Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. worden overgeleverd. Tevens blijkt uit het ant woord, dat ook geen onderzoekingen door de amb tenaren in de archieven tegen belooning mogen worden gedaan. Belanghebbenden, die een onder zoek wenschen en niet zelf daarvoor in de gele genheid zijn, kunnen aan den archivaris verzoeken^ dit voor hen in stellen. De archivaris moet daar aan zooveel mogelijk voldoen, maar kan in som mige gevallen het onderzoek weigeren. De belang hebbende kan van een weigering bij den minister in beroep gaan. Vereenvoudiging Administratie der parketten. De Minister van Justitie, overwegende dat het geweuscht is maatregelen te treffen opdat het Openbaar Ministerie bij de Gerechtshoven, de Arrondissemente-Rechtbanken en de Kantonge rechten minder dan thans het geval is, door werkzaamheden van administratieven aard en het uitoefenen van toezicht of controle op de ver richtingen van andere ambtenaren, wordt onttrok ken aan zijn eigenlijken justitieelen werkkring, heeft goedgevonden lo in te stellen een commissie die zal hebban te onderzoeken welke vereenvoudiging kan worden gebracht in de administratie der parketten bij de Gerechtshoven, de Arrondissements-Rechtbank en de Kantongerechten en hoeverre het mogelijk is een eind te maken aan werkzaamheden, waar mede die parketten buiten hunnen eigenlijken werkkring zijn belast, al of niet met overdracht door benoemingen op anderen 2o. aan genoemde commissie op te dragen aan hem, Minister, in te dienen een verslag van het resultaat van haar onderzoek onder weer legging van de door haar wenschelijk geach te maatregelen in den vorm van wetsontwerpen, hesluiten of aanschrijvingen; 3o. te bespreken dat zoowel de genoemde com missie als één of meer harer leden, in overleg met den voorzitter, afzonderlijk bevoegd zijn in het belang van de haar opgedragen taak een plaatselijk onderzoek in te stellen op alle bedoelde parketten en inlichting en voorlichting te vragen van de hoofden dier parketten en de daarbij ge plaatste ambtenaren 4o. te bepalen, dat de commissie haar verga deringen in den regel te Amsterdam ofte's-Gra- venhage zal houden 5o te benoemen van die commissie tot lid tevens voorzitter mr. J. C. baron Baud, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tot leden mr. A. D. De Vries, secretaris-gene raal bij het Departement van Justitie en mr. H. G. Van Sonsbeek, officier van justitie bij de Ar rondissements-Rechtbank te Alkmaar tot lid, tevens secretaris mr. L. Th. Jorissen, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten te Amsterdam. Spoorwegbeleid. Omtrent de werkzaamheden van de Staatscom missie, ingesteld tot het onderzoeken en beant woorden van de vraag of en zoo ja, op welke wijze, in het thans gevolgde beleid betreffende de spoorwegen verandering ware aan te brengen, meldt men ons. dat thans de drie subcommissiën, waarin de commissie zich heeft gesplitst, met haar rapport gereed zijn. De werkzaamheden der Staatscommissie haar geheel zijn nog in vollen gang. Een standbeeld voor tsaar Peter. Wij hebben onlangs medegedeeld dat binnen korten tijd te Zaandam het standbeeld van tsaar Peter zou worden onthuld. Dit monument is een geschenk van den Tsaar van Rusland. Wel wat zonderling leek de mededeeling, die spoedig op het eerste bericht volgde, dat het beeld, dat reeds te Amsterdam geweest, weer naar naar Parijs was teruggezonden, omdat het niet voldeed. Den beeldhouwer was opgedragen een ander te ontwerpen. Is het Hbld. wel ingelicht, dat zit hieraan een echt Russisch stukje vast. De Tsaar zou nl. twee commissies benoemd hebben één voor het voet stuk, één voor het beeld beiden commissies was een bedrag ter beschikking gesteld. Die voor het voetstuk vatte haar taak ernstig op en zoo kwam zij voor den dag met een piëdestal, dat geschikt was een monnmentaal beeld te dragen. De tweede commissie schijnt niet zoo nauwgezet de beschik bare gelden geadministreerd te hebben en kwam met een zoo onbeduidend beeld voor den dag, dat dit een bespotting was voor het monumentale voetstuk. De Fransche beeldhouwer is nu bezig van de beide weinig harmonieerende deelen een behoor lijk geheel te maken. De ontslag-aanvraag van vice-admiraal Van den Bosch. Wij hebben dezer dagen bericht, dat de vice- admiraal I. van den Bosch, stelling-commandant in Den Helder, tegen 15 November, ontslag heeft gevraagd Omtrent de aanleiding daartoe deelt men aan de Avond p." het volgende mede De vlootpredikant heeft aanmerking gemaakt op het lezen van een der boeken van het boeken fonds door de matrozen. Naar men zegt, was het een werk van Thérèse Hoven, dat z.eerw. ongeschikt vond voor het zieleheil der Nederland- sche Jantjes. Met dit bezwaar is hij bij den ad miraal gekomen, en deze heeft natuurlijk gezegd, dat het boek volgens zijn meening niets kwaads inhield en' dus als lectuur voor den schepeling gehandhaafd blijft. Daarna heeft de vlootpredikant zich met zijn bezwaren tot den minister gewend, waarvan het gevolg geweest is een schrijven van Zijn Excel lentie, waarbij den admiraal bevolen werd om te handelen volgens de wenschen van den vloot predikant. Dit gaf den heer Van den Bosch aanleiding om zijn ontslag aan te vragen. Het sHdbl." verneemt, dat in afwachting van de beschikking op de ontslag-aanvraag aan den admiraal verlof is verleend. H. Coljjn. Naar aanleiding van de mededeeling van den heer Marchant, dat het Kamerlid Colijn als direc teur van een nieuwe handelsvereeniging naar Indië zou vertrekken en ontslag nemen als Kamer lid, schrijft de Haagsche correspondent van de Maasbode »Ik heb den heer Colijn persoonlijk nadere inlichtingen gevraagd, en van hem ten antwoord gekregen, dat het bericht van mr. Marchant niet waar is. Wel zal de heer Colijn gedurende de maanden Februari, Maart, April en Mei van het volgende jaar oen reis naar Indië maken. Deze reis wordti aldus verklaarde ons de heer Colijn, gemaakt mede in verband met een industrieele onderneming! doch bovendien ook met 't oog op enkele belang rijke vraagstukken van bestuursbeleid op Java, zijnde voornamelijk de reorganisatie van het lan delijk stelsel in de Vorstenlanden. De heer .Colijn is dus volstrekt niet van plan ontslag te nemen als Kamerlid. Dr. H. J. Yinkhuizen. f In den ouderdom van 67 jaar is te 's-Graven- hagè een bekend geneesheer, dr. H. J. Vinkhuizen, overleden. Het geheim der kustverdediging. Er zijn redelijke gronden, schrijft de »Avp.", om te verwachten, dat de Regeering, nu de lin kerzijde der Kamer maatregelen van obstructie niet onduidelijk in uitzicht heeft gesteld, voor den drang zwichten zal en alsnog een nota naar aanleiding van het verslag der commissie voor samenwerking tusschen land- en zeemacht zal overleggen. Reeds toen het eerste verzoek van de Kamer inkwam, was minister Heemskerk wel ge neigd om daaraan eenigermate tegemoet te ko men, doch de heer Wenholt wist hem daarop in den ministerraad te beduiden, dat het onthullen der geheimen staatsgevaarlijk zou zijn. Al is het voor het prestige der Regeering moei lijk om op het eens genomen besluit terug te ko men, toch deelt men aan het blad van bevoegde zijde mede, dat het zoo goed als zeker is, dat dit zal geschieden, al worden dan in de tot publicatie bestemde nota welke reeds in gereedheid werd gebracht niet veel meer dan theoretisch6 algemeenheden gezegd. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Stockholm. Laagste barometerstand 751.6 te Biarritz. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, oostelijke wind, nevelig tot lichtbewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst overdag, zelfde temperatuur. Pensioen. iBioor den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, afdieeling Schiedam, is een adres aan den Raad verzanden, waarin verzocht wterdt eene verordening vast te stellen, regelende de pension- neering van de weduwen en weezen van de werk lieden in dienst valn de gtemee.nte Schiedam, zan der dat daarvoor van de werklieden bijdragen worden geheven. Sociale Cursus. Het volgend verslag wordt ons ter plaatsing gezonden Vrijdag 21 dezer had de tweede vergadering van bovengenoemden cursus plaats waarop de heer Th. J. H. Mouwens een inleiding hield over het ontwerp Radenwet, 'twelk in verband met het ontwerp-Ziektewet tegelijk is ingediend. Vooreerst wijst spr. op het groote nut van de bestudeering der socialen wetten, waardoor het dan mogelijk kan worden, dat, wanneer onze mee- ning hieromtrent gevraagd wordt, die zeer dui delijk kan gegeven worden. De arbeidsraden worden benoemd voor een vast district, waarvan dan weder groepen worden ge vormd onder toezicht van den verzekeringsraad. Deze arbeidsraden moeten hun eigen kas be- heeren en kunnen hunne werkzaamheden en or ganisatie inrichten zooals dit voor de verschillende plaatsen het best geschikt '.s. De personen die deze arbeidsraden zullen vor men, worden gekozen door werkgevers en werk nemers, dus de meest belanghebbenden welke dan wel zullen zorgen de geschikste personen daarvoor te verkiezen. Kiesgerechtigden zijn die werkgevers, welke minstens één jaar werkgever zijn, en de werkne mer, die gedurende één jaar achtereen is werk zaam geweest. De voorzitter en diens plaatsvervanger worden benoemd door de Koningin, de overige leden uit en door de belanghebbenden. De voorzitter moet een onbevooroordeeld persoon zijn en kan dus geen werkgever zijn. Vervolgens bespreekt de inleider de bestuurs werkzaamheden van het dagelijksch bestuur,'twelk uit de leden der arbeidsraden wordt gekozen, waarbij dan wordt toegevoegd een secretaris bui ten de leden, die ook door de regeering wordt benoemd en doctor in de rechtswetenschappen moet zijn. Nog in 't licht stellend het nut van samen werking der naburige arbeidsraden, eindigt spr. deze duidelijke verklaringen van het ontwerp-Ra- denwet. Nadat de spr. nog eenige vragen had beant woord omtrent het kiesrechtstelsel voor de ar beidsraden, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering met gebed. Banieronthulling. De schermvereeniging »St. Michael," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, gaf Zaterdag en Zondag ter gelegenheid van haar 6'/4-jarig bestaan den aangekondigden schermwed- strijd in de Bondsgehoorzaal, die door een groot getal beoefenaars der schermkunst op de eigen aardige, gebruikelijke wijze bezet was. De voorzitter van >St. Michaël", de heer J. van Noort, omstreeks half negen Zaterdag-avond den wedstrijd openend, stelde in 't licht dat de aan leiding tot dezen feestelijken wedstrijd minder lag in het feit van het bestaan gedurende enkele jaren dan wel in het streven naar het bezit van een nieuwe banier, die men op deze feestelijke wijze wilde onthullen. Dank bracht voorz. aan den instructeur, den heer Hartog, aan de jury leden, den voorzitter der Bondsafdeeling, den heer Mouwens, de leden der zusterafdeelingen hier aanwezig en allen, die tot deze feestelijkeid mede werkten. Na nog te hebben medegedeeld, dat het bondsreglement zou gevolgd worden en ge wezen te hebben op de te winnen schoone prijzen verklaarde voorz. den wedstrijd geopend. De heer C. van Pelt, voorzitter van het Banier comité, bracht daarna hartelijk dank aan allen die tot het verkrijgen van het nieuwe vaandel op eenigerlei wijze hadden medegewerkt, ook in 't bijzonder ook den heer Van Maren, eerelid van »St. Michaël," te Rotterdam, en wekte allen op, steeds hun banier hoog te houden, die daarna door hem werd onthuld. De voorzitter van »St. Michaël," de heer Van Noort, bracht daarna het baniercomité voor zijn ijvervol streven hartelijken dank en betoogde, dat met de nieuwe banier ook de oude nog moest wor den in eere gehouden. De instructeur, <'e heer Hartog, bracht daarna, dank aan den voorzitter van het baniercomité, den heer Van Peit, sprak daarna een lofwoord op »St. Michaël," die zich in haar zes a zevenjarig bestaan steeds als eene flinke vereeniging had doen kennen en uitte ten slotte den wensch dat »St. Michaël," onder dit nieuwe symbool van strijd, steeds op de meest succesvolle wijze zou voortbestaan. De heer Van Pelt bracht wederkeerig een woord van hulde aan don instructeur, die lief en leed met de vereeniging had medegemaakt en wenschte hem, dat hij nog jaren van den ijver en den bloei der vereeniging onder hare nieuwe banier zou getuigen zijn. De banier, in den vorm van een strijdvaandel met goudfranje afgezet, geeft te zien het rand schrift R. K. Schermvereeniging St. Michaël, Schiedam, waaronder het Bondsinsigne haar als onderdeel van Schiedams Volksbond aanduidt. Onder het Pauselijk wapen vertoonen zich de attributen van de schermkunst met resp. ter zijden 1 Sept. en 1904, den tijd van oprichting der veree niging, daaronder het bekende vereenigiugsteeken van de twee handen. Zeer fraai afgewerkt, spreekt ook deze banier weer voor de kunstvaardigheid van hare bewerkster, mej. A. Westhuis, alhier. 1 Zatierd ag-nach t omstreeks 1 u r-e werd door d'e politie in liet Rroersveld dte be schenken© 27-jarlge J. ter B., wöinemd© alhier, aangehouden, om overgebracht te worden naar het politiebureau. |De man vertastte zich' zoodanig; tegen zij|ne aanhouding dioolr trappen, sllaaln en rukken, dat een groot aantal politie-agénlon noiodig was, om hein maar het bureau over té brengein. ifij is gistieg-taorgen na verhoor ontsliagen. jG i s ter-avond is door de politie aan gehouden de 42-jarige zwerver A. M., 'gesignaleerd voor1 tweemaal f5 boete, subs. 2X3 dagen hechtenis. Mij' is beden naar het' Huis van Bewaring1 te Rotterdalm overgebracht. (D1© 16-jarige J. E. de R. deed heden- middlag' bij1 de politie aangifte, dat hij vanmor gen vroeg door zijn baas op die oiude glasblazerij aan dien Buitenhavcinwejgi tegen dteu grond' was geworpen en hem een bloedneus was geslhgc'n. |Va nmiiddag is door de politie aan gehouden die 52-jarige v. G., die een kind zou hebben medego-lakt naar d'.en Vlaardingschen dijk. Toen de politie hem aanhield, vo(nd zij echter geen 'kind bij hem. |De man is op het politiebureau in bewaring gesteld. UIT ROTTERDAM. Hangende de procedures ter onteigening van de voor den aanleg van de Waalhaven benoodigde gronden, heeft een 22-tal eigenaren, daartoe ken nelijk gebracht door de uitkomsten van de reeds gevallen rechterlijke beslissingen, verzocht alsnog te mogen ingaan op de minnelijke aanbiedingen, die hun vooraf van de zijde der gemeente zijn gedaan. De rechtsgeleerde raadsman der gemeente oor deelt dat, rnits door de eigenaren de tot nog toe gemaakte kosten voor hunne rekening worden genomen, tegen voldoening aan hun verzoek geen bezwaar behoeft te bestaan. Nu door de eigenaren met die voorwaarde wordt ingestemd, vinden B. en W. aanleiding den aankoop, alsnog, van de betrekkelijke eigen dommen bij den raad aanhangig te maken. De gezamelijke oppervlakte daarvan bedraagt ruim 101 II. A., die aan de gemeente zullen ko men te staan of f 440,874.20. Ter hoogte van Delfshaven is Zaterdagna middag de roeiboot van den proviandkoopman H. Nederlof, die zich met 2 zoontjes van 13 en 15 jaar, Arie en Leendert, in een boot bevond, over varen door de sleepboot sSenior' uit Vlaardingen. Alle drie de inzittenden geraakten te water, doch alleen de 15-jarige Leendert werd gered. Vruch teloos is gedregd naar de lijken van vader en zoon. Tegen den sleepbootkapitein is wegens na latigheid proces-verbaal opgemaakt. In Went's rijwielfabriek aan de Schermlaan 39, werd eergisteravond half negen door buren brand ontdekt. Ruim 7 uur was de fabriek door den directeur, den heer Meeldijk, verlaten, om 5 uur was het fabriekspersoneel vertrokken. De brandweer, die dadelijk ter plaatse was onder bevel van den hoofdman, den heer W. Veder, hakte de fabrieksdeuren open en zette de machinale ladder tegen het zeer hooge pand. De brand woedde in het kantoor en de lakkerij op de le étage, doch door een lichtkoker vatten ook de overige verdiepingen vlam. Met 6 stralen op de waterleiding was de brand om 10 uur gebluscht. Het magazijn, de monteerkamer en de soldeer- inrichting, benevens een groote partij rijwielen, kregen aanmerkelijke waterschade. Alles wordt door assurantie gedekt. De brandweer was met veel materiaal, w. o. enkele stoomspuiten, ter plaatse. UIT DELFT. |Zaterdagavond is te Delft verdronken J. de Zwart, machinist op eeri der bouten der firrna g'ebrs. van de Well, pakschuitdienst van Am sterdamRotterdam. Door het stiooten van de schuit tiejgiein een paal., sloeg Z. doojrden schok overhoord met het nood'lóttig gevólg dat hij ver dronk. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 25 Oct. 2 u. Gemeenteraad. Woensdag 26 Oct. 24 u. Stedelijk Museum. (Eoeleplein), Woensdag1 26 Oct. 8 u. Beursgebouw.- Aljg'. Vcrga- I diering' Toonlkunst. Rotterdam. Maandag 24 Oct. 8 u. Nutszaal. Kamermwziekuit- voering, Fitzner-kwartet. Dinsdag 25 Oct. 7 u. Duitsche kerk, Kerkconcert. Moord. Men meldt uit 's-Gravenhage Za terdagavond omstreeks half acht is in haar wo ning in een hofje in de Koningstraat alhier een 8ü-jarig vrouwtje vennoord. De politie en justi tie werden eerst om half drie in den afgeloopen nacht gewaarschuwd en vonden in verband met verschillende aanwijzingen aanleiding tot de ar restatie van een man en vrouw, wonende naast het ongelukkige slachtoffer. Men vondt het 86- jarige vrouwtje gekleed voor haar bed, met een wonde aan het hoofd. Er wordt een bedrag van f 140 en eenige sieraden vermist, zoodat aan den moord vermoedelijk diefstal is voorafgegaan. Ontsporing Westlandschestoora- tram. Zondagmiddag is op den Loosduinschen weg te 's Hage tusschen de Regen- tesselaan en Rustenburg, waar dezer dagen zelf werkende wissels waren aangebracht, de West- landsche stroomtram ontspoord. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De materieele schade is vrij groot. Aanstonds werd een aan vang gemaakt met het vrijmaken van den weg- |Misdaad of geen misdaad? In een soori van slaapstee voor kolonialen in de Koningstraat te Utrecht was corgis tercnnach t een persoon, die daar gieregieCd logeert, dronken thuisgekomen. De man had zich te bed hegeven, doch is zon af thans luidt het verhaal van zijln medAostgan- gers uit de bedstede gevallen, waarbij hij zich aan het hnotfd verwondde en bewusteloos bleef liggen. Zijln vrienden brachten hem, zonder eenig0 tusschmkomst der politie in te roepen, naar de Rijksklinieken, waar de man w'erd opgenomen en denzelfd'en nacht overleed. Vanuit de kliniek©11 is töein tellcphomisch aan de politie verzocht eenige nadere mededeeling' te willen doein omtrent den man, wiens naam en woonplaats in de klinieken onbekend waren. Zoodoende kwam de politie er achter, dat buitan haar medeweten een man met een hoofdwond naar de klinieken was vervoerd- Bij onderzoek werd ook medegedeeld, dat de geschiedenis was voorgevallen, zopals we "hier"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2