Binnenland. •V 1 Stads- en Gewestelijk Nieuws. materiaal. Waarschijnlijk zullen twee batterijen van het kaliber 240 worden verzonden. Gister-middag tegen 3 uur is een hevige schok van aardbeving gevoeld te Messina, Mileto en Gallina. Er is geen schade aangericht. Het «Berliner Tageblatt" verneemt uit Rome, dat het «Motu proprio" van den H. Stoel door niets minder veroorzaakt zou zijn dan door een modernistische samenzwering. De geestelijkheid, zoo vernam de correspondent «in Vaticaansche kringen", heeft ontdekt, dat een geheime, moder nistische bond bestaat, die in verschillende landen vertakkingen heeft en het verspreiden van moder nistische denkbeelden beoogt. Zelfs heeft men een geheime correspondentie tusschen twee semi naria ontdekt. Een en ander heeft aanleiding gegeven tot de bekende radicale maatregelen, die leerlingen zoowel als leeraren onder veel scherper tucht zullen stellen dan ooit het geval is geweest. In het noorden van Frankrijk heeft een spoorwegramp plaats gehad, waarvan velen het slachtoffer zijn geworden. Een trein uit Cherbourg is ontspoord. 6 reizigers zijn daarbij gedood en 20 gewond. Gedurende de laatste weken is het aantal stakingen in Rusland onrustbarend toegenomen. In de laatste jaren viel er overigens een afne mende beweging waar te nemen. In 1905 waren wel 3 millioen arbeiders bij stakingen betrokken. In 1906 was het aantal gedaald tot een millioen. In 1907 bedroeg het een kleine tweehonderddui zend, in 1909 was het cijfer der stakers zelfs ge daald tot 64.000. Voor een gedeelte is dit ver schijnsel wellicht hieruit te verklaren, dat vroeger de stakingen ook een politiek karakter droegen, terwijl nu het economische karakter er van over wegend is. Van het Hof. De Koninklijke familie zal Dinsdagochtend te 9 u. 55 min. aan het station Baarn aankomen. De koninklijke grafkelder. {I>o burgemeester van Delft heeft aan H. M. de Koningin eerbiedig in overweging gegeven, in den Koninklijken grafkelder te Delft aan de voorzijde der kisten een plaat te doen aanbren gen, waarop omtrent den gestorvene datgene wordt vermeld, wat van belang is te achten. pij ,hét jongste bezoek aan den kelder, ge bracht door de Pruisische officieren deputatie van het regiment infanterie He Westf. No. 15, waarvan vroeger Prins Hendrik chef was, deed 'zich toen de moeilijkheid voor, dlat de burgemeester, die tevens commissaris is van den i Koninklijken grafkelder, en de deputatie begeleidde," aan een ander moest vragen, welke Oranjevorst in elk der kisten rustte. Aan de voorzijde der kisten (dus aan het voeteneinde) ontbreekt nl. elke aanwijzing en aangezien de kisten op elkaar staan, kan de oningewijde met weten, wie in elke kist rust. N ederlanderschap De minister van Binnenlandsche Zaken, heeft, naar aanleiding van de wet van 15 Juli 1910 (Stsbl. no. 216) tot wijziging der wet op het Nederlanderschap, aan de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht de eerste zinsnede van de «Herinnering", voor komende op *de bewijzen van Nederlanderschap, te doen luiden «De Nederlander, die buiten het rijk of zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen is geboren, moet, vóór hij als meer derjarige in den zin der Nederlandsche wet tien achtereenvolgende jaren zijne woonplaats in het buitenland heeft gehad, op straffe van verlies van het Nederlanderschap, aan den burgemeester zijner laatste woonplaats in Nederland of aan den Nederlandschen gezant of aan een Nederlandschen consulairen ambtenaar in het land, waar hij woont kennis geven, dat hij Nederlander wenscht te blijven Voorzitterschap Tweede Kamer. pmataf Van Bylandst heeft gevolg gegeven aan het van verschillende kanten tot hem gekomen aanzoek, om zich weer voor het voorzitterschap der Tweede Kamerin hef a.s. zittingjaar beschik baar te s teilten. aan het Rijksmuseum vandaar naar het raadhuis; 7.30 uur n.m. gala-diner 9.30 uurn.m. militaire taptoe op den Dam. Vrijdag 16 September: 10 uur v.m. uitrijden voor een bezoek aan de diamantslijperij van de firma Asscher, Tolstraat 127129van daar naar het Centraal Station11.40 uur v.m. vertrek naar Soestdijk4.51 uur n.m. terugkeer van Soestdijk daarna receptie van de Belgische kolonie ten paleize7 uur n.m. diner8.45 uur n.m. uitrijden voor een bezoek aan het Concert gebouw. Zaterdag 17 September: 9-30 uur v.m. uitrijden voor een bezoek aan de op het IJ lig gende oorlogsschepenvandaar vaartocht op het IJ en door Oosterdok en Nieuwe Heerengracht naar den Buiten-Amstelontscheping aan de Sarphatikade2.15 uur n.m. uitrijden voor een bezoek aan het Burgerweeshuis en aan het Bagijn- hof3.50 uur n.m. vertrek van het Belgische Koninklijke echtpaar van het Centraal Station 3.54 uur n.m. vertrek van H. M. de Koningin van het Centraal Station. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. H. M. de Koningin-Moeder zal de koninklijke gasten aan het noenmaal ten paleize te Soestdijkt on Vrijdag 16 dezer, persoonlijk aan het station te Baarn ontvangen. Kamerverkiezing Eindhoven. Het dagelijksch bestuur van den Noordbrabant- schen Christelijken Boerenbond legt zich neer bij den wensch van den Bisschop van 's-Hertogen- bosch, dat de N. B. C. B. als buiten de verkiezing blijve. Het voegt hieraan toe, tot nadere toelichting voor de boerenbonders, dat dezen persoonlijk in hun keuze en stemming vrij blijven. De dame du paleis van H. M. de Koningin, mevrouw Van Löon-Egidius, te Amsterdam, za' als toegevoegd aan koningin Elisabeth van België, deel uitmaken van den eeredienst bij de Belgische vorstelijke gasten. Alle leden van den toegevoegdea dienst zullen a.s. Donderdag aan het station Roozendaal aan wezig zijn, om den koning en de koningin der Belgen te begroeten. Het programma van het bezoek van H. M. de Koningin en van het Belgische Koninklijke paar, van 15 tot 17 September a.s., aan Amsterdam, luidt als volgt Donderdag 15 September: 12.12 uur n.m. aankomst van H. M. de Koningin aan het Centraal Station; 12.22 uur n.m. aankomst van het Belgische Koninklijke paar aan het Centraal Station; 3 uur n.m. uitrijden voor,een bezoek De S. D. A. P. zal den heer Spiekman, lid van den gemeenteraad te Rotterdam, voor het district Eindhoven voor de Tweede Kamer candi- daat stellen. Men meldt uit het district Eindhoven aan het «Centr.", dat het dag. bestuur der( R.-K. Kies- vereeniging de afdeelingen per circulaire heeft aangeschreven, om te vergaderen voor het stellen van een candidaat. Volgens die circulaire heeft de heer V- v. d. Heuvel mededeeling gedaan, «dat hij voornemens is tegen het einde van het parlementair zittings jaar, zijnde 17 September a.s., zijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal". Het dag. bestuur verzoekt, de eerste stemming in 'de afdeeling, zijnde het voordragen van can- didaten, te willen houden op Zondag 11 dezer en den uitslag der stemming persoonlijk te Eindho ven aan den voorzitter van het dagelijksch be stuur ter hand te stellen op Dinsdag 13 dezer. De tweede of definitieve candidaatstelling zal dan in de afdeelingen behooren te geschieden op Zondag 18 dezer, terwijl de uitslag dier stemming persoonlijk moet worden overhandigd aan den voorzitter van het dagelijksch bestuur op Dinsdag 20 dezer. Nationaal Comité voor afschaffing van den nachtarbeid in het Bakkersbedrijf. Morgen Dinsdag 13 September zal van wege het bovengenoemde comité, de groote betooging te 's-Gravenhage plaats hebben. Als sprekers tre den op de heeren mr. P. J. M. Aalberse, ür. R. W. J. Rudolph, H. Diemer en G. J. Bokhorst. Om drie uur precies, zal de aangenomen motie in optocht met ontplooide banieren en voorafge gaan door een muziekkorps, worden gedeponeerd ter griffiie der Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal. Om 10 uur neemt de meeting een aanvang. yan Haarlem 10,27, van den Haag 11.07 en komt te Brussel Noord aan ten 1.53. Trein 46 vertrekt van Brussel Noord ten 3.25, aankomst Den Haag 7.91, Haarlem 7.40, Amster dam C.S. 8 00. Zooals bekend is, doen deze treinen Antwerpen niet aan en loopt daarin een restauratierijtuig Amsterdam—Brussel v.v. Het 100-jarig bestaan der stad Zaandam. De Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer te Zaandam heeft besloten het 100-jarig bestaan der stad op feestelijke wijze te herdenken. Zij meent dit te moeten doen door een tententoonstelling van Zaansche nijverheid en daaraan tal van feestelijkheden te verbinden. Om tot een gewenscht resultaat te komen, heeft zij zich reeds gewend tot het gemeentebestuur, de Kamer van Koophandel, de Mpij. van Nijverheid, de afd. der Holl. Mpij. van Landbouw, enz. Nationale vereeniging voor Vrouwenarbeid. Op 17 en 24 September zullen twee ledenver gaderingen resp. te 's-Gravenhage en te Utrecht worden gehouden van de Nationale vereeniging voor Vrouwenarbeid, ter bespreking van een be voegdheidsconflict, tusschen de meerderheid van het bestuur dier vereeniging en de directrice van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, mej. Anna Polak gerezen. In een circulaire aan de leden zetten beide partijen haar zienswijze uiteen daarbij deelt de meerderheid van het bestuur nog mede dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan het bestuur schriftelijk te kennen heeft gegeven, dat de rijkssubsidie (ten bedrage van f1000 'sjaars) zal worden ingetrokken, in dien het bureau zich in het vervolg niet onthoudt o.a. van dien arbeid, welke strekt tot het propa- geeren van bepaalde beginselen ten aanzien van de maatschappelijke positie der vrouw. De directrice verklaart in haar uiteenzetting van het geschil aan de leden, dat zij zich over de beteekenis van deze missive in de ledenverga deringen van 17 en 24 dezer zal uitspreken. Pensionneering Gemeente-ambtenaren. De «Haagsche Ct." verneemt, dat binnenkort het verslag is te wachten omtrent het onderzoek, betreffende de kosten van 't pensionneeren van gemeente-ambtenaren, alsmede van hun weduwen en weezen, van Rijkswege. Het kapitaal, voor 't opnemen van al die per sonen vereischt, bedraagt natuurlijk een aantal millioenennaar het blad vernam, wordt het geschat op tenminste 50 millioen. Per H. IJ. S. M. naar Brussel. De H. IJ. S. M. laat de speciaal voor de Brus- selsche tentoonstelling ingelegde Brussel-Express- treinen, no. 45 en 46, en zooals in de dienstrege lingen is aangegeven aanvankelijk slechts tot 15 September worden ingelegd, tot ultimo Sept. loopen. Trein 45 vertrekt van Amsterdam C.S. 10.06» Textielbond „De Eendracht." Het congres van den Textielarbeidersbond «De Eendracht", werd gisteren te Goor'door den voor zitter, den heer J. Bevers, geopend. Na het welkom te hebben toegeroepen, besprak de voorzitter de verschillende acties, welke in het afgeloopen jaar door den bond werden gevoerd. Hij moest constateeren, dat voordeelen in den regel werden behaald buiten den bond om, door de zg. fabriekscommisies. Hij betreurt dit, doch hoopt, dat de laatste strijd te Enschedé tot ge volg mag hebben, dat de paroons meer met de organisaties onderhandelen. Tegenwoordig waren afgevaardigden van de afdeelingen Enschede, Hengeloo Goor, Veenendaal, Winterswijk, Rotterdam, Haaksbergen, Den Haag en Almelo, totaal uitbrengende 18 stemmen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Het ledental dat 30 April 1909 totaal 1789 bedroeg, liep terug en bedroeg 30 April 1910 1696. Gewonnen werden de afdeelingen Rotter dam en Den Haag en verloren gingen Apeldoorn en Haarlem. Besloten ?verd met ingang van 1 Jan. 1911 het vakblad iedere week te laten verschijnen in kleiner formaat. Tot plaats, waar het hoofdbestuur zijn zetel zal hebben, werd Enschedé aangewezen, terwijl werd besloten het volgende congres in den Haag te houden. Dit congres zal eerst in 1912 gehou den worden. Besloten werd het geheele hoofd bestuur af te vaardigen naar het Internationale Congres van Textielarbeiders, dat in 1911 in ons land zal worden gehouden, waarschijnlijk te Amsterdam. Ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement kwamen daarna aan de orde en werden met enkele wijzigingen goedgekeurd. Op veorstel van het hoofdbestuur werd goed gevonden het congres om de twee jaar te doen plaats hebben. Met het oog op de aangenomen verhouding der contributie werden de ziekte-uikeering en de ondersteuning bij staking en uitsluiting opnieuw geregeld. Eindelijk werd nog de begrooting vastgesteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.4'te Stornoway. Laagste barometerstand 756.9 te Seydistjord- Verwachting tot den volgenden dag: zwakke noordelijke, wind, zwaar bewolkt tot bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, door omstandig heden verlaat, werd gister door den voorzitter, den heerT. J. H. Mouwens, op de gebruikelijke wijze, met gebed, geopend, waarna de notulen der beide laatstgehouden vergaderingen door den eersten secretaris, den heer A. A. Marrevee, werden gelezen en vastgesteld. De voorzitter deelde daarna mede, dat sedert de vorige maandvergadering 10 nieuwe leden waren toegetreden tot de Bondsafdeeling, die er daar entegen 16 had moeten missen, waaronder enke len door overlijden en het verlaten der gemeente. Daarna overgaande tot de gebruikelijke mede deeling der jubilea enz. vermeldde de voorzitter allereerst den aanstaanden verjaardag van den vroegeren geestelijken adviseur der Bondsafdee ling, deu weleerw. heer rector Van den Berg te Rotterdam, die echter op 't oogenblik moeilijk te bereiken zou zijn daar hij vertQeft te Montreal, Canada, waar hij het Eucharistisch congres bij woont. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat na mens de Bondsafdeeling een schriftelijke geluk- wensch was gericht tot den nieuwen burgemeester, dien het bestuur nog op andere wijze dacht te huldigen. In den laatsten tijd hadden de Bondsleden W. Kemper en H. van Litsenburg hun veertigjarige echtvereeniging herdacht, terwijl Bondsbroeder A. Rammers zijn zilveren bruiloftsfeest mocht vieren. Hun werden namens de Bondsafdeeling hartelijke gelukwenschen gebracht Ook ter gelegenheid der bevordering van mgr. Konings, centraal adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, tot officier in de Oranje-Nassau-orde en bij het veei t gjarig priesterfeest van mgr. Egyen- raam, oud-adviseur van den Bond, werden namens de Bondsafdeeling gelukwenschen tot beide ver dienstelijke geestelijken gericht. Eene gezamenlijke vergadering van de nog be staande kistenmakersafdeeling alhier en de bloeien de kistenmakersafdeeling der Rotterdamsche Bonds afdeeling zal eerlang worden gehouden. Alvorens de aangekondigde wijziging der statuten aan de orde te stellen, deelde de voorzitter nog mede, dat van het Algemeen Nederlandsch Bak kerscomité een schrijven was ingekomen betref fende de aanstaande betooging in den Haag voor de afschaffing van den bakkersnaehtarbeid. Voorz. vroeg de machtiging der vergadering om aan die betooging adhaesie te betuigen, welke volgaarne werd verleend. Daarna herinnerde de voorzitter er aan, dat morgen (Maandag)avond 8 ure de opening van nieuwen cursus van de Teekenschool zou plaats hebben en wekte hij allen op, die nog vergeten hadden leerlingen voor dien cursus op te geven, dit alsnog te doen. De reglementaire vergadering van «Weduwen- steunfonds", welke deze maand moest plaats heb ben, zal door omstandigheden tot begin October moeten worden uitgesteld. De voorzitter sprak daarna den wensch uit, dat zeer velen naar Den Haag zouden gaan, om de algemeene betooging voor den wettelijken tien- urigen arbeidsdag bij te wonen. Deelnemers zullen daartoe ten half een precies in het lokaal van de Diergaarde moeten aanwezig zijn. Na nog gewezen te hebben op den eersten con cours-avond van «Alberdingk Thijm" aanst. Zon dag 18 Sept. te geven, hield voorz. een welspre kend pleidooi voor het werk der gesloten retraiten ook voor werklieden te geven, De eersteretraite voor werklieden zal gegeven worden in den Paaschtijd van Paasch-Zaterdag 's middags tot 's middags van den derden Paaschdag. Personen die daaraan zullen deelnemen en het daartoe noodige spaarpotje willen vormen, zal voorz. gaarne hel pen daartoe kunnen zij op den gebruikelijken Zaterdag aan hem afdragen, wat zij daartoe zou den willen afzonderen. Aan het eind van deze mededeeling werd door secretaris, den heer Marrevee, nog verzocht, dat bij gelegenheid van feestvieringen daarvan kennis zou worden gegeven aan het bestuur, wijl anders die jubilea, niet bekend, onopgemerkt zouden voor bijgaan. Daarna was de wijziging der statuten aan de orde. Zooals men weet, beoogt deze wijziging die statuten meer te doen aanpassen aan den tegen- woordigen tijd, door de verplichting van vak organisatie op te leggen en ook vrouwen tot de Bondsafdeelingen toe te laten. De statuten werden reeds in de vergadering van den Centralen Raad vastgesteld en verkregen mede de goedkeuring van Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem, die wenscht deze statuten in alle afdeelingen worden ingevoerd. De vaststelling door de vergadering was dan ook meer een formaliteit door de wet vereischt. Zij geschiedde in den vereischten vorm» waarna de vergadering het bestuur machtigd0 op deze statuten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, waar zij buitendien de goedkeuring behoeven van Z. D. Hw. den Bisschop en van den Centralen Raad. Het bestuur zou in de nieuwe sera zien of de gewijzigde statuten ook eene ver andering van het huishoudelijk reglement vorderen- Na afhandeling der statuten-wijziging deelde voorz. nog mede, dat op verzoek van de onderaf' deeling van glasblazers «St. Laurentius" bij het uit' gaan der vergadering een collecte zou gehouden worden voor de betrokken vakgenooten bij en werkstaking of uitsluiting in Zuid-Limburg. Ten slotte gaf de voorzitter nog een nadere toelichting van het verdienstelijk werk der ge' sloten retraites, dat bijzonder de aandacht trok van het Centraal Bestuur en ook reeds in den Centralen Raad was besproken. Nadat de voorzitter in antwoord op de vraag van een bestuurslid der onderafdeeling van bak' kersknechts «St. Clemens Maria Hofbauer" nog <'c mogelijkheid van het zenden van afgevaardigden naaf de bakkersbetooging in uitzicht had gesteld, werd de vergadering door hem op de gebruikelijk0 wijze, met gebed, gesloten. De nieuwe burgemeester. Waar de «Schied. Ct." verneemt, dat 'tin het plan zou liggen, de zitting van den gemeente' raad tot installatie van den nieuwen burgemeester op Dinsdag 4 October te houden, kunnen wij uit de beste bron mededeelen, dat omtrent den dag der installatie nog niets vaststaat. De installatie van den nieuwbenoemden burge' meester kan eerst volgen, nadat diens beëediging door den commissaris der Koningin heeft plaats gehad. Waar de heer mr. Patijn deze maand niet in de residentie vertoeft, is dus omtrent beëediging en installatie nog niets vast te steil00' De aanst. Raadszitting. De aanst. Raadszitting zal, naar wij vernemen» niet plaats hebben op 20 maar op 27 September- Dit is dan de laatste Raadszitting geleid door d011 tegenwoordigen burgemeester, dr. Brants,die daan'1 van den Raad afscheid zal nemen. Het onderzoek der begrooting voor 1911 is med0 een week uitgesteld en weljtot Maandag-avond September. Gouden jubilé—P. L. Nederpelt. Dinsdag 6 dezer herdacht de heer P. L. N0' derpelt den dag waarop hij voor vijftig jaar b werd van het college collectanten der St. Jans' kerk aan de Lange Haven en ontving toen refids blijken van belangstelling. Daar zich voor ee°e kerkelijke en meer ogphlijke viering beter de'1 Zondag leende, werd het feest tot gisteren uitge steld. Aan het met eenig levend groen sierlijk ëe tooide hoofdaltaar werd de Hoogmis ten half 0 ter zijne intentie opgedragen, waaronder door koorgezelschap de 3 st. mis van Gruber verdi0'1 telijk werd uitgevoerd en nog het opgewekt 4 st. Laudate van Ruigrok ten slotte werd gez0lJ gen' id Daarna werd door den jubileerenden collect0 met zijne medeleden van de betrokken afdeel"1® voor de kerk ten zijner huize van 13 ure 'e ceptie gehouden, Bij deze druk bezochte recep" deed vooral het kerkbestuur der St. Janskerk v° zijne waardeerende belangstelling blijken. Bij m00

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2