Yerspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gereed te houden. Want hij zal komen om hen aan te voeren, wanneer de republikeinen zich beginnen te roeren en er gevaar voor anarchie dreigt. Canalejas heeft in de Spaansche Kamer gister verklaard, dat, waar de regeering tegenstrijdige berichten uit Lissabon heeft ontvangen, zij de uit roeping van de republiek inPortugal niet als defi nitief kan beschouwen. Een hardnekkig gerucht wil, dat er te Lissabon weer wordt gevochten. Spanje heeft tot dusver van niemand, die een officieel ambt bekleedt, hetzij definitief of voorloopig, bericht ontvangen van de verandering van regeeringsvorm. De re geering moet er zich dus toe bepalen de gebeur tenissen als een opstandige beweging te beschou wen, waarvan de afloop onbekend is. Wij kunnen het voorloopig bewind niet erkennen, maar wan neer het nieuwe regeeringsstelsel zich voor goed bevestigt, zullen we het erkennen. Wij hebben twee oorlogsschepen naar de Taag gezonden om de belangen onzer onderdanen te beschermen. Wij hebben geen troepen aan de grens opgehoopt, maar wij hebben den troepen die er zijn instructies gegeven, om op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn. DUITSCHLAND. De geschillen met de werfeigenaars te Hamburg, zijn door onderhandelingen bijgelegd. De alge- heele uitsluiting in de metaalindustrie waartoe was besloten, zal derhalve niet doorgaan. JAPAN. Een groote tentoonstelling, die het karakter zal dragen eener wereldtentoonstelling, zal in 1917 te Tokio worden gehouden. Oorspronkelijk voor 1912 bedoeld, werd zij tot 1917 uitgesteld, maar dat dit uitstel geen afstel is, blijkt, uit het feit, dat ook dit jaar de Japansche begrooting evenals de voorafgaande jaren een post uittrok voor de voorbereidende werzaamheden. Ook zijn thans verschillende commissarissen met ambtelijke op drachten r.aar Duitschland, Italië en België ver trokken. Uit Algiers wordt gemeld, dat in den nacht van 4 October drie nieuwe aardschokken van groote hevigheid zijn gevoeld in de streek van Bir-Baba- lon. Zoowel de Europeesche als de inlandsche bevolking is zeer bevreesd en kampeert in het open veld. De «Times" brengt een bericht uit Constan- tinopel, volgens hetwelk in Monastir gewapende soldaten de woning van den Engelschen vice-con sul zouden zijn binnengedrongen, om daar tijdens zijn afwezigheid naar verborgen wapenen en ammunitie te zoeken. De Engelsche gezant te Constantinopel wacht nog slechts op een authen tieke bevestiging van het bericht uit Monastir, om daarna bij de Porte te kunnen protesteeren. Naar aanleiding van het Beiramfeest heeft de sultan amnestie verleend aan alle gearresteerde leden van den onlangs ontdekten geheimen reaction- nairen bond, met uitzondering van den afgevaar digde Riza Nur. De begenadigden zijn reeds op vrije voeten gesteld. De politie te Constantinopel heeft vijf Grie ken uit de lagere klassen het land uitgewezen. Naar verluidt, zijn 'nog meer uitzettingen te wachten. Het totaal aantal der arrestaties die plaats hadden tijdens de onlusten te Moabit, bedraagt 52. Bijna alle beschuldigden zullen als oproerlin gen vervolgd worden. Een conflict is ontstaan tusschen het personeel van het Charité-hospitaal en de politieoverheid. De doktoren der verschillende afdeelingen wei geren de namen op te geven van de personen die zich hebben laten verbinden. Zij beroepen zich op het ambtsgeheim. De justitie zou voornemens zijn den eed van hen te eischen. De ontmoeting van keizer Wilhelm en den tsaar zal niet in Hessen maar in Pruisen plaats hebben, misschien zelfs te Potsdam, op een nog niet vastgestelden datum. H. M. de Koningin-Moeder. H, M. de Koningin-Moeder vertrok hedenoch tend te 9 u. 23 min. van Soestdijk naar Rein- hardsbrunn en gaat den 13den dezer verder naar Jena, Weenen en Sinaia, in Roemenië. Inwijding grafmonument van Prinses Amalia te Dietz. H. M. de Koningin heeft, naar uit Den Haag aan de «Leeuw. Ct." wordt gemeld, gunstig be schikt op de uitnoodiging van den magistraat der stad Dietz aan de Lahn om zich te doen verte genwoordigen bij de inwijding van het grafmo nument van Prinses Amalia van Nassau Dietz. H. M. heeft als Haren vertegenwoordiger aan gewezen den hofraad prof. dr. F. J. L. Kramer, directeur van het Koninklijk Huisarchief. Naar de «L. Ct." verneemt, heeft de burge meester van Leeuwarden van den magistraat der stad Dietz aan de Lahn een uitnoodiging ontvan gen om tegenwoordig te willen zijn bij de inwij ding van bedoeld grafmonument, welke uitnoo diging de burgemeester heeft aangenomen. De plechtigheid der inwijding zal plaatshebben in de kerk te Dietz, den 16den dezer, des voor middags 10 uur. Het tekort en het Bjjz. Onderwijs. Nu we met de Rijkskas in het komende jaar voor een tekort van 12^ millioen staan, is men er van liberale zijde weer als de kippen bij, om als oorzaak hiervan te doodverven de subsidie aan het Bijzonder Onderwijs. De «Standaard" doet thans uitkomen, dat de groote liberale pers hieraan niet mededoet, omdat zij op de hoogte is, en de onwaarheid van dit beweren zeer wel inziet; maar de kleine pers, die aan minder kunde een zwakker gevoel van verantwoordelijkheid paart, praat er maar oplos. «Het is daarom goed, onzerzijds dit beweren nogmaals met de cijfers te weerleggen. We nemen daartoe de gegevens van de laatste «Jaarcijfers", en vinden dat op de Openbare school gingen op 15 Januari 1909, jongens en meisjes saam genomen, ruim 563.000 leerlingen, terwijl op de gezamenlijke Bijzondere scholen gevonden worden ruim 316.000 scholieren. Sinds zijn die cijfers nog ten gunste van het Bijzonder Onder wijs gewijzigd en bij de Openbare school naar evenredigheid teruggegaan, maar dit verschil ver- waarloozen we met opzet, daar alleen de «Jaar cijfers" onder ieders bereik zijn. Nu gaf, na aftrek van enkele inkomsten, het Rijk voor het Openbaar Onderwijs in 1907 uit ruim 13 millioen. en werd van Gemeentewege insgelijks na aftrek van inkomsten, besteed bij de 9 millioen, saam alzoo ruim 22 millioensper kind genomen een uitgave van f38, of, zoo men de kosten van het toezicht, examen, pensioen enz., als voor beide categoriën van het Lager Onder wijs strekkend, er aftrekt, een goede f33 per kind. Waren er nu geen bijzondere scholen, zoodat Rijk en Gemeente niet slechts voor 560.000. maar voor 975.000 kinderen te zorgen had, dan zou Rijk en Gemeente meer moeten betalen dan thans voor de Openbare School, een bedrag van ruim 10 millioenwaar dan nog bij zou komen de schoolbouw voor 312.000 kinderen, die op minstens 7 millioen zou te staan komen. Nu keerde het Rijk in 1907 aan subsidie voor het Bijzonder Onderwijs uit 4 millioen negen ton een bedrag tot ruim 6 millioen gestegen is. Trekt men nu deze 6 millioen af van de 10 millioen en 7 millioen die Rijk en Gemeente zouden moe ten uitgeven zoo er geen Bijzonder Onderwijs bestond, dan blijkt, dat wij aan het Rijk en aan de gemeente nog altoos ruim 4 millioen 's jaars, en voor eenmaal een bedrag van 7 milloen uit sparen. Alzoo blijkt, dat het tekort in 's Rijks kas, de Gemeente nu er bij genomen, niet slinken zou, zoo onze scholen worden opgeheven, maar dat integendeel het tekort van 12J millioen alsdan ten minste tot 17 millioen zou oploopen. Niet wij zijn dus de oorzaak van het groot te kort, maar integendeel zou het tekort nog veel grooter zijn, zoo we onzerzijda niet voor school» bouw en schoolinrichting gezorgd hadden. Niet alleen dat ons derhalve geen verwijt kan treffen, maar men heeft ons dankbaar te zijn, dat we onzen eigen scholen hebben. Iets wat te sterker spreekt, zoo men op het verleden teruggaat, toen we niets van het Rijk ontvingen, en zich dan afvraagt, welk bedrag uit de publieke kas sinds 1870 meer zou moeten be taald zijn voor onderwijs, zoo de publieke school in aller behoeften had moeten voorzien. Over deze 40 jaren zou dit, door elkaar op 5 millioen 's jaars berekend, een bedrag van 200 millioen hebben gegeven iets wat het evenwicht in 's Rijks kas geheel zou verbroken hebben, en een leening noodzakelijk zou hebben gemaakt) waarvan de rente en aflossing ons stellig op niet minder dan acht millioen 's jaars zou zijn te staan gekomen. Melchior Treub. -j- De »N. Ct." meldt, dat het stoffelijk overschot van Melchior Treub heden te San Rafaël aan de Riviera, waar hij overleden is, zou worden ter aarde besteld. „De zeven Provinciën". Gister werd het nieuwe pantserschip «De zeven Provinciën" in gebruik genomen. De opstand te Lissabon. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt, dat de veiligheid van Nederlandsche onderdanen te Lissabon niet in gevaar wordt geacht, zoodat bijzondere maatregelen te hunner bescherming voorhands niet zullen worden genomen. Er zal dan ook geen oorlogsschip heengaan. Prov. Statenverkiezing. Men meldt uit 's Gravenhage Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland (vaca- ture-dr. C. Lely) zijn uitgebracht 13,920 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 6961. De heer S. J. van den Bergh (nat.-hist.) ver kreeg 3461 stemmen, de heer E. Deen (vrijz.-dem.) 7499, en de heer K. ter Laan (S. D. A. P.J 2960 stemmen, zoodat gekozen is de heer Deen. Particuliere landen in handen van vreemden Het particuliere land Semplak, liggende in de afdeeling Buitenzorg op Java, is aan een Duitsche combinatie verkocht voor de som van f 1,050.000. Het land is 4785 bouws groot, voor een deel beplant met thee en Liberia-koffiehet hoofd product is echter rijst. De verpondingswaarde bedraagt f552,120; op 31 December 1909 telde de bevolking 13,573 zielen. «N. Ct." Het Leuvenumsclie bosch. Voor den aankoop van het Leuvenumsche Bosch is, zoo meldt het N. v. d. D., thans reeds bijna f 100,000 bijeen. Nieuwe postzegels. Door het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van Postzegelverzamelaars is een request verzonden aan H. M. de Koningin, waarin herin nerd wordt aan het feit, dat den 14n Juli 1910, zonder dat zulks vooraf op eenigerlei wijze ter kennis van het publiek was gebracht, in gebruik werd gesteld een portzegel van 3 cent, overdrukt op dat van één gulden, en dat dit zegel reeds den 16n Juli daaraanvolgende werd vervangen, door het definitieve nieuwe portzegel van 3 cent, in het type der uitgifte 1894,96. Het adres zegt dat uit deze spoedige vervanging van het pro- visorium valt af te leiden, dat de oplage daarvan niet zeer groot kan geweest zijn dat de uitgifte van dit provisorium, gezien de wijze, waarop men zich tot dusver behielp om een strafport van 3 cent te heffen (2£ -f- J, 3 X 1) 2 X li cent), niet zoo dringend noodza kelijk te achten was, dat ieder ander dan de postambtenaren van die uitgifte onkundig moest blijven dat het Koninkrijk der Nederlanden zich, door dergelijke uilgiften in het leven te roepen, op één lij» stelt met die Staten, welke uit het doen overdrukken van verouderde of juist uitgegeven zegels, een bron van inkomsten trekken dat daardoor de goede naam, welke ons va derland, over de geheele wereld, op philatelis- tisch gebied, bij alle bona fide verzamelaars ge niet, in ernstig miscrediet zou kunnen worden gebracht. Adressant verzoekt daarom H. M. de Koningin, te willen voorschrijven, dat nieuwe uitgiften, het zij definitieve, hetzij provisorische, tijdig te voren ter kennis van het publiek zullen worden gebracht, en dat zij geruimen tijd en in grooten getale, op alle kantoren verkrijgbaar zullen worden gesteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.3 te Sylt. Laagste barometerstand 753.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke oostelijke tot zuid oostelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, droog weer, warmer. Gemeenteraad. Op de agende voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 11 October, des n.m. 2 uur, staan o.m. de volgende voor stellen. 1. Benoeming van een wethouder in de plaats van den heer M. L. Honnerlage Grete, openge vallen door diens aanvaarding van het burge meesterschap. 2. Benoeming van Regenten voor het St. Jacobs-Gasthuis. Door Regenten worden aanbevolen I. in de vacatureDr. M. A. Brants 1, de heer J. O. Bender. 2. de heer Mr. G. van Baren. II. in de vacature—G. A. J. Beukers. 1. de heer M. L. Honnerlage Grete. 2. de heer J. Th. M. Nolet. III. in de vacatureJ. W. J. v. Harwegen den Breem. 1. de heer Dr. J. Liezenberg. 2. de heer D. Ris EHzn. 3. Samenstelling van een stembureau voor de stemming en eventueele herstemming voor de a.s. verkiezing van leden voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken. 4. Benoeming van een secretaris van de com missie van Toezicht voor de Arbeidsbeurs. In alphabetische volgorde worden door de Com missie aanbevolen de heeren J. van der Most, lid der Commissie, en C. van Zon, met verklaring, dat de groote meerderheid der Commissie een secretaris wenscht benoemd te zien buiten de Commissie. 5. Voorstel van B. en W tot vaststelling van den pensioens grondslag van den leeraar aan de H. B. S., den heer J. van Andel. 6. Beslissing omtrent het voorstel van B. en W, inzake de oprichting van een nieuw Ziekenhuis, waarover in een vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. 7. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het rioleeren der Prinsensteeg. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op het begraven van lijken en de begraafplaatsen. 9. Verzoek van onderscheidene drankbestrij- dersvereenigingen om een subsidie uit de gemeen tekas te mogen ontvangen, met advies van B. en W. 10. Verzoek van A. Timmermans Zn. om naast het laatstelijk door hem gekochte terrein nog een kleine strook in koop te mogen ontvan gen, met advies van B. en W. 11. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een strook grond aan het Spuikanaal aan J. B. Timmers. .12. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een strookje grond aan het Hoofdplein aan de fa. S. A. Vies Zonen. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbeslu't van 12 Juli 1910 tot verkoop van grond aan den Buitenhavenweg aan de N. V. tot Exploitatie van onroerende goederen „Het Anker", gevestigd te Rotterdam. Bevolking te Schiedam. Maand September 1910. Bevolking op 31 Aug. 32335 zielen Geboorte 78 Vestiging 172 250 Overlijden 31 Vertrek 220 251 Minder 1 zielen Bevolking op 30 September 1910 32334 zielen Het grootste deel van het Neder landsche eskader, dat Rotterdam bezoekt, pas seerde heden-middag tusschen 21/2 en 3 uur onze stad. De «Ville d Anvers" salueerde onze oorlogs schepen groetten daarna terug. Giste r-m iddag is nog door een po- litie-agent aangehouden een persoon verdacht van de inbraak in het pakhuis van den aardappelen koopman H. J. Ruiling aan de Korte Haven en even later meldden zich de twee laatste verdach ten, die aanvaukelijk bij het aanhoudon van bo venbedoelde gevlucht waren, bij de politie aan, zoodat nu allo acht verdachten, ingezetenen dezer gemeente, in bewaring bleken. Na verhoor zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Heden-middag omstreeks drie ure zijn vijf Rotterdamsche jongens, bij elkaar hoorende, alhier aangehouden. Twee hunner waren in den winkel van den heer H. A. van der Meer aan de de Boterstraat iets gaan koopen, waarvan de anderen gebruik maakten om een busje pudding poeder weg te nemen. De jongens zijn in bewaring gesteld. UIT MAASSLUIS. De Raad van Maassluis besloot met algemeene stemmen over te gaan tot den aanleg eener nieu we haven, waarvoor de Hollandsche Beton-Maat- schappij te 's Gravenhage het plan ontwierp. De kosten worden geraamd op f 1.726.835, waarin, naar men hoopt, het rijk f 726.835 en de provincie f500.000 zal bijdragen. UIT ROTTERDAM. In de gisteren gehouden huishoudelijke ver gadering van de Vooruitstrevend liberale kies- vereeniging Rotterdam zijn voor de vacature in de Tweede Kamer, opengekomen door het aftre den van mr. De Jong in district V, voorloopig candidaat gesteld de heeren J. van Daalen, ambte naar bij de H. IJ. S. M., en G. J. de Jongh) oud-directeur van gemeentewerken te dezer stede. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 7 Oct Sociale cursus Bondsgebouw. Dinsdag 11 Oct. 2 u. Gemeenteraad. Dinsdag 11 Oct. 8 u. Bondsgebouw Groote open bare vergadering «Katholiek Leven" spre ker Karei Beyaert. Rotterdam. Zondag 9 Oct. 21/2 u. Tivoli-Schouwburg. Schu- mann-inaünée. Zondag 9 Oct. 3 u. Park. Concert. Maandag1 10 Oct 8 u. Tivoli-Schouwbuxg. Concert Aldo Antonietti. Dinsdag 11 Oct. 8. u. Tivoli-Schouwburg. Concert Mischa Elman. Ontploffing. In een motorvrachtboot, va rend op Rotterdam, toebehoorende aan de maat schappij Rapide en liggende in den Binnen-Am- stel te Amsterdam, heeft gisteravond een benzine- ontploffing plaats gehad, ten gevolge van het met licht zoeken naar een lek in de bezinetank. Door deontploffing werd brand veroorzaakt, en daar er nog eenige vaten met benzine aan boord wa ren, leverde de toestand aanvankelijk gevaar op voor verdere ontploffingen. Door het behoedzaam optreden der brandweer werden evenwel ernstiger gevolgen voorkomen. De boot, die nagenoeg nieuw is, werd onder water gezet. De machinekamer brandde geheel uit, de lading, uit planken en ledige zakken bestaande, bleef grootendeels be houden. Diefstallen. Een 16-jarige kantoorbedien de van de margarinefirma Swift Co., aan de Wijnhaven te Rotterdam, stal f760 uit de brand kast. Hij is vootvluchtig, in gezelschap van zijn 14-jarigen kameraad. Gister is te Rotterdam gearresteerd de kan toorbediende P. H., verdacht van diefstal van f2000 ten nadeele van zijn patroon J. H., in de Wijnstraat. Het nut van politiehonden. Ook te Zaandam is gebleken, hoe nuttig politiehonden kunnen zjjn in het opsporen van personen. Er was een knaapje van 4} jaar zoek, vermoedelijk verdronken. Maar waar? De politie werd ge waarschuwd, en de inspecteur, de heer Van Zwicht, bracht zijn speurhond mee. Het dier werd een kleedingstuk van het vermiste knaapje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2