Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. belanghebbenden ter plaatse. Hij meent nog, dat hij de zaak juist heeft ingezien. Partijdigheid van de Bakkersraden vreest de minister niet. Hij zet dit tegenover de beden kingen van den heer Van Idsinga uiteen. Hij bepleit vervolgens de bijzondere regelingen voor Israëlieten ontworpeu, en zet nogmaals uit een, waarom hij niet met eene regeling van arbeidstijden gekomen is. Een regeling vrtn den arbeidsduur zal volgen, als de noodige gegevens beschikbaar zijn. Ten slotte betwist de minister, dat de uitwer king van de wet zou wezen benadeeling van de groot-indusirie. Hij verklaart zich tot gemeen overleg zoover mogelijk bereid, en meent, dat de Kamer, de wet verwerpende, het juiste tijdstip voor afschaffing van den nachtarbeid zou zou laten voorbijgaan. Hierna volgen replieken. Z. K. H. Prins Hendrik te Doorn. Men schrijft uit Doorn aan de „Tel" Dinsdag vereerde Z. K. H. de Prins der Ne derlanden een jachtpartij van den heer jhr. L. A. van Loon, te Boom, met Zijne tegenwoordigheid. Op het prachtige jachtterrein van „Beverweerd", onder Werkhoven, werden 383 stuks wild gescho ten, waaronder 302 fazanten. Z. K. H. de Prins schoot alleen 102 stuks divers. !Om 7 uur was er diner op „La Forêt", de kolossale behuizinge van den heer van Loon. Met Z. K. H. zaten ruim 20 dames en heeren aan, terwijl het Doornsche inuziek-gezelschap „De Harmonie", waarvan de heer v. Loon bescherm heer is, een concert gaf. Voorzitter en directeur werden door den beschermheer aan Z. K. H. voorgesteld, die zich eenige oogenblikken welwil lend inel hen onderhield. Te kwart over negenen vertrok de Hooge Gast per auto over Amersfoort en Apeldoorn naar het Loo, tot aan het hoofdhek van het uitge strekte landgoed voorafgegaan door een escorte van 40 fakkeldragers-wielrijders. De honderden g'roote ronde roode lampions slingerden grillig tusschen het hooge geboom te, hetgeen een schilderachtig gezicht opleverde. De Leeuwarder Electrische Centrale. (Het besluit van den Leeuwarder gemeenteraad, strekkende tol oprichting van een electrische cen trale, waaraan Ged. Staten van Friesland wei gerden hun goedkeuring te verleenen, is thans bij Koninklijk besluit, dat gisteben in den Raad van State (afdeeling geschillen va.n bestuur) 'werd voorgelezen, goedgekeurd. (L. Ct.) Kapitein Christoffel. (Naar men aan de „N. Ct." mededeelt, blijft kapitein Christoffel, die diezer dagen met pensioen den militairen dienst verliet, nog ten minste een tweetal jaren in Insulinde. Hem is een werkkring aangeboden door een groote koloniale onderne ming. Tweede Kamer. (Naar wij vernemen, moet het voornemen be staan, om, indien het algemeen debat ©ver de Bakkerswet geëindigd zal zijn, welk einde in de Kamerzitting van heden verwacht wiordt, de ver dere behandeling van bet ontwerp uit te stel len. In dat geval zou de Kamer .reeds beden tot nadere bijeenroeping uiteengaan, vermoedelijk tot het begin der tweede week van November. Keuringsdienst. 'Op voorstel van B. en W. van Koog aan de Zaan, werd door den Raad in .zijne vergade ring van den 25en October jl., besloten, gedu rende het jaar 1911 een proef te nemen met een keuringsdienst op de voedingsmiddelen en gebruiksartikelen. Als directeur van dezen keuringsdienst Werd aanvankelijk voor het jaar 1911 benoemd dr. E. van de Stadt, te Zaandam. Afscheid dr. Nouweus. (Naar men verneemt zal de R.-K. Middenstands- vereemiging „'De Hanze" in het bisdom 's Herto- genhcsch den 3en November, 's middags 3 uur, in het 'lokaal „De Katholieke Kring" te 's Her- tog'enbosch een vergadering houden, waarin de algemeen beminde adviseur dezer vereeniging, dr. J. Nouwens, die, zooals men 'weet, ingevolge zijn benoeming tot procurator-generaal en rector aan de Hoogeschool der Norbertijner orde te Rome, eerstdaags naar die sthd veil rekt, afscheid zal nemen van de leden dezer vereeniging. Notarissen en makelaars. In een dezer dagen te Amsterdam gehouden bijeenkomst van makelaars, belegd door het bestuur der Makelaarsvereeniging in verband met den bekenden strijd tusschen de Amsterdamsche makelaars en de notarissen, is besloten met al- gemeene stemmen, tot het vormen van een strijdfonds, waaruit zullen worden betaald de kosten van een procedure, aangevangen naar aan leiding van de weigering van een der te Amster dam resideerende notarissen tot het verleenen van zijn ministerie bij het veilen te Amsterdam van buiten die gemeente gelegen onroerende goederen door tusschenkomst van daarmede belasten make laars. Als basis voor de deelneming in het fonds wordt van alle makelaars gevraagd een bedrag van f5, zooals het in een tot hen gericht rond schrijven heet »ter wille van de hoogst noodzake lijke organisatie en het krachtig en onverzwakt naast elkander staan." Portugeesche religieuzen te Amsterdam. GisternamidÜag zijn per stoomschip „Vondel'" van de Maatschappij Nederland te Amsterdam aangekomen vijf paters Jezuïeten, door den klóos- tefstorm uit Portugal verdreven. Vier hunner, die Paters Ant. Vièrra, Joaquino da Costa, Saï- lustio da Santos en. Joan. RodrigUes zijn van Lissabon afkomstig, de vijfde van een in de provincie gelegen klooster. (Vcorlloiopi'g namen de paters hun intrek' in de pastorie van de Zaaierskerk, waar zij liefderijk werden opgenomen. Daar ook beeft de oudste der vluchtelingen, de zeereerw. pater Ant. Vièrra, ons even te woord willen staan, om op ons verzoek een kort verhaal' van hun wedervaren te doen. In de eerste dagen der revolutie vertelde hij werd ik met mijne medebroeders van het college der Campolide, dat wel ons grootste is van Lissabon en van het gehieelte land, gevangen genomen e.n, na cenigen tijd voorarrest in eeii stadsgevangenis, opgesloten in een vunzige mili taire gevangenis aan de rivier de Taag'. On-ze Pater rector had kunnen uitwijken over de Spaan- sche grenzen naar de oorlogshaven Cadix. Wij werden met een ïnenig'te andere ordes geestelijken opgesloten in donkere cachotten, waar w'ij veel van die ellendige huisvesting ïaden. Soimmigen werden ziek en wel in zoo ernstige mate, dat zij, nadat zij aan de handen van het opgeruide gepeupel ontsnapten, hun ontberingen met d'eh diood zulten "moeten bekoopen. Na dagen lang in duizend angsten te hebben geleefd, verkregen wij van den minister van ju stitie, Costa, dat wij ons buitenslands zouden mogen begeven. De door mij. aangevraagde gunst om per trein over de Spoansche grenzen uit te wijken, werd vlakaf gëweigerd, omdat zooals geantwoord werd minister Canalëjas ons ern stige moeilijkheden zou bereiden. Men had ons van alles beroofd, zelfs van onze geestelijke klee- rem en ónze brevieren. (En toen wij 22 October j.l. scheep gingen, moesten liefdadige menschen ohs eerst van het hoogst noodige vóórzien. 'Inderdaad dïoegen de PateTs alten burgeiklee- dieren en droegen zijl nog op hun gelaat de tee- kenen der doorglestane ellende. Maar hun grootste leed was, dat zij in drié weken tijds geen H. Mis hadden kunnen opdragen. (Tijd.) Tentoonstelling by de opening van het Vredespaleis. De heer Jan ten Kate, in den Haag, bespreekt in een circulaire het plan, ter gelegenheid der opening van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, vermoedelijk in 1913, aldaar een internationale tentoonstelling te houden met de volgende afdee- langen iKunstafdeeling. Onder deze rubriek zijn be grepen schilderijen, eisen, teekeningen en beeld houwwerken, gravures, fotografieën op ooidog en vrede betrekking hebbendé. Historische afdieéÜng. Daartoe worden gerekend wapens, projectielen, projecten van defensie-stel sels, boekwerken, geschriften, oorkonden, kaar ten, modellen en voorstellingen van de geschie denis der oorlógen. Afdeeling Roode Kruis. Eene volledige voor stelling van al het. op het oórJogsterrein aanwe zige om het feed van den oorlog te lenigen. 'Werken des Vredes. Groote zaal' vgot voor drachten en congressen op den vrede, interna tionalisme, landbouw, nijverheid en kunst betrek king hebbende, daarbij een afwisselende tentoon stelling voor werken van den vrede. Het hoofdbestuur van den NeJerlandscben Vre debond Vrede door Recht te 's-Gravenhage, dat zijn volle medewerking heeft toegezegd, zal met den heer Ten Kate in den aanvang van 1911. een vergadering beleggen, waarbij zullen worden uitgeinoodigd verschillende bestuursleden van ge nootschappen en personen, die met hunne mede werking deze tentoonstelling kunnen steunen. Een Molenaarsschool. (Naar wij vernemen, zal aan het maalderij- en bakkerijstation te Wageningen een motenaars- schoiol voor kleinbedrijf verbonden worden. (D© regeering heeft haar financieelën steun toe gezegd. Zij is bereid, de kosten voor den bouw en het onderhoud en om de bezoldiging der lieerkrachten op zich hè nemen. De Molenaars- bond zelf zal de leermiddelen verschaffen. De vlootpredikant. Men verzoekt aan de „N. R. Crt." opneming van het volgende: („In verband met de in die pers vermelde ge ruchten en in aansluiting' aan de mededeeling van dis. Warners in „De Telegraaf", no. 6578, acht het hoofdbestuur van de Nat. Christen Off. Vereeniging het noodig, nadrukkelijk te verklaren dat na gehouden onderzoek is gebleken dat ds. Warners noch rechtstreeks noch door zijne tus schenkomst omtrent een meeningsverschil' tus schen den vice-admiraal v. d. Bosch en Z.Wel- Eerw. of om andere redenen zich gewend heeft tot den minister van marine en dat ateöo het gerucht, dat Z.W.Eerw. in een conflict met den directeur en commandant in het gelijk zou zijn gesteld doo,r den minister of dat Hen admiraal de last zou zijn verstrakt zich te gedragen naar de wenschen van ds. Warners, volkomen onge grond is. Namens het hoofdbestuur, D© secretaris, VAN SCHAIK." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 27 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 776.4 te Riga. Laagste barometerstand 745.1 te Coruna Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen meest oostelijke wind, nevelig tot licht- bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tempera tuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van tot 11^. voormiddag. Maandag, Dinsdagen Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Vuurwerker verversjongen bank werker jongen voor gistpakhuis smidsjongen ketelmaker huisnaaister. Voor buiten de stad. Bankplaatwerker, bekend met kachelwerk autogenelasscher metaalslijper letterzetter ketel makers kok (aide). Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman bakker stokers portier koetsier pakhuisknecht schipper huis" knecht voor hotel grof bankwerker machi nebankwerker plaatwerker machinist chauffeur loodgieter forceur grond werkers koperdraaier matrassenmaker drukker steendrukker stukadoor verver kantoorbediende winkelbediende perso nen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dienstbode dagmeisje. Teeken- en Vakschool »St. Jozef'. Het bestuur van Schiedams Volksüond heeft zich, door de noodzakelijkheid daartoe gedrongen, genoopt gezien de hulp in te roepen voor eene instelling die zeker veler warme sympathie heeft, nl. de Teeken- en Vakschool ïSt. Jozef." Hoezeer het practisch onderwijs aan bovenge noemde school, sedert 15 jaar bestaande en van 8 tot 96 leerlingen gestegen, gewaardeerd wordt ook door de autoriteiten, blijkt (wel 't best niet uit woorden, maar door daden. De Hooge Re geering geeft een subsidie van f 500 per jaar de Provincie f 275 en de Gemeente f 500. Maar die steun, hoe groot oogenschijnlijk en hoogelijk gewaardeerd, is niet in staat om die zoo schoone instelling behoorlijk in stand te houden. Tot heden zijn de telken jare terugkeerende tekorten totaal het vorig jaar reeds f1200 door de afdeelingskas gedekt. In de toekomst kan dit niet moer. Van de leerlingen kan geen hoogëre bijdrage gevorderd worden, van de regee- ringslichamen evenmin, omdat binnen niet al te langen tijd het vakonderwijs wettelijk geregeld zal worden. Dus blijft er slechts éen weg open een beroep te doen op zoovele goede menschen, die het hooge nut inzien van de vorming van goede ambachtslieden en daarvoor nog wel een offertje over hebben in het belang der maatschappij en van onze stad. Wij vertrouwen, dat dit dringend beroep op de weldadigheid van Schiedams Katholieken ruimen ingang zal vinden bij onze menschliavende stad- genooten. 't Geldt hier toch vooral arme leer lingen, die geen schoolgeld kunnen betalen, geen gereedschap kunnen aanschaffen helpe men hier toch vooral om die tot goede ambachtslieden te vormen. Daardoor zal men hun een behoorlijk bestaan in de maatschappij helpen verzekeren en hen bewaren voor kommer en gebrek, die de oorzaak zijn van zoovole ellende, 't Is hier dus feitelijk een gift aan den arme gegeven en wij weten 'tden arme gegeven, is God geleend. Helpen dan Schiedams weldadige ingezetenen die schoone instelling, werkelijk de parel van Schiedams Volksbond, in stand te houden. Geven zij den man, die de circulaires komt terug halen, een goed ingevuld biljet mede en steunöh zij met een gift in eens of per maand die alleszins verdienstelijke instelling. Circus Wilke. (Gister-lavend glaf idle circusWife, w'elke per extra-trein gister uit üelït te dezer slede is aan gekomen, zijn eerste voorstelling, die tamelijk goed bezocht was. (Het programma was hoogst iilteressant en bood een groote verscheidenheid. Als hooldnum'mers voor de Pauze kreeg' men te zien de cace-wal'k, op vrij galoppeerende paar den gedanst door de gezusters Kaiser en Miss Edith Görbin met h.aar gedresseerden wonder- olifant en honden. Beide nummers hadden een uitbundig1 succes. De dames Kaiser toonden buitengewone staal tjes van rijkunst. |De gedresseerd© olifant van Miss Corbin wekte onophoudelijk dein lachlust op. Het le!g!ge Idïei' speelt op de trom, blaast een deuntje op een mjond'hairmonika, l'oopt .op twee pooten enz. Het is grappig om te zien hoe daarbij eenige honden allerlei leuke kunstjes maken. Dit nummer scheen 'dan ook wel' het best in dein smUiak te vallen. ,Voor en na genoemde nummers krijgt men te zien verschillende kunststukjes op het gebied van paardend.ressuur. Die clowns ontbreken natuurlijk niet op het programma en doen door hun dolle kluchten het publiek herhaaldelijk onbedaarlijk lachen. Na de Pauze gaf mr. Conrady hoogst belang wekkende vrijheidsdressuren te aanschouwen met vier prachtige koe paarden e,n daarna met een schimmei en een zeer kleine zwarte hit. (August Wheal's, die een. miniatuur-circus ver toond© met eenige uitnemend gedresseerde hon den, had ook bijzonder veel succes. Het Rolands-trio werkte zeer vlot aan de rin gen, waarbij veile krachtproeven te aanschouwen werden gegeven. (Frlm. Eugenie, schoolrijdster en August. Tips en de'gymnasten, d'ie Be Groote gymmastike chari vari uitvoerden, oogstteh met, hun nuinmers oo'k een welverdiend applaus. (Vooral had de driedubbele Jockey-rit groeten bijVaJ, diaaar tie tweïe 'heeren èn de (dame, die in dit nummer optraden, bijzonder bedreven wa ren fn het rijden zonder zadel. Het is inderdaad alleszins de moeite waard een bezoek aan den circus Wilke te brengen. Men krijgt er voor zijn entree-'geld heel wat te zien. Gister-avoind omvatte het programma niet minder dan 19 nummers. (lederen avond is er zoolang de circus hier speelteen. ander programma. Dilett. Syinph. Orkest „L. v. Beethoven". Het bestuur van bovengenoemd symphonie-or- kest verzoekt ons het volgende te plaatsen Bezat onze stad vele jaren geleden een sympho- nie orkest voor 't grootste deel saamgesteld uit vreemde krachten, gedurende een tweetal jaren bezit Schiedam het Dilett. Symph. Orkest »L. v. Beethoven" onder de bekwame leiding van den heer J. C. M. Feltzer. Deze jeugdige vereeniging is in dit korte tijdsbestek aangegroeid tot een vol ledig orkest, waaraan slechts de pauken ontbre ken. Voor dit winterseizoen heeft ze op haar pro gramma twee concerten gezet, waarvan 't eerste reeds in den loop van November gegeven zal worden. Voor hen die symphonie-muziek apprecieeren, belooft dit heel veel genot. Te betreuren is het dat zulk een orkest nog zoo weinig door stadgenooten gewaardeerd en ge steund wordt. Toch wenscht 't, dat de concerten door ieder zullen bezocht kunnen worden daartoe is de mini mum-contributie voor donateur gesteld op 1 gld. per jaar. Het verwacht, dat het meergegoede deel dezer gemeente door hoogere bijdragen, dit orkest 't mogelijk zal maken een sieraad voor deze stad te worden en te blijven. Dat dus velen zich geroepen gevoelen als dona teur toe te treden Van morgen omstreeks 11 ure zijn twee paarden gespannen voor een spoelingwagen van den veehouder A Zeeuw, komende van de Vellevest, bij het inrijden van de Kethelstraat door het breken van de streng op hol geslagen. De bestuurder wist zich te redden door van den bok te springen de paarden reden uit de Kethel straat de Zijlstraat in en werden daar gegrepen- Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; alleen werd een bakkerswagen aangereden en bescha digd. UIT SCHIPLUIDEN. 'Maandagavond had e'r ie Schipluiden wederom een Raadszitting plaats, waarvoor het volk reeds geruimem tijd voor den aanvang der zitting voor de Raadszaal had post gevat. Tergende uitdruk kingen werden vóór de zitting reeds door het publiek tegenover den burgemeester gebezigd. (Van Gedeputeerde Staten was een schrijven ingekomen, waarbij dit college niet berust in de besluiten van dien Raad, waarbij besloten werd tot verlaging van de bezoldiging van den veld wachter en den nachtwaker, en dat dit college ook zijn goedkeuring onthoudt aan de begroóting dienst 1911. Na vete discussies van dikwijls persoonlijken aard werd eindelijk besloten de hesluiten in te trekken, omdat ,;we het toch moeten verliezen"- Van Leeuwen had eerst nog voorgesteld, de ver laging te handhaven en een „gepensionneerde te nemen" 1 De menschen begrepen nog maar steeds niet, dat ze niets te nemen hadden. Dezelfde heer van Leeuwen stelde ook nog voor om den veldwachter maar meteen nacht waker te doen zijn. Dan moest hij overdag maar een beetje slapen, zei hij. Dit vond ide heer Schel- lings „onzin". Wij moeten hier verstandig rede neeren. Hij vond de heele zaak zoekerij. D© Raad besluit ten slotte, dat de burgemeester aan den nachtwaker mede moet deelen, dat hij de brug niet meer mag ophalen, iets waarover de heeren ook a 1 niets te vertellen hebben. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Van hedenZondag 30 Oct. 8 u. Schuttersveld- Circus Wilke. Rotterdam. Donderdag 27 Oct. 8 u. Doele. Abonn.-concert- Utrechtsch Stedelijk orkest. Zondag 30 Oct. 2i/2 u. Circus. Rotterd. Orkest- I vereen. Ie concert (Serie A.) i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2