Stads- en Gewestelijk Nieuws. De JPabri-zaak. Ingezonden Mededeelingon. Rechtzaken. Laatste Berichten. Kennisgeving. Éioi&èrog, o,l, de afwezigheid vpn deo burgemees ter. 'De voorzitter geeft idat toe én zoo wordt be sloten. jB$ de replieken verklaart de heer Hoejenbos te persisteeren bij zijn verzoek, dat de burge meester een oommissie van 5 raadsleden be- noeme om een onderzoek in te stellen, met het oog op de beantwoording van de vraag, of de bedoelde gelden moeten worden toegestaan. Bij motie wil hij deri Raad dit verzoek laten doen. Na dupliek van 'den voorzitter, wordt de be raadslaging over de politie in het algemeen, ge sloten. Tentoonstelling te Dordrecht. 1912 kan voor Dordrecht een druk jaar worden, tenminste als gebeurt, waarvoor thans plannen wor den gesmeed. De vereeniging «Voor Yak en Kunst'' die dan 25 jaar bestaat, broedt op plannen voor een tentoonstelling. Van die plannen is echter tot heden niets uitgelekt. De Plaatselijke Midden standsbond heeft mede plannen voor een expositie in dat jaar, doch is reeds een eindje verder gevor derd. De bond heeft zich de medewerking verzekerd van verschillende autoriteiten uit deze en omlig gende gemeenten, ja, zelfs is reeds een comité van 9 leden gevormd, dat de voorloopige werk zaamheden op zich zal nemen. Naar wij vernamen, zal deze expositie loopen over handel, industrie, scheepvaart, land- en tuinbouw, nering en bedrijf, onderwijs, hygiëne, armenzorg, vrouwenarbeid, enz., op het Dordtsche eiland en omliggende gemeenten. Ook moet op het programma voor komen schilderkunst, muziek en architectuur (geschiedenis van Dordt.) De Middenstand op do tentoonstelling te Brussel. Men meldt ons Op de Int. Tentoonstelling te Brussel werd in de betreffende afdeeling in het Ned. Paviljoen, de inzending van den Nederl. Middenstandsbond, bekroond met het Diplome d' Honneur" de hoogste onderscheiding in de betr. Afddeling. De inzending bestond uit gedetailleerde statische overzichten en grafische bewerkingen (in de Nederlandsche en in de Fransche talen) van de ontwikkeling der Middenstandsorganisrtie hier te lande, benevens uit een verzameling boekwerken door den Middenstandsbond uitgegegeven en de ingebonden jaargangen van het officieel orgaan «de Middenstandsbond". Deze gedetailleerde gra fische bewerkingen geven een duidelijk beeld van den omvang, beteekenis en grootte der Neder landsche Middenstandsorganisaties. De inleiding van het handigde boekformaat waarin deze gegevens vervat zijn, is van de hadd van den heer J. S. Meuwsen. Het valt op, zelfs bij oppervlakkige beschouwing van het boekwerk, hoe enorm de vooruitgang, vooral wat het stichten van economische afdeelingen betreft, in de laatste jaren geweest is. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.5 te Riga. Laagste barometerstand 753.0 te Coruna. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen zuidelijken wind, betrokken of zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11^. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Vuurwerker verversjongen bank werker jongen voor gistpakhuis jongen voor winkelbediende smidsjongen ketelmaker. Voor buiten de stad. Boekbindersjongen isoleerder chocolade werker machinebankwerker koperslager monteur. Aangeboden Arbeid skr achten. Timmerman bakker klinker portier koetsier pakhuisknecht schipper huis knecht voor hotel grof bankwerker machi nebankwerker plaatwerker machinist tuinier loodgieter forceur grond werkers koperdraaier matrassenmaker drukker steendrukker stukadoor verver kantoorbediende winkelbediende con structiewerker koperslagersjongen kurken snijder stokers personen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dienstbode dagmeisje. Gevonden voorwerpen. .Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: zilveren armband, fietspomp, taschje met inhoud, notitieboekje, potloodhouder. Terug te bekomen aan de volgende adressen: R. K. kerkboekje, v. Ravens, Visscherstr. 3; '2 kousen, Krommenhoek, N. Maasstr. 1; pop, Ver veen, Brouwerstr. 2; ceintuur, Visser, Nasstaustr. 8; 1 paar sokken, Nap, Ra gijnhof 14; ijzeren hoepel1. Hoogdalen, Broers veld 160. (Bij de politie te bevrageneen langharige, bruine hond, reu. S. M. 0. [Gisteren (Vrijdagj-avond, werd er hij de repetitie medegedeeld dat de heer P. C. v. d. Pant Jr. gekozen was als president van „Schiedams Man nenkoor Orpheus". Hij beloofde zijn beste krachten te zullen geven en verzocht aller medewerking en steun om te trachten den eminenten heer M. L. Honnerlage Grete 'zoo goed mogelijk te vervangen. (Luid applaus bewees, dat de" leden zeer inge nomen wAren met hun nieuwen voorzitter en dat het aan medewerking hem zeker niet zal ontbreken. R. K. Propagandaclub „St. Paulus". Wij herinneren ook nog te dezer plaatse aan de voor alle Katholieken toegankelijke vergadering, welke morgen (Zondag)-avond 8 ufre vanwege de Propagandaclub „St. Paulus", onderdeel van Schiedams Volksbond, in het Bondsgebouw zal worden gehouden. dn die vergadering zal, zooals reeds uit de agenda bleek, de weleerw. pater A. J. Fennell, 0. P., kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven, met het onderwerp „R. K. Propaganda" alte spreker optreden. Meer behoeven wij wel niet mede te deelen dm eene belafigwekkönde vergadering te doeh verwachten; immers pater Fennell zal zeker dit veelomvattend onderwerp mét de hém teigen gloed van overtuiging be spréken. Dat do volijverige kapelaan der St. Janskerk morgen-avond een volle zaal zal' vinden, daarvan houden wij ons zeker övertuigd: èn de geachte spreker èn het gewichtig onderwerp geven ons daarvoor den meest afdoenden waarborg. Circus P. Wilke. De voorstellingen in het circus Wilke hebben een toenemend succes. Gisteravond was het circus weder bezet door een vrij verscheiden publiek, dat de ruime tent op alle rangen vulde. Een alleszins wel gekozen, zeer gevarieerd pro gram werd dezen avond uitgevoerd. Na de Hon- gaarsche postrit, door frl. Anita met veel succes voorgesteld, maakten wij kennis met «Les Poul- vars, met hun Musical-Akt," die op de meest onmogelijke voorwerpen hun muzikaal talent toonden. Ook de verrassende toeren van mr. Sey- lon, hoofd- en handequilibrist, vielen bijzonder in den smaak van het publiek. Behalve de nummers ook reeds de vorige avonden gegeven, de cace- walk op vrij galoppeerende paarden en de ge dresseerde olifant en honden, kregen wij ditmaal voor de pauze ook nog de mooie cowboy voltige van Pawné Bill te zien. Wat in dit circus op het gebied van paarden- dressuur en dieren-africhting te zien wordt gegeven, is werkelijk verrassend. De vrijheidsdressuur van mr. Conrady en de voorstelling van frln. Eugenie, de schoolrijdster in heerenzadel, hadden ook weel een bijzonder succesde schoolrijdster doet o.a. haar viervoeter met hoogen sprong een buiging maken, ditmaal vooral voor den burgemeester, die met zijne dames de voorstelling bijwoonde De clowns, een onmisbaar element in een circus, doen 't vooral bij Wilke bijzonder goed. Hun comische vertooningen zijn een aardige afwisseling tusschen de verschillende dressuur-nummers. Vooral Rigo- letto, de leuke gedresseerde ezel, voorgesteld door August Tips, deed het publiek herhaaldelijk on bedaarlijk lachen. Het laatste nummer «Little Lucie, Sport-Act", waarin de kleine rijdster toonde haar viervoeter geheel meester te zijn, sloot op alleszins voldoende wijze het met een twintigtal nummers zeer af wisselend program. In het circus Wilke krijgt men goede waar voor weinig geld. Zij, die er nog niet geweest zijn, verzuimen niet een der beide laatste avonden, Zaterdag ot Zondag, van deze zeldzame gelegenheid gebruik te maken I UIT ROTTERDAM. 'Aan den N. Binnenweg 211, bij den 's Gra- vendijkwal, is een magazijn van chirurgische en orthopaedische instrumenten, verband- en ver- plegingsartikelen door de firma G. Rinck geopend. ,!Het magazijn voorziet voor dat gedeelte der stad in een ware behoefte en 'is ook van uit de naburige gemeenten gemakkelijk te bereiken. li. De schuld, die het Oude Mannenhuis had, werd successievelijk vereffend door verkoop van effec ten en een stuk grond, hetwelk nabij het huis lag. Nadat de laatste commensaal was overleden, liet men het huis geheel verwaarloozen, zoodat eindelijk door de regenten (waaronder de burge meester en een wethouder) werd aan de Kroon verzocht toestemming om het gebouw te mogen verkoopen. Dit verzoék kwam om advies bij den Raad. In de vergadering van 10 December 1841, on der presidium van den burgemeester-regent werd besloten aan den minister van Binnenlandsche Zaken te berichten: «dat aan de uitnoodiging tot overlegging van den oorspronkelijken stichtings brief, of het testament van den stichter van het Oude-Mannenhuis, niet kon worden voldaan, ver mits bedoeld stuk niet meer aanwezig is en nimmer bij de tegenwoordige Regenten voorhanden is geweest, zijnde het hoogstwaarschijnlijk dat hetzelve bij gelegenheid van het verbranden van het Raadhuis dezer stad, in het begin der 17e eeuw, tegelijk met een aantal andere bewaard wordende oude archiven en originele stukken en documenten, is vernietigd geworden." Een koninklijk besluit verleende nu weldra de gevraagde machtiging om het huis te verkoopen. Het huis kwam spoedig hierop in veiling, en de gemeente werd er koopster van, voor een betrekkelijk klein bedrag en liet het toen dade lijk afbreken. Het van den verkoop, na aftrek der schulden, resteerend bedrag met de nog aanwezige fondsen, werd nu op het Grootbroek geplaatst. De fami lieleden konden voortaan van de renten in het St. Jacobsgasthuis worden opgenomen. Een ministerieele beschikking van 1855 be paalde nader dat de renten steeds bij de hoofd som konden worden bijgeschreven. De Raad besloot eenige jaren later dat er aan het kapitaal zoodra het voldoende geagresseerd zou zijn, een bestemming zou worden gegeven in overeenstemming met de behoefte der gemeente. Inmiddels is reeds eenige malen getracht het kapitaal van het Fabri-Gasthuis met dat van het Sint Jacobs-Gasthuis samen te smelten, waartoe 't echter nooit is kunnen komen. De gelden, die in 1842 op het Grootboek wer den geplaatst, zijn thans tot een zeer aanzienlijk bedrag geagresseerd. De heeren J. M. v. d. Schalk, Mr. K. J. van Erpecum en G. A. J. Beukers, zich noemende «administrateuren der fondsen herkomstig van het voormalig Oude Mannenhuis" zorgen er voor dat de rente jaarlijks op het Grootboek wordt bijgeschreven en doen van hun beheer eens per jaar mededeeling aan den Raad. De familie van den erflater is thans een geding bij de rechtbank aanhangig gemaakt, waarbij deze zal hebben te beslissen of het Oude Mannenhuis al dan niet een particuliere instelling van welda digheid is. Met groote belangstelling wordt de afloop dezer procedure tegemoet gezien. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Van hedenZondag 30 Oct 8 u. Schuttersveld. Circus Wilke. Zondag 30 Oct. 8 u. Bondsgebouw. Toegankelijke vergadering R. K. Propagandaclub «St- Paulus". sprekerde weleerw. pater A. J. Fennell. Rotterdam. Zondag 30 Oct. 2i/a u. Circus. Rot toni. Orkest- vereen. Ie concert (Serie A.) Zondag 30 Oct. 2j u. 3e Mossel's Matinée. Maandag 31 Oct. 8 u. Doele. Uitvoering zang koor «Irene". Waterzucht Blazen onder de oogen, Opgezwollen enkels en handen, en Gezwollen ledematen toonen aandat de nieren nalatig zijn in het uit het lichaam afvoeren van de vloeibare onzuiverheden en op geloste vergiften. Waterzucht is een zeer ernstig verschijnsel, omdat dit aantoont, dat de nieren en blaas hun werk niet behoorlijk doen. Langzamerhand ver liezen zij hun kracht om de vloeibare onzuiver heden en opgeloste vergiften uit het lichaam af te voeren. Het buitensporige water in uw lichaam verarmt het bloed, eu het verzwaart aanmerke lijk het werk van het hart De oogleden van den patient worden opgeblazen en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op, voornaamlijk onder de oogen. Het water verza melt zich in de handen, enkels en beenen. Daarna zwellen uw ledematen buitengewoon op door het water, en wordt de huid gespannen en glimmend, en wanneer men met den vinger op de zwellin gen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dacht men, dat herhaaldelijk attappen van het water het eenige middel was om de ernstige waterzucht te doen verdwijnen. Maar de verlichting, die men door aftappen krijgt, is slecht tijdelijk. De genezingen door Foster's Rug pijn Nieren Pillen zijn blijvende genezingen, om dat dit geneesmiddel de werkelijke oorzaak van waterzucht namelijk de nieren bereikt en geneest. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken rechtstreeks op de nieren en blaas, zij voeren hen zachtjes tot gezondheid en kracht terug, zoodat het opgehoopte water door de natuurlijke kanalen wordt ontlast, en de vloeibare onzuiverheden re gelmatig uit het lichaam worden verwijderd. Let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF 8c HOV1NGH. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 175 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Rotterdamscho Rechtbank. In een buitengewone zitting der arrondisse- ments-rechthamk alhier werd gister de zaak be handeld. van een 63-tal stokers en tremmers, be klaagd van „als zouden zij, aangemonsterd, ten Overstaan van den Waterschout te Rotterdam, alls stokers en tremmers, in ieder geval als sche pelingen op hot Nederlandsche stoomschip „Rot terdam" van de Nederlandsche Amerikaanschc Stoomvaart-Maatschappij „Holland-Amerika-Liju", waarvan de reederij te Rotterdam is gevestigd en verplicht elke schepeling in zijn hoedanig heid van stoker of tammer, volgens tevoren op gemaakt dienstrooster, als zoodanig hun diensten te verrichten en wel de beklaagden van 1 tot 17 in de uren van 5 tot 9, dé beklaagden van 18 tot 42 in de uren van 9 tot 1, en de be klaagden van 43 tot 63 in die uren van 1 t'A 5, gedurende een etmaal',' gezamenlijk en ten ge volge van onderlinge afspraak en samenspannihg van den namiddag; 5 uur van den 7dien Novem ber 1909 tot den diaaropvol'g'enden nacht om streeks half drie uur, terwijl dit schip aan den waf te Rotterdam gereed lag om naar Amerika o ill er stoom te gaan en gedurende «Te vaart door den Nieuwen 'Waterweg tot buitengaats ter hoogR ongeveer van het lichtschip „Maas" hunne dien sten als stokers en als tremmers hebben gewei gerd en geen enkele werkzaamheid als stoker of als tammer hebben verricht op die uren, waarop z'ij daartoe ingevolge gemelden dienst rooster verplicht waren, hebbende in ieder geval gedurende voormeld tijdsverloop en ingevolge ge' meüde afspraak ein samenspanning' alle beklaag den hunne diensten elk als stoker of tammer geweigerd op de uren waarop zij ingevolge dienst rooster verplicht waren te werken." [Er wanen slechts 16 bekl. verschenen. Na liet langdurig getuigenverhoor werd de ver dere" he,handeling der zaak geschorst tot heden. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat bij Konink lijk Besluit van 18 October jl. ongegrond 's verklaard het beroep van G. W. J. van de* Sloot, ingesteld tegen het besluit van hun College dd. 6 Mei jl., waarhij zijn verzoek om vergunning tot uitbreiding van zijn bewaarplaats van lompe" aan den Langen Achterweg no 21, kad. Sectie B- no 113, door het naastliggende en daarmede gemeenschap staande pand no. 19, kad. Sectie B- no. 114, in te richten voor bewaarplaats va" lompen en beenderen, is geweigerd. Schiedam, 29 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. SICKENGA. Tegen de 46 millioen. In de R. K. Kies vereeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen is gisterenavond na een lezing over het Kustverdedigingsontwerp, door den heer M- J. M. van Poll met zeer groote meerderheid vari stemmen en na lang debat een motie van Dr. Banning aangenomen, waarin ih hoofdzaak bij de regeering ,op aangedrongen wordt de 46000000 niet nit te geven tenzij hdoge noodzakelijkheid' daartoe dringt. Besloten werd deze motie aa" alle R. K. Kiesvereenigingen te' doen geworden- De voorzitter van „Recht voor Alten", Jhr. M*- O. van Nispen tot. Sevenaer, Nij'meegsch afga vaardigde der Tweede Kamer, die zich tegen d" motie verklaard had, nam daarop zijn ontslag a's voorzitter der Kiesvereeniging. Belangrijke diefstallen. lOnze Amsterdamsché correspondent meldt Gisteravond heeft de politie hier ter stede i" een groot, hotel in die Warmoesstraat een belang rijke arrestatie gedaan. Sinds Zondag 1.1. logeer' in dat hotel de familie van den 52-jarigien Duit- scher Wiechman. Deze lhatste komt zijn familie, bestaande uit zijn vrouw en tóe kinderen, "u en dan bezoeken. Nu was bij de politie de mede deeling ingekomen dat deze W. zich had schul dig gemaakt aan verduistering van sieraden e" geldswaarden, totaal ter waarde van 35000 Mark- 1 [Daarom zocht de politie naar een g'öedë gele genheid om den oplichter te arresteeren; de be nadeelde was bovendien te we ten gekomen did W. zich naar Amsterdam had begeven en had zich hier met de recherche in verbinding ge steld, ten eimdie gezamenlijk pogingen aan te wen den, om W. aan de politie over He léveren. Aldus hadden gistermiddag de rechercheurs Pa stoors en Zoetmulder van het hoofdbureau va" Politie in gezelschap van dén persoon, die be nadeeld wérd, zich beg'cven naar Rot bedoelde hotel', waar zij de komst van W. afwachtte»- [Omstreeks half zeven kwam inderdaad W. het hotel' binnen. Een der grooms van het hotel kwam naar den heer W. toe én verzocht hc"1 ingevolge verzoek van dé rechercheurs -"** of hij even mee wilde g'aan, dnAr èr eenige hen- ren voor hem waren. W. die blijkbaar font rook, weigerde aanvankelijk aan het verzoek gevolg te geven, doch ging t,ocli eindelijk naar die \Vach- tendèn toel Toen hij hooide wat er gaande w"s en hij naar het politiebureau moest, weiger"e W. mede te gaan. Doch aan tegenspartelen viel natuurlijk niet te d'enken, daar 'hij geboeid d°°r de rechercheurs werd overgebracht. [Wij vernamen nog dat W. voornemens was zich met zijn gezin naar Zuid-Amerika te begeve"-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2