Gasthuis. De post onderhoud der verpïeegden moest f300.hooger worjden uitgetroikken niet wegéns vermeerdering van hun aantal maar we gens voortdurende 'duurte der levensmiddelen. Ver der moest voor gewoon onderhóud1 f50.meer warden uitgetrokken, 'terwijl vaar buitengewone reparaties eveneens f 50.is gieraamd. jOp de vraag, of 'dien door een raadsbesluit tot het verleenen van dit subsidie verplicht is, kan worden geantwoord, dat den 7 September 1.904 door den Raad werd besloten „inmiddels d.w.z. tot de Vereeniging van het Fabrifonds en het St. Jacobs-Gasthuis, waartoe in die zelfde vergadering toestemming werd verleend een jaarlijbscbo subsidie te verleenen aan het St. Jacobs-Gasthuis in verhouding tot dë behoefte. Zie handelingen 1904 blz. 421 en 426 {Volgnummer 188. Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. Het Burgerlijk Armbestuur gaf ons als haar meening inzake z.g. dubbele be- deëfing te kennen, "Mat in aansluiting aan' de opvatting in verschillende andere Gemeenten daartegen geen bezwaar bestaat, in dien zin, dat, waar een of andere instelling niet voldoende kan bed ooien, zij 'met de Gemeentelijke Armenverzor ging overleg pleegt om de "door haar bedeelden mede te steunen en ajs regel wordt aangenomen, dat door het Burgerlijk Armbestuur geen hooger bijdrage wordt VerDeehd dan door de betrokken instelling' wordt verstrekt. [Wat betreft het al of niet gewettigde van een Bijdrage aan de Vereeniging „Commissie voor Kinderbescherming," geeft het Armbestuur te ken nen, dat vóorzoover het kan nagaan in de wer kingssfeer eener dergelijke Commissie in iedere Gemeente, waar een Burgerlijk Armbestuur be staat, door dit Bestuur wordt bijgedragen. Het Armbestuur acht zich bevoegd een bijdrage te verleenen omdat Üe Commissie de taak van het Armbestuur belangrijk verlicht, ook in financi- eelien 2in. [Volgnummer 193. Kosten van verzekering tegen werkloosheid. Volgens bekomen inlichtingen bedraagt het jaantal' der bij het Gemeentelijk Werk- ïoozenfonds aangesloten Vereen igimgen twee, resp. met 29 ien 40 leden. Volgnummer 196. Recognitiën. De recognitie sub b, jad f 10— is vervallen. Die sub d, ad f 30.zal ook moeten vervallen. Naar de juiste oorzaak van haar ontstaan wordt nog gezocht. (Volgnummer 208. Uitkeering 'aan nagelaten be trekkingen van gemeente-ambtenaren en -werk lieden, ingevolge Raadsbesluit van dien 18en Fe bruari 1903, tot ieen maximum van f500 per sterfgeval. Het uit te keerein bedrag is geheel otózeker. Men kan evengoed f 500.als f 1000. ramen. ttiet geval! van den bij den brand aan de Lange Haven getroffen brandwacht Schriek valt niet Onder dezen post. (Volgnummer 225. Kosten van and ere buiten gewone werken die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogten worden te weten: d. het maken van kaaimuren en beschoeiingen. De kosten van het maken van een niéuw Westerhavenhoofd op de wijze als is geschied met het Oostertioofd zou volgens raming f 600.000.bedragen. Moet daar eenmaal' toe worden overgegaan, dan kan dit niet bij gedeelten geschieden. .Ontvangsten. (Volgnummer 3. Huuir of pacht van Landerijen sub. 'no. 8. Het land, ondër no. 8 vermeld, werd niet in het Grondbedrijf opgenomen, omdat hêt beschikbaar 'moet worden gehouden voor even tueel© uitbreiding van de Gasfabriek. {Volgnummer 12. Heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren. In de beide genoemde gevallen wordt de belasting geheven. En dit is toch volkomen, juist. {Volgnummer 15. Keurlloonen. Gelijk Uwen Raad bekend is, is weder een adres van be langhebbenden ingekomen, waarbij op afschaffing van het keurloon wondt aangedrongen. Wij ho pen daarover spoedig advies te kunnen uitbren gen. Alsdan zal deze zaak in bespreking kunnen komen. (Afdeeling II. Inkomsten wegens inrichtingen van nijverheid en bedrijf. De oprichting van een eigen electrische centrale zou, gelijk in de me- molrie van antwoord bij de begroeting vóór 1909 bijlagen 1908, blz. 359 en 360 werd uit eengezet, ongetwijfeld ©en financieel fiasco ma ken. Wel' kunnen wij mededeelen, dat het denk beeld van aansluiting aan een groote naburige centrale door anderen en ook door ónze groote zustergemeente bij ons College is ter sprake ge bracht. Dit zal echter nog nader z'ijn te over wegen. (Volgnummer 20. Ontvangsten ter zake van de Gasfabriek. Het plan bestond reeds die leden van Burgemeester en Wethouders en den Ge meenteraad uit te noodigen tot het bezichtigen van Üe nieuwe mechanische landinrichting dier re torten, en dit zal ook geschieden, zocdra de inrichting' voor goed in werking is. Volgnummer 28. Hoofdelijke omslag. Voor- zoover wij weten h'oudt de Commissie van voor bereiding bij de regeling der aanslagen zooveel mogelijk Tekening met alle omstandigheden. {Volgnummer 55. Ontvangsten van de Openbare Zwemplaats. Het komt ons voor, dat de be zoldiging der zwemmeesters beschouwd moet wer dén. buiten verband met de ontvangsten van de zwejnpLaats. Voorshands komt ons die belooning voldoende voer. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secrtetaris, V. SICKENGA. Schiedam, 7 October 1910. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 te Biarritz. Laagste barometerstand 757.9 te Dunrossness Malinhead. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen, meest zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week vanlO16 Oct. 1910 werden geno men 245 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 33 regen 15 regen 159 school kinder a 5 ct. 19 De „Democraat." (Be Directie van de glasfabriek „De Schie" deed ons gister-avond weten, dat de schoener „Demo craat" behouden te Yarmouth is aangekomen. Ales was wel aan boord. Coöp. Bakkery en Verbruiksy. „D. E. S". Men zendt ons het volgende verslag ter plaat sing: De voorz., de heer G. J. van Wurmond, opende de vergadering, gisteravond in de Officieren-Ver- eeniging gehouden, met mede te deelen dat, hoe wel het ledental is verminderd, de bakkerij over het afgeloopen jaar een gunstig resultaat heeft opgeleverd, terwijl de verbruikswinkel door de opening van een filiaal in de Dwarsstraat en door de grootere omzet wel vooruitgaat doch er zijn nog te veel leden die daarvan geen gebruik ma ken, en spoort de leden aan ook van den ver bruikswinkel in grooter getale hun waren te be trekken, dan voorzeker zullen de voordeelen van de coöperatie, zoo voor de leden als voor het per soneel, steeds medewerken om de beginselen der coöperatie meer en meer ingang te doen vinden. Verder deelde hij mede, dat op de Zondag te 's-Gravenhage gehouden meeting tot afschaffing van bakkersnachtarbeid, waar door een der spre kers de coöperatie alhier als voorbeeld werd ge steld, omdat daar geen nachtarbeid is en een be hoorlijke werktijd bestaat, toch de uitkomsten van het bedrijf uitstekend zijn, dus niet, zooals in een geschrift was beweerd, het brood bij af schaffing van nachtarbeid duurder zou moeten worden. Tot de behandeling der agenda overgaande, werden de notulen der vorige jaarvergadering, het jaarverslag van den secr. van het bestuur, de rekening en verantwoording van den penning meester en het verslag van den R. v. T. allen goedgekeurd. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren A. Dirks en A. Bosma. In de plaats van eerst genoemde werd gekozen de heer E. Iioopmans, terwijl de heer A. Bosma werd herkozen. Als lid van den R. v. T., moest aftreden de heer E. Koopmans, in wiens plaats werd gekozen de heer W. van den Hoek. De voorstellen van het bestuur en den R. v. T. om uit het fonds voor algem. volksbelangen en coö peratie verschillende sommen te bestemmen voor de gezondheidskolonie, voor werkstakingen of uitstuitingen, voor vrij brood en kruidenierswaren, om hulp te verleenen, wanneer leden een specia liteit op advies van hun dokter moeten raadple gen, werden allen na eenige discussie goodgekeurd. Het voorstel van den R. v. T. om de vergoe ding van de bestuursleden te verhoogen, werd op advies van het bestuur niet aangenomen alleen werd het voor allen gelijk gesteld. Een voorstel van den heer J. Degenkamp e.a. om een buitengewone vergadering met presentie geld te beleggen, teneinde art. 43 te kunnen wij zigen, werd verworpen. Een voorstel van den beer K. Busscher e.a. om f50 uit te trekken voor het Bureau voor arbeids recht werd goedgekeurd. Na de rondvraag, waarbij nog eenige discussie plaats had, sloot de voorzitter de vergadering. Gisteren is door de politie aan gehouden de 48-jarige schipper A. S gesigna. leerd voor het betalen van fl boete, subs. 1 dag hechtenis. De schipper betaalde de boete. In de politiewacht aan de Hoofd, straat is gisteren verbonden de 41-jarige Cornelia Timmerman, wonende Bakkersstraat, die bij het eten brengen naar haar vader, op straat was geval len en daarbij de linkerhand had verwond. UIT DELFT. Coöp. Centrale Middenstands-Credietbank in het bisdom Haarlem. De plechtige opening van de Coöp. Centrale Middenstands-Credietbank in het bisdom Haarlem bracht gistermiddag omstreeks halfdrie in de bo venzaal van de R. K. Lees vereeniging aan de Vol dersgracht te Delft, mét het centraal bestuur van ïde Hanze" en het bestuur vqn de Credietbank bestuursleden en adviseurs van eenige Hanze-af- deelingen te zamen. De hoogeerw. Deken, pastoor De Graaf, van de St. Hippolytuskerk, de zeereerw. pastoor Yan Kessel, van de St. Jozefskerk, en de weleerw. rector Dankelman, van de St. Hip- polytus-stichting vereerden de vergadaring met hunne tegenwoordigheid. De voorzitter van het bestuur der Credietbank de heer P. J. van Ha ar en, bouwkundige te Rotterdam, opende de vergadering met den chris- telijken groet en gewaagde daarna van de vol doening die zijn bestuur ondervond, nu 't als eerste gewichtige uiting van den Bond van Mid denstanders in het bisdom Haarlem, 't zoover ge komen zag, dat de Credietbank stond geopend te worden. Daartoe had men gemeend, deze verga dering onder de leiding van het centraal bestuur van »De Hanze" te moeten beleggen. Voorz. heette dan hier allereerst welkom den hoogeerw. Deken, die door zijne tegenwoordigheid en toezegging om het gebouw der Bank in te zegenen, een blijk van warme sympathie gaf voor ïde Hanze" ook den zeereerw. pastoor Van Kessel, die, zooals spr wist, der »Hanze" mede een warm hart toedroeg en altijd bereid was haar te steunen, evenzoo de eerw. adviseurs van middenstandsvereenigingen, steeds voor de belangen van den middenstand werkzaam. Ten slotte heette voorz. ook het cen traal bestuur der »Hanze", getuige van deze schit terende uiting, dit grootsche feit, hartelijk welkom en gaf daarna de leiding aan den president der »Hanze" over. De voorzitter van het centraal bestuur der Hanze", de heer J. A. A. V er beek, daarna de vergadering verder leidend, deelde eerst mede, dat er een telegram was ingekomen van den cen- tralen geestelijken adviseur, mgr. Konings, waarin hij mét zijne hartelijke groeten het beste succes wenscht voor de Credietbank, maar mededeelt hij zich om reden van zijn gezondheidstoestand moet verontschuldigen de vergadering bij te wonen. Van mr. Aalberse kwam bericht in, dat hij door dringende bezig heden verhinderd was te komen, maar de veree niging met haar nieuwe onderneming veel succes wenschte. Een schrijven van den Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw, den heer Talmaj bracht dank voor de uitnoodiging, maar deelde mede de Minister door ambtsbezigheden verhin derd was daaraan gevolg te geven. Overbodig achtte voorz. 't mede te deelen de vreugde die het centraal bestuur bezielt, nu dit gewichtig oogenblik is aangebrokenmen weet toch met hoeveel warmte en liefde dat bestuur steeds de oprichting dezer Diocesane Credietbank heeft helpen bevorderen, wier opening zooveel arbeid en moeite bekroont, immers deze crediet bank vormt een krachtig middel van propaganda voor de algemeene organisatie van onzen midden stand. Dank brengt voorz. in dezen gewichtigen stonde allereerst aan God, wiens zegen en voor lichting ons zoover brachtdank aan de Regeering, wier steun ons niet is onthouden, in 't bijzonder dank aan mr. Everwijn, referendaris van het be- betrokken departement, voor de uitnemende wijze waarop hij ons met zijne gewaarde adviezen heeft ter zijde gestaan dank ook aan de pers, die door hare berichten en verslagen de leden op de hoogte heeft gehouden, van deze zaak en hare totstand koming bevorderd. Dank ten slotte brengend aan allen die daartoe hebben medegewerkt, moet voorz. hier vooral niet onvermeld laten den heer II. J. Viester Jr., die zich de rechte man op de rechte plaats toonde en uitnemend de betrokken belangen behartigde. Voorz. doet een beroep op aller blij - venden steun en medewerking om krachtig in zijn omvangrijk taak te steunen het bestuur der Cre dietbank, die nu voor de afdeelingen een krach tig middel wordt om in eigen kring voor hare vereeniging propaganda te maken. Hij stelt de eischen aan de bank te stellen in 't licht en legt ook vooral den nadruk op den eisch dat zij blanco crediet geve aan heu die ter goeder naam en faam bekend staan. Ten slotte uit voorz. den wensch dat bereikt mag worden wat is voorge steld, de organisatie steeds groeie en de afdee lingen sterker worden tot heil van den midden stand in het bisdom Haarlem en verklaart hier mede de Credietbank geopend. Van de gelegenheid tot liet wisselen van gedach ten, daarna door den voorzitter geboden, werd door meerderen gebruik gemaakt. De heer B o s s e, voorzitter der Haarlemsche afdeeling, stelde een vraag van practischen aard ter zake van het nemen van crediet, waarvoor de voorzitter hem tot nadere inlichting verwees naar het bestuur der Credietbank, dat oogenblikkelijk werd gémtalleerd. De heer Kellenaers, redacteur van den ïR. K. Middenstander", bracht met zijn geluk- wensch hulde aan het betrokken bestuur, dat zich zelf niet in het openingswoord had kunnen ver heerlijken. De heer Van der Kley, bestuurslid der Alkmaarsche afdeeling, uitte de beste wenschen voor den groei en den bloei der bank en achtte daartoe het meest practisch middel niet alleen crediet bij de bank te nemen, maar daarop ook geld te plaatsen. De Voorzitter bracht hulde en dank aan het bestuur, der Credietbank, dat de oprichting der bank zoo voortreffelijk voorbereidde en van nu af zelf de leiding en het bestuur der bank op zich neemt. De heer H. J. V i e s t e r Jr., secretaris van dat bestuur gaf daarna oen kort overzicht van de wordingsgeschiedenis der bank. Zij vond den verwijderden oorsprong van haar bestaan in den Katholiekendag in 1906 te Delft gehouden, waarin Z. D. H. de Bisschop van Haarlem de onderhoorige middenstanders van zijn diocees aanspoorde zich op katholieken grondslag te vereenigen. In de vergadering van den centralen raad den 45n April 1908 gehouden, werd vooral het crediet- vraagstuk behandeld en een commissie van onder zoek en voorbereiding benoemd, bestaande uit de heeren Van Haaien, Buters en Voskuil, die, gesteund door de heeren Verbeek en Viester, in de centrale raadsvergadering den 19 Mei 1909 te Alkmaar gehouden rapport uitbracht en conclu deerde, dat een centrale middenstands credietbank op coöperatieven grondslag met rijkssubsidie moes* worden opgericht. Nadat de conclusiën der com missie waren aangenomen, werden in de daarop volgende centrale raadsvergadering op 17 Oct. 1909 de statuten vastgesteld. Toen daarna de oprichtfngsacte voor een notaris was verleden, ging men in de plaatselijke afdeelingen propa. ganda maken en werd daarna weldra de Crediet bank, in beginsel gesticht, definitief opgericht. Zoo is dan met dezen 17n October de openings dag der Credietbank aangebroken, die de kroon zet op het werk, met zooveel moeite volbracht- Secr., dit blijkbaar met vreugde constateerend, betoogde ten slotte, dat een credietbank voor den middenstanders moet zijn een bank, die werke lijk hun belangen behartigt't is een schoone en voordeelige zaak, maar toch een zaak die werke lijk ook gevaarlijk is bij het al te lichtvaardig crediet geven en nemen. Bij het nemen van cre diet wordt toch het bedrijfskapitaal grooter, wat ten gevolge heeft grooteren omzet, grooter debiet» grooter winsthier komt 't vooral op aan die meerdere winst, het hooger voordeel te reserveeren voor den kwaden dag en niet tot meerdere weelde te doen leiden. Met in die richting voor de werk zaamheid der bank ook de beste wenschen te uiten, besloot secr. zijn kort overzicht. De voorzitter verzocht nu de aanwezigen zich allen naar het gebouw der bank aan de Koorn- markt te begeven, waar de plechtige inzegening door den hoogeerw. Deken zou voltrokken wor den daarna zou men weer in de Leesvereeniging terugkomen en wachtten allen nog eene verras sing eene middenstandsverrassing. Het bescheiden gebouw der Credietbank aan de Koornmarkt, waaruit de Hanzevlag met de» Pauselijken wimpel wapperde, was nu weldra in zijne beperkte localiteit geheel gevuld. De hoogeerW' Deken, met het kerkelijk gewaad bekleed, verrichtte de plechtige inzegening en bevestigde er het Kruis, het teeken der Verlossing, dat ook hier moetover- heerschen. Daarna bezichtigden allen het ge bouw bevattende beneden, voor aan de lang® gang, twee vertrekken ensuite voor kantoor en daarachter conciërgewoning en bevattende boven nog een vergaderlokaal en een enkel ander dienst vertrek, over het geheel voor de beginnende werk zaamheid wel voldoende. Toen allen in de zaal der Leesvereeniging waren teruggekeerd, bracht de voorzitter uit aller naam den hoogeerw. Deken hartelijk dank voor de moeite die hij zich had gegeven orn het gebouw der bank in te zegenen, den wensch uitsprekend dat de zegen Gods steeds aan de stichting zou verblijven. De hoogeerw. Deken, daarna het woord nemend, zeide, dat toen de heer Viester hem uitnoodigd® de bankinrichting in te wijden, bij dit met heel veel genoegen had gedaan, daar hij 't zoo'n mooi idee vond, dat op de bank der sHanze" het roomsch cachet werd gebracht als huis van ver trouwen. Hij hoopte dat dit cachet, dit ideaal van vertrouwen, soliditeit, dat het Roomsch zijn insluit» steeds der »Hanze" bij zou blijven, en waar hij in de oratie der wijding had afgebeden, dat de engelen Gods steeds in dit huis der n Hanze zouden wonen, wenschte hij, dat ook in de toe komst deze Hanze-bank steeds zou staan in een atmosfeer van groote soliditeit, die de voorsmaak is van de hoogere soliditeit die ons in den hemel wacht. Ook namens het katholieke Delft bracht Deken jlank voor de eer aan die stad bewezen door daai deze bank te vestigen, wat zeker een bewijs van vertrouwen is in het katholieke Delft. Hij hoopte» dat de bank in de toekomst een krachtig hulp middel zou zijn om den middenstand te helpen» wees op het bescheiden begin de bankinrich ting is in lang geen paleis en wenschte dat het bevallig kindje, heden gedoopt, zou groeien» in christel ij ken, katholieken zin steeds in kracht zou toenemen en velen ten heil zou zijn. De voorzitter van het bestuur der Credietbank» de heer Van Haaren, dankte ook zijnerzijds den hoogeerw. Deken voor de kerkelijke inwijding en sprak den wensch uit, dat de afgebeden zeg®n ook vooral zou komen op het bestuur der bank en die onmisbare zegen steeds aan de werkzaam heden der bank zou verblijven. Den wensch uit sprekend, dat ook, met den krachtigen steun van het centraal bestuur, deze instelling aan geheele middenstandsorganisatie zou ten goed® komen, wijdde hij een dronk aan den bloei en het welzijn der bank. Daarna werden nog door verschillende ander0 personen toosten op het welzijn der bank uitg®' bracht, o. a. door den voorzitter der Delftsch0 Hanze-afdeeling, den heer P. C. van de11 Arend, die namens zijne afdeeling dankte voor de eer aan zijne stad, door de vestiging der bank jn deze gemeente, bewezen. Op verzoek van den heer Van Haaren vver

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2