Stads- en Gewestelyk Nieuws. Rechtzaken. Kustverdediging. („Het Ih-ect, dat het kus'tverdedigings-onlhVei'p van liberale zijde krachtige bestrijding zal vind'en. Er wörftdt althans in '.een deel der Unie-pers stemming tegen gemaakt." jZ'Oio begint C. (dr. 'H. T. Cölenbranderzijn Buitenlandsch Overzicht in „De Gids" van Sep tember. De wijze, waraop dat stemming-maken geschiedt, noemt de. schrijver hoogst onsympa thiek. Volgend hartig stukje geeft hij1 er over ten beste j„Wiii men het iontwerp bestrijden, men doe het op zakelijke 'grimden en op zakelijke wijze. Meènt men van de aangelegenheid beter studie te hebben gemaakt dan de regeering of haar adviseurs; meent men flat óf de bestaande weermiddelen voldoende zijn én voldoende blij ven ook tegen nog zoo verbeterde aanvalsmid delen, óf dat voor de genoemde sotm niets wat op een 'behoorlijke kustverdediging gelijkt te ver krijgen is, óf dat het hoogste nationaal belang in eigen oogen reeds zoo gedepricieerd is dat het geen vijftig millioeu meer v^aand is, men hebbe het fatsoen en de goede trouw, met opgaaf van redenen voor die mèening uit te komen. Dan kan overweging van geopperd bezwaar, en de beslissing na overweging, volgen. Wat evenwel niet geoorloofd is, wat een domheid heeten moet zoo bet zonder erg, 'een schande zoo het om tactische redenen geschiedt, is het rondkraman, een maand na de oneervolle begrafenis der zaak- Van Heeckeren, van den armzaligen canard der buitenlandsche inmenging. Die gansche zaak in een ernstig debat zelfs te noemen is alleen mogelijk, wanneer men met de stukken op ta fel kan en durft komen. Dat de landerigste koffiehuispraat die in fleze gansche aangelegen heid nog verkocht is, thans vernomen wierd in organen die de leiding van de talrijkste groep der linkerzijde zeer na staa'n, is gewis voor me nigeen die zich med'e links weet een rede tot die schaamte en ergernis. De heeren mogen zich wel bedenken eer zij in de lichtvaardige wijze waarop zij het debat pveir deze zaak men mag niet zeggen hebben trachten in te leiden, maar van te voren op Izijpaden te doen veiioöpeti, voortvaren. Het geduld van den Nederlandschen burger tegenover zijn politicians is groot, maar niet onuitputtelijk. Wij hebben hier te 'dóen met een hoogst ernstige zaak, en die er een spelletje van maakt zal 'de straf aain den poli- tieken lijve ondervinden. Weet men in sómmige kringen waarlijk niet, dat de vrijzinnige partijled- ding bij vele onverveidacht vrijzinnigen niet veel sympathie meer heeft te verliezen? (De taespellingen op buitenlandsche inmenging zijn hierom zoo onnoozel, wijl het klaar als de dag is; dat wie niet op zulke inmenging gesteld is, over middelen beschikken moet ze af te 'kun nen wijzen. Als de mogelijkheid van bui teniand- schen dwang niet bestond, zou niemand zich over het gansche vraagstuk warm behoeven te maken, zou het vraagstuk er eenvoudig niet zijn. De regie ring wil den eenig bruikbaren weg op om d'e mogelijkheid dat dergelijke pressie eenm'aal zal uitgeoefend worden, te verkleinen. En nu bazelt men dat haar actie zelf alleen het gevolg van inmenging zou kunnen zijhl En meh doet het in termen, die die jammerlijkste onkunde omtrent wat er op internationaal gebied wezenlijk te koop is, telkens weer verraden. (Ongelukikig land, dat aan zulke leidslieden is overgeleverd. Leidslieden? Och, zij kabaleeren maar wat; toen zij zelf de meerderheid hadden, hebben zij nimmer den moed gehad, openlijk naar hun thans verkodingde inzichten te han delen. Zij het misschien minder afdoende dan de tegenwoordige regeering, ook zij hebben op hun beurt maatregelen genomen, die alleen te bil lijken zijn in de onderstelling dat de verdediging van Nederland geen hdpelooze zaak is en het nimimer worden mag. Hun geweten schijnt hun evénwel toe te laten als opposanten een geloof te ondermijnen, dat zij zelf niet zouden kunnen ontberen, zoodra zij weder Verantwoordelijk moch ten zijn. Het bekome (hun zooals zij het Verdienen. Wie eerlijk denkt en eerlijk voelt, en dat is de groote meerderheid van ons volk, zal zich af wenden van eene kabaal, die de achting' voor zichzelf toont te hebben verlogen."- De eereraad en dr. Kuyper. Een redacteur van het »Hbld." heeft een onder houd gehad met jhr. mr. Van Karnebeek, een der leden van den bekenden Eereraad, ten einde den heer Van Karnebeek de vclgende vragen te stellen Kan de Eereraad er toe overgaan de in zijn vonnis genoemde memorie van dr. Kuyper te publiceeren Kunt u ons zeggen wat uw innerlijke overtui ging is omtrent de schuld van den oud-minister aan corruptie In antwoord op de eerste vraag vernam de redacteur, dat de stukken aan dr. Kuyper waren teruggezonden en dat hij zich daarvoor dus tot dezen had te wenden. Het antwoord op de tweede vraag luidde, dat de heer Van Karnebeek zijn oordeel in het vonnis had uitgesproken, en niets daarbij had te voegen. Behalve dan over één zaak, die niet aan zijn oor deel onderworpen was geweest. Mr, Van Karne- beek verklaarde, dat het de innige overtuiging is van den Eereraad, dat er niet de minste grond bestaat voor de meermalen vernomen insinuatie als zou er van een ongeoorloofde verstandhouding tusschen dr. Kuyper en julfronw Westmeyer sprake zijn geweest. Van publiek belang is deze laatste zaak natuur lijk niet. Dr. Kuyper, tot wien het blad zich wendde, meende de bedoelde memorie ter publicatie in het blad niet te moeten afstaan. Opening van »Herema-State." Gistermiddag is het Friesch volkssanatorium ïHerema-State" te Joure officieel geopend. Dr. Ruitinga, van Ternaard, en ds. Norel, van Wons, voerden bij deze plechtigheid het woord. Vele autoriteiten uit Friesland woonden de ope ning bij. Hierna werd de instelling bezichtigd. Morgen (Dinsdag) worden de eerste patiënten opgenomen. Electriciteitstentoonstelling te Gouda. De datum van de opening der tentoonstelling van toegepaste electriciteit, te houden te Gouda, op aanstichting van de besturen der vereeniging »Gouda Vooruit" en het departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid, benevens enkele be stuursleden der sociëteit Ons Genoegen, is thans vastgesteld op Vrijdag 16 dezer, op welken datum de electrische centrale, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, wel in staat zal zijn stroom te leveren voor de ontwikkeling van licht en kracht, benoodigd voor de verschillende installa ties, enz. Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, lid van de Tweede Kamer voor het district Gouda, zal des avonds de tentoonstelling openen. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door con certen van een dameskapel, bioscoopvoorstellingen, enz. Het inwendige der tentoonstellingsgebouwen zal ook overdag electrisch worden verlicht door een aantal gloeilampen ter sterkte van meer dan 50,000 kaarsen. De onderscheidingen van 31 Augustus 1910. Voor wie er belang in mocht stellen, eenig overzicht te hebben van de op 31 Augustus ver leende decoraties, heeft de Ned. een lijstje opge maakt, waarbij de namen der gedecoreerde hee ren (er is niet één dame geridderd) naar hun positie zijn ingedeeld. Hierbij valt op te merken, dat Nederland en N.-O. Indië in dit gevals als een geheel zijn beschouwd eu dat de eere-me- dailles in deze opsomming niet zijn begrepen. Gedecoreerd (enkelen bevorderd) zijn 2 oud-Ministers, 3 Diplomaten, 9 Consuls, 5 vice-Consuls, 3 Eerste- en 2 Tweede-Kamerleden, 7 Residenten en ass. Residenten 8 leden der Rechterl. macht, 2 Notarissen, 12 bij het Belasting- en Accijnswezen betrokken per sonen, 3 bij het Kadaster betrokken personen 7 R. K. Geestelijken, 6 Predikanten, 3 Zende lingen 5 bij Philanthropic en bij Kinderzorg betrokken personen 2 Leden van Gedep. en 2 van Provinciale Sta ten, 5 Burgemeesters, 3 Wethouders, 1 Raadslid, 3 Gemeente-secretarissen, 1 Ambtenaar bij den Burg. Stand; 2 Hoogleeraren, 3 Leeraren bij het M. O., 2 Schoolopzieners, 3 Hoofden van O. L. Scholen, 3 Hoofden van Bijz. L. Scholen, 4 Leeraren bij het Vakonderwijs 10 Geneeskundigen, 1 Apotheker 3 Journalisten, 1 Kunstschilder, 2 Letterkundi gen, 2 Musici, 1 Museumdirecteur 30 Officieren bij de Landmacht, 13 Officieren bij de Zeemacht 4 Ambtenaren bij Post- en Telegraphie, 7 Amb tenaren bij den Waterstaat, 7 Ambtenaren bij Spoorwegen, 4 Ambtenaren bij div. Departemen ten, 7 Ambtenaren bij het Binn. Bestuur van N. O. Indië 13 Industrieelen, 8 Landbouwkundigen, 1 Bouw kundige, 3 Scheepvaartkundigen. Te zamen alzoo 231 personen, die, gerekend naar de Departementen, wanwaar het voorstel tot hun onderscheiding uitgaat, aldus zijn te rang schikken Buitenlandsche Zaken19 Binnenlandsche Zaken49 Justitie23 Oorlog22 Marine13 Koloniën59 Landb Nijverheid en Handel 18 Financiën13 Waterstaat15 Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te Stornoway. Laagste barometerstand 757.6 te Neufahrwasser Verwachting tot den volgenden dagmatige noordelijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Bevolking te Schiedam. Maand Augustus 1910. Bevolking op 30 Juli 32285 zielen Geboorte 93 Vestiging 178 271 Overlijden 41 Vertrek 180 221 Meer 50 zielen Bevolking op 31 Augustus 1910 32335 zielen Jubilé—ds. Haltfman. Onder vele blijken van belangstelling herdacht ds. P. C. A. Halffman gisteren den dag waarop hij gedurende 25 jaren het predikambt, heeft vervuld. Den 6n September 1881 deed hij zijn intrede in zijne gemeente Den Bommel, ging van daar in 1889 naar Koudekerke op Walcheren en deed den 2n October 18Ö2 zijn intrede te Schiedam, in de plaats van ds. H. Metz, zoodat hij hier nu gedurende 18 jaar werkzaam is. Als oudste predikant in de woning van ds. Van den Broek gevestigd, ontving hij in dezelfde kamer, waarin deze nog betrekkelijk onlangs zijn ambts- feest vierde, de bloemenhulde zijn gemeente, die hem in verscheidene fraaie bloemstukken als tolken van de achting en genegenheid zijner gemeente werd vereerd. Op de druk bezochte receptie verschenen behalve de betrokken kerkelijke autoriteiten ook de burgemeester en de secretaris der gemeente, die er op stonden den jubilaris persoonlijk hunne geluk- wenschen aan te bieden. Een tweetal kweekers uit het Westland boden namens de Naaldwijksche Evangelisatie mèt hunne zegenwenschen een mand met druiven. Gisteravond half negen werd in het Evangelisa tielokaal aan de Broersvest eene feestelijke bijeen komst gehouden, waarin de jubileerende predikant door zijne gemeente werd gehuldigd. Op het marktplein aandenGoud- schensingel te Rotterdam, is gister-namiddag juffrouw P. K., uit Schiedam, een portemonnaie met ongeveer f5 ontrold. De gisteren alhier aangehouden H. J. K., verdacht van diefstal van een portemon naie met geld, is heden-morgen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht ter be schikking der justitie. UIT VLAARDINGER-AMBACHT. Gister is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht een man, die ten nadeele van den landbouwer Dijkshoorn een rijwiel had ontvreemd en het te Rotterdam te gelde had gemaakt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdjag' 9 Sept. 8 u. Volkshuis. Vér. Wiefluweti- zioirig. Ledenvergadering. Rotterdam. Vrijdag 9 Sept. Diergaarde. Concert Staf muziek I Kon. Scherpschutters. 1 Kantongerecht te Schiedam. (Tegen J. A. M. J. werd heden f 10.boete, suibs. 10 'dagen hechtenis, geëischt, wegens het niet doen van aangifte van een ongeval een bij hem in dienst zijnd persoon overkomen. (H. M. te Vlaardinger-Ambacht had aan L. A. F. B. opgedragen voor hem een mand vleesch bij een slager te Schiedam te brengen. Onderweg werd B. aangehouden door de rijksveldwacht en bleek, bij onderzoeik, dat bet vleesch afkomstig was van een waarschijnlijk aan vlekziekte ge storven varken. (Het vleesch was, zooials get. Zied- zes des Plantes verklaarde, voor de consumptie onbruikbaar. (Eisch voor H. M. f25.— boete, subs. 5 dagen hechtenis. Heden was weder een aantal melkboeren uit VI aardi ng e n versohenen, beklaagd wegens het overtreden der verordening betreffende de Volks gezondheid aldaar. jBekl. zouden kannen pp hun wagens hebben gehad, die niet voorzien waren van een opschrift, aanduidende de soort melk, (dio zich daarin be vond. 'Allen beweerden, flat er meet soorten Van melk zijn dan de verordening aanduidt e.n zij ook an dere melk in de kannen hadden dan in de ver ordening vermeld is. Deze zaken werden nog 3 weken aangehouden, teneinde de verbalisanten te (hporen. iDe spoorwegarbeider J. iH. stond hierna te recht, wegens'het 'niet 'tijöig sluiten der slagboomcn van den spoorwegoverweg aan dien Binnensingel te Vlaardingen op 7 Aug. 1.1. toen trein 12.29 uit Vlaardingen naar Schiedam passeerde. Aan de eene zijde van de spoorbaan stonden de burge meester én 2 (kinderen én aan dén anderen kant bevond zich een (meisje. iBekl. lag in het gras te slapten en moést door den schippersknecht J. Vink wakker worden ge maakt. Gelukkig kwaimeii er geen persoonlijke ongelukken voor. (Geëischt werd 'f 25.boete, subs. 10 dagen hechtenis. Bekl. bekende het feit, flpch vroeg, naar hij' reeds door de (Mij: was gestraft, vermindering der op te leggen boete. [Voorts had zich nog te verantwoorden N. J. M. D., wien ten laste werd gelegd, dat hij, bij nacht visschende, een snoer, waaraan een dobber en vijf vischhaakjes, welke hij in de "hand vast hield, zijnde een ongeoorloofd vischtuig uit een vischwater, onder de 'gemeente Kethel én Spa- land bail opgehaald ein Izuiks zonder Vergunning te 'beibiheni van den vischrecbthteb'bënd|é. poor den ibjekl'. werd in hef licht gesteld, dat het delict had plaats gehad vóór een uur ha zonsondergang, derhalve niet bij nacht.. Ontkend werd dat dop,r bem: een ongeoorloofd vischtuig was gebezigd, aangezien hiji naar zijn meening met den hengel had gevischt. Waa? onder vis- scben wordt verstaan het „ophalen van een visch tuig" en hij: zulks deed o'p het grondgebied der gemeente Schiedam, was ton onrechte ten laste gelegd dat het feit was gepleegd onder Kethel en Splaland. De ambt. van het O'. M., alsnu het woord verfcrijlgetnid, nam terug het ten laste gelégde ten aanzien van het visschen bij nacht, en vroeg voor het overige veroordeeling voor' 2 geldboe ten vaïl 50 cent. Uitspraken heden ovër 3 weken. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 6 September 1910, des namiddags 2 uur. {Vervolg.) Secretaris Arbeidsbeurs. Benoeming van een Secretaris der Commissie voor de Arbeidsbeurs. Aanbevolen zijn de heeren de J. van der Most, 2. C. van Zonde eerstaanbevolene is lid der commissie De heer De Bruin vraagt of B. en W. ook genegen zouden zijn eene toelichting van de aan beveling te geven. De Voorzitter zegt, dat de commissie zich eerst had uitgesproken om zoo mogelijk iemand buiten de commissie te benoemen de meerder heid van de commissie oordeelde dat dit beter was. De heer De Bruin vraagt, door wie Van der Most dan is voorgedragen, 't Klinkt zoo vreemd dat de groote meerderheid der commissie oordeelt iemand buiten de commissie moet worden benoemd en dat dan toch een lid der commissie wordt voorgedragen. De Voorzitter zegt, dat nader bleek, de commissie wel degelijk bedoelde, Van der Most voor te dragen. Daarom werd de voordracht (niet alfabetisch) gesteld, zooals ze nu is ingediend. De heer De Bruin vraagt omtrent dat niet- alfabetische nog nadere inlichting. De wethouder, de heer Van Westendorp zegt, dat den vorigen keer was voorgedragen de heer Nippius, ambtenaar ter secretarie. B. en W. hadden daartegen bezwaar en in de plaats van den heer Nippius werd toen de heer Van Zon gesteld. Het College had daarbij echter over 't hoofd gezien, dat Van der Most als candidaat bleef. Nadat 't daarvan zekerheid had gekregen, werd de voordracht gesteld, zooals ze nu is inge diend. De heer R i s wijst ook op het inconsequente in de voordracht, gezien de uitgesproken meening om geen lid der commissie te benoemen. De Voorzitter herhaalt wat hij over de bedoeling der commissie mededeelde. De heer Van der Schalk stelt voor, de voordracht naar de commissie terug te zenden, opdat zij hare meening verduidelijke. De heer Van Westendorp zegt, dat de meerderheid in de commissie den heer Van Zon wenscht benoemd te zien, de minderheid den heer Van der Most. De heer Van der Schalk stelt beslist voor, de voordracht terug te zenden, opdat de commissie definitief hare meening zegge. De Voorzitter constateert dus, dat men het voorstel wil aanhouden tot de volgende ver gadering. De heer G o s 1 i n g a wil de zeer uitvoerige correspondentie te dezer zake niet vermeerderen en er dus niet toe overgaan deze benoeming weer uit te stellen 't lijkt wel of er een ministers post te begeven is. De Voorzitter gevoelt daarentegen wel iets voor het uitstel-voorstelVan der Schalk, hij meent ook, dat meerdere duidelijkheid gewenscht is. De heer G o s 1 i n g a wijst overigens ook op het inconsequente in de houding der commissie. Het uitstel—voorstel Van der Schalk, door de heeren Wittkampf en Ris ondersteund, wordt aangenomen met '119 stemmen. Tegenstem men de heeren Goslinga, Lagerwey, Van Westen dorp, Klein, Van der Drift, Van der Meer, Van der Velden, Smit en mr. von Briel Sasse. Comptabiliteit. Ontwerp-besluit B. tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1910, van een bedrag van f8.40; en van een model C. tot wijziging dier zelfde begrooting van inkomsten met f6900.en der uitgaven met f20000; Worden aldus goedgekeurd. Bezwaarschriften. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1909/1910 Overeenkomstig het advies van de Commissie belast met het onderzoek dier bezwaarschriften wordt voorgesteld, dat de Raad besluite, op 11 dier verzoeken vermindering of ontheffing te ver- leenen en op 15 adressen afwijzend te beschikken. De heer De Bruin merkt op, dat bij een vorige gelegenheid het geval zich heeft voorge daan, dat op een reclame afwijzend werd beschikt omdat de betrokkene, die geen oproeping ontving, niet voor de commissie was verschenen. Hij vraagt welke waarborg de commissie heeft, de oproeping ook werkelijk bezorgd is bij den reclamant, die anders de dupe van de historie wordt. De wethouder van Financiën, de heer Lager wey, zegt, dat de oproepingen bij de reclaman ten bezorgd worden door den bode ten stadhuize er wordt geen kwitantie van de oproeping ge vraagd maar ze wordt zeer minitieus bezorgd. Weth. merkt nog op, dat den reclamant in ieder geval beroep op Ged. Staten ten dienste staat. De heer De Bruin hoopt slechts, dat ten gevolge van de hier gedane mededeeling deze zaak zoo serieus mogelijk zal behandeld worden. De Voorzitter, dankend voor de opmerking, hoopt dat zij nog tot meer nauwkeurigheid en voorzichtigheid aanleiding zal geven. De heer Wittkampf meent toch, dat er iets in het systeem is dat aanleiding geeft tot verwarring. Zij die uitgenoodigd worden hunne bezwaren schriftelijk aan B. en W. uiteen te zet ten, meeneu zich hiermede voldoende verweerd te hebben en begrijpen niet, dat zij zich ook voor de commissie moeten verweren,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2