Dagblad voor Schiedam en Omstreken Almeert D op Ie misdaad vergelding. Niem ScMetascle taant mei gratis GeiMrorl Maglai prijs II c. p. ïeet, 10.45 p. Dl, fl.35 p.3mi. 33ste Jaargang: Woensdag 19 October 1910 No. 9845. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. ^FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dn blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost VOO'? Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNs Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel, Voor herhaaldel jjk adverteeren worden uiterst bit Ijjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, ^engt ter kennis van de ingezetenen, dat blijkens ®en bij hem ingekomen circulaire, de President der Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam eiken Dinsdag en Zaterdag ten twee uur 's namiddags bij voorkeur des Zaterdags in het Paleis Vai* Justitie voor belanghebbenden te spreken zal Hjn. Schiedam, 19 October 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE,' Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de aanvrage van W. HOLIERHOEK, b°udende verzoek om vergunning voor het ver bouwen van het pand Rotterdamsche Dijk no. 126; Overwegende dat het onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is Besluiten Op grond van artikel 164 der Bouwverordening de beschikking op de aanvrage te verdagen voor "en tijd van hoogstens een maand. Schiedam, 19 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE,' De Secretaris, V. SICKENGA. Politie. Be Commissaris van Politie verzoekt den eige naar van een gouden remontoir-heerenhorloge, at in den nacht van 27 op 28 Mei 11. gestolen !s uit het huis van koop met recht van weder- 'nkoop van den heer Levi, aan het Wilhel- "huaplein 8, zich bij hem aan te melden. PORTUGAL. Het decreet betreffende de verbanning van het geslacht Braganza is in voorbereiding, j. Naar de »Echo de Paris" meedeelt, heeft het ed> dat de president van de voorloopige repu bliek, Braga, een Ferrer-vergadering heeft bijge woond, waarop scherpe aanvallen op de Spaansche Monarchie, gedaan werden, in Madrid grootever- °ntwaardiging gewekt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de legercom missie van de Hongaarsche dele gatie heeft de minister van oorlog een uiteenzet- gegeven van de maatregelen, die bij de in lijving van Bosnië en Herzegowina genomen zijn. minister wijst erop, dat de mobilisatie snel etl zonder bezwaren van stapel is geloopen, waar- (l°Or het bewijs is geleverd van de strijdvaardig heid van het leger, die te danken is aan de Jachtige samenwerking der beide regeeringen en 211) VIII. de eanne stotterde, terwijl zij de gevouwen han- n smeekend naar Lucie uitstrekte. ter7"t Mii" kind» mijn kind, zwijg toch. Gij las- Beschuldig uw vader niet... Het jonge meisje antwoordde heftig En wie zou ik dan moeten beschuldigen lichf 'S duister rondom mij, maar ik wil en zal U t hebben... Moeder Lison, dat geheim kunt Riet' n?.00gt gÜ langer verzwijgen 1 Als ik laster, Sch vader te beschuldigen, dan komt de ande dus van den kant mijner moeder? Jea--J anne trilde van het hoofd tot de voeten. U doet mij nog sterven, moeder Lison Ik zeg zal t 'k a"es w'l weten 1 A's gij niet spreekt, dan °'.en spreken. En als hij niet wil spreken, Za' juffrouw Barmant het doen. zjc.eaiJne was weder een weinig meesteres over ^zelf geworden en antwoordde vastberaden P Neen, Lucie... gij zult niet gaan. P Jh 6 Z0U mÜ verhiuderen? den gezonden geest van het volk. De kosten van deze maatregelen zijn gedekt uit een buitenge woon crediet van 180 millioen, en aangezien en kele maatregelen van blij venden aard zijn, is er nog 10 millioen noodig. De minister betoogt, dat de monarchie, zooals de inlijvingscrisis heeft ge leerd, door de politiek van allianties gereed moet zijn zich naar verschillende zijden te verdedigen, en dat moet voortgearbeid worden om het leger zoo góed mogelijk te maken. TURKIJë. |Machmio;eld Sjeifkiet pasja, de ministe? vnin oü'r- Itog!, em Djiavikl Key, dè minister van financiën, hebben onfeïag ingediend. GRIEKENLAND. De ministerraad heeft beraadslaagd over de vorming van het Grieksche kabinet-Veniselos en heeft besloten den Turkschen gezant te Athene onbepaald verlof te verleenen. (Die Koning1 liieieft aan Venizelios de bevoegdheid.' verfleiend.' zoo hotodig' de Kamer te onthinldien. Het nieuwe ministerie «ziaS? waarschijnlijk samengesteld zijn allls volgt: president, oorlog ern marine Veini- zeSois; bimnenlialndsche zaken: Repoelis; justitie: Dimilra Hoponesfinanciën: KoromoLasonder- wijts: AtexaindtiosKaliérgis behoudt buitehland- sche zaken. MAROKKO. (Die „Matin" verneemt uit Tanger, dat El Mo- kri, nadat .de Spaansche regeering heeft gedreigd de ondexhanderingen af te breken, heeft ingewil ligd, dat Spanje niet alleen in de omgeving van MelilJa, maar ook in die van Ceuta Spaansch- Maftokkaansche politie instelt en bij Melilla éen Spaiansch douanekantoor zal oprichten. Verder zou de Spaansche regeering ©en schadeloosstel ling1 van 75 millioen gulden hebben verlangd, ter wijl: zij vroeger had verklaard met 40 millioen tevreden te zullen zijn. Het Maghzen heeft daar door den indruk giekregen, dlat Spanje opnieuw een Rifcampagne wil voeren, om Teboiean in bezit te niemien. Ook zou de gouverneur v'an Ceuta bekend hebben gemaakt, dat opnieuw begonnen zou worden met den aanleg van den straatweg CeutaTetoean, die volgens een uitspraak van het corps diplomatique in strijd is met de acte vah Aljgleciras. Uit een en ander zou blijken, dat Spa'njie zich weer in een Maroikkoravointuur wil begeven. EGYPTE. De spoorwegbeambten in Egypte hebben het voorbeeld van hun Fransche collega's gevólgd en. zijn gister tot staking overgegaan. Er heersche groote opwinding onder bet spoor wegpersoneel. De politie werd ontvangen met een hagelbui van steenen. Verscheiden arbeiders Op welke wijze Ik zal u alles zeggen... Alles, volstrekt alles, zweert gij mij dat Ik zweer het. Er zal dus geen twijfel meer in mij blijven bestaan en ik zal Lucien kunnen vergeven Lucien kan u niet huwen... Gij zoudt trou wens zelf weigeren zijne vrouw te worden, alvo rens gij de onschuld van uwe moeder bewezen hebt... Het jonge meisje werd uiterst bleek. De onschuld mijner moeder bewijzen her haalde zij. Ja... En waarvan wordt zy beschuldigd Van moord Uwe moeder werd veroordeeld voor het vermoorden van den vader van Lucien Labroue. Lucie uitte een hartverscheurenden kreet, viel op een stoel neder en bedekte het gelaat met de beide handen. Gedurende eenige oogenblikken heerschte er eene verschrikkelijke stilte, die slechts door luid snikken en zuchten werd afgebroken. Het jonge meisje verbrak de stilte door te sta melen Aldus is mijne moeder de vrouw, die den vader van Lucien gedood heeft, die hem bestolen heeft en die zijne fabriek in brand heeft gestoken. Ah 1 het is wel verschrikkelijk! Jeanne riep uit Zij was onschuldig, Lucie 1 zijn gewond. Het Egyptische leger en de bezet tingstroepen zijn geconsigneerd. De spoorwegbeambten vragen loonsverhooging en beletten de treinen door te rijden. De Sta king breidt zich uit van den Boelakspoorweg af tot Caïro en eveneens over een gedeelte van be- neden-Egypte. Egyptische troepen bewaken de spoorwegen en de werkplaatsen. Volgens de laatste berichten, zou de staking reeds geëindigd zijn. In de Weensche hofkringen verluidt, dat Koning Nikita van Montenegro in het begin van het volgend jaar een bezoek aan Weenen zal brengen. Uit Rio de Janeiro wordt bericht, dat de Argentijnsche stoomboot »Port Marnack" bij Kaap Frio schipbreuk heeft geleden. Twaalf man zijn verdronken, het schip is ver loren. De ballon »Prins Adolf uit Bonn die den loden October te Saarbrücken opsteeg om deel te nemen aan den nationalen afstandswedstrijd, werd door den wind naar Frankrijk gedreven. Volgens mededeeling der inzittenden, werd toen zij zich 's nachts boven het fort Verdun bevonden, door Fransche soldaten op den ballon geschoten. Zij zochten daarop hoogere luchtlagen op, kwamen weer buiten Frankrijk en landden ten slotte na een tocht van 24 uur bij Ranental. Gisteravond is het te Bremen voor de depots van de tram tot ernstige onlusten gekomen. Een menigte van meer dan 1000 personen moest met de blanke sabel herhaaldelijk teruggedreven wor den, aangezien zij de politie met flesschen en steenen wierp. Ook uit de huizen werd naar de politie gegooid De opstootjes duurden tot in den nacht. Een groot aantal personen zijn in hechtenis genomen. Tal van personen, waaronder ook politieagenten, zijn gewond. Uit Jacksonville in Florida ko'mt het bericht, dlait het 'centrum' van den wervelstorm nu is fc- piaialld. Het is getogen ongeveer op het midden van heit 'schiereiland van Florida. De spoorweg' staat over öen lengte van verscheiden mijden onder water of is weggeslagen. [Het laatste bericht, ontvangen van bet tele graafkantoor op Key West, vermeldt, dat daar bet wafer ite huizen binnenstroomt. Verliezen aan meinschenljevens werden niet g'enneld. De schade aan de boioirigaard'en wordt echter op 1,000,000 begroot. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag '18 Oct. In de, wegens onvoltalligheid op het gewone uur, eerst om '12 uur geopende vergadering, heeft Men heeft haar toch veroordeeld... - Het was een onrechtvaardige veroordeeling 1 Hebt gij Lucien zelf niet hooren beweren, dat hij aan de onschuld dezer ongelukkige vrouw geloofde Maar als hij daaraan werkelijk geloofde, zou hij zich dan van rnij verwijderen Een stroom van tranen sprong uit de oogen van Jeanne Fortier en overstroomde haar gezicht. Met gebroken stem zeide zij Mijn kind. dierbare lieveling... gij moet uwe moeder niet vervloeken. O 1 als gij haar zaagt, als gij haar kendet, de arme Jeanne, zooals ik haar gekend heb, dan zoudt gij medelijden met haar hebben. Lucie zag de broodrondbrengster met verbazing aan, zweeg een oogenblik, doch zeide daarna heftig Hebt gij mijne moeder gekend, moeder Li son Ja, mijne lieveling... zeide Jeanne. Zij was eene moedige vrouw, die niet tot eene slechte daad in staat was... Zij beminde hartstochtelijk hare kinderen, want zij had er twee... een zoon en eene dochter. Een broeder riep Lucie uit, terwijl zij hare handen vouwde. Ik heb een broeder. Gij hadt er een... Is hij dan niet meer in leven Ik weet het niet... Hij is verdwenen, zooals gij zelf verdwenen waart..- De arme Jeanne aan bad hare kleinen en kon niet denken, dat er eens een dag zou aanbreken, waarop zij van hen ge- de Kamer hare werkzaamheden begonnen met de bespreking van de aanvullingsbegr.ootiag voor marine» waarbij de noodige sommen worden aangevraagd ten einde aan gehuwde onderofficieren voedings- geld te kunnen uitkeeren. Het ontwerp is een uitvoeisel van de indertijd in de Kamer aangeno men zoogenaamde ssnertmotie." De heer Hugenholtz maaakt bedenking tegen het voorstel. Hij is van meening, dat dat dit ontwerp iets heel anders wil invoeren, dan de Kamer heeft verzocht, en bepleit verder eene salarisverhooging voor alle.gehuwde en onge huwde onderofficieren. Beide punten worden dooi den minister tegengesproken. De minister houdt vol, dat het ontwerp juist geeft hetgeen, waar naar de Kamer blijkens de motie verlangend was, en tracht dit door voorlezing der motie duidelijk te maken. Salarisverhooging van alle onderfficie- ren schijnt den minister op het oogenblik niet het dringendst toe. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nu komt aan de orde eene aanvulling sbeg rooting van het departement van oorlog. De aangevraagde credieten betreffen verschil lende onderdeelen. Bij het artikel, dat betrekking heeft op eenige veranderingen in de muziek bepleit dc heer Duymaer van Twist het denkbeeld, de muziekkorpsen. Hij vraagt ook, staf muzikanten, die bezwaar hebben, op Zondagen muziek te makeu, op die dagen vrijstelling van dienst te verleenen. De heer Ter Laan meent, dat de verbete ring, die thans in de positie van de muzikanten zal worden gebracht, nog onvoldoende is. De heer Mar chant is niet tegen het voorstel, doch dringt niettemin aan op zoo spoedig mogelijke opheffing der muziekkorpsen en vervanging door fanfare-korpsen. Beide sprekers gewagen van de oneerlijke concurrentio, die de militaire korpsen aan de burger muzikanten aandoen. Hiedna komt de Minister aan het woord. Hij zet uiteen, dat vervanging van de muziekkorp sen door eenvoudige fanfarekorpsen aan velerlei bezwaren zou onderhevig zijn. Daarenboven meent hij, dat de kosten grooter zouden zijn, dan de heer Van Twist zich voorstelde. Hij rekent voor wat er alzoo aan vast zoude zitten. Hij dringt daarom op aanneming van zijn voorste), waardoor de muzikanten toch op beter basis zouden komen te staan en minder van bijverdiensten afhankelijk zullen worden, aan. Vrijstelling van Zondagsdienst te verleenen aan wie daartegen bezwaar hebben, acht de minister niet wel doenlijk. Volgen re- en duplieken, waarbij de minister van oorlog te kermen geeft, een geleidelijke ver vanging van de muziekkorpsen door fanfarekorp sen te willen overwegen. Maar de heer Duymaer van Twist acht Dover weging" onvoldoende. Hij wil een perti nente bereidverklaring. De -,ijer M archant stelt nu een motie voor, waarbij de Kamer uitspreekt dat de militaire muziek behoort te bestaan uit fanfarekorpsen op eenvoudigen voet. De motie komt dadelijk in behandeling. De heer Ter Laan stelt een andere motie voor, waarbij de Kamer uitspreekt, dat, bij be houd van het bestaande stelsel, verdere verhoo- ging van de soldij voor de militaire muzikanten noodig is. scheiden zou worden. Zij verdiende het niet, dat een ellendeling haar leven kwam verwoesten, door eene misdaad te begaan en de helsche handigheid te hebben, haar door valschen schijn te doen be schuldigen. Na een oogenblik gewacht te hebben, vervolgde zij: Tevergeefs heeft zij gezegd, dat zij onschul dig was... Het eenig bewijs van hare onschuld was in de vlammen der fabriek verdwenen... Ge loof mij, Lucie, mijn kind, gij moet uwe moeder niet vervloeken... 0 1 ik vervloek haar niet, maar toch is zij de oorzaak van al mijn lëed, van al mijne smart... Maar ik ben wel gelukkig. Eene onrechtvaardige veroordeeling heeft mijne moeder getroffen, eene onverdiende smet kleeft aan haar naam en ik moet de straf dragen van die veroordeelingIk begrijp thans te goed het gedrag van Lwcien... Het bloed van zijn vermoorden vader stroomt tusschen ons, daar men de onschuld mijner moe der niet bewijzen kan. Jeanne antwoordde Gij moet steeds hoop blijven koerieren,mijn kind. Wie weet, of uwe beproevingen niet eens zullen ophouden. Wie weet of uwe moeder niet eens den waren schuldige zal vinden Het is waar, zij is uit de gevangenis ont snapt... Ik herinner mij, dat Lucien mij dit heeft gezegd... (Wordt vervolgd). Waarop aan do aohtoreyclo oon pnavd is gogravOGrcL, G

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1