Binnenland. Stads- en Gewestelyk Nieuws. De Madridsche werkliedenvereienigingen heb ben besloten niet tot een algemeene staking over te gaan. Op een vergadering, welke hierover be legd was, stemden van de 84 afgevaardigden 74 tegen de algemeene staking. De Koningin-Moeder op de Groene Kruis- tentoonstelling. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisternamiddag een bezoek gebracht aan de Groene Kruis-jubi- leemtentoonstelling in Tivoli te Utrecht, en aan de wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, in het Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen aldaar. Aan de grens der gemeente werd H. M., die vergezeld was van freule Van Ittersum, jhr. De Ranitz en jhr. Schimmelpenninck, van Haar huis en per rijtuig van Soestdijk kwam, welkom gehee- ten door den waarn. burgemeester van Utrecht, mr. D. Ragay. Te kwart over drie kwam H. M. aan Tivoli aan, levendig toegejuicht door de menigte belang stellenden, welke zich daar verzameld had. Aan den ingang van de tentoonstellingszalen werd H. M. ontvangen door den voorzitter van de vereeniging Het Groene Kruis, ds. F. C. Fleischer, van Winterswijk, die een korte toespraak tot Haar hield, waarna de jongejuffrouw Fleischer H. M. een ruiker aanbood. De Koningin-Moeder heeft hierop met belang stelling het tentoongestelde bezichtigd, waarna Zij ook een bezoek bracht aan het Groene Kruis- dorp in de tuin van Tivoli, waar een aantal wees kinderen van verschillende gezindten, onder leiding van den heer Deetman, het Wilhelmus zong. Te kwart voor vijf begaf H. M. zich naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Verschillende oefeningen in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, in het verbandleggen enz. werden daar op vlugge en nauwkeurige wijze voor H. M. uitgevoerd, waarbij de noodige inlich tingen aan de Koningin-Moeder werden gegeven door dr. Leda, uit Amsterdam. Tegen mej' A. C- Meiners, die een groot aandeel had in de oefe ningen, den officier van gezondheid Van den Stempel, betuigde H. M. Haar tevredenheid. Eveneens aan dr. Sturkop. Aan de oefeningen onder leiding van mej. Meiners werd deelgenomen door de dames Ligtvoet, De Louwer, Wolff, Beffie en Heere. Vijf minuten voor half-zes verliet H. M. het Gebouw,luide toegejuicht door de samengestroomde menigte, om tot de grens der gemeente door den waarnemenden burgemeester begeleid, die Haar op Haar bezoek vergeld had naar Soest dijk terug te keeren. Kaïnerverkiezing Eindhoven. Het hoofdbestuur der R. K. kiezers vereeniging Eindhoven heeft, zoo meldt „De Tijd", den wensch til bet uitdrukkelijke verlangen uitgesproken, dat de leden van do R. K. Kiezersvereeniging Eind hoven, zich niet aan het besluit van het dagelij'ksch bestuur van den Noooklbr. Cbristelijken Boeren bond (aanbeveling van de Candida tuur van den lieer J. J. Wintermans) zullen storen en niet zul len stemmen als leden van den Noord br. Chr. Boerenbond, maar als eerlijke en trouwe léden van de R. K. Kiesvereeniging. (Aan de Meijeijsche Ct. wordt gemeld: f„De geestelijke adviseurs der afdeelingen van den Boerenbond in het dekenaat Blad el keuren éönpairig af het optreden van het bestuur van den N. C. B. in zake de Kamerverkiezing in liet district Eindhoven, als zijnde regelrecht in strijd met de instelling v'an de R. K. Kiesvereni gingen en als liggend geheel buiten den werk kring van den N. C. B." Rechten in Russische havens. Ter bevestiging van het reeds vermelde be richt ontleenen wij aan de „St.ct." van gister het volgende: Volgens telegraphische mededeeling van Ha ler Majesteits gezantschap te St. Petersburg heeft de Russische regeering vooï schepen behioorende tot do meest begunstigde natiën opgeheven de verplichting tot betaling der havenrechten door schepen onder vreemde vlag in iedere Russische haven, die op dezelfde reis wordt aangedaan. (Waar ook Nederland tot de meest begunstigde natiën behoort, zullen dus in het vervolg ook de Nederlandschë schepen de hierbedoelde rech ten evenals vroeger slechts éénmaal en wel in ide eerste haven die wordt aangedaan behoeven te voldoen."- De Kamerzetel van Eindhoven. Naar de ïMaasb." uit zeer vertrouwbare bron verneemt, heeft de heer V. v. d. Heuvel, met in gang van 20 Sept. a.s., zijn ontslag ingediend als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het kiesdistrict Eindhoven. Staatsbegrooting 1911. Het geraamde tekort op de Staatsbegrooting voor 1911 zal, naar wij vernamen, ongeveer 13 millioen bedragen. Intusschen make men zich daarover niet al te bezwaard. Dat van het loopende jaar is tot ruim één millioen ingekrompen. (H- Ct.) Statenverkiezing. Den Haag. De afdeeling Den Haag van de S. D. A. P. heeft, naar Het Volk meldt, voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland vacature- Lely) den heer Ter Laan candidaat gesteld. Kinderwetten. Gistermiddag heeft de minister van Justitie de staatscommissie voor de vereenvoudiging der Bur gerlijke Kinderwetten geïnstalleerd met een rede, waarin hij wees op de noodzakelijkheid om deze bij uitstek sociale wetgeving meer toegankelijk en begrijpelijk te maken voor het geheele volk zon der wijziging van den inhoud daarvan, een moei lijke taak, doch die niet onmogelijk mocht hee- ten, vooral niet met het oog op de samenstelling der commissie uit juridische talenten en mannen van de practische kinderbescherming. De voorzitter der staatscommissie, het Tweede Kamerlid mr. J. Limburg, verklaarde, dat de commissie zich van de moeilijkheden harer taak bewust is. doch blijmoedig dïe taak aanvaardt met het doel voor oogen een van de voor het familie- en rechtsleven meest belangrijke wetten uit den laatsten tijd te vereenvoudigen. Fonds voor eigen pensioen. Verleden jaar stond de raad te Haarlem f "15,000 toe als basis voor de stichting van een fonds voor de eigen pensioenen der ambtenaren- Gebleken is nu dat, om dit fonds gezond te doen zijn en er ook uit te kunnen betalen, de thans reeds verschuldigde pensioenen en wacht gelden 60 jaar lang, goed f 25,000 per jaar, en bovendien nog f 30,000 per jaar doorloopend zal moeten worden gestort. Voor 4911 wordt dit bedrag aangevraagd. Noord-Atiantsche kiistvisschery. Zeer in 't kort kan de uitspraak van het scheids gerecht in zake de Noord-Atlantische kustvissche- rijen aldus geresumeerd worden Ten aanzien van de eerste vraag, of de Engel- sche visscherij wetgeving bindend is voor de Amerikaansche vissehers op de verdragskusten, is de beslissing voor Engeland, doch zal de billijk heid der regelingen, waartegen Amerika bezwaar heeft, onderzocht worden door een commissie van deskundigen, waarin de visscherij-adviseur, dr. Hoek, zitting heeft. Evenzeer is de uitspraak voor Engeland gunstig op het punt der baaienkwestie op de niet-verdragskusten. Op de andere vragen heeft Amerika gelijk gekregen, althans in hoofdzaak. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te Bodo. Laagste barometerstand 750.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke noordelijke tot noordoostelijken wind, be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur De nieuwe burgemeester. De heer M. L. Honnerlage Grete, thans tot burgemeester dezer gemeente benoemd, werd den lOn Augustus 1846 te dezer stede geboren als zoon van de echtelieden, den heer Joh. Honner lage Grete en mej. Corn. Dijkstal, waarvan de eerste, telg van een oud Duitsch geslacht, zich sedert enkele jaren, als zoovele vooral zijner katho lieke landgenooten, in onze gemeente gevestigd had. Na zijne opleiding te hebben genoten in de school voor meer uitgebreid lager onderwijs van wijlen den heer Combé aan de Lange Haven, was de heer Honnerlage Grete als handelsbediende (boekhouder) vele jaren werkzaam ten kantore van den distillateur, den heer P. Melchers aan de Nieuwe Haven, waar hij zelfs zijn zilveren ambts- jubilé onder waardeerende erkenning van den patroon mocht vieren. De hoogbejaarde ongehuwde patroon, die zijne langdurige trouwe diensten bijzonder op prijs stelde, toonde dit op de meest overtuigende wijze door bij uiterste wilsbeschik king aan zijn veeljarigen bediende, den heer M. L. Honnerlage Grete, en aan zijn neef, den heer M. J. Melchers, zijne zaak na te laten, die onder de firma P. Melchers werd voortgezet. Nog onlangs werd deze door eene transactie met de directie van den naburigen stoommolen uNeder- land" uit het pand »New-York", waar zij jaren lang gevestigd was, overgebracht naar de panden naast de St. Janskerk aan de Lange Haven, waar tot voor enkele jaren de branderijen van de firma J. T. Beukers waren gevestigd, terwijl het kantoor naar het bekende kantoorpand in de Walvisch- steeg werd overgebracht. De heer Honnerlage Grete, den 2n Juni 1870 tot een gelukkigen, hoewel kinderloozen echt met mej. Joh. Theijse vereenigd, toonde zich niet alleen als man van zaken, maar ook in zoo menige maatschappelijke betrekking of functie een vrien delijk, hulpvaardig en loyaal man, die zich vooral door strengen rechtvaardigheidszin onderscheidde, zoodat zijne benoeming in dat licht beschouwd, allerminst eene partij-benoeming mag genoemd worden. Die voortreffelijke eigenschappen deden hem ook herhaaldelijk herkiezen als voorzitter van Schiedams Mannenkoor ïOrpheus waarvan hij reeds op jeugdigen leeftijd president werd, zoodat hij zelfs zijn zilveren presidentfeest onder veelzijdige deelneming mocht vieren. Ook bij zijn zilveren huwelijksfeest en laatst nog bij den gedenkdag van zijue veertigjarige echtvereeniging, overigens stil voorbijgegaan, mocht de heer Hon nerlage Grete overtuigende blijken van waar deerende sympathie ontvangen. Waar de nieuwbenoemde burgemeester zich vroeger reeds op onderscheidene wijzen op alge meen maatschappelijk gebied en ook op bijzonder katholiek terrein bewoog hij is o. a. reeds jaren bestuurslid van Schiedams ^Toonkunsten sedert vele jaren lid van het R. K. Parochiaal Armbestuur, eere-voorzitter van het zangkoor der Singelkerk enz. dagteekent toch eerst van 5 September 1899 zijn optreden in het openbaar leven hij werd toen als nieuwgekozen raadslid beëedigd, terwijl hij den 23n December 1902 met ingang van 1 Januari 1903 ter vervanging van den heer Van Westendorp, die toen wegens zijne benoeming tot schoolopziener voor Rotterdam ontslag nam tot wethouder werd gekozen, waarna hem na eerst de financiën beheerd te hebben, het departement van onderwijs werd toevertrouwd. Zoo heeft de heer Honnerlage Grete, de opvol gende sporten van den hierarchischen ladder betredend en steeds stijgend in de achting en genegenheid van zijne stadgenooten van onder scheidene richting, de hooge plaats bereikt, waarop hij door het vertrouwen van H. M. de Koningin en hare betrokken raadgevers geroepen is. Moge hij op dit hooge standpunt, blijvend gesteund door de sympathie van zijne medeburgers, zeer vele jaren van den bloei en de welvaart van een her nieuwd Schiedam getuige zijn I Serenade. Het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorffer, dat gisteravond in den Doele repeteeren moest, heeft, zoodra 't de benoeming van den nieuwen burgemeester, voorzitter van de commissie voor dat korps, vernam, besloten den heer Honnerlage Grete voor zijne woning aan de Broersvest eene serenade te brengen. Daartoe verschenen de voormalige schutterij muzikanten, in hunne bekende nieuwe uniform gekleed, omstreeks 9 ure voor het huis van den nieuwbenoemden burgemeester, waar zich een groote menigte verzameld had. Nadat het korps eenige feesttonen had doen hooren, ging de ka pelmeester naar binnen en bracht ook namens het korps, zijne gelukwenschen aan den nieuwen stadsregent, die daarvoor zijn bijzonderen dank betuigde. Later trad de nieuwbenoemde, die reeds gister-avond druk bezoek had, naar buiten en betuigde ook persoonlijk aan het korps zijn dank, verzekerend dat hij ondanks zijne vermeerderde werkzaamheden als burgemeester, steeds gaarne met het korps zou blijven samenwerken en de beste wenschen voor het verdienstelijk korps uit sprekend. Het korps, dat reeds na een fanfare »een lang zal hij leven" had noen hooren, bracht daarna nog de volksliederen ten gehoore, waarna 't, na nog eens voorbij de woning van den benoemden burgemeester gedefileerd te hebben, over de Broersvest, langs de Hoogstraat en de Boterstraat, door talloozen gevolgd, naar den Doele terugtrok. Een inolen ingestort Hedenmorgen heeft aan den Buitenhavenweg een ernstig ongeluk plaats gehad. Op het terrein van de N. V. Houthandel voorheen firma F. W v. d. Eist Co., aan genoemde straat gelegen, was men sedert 14 Augustus 1.1. bezig met het atbreken van den houtzaagmolen »Oud-Burge- meester Knappert". Toen hedenochtend omstreeks 7 uur zich een zestal werklieden op den molen bevond, stortte, bij het neerhalen van eenige zware binten, een groot deel van den molen ineen. Vijf der werklieden, die zich op den molen bevondem wisten nog tijdig het lijf te bergen, doch de 19- jarige H. Feyen, wonende in de gang van Enge- ring, aan de Lange Nieuwstraat, geraakte tusschen het neerstortende houtwerk en kwam op het dak van de houtzagerij, die van achteren tegen den molen staat, terecht. Dadelijk kwamen zijne ternauwernood van den schrik bekomen mede werklieden hem ter hulp. Hevig kermende van pijn, werd hij opgenomen. Een inmiddels ontboden geneesheer constateerde, behalve lichte kwetsuren, schedelbreuk en gebroken linkerarm. Per brancard werd hij het Stedelijk Ziekenhuis overgebracht, waar hem de H.H. Sacramenten der stervenden zijn toegediend. De toestand van F. was, volgens inlichtingen door ons in het Ziekeehuis ingewonnen, hoogst ernstig. Nader vernemen wij nog aangaande de oorzaak van het ongeluk, dat, tengevolge van het breken van een touw een zwaar bint omlaag stortte, dat in zijn val meer houtwerk meesleepte. De werklieden, die het sloopwerk verrichtten, waren in dienst van den slooper De Graaf, wo nende te Zwolle, die het werk weer had aange nomen van den kooper. (Na vergelijkend examen zijn voor CandidaatOost-Indisch Ambtenaar o.a. aangewe zen: J- Bijl, C. A. Huldy, A. Oranje en C. van Rossen, leerlingen der H. B. S. aThier, die dit jaar met goed gevolg eindexamen hébben afgelegd. (Gisteravond deed de 15-jarige S. bij de politie aangifte, dat hiji dien middag spelende oip het Exercitieveld, uit zijn jas, die op den grond lag, een zilveren medaille vermistte. (De politie stelt een onderzoek in. UIT ROTTERDAM. jGistei'naimiddag omstreeks halfvier is er een begin van brand ontstaan in de distilleerderij van do firma Henkes en Co. aan de Voorhaven No. 21 alhier. De brand is door personeel met eigen middelen gebluscht. jEen hoeveelheid sterkedrank ging verloren. De spuiten 35, 36 ;en 34 én de reddingsbrigade waren uitgerukt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 9 Sept. 8 u. Volkshuis. Ver. Weduwen- zorg. Ledionvergad cri ng. Rotterdam. Vrijdag 9 Sept. Diergaarde. Concert Stafmuziek I Kom. Scherpschutters. 1 Vergadering van den Raad der gemeente Sehiedam op Dinsdag 6 September 1910, des namiddags 2 uur. (Slot). Benoeming. Door B. en W. wordt nog voorgesteld den heer J. van Andel weder te benoemen tot leeraar aan het Gymnasium, daar de belangen van het onder wijs dit vordert behoudens goedkeuring van den inspecteur der gymnasia. Tot die benoeming wordt besloten met 18 stemmen, 1 in blanco. Gratificatie. B. en W. stellen nog voor, aan de inspecteurs en agenten van politie een gratificatie toe te kennen voor buitengewone diensten op den ver jaardag van H. M. de Koningin, en wel aan den hoofdinspecteur en inspecteur elk f5, aan eiken hoofdagent f3.50 en aan elk der agenten en den veldwachter f2.50. De heer De Bruin zegt reeds herhaaldelijk te hebben gesproken over het breken met het stelsel van extra belooningen, dat hij glad ver keerd vindt, een stelsel uit den ouden tijd. B. en W., die dit weer invoeren, komen dus met de vroeger uitgesproken meening in botsing. De Voorzitter zegt, dat de botsing slechts schijnbaar is. Op de begrooting is geen geld voor hoogere salarieering uitgetrokken daarom moest deze gratificatie worden voorgesteld ter belooning van de meerdere diensten der politie, die door haar optreden dien dag aller sympathie verwierf. De heer De Bruin meent, dat ieder ambtenaar die meerdere diensten presteert in het zelfde geval verkeert als de politie. Hij wil zien breken met het stelsel en verklaart zich tegen het voorstel. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Schiebaggercrediet. De Voorzitter zegt dat binnenkort een schouw zal gehouden worden over de Schie en dat sommige plaatsen in de Schie niet voldoen aan de eischen door Delfland te stellen. Daarom vragen B. en W. het crediet voor het uitbag geren te mogen overschrijden om de Schie in behoorlijken staat te brengen. De heer Van der Schalk vraagt nog eenige inlichtingen over de keur. De Voorzitter zegt, dat ze door Delfland nog in den loop van deze maand zal worden gehouden. De heer Koop mans heeft geen bezwaar te machtigen het crediet te overschrijden, mits hij maar ongeveer de begrooting weet, of dat in honderden of duizenden loopt. De Voorzitter zegt, dat dit van omstandig heden afhangt, of er gebaggerd zal worden met den beugel of door de machine. Met de machine is 't veel goedkooper. Het groote bezwaar is ech ter, waar de uitgebaggerde specie te bergen. In de Schie zit 2355 M3. bagger te veel't komt er nu maar op aan, wat 't voordeeligst is, die bagger met den beugel of met de machine te ver wijderen. De heer Koop mans meent toch, dat zeer onlangs de Raad heeft vastgesteld de bagger te bergen op weiland naast het Ververschingskanaal. De Voorzitter zegt, dat wanneer die van uit de Schie daar moest gebracht worden, dit ontzaglijke kosten zou veroorzaken. Wanneer wij met onze eigen machine de bagger zullen kun nen verwijderen zullen wij onze kanalen en havens, ook de Westerhaven, zelf kunnen graven, maar daarop is voorloopig geen kans. De heer Kranen meent toch dat die keur op de Schie altijd heeft bestaan Als er nu 2000 M3. bagger te veel inzit, dan is er in de laatste jaren 2000 Ms. te weinig gebaggerd immers die 2000 M3. die er te veel zijn, zijn daar niet in 8 dagen tijds gekomen. De Voorzitter kan niet als voorzitter van den reinigingsdienst zeggen, dat die dienst hier vrij uitgaat. Haar terrein is beperkt, hare verplichting strekt bijv. niet tot uitbaggeren voor bij het commiezenhuisje, evenals zij niet baggert bij de waterleiding, maar juist verder op, voorbij het commiezenhuisje moet er gebaggerd worden. B. en W. vragen juist daarvoor het noodige crediet, omdat zij door een andere macht anders tot dat uit baggeren zouden gedwongen worden. De machtiging wordt daarna verleend. jZiekenhuisbouw. Voorstel van B. en W. tot den bouw van een nieuw ziekenhuis: De heer W ittkampf zegt, dat hy de vorige maal bij de bespreking te dezer zake zich er voor verklaard heeft, zoo noodig die maatregelen te nemen, welke in verband met de draagkracht der gemeente de ziekenverpleging afdoende konden verbeteren. Sedert heeft ons bereikt dit project van B. en W. maar spr. heeft in het advies niet gezien wat wij voor ons geld zullen krijgen en tast daaromtrent vrij wel in 't duister het advies van deskundigen ontbreekt ditmaal. Spr. betoogt, dat de cijfers niet overeenstemmen, geen verband houden met de draagkracht der gemeente, waar zij reeds tot aan het toppunt van haar draag kracht is met een percentage van 4'/a Dat een gemeente zorgen moet voor hare zieken, geeft spr. toemaar zij mag daarbij niet boven hare draagkracht gaan. Daarom zal hij riiet eervoor deze plannen stemmen voor de fondsen waarmee ze moeten worden uitgevoerd, zijn aangewezen. Spr. wijst ook op de zeer verhoogde exploitatiekosten bij de uitvoering van deze plannen en zegt ten slotte, ook betoogend dat 't hier een niet produc tieve uitgave betreft, dat hij met voorstel, zooals 't hier werd ingediend, niet kan instemmen. De heer G o s 1 i n g a wijst op de zoo gebrek kige voorbereiding van dit voorstel. Hij kan ook in hare algemeenheid niet de stelling toegeven, dat de gemeente moet zorgen voor hare zieken. Verder vindt hij eene leemte in het advies van B. en W waar zij spreken over den grond voor den bouw van het nieuwe ziekenhuis. Hij kan moei lijk gelooven, dat zij ernstig zijn, waar zij beweren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2