Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Fabri-zaak. Gemengd Nieuws. Het bestuur van de vakvereeniging van de Engelsche ketelmakers heeft in een vergadering te Newcastle besloten opnieuw een referendum onder de stakers uit te schrijven en hun aan te raden de verkregen voorwaarden aan te nemen; omdat zij toch geen meerdere tegemoetkomingen van der werkgevers zullen verkrijgen. De kruiser «Sao Paolo", aan boord waarvan zich de president van Brazilië, maarschalk Hermes da Fonseca, bevindt, is te Rio de Janeiro aange komen. Een vlootdivisie was den president tege moet gestoomd en begeleidde hem in de baal, alsook tal van koopvaardijschepen. De Fransche regeering zal den maarschalk het paard ten geschenke geven, dat hij tijdens de de manoeuvres in Picardië bereed, en zij is voor nemens een officier met de overbrenging van dit paard naar Rio de Janeiro te belasten. Deze zal het den president aanbieden en hem tegelijkertijd een brief van president Fallières overhandigen. Het wetsontwerp over de regeling van het taal gebruik bij de autonome ambtenaren van Bohemen, inclusief Praag, is door de subcommissie van de nationale verzoekingscommissie aangenomen. Koningin Emma. Reuter seint, dat Koningin Emma, komende van Sinaja in Roemenië, gister incognito te Boe dapest is aangekomen. Prov. Staten. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn voor de wintervergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 7 December a.s. Canada. Reuter seint uit Ottowa De heer Bakhuyzen is hier aangekomen, om, in opdracht van de Nederlandsche regeering, rap port uit te brengen over Canada, uit een oogpunt van belegging en landverhuizing. De Landsdrukkery. De nieuwe gebouwen van de Algemeene Lands drukkerij zullen, zoo meldt de »Ned.", Woensdag 2 November, des voormiddags te 14 uur, officieel door den minister van binnenlandsche zaken ge opend worden. Wetsontwerp Waterverontreiniging. De Nederlandsche Vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging heeft een uitvoe rig adres gezonden aan de Twepde Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Hinderwet en het daarover uitge brachte Voorloopig Verslag. De Vereeniging merkt daarin o.a. op, dat het ten hoogste gewenscht is een principieele uftspraak van de Regeering uit te lokken, in hoeverre zij bereid zoude wezen, een door particulier initiatief te stichten «Centraal Bureau van advies voor Waterreiniging" te steunen, door tegemoetkoming in de kosten van oprichting en instandhouding daarvan. (Ned.) uitroepen van de republiek leidde, trad weer op stuitende wijze het anti-kerkelijke karakter van het thans in de Latijnsche Staten heerschende Liberalisme op den voorgrond. De republikeinen toch, van wie ditmaal de actie uitging, behooren niet tot de socialisten, en zelfs niet tot de radi calen, maar tot de «Gematigden." Zelfs las men reeds van klachten, die rezen over het niet opne men van één enkel radicaal in het Kabinet. Hier loope men niet overheen. Bij zulk een revolutionair optreden is men licht geneigd, aan een actie «van de uiterste partijen" te denkenen op deze de schuld te werpen. Het Liberalisme gaat dan vrij uit. Het rustige Liberalisme zou zich nimmer tot zulk een ondernemen geleend hebben. Het heeten dan de ultra's die in het krijt komen te staan. En juist die heller kleur der ultra's tint dan het Liberalisme zachter. Maar heel anders komt uiteraard de zaak te staan, nu men de uiterste hoort morren en klagen, en men van allen kant te hooren krijgt, dat het bewind thans in handen van de zeer gematigden is. In de taal van 1789 zou men zeggen; Niet de Ja- cobijnen deden he't, het waren de Girondijnen die hun slag sloegen. Juist in verband hiermee nu spreekt het zoo sterk, dat de eerste actie van het nieuwe Kabinet zich weer tegen de Kerk heeft gericht. Na hierover te hebben uitgeweid, vervolgt het blad Hierin nu spreekt niet anders dan de antithese. Het is de intellectueele mensch die God onttronen wil en zich aanstelt alsof hij zelf de wereld kon regeeren, en het is de geest van die door hem ge regeerde wereld, die op het uitbannen van den geest van Christus bedacht is. Er zijn maar twee mogelijkheden. Of de stof is uit den geest, of de geest is uit de stof. Chris tus stelt het eerste, Marx het tweede. Toen Marx leeraarde dat de geestelijke verschijnselen uit vloeisels zijn van den stofTelijken toestand, deed hij niet anders dan de consequentie uit de ideeën der Revolutie trekken. En het is die principieele allesbeheerschende idee, die ook nu weer te Lis sabon aan het woord kwam. Steeds kwam het uit, zooals de Christus het voorzegd had«Ze hebben Mij gehaat, ze zulle.i ook u haten; ze hebben Mij vervolgd, ze zullen ook u vervolgen Hoe de liberaal, de radicaal en de socialist in de uitwerking van het beginsel ook verschillen, en bij die uitwerking elkander gedurig in de haren vliegen, het primordiaal beginsel dat hen drijft, blijkt 'bij allen één, en juist hiervan gaf de omwenteling te Lissabon die onder de leiding der gematigden stond, nieuw en afdoend bewijs. vlekte Ontvangenis sedert zoovele jaren verdienstelijk werkzaam is,, geboren, was in zijn 64e levensjaar en in het 46e jaar zijner religieuze professie. Na in het Moederhuis te Maastricht geprofest te zijn, was hij achtereenvolgens vele jaren werkzaam te Amsterdam, daarna te Hasselt, waar hij directeur van het pensionaat werd, vervolgens in het pensionaat te Roermond en daarna na eene vernieuwde werkzaamheid te Maastricht, achtereenvolgens als overste in de huizen te Helmond, Weert en Amsterdam. In October 1905 tot overste te dezer stede benoemd, was hij hier gedurende vijf jaren verdienstelijk werkzaam, totdat hij in September II. naar Maastricht verplaatst werd, waar hij hoofd van de voorbereidende klasse der kweekschool werd. In Broeder Egbertus verliest de Maastrichtsche Congregatie een verdienstelijk onderwijzer, die behalve de hoofdakte ook de akte voor de Fran sche taal had en in ruimer zin op onderwijsgebied werkzaam was; o a. was hij hier lid van de com missie tot wering van schoolverzuim, waar zijne adviezen wel op prijs werden gesteld. Moge hem, na een zoo welbesteed leven, het eeuwig loon ver zekerd zijn, hun die anderen geleid en onderwezen hebben, toegezegd I Boaz. In het laatst van November of begin December zal de Christ. Patroonsvereeniging «Boaz" eene buitengewone vergadering houden. Als hoofdpunt op de agenda wordt gemeld Voorstel van het bestuur tot Statutenwijziging en behandeling van het Ontwerp-Statuut voor de Centrale Coöpera tieve Spaar- en Voorschotbank «Boaz." (Stand.) Kapitein Christoffel. Naar men aan de «N. Ct." mededeelt, blijft kapitein Christoffel, die dezer dagen met pensioen den militairen dienst verliet, nog minstens een tweetal jaren in Insulinde. Hem is een werkkring aangeboden door een groote koloniale onderneming, die waarschijnlijk profijt wil trekken van Chris- toffel's groote kennis van land en volk van een aanzienlijk deel der Archipel. Vroeger reeds, tijdens zijn verblijf hier te lande, was hem een werkkring in dien geest aangeboden. Dr. Poels. Onlangs bevatten de bladen, dat de nieuw benoemde algemeene adviseur van de R. K. Mijnwerkersvereenigingen een studiereis maakte in het kolendistrict van Duisburg en omgeving. Dit bericht is geheel onjuist. Dr. Poels is, in gezelschap van den voorzitter van den Centralen Bond van R- K. Mijnwerkers vereenigingen, den eerw. heer H. Erens van hier, vertrokken naar België om in de mijnstreken aldaar de toestanden en de organisatie te bestu- deeren. Na deze reis denkt dr. Poels eerst de West- Duitsche kolendistricten te bezoeken. (N. L. K.) Internationale middenstandsbeweging. Het derde Internationaal Congres voor den Mid denstand van de Association de Défense des Classes Moyennes, zal op 14,15,16 en 17 November in de zalen van het Hotel Continental te Parijs gehouden worden, onder eere-presidium van den oud-president der Fransche republiek Loubet. De dagorde vermeldt voor de vier dagen dat het congres zal duren, een groot aantal redevoe ringen (inleidingen), te houden door vertegen woordigers van Middenstands-organisaties uit Zwitserland, Duitschland, Nederland, België, Zweden en Frankrijk. De buitenlandsche redenaars zullen de twee eerste dagen tot hunne beschikking hebben, terwijl de beide laatste congresdagen gewijd zullen zijn aan de beraadslagingen over meer nationale (Fransche) middenstandsvraagstukken. Voor Nederland zal de heer J. S. Meuwsen, president van den Middenstandsbond, een rede voering houden over «l'Organisation des Classes Moyennes Industrielies et Commergantes aux Pays-Bas" en het onderwerp «Inkoop Coöperatie voor den Middenstand" inleiden. Tegen de Kerk. Aan een hoofdartikel van «De Standaard" is het volgende ontleend Ook bij de gewelddadige omwenteling, die te Lissabon Koning Manuel 1 onttroonde en tot. het Giste r-m orgen is van een fiets, die onbeheerd aan de Lange Haven voor het gebouw «Musis Sacrum" stond, een lantaarn gestolen. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 28 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.7 te Riga. Laagste barometerstand 752.1 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, betrok ken tot bewolkt, mogelijk regenbuien, zelfde tem peratuur. Baadsrerslag. Het verslag van de voortgezette vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 26 October 1.1. vindt men in het Tweede Blad. Broeder Egbertus f. Met leedwezen zullen zeker velen te dezer stede vernemen, het betrekkelijk plotseling over lijden van den eerw. Broeder Egbertus in de wereld de heer Joannes Baptist Biarez tot voor korten tijd overste der St. Jozefsscholen alhier. Na eene kortstondige ernstige ziekte (hersenvliesontsteking) overleed hij, na 's morgens van de H. H. Sacramenten voorzien te zijn, Woensdagavond te Maastricht. De eerw. Broeder Egbertus, in den Haag, waar zijne Congregatie Broeders van Maria's Onbe- D e wed. V., wonende Visschers- straat, deed gister-avond bij de politie aangifte, dat tijdens hare afwezigheid uit een kast in een kamer harer woning een kom met ongeveer f40 specie was gestolen. Het dochterje, dat thuis was, had niemand in de woning gezien. De politie onderzoekt het geval. Als een b ij zonderheid verdient vermelding, dat de 76-jarige Helena Maria Bezemer gisteren, 27 October, gedurende 65 jaren in een en de zelfde woning, Korte Achterweg 13, woonde. Vanmorgen isineenslootlangs het land van de wed. Kooyman een schaap verdron ken gevonden. ÏJIT MAASSLUIS. De uitgaande stoomschepen «Riol" en «Peruvia" zijn bij Viaardingen met elkaar in aanvaring ge weest. De «Riol" heeft de reis voortgezet. De «Peruvia" werd tegen den kant gezet. De omvang der schade is nog niet bekend. UIT ROTTERDAM. Op 1 November a.s. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat mr. N. J. E. de Voogt zijn amb telijke loopbaan begon als hoofdambtenaar ter cen trale secretarie te Rotterdam De politie heeft gearresteerd vrouw B. J. van D. en vrouw J. E. G., uit de Korte Wagen straat, en twee mannen L. M. en J. van der L,, die verdacht worden een afgemonsterd Zweedsch bootsman in de Korte Wagenstraat te hebben beroofd van f600 aan Engelsch geld. Oranje-vereeniging. Dr. Brants heeft zijn geëncadreerd portret ge schonken aan het Bestuur der Oranjevereeniging met verzoek dit te willen ophangen in het ver gaderlokaal. In een begeleidend schrijven gaf dr. Brants nog uiting van de sympathie, die hij steeds voor deze vereeniging gevoeld had. Zeemilitie. De lotelingen dezer gemeente, lichting 1911, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, kunnen zich daarvoor nog uiterlijk a.s. Maandag 31 Oc tober aan het Bureau militie, Schoolstraat, aan melden. UIT DELFT. Te Delft is gistermorgen plotseling in den ouderdom van 51 jaren overleden de heer W. Th. Schiphorst, hootd van school 2 en directeur der .rijksnormaallessen De overledene stond bekend als iemand van groote paedegogische bekwaamheid. i. met de procedure, die In verband met de procedure, die voor de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam zal wor den gevoerd in zake de reeds zoovele jaren hangende kwestie betreffende het door Servaes Pieterszoon Fabri te Schiedam gestichte gasthuis, zullen wij hier de geschiedenis dezer zaak in het kort uiteenzetten. Evenals in tal van andere plaatsen in ons land, zijn er te Schiedam in den loop der tijden ge schillen gerezen ten aanzien van het beheer en het gebruik der bezittingen van door particuliere personen opgerichte instellingen van weldadigheid, ofwel van schenkingen, die eensdeels ten goede kwamen van familieleden van de erflaters, ander deels ten voordeele van een of andere stichting waren geschonken. Van bekendheid zijn te Schiedam vooralle de nalatenschap van Willem Jan Aerts, 2e die van Elisabeth Jacobs en 3e van Servaes Pietersz. zoon Fabri. De goederen en fondsen, afkomstig van Aerts en Jacobs, worden op het oogenblik nog beheerd door de regenten van het Weeshuis aan den Langen Achterweg. In de zaak—Aerts kwam eenige jaren geleden, door bemiddeling van den oud-notaris v. d. Hoop, tusschen de familie en de regenten van het Weeshuis een accoord tot stand doch inzake de nalatenschap van Elisabeth Jacobs is totnogtoe nog geen regeling getroffen. Wat nu de Fabri-zaak betreft, deze is veel ingewikkelder dan de zooeven genoemden en de strijd tusschen de familie Fabri eenerzijds en de administrateuren der fondsen, herkomstig van het Fabri-gasthuis en het stedelijk bestuur anderzijds duurt reeds lange jaren, zonder aan beide zijde van eenige toeschietelijkheid sprake is. De geschiedenis van de Fabri-zaak is aldus In het midden der 16e eeuw woonde te Schie dam een R. K. priester, mr. Servae3 Pieterszoon Fabri. In het jaar 1564 maakte genoemde priester een testament, waarin hij zijn nalaten schap verdeelt en tevens voorschrijft dat er een gasthuis zal worden opgericht. «In welcke gasthuys hij testateur onderhouden wil hebben dengeheen. die van zijnen bloede tot armoede zoude moghen comen ende tselve beghe- ren. Ende bij gebreecke van henlieden die scha mele reeders deser stede tot alsulcke getalle, als die voorscreven burgemeesters, mitsgaders die- ghene van den bloede, die alsdan administratie van tvoorscreven gasthuys sullen hebben, bevin den sullen te beboeren nae gelegentheyt van de voorscreven dotatie ende renten, die tot tvoorscre ven gasthuys staen sullen ende zoeverre daer gheen reders en waeren totten voorscreven getalle toe, sal tvoorscreven getal vervult werden uytte schamele styerluyden ende bootsgesellen ofte an dere schamele luyden der voorscreven stede." Het bestuur van dit gasthuis droeg hij op aan twee zijner naaste bloedverwanten; waren er meer dan twee van gelijken graad, dan mochten burgemeesters en het gerecht (d.i. schout, burge meesters en schepen «de Weth")uit alle bloed verwanten er twee kiezen. Was er onder de bloedverwanten niemand bekwaam voor die functie, dan mochten er vreemde personen worden benoemd. Verder bevat het testament nog allerlei bepa lingen, te veel om hier te releveeren, doch wie er belang in stelt kan het testament afgedrukt vinden als bijlage bij het Raadsverslag van 1901' In de Lange Kerkstraat, tegenover de Groote Kerk, werd, na den dood van den erflater, een groot heerenhuis aangekocht, hetwelk tot Fabn- gasthuis werd bestemd. Dit huis kwam onder bestuur van de familie- De eerste regenten waren Arendt Danckertszoon (Fabri) van Smaleveld, en Cornelis Jacobsz. Fabri, beide neven van Servaes Fabri. De regenten werden onder den titel van «Gast- huismeesters van het Oude Mannenhuis" benoemd door de Weth (Schout, burgemeesters en schepenen)- Dit college, hetwelk ook privaat-rechtelijke be voegdheden had, koos niet alleen van alle instel lingen van weldadigheid de bestuurders, maar ook de buiten vaders der kloosters, de zevengetijden- meesters, de kerkmeesters, enz. «De Weth" moet niet verward worden met de Vroedschap. Ieder had afzonderlijke bevoegdheden. Was de instelling een paar eeuwen achtereen onder het bestuur der familie gebleven, kort voor 1795 of na de omwenteling in Schiedam, schijnt daarin een verandering te zijn gekomen. In den Franschen tijd vooral blijkt er al zeer zonderling met de bezittingen van het huis te zijn omge" sprongen, en kwam het bestuur door de benoeming daarin van stedelijke regeeringspersonen feitelijk in handen der gemeente. De finantiëele toestand van liet huis werd i® den Franschen tijd zeer bedenkelijk. In 181^ werd door de regenten der instelling aan de stad verzocht om een voorschot op de effecten van het huis. Op de begrooting van 1815 dezer gemeente kwam voor het eerst een post voor van f600. die bij wijze van voorschot op f30.000 effecten werd gegeven. Successievelijk werden er ieder jaar voorschotten gedaan tot 1837, in welk jaar de laatste commensaal van het huis overleed. Het totaal bedrag der voorschotten beliep f 10.000. Het Oude Mannenhuis was echter nog gee® gesubsidieerde instelling geworden, aangezien er steeds sprake is geweest van voorschotten op de bezittingen van het huis. Dezelfde regenten, die in 1813 het huis be stuurden, waren nog in functie in 1839. Twee hunner, de heeren Poort en Loopuijt, waren respectievelijk burgemeester en wethouder gewor den. Zij hadden dus beiden vrijwel alleen over het lot van het Oude Mannenhuis te beschikken- (Wordt vervolgd)- AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Van hedenZondag 30 Oct. 8 u. Schuttersveld- Circus Wilke. Zondag 30 Oct. 8 u. Bondsgebouw. Toegankelijk0 vergadering R. K. Propagandaclub >^t- Paulus". sprekerde weleerw. pater A. J. Fennell. Rotterdam. Zondag 30 Oct. 21/2 u. Circus. Rotterd. Orkest- vereen, le concert (Serie A.) meldt zijn de vlieglessen op de Molenheide bego® nen. Archer treedt er als leermeester op. H0 heeren Bussel, Mulder en Bakker zijn de eerst0 leerlingen. Geen m i s d r ij f. In den nacht van ^0l> 20en dezer is onder verdachte omstandigheden in een huis in de Koningstraat te Utrecht ee® kostganger aangetroffen, die aan het hoofd ver wond was en naar de rijksklinieken overgebracht, nog dienzelfden avond is overleden. Bij 0el1 gehouden sectie is een kogeltje gevondeü. De commissaris van politie in de 6e afdeel'®^' de heer Wijnmalen, leidde terstond een persoon lijk onderzoek, nam aan alle kostgangers een ver hoor af, en hoewel bij de gedane huiszoeking geen enkel vuurwapen is gevonden, hetgeen geval in den aanvang zeer raadselachtig hee gemaakt, is men thans vrij algemeen van meeni®£' dat hier aan geen misdrijf, doch aan zelfmoo» Luchtvaart. Naar de «Bredasche Ct-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2