Binnenland. Ingezonden Mededeelingon. Stads- e* Gewestelijk Nieuws. Nierkwalen zijn gevaarlijk. Gemengd Nieuws. regelen op welke wijze de eed moet worden af gelegd door hem, die niet tot een kerk of kerk genootschap behoort of behoort tot een kerkge nootschap dat geen bepaalden vorm voor de eeds aflegging voorschrijft. De door dat arrest gewijzigde jurisprudentie van het hoogste rechtscollege geeft een ieder vrij herd om zich aan de verplichting tot het afleggen van 'den eed te ontrekken met een eenvoudig be roep op het feit, dat men voor hem, die met tot een kerk of kerkgenootschap behoort, of wiens kerk of kerkgenootschap geen door voorschrift of gebruik vastgestelden vorm van eedsaflegging kent, ook geen bepaalden vorm van eedsaflegging in de wet vindt aangewezen. De minister van Justitie acht het overbodig, aan te toonen tot welke onoverkomelijke bezwa ren deze jurisprudentie moet, leiden wanneer ter zake geene voorziening wordt getroffen. Artikel 1 van het onderwerpehjk wetsvoorstel is bestemd, aan deze bezwaren tegemoet te komen. Artikel 2 van het wetsvoorstel regelt de bevoegd heid tot afleggen van een belofte in plaats van een De aangeboden regeling is een noodwet. De minister wijst er met nadruk op, dat dit voorstel niet raakt de vraag in hoeverre de eed in ons recht moet worden behouden. Het beoogt slechts te beantwoorden aan den eisch, dat bij de bestaande wetgeving op het punt van den eed moet vaststaan èn in welken vorm de eed moet worden afgelegd én welke personen, op grond van hunne bijzondere omstandigheden, vrijheid moeten hebben, tot de keuze tusschen den eed en de be lofte, wanneer zij in rechten zijn geroepen, om getuigenis der waarheid af te leggen. Deze noodwet kan niet wachten op het resul taat van het aanhangig onderzoek, betreflende het eedsvraagstuk in zijn algemeene beteekems, waarbij aan de orde komt de vraag, in welke ge vallen de eed in onze wetgeving behoort te wor den behouden ot moet vervallen. In het ontwerp wordt rekening gehouden met het feit, dat in en buiten de Christelijke kerk bepaalde wijzen van eedsaflegging naar de gods dienstige gezindheid zijn voorgeschreven, al heelt men aan te nemen, dat zulks met betrekking tot de in Nederland gevestigde kerken of kerkge nootschappen hiet het geval is. Waar uitdrukkelijk wordt voorgeschreven, dat de belofte in de plaats treedt van den eed, wordt er rekening mede gehouden, dat er geen reden is om de aan de Doopsgezinden toegekende vrij heid te onthouden aan andere kerken of kerkge nootschappen, wier leer op dit punt met die der Doopsgezinden overeenkomt. Verder treedt de belofte in de plaats van den eed voor hem, die niet behoort tot een kerk of kerkgenootschap en redelijke gronden opgeeft, waarom hij tegen het afleggen van den eed be zwaar heeft. Daartegenover staat, dat het enkele feit, dat iemand niet behoort tot een kerk ot kerkgenoot- schap, geen grond behoeft op te leveren om den eed te vervangen door belofte. Hij, die in dat geval verkeert en geen bezwaar heeft te^en het afleggen van den eed, heeft den algemeenen regel te volgen. Wijziging jachtwet. Een wetsü twerp is ingediend, strekkende om het iao-en op spoorsneeuw niet steeds ongeooi lootd te doen zijn en het houden van drijfjachten, ingeval er sneeuw mocht liggen, niet onmogelijk te°maken, en voorts, om het departement, belast met de jachtaangelegenheden, te veroorloven, landbouwers, ook dan als er sneeuw ligt, in t e gelegenheid te stellen, zich zooveel mogelijk te kunnen ontdoen van een schadelijke hoeveelheid wild. fatie van Staatsspoorwegen, we'ifce door de Directie in overleg met de regeering zijn vastgesteld, met 1 Januari a/s. worden ingevoerd. Het maximum toe te kennen pensioen zal van 30/60 op 40/60 van het gemiddelde bedrag der jaarïijksche bezoldiging wtooden gebracht, zonder dat van de tegenwoor dige deelgenooten een verhooging der bijdragen zal worden gevorderd. Deze verbeteringen zijn in hoofdzaak te danken aan hef krachtdadig in- grijpen van onzen tegenwoordigen minister van Waterstaat, mr. Regout. (Centrum). Dr. Brants "Van anti-re vol. zijde wordt er ernstig over ge dacht, zoo meldt bet „Vad.", om dr. M. A. Brants, oud-burgemeester van Schiedam, en oud-lid der Tweede Kamer, candidaat te stellen voor de vaca ture Rotterdam V. Naar men aan de »N. R. Ct." meldt, zouden de antirev. kiesvereenigingen afd. Rechter- en Linker- Maasoever, ieder drie candidaten opgegeven heb ben voor de vacature-de Jong en is het nu aan de Centrale daaruit één te kiezen. Genoemd zijn o. a. V. H. Rutgers te Hilversum, ds. Rudolf, het gemeenteraadslid de Graaf, te Rotterdam, en Vegtel te 's-Gravenhage. Protestmeeting. Naar Wij vernemen is door die Algtem. R. K. Prop. Club te Amsterdam een groote protest meeting voorbereid tegen die rede van den burge meester van Rome, den beer Nataan, we.'ke be teedigend' was, ten opzichte van Z. H. Hen Paus. Prins Hendrik naar Brussel? Aan de „Métr.opole" wordt verzekerd dat, in tegenspraak met loopende geruchten Piins Hen drik beslist naar Brussel zal komen. Z. IC. H. zou 18 October aldaar aankomen. Tweede Kamer. De afdeeKngen der Tweede Kamer, die Vrijdag j.l. 'hare werkzaamheden tot bedien geschorst hebben, zijn met het begrootingsonderzoek ge vorderd tot be t Ma ri ti e -boof ds tuk De Commissie van Rapporteurs voor de alge meen© beschouwingen der Staiatsbegroioting en daarmeid'e verhand houdende beolfdstulkken, kwa men reeds gisteravond samen. Hedenavond vergadert de Rapporteur-Commis sie voor de Indische begroeting 1911. Jubilé. Den 16n October a.s. zal het 25 jaar zijn, dat de beetr p, J. Rijheke bier ter' stede het beroep van commissiotmair in gist uitoefent. Yanmorgenisaanhetpolitiebureau op de Markt verbonden de smidsknecht Th. Geurt- zen, wonende Groenelaan, wijl' diens wijsvinger bij bet plaatsen van een kist op een wagen beklemd geraakte tusschen die kist en een op 'dien wagen liggende as en daardoor gespleten werd. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. bijl dein uitgever Ten Hagen, te ''s-Gr'avenhage, is een anonieme brochure verschenen, waarin opnieuw de kwestie-Hoek van Holland bespro ken wordt. De .schrijver noemt zich „een oud magistraat" en vindt de beste oplossing, „eene zelfstandige gemeente Hoek van Hol'land te stich ten, afgescheiden van 'dtè meer landelijke gemeente 's-Grnvenzande, <!oot w'elker eenheid de ontwik keling aan Vlen mond van den Waterweg werd tegengehouden, dus het stichten van eene nieuwe gemeente met het doel om daarmede juist die getwenschte ontwikkeling met kracht tot stand te brengen. ,,'Om nu ten behoeve van een hboger op de rivier gelegen stad (alleen voor hare belangen als bouwgrondiolniderneemster) die schoone toe komst llajngs onzen Waterweg te vernietigen, zoude oen lOtrv eriantw oioKleTijke daad zijn, der Hooge Regèering onwaardig. „Het eenmaal vooropgezette beginsel van een zelfstandige gemeente Hoek van Holland is een belang voor geheel Nederland en behoort te wor den gehandhaafd." AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 11 Oct. 8 u. Bondsgebouw Groote open bare vergadering «Katholiek Leven spre ker Karei Beyaert. Woensdag 12 Oct. 8 u. Bondsgebouw Vergade ring «Hanze". Rotterdam. Dinsdag 11 Oct. 8. u. Tivoli-Schouwburg. Concert Mischa Elman. gegeven bij de Rechtbank, die nu de zaak verder onderzoekt. Het staat vast, dat de verdwenen advocaat van Utrecht is gegaan naar Parijs doch het ligt voor de hand, dat hij Parijs alweer zal hebben verla ten. Nadar wordt gemeld, dat genoemde advocaat, mr. van Gils, in staat van faillissement is ver klaard. Het vraagstuk der partic. landerijen. Het «Soer. Hbld." meldt, dat in een door den landvoogd gepresideerde buitengewone vergade ring van den Raad van Ned.-Indië den lOen Sept. jl. gehouden, werd besproken de zaak der parti culiere landerijen, in verband met den overgang van eenige dier landen in handen van vreemde lingen. Zaak De Grooff-Nolthenius. De «Peel- en Kempenbode" meldt, dat een der R.-K. Kamerleden voornemens zou zijn, over de klacht van den milicien de Grooff tegen luit. Nol- thenius in de Kamer een interpellatie te richten tot den Minister. De handel op Marokko. De minister van Buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de heei W. L. T. C. ridder van Rappard, Harer Majesteits gezant en consul generaal te Tanger, met verlof hier te lande, voor belanghebbenden bij den handel op Marokko zal te spreken zijn in een der lokalen van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, Lange Houtstraat 36, te 's Gravenhage, op Woensdag 12 October 1910, van 10 uur des voormiddags tot 1 uur des namiddags en van 3 tot 5 uur 's namiddags. (St. Ct.) Tegen de 40 milloen. Me« schrijft uit Arcen, L., aan de „L. K. 'Op bet oiogemiblik circuleert hier vanwege den Neder'.andschen Bond tegen Algemeenen Dienst plicht een zegel ter teekening, ten einde zooveel mogelijk invloed te oefenen op onze volksver tegenwoordigers, olm door dezen te voorkómen, dat eene wet tot stand komt, welke algemeenen dienstplicht zou gebieden en óm te doen stem men tegen de bewuste „40 millioen". Men grondt zich op de onwenschelijlkheid, dat nog meer jon ge .mannen aan het bedrijf enz. onttrokken wor den, en diat :er nog meer belasting 'betaald wordt, alsmede op de uitspraak van den Gene raten Staf, „dat .ons leger sterk genoeg is". Gendemde 'bond telt als bestuurders baren Van Dorth tot Medler, burgemeester van Duiven; P. H. Everts, Sevemim; Jan Truyen, Meijiel; P. J- Haazevoet, voorzitter Miliciensbond, Amsterdam; jhr. ridder de Van der Schueren, voorzitter Ne derl. Landbouwbond, Zevenaar; Adriaanse, se cretaris, Roermond en de burgemeesters resp. Uit Horn, Posterbalt, Heel', Batexem en Maas bracht. Mgr. Konings. Gisteren heeft mgr. Konings, tot heden geeste lijk adviseur van den R.-K. Volksbond, Amster dam verlaten om zijn verdere levensdagen te Soestdijk bij zijn familie te doorbrengen. Nuchtvaart op kanalen. De Minister van Waterstaat heeft afgezien van het denkbeeld om uitbreiding te geven aan de beuerking der nachtvaart op de kanalen. F (N. R. Ct.) Onderzeeboot voor Ned.-Indië. 'Aan de Kon. maatschappij „de Schelde" te Vlis- siogfön is de bouw opgedragen van een onderzee boot groot-mcüdel bestemd voor den dienst in Ned Oiost-Indië. I Pensionneering bg de S.S. Naar wij uit góed© bron vernemen, zullen de verbeteringen in de regeling der pensionneering van bet personeel der Maatschappij tot Exploi- Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 te Memel. Laagste barometerstand 744.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagmeest matigen zuidelijke tot westelijke wind, toene mende bewolking, mogelijk regenbuien, kouder. Wethouderskeuze. In de heden gehouden Raadszitting is tot wet houder benoemd de heer T. S. Goslinga. Den benoemde, die met kennisgeving afwezig was, zal van zijne benoeming worden kennis ge geven, waarna hij, volgens de bepalingen der Ge meentewet, drie dagen tijd heeft om zich over de al of niet aanvaarding der benoeming te be raden. Nier- en blaaskwaïen zijn daarom zoo gevaar lijk, omdat zij ook dikwijls verwaarloosd worden, totdat de ziekte in een hevigen graad uitbreekt, doordat de zieke zijn maatregelen niet bijtijds nam. Het werk deT nieren bestaat in het uit het bloéd filtreèren der onzuiverheden, die met de urine afgevoerd worden. Wanneer deze onzui verheden in bet lichaam achterblijven door een gebrekkige werking der nieren, zulten zij zich ophioopein in die tleeten van bet lichaam, w'aar zij zich bet gemakkelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urinezuur zich verzamelen in de spieren en weefsels, en krijgt gij last van pijn in de gewrichten en spieren, in de lendenen en zijden, in de blaasstreek, enz. De vloeibare onzuiver-* beden hoepen zich op onder de huid en ver oorzaken zwellingen onder de oogen, opgezwol len polsen em* handen, dikke voelen en beenen. Neemt Uw maatregelen, zoodra zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen en draagt er zorg voor, dat Se nieren het bloed zuiver houden en dat de onzuiverheden geregeld afgevoerd women. Zonder dat kunt gij niet ge zond zijn. Onder de waarschuwende kenteekenen van nierkwalen noemen wijPijn in de lendenen, rheumatische pijnen, bezinksel of graveel in de urine, pijnlijke urineloozing, pijnlijkheid in den rug bij het ontwaken, slapeloosheid, prikkelbaar heid, waterzuchtige zwellingen, enz. Begint nog heden een kuur mét Foster's Rug pijn Nieren Pillen, die de opgehoopte onzuiver heden bereiken en afvoeren, en aan de nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit genees middel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwa,al in zijn wortels aan en zijn de genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam. Let er op, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te hebben gekregen, die te Schiedam verkrijgbaar zijn bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één-, of f 10.voor zes doózen. Een aanranding en vrijheidsbe- r o o v i n g. In den avond van Donderdag j.l. ongeveer 7 uur, ging een 40-jarige boerenvrouw, wonende te Souburg, te voet van Middelburg huiswaarts langs den Nieuwen Vlissingschen weg. Toen zij ongeveer bij de voormalige ijsbaan was, werd zij door een manspersoon aangesproken, die haar vroeg of zij alleen naar huis moest. Zij antwoordde bevestigend. Op een andere viaag deelde zij rnede, ongehuwd te zijn. Hierop wierp de man zijn rijwiel, dat hij aan de hand bij zich had, in een tuintje van eene woning, welke bleek zijn eigen woning te zijn. Plotseling greep 'hij toen de vrouw vast en droeg haar, ondanks haar verzet, in de woning, alwaar zich een verder niet aan te duiden ergerlijk tooneel afspeelde. De vrouw stelde de politie in kennis met dit beestachtig optreden van haar aanrander, met het gevolg, dat Zaterdagmiddag zekere C. de K., een 43-jarig gehuwd persoon, die o a als strooper geen onbekende der politie en justitie is, als vei- dacht van deze lage daad werd gearresteerd. Na verhoor door den rechter-commissaris, is De K. voorloopig in het huis van ba waring te Middelburg gedetineerd. VVederom gearresteerd'. De justitie te Amsterdam tracht nog steeds wij's te warden in de zaak van ide verdwijning van elfduizend gul- don, welke de knecht van de firma Moquette voorgaf verloren te hebben. De knecht is ge- ruimen tijd in bewaring gehouden, evenals zijn broeder, doch daar tegen hein geen enkel bewijs was bij' te brengen, moesten beiden o-p vrije voe ten worden gesteld. Gisteren echter heeft de ju stitie de twee broeders overvallen in de woning hunner 'moeder in de Jonkerstraat. Bij huiszoeking werd, hoewel de menschen als arm bekend staan, een bedralg van f300 gevonden eh in beslag genomen. Ce justitie vond aanleiding om de twee verdachten wederom te arresteeren. De politie was gewaarschuwd door een jonge vrouw, die in relatie stood tot een der beide broeders. Zij had als haar aandeel in den buit gevraagd duizend, gulden. Toen deze haar ech ter werden geweigerd, heeft zij gedreigd met de dóór de firma Moquette uitgeloofde f 500 te zul len gaan verdienen door de daders aan te wij zen. Bij deze bedreiging beeft zij het niet gela ten; de inval dier politie was daarvan het ge volg. Stads-Ziekenhuis. Het voorstel van B. en W. inzake den bouw van een nieuw Ziekenhuis is in de heden gehou den Raadszitting verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Volksbadhuis. In de week van 3—9 Oct. 1910 werden geno men 275 baden. lste kl. 2de kl- kuipbaden 23 kuipbaden 36 regen 21 regen 174 school kinder a 5 ct. 21 Voortvluchtig? Een van de jongere te Utrecht gevestigde advocaten is sedert eenige dagen niet meer te Utrecht woonachtig, terwijl niet bekend is, waar hij zich op het oogenblik bevindt. Evenals de meeste zijner collega's was ook de ze advocaat belast met de afwikkeling van een aantal faillissementen, in welke functie hem gel den waren toevertrouwd. Naar het »U. D.' uit goede bron verneemt, werd door den verdwenen advocaat den laatsten tijd meermalen gespecu leerd men vermoedt thans, dat hij tot dekking van de door hem bij deze speculaties verloren sommen de gelden heeft aangewend, die hij als curator in die faillissementen, onder zich had. Zooals van zelf spreekt, is de verdwijning aan- Yergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 11 October 1910, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer M. L. Hon- nerlage Grete. Tegenwoordig 20 leden. Afwezig de heer Goslinga, met kennisgeving dat hij door verblijf in het buitenland niet aanwezig kan zijn. De notulen van de vergadering van 6 Septem ber worden vastgesteld, terwijl die van 28 Sep tember voor goedkeuring worden verdaagd. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen van Ged. Staten dezer provincie missive dd. 3/7 October jl. ten geleide van het door hen goedge keurde Raadsbesluit dd. 27 September jl. tot verkoop van een stuk bouwgrond gelegen aan de Prins Mauritsstraat ter breedte van 5.50 M. en ter diepte van 22 M aan A, Timmermans en Zn. qq tegen f8, per M2. Kennisgeving Ingekomen stukken van B. en W. missive hou dende voorstel tot wijziging van het Algemeen Reglement voor het Algemeen Handels-Entrepot; Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering Verslag van het onderzoek der Gemeente-be grooting voor 1911 in de afdeelingen van den Ge meenteraad Memorie van Antwoord op het Verslag van het onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1911 is de afdeelingen van den Gemeenteraad Beiden ter vissie gelegd ter behandeling i» een volgende vergaderingzullende inmiddels gedrukt worden en aan de leden rondgezonden. Van den heer J. H. Raadersma missive hou dende dankbetuiging voor zijn benoeming tot on derwijzer aan school G, welke betrekking hij met December a. s. hoopt te aanvaarden Kennisgeving Agenda. Aau de orde is Wethouderske uze. Benoeming van een wethouder in de plaats van den heer M. L. Honnerlage Grete, opengevallen door diens aanvaarding van het burgemeestersambt. De Voorzitter zegt, dat volgens art. 84 dei' gemeentewet, d* benoeming binnen 14 dagen na dat de vacature is ontstaan, moet plaats hebben- Wordt benoemd de heer T. S. Goslinga met 13 stemmen, 5 op den heer J. M. Van der Schalk en 1 op den heer P. De Bruin. Den benoemde zal van zijne benoeming kenm» worden gegeven, waarna hij volgens de Gemeen tewet drie dagen tijd heeft om zich over de al of niet aanvaarding der benoeming te beraden. Gasthuisregenten. Benoeming van Regenten van het St. Jacobs- Gasthuis. De heer mr. von Briel Sasse stelt voor, in o0 eerste vacature te benoemen voor 4, de tweede voor 6 en de derde voor 8 jaren. Na eenige discussie wordt daartoe met 14 teg0n 6 stemmen besloten. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2