Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws*^ verkiezingen voor de wetgevende vergadering van dien staat zijn 28 van de 52 zetels aan de demo craten te beurt gevallen. 1— Roosevelt is naar New-York teruggekeerd, wajar den ex-president 'een zware campagne Wacht om ajan de .republikein bij de' verkiezingen in NoWemiber a.s. 'dlo overwinning te verzekeren. Roo sevelt beweert, een nieuw politiek programma te Webben opgesteld, dat noch de inmenging der trusts in de politiek, noch' die ityrajmiie d'er werk- liedeiivorganisa,tiës duldt. t De cholera woedt niet alleen in Italië, maar ook in verschillende plaatsen van het Duitsche taalgebied doet zij zich herhaaldelijk voor. Bij een te Mariënburg overleden steenhakker is Aziatische cholera geconstateerd. Van de zie ken, die van cholera werden verdacht, zijn twee volwassenen en vijf kinderen overleden. Te Weenen heeft zich een nieuw geval van Aziatische cholera voorgedaan. Het «Berliner Tageblatt" meldt, dat graaf Bechendorf, Russisch gezant te Londen, Maandag ochtend te Frankfort kwam, waar hij een lang onderhoud had met minister Iswolsky. Al de werklieden aan de haven te Bremen hebben het werk gestaakt. Te Hamburg hebben de werklieden der fabrieken en hoogovens even eens gestaakt wegens solidariteit met de haven werkers. r— Een telegram uit Londen aan de „lndépen- dance Beige" meldt, dat de Engelsche regeering geen schadevergoeding zal eischen voor den brand in de Engelsche afdeeling op de tentoonstelling te Brussel. j_ De internationale diplomatieke zeerecht-con ferentie, die het vorige jaar in October verdaagd is, is gisteren te 'Brussel weer bijeengekomen. Er zijn vier-en-twintig staten vertegenwoordigd. De •beraadslagingen zullen hervat worden, waar ze verleden jaar .afgebroken zijn en loopten over die behandeling voor den rechter van aanvarin gen, de aansprakelijkheid van reeders, scheepshy- potheken, enz. De Russische ambassade te Parijs verspreidt de volgende mededeeling De berichten door sommige bladen verspreid ter zake van den gezondheidstoestand van den gezant van Rusland zijn al ter verontrustend- Sedert gisteren is er eene verbetering in den toestand van den zieke ingetreden. Het officieel Staatsblad te Lissabon publi ceert een decreet bevelende aan de plaatselijke autoriteiten om langs gerechtelijken weg de slui ting te vragen van het verblijf der Spaansche religieuzen van Aldea da Ponte en een inventaris te maken van de meubelen en voorwerpen die zich daar bevinden. Indien de religieuzen in Portugal wederkeeren, zullen zij worden aange houden. Naar een der Italiaansche bladen mededeelt;- zal die eerstvolgende Fransche pelgrimstocht, die in October naar Rome komen zal, vergezeld wor den door een groep kinderen, die den Paus zul len bedanken voor zijn decreet, waardoor de leef tijd VOIOÏ de Eeolste H. Communie weer op zeven jaar gesteld wondt. Een bijizonder voorrecht viel dezer dagén ten deel aan den kleinen .zevenjarigen Gerard van den Bro.ucquo te Desvres, die uit eigen beweging aan den Paus een treffend briefje had geschreven van dankbetuiging, wijl het hem thans vergund zou, zijn weldra de Eerste H. Communie te ontvangen. Z. II. zond aan het knaapje een geheel eigenhandig geschreven allervriendelijkst antwoord terug, tegelijk met als 'aandenken aan de aanstaalnde Eerste H. Communie va.n het knaapje een zilveren medaille, voorstellende den Zaligmaker en den H. Joannes aan het Laatste Avondmaitl. De Romeinsche «Tribuna" zegt zonder vrees voor tegenspraak te kunnen verklaren, dat de koning van Italië zijn toestemming had gegeven voor het huwelijk van,den hertog der Abruzzen met miss Elkins. De hertog moet dus zelf, om persoonlijkeredenen, van voornemen veranderd zijn. IIn Abyssinië is eon burgeroorlog uitgebro ken. Ras Olie, ©en broer van keizerin Taitoé, heeft slag' geleverd met de regeeringstroepen. Het leger van Olie zou geheel vernietigd zijn. Ras Olie, die tot de partij der keizerin behoort, wil voorkomen, dat de -jeugdige Lid-Jassu aan Me- nelik opvolgt. Over het algemeen is de partij der keizerin stei'k gekant tegen alle inmenging vaii Europa in Abyssinische aangelegenheden. gH. M. de Koningin kwam te halfdrie aan het Centraalstation aan en werd ontvangen door den burgemeester van Amsterdam, jhr. Röell, en de heeren jhr. Van der Wijck. voorzitter van den raad van administratie, en J. K. Bottema, lid van den raad van administratie van de H. IJ. S. M. In de auto van Z. K. H. den Prins werd naar het Paleis gereden. Langs den weg en voor het Koninklijk Paleis is H. M. door velen toegejuicht. V I Z. K. H. Prins Hendrik heeft eergisteren twee maal een rijtoer gemaakt met prinses Juliana. Des morgens door het Koninklijk Jpark, in de kleine equipage van de Prinseseen dogcarretje met een hit, die door den Prins werd gemend, en des namiddags in een landauer over Hoog- Soeren. Mej. Marting maakte beide rijtoeren mee.'s Na middags zat ook de hofdame jonkvr. Van de Poll in het rijtuig. komen, maar den eventueelen anti-revolutionairen candidaat te steunen. Tot president van liet centraal bestuur wordt gekozen jh. mr. L. von Fisenne. Nadat de vergaderingen van leden in de drie districten der Nieuwe Vrijzinnige Kiesvereeniging «'s-Gravenhage" hadden besloten, over te nemen den candidaat der vrijzinnig-democraten voor de Statenverkiezing, vacature-dr. Lely, heeft de algemeene ledenvergadering met algemeene slem- men het voorstel aangenomen van het hoofdbe stuur, om den heer Deen, den candidaat der vrij zinnig-democraten, definitief candidaat te stellen. Staatspensionneerin g. Door de afdeeling Rotterdam van den Bond van Staatspensionneering wordt eene adresbeweging aan de Koningin ten gunste van Staatspension neering en tegen verplichte verzekering niet pre miebetaling op touw gezet. loofd, kaarten, vermeldende de door hen behaalde onderscheidingen, bij hun inzendingen te doen aanbrengen. Van het Hof. De Koninklijke familie is gistermorgen om goed 9 uur per extratrein van Het Loo naar Soestdijk vertrokken. Tegen tienen kwam de trein aan het station Baarn aan. H. M. de Koningin-Moeder en de burgemeester van Baarn waren ter verwel koming aan het station. In drie hofrijtuigen werd naar het paleis Soestdijk gereden. H. M. de Ko ningin had Prinses Juliana op den schoot. Een talrijke menigte juichte de_ Koninklijke fa milie toe. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben gisteren te Amsterdam ver toefd, in verband mot de toebereidselen veor het bezoek van het Belgische Koninklijke paar. Ineenschakelingscommissie. Bij K. B. is de Staatscommiss tot het voorbe reiden van voorstellen aan de Regeering tot re organisatie van het lager, middelbaar en hooger onderwijs, voor zoover deze tot een betere ineen schakeling van de onderscheidene deelen van het onderwijs noodig zal blijken, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris dier commissie, zoomede aan de leden van de door haar ingestelde sub-commissiën, voor de belangrijke door hem bewezen diensten. Adspirant-verificateurs. Bij resolutie van den Minister van Financiën is bepaald Aan adspirant-verificateurs der invoerrechten en accijnzen, die nog niet voldaan hebben aan het vakexamen, wordt zooveel mogelijk eene stand plaats naar hunne keuze aangewezen. Zij worden door den inspecteur, onder wiens bevelen zij staan, werkzaam gesteld, waarbij zoo veel mogelijk voor afwisseling wordt gezorgd en hun gelegenheid wordt gegeven den dienst der invoerrechten en accijnzen grondig te leeren kennen. Behoudens dit laatste geval, wordt de duur van hun dagelijkschen dienst zoodanig bepaald, dat zij den nodigen tijd overhouden voor theo retische studie. Als regel zal wellicht kunnen gelden, dat de bedoelde ambtenaren gedurenden een viertal uren per dag dienst verrichten. Het bezoek van het Belgisch koningspaar. Jhr. mr. van der Staal van Piershil, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel, is eergisteren in Den Haag aangeko men. Hij zal bij het bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen te Amsterdam tegenwoor dig zijn. De torpedobooten der Kon. Marine G V en G "VI hebben bij de onderlinge oefeningen in het Zuiderfrontier elkaar aangevaren en hebben eenige averij bekomen. Dientengevolge zullen zij te Am sterdam niet kunnen deelnemen aan de beweging der schepen op het IJ ter gelegenheid van het Belgisch bezoek. Naar men verneemt, is de torpedoboot »Dempo' alsnog aangewezen om bij dat vlootbezoek de plaats van een der bovengenoemde torpedo-vaar tuigen in te nemen. De Fransche taal wordt, volgens de «Tel", gebruikt, omdat alle vreemde diplomaten, die aanwezig znllen zijn, haar kunnen verstaan, ter wijl zij van het Hollandsch geen woord zouden begrijpen. «Het ligt in de rede, dat II. M. de Koningin en de Koning van België elkaar niet zullen toespreken in een taal, die door een groot deel der aanwezigen niet wordt verstaan. Om diezelfde reden, nl. omdat het de diplomatieke taal is, heeft H. M. de Koningin destijds ook den üuitschen Keizer in het Fransch toegesproken." Het Hbl. van Antw. schrijft «tot inlichting onzer Nederlandsche confraters, dat niet alleen Koning Albert niet orgaarne Nederlandsch spreekt, maar dat gisteren nog. bij haar bezoek aan de tentoonstelling der diamanthandelaren te Brussel, H. M. de Koningin met de diamantbewerkers uitsluitend Nederlandsch sprak. Zijne Doorluch tigheid het Protocol mag gerust wezen: het spreken in de taal hunner volkeren zal onze weder zijdsche Vorsten niet van elkander vervreemden wij durven zelfs het tegendeel verhopen. Wolkbreuk op St. Eustatius. Blijkens een gisteren van den gouverneur van Curasao ontvangen telegram, heeft een wolkbreuk den 7den dezer op het eiland St. Eustatius groote schade aan wegen en cultures, maar geen persoon lijke ongelukken veroorzaakt. Afschaffing nachtarbeid. Lte „landelijke betooging", door het nationaal comité voor afschaffing van nachtarbeid in bak kerijen gisteren te 's-Gravenhage belegd, was door een groot aantal bakkerspatroons en gezellen be zocht de groote zaal van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen was geheel gevuld. |Op het podium, waar verschillende banieren \varen opgesteld, weiden achter de bestuursta fel, evenals in die zaal, enkele leien der Tweede Kamer opgemerkt. p© voorzitter deelde m zijn openingswoord me de, dat sympathiebetuigingen van ruim 80 orga nisaties, vertegenwoordigende meer dan 90.000 leden, waren ingekomen. Ook in den loop der vergadlering kwamen nog telegrafische betuigingen van instemming in. (Ondier luid applaus las de voorzitter brieven ViOoir van mgr. Konings, uit Amsterdam, die ver hinderd was, voorloopig in het openbaar op te tereden, daar zijn geneesheer hem rust voorschreef, en aan dr. Gheel Gildemeester, die beiden van hunne warme belangstelling voor het do el dezer bijeenkomst deden blijken. Pot Woord werd gevoerd door de heeren mr. Aalbejrse, Bokhorst, uit Kampen, ds. Rudolph en H. Dierner, die herhaaldelijk luide werden toege juicht. (Aan ministèr Talma werd, onder applaus, een telegram gezonden, waarin hem hulde werd ge bracht voor de indiening van zijn wetsontwerp. (Nadat nog eenige personen uit de vergadering het woord liadden gevoerd, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, welke in op tocht langs N. Havenstraat, Turfmarkt, Spui, Hof singel naar Binnenhof, ter griffie van de Tweede Kamer werd bezorgd. (De motie luidde als volgt ^,D© groote vergadering, gehouden op Dinsdag 13 September 1910, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, belegd door het nationaal comité voor afschaffing van den nachtarbeid in Het bakkersbedrijf, vóór de be handeling van de aanhangige wetsontwerpen op het verbod van Zondags- en nachtarbeid in bak kerijen en het instellen van hakkersradein' in Onze volksvertegenwoordiging (gehoord de verschillende sprekers over de nood zakelijkheid, doorvoerbaarheid van de aanhangige wetsvoorstellen (spreekt als haar overtuiging uit, dat het aan nemen van een wettelijke regeling in het bak kersbedrijf, waarbij de Zondags- en nachtarbeid verboden is, voor de duizenden beoefenaren, zoo wel patroons als gezellen, een zegen zijn zal, en (dringt er bij' onze volksvertegenwoordiging met ernst op aan, nog vóór de begrooting de wets- vourdrachlen te willen behandelen en aannemen. (Langs denzelfden weg ging de stoet naar t gebouw terug, waar ieder zijns weegs ging. Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht. iMen meldt ons uit Amsterdam: |Op Zondag 18 September a.s. zal te Amsterdam des middags om 1 uur een nationale betooging voor algemeen kiesrecht plaats hebben, georga niseerd door de Sociaal-Democratische Arbeiders partij en bedoeld als inleiding van een volks- petitionnement voor hetzelfde doel. (De betooging wordt gehouden op een terrein aan de Roelof Hartstraat. Het woord zal daar worden gevoerd door de heeren: J. E. W. Duys, Henri Polak, mr. P. J. Troelstra, H. Spiekman, J. Oudegeest, H. H. van Kol en mej. H. Anker smit. (Aan de betooging gaan optochten van de beide stations naar het terrein vooraf en zij wordt om 4 uur door een optocht gevolgd, die den vol genden weg nemen zalBrouwersstraat, Sport terrein, Oostzijde, Houthorststraat, Paulus Rot- terstraat, Hobbemastraat, Jan Luykenstraat, Stad houderskade, Overtoom, Constantijn Huygenstraat, Bilderdijkstraat, Frederik Hendrikstraat. Op het Frederik Hendrikplein wordt de stoet ontbonden. (Uit alle deelen van het land zullen betoogers komen per gewone en extra reisgelegenheid.1 Hof van Arbitrage. Naar de «Observer" meldt, berusten Engeland en Amerika in de uitspraak van het scheidsge recht in zake de Noord-Amerikaansche kustvis scherijen. Bij overeenkomst van 27 Jarnjgri 1909 was bepaald, dat binnen vijf dagen na de uitspraak van het scheidsgerecht revisie daarvan kon wor den gevraagd. Provinciale Statenverkiezingen. De Centrale Roomsch-Katholieke kiesvereeniging te 's-Gravenhage besloot gisteravond, niet met een eigen candidaat voor de Statenverkiezing uit te Gemeentebedrijven. Verschenen is thans het stenografisch verslag van het congres betreffende gemeentebedrijven op 6 en 7 Juni te Scheveningen gehouden. De aan dacht wordt gevestigd op het gesprokene in zake het verslag is dan ook een formulier toegevoegd, waarmee men met dit gesprokene adhaesie kan betuigen. Huisvlyttentoonstelling. Men verzoekt mede te deelen, dat oe Huisvlijt- tentoonstelling te Scheveningen, met het oog op het groot aantal bezoekers dat zich nog aanmeldt, nog tot en met den laatsten September a.s. zal geopend blijven. Schokker omgeslagen. [Uit Scheveningen wordt gemeld f (De Urker schokker U K 72 js gister-avond hij het binnengaan van de Buitenhaven omge vallen. De drie opvarenden zijn daarbij verdron ken. (De lijken der verdronkenen zijn aangespoeld. De Brusselsche tentoonstelling. Het Nederlandsche commissariaat ter tentbon- stelling te Brussel deelt het volgende mede Ofschoon der jury-superieur hare werkzaam heden thans voleindigd heeft, zal de officieelelijst der bekroningen tengevolge der omvangrijke werkzaamheden aan de samenstelling dier lijst verbonden, vermoedelijk eerst over een maand hei licht zien. Met toestemming van den commissaris-generaal is het echter thans reeds aan inzenders veroor- Marken onder water. Aan de «Standaard" wordt gemeld «Op Zondag 4 September jl. is het eiland Mar ken door het zeewater overstroomd, zoodat de landerijen onder water staan den ganschen Zon dag waren de veehouders bezig hun vee in vei ligheid te brengen. De schade is groot." Naar aanleiding van deze overstrooming hebben de veehouders en melkslijters van het eiland een adres gezonden aan H. M. de Koningin, waarin zij er op wijzen, dat het herhaaldelijk voorkomt, dat het eiland door de zee wordt overstroomd, hetgeen hun niet geringe schade bezorgt, daar het water soms weken lang op de landerijen blijft staan, aangezien het eiland geen watergemaal bezit. Adressanten verzoeken daarom dringend het daarheen te willen leiden, dat het eiland Marken van rijkswege worde voorzien van een watergemaal. Spoorweg GoudaSchoonhoven. Bij Koninklijk besluit van den 24en Augustus is bepaald, dat de spoorweg Gouda—Schoonhoven zal worden genaast op den len October a. s. Tegen water-en luchtverontreiniging. De Nederlandsche Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging zal eene buiten gewone algemeene veBgadering houden op Woens dag 21 September, te 11 uur v.m., te Tilburg iö het café Marinus. In deze vergadering zal door den voorzitter, di- Woltering, eene inleiding worden gegeven tot het gezamelijk bezoek, des namiddags te half twee te brengen aan de Rijksproefinstalatie voor bio logische zuivering van afvalwater. Tot die bezichtiging is welwlilend toestemming verleend het hoofdbestuur der vereeniging meen de met het verschaffen van de gelegenheid daai- toe aan de leden eenen welkomen dienst te be wijzen. De burgemeester van Maastricht. Men schrijft uit Maastricht aan de «Tijd." Wij vernemen, dat over enkele dagen de be noeming van den burgemeester te verwachten is- Zijn onze inlichtingen juist, dan komt als numfflel een op de voordracht van den Commissaris der Koningin voor mr. L. B. J. van Oppen, secretans van de gemeente. Uit goede bron verneemt de L. K., dat Gedepu teerde Staten van Limburg in hun jongste verga- garing het salaris van den burgemeester die» gemeente hebben vastgesteld op f4500. Zoo»'® bekend bepaalde de gemeenteraad verleden wee Donderdag met algemeene stemmen op één na be salaris op f4000. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricb* in den morgen van 14 September 1910, medegedee door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 te Stornoway. Laagste barometerstand 756.5 te Seydisfjord- Verwachting tot den volgenden dagzwakk® tot matige, noordelijke, tot noord-oostelijke wiu zwaar bewolkt tot bewolkt, weinig of geen regel1' zelfde temperatuur. Nog een serenade. 'In ons vérslag van de serenade door de trokken afdeelingen van den Ned. R. K. Vol bond aid. Schiedam, aan den nieuwen bbrg^ meester, dien heer M. L. Hoinnerlage Grote, bracht, bleef wegéns het verrasséndi geval 11 het volgende onvermeld: (Nadat de serenade gevende stoet'op den td1^ weg aan !het eind der Hoogstraat hij de Koeni^ Was gekomen, sloeg Hij eensklaps naar d!è Bro*3 vest af en hield stand voor "de woning van 1 heef P. L. Nederpelt den gouden jubilaris het collectantencollege der Havenker'k. Daar een enkele iffarsch gespeeld en toen wed" terugtocht voordgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2