Stads- en Gewestelijk Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Scheepvaart. Yisscher ij-berichten. Ingezonden Mededeelingon. Hoe gij kunt vaststellen Burgerlijke Stand. Handelsberichten. van de commissarissen der Koningin, voor zoo verre niet reeds aan het Rijk behoorende, van de provinciën in eigendom over te nemen. Men doet het »Hbld." echter opmerken, dat ten aanzien van de provincie Friesland casu quo een andere weg zal moeten worden bewandeld. De woning van den commissaris der Koningin in de provincie is het voormalig Koninklijk Paleis te Leeuwarden. Ruim 25 jaar geleden stond Ko ning Willem III dat Paleis aan het Rijk ten ge- bruike af, n.l. om het voor woning van zijn commissaris in Friesland te doen inrichten. Het eigendom bleef echter aan den Koning en ging na diens overlijden, aan zijn eenig kind, de Ko ningin, over. Ten einde het voormalig Koninklijk Paleis te Leeuwarden in eigendom te verkrijgen, zal de Regeering zich mitsdien tot de Koningin hebben te wenden. ging van Neringdoenden in het Bisdom-Den Bosch. (Hsg Burgemeester Sweerts. De burgemeester van 's Gravenhage, baron Sweerts, die na zijn herbenoeming als zoodanig, wegens zijn buitenlandsch verlof nog niet be- ëedigd kon worden, zal den 9en November den ambtseed in handen van den Commissaris der Koningin afleggen en den volgenden dag zijn functiën ten Raadhuize hervatten. Centraal-adviseur van den Ned. R. K. Volksbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot rector van het St. Joannes de Deo-Ge- sticht te Amsterdam den weleerwaarden heer P. Stroomer, pastoor te Lambertschagen. Tevens heeft Z. D. H. genoemden weleerw. heer aangesteld tot centraal-adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, en tot geestelijk adviseur der af- deeling Amsterdam van genoemden bond. Een nieuwe bron van inkomsten. Tot nog toe waren, zooals men weet, alleen aanslagen in de plaatselijke belastingen boven f 20 aan een zegelrecht van 22' j cent onderworpen. In het vervolg zal dit niet meer het geval zijn immers aan het ministerie van Financiën schijnt men tot de ontdekking gekomen te zijn, dat dit in strijd is met de Zegelwet, die bepaalt, dat alle aanslagen boven f '10 aan bovengenoemd recht on derworpen zijn. Voor Minister Kolkman een meevallertje I Kapitein Christ off el. In aansluiting aan de vroegere telegrammen uit Indië over de ontslagaanvrage van kapitein Chris- tofl'el, deelen wij thans mede, dat, volgens een bericht in de »Deli Ct.", hem een verlof voor den tijd van twee maanden geweigerd is, omdat er gebrek aan kapiteins was. Herhalingsoefeningen 1911. De miliciens der lichtingen '1907, 1908 en 1910 zullen in het jaar 1911 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen voor den tijd van 26 dagen. Een nieuwe schouwburg in Den Haag. Naar men verneemt, zal de volgende week het prospectus verschijnen van eene combinatie van ingezetenen om mede te werken tot stichting van een nieuwen schouwburg, de residentie waardig, hetzij op den hoek van de Van der Spiegel- en Van Speykstraat, hetzij aan den Ouden Scheve- ningschen Weg op den hoek der Timorstraat, tegenover het in aanbouw zijnde Vredespaleis. Hiertoe zal opgericht worden de naamlooze ven nootschap »De Residentie-schouwburg", met een kapitaal van ongeveer f500.000. Voorzitter van het voorloopig comité is mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, secretaris mr. G. C. J. Varen kamp. Een aantal bekende stadgenooten steunen het plan. W ater voorziening. Te Rijsbergen (bij Breda) is men aan het on derzoeken of daar voldoende water gevonden wordt. Is dit het geval, wat zal blijken uit de boringen die men heeft aangevangen, dan komt daar vermoedelijk een der vele watermolens te staan, noodig voor de Drinkwaterleiding in West- Noordbrabant. Ongemotiveerde verontwaardiging. In de Nederlandsch Hervormde Gemeente van Dordrecht heeft zich een vreemd geval afgespeeld. Benoemd was een vrijzinnig predikant en deze zou geïnstalleerd worden door een orthodoxen collega. De installatie ging niet door, omdat de orthodoxe predikant den nieuwbenoemde niet rechtzinnig genoeg achtte. Wij steken ons in deze kwestie niet, zij gaat ons niet aan. Alleen zegt het »Dagbl. van Nbr." mee- nen wij ons te mogen verbazen over de veront waardiging van vele liberale bladen. Zij noemen dat Dordtsche geval ergerlijk. »Maar wat willen zij dan Vaardigt de Paus een encycliek uit tegen het modernisme, of wordt een priester door een Bisschop van de heilige bediening uitgesloten, dan schetteren de liberale bladen tegen de kerkelijke tucht welke zij voor de vrije ontwikkeling van de wetenschap, (van de dwaling, bedoelen ze) een stage belemmering achten. Nu goed, laat ze schetteren. Maar als zij afkeuren, dat er in een Kerk een leerstellig gezag besta, dat waakt voor de Waar heid door Christus gebracht, dan moeten zij zich ook ,niet ergeren aan hetgeen in Dordrecht ge beurde. Of het een of het ander. Of de Kerk, één, gelijk de Waarheid één is en een leerstellig Gezag, dat het behoud dier een heid waarborgt. Of zulk een gezag niet, maar dan neemt A in dezelfde Kerk aan, wat B. verwerpt en zijn botsingen als in Dordrecht voorvielen niet te vermijden. De liberale pers houde dus hare verontwaardi ging over het Dordtsche geval binnon. Of zij bedwingen voortaan haar schetterlust, zoo de Paus met de daartoe kompetente Colleges van Kardinalen maatregelen van tucht in onze Kerk noodig achten." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht inden morgen van 5 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.0 te Horta. Laagste barometerstand 734.1 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot westelijken wind, veran derlijke bewolking, mogelijk regenbuien, zelfde temperatuur. Dr. Nouwens. Eergisteren is in een algemeene vergadering van de vereeniging De Hanze te 's-Hertogenbosch afscheid genomen van den geestelijken adviseur en oprichter, dr. J. Nouwens, die, zooals men weet, naar Rome is geroepen. Met een hartelijke toe spraak van den algemeenen voorzitter, den heer Marius van Hout, is den scheidenden adviseur de teekening een in Den Bosch te vervaardigen göuden Miskelk aangeboden. De voorzitter van den Middenstandsbond, de heer Meuwsen, sprak ook huldigende woorden en deelde mee, dat er een commissie uit den bond zich gevormd heeft ter aanbieding aan dr. Nouwens van zijn marmeren borstbeeld, te vervaardigen door een te Rome gevestigden beeldhouwer. A. J. V. Omtrent de ontslagname van het bestuur der Algemeene Juweliersvereeniging te Amsterdam meldt men ons nader, dat er geen conflict is ge weest tusschen vergadering en bestuur, doch dit laatste was het niet met de vergadering eens omtrent de tactiek van optreden tegenover den A. N. D. B. Het schijnt, dat de vergadering meer daadwerkelijk optreden, desnoods ten koste van de vriendschappelijke verhouding, tegen den A. N. D. B. wenscht dan het bestuur. De nieuwe Adviseur van de x>Hanze>'. Z. D. H. de Bisschop van den Bosch heeft aan den zeereerw. zeergel. heer dr. J. N. van Beur den, van de abdij van Heeswijk, het adviseur schap opgedragen bij de »Hanze", R. K. Vereeni- wijziging en uitbreiding van art. 7 van het reglement, de E.A. heer M. L. Honnerlage Grete tot eere-voorzitter der vereeniging benoemd en tevens medegedeeld, dat het winterconcert 12—13 Januari '11 zal gegeven worden met medewerking van de dames mevr. M. Last, van 's-Gravenhage, mej. M. Pas, van Rotterdam. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9| tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Vuurwerker verversjongen halfwas kleermaker smidsjongen ketelmaker. Voor buiten de stad. Boekbindersjongen isoleerder chocolade werker fitter monteur conducteur voor hotel koperslager. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden bakker opperman portier- koetsier pakhuisknecht schipper huis knecht voor hotel grof bankwerker machi nebankwerker plaatwerker stokers tuinier loodgieter forceur grond werkers vuurwerker matrassenmaker drukker steendrukker stukadoor con structiewerker winkelbediende kantoorbe diende stoffeerder koperdraaier koper slagersjongen machinist voorslager perso nen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaakster dienstbode dagmeisje koperdraaier koperslagers jongen. V. P. N. Naar wij vernemen, zal de onderaldeeling Schie dam en Omstreken hare onderlinge tentoonstel ling houden op 17 en '18 December a.s. en wel in het lokaal „Amicitia" aan de Westmolenstraat. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: taschje met inhoud, rozenkrans en kettinkje met medaillon. Terug te bekomen aan de volgende adressen: 17 vaam touw, v. Oers, Polderstr. 1; lantaarn, Bekkers, St. Pietersteeg 5; zweep, Burger, Ko- nijnenbuuTt 2; ceintuur en sleutel, Ritman, Vil- l'astr. 58; eend, v. d. Touw, Polderstr. 367; duim stok, v. Ravens, O. Kerkhof l6; boezeroen, Sprek- sel, Zijlstr. 28; bok, v. Velzen, Vlaandingterstr. 32; N. Testament, Uilers, Hoogstr. 19; passer doos, Boender, Noorderstr. 14; ring met sleu tels, Kreuger, Spinhuispad 11damestaschje, Bos man, Oostsingel 126; snuifdoosje, Zuidgeest, N. Haven 1631; halsketting" van roede steenen, v. d. Marei, Grofbaan 109. (Gisteren is door eene bewoonster van de Ouddorpsche straat bij de politie aangifte gedaan, dat zij; eene woning in die straat pas- seerende, hare kleederen met verf uit die wo ning' geworpen, beschadigd zag. poor de politie werd de dader opgespoord, 't Bl'eek een ververs jongen te zijn die in het huis werkzaam was en uit de bovenwoning'1 een gedeelte verf had giewioxpen. Gisteren is door eene bewoonster van de Groote Markt aangifte gedaan, dat zij een vuilnisbak vermistte, die zij een oogenblik op de straat onbeheerd had laten staan. (Gi s ter en deed een 13-j arige kan t o o r- bediende aangifte, dat zijn overjas die in de gang bij bet kantoor der kettingfaJbriek aan de Spuistraat hing, verdwenen was. Poor eene bewoner van den 'Rotter- damschen dijk is aangifte gedaan, dat drie we ken geiteden van den muur zijner woning een meezenknip is ontvreemd. Ook was uit de gang zijner woning een win terjas ontvreemd. (Heden-middag tusschen 12.55 en 1.05 is het verkeer over de Koemarktbrug gestremd geweest, doordat er een tjalkschip in de brug aan den grond zat. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Zondag 6 Nov. 2 u. Circus. Matinée. Zondag 6 Nov. 2i/a u. Groote Schouwburg. Con cert. Residentie-orkest. Maandag 7 Nov. 8 u. Luthersche Kerk. Rotterd. Bachvereen. Tweede uitvoering Gewijde Muziek. Woensdag' 9 Nov. Nutszaal1. Concert-vereen, j „'Wolff-Verh'ey. Eerste Concert. „Orpheus." In een buitengewone vergadering van de wer kende leden van S. M. sOrpheus" werd, na Een bezoek van Abd-el-Azis. Reuter seint uit Lissabon De oud-Sultan van Marokko, Abd-el-Azis, zal ook een bezoek aan Amsterdam brengen. Groote brand te Amersfoort. Heden nachtontstond bij de firma S J. van Duinen te Amersfoort een groote brand. Het geheele perceel brandde uit. Zijn kostbare bibliotheek over wapens en geslachtkunde en zijn heraldische teakeningen, het werk van een geheel menschen- leven, zijn door het vuur verteerd. Perceel en fabrleksinventaris zijn verzekerd. BRAND TE BRUSSEL. [BRUSSEL, 5 Nov. Heden-tracht brak brand' uit op de Brusselse be Tentoonstelling; verscheidene bouten gebouwen van „Bruxelles Kermesse" zijn verbrand. De schade is aanzienlijk. Later: De brand wordt toegeschreven aan kwaadwilligheid. De brandweer vond kaarsenspo ren in een der verbrande inrichtingen. Men be gint nu te gelooven, dat alle branden aan kwaad willigheid te wijten zijn. Gisteravond 9 uur begon een nieuwe brand, voorafgegaan door een ont ploffing op het Attractie-plein, doch deze werd zeer snel gebluscht. Men gelooft, op het spoor te zijn van een complot; reeds voor eenigen tijd werden belastende toespelingen gemaakt door ver dachte individuen, die ijverig gezocht worden. Botha. LONDEN, 5 Nov. De sDaily Chronicle" ver neemt uit Kaapstad, dat de onbevredigde toestaud van Botha ongerustheid veroorzaaktmen vreest dat hij aan geelzucht lijdt. Perzië. (LONDEN, 4 November. Het gevecht in. de Per zische Golf wordt officieel bevestigd. De „Prois- pefrine" beeft bij Sjaib'ar, 11(4 K.M. beWeS'ten Bris, een detachement van 60 man aan lldnicl glezet, om den smokkelhandel in wapenen te beletten. De commandant van die „Prosperine" en eten kapi tein van het Britsch-Indische l'eg'er zijin licht ge wond' in een gevecht. Daarna zijin meer troepen aan land gezet. Deze kwestie is geheel onafhan kelijk van het aan land zetten van Ëngel'scbe troepen té Linjah en de ongeregeldheden aldaar. Crippen. (LONDEN, 5 Nov. (part, tel.) Crippen's appèl is vefwogpem. NEW-CASTLE, 4 Nov. Vertrokken s.s. „Dal ton", kapt. Jansson, met steenkolen naar Schie dam. SCHIEDAM, 5 November. Binnengekomen van de haringvisscherij SCH 394 „Emma", sch. A. Dijkhuyzen, met 11 last haring, van de vierde reis, met schade aan de netten, terwijl' al de heden binnengekomen loggers schade hebben aian de vleet. 4 SCHIEDAM, 5 Nov. Binnengekomen van de haringvangst de loggers SCH. 355 Maas," schipper M. Pronk, met 20 last; SCH. 233 j>Wou ter," schipper S. Bal, met 6 last, beiden met ver lies van netten. Vertrokken loggers SCH. 395 ïHuberta," schip per J. Roeleveld en SCH. 402 »Huibertje," schip per C. de Jong. Iof gij eenig teeken van de verschrikkelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraag 1. (Hebt gij 's morgens bij het opstaan jeein ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogledten opgeblazen? Hebt jgij blauwe zwellingen onder de pogen? Zijn ,uw enkels en handen opgezwollen? {De eerste kenteekenen van waterzucht.) Vraag 3. |Is uw urine bewolkt, met bezinksel |of schrijnend? Loost gij te veel of te weinig urine Vraag 4. 'Zijn uw ledematen bevend of rheu- jmatisch, vooral bij slacht en vochtig weer? Vraag 5. ]Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt lof uit een stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd? 'Werkt het hart onregelmatig? Wordt gij dui zelig na eenigen tijd gestaan te hebben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heup- jicht? (Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wij ze aan geen enkel© patient heeft alle ken- teekenen, maar iedere patient heeft sommige ken- teekenen. Indien gij echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeron graad geklommen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plot seling haar kracht om het water op te houden. (Alleen een nierengeneesmiddel kan een nier ziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rug pijn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en bllaaskwalen. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werken rechtstreeks op de lijdende nie ren. Zij staan hen op een zachte wijze bij in hun grootsch werk om het bltoed te filtreeren en ide urinevergiften af te voeren, die zoovel© noodlottige ziekten bij madinon en vrouwen te weegbrengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op voor komt. Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de hennen KAPPELHOF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één-, of f 10.voor zes doózen. Geboren: 2 Nov. Hendrika Johanna, d. v. C. G. Witberg en N. Brouwer, Buitenhavenweg- Overleden: 3 Nov. Jacobus Wuister, oud 7 mnd., Gruttersteeg. 4. Francina Vijgeboom oud 2j. en 6 mnd., Munnikenbuurt. BEURS VAN SCHIEDAM, 5 Nov. 1910. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutw jjn: 2 Nov. f8l/4 3 Nov. f814 4 Nov. f814 5 Nov. f814 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting- 1Namens de Commissie voor de 1 noteering B. A. J. WITTKAMPF. Bond van Distillateurs: Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. 4 Nov. 10— 14- 15'/, 1.60. 5 Nov. 10— 14— 15", 1.70. ANTWERPEN 4 Nov. Petroleum, Amerik. in loco Nov. Dec. eerste md. Stemming kalm fr. 1919.19' h 19'/,. PARIJS, 4 Nov. Spiritus kalmper hectoliterper Nov- fr. 44.50, a 44.25 betaald, per Dec. fr. 44.75 dito, pe'. eerste md. fr. 45.75 dito, per 4 md., van MeJ- fr. 47.dito. M a i s 4 Nov. 3 Nov. Rogge 4 Nov. 3 Nov. CHICAGO. Nov. Dec. 4714 463/4 prijsh. Dec. 77 77 Mei Juli 493/a 501/s 49 493/4 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2