkens *'c hij opnieuw door den ónmensch mishandeld, te» kens weid hij' met leen mes bedreigd, als poogde om te vluchten, of te verzetten. pat duurde 'zoo tot Zondagmorgen 7 uur. ff oen zei Üe lafaardnu zullen we maar g3'1^ Toen ze een eindje geloopen hadden, zei vreemdeling: „Ik ben toch bang, dat ge 1l' praten, ik izal je maar kapot maken en de d3^ bij 'het woord voegende, pakte hij den bij zijn halsdas en na deze flink te hebben gedraaid, slingerde hij den jongen in het f" i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2