Stads- en Gewestelijk Nieuws. lands van dien jaard is, dat de staatsbegroting dö laatste jaren groote tekorten aanwijst en de reg'cering reeds belastingvoorstellen heeft doen aannemen en nieuwe aangekondigd, die vooral op de groote massa nieuwe lasten zullen leggen, welk geld, door het, militarisme verslonden, weer niet besteed kan worden ter voorziening in de dringende behoefte aan sociale hervormingen; (protesteert éegen militaristische uitspattingen als in deze plannen ter kustversterkin'g zijn vervat, dringt bij de volksvertegenwoordiging krachtig aan op verwerping er van, en spreekt haar ernstigen wil uit, met de 'georganiseerde arbeidersklasse vani andere landen den oorlog onmogelijk te maken door vorming der internationale macht ter be strijding van het maatschappelijk stelsel, dat door zijn efeoinomische tegenstellingen steeds weer oor logsgevaar kweekt. De vergadering verzoekt ten slotte de sociaal democratische Kamerfractie, van deze gevoelens in de volksvertegenwoordiging de tolk te willen zijn." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 October 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Horta. Laagste barometerstand 733.4 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagtoene mende tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. aanwerven van nieuwe leden, wijzend op de voor deden die het lidmaatschap der Bondsafdeeling biedt. O ver deze gewichtige mededeeling ontspon zich een vrij uitvoerige 'discussie. Meerdere leden gaven nog maatregelen in overweging, die konden strekken om de Bondsafdeeling in de toekomst financieel sterker te maken een enkele bepleitte ook het denkbeeld om het bestuur geheel competent te verklaren tot het nemen van maatregelen om in den financieelen nood te voorzien. Ten slotte er kende echter de vergadering de juistheid der op merking van den geestelijken adviseur, dat men zich moest beperken tot het nemen van d i e maatregelen, welke strekken kunnen om in de moeilijke financieele positie op 't oogenblik doorleefd, verbetering te brengen. Tot het nemen van die maatregelen werd het bestuur vervolgens gemachtigd. Nadat de voorzitter der Propagandaclub «St. Paulus" nog het verdienstelijk werk der club, thans door weinigen verricht, nog tot meerdere deelname had aanbevolen en nog enkele zaken in het belang der Bondsafdeeling waren besproken, werd de vergadering door den voorzitter op de zelfde wijze gesloten als ze geopend wasmet gemeenschappelijk gebed. Ned. R. K. Volksbond. A f d. Schiedam. In de maandelijksche vergadering gisteren we der op den gewonen tijd gehouden, werden eerst de notulen van de propaganda-vergadering voor den 10-urigen arbeidsdag en daarna die van den vorige maandvergadering door den eersten secretaris, den heer A. A. Marrevee, gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werden door den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens, de volgende mededeelingen ge daan Sedert de vorige vergadering zijn weer een 15-tal nieuwe leden tot de Bondsafdeeling toege treden doch heeft zij een 16-tal leden moeten missen, sommigen door het verlaten der stad, een enkel lid ook door overlijden, nl. het Bondslid \V. van Meerwijk, die in aller godsdienstig aan denken werd aanbevolen. In de volgende algemeene vergadering, einde November,,zal het verslag van den penningmeester worden uitgebracht. De pogingen onlangs in vereeniging met vak- genooten te Rotterdam aangewend om hier eene. afdeeling vooral voor kistenmakers op te richten, hebben tot gevolg gehad, dat eene afdeeling voor kuipers en kistenmakers is gevormd, die plan heeft zich bij het werkloozenfonds aan te sluiten. In aller aandacht wordt bijzonder aanbevolen het busje «Hulp in Nood", dat in moeilijke finan cieele .omstandigheden verkeert. De afdeelingskas heeft reeds herhaaldelijk het tekort moeten aan vullen de gewone bijdrage aan het Ondersteu ningsfonds kan dan ook onmogelijk meer worden verstrekt. De Haagsche meeting voor den tienurigen ar beidsdag is zeer goed geslaagd. Voor de retraite in het retraitenhuis te Noord- wijk te houden, hebben zich nog geen deelnemers aangemeld bij de gebruikelijke Zaterdagavond gelegenheid kan men zich nog daartoe opgeven. Verder herinnert voorzitter aan de propaganda- vergadering van de R. K. Propagandaclub «St. Paulus" op heden (Zondag) en deelt hij mede, dat op Zondag 13 November 's avonds 8 ure, het St. Willibrordusfeest zal worden gevierd, waarbij de heer Smit, de centrale voorzitter van den Volks bond, als spreker zal optreden. De vergadering zal ook weer voor de vrouwen toegankelijk zijn. Beleefd verzoekt voorz. dat zij die van het ver vullen van militaire dienstplichten terugkeeren, daarvan kennis geven, daar meerderen reeds ble ken te zijn teruggekeerd zonder de gebruikelijke contributie te hebben betaald. Aanst. Vrijdag is 't weer sociale cursusavond de heer J. Hengst, voorzitter der R. K. Propaganda club «St. Paulus" zal dan als inleider optreden. Na gewezen te hebben op de circulaire welke in het belang van de Teeken- en Vakschool »St. Jo zef" onder Schiedams Katholieken is verspreid, herinnerde voorz aan de vergadering van den Ceutralen Raad, welke aanst. Zondag 6 November zal worden gehouden ter bespreking van het punt patronaten, dat in de vorige vergadering onafgedaan bleef. De leden van den Centralen Raad van hier afgevaardigd, zijn van meaning, dat er niet aan is te denken, de patronaten onder- afdeelingen aan den Volksbond te doen zijn, maar dat zij zelfstandige corporatiën moeten blijven onder leiding der geestelijken. Mede acht men 't niet in den geest der vereeniging, jongens vanaf 18—'21 jaar in coporatiën tot ontwikkeling bijeen te brengen, om die dan later te doen over gaan bij den Rond, hen inmiddels wel doende deelen in de fondsen der vakafdeelingen en in de voordeelen der vakorganisatie. Men meent, dat waar de Bondstatuten toelaten reeds op 18-jarigen leeftijd lid te worden, bedoelde coporatiën in den Bond moeten gevormd worden en bestaan. Daarna was aan de orde het gewichtigie punt, dat vooral in deze vergadering moest besproken worden de- financiële nood der Bondsafdeeling. De zware zorg die op de afdeeling drukt we gens den bouw der gehoorzaal en de -verdere gel delijke lasten die ze heeft te torsen, hebben haar allengs in moeilijke omstandigheden gebracht. Het bestuur heelt daarom met den geestelijken en rechtkundigen adviseur deze ernstige zaak be sproken en vooral op advies van den laatste een reeks van maatregelen overwogen om in dien financieelen nood te voorzien. Zoo wil 't o a. de bezorging van x> Volksbanier" voortaan op minder bezwarende wijze doen geschieden en de contri butie aan verschillende instellingen tot heden bijgedragen, intrekken. Verder beveelt het vooral aan, het vrijwillig betalen van een hoogere con tributie door hen die daartoe in staat zijn en het R. K. Propagandaclub „St. Paulus". De R. K. Propagandaclub »St. Paulus", onder- afd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, hield gister-avond de aangekondigde propaganda- vergadering in de Bondsgehoorzaal, die door een vrij verscheiden publiek geheel bezet was. De voorzitter van «St. Paulus", de heer J. Hengst, de vergadering op de gebruikelijke wijze openend, leidde haar daarna als volgt in. Voor de tweede maal in haar bestaan heeft «St. Pau lus" eene openbare vergadering belegd met het doel de algemeene katholieke belangen te bevor deren de eerste vergadering ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan gehouden, is in goede aarde gevallen en heeft, naar voorz. vertrouwt, goede vruchten opgeleverd voor deze tweede openbare vergadering, aan het einde van het zesde jaar gehouden, heeft «St. Paulus" een van de eminent- ste mannen van deze stad, den zeereerw. pater Fennell uitgenoodigd. Voor diens rede zal de secretaris een kort overzicht geven van de werk zaamheid van «St. Paulus," dat zal doen spreken de reuzencijfers aan boeken en brochures, die zij in den loop van het verscheiden vereenigingsjaar verspreid heeft. Maar de propagandaclub zou nog meer kunnen doen, indien het getal barer leden grooter was daarom doet voorz. een beroep op alle jonge mannen die staat er genegen zouden zijn aan haar veelomvattend werk deel te nemen. Nog beveelt voorz. de collecte van het busje «Hulp in Nood" in aller aandacht en deelt verder mede, dat de eerw. spreker zijn rede zal splitsen in twee deelen en er tusschen beiden in eene korte pauze zal zijn, ten slotte een lied door allen zal worden gezongen en er aan het eind der vergadering een motie zal worden voorgesteld om te protesteeren tegen de beleediging den H. Vader aangedaan door den burgemeester van Rome, Nathan, wiens lage en vuile aantijgingen reeds in Duitschland heel het katholieke volk tot eene indrukwekkend protest hebben opgewekt. Ook Nederland zal aldus niet ten achter blijven in zake van dit alleszins gerechtigd protest, dat zich bij dat van onze geloofsbroeders in andere banden zal aansluiten. Daarna werd het door den voorzitter aangekon digde jaarverslag uitgebracht door den secretaris ongeloof tegen het geloof gevoerd, de courant, die doordringt tot in de verst afgelegen dorpen, op kantoren en werkplaatsen, in de neutrale bladen, die hun laffe, lage, zielmoordende beginselen allengs ingang trachten te doen vinden, in «neutrale" bladen, die even onmogelijk zijn als vierkante cirkels, even onmogelijk als neutrale vakvereeni gingen en geloovige socialisten, goede degelijke Katholieken en die tegelijk lid zijn van een neu traal volkshuis. Spr. zet uiteen, hoe die bladen, ook door de uiteenzetting van schandprocessen en lustmoorden, in de schrilste kleuren de reine atmosfeer, waarin wij als kinderen Gods wenschen te ademen, bederven en het lage en gemeene langs den openbaren weg, wat men kunst noemt in bescherming nemen. Die zoognaamd neutrale bladen waren zoo ver ontwaardigd over hetgeen men den gerechtelijken moord noemt op Ferrer die met zijn land, den Godsdienst belaagde, oplichterij dreef op groote schaal en voor een anarchistensohool die hij voor een instelling van weldadigheid wilde doen door gaan, het goed geld der geloovigen wist los te maken Maar thans gaat er van die neutrale bladen, geen enkel protest, geen enkeie kreet van medelijden uit, nu arme religieuzen en priesters worden verbannen of vermoord. De «Nieuwe Courant" durfde zelfs schrijven, dat de verdreven Portugeesche religieuzen :t best zouden doen naar Afrika te gaan. Inderdaad zouden zij daar meerder vrijheid vinden dan in het beschaafde Europa. Zelfs neutrale sportbladen kunnen.geen verslag van een zeilwedstrijd geven zonder een aanval op ons heilig geloof en een nieuws- en advertentie den heer A. van Dongen, die zijn verslag deed voorafgaan door een nog vrij uitvoerige uiteen zetting van de vraag: »Zijt gij katholiek?" en verder mededeelde, dat dooi' «St. Paulus" in den loop van een jaar waren verkochtaan boeken en couranten 33094 exemplaren en gratis verspreid* 31354 exemplaren, totaal dus 64448 exemplaren, en ten slotte ook een opwekkend woord sprak tot de jonge mannen om zich als propagandist bij »St. Paulus" aan te sluiten. De weleerw. Pater Fennell, daarna onder blijkbare teekenen van bijval den katheder innemend, begon zijn uitvoerige rede nagenoeg als volgt: Niemand kan berekenen hoeveel goeds er ge sticht, hoeveel kwaads er verhinderd is door de groote werkzaamheid van «St. Paulus", die spr, als R. K. priester met de grootste sympathie be groet. De vijand, tot de tanden gewapend, bezield met een onverzoenlijken haat, heeft den strijd te gen den Kerk Gods aangebonden 't is een strijd tusschen licht en duisteris, deugd en zonde, ge loof en ongeloof Wij moeten ons aangorden in dien strijd voor onze koning Jezus Christus, den aanval van den vijand afslaan, het vaderlijk ge bied, het christelijk erfdeel, ons heilig geloof ver dedigen tegenover den stroom van ongeloof en zedeloosheid ons heilig geloof verspreiden en ver dedigen. Waar vooral «St. Paulus" zich die ver heven taak ten doel stelt, moeten wij die club met alle kracht geldelijk en moreel steunen. De strijd door haar aangebonden, is vooral daarom zoo actueel, omdat vooral in de papieren wereld den levenskamp tusschen geloof en ongeloof wordt gestreden. In tal van brochuren, boeken, tijd schriften en couranten wordt vooral in onzen tijd tijd ons heilig geloofd belaagd, in tal van boeken allereerst is dat onreine gif vervat, boeken, waar naar men geheelen uren, dag en nacht gaarne luistert en wier verderfelijke werking de eerw. pater Monsabré, de zoo begaafde conferencier der Parijsche Notre Dame, in zoo schrille trekken ge schetst heeft, boeken die langs den openbare weg en de publieke straat, in openbare leeszalen en neutrale volkshuizen, dikwijls on^er schijnbaar onschuldig vormen zoo gretig soms voor enkele centen worden aangeboden. Spr. wekt hierbij vooral de ouders op nauw gezet na te gaan, wat de kinderen lezen, daar het gif soms venijnig en sluw de ouderlijke woning binnendringt. Maar niet alleen door het boek, maar vooral ook door de courant wordt de strijd van het blad dat op het groote terrein tusschen Maas en Schie uitkomt moest zelfs het woord van een katho liek Raadslid geheel verdraaien Worden zoogenaamd neutrale bladen, die ons Katholieken voor kortzichtigen en dompers schelden, toch door Katholieken gelezen, dan verflauwt allengs het geloofsleven en worden van die halfslachtige Katholieken gevormd, die met een heel klein kerkboekje naar de kerk gaan, maar de neutrale courant wijd open spreiden. Aan dergelijke halfslachtige Katholieken hebben wij niets wij moeten geen halfslachtigen maar helden hebben. Zij die »N R.Ct", «Rott. Nieuws blad" en «Dagblad van Rotterdam" lezen verlie zen allengs dan sensus catholicus, het gevoelen als katholiek, wijl uit den neutralen giftkoker alle peilen op hen worden afgeschoten, o a. ver vat in een verflenst feuilleton en onreine adver- tentiën. Zij die het roomsch geloof, de roomsche deugd lief hebben, moeten daarom uit hun huis, tot geluk van Kerk en Maatschappij, alle neutrale bladen werenniet tegen, maar voor Christus moeten zij zijn. Na eene korte pauze zijne rede vervolgende, getuigde de eerw. spreker, dat wij leven in een tijd, waarin de vijanden van ons heilig geloot tel kens heftiger optreden, telkens nieuwe gevaarlijker giftiger wapenen hanteeren. Daarom moeten wij ons steeds sterker maken, steeds krachtiger wape nen voor dien strijdde slechte boeken en cou ranten moeten wij weren door goede lectuur, goede, edele, reine boeken, die niet enkel ontspan ning geven, maar verfrisschend, verheffend, ver edelend werken, kennis en wetenschap kweeken. Als zoodanig noemt spr. de R. K. vakbladen de werkman moet hebben naast zijn Bondsorgaan zijn vakblad evenals de middenstander zijn «Hanzebode" wijst hij ook op de keur van boeken en brochures vervat in de werkjes van de St. Willibrordus- Vereeniging, de uitgaven van de Apologetische Vereeniging en de Orochures van de Futura-maat- schappij wanneer men zich die aanschaft, is men in staat voor het katholieke huisgezin een schat vandegelijke lectuur, een katholieke huisbibliotheek te vormen. In dat verband brengt spr. hulde aan «St. Paulus," die in zoo korten tijd aan boeken brochures en couranten meer dan 64000 exempla ren verspreid heeft en wekt jonge rr.annen op, zich bij haar verdienstelijk werk aan te sluiten. Hulde brengt spr. ook vooral aan de R. K. dagbladpers, die in de laatste jaren een ontzet- tenden vooruitgang toont. Het argument dat men de liberale en neutrale bladen moest lezen voor de handelsberichten, is uit de hand geslagenhet groote katholieke dagblad De Maasbode kan op dat punt de vergelijking met die bladen glansrijk doorstaan en heeft ze uit de katholieke huisge zinnen verdrongenSpr. zegt dat op een enkele uitzondering na de N. R Ct. hier in de katho lieke gezinnen er uit is en de «Maasbode" er in; hij wekt allen op in die richting voort te gaan en met de hulp van «St. Paulus" niet te rusten, voor de neutrale bladen er bij de Katholieken geheel uit zijn: Rott. Nieuwsbl., Dagblad en Schied. Ct. door het Nieuwe Dagblad en de Nieuwe Schied. Courant zijn vervangen. Verder wekt spr. allen op, de katholieke pers op onderscheidene wijzen te steunendoor het nemen van abonnement, door het opzenden van belangrijke nieuwsbe richten, door correspondentie enz. Een degelijke katholieke pers is toch even noodig als een goede katholieke kerk er katholieke scholen het gebrek aan steun van de katholieke pers is een van de grootste oorzaken van verval in velschillende katholieke landen nooit zou Portu gal de revolutie hebben aanschouwd als daar een degelijke katholieke pers had gebloeid, die Gods dienst en deugd kweekt, maar ook tot liefde voor het vaderland opwekt. Waar de vijand in boeken en couranten zijn ve nijn spuwt, in reclamebladen spot met alles wat ons dierbaar is, waar men ook onder het neu trale mom de massa tracht te verleiden, bewerend dat Godsdienst en deugd privé-zaken zijn daar werkt de propagandaclub naar het voorbeeld van «St. Paulus," die in den Areopaag en op het keizerlijk voorhof, op de marktplaats, aan de hel ling der begen en aan den oever van het strand Christus predikte en Dien gekruist. In navolging van Christus heeft zij medelijden met de schare en breekt haar het heerlijk zielebrood honderd maal vermenigvuldigd. Spr. wekt dan ook allen op, haar in haar heerlijk werk moreel en gelde lijk, krachtig te steunen, spoort jonge mannen van naam en invloed aan. zich bij haar aan te sluiten en aldus het werk gemakkelijker en veel- vuldiger te maken. Aldus handelend, zullen zij medearbeiden aan den wederopbouw der christe lijke maatschappij, zullen zij Z. H. Paus Pius X steunen in zijn ijvervol streven alles te herstel len in Christus. Zij zullen daartoe hun kracht vinden in Jezus Christus, in het A H. Altaar-Sa crament en die ook aan anderen mededeelen en zich niet laten ontmoedigen door tegenstand en moeilijkheden; niet de eere-paltnen zijn toch voor hen. maar de kogels en wonden zij hun deel. Zij zullen met de banier van Christus vooruit treden en niet rusten voor dat die weer wappert boven de tinne eener christelijke maatschappij. Nog draagt Christus zijn kruis naar Calvariëmaar daar boven op den lijdensberg schittert 't ons reeds tegen Christus vincit Christus regnat Christus imperatChristus overwint; Christus regeertChristus voert de heerschappijen op den kruin van den berg weerklinkt 'tJa, waar lijk, dat is de Zoon van God. Toonen wij ons, zoo besluit spr. roomsch in nici'g en been houden wij ons aan het scheepje van Petrus, de Kerk. Met Christus zijn wij er veilig; Hij toch spreekt ons het troostwoord toe; wat zijt gij bevreesd, kleingeloovigen. Strijden wij allen met de propagandisten van «St. Paulus niet alleen voor de eer van God en het heil der Kerk, maar ook voor den vrede en de welvaart, de vrijheid van ons dierbaar VaderlandVoor God en Kerk, Vorstin en Land 1 Toen het daverend applaus dat deze gloedvolle rede krachtig bezegelde eindelijk was verstomd' nam de voorzitter het woord. Ten volle kon bij begrijpen, dat dit ernstig, degelijk woord van hart tot hart was gegaan. Had het telkens on derbrekend applaus den geachten spreker reeds den dank der vergadering vertolkt, van ganscher harte bracht voorz. hem namens de geheele ver gadering dank voor zijne degelijke rede. Hij hoopte, dat die zou hebben ingeslagen en vele jonge mannen zich zouden geroepen gevoelen, zich bij «St. Paulus" te sluiten. Verder stelde voorz. nog in 't licht, dat deze vergadering ook is een protest-vergadering, er een protest zou worden uitgebracht tegen de schandelijk valsche aantijgingen die Rome's bur gemeester Nathan tegen Kerk en Paus had ge richt. In Nederland is Schiedam .wellicht de eerste plaats die daartegen een formeel protest aan betuigd, den gehoonden Paus-Ko- plaats uitbrengt. Nadat allen hunne de voorgestelde motie zouden hebben zou als een hulde aan ning worden gezongen het heerlijk jubellied «Aan U, o Koning der Eeuwen". Daarna nog de volijverige werkzaamheid van den weleerw. spreker tot verdrijving van de N. R. Ct. uit de katholieke huizen en hare vervan ging door de Maasb. releveerend, getuigde voorz. dat pater Fennell hier als een waar propagandist was opgetreden in kringen die voor de gewone propagandisten niet openstaan, en wekte hij allen op, waar het werk van «St. Paulus" thans door een elftal clubleden met 9 adspiranten wordt verricht, dat getal door toetreding tot de club te vergrooten. Toen besteeg pater Fennell weer den katheder tot inleidingder protest-motie. Hij wees er op hoe ter gelegenheid van den veertigsten verjaardag der inname van Rome de burgemeester van Rome, de vrijmetselaar en jood Nathan, geheel de wereld van zich had doen spreken doordat hij zich ver stoutte te hoonen en bespotten onzen H. Vader Pius X, den soeverein, Wien in Rome vol gens de Waarborgenwet koninklijke eer toekomt, als Hij Zich in de straten zou bewegen Die Nathan iieeft over den Godsdienst en het dogma gesproken op eene wijze die een diepen hoon bevat voor onzen heiligen Godsdienst en eene grievende beleedingen voor onzen II. Vader den Paus. De wijze ook waarop die schandelijke aanval hier in Nederland in de liberale en neutrale bladen is besproken, de grievende woorden ook, waarin de N. R. Ct. het protest van den Paus besprak en Hem een verwijt maakte van zijn verzet tegen hetgeen volgens haar de gehoele we reld goedlachs had opgenomen, noopt ons uit ver ontwaardiging, uit liefde tot en eensgezindheid met den beleedigden Paus-Koning tot deze P r o t e s t-m o t i e. Uitgenoodigd door de R. K. Propagandaclub «St. Paulus", zijn wij, Katholieken van Schiedam in grooten getale samengekomen in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Diep bedroefd en diep verontwaardigd, protes teeren wij met kracht en klem tegen de lage be leediging door Nathan, den burgemeester van Rome, onze Moeder de H. Kerk en haar Zichtbaar Opperhoofd op aarde aangedaan 1 Wij bieden u als kinderen de oprechte verze kering van onze onwankelbare trouw en innige toewijding. Wij beloven vast en stellig als vurige en trouwe leerlingen van Jezus Christus te leven, altijd en overal moedig en onversaagd voor de rechten der Kerk en haar Zichtbaar Opperhoofd op aarde, manmoedig te strijden. De motie zal, in het Fransch vertaald, aan Z. H. den Paus worden opgezonden. Nadat het krachtig applaus de volle instemming met deze protest-motie had vertolkt, werd die nog als 't ware door het gezamenlijk zingen van het heerlijk lied «Aan U, o Koning der Eeuwen" be zegeld. De voorzitter sloot daarna met een woord van dank ook voor de groote opkomst deze uitne mende vergadering, die met dit krachtig protest zoo schitterend besloten was, eindigend, zooals begonnen wasmet den christelijken groet. Na afloop der vergadering gaven zich eenige personen als lid voor de Propagandaclub »St- Paulus" op. Zij die dit nog wenschen te doen, kunnen zich opgeven bij de heeren J. Hengst' Vlaardingerstraat 22, en A. van Dongen, Singe' 46, en 's Zaterdags avonds tusschen 8 en 9 uur in het Bondsgebouw aan de Lange Haven. (Giste r-'m id dag werd een jongen a n n den Noordvestsingel', bij de wagens van het circus Wii'ke, door een hond van dat circus in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2