Verspreide berichten. Staten-Gene raai. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. wegleening op te zeggen, en China, dp 'die wijze te ontslaan van het medezeggenschap van het buitenland in zaken van spoorwegaanleg in China. |0m al deze plannen tot een behoorlijk einde te brengen, zal het echter nciodig zijn, dat men te Pleflring in de hooge regeeringskringien weet wat men 'wil en dat de regeerders onderling eensge zind zijn. Maar daaraan hapert het voorloopig nog maar al te veel. j Sir Robert Perks, de rijke nonconformist, die een tijd geleden met ongenoegen zijri liberalen kamerzetel heeft prijsgegeven en sedert eien paar maanden voor financieel® 'belangen in Canada is gewees't, is in Londen teruggekeerd. Hij is daar nl. geweest voor de plannen, waarin hij betrekken is, nl. de aanleg van het droogdok te Quebec en van het kanaal van de groote meren naar de St. Lourens. Met een verslaggever heeft hij ook gesproken van het plan der regeering te Ottawa om de schepen voor 'de Canadeesche vloot in Canada zelf te laten bouwen. Daar kunnen geen werven voor worden aange legd, zei Berks, als Canada geen hooge premies voor dien scheepsbouw beschikbaar stelt. Anders zêl Canada niet tegen de werven in Engeland kunnen opwerken. Waar de marinebasis en te vens de plaats van dé werven voor de Canadee sche oorlogsschepen zal komen, is nog onzeker. Het meest worden St, Johns op Newfoundland en Halifax in Nieuw-Sohotland genoemd. Halifax heeft voor, dat daar de haven het best is, met weinig verschil in het tij, het dichtst bij Engeland gelegen en beschermd door zware batterijen. De voorstanders van St. Johns zeggen, dat de stad dadr meer endernemings- en handelsgeest heeft, en dat zij dichter bij het middelpunt van den Canadeeschen handel ligt. Er is wel groot ver schil tusseben eb en vloed, maar met kunstwer ken is dat te verhelpen. Ook Sydney op het Kaap- Bre ten-el land wil de werven hebben. Voor het droogdok te Levis tegenover Quebec zijn de plannen klaar en bij de regeering in overweging. Het dok zal 300 M. lang worden; krachtens de wet heeft de maatschappij, die het zal houwen, gedurende 35 jaar recht op een subsidie van 31/2 pet. op vier millioen dollar. In die maatschappij zitten hoofdzakelijk de Cana dian Pacifix Spoorweg en de Alïanlijn. 'tJDe Romeinsche correspondent van „De Tijd" meldt heden het volgende: j,,Op den 21en November zullen in het alsdan te houden geheim Consistoie twaalf kardinalen benoemd worden, onder wie de pauselijke major- dömus, Mgr. Bisleli, de dartsbisschoppen van Pa rijs ien van Westminster, Mgr. Amette en Mgr. Bourne, de pater jezuïet Ehrie en pater Cormier, magister-generaal der Dominicanen." TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag i2 Oct. Voorzitter: mr. graaf Van Bylandt. Regeling van werkzaamheden. Aan de orde is de voortzetting van de beraad slaging over het voorstel-Eland tot uitstel van het afdeelingsonderzoek van het wetsvoorstel be treffende de kustverdediging, welke beraadslaging gisteren geschorst werd, ten einde af te wachten het antwoord der Regeering op het verzoek van de Kamer, door den President ter kennis van de Regeering gebracht, of zij geneigd is het tot dusver geheim rapport van de Staatscommissie te dezer zake geheel of gedeeltelijk te publiceeren. De Voorzitter deelt mede, dat de Minis ter-President hem hedenmiddag geantwoord heeft mede namens zijn ambtgenooten, dat het rapport niet voor bekendmaking vatbaar is, vermits daar in bijna uitsluitend aangelegenheden behandeld worden, die met de verdediging des lands verband houden. De Minister-President beriep zich daar bij op het oordeel van den oud-Minister van Ma rine, den heer Cohen Stuart. Gedeeltelijke pu blicatie zou tot verkeerde gevolgtrekkingen aan leiding kunnen geven en een verkeerd beeld ge ven, daar het juist op bijzonderheden aankomt. De Regeering is aan de Kamer zooveel mogelijk tegemoet gekomen door 5 exemplaren van het rapport ter griffie te deponeeren. De heer Van Dedem meent nu, dat het na dit antwoord niet aangaat, het ontwerp dadelijk in de afdeelingen te onderzoeken, maar stelt als voorwaarde, dat het nog dit jaar in de secties zal worden behandeld. Een stem Vóór Kerstmis. De heer Eland laat het tijdstip van behande ling natuurlijk aan de centrale sectie over. Wat het antwoord der Regeering aangaat, vraagt spr.moet de Kamer nu ook een geheim Voorl. Verslag maken en het ontwerp in een ge heime vergadering behandelen? Het zal nu uiterst moeilijk zijn, de natie te overtuigen van de noodzakelijkheid van de hier gevraagde uit gaven. De Voorzitter meent, das dit van later zorg is. Het Voorl. Verslag is een zaak van de centrale sectie. Overigens acht de Voorzitter het zeer waarschijnlijk, dat dit ontwerp in een geheime vergadering moet worden behandeld. De heer Van V 1 ij m e n is, mede namens zijn vrienden, vóór eenig uitstel van behandeling. Spr. en de zijnen willen het afdeelingsonderzoek in ieder geval nog in den aanvang van November doen plaats hebben. Daar niemand het woord verlangt, wordt het voorstel-Eland (voorloopige afvoering van de agenda) zonder stemming aangenomen. (V r o o 1 ij k h e i d). De Voorzitter verzoekt nu den leden, die nog geen tijd hadden het rapport te bestudeeren, dit nu te willen doen, daar het ontwerp van te groot belang is, om zoo maar van de baan te schuiven. (Hilariteit). De vergadering gaat uiteen tot a.s. Dinsdag. Koningin Emma in Weenen. Reuter seint uit Weenen, dd. 12 Oct.: H. M. de Koningin-Moeder maakte heden-voor middag met Haar gevolg een automobieltocht naar Baden, gebruikte de lunch bij den aarts hertog en keerde in den namiddag naar Weenen terug. Onder de ingeschreven bezoekers kwam o m. ook de naam van den minster van Buiten- landsche Zaken, von Aehrenthal, voor. De Portugeesche gezant. Een verslaggever van de »Tel." die den Por- tugeeschen gezant onmoette, vertelt, dat deze in geen geval de republiek zal blijven vertegenwoor digen. De Krupp-eommissie. Gistermiddag hield de Krupp-eommissie ouder voorzitterschap van den heer Van Karnebeck eene vergadering. Men verwacht, volgens de „Avp.", dat in de aanstaande geheime vergadering der Tweede Ka mer besloten zal worden om tot publicatie van het Krupprapport en de betreffende beschouwinr gen der Regeering over te gaan. Wat het Permanent Hof van Arbitrage aan de wereld kost. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijft: „The man in the street", wiens geloof in de arbitrale beslechting van internationale geschillen nog' niet zoo wonder groot en krachtig is óm dien berg-reus van domheid en vooroordeel te kunnen verzetten, heeft het natuurlijk in de eer ste plaats over wal 'hij noemt„de centenkwes tie!" De man weet niet wat 'n kanonschot kost. Maar juist omdat hem dat blijkbaar onbekend is, kunnen "de cijfers hem aangaande die geld kwestie „iet-of-'wat" bekoelen. Over het vorige jaar was een totaal bedrag van 28,831,32 gulden, te verdeelen in 476 porties, waarvan Montenegro er maar 1 voor zijn rekening krijgt, of Wel 60,57 gM. Het grootste aandeel of 25 porties ad f 1514.25 komt hoofdelijk ten laste van Duitschland, Frank rijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, Ver. Staten van Noord-Amerika, Japan en Chi- na. Dan volgen' Nederland, België, Zwitserland, Zweden, 'Rumenie en Brazilië met 15 porties of 908.55 gld.; Noorwegen, Denemarken en Por tugal met 10 porties of 605.70 gld.; Griekenland, Servië, Bulgarije, Argentinië, Chili, Columbia, Peru en Mexico rttiet 3 (pojrties of 302.85 g!d. Vervolgens komein de minderheden roet 3 aandeelen of 181.71 gld.Bolivia, Cuba, Equator, Guatemala, Haiti, Luxemburg, Nicaragua, Paragua, Panama, Perzië, Salvador, Siam, Uragua en Venezuela. Gelijk ge zegd, staat Montenegro alleen met een aandeel van 60.'57 gld. Mgr. Rollings. Het „Dagblad van N.-Br." schrijft: j,,De bladeren vallen, de Zomer gaat heen. En de grijtsaaiids 'wandelen in deze mooie herfst dagen over d|e, wegen en dienken, als om hen heen de hoornen ritselend hun zomertooi los laten, aan het teven dat wegvloeit. J,,üaar wordt, bericht (in „De Tijd" van gister avond), dat Mgr. Bonings, de eerste en eenige adviseur van den R. K. Volksbond in het Bis dom van Haarlem, heengaat; ook voor hem is dan eindelijk de Herfst gekomen. Zoo is het Loven; ook de sterkste Luigt zich eindelijk voor den tijd. 1 i,,Een sterke is hij; anders la,ng geweest. Een vorig geslacht heeft ihij ïnede aangevoerd en met het tegenwoordige is hij opgegroeid, als wies hij nog 'mee. Heel liet land beeft zijn welsprekend woord vernomen e;n duizenden hebben de geest drift van zijn warm gemoed voeten natrillen in het hunne. j :,,Hij was adviseur van den Volksbond, maar man van elke katholieke actie. Onder de K. S. A. beeft hij dadelijk zijn stevigen schouder ge zet en de middenstandsbeweging heeft hij helpen loopen. Het Bisdom Haarlem mag hem op de eerste plaats dankbaar zijnhet heele katholieke vaderland echter drukt hem hij' 't afscheid nemen stevig de hand en wenscht hem, den voorman, wiens woord geklonken en gegolden heeft in alle sociale aangelegenheden van den laatsten tijd, van ganscher harte leen rustigen ouden dag toe." iDat wij met dien lof geheel' instemmen, be hoeft niet meer gezegd. Wij wenschen evenwel op te merken, dat Mgr. Konings niet de eerste en dus ook niet de eenige Adviseur was van den R. K. Volksbond. Vóór hem (heeft Mgr. Eijgen- raam die functie vervuld. 1 Gaarne maken wij van de gelegenheid gebruik, om ook onzerzijds dankbaar te herinneren aan het vele goede, dat mgr. Konings ook buiten zijn betrekking als adviseur van den R. K. Volksbond, op (katholiek-sociaal gebied gewerkt heeft. Met name zullen de door hem gestichte vereeniging „Margaretba van Cortoua", welke zich' het Hot der gevallen meisjes aantrekt, en de Vereeniging vooT 'de Bescherming van Meisjes, die al'le3 doet, om haar val te voorkomen, aan de verdienste van" mgr. Konings een erkentelijk aandenken be waren. Hij was de ziel va:n deze instellingen; trouw woonde hij! als geestelijk adviseur hare vergaderingen foij en altijd weid hij bereid ge vonden, Wanneer zijne stilte hulp gevraagd werd, 0if ills op openbare vergaderingen door hét ver vullten van eeln spreekbeurt propaganda moest gteimaiaikt voor 'het schoon® doel', idlat zij; nastreven. Hier mag ten slotte niet verzwegen, dat mgr. Konings zijn sociale werkzaamheid met beperkte tot de arbeiders, maar die, vooral in Iden laatsten tijd, ooik dienstbaar maakte aam de katholieke organisatie van de middenstanders en de pa tróóns. f I (Tijd).' Banketbakkery-tentoonstelling. De plannen voor de tentoonstelling van ban ketbakkerij, kokerij en aanverwante vakken, die van 10 Aug', tot en met 31 Aug. 1911, te Arn hem gehouden zal worden, hebben nu een vas ten vorm gekregen. De voorbereiding is in vol len gang. Aan deze tentoonstelling zullen vak- wedstrijden verbonden worden, o.m. een dag voor kokerij, een anderen dag voor banketbak kerij, en zoo zullen de verschillende vakken ieder "een beurt krijgen. Het tentoonstellingster rein is 6930 M2 groot. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling, die internationaal zal zijn, wordt het jaarlijksch con gres der Nederlandsche Banketbakkersvereeniging te Arnhem gehouden. Deze vereeniging telt on geveer 700 leden, bezit een weduwfonds, een veroenigings-hureau, een plaatsingsbu'rpau, een eigen orgaan, een onderlinge chocoladefabriek, genaamd „Union", heeft een regeling op leer lingen, met examens voor le, 2e en 3e bedien den, en staat in nauw verband met buitenlandsche vakvereeinigingen. (A. Crt.) Een nieuwe zeehaven. - |Men meldt uit Dordrecht: (Na langdurige discussie keurde de Raad van Dordrecht met 14 tegen 9 stemmen goed 'het voorstel van B. en W., om beneden de spoor brug een zeehaven met vlotruimte te doen aan leggen. Do haven is ontworpen op 24.7 H.A. grootte, waarvan 10.5 H.A. als vlotruimte bedoeld is. B. en "VV. werden gemachtigd met de eige naren der gronden te onderhandelen en inmid dels bij de regeering stappen te doen, om voter te bereiden een wet, verklarende het algeméén nut der onteigening van die gronden. De haven is ontworpen op 8 M.N.A.P. en de vlotruimte op 21/a a 3 M.N.A.P. Voorstellen tot aanhou ding werden verworpen. Op aansluiting hij het spoorwegnet zullen B. en W. aansturen. PluiinvectoHtoonstolling. Ter viering van haar vijfjarig bestaan, zal de 's Hertogenbossche pluimveevcreeniging op 15, 16 en 17 Januari a.s. te 's Hertogenbosch een natio nale tentoonstelling van pluimvee en tamme ko nijnen houden, vermoedelijk in de zaten der So ciëteit Casino aldaar. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 778.0 te Storno way. Laagste barometerstand 755.2 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige,later afnemende Noord-oostelijke tot oostelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. In onze Vroedschap. Plaatsgebrek noopt ons, de rubriek »In onze Vroedschap" tot het volgend nummer uit te stel len. „De Hanze." De R. K. Middenstands-Vereeniging »De Hanze'' hield gister-avond 8 uur in de Bondsgehoorzaal de aangekondigde vergadering, waarin de heeren J. S. Meuwsen, voorzitter van den Bond van den Handeldr. en Ind. Middenstand te Amsterdam, en dr. J. Nouwens, te Heeswijk, voorzitter van de Enquète-commisie voor den Middenstand, eene lezing hielden door lichtbeelden verduidelijkt. Het binnentreden van bedoelde heeren met het bestuur en den geestelijken en rechtskundigen adviseur, past. Verhoeven en mr. Van Velzen, in de zaal, die allengs vrij goed zoowel door dames als heeren bezet bleek, werd met applaus begroet. De voorzitter der Hanze-afdeeling, de heer G, L. Kamp, na de vergadering met den christelijken groet te hebben geopend, achtte 't een verblij dend teeken dat zoovele middenstanders aan de organisatie getrouw zijn, deze vereeniging geluk kig vooruit gaat en steeds in ledental toeneemt. Allen, in 't bijzonder de beide geëerde sprekers, hartelijk welkom heetend, wees voorz. op de voor- deelen die de organisatie vooral in deze vereeni ging biedt en die uiteengezet waren op een kaart bij den ingang der zaal uitgereikt en gaf daarop, na kortelijk het doel der vergadering uit gezet te hebben, aan dr. Nouwens eerst het woord. Dr. J. Nouwens, Me geleerde priester, volijverig kampioen van de middenstandsbeweging, uit de abdij der Norbertij nen te Heeswijk, daarna het woord nemend, be toogde aanvankelijk, dat de wintertijd, de meest aangewezen tijd is voor de organisatie, de tijd waarin de oogst moet worden binnengehaald van hetgeen er gezaaid is. Evenals het zaad in de voren geworpen, door hec ijs en de koelte van den winterdag bedekt, in -de voorjaarszon is ge rijpt en tot bloei gekomen, zoo te de organisatie van den middenstand, die voor tien jaren nog slechts de vraag uitlokte of zij met 1 of n moest geschreven worden, gegroeid en tot wasdom ge komen en biedt zij thans rijke en rijpe vruchten van hetgeen onder zoo moeilijke omstandigheden gezaaid is. Hoe in Oostenrijk door de kracht der organisatie de toestand van den middenstand verbeterd is, stelde spr. zich voor uiteen te zetten, hoewel ook daar het volmaakte niet is bereikt, en niet zal bereikt worden, is de positie van den middenstand er zóo verbeterd, dat 't is om er van te watertanden. Met den heer Meuwsen, op last der Neder landsche regeering, een studiereis inzake het middenstandsvraagstuk in Oostenrijk ondernemend, wonnen zij daar de informaties in bij varschillende autoriteiten als ministers en consuls, voorstanders van den middenstand en werden ook gewone middenstanders ondervraagd. Voor zijn deel nu de vraag beantwoordend Wélke resultaten be reikte daar de algemeene organisatie, stelde spr. in 't licht, dat daar worden gevonden drie groote groote groepen van middenstanders d wz pa troons, ambachtsbazen, winkeliers enz. Er is daar allereerst eene algemeene verplichte organisatie in Oostenrijk is iedereen die een vak wil uitoe fenen, verplicht zich te organiseeren hij moet bij eene organisatie worden ingeschreven, die aldus een groote macht vormt en eene beduidende con tributie te innen heeft. Vraagt men echter gaat er kracht uit van die gedwongen vereeniging) dan antwoord spr. neen Zij heeft alleen dit voor deel dat de contributie door haar hijeengebracht, kan strekken om de vrijwillig georganiseerden te doen steunen en heeft het recht het examen voor gezel af te nemen. De tweede vorm van vereeniging, de algemeene vrijwillige organisatie vormt daarentegen niet al leen een zeer talrijke machtmaar van haar gaat ook groote invloed uit. Spr. bezocht haren voor zitter, den heer Heinspiener, de vurige, ijverige middenstandsman, die het beeld biedt van de zelf bewuste kracht, die zich een 250.000 georgani seerde middenstanders achter zich weet, eene macht op een congres in Griitz door 2500 afge vaardigden vertegenwoordigd. De Regeering, de geheele Rijksdag en een goed deel van den Land dag houdt met die macht rekening, omdat zij een eerbiedig leger van kiezers vertegenwoordigt- Zelden worden voorstellen van de middenstands organisatie verworpen en voor de credieten door haar aangevraagd, stemmen alle partijen, zelfs de socialisten. Zoo vormt daar de algemeene mid denstandsorganisatie een krachtig leger met een ferm kader. Behalve de algemeene organisatie heeft men daar ook de vakgroepen, het gildewezen. Zoo zijn 1.300.000 middenstanders in verschillende vakor ganisaties georganiseerd. Half Oostenrijk is in de vrijwillige algemeene organisatie samengevat; is er geen enkel vak dat niet algemeen is geor ganiseerd. In 1873 waren er nog slechts 42 middenstandscredietbanken en in 1902 waren er reeds 6107 opgericht. De vakvereenigingen van de middenstandsorga nisatie trachten steeds haar ledental uit te brei den en doen dit vooral door de practische voor- deelen der organisatte te doen gevoelen en in 't licht te stellen. Steunt de Regeering daar te lande de midden standsbeweging Zonder twijfel verleent zij haar krachtigen steun. Terwijl zij in 1892 nog slechts met een subsidie van 10.000 kronen de middenstandsbeweging steunde, gaf zij 16 jaar later reeds een bedrag van een millioen kronen, dat nu na twee jaren reeds tot 2 millioen is verdubbeld, en dan staat daar nog buiten de subsidie voor het vakonderwijs en handelscursussen alle minders- standers in Oostenrijk hebben gelegenheid zich in hun vak te bekwamen door meestercursussen. De kroonlanden, provinciën en steden zijn ver plicht de middenstandsvereenigingen met een zelfde bedrag te steunen als de hooge regeering- Na aldus de resultaten te hebben gadegeslagen, die de algemeene middenstandsorganisatie in Oos tenrijk heeft opgeleverd, stond nog uiteen te zet ten, welke resultaten met de vakorganisatie is bereikt. Dat zou meer de taak zijn van den heer Meuwsen. Spr. had alleen in groote lijnen een beeld geschetst van de middenstandsorganisatie in Oostenrijk, dat hij straks nog door lichtbeelden zou verduidelijken. J. S. Meuwsen. In aansluiting direct bij de laatste woorden van dr. Nouwens en bij diens schoon welsprekend woord was bij spr. de vraag opgekomen, waarom zoekt de middenstand in vereeniging krachtwat is de aanleidende oorzaak der organisatie Ter beantwoording van die vraag schetste spr. den grooten concurrentiestrijd die voor circa vijftig jaar ontstond, toen de uitvinding van den stoom ook toegepast werd op het verkeerswezen en ook de groot-industrie van die uitvinding ging gebruik makental van kleine ondernemingen gingen toen ten gronde door de concurrentie der groote bedrijven. Men zag toen in, dat er aan de beharti ging van de belangen van den middenstand iets haperde, dat de opleiding voor den concurrentie strijd te kort schoot. Ook in dat heele mooie land dat spr. met dr. Nouwens bezocht, liep de midddenstand gevaar; hij dreigde in den strijd tusschen het overmach tige groot-kapitaal en het opdringend proletariaat als buffer doodgedrukt te worden. Waar de arbeiders het stelsel van coöperatie gingen toepas sen, stonden de middenstanders daar aanvankelijk besluiteloos tegenover maar spoedig begrepen zij, dat arbeiderscoöperatie allen door middenstands coöperatie te bestrijden is, dat de middenstanders vereenigd, de coöperatieve bedrijven toch veel beter konden uitoefenen dan de arbeiders, die ze door ondergeschikte deskundigen moesten laten uitvoeren. Zoo ontstond de middenstandscoöperatie maai' zij had aanvankelijk met vele moeilijkheden te kampen, hoewel de steun der overheid haar niet onthouden werd. Van regeeringswege begreep men toch, dat er aan de opleiding van den mid denstand heel wat haperde, dat bijv. de smeden door de groot-nijverheid tot den bedelstaf wer- gebracht, omdat zij niet met hun tijd meegingen, en aan de vakkennis reeds van hun voor ouders opgedaan, absoluut niets veranderd was. Toen de Oostenrijksche regeering inzag dat hier van over heidswege moest gesteund worden, omdat de verplichte organisatie niets deed voor de econo mische belangen, kwam zij met het panacee, het heilmiddel, de vakorganisatie, dat den verdrukten middenstand weer moest opheffen en tot bloei brengen. Maar men stuitte al dadelijk op het oude

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2