Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Naar de Belgische kranten melden is er tusschen prinses Clementine en den Belgischen Staat een overeenkomst gesloten betreffende de nalatenschap van koning Leopold II. De prinses zou de voorstellen, door de regeering gedaan, aanvaarden. Koningin Emma in Weenen. Reuter seint d.d. 13 Oct. uit Weenen Koningin Emma begaf zich hedenmiddag naar Sinaia. Prins Hendrik naar Brussel. Over het bezoek van Prins Hendrik aan Brus sel bevatten de Belgische bladen de volgende bij zonderheden Het is Maandag en Dinsdag, dat Prins Hendrik van Nederland incognito een bezoek aan onze vorsten en aan Brussel brengt. Hij zal Dinsdag het Hollandsche paviljoen in de tentoonstelling be zoeken, waar hij zal begroet en rondgeleid wor den door jhr. mr. Van Asch van Wijck, regee- ringscommissaris, en baron De Vos van Steen wijck, hulpcommissaris. De feesten ter eere van den Prins-Gemaal zijn nog niet bekend gemaakt- De Prins en zijn gevolg zullen in het paleis van Laken hun intrek nemen. Vorstin Amalia van Nassau-Dietz. Hofraad prof. dr. Kramer, directeur van het Koninklijk Huisarchief, vertrekt morgen naar Dietz, ten einde H. M. de Koningin te vertegen woordigen en namens H. M. een krans neder te leggen bij de inwijding van de gerestaureerde grafkapel van de Vorstin Amalia van Nassau- Dietz. De koninklijke grafkelder. H. M. de Koningin heeft op voorstel van den burgemeester van Delft, die commissaris is van den Koninklijken grafkelder, besloten aan de voorzijde van de in den kelder geplaatste kisten, zilveren platen te doen aanbrengen, vermeldende den naam en de jaarcijfers van de overleden le den van 'tHuis van Oranje. Prof. F. L. Kramer, directeur van het huisar chief van H. M., zal de juiste gegevens verstrek ken. (D. Ct) Nederlandsche bibliografie. Einde October kan de eerste der maandelijksche publicaties tegemoet worden gezien van de Ne- derlandsche Bibliografie van boekwerken en tijd schriftartikels, welke aan de Koninklijke Biblio theek door de nieuw opgerichte afdeeling voor Documentatie wordt bewerkt. Deze bibliografie wordt op losse kaarten van standaardmodel gedrukt, elke titel op een afzon derlijke kaart. Behalve schrijver, titel en vind plaats wordt, voor zoover noodig, de korte inhoud medegedeeld, terwijl aan eiken titel een signatuur is toegevoegd volgens het Decimaal-systeem van Dewey, zonder dat dit van invloed behoeft te zijn op de rangschikking die ieder voor zich aan de kaarten wil geven. Deze kaart-bibliografie wordt gezonden aan de voornaamste openbare bibliotheken en geleerde genootschappen in het land, en aan instellingen van soortgelijken aard als de documentatie-afdee- ling, in het buitenland. Ook kunnen andere instellingen en particulieren, die voor wetenschappelijke studie of voor prakti sche doeleinden een bibliografisch apparaat over bepaalde onderwerpen wenschen aan te leggen» naar keuze zich de kaarten laten toezenden. Nadere inlichtingen omtrent omvang en vorm dezer publicatie zullen op aanvrage aan de afdee ling voor Documentatie der Koninklijke Biblio theek (Voorhout 34, 's Gravenhage) door toezen ding van een circulaire worden verstrekt. Onwelkome gasten voor de „Nieuwe Courant"* De «Nieuwe Courant" is een blad van hoog liberale cultuur, natuurlijk van alle kleine en be nepen en anticlericale opvattingen vrij. Maar juist omdat deze courant, levend bij de de gratie van het liberale grootkapitaal, allen de tail-handel haar onwaardig rekent, is er in de Nederlandsche pers misschien geen blad dat in al zijn voornaamheid zoo sterk in antipapisme grossiert als juist deze zelfde «Niewe Courant." Priesters en kloosterlingen, die in de straten van Lissabon als honden worden doodgeslagen, weerlooze liefdezusters, die als wild worden op gejaagd, de «Niewe Courant" heeft er geen woord van deernis voor vrij, maar de adellijke pen stem pelt deze ongelukkigen tot «lieden van zeer on gunstig allooi." Toen Ferrer, de man, die een school stichtte, welke een nationaal gevaar werd, door de regee ring van zijn land wettelijk werd gevonnisd, had de «Nieuwe Courant" maanden lang geen ruimte genoeg om in gloeiende verontwaardiging te pro testeeren tegen dezen bruten aanslag op de mo derne beschaving en de vrije gedachte. Maar nu daar ginds in Portugal Katholieke religieuzen, die verlaten kinderen en weezen verplegen in een liefdegesticht, uitgeschud over de grenzen wor den gejaagd, nu meent de »Nieuwe Courant" den tijd gekomen de Regeering in ons land ernstig te moeten waarschuwen tegen een invasie van deze slachtoffers van den ma^onnieken haat binnen onze Zuidelijke grenzen. Als die lieden dan toch naar het Zuiden willen, dan is, meent het beminnenlijke verdraagzame liberale blad, «Afrika de hun aangewezen sfeer." Toch is dit een zeldzame bekentenis van het blad, dat de liberale vrijheid en cultuur zoo warm voorstaat. Voor een priester en een kloosterzuster is het liberaal-beschaafde Europa geen vrijheid en geen veiligheid, want zij worden er als beesten geslacht en verscheurd. Bij de negerstammen van Afrika zullen zij slechts de vrijheid en veiligheid vinden, welke hun in het beschaafde Europa worden ontzegd. Het is de deftige liberale «Nieuwe Courant" waar de adel den redactiestaf voert, die dit cy- nisch-brutaal erkent. (Msb.) Bakkerswet. Door de socialistische leden der Tweede Kamer zijn een viertal amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen. Het eerate amendement heeft de bedoeling aan den bakkersraad wél de bevoegheid te verleenen den nacht later, doch niet om hem vroeger te doen aanvangen en daardoor den tijd bestemd voor nachtrust meer te beperken. Een tweede amendement strekt om de Israëlie- sche bakkersgezellen er voor te behoeden kort na afloop van den sabbathdag aan den arbeid te wor den gezet. De laatste twee uren van den nacht blijven ook bij aanneming van dit amendement nog voor de broodbereiding beschikbaar. Een derde amendement bedoelt den 10 uren dag voor bakkersgezellen in te voeren tegelijk met of korten tijd na de afschaffing van nachtarbeid, althans op die dagen dat wegens de noodzakelijk heid van belangrijk meerdere productie wegens ophanden zijnde Zon- of feestdagen of Israëlieti- sche sabbathdagen niet een langduriger arbeid ge boden is. Een vierde amendement eindelijk heeft ten doel het bestaande stelsel onzer arbeidswetgeving ten aanzien van de aansprakelijkheid te handhaven en althans niet incidenteel op de wijziging dien aangaande in het ontwerp tot wijziging der Ar beidswet zoorgesteld, vooruit te loopen. Rotterdam V. Door de Vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging is gisterenavond candidaat gesteld mr. C* Th. van Deventer, te 's-Gravenhage oud-lid van de Tweede Kamer. Door de a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje, te Rotterdam, District V, is definitief can- gesteld voor de Tweede Kamer, de heer H. C- Vegtel, lid van den gemeenteraad en de Prov. Staten, te 's-Gravenhage. Door de S. D. A. P. werd, volgens het »Vad." besloteu den heer J. Ter Laan candidaat te stel len voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in district V. Nieuw Ziekenhuis te Bridle. Een legaat van een burgemeestersvrouw uit de 17de eeuw, in den loop der eeuwen tot een vrij aanzienlijk kapitaal aangegroeid, en waarvan in tijden van duurte en pestilentie de nooddruftigen werden bijgestaan laat tot nog in onzen tijd zijn weldadigen invloed in Den Briel gevoelen. Door de krachtige ondersteuning van dit fonds Vrouwe Briel van Eilemeet toch is het aan de hier bestaande afdeeling van het Groene Kruis mogelijk geweest een ziekenhuis op- en in te richten, waaraan in deze gemeente groote behoef te bestond. Gisternamiddag werd in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, nadat mr. Egter van Wissekerke, voorzitter van de voorbereidingscom missie, en vervolgens mr. L. Trouw, waarnemend voorzitter van de afdeeling Het Groene Kruis, zoowel de eigenaardig ingewikkelde wijze van voorbereiding als het groote belang der burgerij bij betere ziekteverpleging in het licht hadden gesteld, de stichting voor geopend verklaard. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 14 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 781.8 te Aberdeen. Laagste barometerstand 758.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige tot krachtigen oostelijken wind, licht be wolkt, droog weer, overdag zachter, mogelijk nachtvorst. De nieuwe wethouder. De Burgemeester heeft den leden van den Ge meenteraad kennis gegeven, dat van den heer T. S. Goslinga bericht is ingekomen, dat hij zijne benoeming tot wethouder aanneemt. „Katholiek Leven". Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Woensdag-avond trad voor deze vereeniging de heer Karei Beyaert uit Brugge weder als spreker op, thans met het onderwerp«Hoe men spreker wordt. Te ruim acht uur opende de voorzitter de vergadering, heette de aanwezigen welkom en niet minder den heer Beyaert, vooral na de suc cesvolle vergadering van den vorigen avond, en gaf vervolgens het woord aan den gevierden spreker. Op zeer humoristische wijze, die de zaal aan houdend deed daveren van het gelach der aanwe zigen, begon spr. na een woord van dank gebracht te hebben voor het gastvrij en hartelijk onthaal hier ter stede, ons te vertellen, hoe hij spreker was geworden hij, die op college bij de decla. matie geen woord ooit kon uiten, hij, die eens bij de medewerking in een tooneelstuk, de zeer wei nige woorden, welke hij moest zeggen, moest af lezen van een papiertje, hetwelk in zijn pet was geplakt. Het was in 1879. De schoolstrijd was begon- gonnen. Dr. Steenkiste had te Brugge een hon derdvijftigtal kleine burgers en werklieden bijeen geroepen, teneinde hun de schoolwet der libera len uiteen te zetten, opdat zij in de her bergen en werkplaatsen de wet konden weerleggen aan de liberalen en hun kameraden aansporen hun kinderen naar de vrije katholieke school te zenden. Doch door een ernstige zieke moest dr. Steenkiste de vergadering verlaten en een andere spreker was niet aanwezig. Toen riep men ineens »mijnheer Beyaert" en voor hij het wist, hadden vier kloeke mannen hem naar het spreekgestoelte gedragen, en de aanwezigen eischten, dat hij spreken zou. Gelukkig voor hem, dat dr. Stoen* kiste de wet hier had achtergelaten. Hij begon deze te lezen en onder het lezen der hatelijke artikelen dezer wet wond hij zich zoo op, dat hij ineens vol vuur de vergadering kou toespreken. De vrees was overwonnen. En dan begon hij zijn veldtocht door Vlaanderen, overal het volk toonende het venijn dezer schoolwet, en de ouders aansporende hun kinderen toch naar de katholieke scholen te zenden, welke als paddestoelen overal als uit den grond opkwamen. Van die tochten door Vlaanderen, heeft de heer Beyaert ons veej verteld. Lachsalvo's klonken onophoudelijk door de zaal, wanneer spreker ons vertelde van die speciale commissarissen, van die burgemeesters, die de missiven van den gouverneur, maar niet aan het stadhuis wilden opplakken, zooals gebrui kelijk was, doch daarbij geheel handelden naar den letter der instructie van den gouverneurvan dien burgemeester, die den eenigen leerling dei- openbare school ontmoetende, dezen vroeg: «Man neke, is 't geen school vandaag 1 en daarop ten antwoord ontving «Neen, Mijnheer, ik heb congé gegeven aan mijnen schoolmeester. Maar niet alleen lachen deed de heer Beyaert ons, neen wij werden ontroerd bij die vertellingen van den spreker over die armen, die van het weinige, dat zij bezaten, toch iets wilden geven voor de katholieke school. En spreker wond zich op bij de herinnering der schanddaden der libe ralen, die aan arme menschen, omdat zij hun kinderen naar de vrije katholieke school zonden, botweg alle ondersteuning door het armhest.uur weigerden. Met hem gevoelden wij ons veront waardigd over die liberalen van Antwerpen, die een armen man, na hem eerst dronken te hebben gemaakt, dwongen voor fr. 10. ondersteuning de zielen zijner kinderen te verkoopen. Maar ook vertelde spreker ons, dat die zelfde arme man, na het uitslapen van zijn roes, zijn vrouw en kinderen voor het kruisbeeld God smeekten, de kinderen, toch niet naar de gemeenteschool te moeten zenden, en hoe de vader bij dat gezicht was opgestaan en het geld den laffen liberalen armmeester in het gezicht had geworpen. Voorts vertelde spreker ons, hoe hij voor het schoolenkwest was gedaagd, omdat hij overal rondtrok om de ouders te bewegen katholieke scholen voor hun kinderen te stichten, en hoe hij daar de liberalen zoo de waarheid had gezegd, dat zij schuimbekten van woede, en het hem maar geraden was, de zaal spoedig te verlaten. Doch ook de zegepraal mocht spreker bijwonen, en men kon zien, dat het den ouden, sympathie ken man goed deed, hierover te mogen spreken. Op den lOen Juni 1884 werden de liberalen totaal verpletterd, slechts een hunner mannen werd ge kozen, nl. te Arlon. Door geheel Belgenland klonk het gejubel der overwinnaars; overal werden de klokken geluid en in alle kerken het blijde Te Deum met ontroering aangeheven. Twee en veertig jaar dienst in het katholieke openbaar leven heeft spreker achter zichzijn haren zijn vergrijsd de tijd nadert, dat hij zich uit de voorhoede terugtrekt en zijn plaats aan jongeren afstaat. Hoe de jongeren strijders moe ten worden voor God, Kerk en Vaderland, zal spreker aanstonds behandelen. Daverend applaus bewees, dat men met genoegen had geluisterd. In de nu volgende korte pauze werd namens «Katholiek Leven" aan mevr. Lagerwey door den voorzitter een bouquet aangeboden, versierd met de Schiedamsche en Brugsche kleuren, als een kleine attentie voor de vriendelijke en hartelijke ontvangst, welke de heer en mevrouw Lagerwey den spreker uit Vlaanderen hadden bereid, een ontvangst, die niet alleen de heer Beijaert, maar ook de vereeniging «Katholiek Leven" op hoogen prijs wist te stellen, Mevr. Lagerwey dankte voor deze hulde haar gebracht, terwijl de heer Lagerwey, mede namens zijn echtgenoote, o.m. verklaarde, dat ieder spreker voor «Katholiek Leven in hun huis hartelijk welkom zou zijn. In het tweede gedeelte van zijn lezing loonde spreker zijn toehoorders hoe wij moeten handelen om spreker te worden, daarbij vooral uitvoerig aantoonende, wat van den jongeling daarvoor wordt geëischt. Hij spoorde de leden van «Katholiek Leven" aan gehoor te geven aan den wensch van Z. H. denPaus om dagelijks tot de H. Tafel te naderen, ten einde kracht en sterkte te ontvangen voor den strijd onzer dagen En moest het zoover komen dat geweld met geweld moet gekeerd worden welnu dan hoopt spreker, dat zij de vijanden even moedig zullen bestrijden als eenmaal Pieter de Jong, van Lutjebroek, de Garibaldisten. Ook moeten de jongelingen matig zijn in het drinken', het is de grootste plaag van België en Holland, dat er nog steeds te veel gedronken wordt, Spr. spoorde verder de jongelingen aan lid te worden der St. Yincentius-Vereeniging de katholieke pers te steunen en geen aan deze vijandige couran ten of anderszins te koopen. Spreker mocht er zich op beroemen in geheel zijn leven nooit een liberale «gazette" te hebben gekocht, en die alleen gelezen te hebben wanneer hij deze noodig had voor verdediging van de rechten van God, Kerk en Vaderland. Spreker zal eindigen, met een laatst verzoek aan de leden van „Katholiek Leven" om te blijven strijden voor God en Kerk, om zich geheel te geven aan de goede» heilige, katholieke zaak. en zich steeds te her inneren, dat eenmaal de zegepraal aan Chris tus en zijn Kerk zal zijn. Met een hartelijk woord van vaarwel aan de leden van «Katholiek Leven" en aan Schiedams Katholieken, eindigde spreker zijn schoone lezing onder donderend applaus. De voorzitter zeide dat hij met weemoed het afscheidswoord moest spreken, want Karei Beyaert heeft aller harten hier veroverd. Maar spreker weet dat de scheiding komen moet, en wij zullen daarin berusten. Evenwel geen vaarwel maar een diep gemeend «Tot weerziens" roept spreker den heer Beyaert toe. Hij belooft den heer Beyaert, dat wij, de leden van «Katholiek Leven", zullen handelen als goede en trouwe Katholieken geheel hun leven door, verzoekt namens de Katholieken van deze stad aan onze broeders te Brugge de hartelijke groeten over te brengen, wenscht den heer Beyaert nog vele jaren een rijk en gelukkig leven, en sloot, na den zeereerw. broeder van den spreker nog vaarwel te hebben gewenscht, de vergadering met den christelijken groet. Nationale Schermwedstrijd. Voor den Nationalen Schermwedstrijd uitge schreven door de Schermvereeniging «St. Michael"» onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, zijn door de volgende heeren en ver- eenigingen medailles beschikbaar gesteldden heer B. A. J. Wittkampf, lid van den Gemeente raad, den heer Jos. M. van Maren en D. W. van der Knaap, lid der jVereeniging, het afdeelings» bestuur van den Volksbond, de Dilettantenclub «Alb. Thym", Zangvereeniging «St. Cecilia" en Harmonieorkest «St. Ambrosius", alle onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. De medailles voor dezen wedstrijd zullen ten toongesteld worden bij den heer J. M. Voorhuyzen» sigarenmagazijn, Hoogstraat 271. Mej. E. C. Ingenhoes, geboren te Schiedam, slaagde gister te Breda voor het examen apothekersbediende. De auditeur-militair te Haarlem verzoekt aanhouding en overbrenging van den 32-jarigen zeeman Jan Duif, wonende te Schiedam- Hij moet voor den krijgsraad in het 4de militaire arrondissement te Haarlem, ter zake van desertie als landweerplichtige, terecht staan, en is tijdens het onderzoek gedeserteerd. Voor het doctoraal examen in do geneeskunde is te Amsterdam geslaagd on&e vroegere stadgenoot, de heer Adr. Beukers G. Czm Gisteravond vervoegde zich b ij d e politie om nachtverblijf een man, die opgaf De Groot te heeten. Bij het nazien der registei's bleek dat die naam gesignaleerd stond in het «Alg. Politieblad". Toen daarover met den W®11 gesproken werd, erkende hij een valschen naam opgegeven te hebben en gaf nu een anderen op die bleek juist te zijn. Tegen den man is wegens het opgeven van eefl valschen naam proces-verbaal opgemaakt. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Hedenmorgen liep de inkomende bom «KW 69 op het Noorderhoofd van den Rotterdamschen Waterweg. De bemanning redde zich in eigen sloep en werd door de sleepboot «Pernis" opge' pikt en binnengebracht. De bom zal hoogstwaar' schijnlijk verloren zijn. UIT DELFT. Vannacht is de arbeider L werkzaam aan de Gistfabriek alhier, in een kuip kokend water ge' loopen. Hij werd naar het Gasthuis vervoerd' waar bleek dat zijn toestand ernstig is. UIT ROTTERDAM. In de zitting van den Rotterdamschen gemeeP' teraad moest gistermiddag de benoeming plaats hebben van een leeraar in de aardrijkskunde aaP het Erasmiaansch Gymnasium. Op aanbeveliP# waren geplaatst de heeren M. Zeldenrust en d1' C. F. Haje. Als noot was daaraan toegevoegd, dat de l'ee' Zeldenrust voor een eventueele benoeming n'e' meer in aanwerking wenschte komen en dat eventueele benoeming van dr. Haje voorloop1# voor den tijd van één jaar zou zijn. Dit gaf den heer Stulemeyer aanleiding eeil voorstel in te dienen, om de aanbeveling aan d0 commissie terug te zenden ter aanvulling en m'ts dien die benoeming heden niet te doen plft£dS hebben. De voorzitter bepaalde, dat dit voorstel 2011 behandeld worden als de benoeming aan de or kwam. Die behandeling schijnt echter in comité-.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2