Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden Mededeelingon. Yerouachtz«aamt nimmer Aambeien* Gemengd Nieuws. De overwegkweslie te Hilversum. Zooals wij onlangs mededeelden, weigert de H. IJ. S. M. verder mede te werken aan de tot standkoming van een tunnel aan den spoorweg overweg Stationsplein-Laarderweg te Hilversum, waarvoor de Raad dier gemeente reeds voor eeni- ge jaren een bedrag van f 60.000 voteerde. In verband met dit besluit van de H. IJ. S. M. stel len B. en W. van Hilversum den Raad voor, aan de H. IJ. S. M. een schrijven te richten, waarin gevraagd wordt, of zij zich kan vereenigen met den bouw van een voetbrug over genoemden overweg. Zondagsrust voor sigarenwinkeliers. De sigarenwinkeliers te Haarlem waren over eenkomen om bij wijze van proef tot den laatsten Zondag in September hun winkels op Zondagen van 2 tot 5 uur te sluiten. In den proeftijd heeft een der aangeslotenen de overeenkomst reeds geschondenlater is hij weer bijgevallen doch van een voortzetting van de proef zal geen sprake meer wezen, evenmin als van een proef om in de Zondagavonduren het bedrijf stop te zetten. Prjjsverhooging. Uit »De Hotelhouder" »Het dag. bestuur van den Nederlandschen Hotelhoudersbond, kennis genomen hebbende van de voortdurend stijgende prijzen van visch en vleesch alsmede van andere artikelen, benoodigd voor ons bedrijf, geeft heeren leden in overwe ging de prijzen in het bijzonder die van de dagelijksche diners naar billijkheid te verhoogen. Het dag. bestuur meent, dat de hier volgende staatje een leiddraad voor heeren leden zou kun nen zijn. Men zou de diners naar dezen maat staf kunnen verhoogen: Diners tot nu toe f4, thans f125; tot nu toe f 1.50 thans fl.75; tot nu toe f2, thans f225; tot nu toe f2.50, thans f3; tot nu toe f3, thans f3.50; tot nu toe f3.50, thans f 4. Het dag. bestuur wekt belanghebbenden op zich in iedere plaats afzonderlijk onderling te verstaan, ten einde gezamenlijk tot prijsverhoo- ging over te gaan, zoodat men zulks kan doen zonder schade te ondervinden door verlies van cliënteele." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 26 September 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Breslau. Laagste barometerstand 733.1 te Valencia. Verwachting tot den volgenden dagmatige zuidelijke tot zuid-oostelijken wind, licht bewolkt, tot bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur, koude nacht. Mgr. Callier. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heden-avond te dezer stede aankomen en in de pastorie der O. L. Vrouw Visitatiekerk, aan de Nieuwe Haven, zijn intrek nemen. Schoolgeld M. U. L. O. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad jVolgens hierbij overgelegd bericht" van heeren Gedeputeerde Staten zijn bij den Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren gerezen tegen het laatste lid van art. 3 der door den Raad den 26sten Juli 1.1. vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor de M. U. L. O. Scholen. Dit laatste lid luidt als volgt Leerlingen als bedoeld in het vorig artikel, wier ouders of verzorgers of die zelf zijn aangeslagen naar een belastbaar inkomen van beneden f500. en van welke bezwaarlijk het schoolgeld of het volle schooldgeld kan gevorderd worden, kunnen, zoo deze leerlingen bij onderzoek blijken te zijn van goed gedrag en door buitengewonen aanleg en ijver uitmunten, op aanvrage, door Burgemees ter en Wethouders kosteloos tot deze scholen worden toegelaten of tot op de helft van de beta ling van het schoolgeld worden vrijgesteld. Volgens die bepaling hebben dus over de koste- looze toelating Burgemeester en Wethouders uit sluitend zeggenschap. Ook wordt geen criterium van onvermogen gesteld. De grens toch van f500. belastbaar inkomen is natuurlijk niet die voor het onvermogen maar voor de gevallen van gedeelte lijke vrijstelling. Een en ander acht de Minister in strijd met de bepalingen van art. 264266 der Gemeentewet, regelende het reclamerecht tegen de aanslagen op de kohieren bij den Raad en Gedeputeerde Staten, die derhalve ook over het al of niet aanwezig zijn van onvermogen behooren te kunnen oordeelen, en daartoe behoort een definitie van onvermogen in de verordening te worden neergelegd. Het komt ons voor dat daarvoor dan als ken- teeken is aan te nemen het niet aangeslagen zijn in de inkomstenbelasting, op grond van gemis van het vereischte belastbaar inkomen. Verder behoeft volgens de vastgestelde bepaling de vrijstelling bij onvermogen met te worden verleendzij kan ook worden geweigerd. En in elk geval is zij aan de voorwaarde gebonden, dat de leerling bij onderzoek blijkt te zijn van goed gedrag en door buitengewonen aanleg en ijver uitmunt. De Minister wijst er op, dat al deze beperkingen zijn in strijd met de Lager Onderwijswet, die in art. 50 kortweg, voorschrijft, dat van onver- mogenden geen schoolgeld wordt geheven. Waar wij dit niet kunnen weerleggen, moeten wij U voorstellen die beperkingen te doen ver vallen. Ten slotte wenscht de Minister, dat voor de gedeeltelijke vrijstelling de grondslagen in hef heffingsbesluit worden neergelegd. Het doet ons leed, dat deze gedeeltelijke vrijstel ling naar omstandigheden, moet vervallen. In de plaats daarvan stellen wij nu voor de eerste klasse, thans alle belastbare inkomens tot ten hoogste flOOO.omvattende meteen school - gel van f20.in tweeën te splitsen en wel in een klasse met de belastbare inkomens tot ten hoogste f500.- met f15.- schoolgeld benevens een met de belastbare inkomens van boven f500. tot ten hoogste flOOO.met f20.schoolgeld- Kan voor de facultatieve gedeeltelijke ontheffing uit den aard der zaak de mindere opbrengst van schoolgeld niet worden opgegeven, wegens deze splitsing zal volgens de vroegere lijsten die min dere opbrengst f155.bedragen. Op grond van een en ander stellen wij U voor» de Verordening, gewijzigd als in het hierbijgaand ontwerp met de Verordening op de invordering, die door een veranderende verwijzing een geringe wijziging moet ondergaan, onder nieuwe dagtee- kening opnieuw vast te stellen. Zonderlinge bepalingen. Donderdag 22 September zijn de miliciens der infanterie, lichtingen 1903 en 1904, die voor her halingsoefeningen onder de wapen zijn geweest, huiswaarts gekeerd. Het was ditmaal de eerste keer, dat voor deze lichtingen geheel nieuwe bepalingen toepasselijk waren betreffende opkomst en vertrek. Vroeger was het gebruikelijk, dat ieder mili tair, op den dag van opkomst onder de wapenen, om 4 uur in de kazerne aanwezig moest zijn. Thans echter is door den minister van Oorlog bepaald, dat de verlofgangers, die in hun garni zoensplaats zelf wonen om 8 uur v.m. en degenen die binnen 20 K.M. van hun garnizoensplaats woonachtig zijn, om 10 uur in de kazerne moe ten zijn, terwijl zij, die verder dan 20 K. M. wonen, met de eerste gelegenheid zich naar hun garnizoen moeten begeven. Hoe allerdwaast deze nieuwe bepalingen werken, kan o.a. worden afgeleid uit het volgen de Door het Departement van Oorlog zijn tabellen samengesteld, vermeldende de afstand van onder scheidene plaatsen. Op deze afstandstabellen komt de gemeente Schiedam voor als te zijn ver wijderd 22.8 K.M. van 's Gravenhage. Voor Schie dam en verder verwijderde plaatsen geldt dus de bepaling, dat men met den eersten trein naar Den Haag moet vertrekken. De eerste trein nu, vertrekt uit Rottterdam om 4.50 v.m., alzoo nog 10 minuten eerder dan de reveille in de kazerne wordt geblazen. Miliciens^ die dus daar ter stede op 1 uur afstand van het station wonen (wat voor Rotterdam geen zeld zaamheid is), zijn dus verplicht des nachts om 3.50 naar het station D.P. te wandelen. Te Schiedam, waar genoemde trein om 5.03 v.m. vertrekt, zal eveneens wel een aantal ver lofgangers zijn, dieopafstanden van circa 1/2 uur van het station wonen. De eerste trein komt om 5.35 te 's Gravenhage aan, zoodat men omstreeks 6 uur in de kazerne aanwezig kan zijn. Zij, die met de eerste gelegenheid de reis maak ten, hadden verwacht dat men hun reeds dade lijk na aankomst in het bezit zou stellen van kleed ing en uitrustingstukken. Daar echter de een om 6 uur, de ander om 7 uur en zoo ver volgens in de kazerne aankwam, naar gelang de afstanden, werd het ver in den namiddag voor alle manschappen aanwezig waren en men de uitrusting in ontvangst kon nemen. Van dienst doen dien dag was natuurlijk geen sprake. Zoo bleef men geheel doelloos in de muffige kazerne rondslenteren tot het avond werd en men eerst na het raardappelenjassen" mocht uitgaan. Wanneer de verlofgangers eerst om 4 uur aan wezig hadden moeten zijn, zou menigeen, die eigen zaken drijft of in een of ander bedrijf werkzaam is, dien dag vrij wat nuttiger hebben kunnen besteden. Ons is niet bekend om welke redenen het uur van opkomst is gewijzigd. Waar nimmer is ge bleken, dat het opkomen in den namiddag be zwaren opleverde, had men toch niet zoo licht vaardig tot ingrijpende wijzigingen in deze over mogen gaan. Even dwaas als de gewijzigde bepalingen ten aanzien van de opkomst, zijn die ten opzichte van het vertrek met groot verlof. Vroeger mocht, wie voor eigen rekening reisde, des avonds vóór den dag, waarop zij, die op Rijks kosten vertrokken, huiswaarts keeren. Nu wordt, evenals vroeger, op den dag voor het vertrek met groot verlof, de kleeding en uitrusting ter rustkamer gedeponeerd, maar de manschappen mogen niet eerder huiswaarts kee ren dan op het voor het ïafpresenteeren" be paalde tijdstip. Donderdag was het uur voor het jafpresentee- ren' o.a. voor het regiment Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage bepaald op IJ uur n.m. Des Woensdagsmiddags en Donderdags tot IJ werd er geen dienst meer gedaan, zoodat gedu rende al dien tijd de miliciens zich slechts kon den ergeren aan het feit, dat zij gedwongen wer den flaét niets doen een tiental uren door te brengen in de kazerne, terwijl voor velen dien tijd in hun maatschappelijke positie nuttig zou zijn gebruikt. Het is te hopen, dat bij de beraadslaging over de Oorlogsbegrooting in de Tweede Kamer over deze aangelegenheid eens het een en ander in het midden zal worden gebracht en men den minister kan overtuigen, dat het handhaven der oude bepalingen ten aanzien van opkomst en vertrek billijk en noodzakelijk is, Gevonden voorwerpen. (Aanwezig aan het Commissariaat van Politic halfwas konijn. Terug te bekomen aan de volgende adressen: portemon. met inhoud, Douw, Singel 1327; idem, Prein, Broersvest 86; idem, Hoogwegt, Boterstr. 73bov-gouden broche, Stekhof, Broersvest 351 luier enz., Goedvolk, Broersveld 9; zilveren bro che, v. Noort, Nieuwstr. 43; rozenkrans, v. Pelt, Oosterstr. 37; wit bonte geit, v. Kruiningen, Hoofd- str. 197; lederen hondentuig, v. d. Ham, Boterstr. 16; witte, gemerkte postduif, v. Kruining, Ko- nijnenbuurt 14. Tot onderwijzer aan de St. Jozef- scholen alhier is met ingang van 1 October as- benoemd de heer G. Reys te Rotterdam. De heer B. P. H. Govaart is door B. en W. dezer gemeente belast met het schouwen van de bovenbedekkingen der onderbakken in de branderijen, waartoe de Raad onlangs besloot. (De kommies 2e kl. bij de directe be lastingen enz. W. Gelling is met ingang van 1 November verplaatst van Schiedam naar Scheem- da. jGister-avond omstreeks 9 uur is het tramverkeer tusschen hier en Rotterdam gerui- men tijd (gestremd geweest, tengevolge van eén dief eet aan een der motorwagens. jDe heer Dr. P. Kloosterman alhier komt als ino. 2 voor op het tweetal dat aanbe volen wordt door B. en W. van Amsterdam voor do betrekking van een leeraar in de Nederl. taal en letterkunde en de geschiedenis bij het M. O. te Amsterdam. 'Zatöirdag-a vo nÜ is door de politie o|p (verzoek aangehouden de milicien-wielrijder H. R. E. De main is ter beschikking van dte:n garnizoens commandant te Rotterdam gestjedld. jGister-'middag is iin bewaring g'e- steld jde 24-jangte D. C., wonende alhier, die gisteren bij die drukte pim1 in de electriscihe tram te komen, een politic-agent ©en klap had' ge geven. Na 'verhoor is die man, nadat piroces-verblaal Was opgemaakt, ontslagen. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Naar men meldt, is de zeereerw. heer J. L. Th. Waterreus, 'rustend pastoor van Hoek van Holland, te Scheveningen, gisteren aldaar over leden. UIT DELFT. Gistermorgen viel vrouw v. B., werkzaam bij dan heer van D. aan ide Hypotitusbuurt bij het schoonmaken der ramen door onbekende oor zaak door een glazen lichtkoker. Zij kwam in de drukkerij naast een in werking zijnde druk pers terecht, waar zij bewusteloos bleef liggen. ;Dr. van Gejjt, dr. de Walle en de heer Straman, apotheker waren spoedig ter plaatse en ver leenden heelkundige hulp. De vrouw werd naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand is bevredi gend. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 27 September. 2 uur. Gemeenteraad. Woensdag 28 September. 24 u. Stedelijk Mu seum. (Doeleplein). Rotterdam. Maandag 26 Sept. 8 u. Luth. Kerk. Kerkcon- 1 eert. Solisten: Zalsman, Wolff, Mossel en Besseling. Zilver' Professiefeest. De schoone bijkerk O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans aan den Provenierssingel te Rotter dam bood gisteren een indrukwekkenden aanblik In het priesterkoor, allerkeurig gesierd met een schat van levende planten en bloemen, die zich hoog over het altaar welfden, terwijl een zestaj fraaie bouquetten daarvoor waren opgesteld,wachtte zij haren jubileerenden rector, die het plechtig H. Dankoffer ten kwart voor elf ging opdragen. De hooggeachte jubilaris werd bij die zoo plech tige handeling, naar het zinrijk ritueel der orde van St. Dominicus voltrokken, geassisteerd door zijn mede-jubilaris hij die zijn veertigjarige professie mocht herdenken de zeereerw. pater Verhey, pastoor der parochie, als presbyter as- sistens, terwijl de weleerw. pater Van der Geest, O. P., uit Zwolle, neef van den jubileerenden rec tor, als diaken en de weleerw. pater Rijken, ka pelaan der genoemde kerk, als subdiaken fun geerde. Het koorgezelschap der kerk voerde op waarlijk verdienstelijke wijze, na het gebruikelijk Veni Creatorde schoone Mis van Joh. van der Sluis uit, waarop na de Benedictie, waarbij het Tantum ergo naar de toonzetting van Van Leeuwen werd gezongen, nog een cantate op toepasselijke woor den door Van der Sluis in muziek gebracht, werd medegezongen door de tallooze schare geloovigen, die het ruime kerkgebouw geheel bezette. Was bij de plechtige H. Mis reeds groote be- angstelling betoond, zoodat zelfs de gangpaden der kerk werden ingenomen, de receptie die i" de middaguren in de woning der dienstdoende geestelijken volgde, was mede zeer druk bezocht. Tal van corporatiën en velen zoowel buiten als in de parochie deden hunne achting en genegenheid voor den volijverigen jubilaris blijken. Velendeden dit ook op de wijze die hem't meest aangenaam is: door het vereeren van fraaie geschenken voor de kerk, wier hoogere luister hem zoo na aan 't hart ligt. Zoo schonken de dames der St Catha- rina-Vereeniging fraaie bewerkte voorwerpen voor kerkelijk gebruik als antipendia's voor de altaren, alb en superplis voor de Misdienaars. Verder werden zoowel van uit als buiten de parochie andere fraaie geschenken vereerd. Een terrazo- vloer in het priesterkoor getuigt van de lief<Ie voor den luister van Gods Huis en een keurige koorlooper met prachtige bewerkte symbolen der zeven hoofzonden, die zeker door 's menschen heldhaftige deugd moeten worden vertreden, be wijst de achting en genegenheid den jubileerenden rector door een bijzonderen vriend toegedragen* De luisterrijke viering van het zilver' professie- feest van den zoo sympathieken pater Perquin werd gister-avond besloten met een plechtig Lof en Te Deum, waarbij de kerk weder geheel door de geloovigen was bezet. Dat 't den volijverigen priester, die de waardig' heid van zijn veeljarig priesterschap verhoogd ziet door den zilveren glans van een kwart eeuw in getrouwe nakoming der religieuze gelofte beleefd gegeven zij, nog tal van vruchtbare religieus- priesterlijke jaren te beleven, is zeker veler innige wensch. Het veertig-jarig professiefeest van dein zeer eerw. pastoor Verhey, van ld'© kerk van het A. Hart in tl© Ofdebameveldstraat te Rottterdam, b0' poalld'e zich Zaterdag' uitsluitend tot een hul diging van den jubilaris door de catechismuskin deren, die ;'s morgens onder dte kindiermis he«n een feestlied toezongen eln een prachtig bloem stuk voor het altaar hadden geplaatst. Onder de noodlottige gevolgen van het verof' achtzamen van eenvoudige gevallen van aambei^0 noemen wij bloedende aambeien, die uw levens' bloed afvoeren en de oorzaak zijn van algemeeu0 zwakte en bloedarmoede, uitstekende aambei#1' een der meest pijnlijke kwalen, die het mensch' dom kent, verzworen aambeien, de hardnek' kigste vorm, die zich voor kan doen, de onge' neeslijke fistel en verstopping vau het afvoerkan®11 der ingewanden, hetgeen gewoonlijk in eenté0 uren noodlottig eindigt. Vele mannen en vrouwen, die aan aambei#1 jijden, verdragen deze zoo goed als zij kunne0' omdat zij van nature teergevoelig zijn en er tegefl op zien om een behandeling te ondergaan. Der' halve verwaarloozen zij hun kwaal, totdat dez0 een hoogte bereikt, waarop de pijn letterlijk dragelijk wordt en een operatie het eenige middel is ter voorkoming van verdere ontwikke' ling, die alleszins gevaarlijk zou zijn. Foster's Zalf geneest echter zelfs ernstige ge vallen van aambeien en zonder dat gij er eenigeI1 last van zult hebben bij uw dagelijksche bezté' heden. Zij is wonderlijk verzachtend en heeled reeds de eerste aanwending geeft een onbek#1 gevoel van opluchting en rust aan de aangeda"0 deelen. Een geduldige verdere behandeling 0,6 de zalf zal ongetwijfeld beloond worden door eClJ volkomen genezing. Let erop, dat gij de echte Foster's Zalf krijo1' Zij is te Schiedam verkrijgbaar bij de Fe#-0'' KAPPELHOF HOVINGH. Toezending gesch'e franco na ontvangst van postwissel f 4.75 v°° één, of f10.voor zes doozen. (Vroeg© winter. In Friesllamd zjjin uit noorden groote koppels wilde ganzen aanguv'° gen. Men 'beschouwt dit als een teeken voor 00 vroeg' invallenden winter. j f r Geen misdaad Men meldt ons uit ningen Het lijk van den landbouwer J. N. uit Kolh"^ gem. Slochteren, is Vrijdag in het pathalog'^ laboratorium gerechtelijk geschouwd. Hiei'b'J niet gebleken dat geweldpleging de ophang'"# vooraf gegaan. Het lijk is naar Kolham terug" bracht om ter aarde te worden besteld. Een oplichtster. Zaterdagmorgen '|0^j de politie te Arnhem in een eerste-rangs-b0^ aldaar wegens oplichting gearresteerd de 20-jar dienstbode S. A. L., wonende in de Graaf wijkstraat te Arnhem. De )»N. A. Ct." verneemt omtrent deze ï£l het volgende a j De dienstbode S. A. L. was de vorige ^'e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2