JM VAJV KATWIJK. Spiegel- en Vensterglas. Uit de Pers. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Adyertentiën. Atelier voor glas in lood. Broer«veld 65. mëer dan vijftien tol twintig öre (ongeveer 10 13 cent) kost. Het menu bestaat uit melk, plan- tevet, grutten, broiod en peen. Alleen 's winters, afe het erg koud is, besteed hij nog een paar centen aan thee. Volgens zijn eigen zeggen en volgens prof. Faber, die ook op de vergadering was, is hij sterk en gezond. Zelfs zei de stu dent, dat hij zich n,og nooit zoo frisch en opge wekt had gevoeld. pn'gllelukken. De 72-jarige wed. Kuit, te Steenwij'k, is Woensdagavond tengevolge van d'e duisternis te water geraakt, en werd' Donderdag morgen levenloos uit de Aa opgehaald. Door tusschenkoïnst va,n den burgemeester van. Zwolle, ontving de heer B., wonende aan de Deventerstraat aldaar, telegrafisch het treu rig' bericht, dat zijn zoon, die hoofdzakelijk voor zijn genoegen een reis per schip naar Frankrijk meemaakte, in de haven van Cajen bij' Havre overhoord gevallen en verdronken js. [Een inbreker gevat. Een bewoner van de Weerdjesstraat te Arnhem, die gisternacht laat thuis kwam, wilde de "deur van zijn kantoor ope nen, maar bevond, dat die tegengehouden werd aan de andere zijde. Aan den persoon, die zich d|aar bevond gejukte het, den sleutel om te draaien, waarna hij een raam open schoof en de straat op vluchtte, veigpefs nagezet door den huisheer. Inmiddels was door diens roepen zijn vrouw ontwaakt, die de politie telefoneerde. Deze kwam, vond in den kelder een jas, pet en schoe nen en gaf een speurhond lucht, die haar on middellijk naar een huis in Doorzicht voerde, waar een 17-jarige jongen, ondanks zijn ontken nen, gearresteerd werd. Vermist was slechts een klein bedrag' aan geld uit een geforceerd schrijf bureau. i [Berooving. Eergisteren werd een dame, mej. De N., op de Schiekade te Rotterdam, ter hoogte van den Provenierssingel, door een straatropver beroofd van een taschje met eenig geld'. Een agent van politie, die juist uit de tegenoverge stelde richting kwam, zette den roover na en mocht er na een lange drijfjacht in slagen, hem in de Pieter de Raadt.straat te grijpen. Het bleek te zijn de 31-jaxige G. H. Het taschje met geld was door hem weggeworpen en werd in de Pro veniers traat teruggevonden. den wild konijn of rat aan te vatten, niaar zoo'n vondst mede te deelén aan een man, opdat deze de waarschijnlijk besmette dieren terstond kin begraven. Bovendien werden eenige rattenvangers aangesteld, om diat ongedierte in de omgeving uit te roeien. jUit verschillende deelten van Engeland kwlatneln ervaren rattenvangers ,op die bezigheid af'. En rondom Ipswich, de hoofdstad van Suffolk, wordt er thans ijverig jacht, op ratten gemaakt, met uitstrooien van vergift en met bonden en fret ten. Sommige fretten, die door ratten werdén gebeten, stierven en werden waarschijnlijk' be smet. Wilde konijnen werden ook dood gévom- den, terwijl vele in de omgeving voorzichtigheids halve werden gedood en begraven. Honderd ein ratten zijin reeds afgemaakt. De rattenjagers staan onder toezicht van een bevelhebber. En deze jacht heeft de bewoners van (de omgeving vol komen gerustgesteld, daar de laatste sporen der gevaarlijke besmetting verdwenen zijn. Een p o s t z ege I's c ha ndaal in Rus land. De politie te Petersburg beeft voor twee millioen mark gébruikte Russische postzegels in beslag genomen, die door een koopman aldaar waren opgekocht, met het doel, ze naar War- schap te zenden, waar een zich thans in arrest bevindende bende de stempels langs chiemischen wég verwijderde en de zegelis weder in omloop bracht. Dit winstgevebde bedrijf schijnt reeds sedert geruimen tijd uitgeoefend te zijn. Ook de Petersburgsche koopman is gearresteerd. Aviatiek en draadlooze telegrafie. De „Matin" verneemt, dat Marconi zich op de aviatiek gaat toeleggen, om het 'gebruik van aero- plaians voor de draadlooze telegraphic te onder zoeken. Aan een interviewer verklaarde Marconi, dat hij inderdaad een vliegmachine liet oonstru- eeren. Het is hem vooral te doen om een aero- plaan die zoo snel mogelijk een ^r'oote hoogte bereiken kan. Volgens zijn berekeningen, zon een aeroplaan, vliegende op een hoogte van 2000 meters en voorzien va,n een goed sein toestel, ge makkelijk in contact kunnen komen met elk sta tion voor draadlooze tei.egr.afie, op Welke" plaats ter wereld ook. W e 11 m a n. Murray Simpson, de bevaren scheepsofficier die heeft deel uitgemaakt van de bemanning' van Woilman's bestuurbaren ballon de America, is in Engeland aangekomen en na tuurlijk dadelijk geïnterviewd. Simpson verklaarde dat de mislukking van den tocht veroorzaakt was door den balanceer-staart, die bij kalme zee heel goed had voldaan, maar zoó-dra er een hóoge zee stond noodlottig werd voor den ballon, döör er op de vreeseüjkste manier aan te rukken. (Toen de bemanning' der America door de „Trent" 'was gered, had de ballon nog hoogstens 12 uur in de lucht kunnen "blijven. (Nog vertelde Simpson, dat het 't voornemen was van Wellman een nieuwen bestuurbaren bal lon té bouwen; en daarmee zou hij er dacht spr. wel in slagen om den oceaan over te steken. |De prins van Essling. De „Figaro" deelt, naar aanleiding van het overlijden van den prins vaii Essling, afstammeling van den hertog van Rivoli, den Napoleon tischen géneraal Masséna, de volgende merkwaardige anecdote medei |Elk jaar wordt op het graf van Masséna een lauwertak neergelegd. Dit feit is op zich zelf beschouwd, niet anders dan gewoon. De lau wertak echter is afkomstig' van èen boom, welks geschiedenis zeer merkwaardig is. Na den sfag hij Rivoli aldus gaat het verhaal zond Napoleon aan Masséna een lauriertak, welke deze zorgvuldig bewaarde. Een van zijn soldaten nu, had van dien tak een rijsje afgebroken, dat hij plantte en opkweekte. Toen deze stierf, zorgden zijn kinderen verder voor het boompje. En nu komen elk jaar ide nakomelingen van den soldaat van Masséna, een klein takje leggen van den laurier door Napoleon geschonken. Een omgekochte gezworene. De Ame- rikaansche million air Rosenheimer wordt beschul digd van moord in den ergs ten graad omdat hij een vrouw met zijn automobiel heeft omverge reden en gedood, zodder verder naar haar om te zien. (De advocaat van beklaagde heeft nu, volgens de „Times", de hoogst merkwaardige mededee- liing gedaan, dat. een der gezworenen te zijnen gunste was omgekocht. De man had 250 dollar gekregen van iemand, die zich voor een agent van Rosenheimer uitgaf, op voorwaarde, dat hij op zijn stuk zou blijven staan om vrijspraak te ei scheur. In dat geval zou hij nog 750 dollar krijgen. /Enge 1 sc he r attenj acht. In het Engel- sche dorpje Preston, hij de Noordzeekust van Suffolk, stierven een paar weken geleden vier personen aan pestkoorts. De diagnose was aan vankelijk twijfelachtig. Doch na onderzoek werd zij bevestigd. En in dezelfde omgeving werden bovendien enkele ratten en een haas dood ge vonden, die nret pestbacillen besmet bleken te zijn. Genoemd dorpje ligt aan de rivier Orwell, die in de Noordzee uitloopt. Bij ho-og water komen handelsschepen een eind de rivier op voor het lossen hunner lading. Daaronder zijn schepen uit Odessa, die Russisch graan aanvoeren, doch dan ratten meebrengen. En nu wordt veronder steld, dlat een besmet exemplaar van dat onge dierte aldaar van een Russisch sohip naar den wa! was gegaan, er de pest onder de landratten verspreidde, die hazen en konijnen hebben be smet, waardoor de vier gestorven personen met de gevaarlijke koorts werden aangetast. |Van overheidswege zijn in dat distriet terstond de noodige maatregelen genomen pm' het gevaar van verdere besmetting' uit te (roeien. De bewo- ners van het district werden ernstig gewaar schuwd, aldaar gevangen hazen en wilde ko nijnen niet te eten en er geen dood'e ratten met de handen bp te rapen. Ooik de schoolkin deren werden gewaarschuwd, geen dood gevon- ID e beroemde blauwe Hopediamant is weer' ter markt gekomen. Onze lezers herin neren zich misschien nog de in ons blad gegeven historie van den nóodTottigen invloed van het juweel op zijn bezitters, waarvan de laatste, de Parijsche juwelier TIabib, met de „Seyne" ter hoogte van Singapore schipbreuk leed. De „Hope" werd gered en ligt nu bij een Londensch juwe lier te koop voor 30.000 pond Sterling' d. i. ongeveer de helft van hel bed'rag, dat de steen 100 jaar geleden waard was. succes voor den heer Vegtel. Den invloed dier vergaderingen vreesden de vrijzinnigen, en waar zij zelve met hun candidaat niet konden optreden, daar hebben zij voornamelijk hun kracht gezocht in verdachtmaking. De schandelijke uitbuiting van de Waterweg- kwestie door de «N. R Ct." zal in kalmer dagen ook door iederen eerlijken liberaal naar haar waarde getaxeerd worden, om het liberale pren tenboek van Rotterdam's en de Jongh's glorie zal de betrokken candidaat wellicht beschaamd gebloosd hebben, als hij daarin bemerkte dat de Nieuwe Haven en de Waterweg op zijn rekening worden geboekt, maar pijnlijk moet het voor een man als de Jongh de ontdekking zijn, dat bij zijn zege dankt aan het sinister optreden van zijn verkiezingscomité dat op den morgen van den verkiezingsdag met een schunnig stuk voor de kiezers verschijnt, waaruit wij het vol gende citeeren «Maar weet de heer Vegtel dan niet, dat zijn eigen partijgenooten in de Kamer hem niet wil len slikken. Die man Godsdie door ieder mensch, die nog eenig respect voor het huwelijk heeft, wordt geschuwd. Zou hij dit soms durven tegenspreken Iemand, die moreel zoo hoog staat behoort niet in een wetgevend lichaam." Dit stuk is onderteekend door «het comité". Natuurlijk schrijft de heer Fruin morgen weer dat «het comité" aan deze viezigheid volkomen vreemd is. Maar opmerkelijk is het dat derge lijke dingen nooit op den dag zelf worden tegen gesproken, maar eerst als zij hun werking hebben gedaan. Mag een tegencandidaat door zulke mid delen buiten gevecht worden geplaatst Met alle factoren, welke de liberalen voor deze verkiezing in werking hebben gezet, met de macht van het geld en de kracht van laster en verleugening heeft de eminente candidaat uit eigen kracht 48 stemmen opgehaald, zoodat hij, de groote en populaire man van Rotterdam, slechts een kleine honderd stemmen voorsprong heeft op den onpopulairen en in ongunst geraakten mr. van Raalte in 1909. Met de vrijzinnig-democraten zijn de sociaal democraten met pak en zak overgeloopen op den oud-liberaal en maakten alzoo op zich-zelven den regel uit hun eigen manifest waar«vandaag stellen dezen heeren zich tegenover, en morgen hokken ze weer samen met de zoo fel door hen bestreden unie- en oud-liberaal." Het lichtpunt in dezen strijd is, dat aan Ka tholieke zijde het hoogste plichtsbesef is betracht, volgens de statitieken hebben de Katholieken 1300 stemmen aan het stemmencijfer van den heer Vegtel toegevoegd, een hooger percentage zelfs, dan laatst bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten op den heer v. d. Vijver is uitge bracht. De verkiezing in Rotterdam V. De ïMaasb." schryft Nog nooit is er in onze stad van den kant der liberalen zulk een feilen persoonlijken strijd ge voerd als in deze laatste verkiezingscampagne in district V. Het wachtwoord van feilen persoonlijken aan val is uitgegaan van de »N. R. Ct.", en eenmaal het illustre voorbeeld van de »N. R. Ct." voor oogen heeft iedere liberale propagandist, elk kantoorjoggie van de firma van den Bergh ge meend dat hem een vrijbrief was uitgereikt voor laster en verdachtmaking van den christelijken candidaat. Daartegenover staat de open en eerlijke strijd wijze van den christelijken candidaat, den heer H. Ch. Vegtel, die zes avonden lang ridderlijk tegenover zijn tegenstanders heeft gestaan en hun gelegenheid heeft gegeven om met hem van ge dachten te wisselen. Debaters van diverse pluimage en aanleg zijn tegen hem losgelaten, openbare onderwijzers jonge liberaaltjes, vrijzinnige kameroverzichtschrij- vers, boeren van de Zeeuwsche eilanden, extra geëngageerd, sociaal-democratische bootwerkers en gemeentewerklieden, welke bonte rij eindelijk gesloten werd door den politieken parvenu het Kamerlid Roodhuijzen. Al wat nog^ liberaal was in het oude liberale Rotterdam heeft zich dezer dagen samengezogen in district V om op welke manier ook de zege te bezorgen aan den liberalen candidaat. De openbare vergaderingen met vrij debat van christelijke zyde georganiseerd waren een beslist «Het Centrum" De overwinning in 1909 was een meevaller, waarbij mede van invloed bleek, dat de liberalen toen met een minder populairen candidaat uit kwamen, terwijl toch de Rechtsche kampioen als ingezetene van Rotterdam een bepaalden voor sprong had. Toch al blijft de Kamer-meerderheid der Rechterzijde sterk genoeg en kon men Rotterdam V allerminst onder de vaste zetels tellen, geeft de geleden nederlaag een gevoel van teleurstelling. En onwillekeurig rijst de vraag, of afgevaardig den, die voor zulk een onzeker district zitting hebben, wel anders dan bij dringende noodzake lijkheid hun mandaat mogen neerleggen. Het zal zaak zijn voor districten, waar de beide helften der politieke weegschaal telkens op en neer gaan, geen andere candidaten te stellen dan dezulken, van wie men weet, dat zij buiten gewone omstandigheden daargelaten den gan- schen duur van de periode, waarvoor zij gekozen zijn, ook Kamerlid zullen blijven. Bij algemeene verkiezingen ook dit leert de ervaring hebben candidaten van Rechts doorgaans meer kans, dan bij een campagne tus- schentijds. Het «Vaderland" uit zich als volgt Dat deze uitslag ons zeer verheugt, behoeft wel geen betoog. Blijkbaar hebben onze geestverwanten hard gewerkthet behaalde succes is dan ook wel verdiend. De uitslag heeft in politiek opzicht de betee- kems van een nederlaag der rechterzijde en een verzwakking van de Regeering. Dit zal men allerminst van rechts betwisten. Wij herin neren ons nog zeer levendig, hoe elk verlies van een zetel, tusschentijds door de liberalen geleden, steeds aldus placht te worden uitgelegd door de organen der rechterzijde, met de «Standaard" voorop. Men mag niet verwachten, dat thans anders zal worden geoordeeld. Waarschijnlijk hebben verschillende factoren hun invloed daarbij doen geldende onvaste financieele politiek der Regeering, het kustver- dedigingsvoorstel, het vooruitzicht der Tariefwij ziging enz. Aan den anderen kant is de gelukkige keuze, die onze vrienden te Rotterdam deden in den persoon van den heer De Jongh, ongetwijfeld van grooten invloed geweest op dezen gunstigen uitslag. Een nadere beschouwing der uitgebrachte stem men is in verschillende opzichten leerrijk. Vooreerst mag men er uit afleiden, dat alle partijen, die van rechts echter het meest, zich beyverd hebben om het stemmencijfer zoo hoog op te voeren als in de bestaande omstandigheden bereikbaar was. In de tweede plaats echter stemt het verschijn sel tot nadenken, dat, terwijl rechts met 435 stemmen toenam, de linkerzijde niet meer kiezers in het vuur kon brengen dan een 50-tal boven het stemmencyfer, dat bij de verkiezing van 24 October door alle partijen van links te z a m e n werd uitgebracht. Deze zoo buitengewoon ver uiteenloopende stemmenvermeerdering wijst er op> dat men rechts onder onze duiven geschoten heeft, een verschijnsel, dat onze vrienden in het dis trict er toe leiden moge om hetgeen bij deze ver kiezing op het gebied van organisatie werd tot stand gebracht, niet los te laten, maar op den nu gelegden grondslag voort te bouwen. In dit op zicht ook dit is duidelijk gebleken bij deze verkiezing is in Rotterdam en niet alleen in dis trict V, nog veel goed werk te verrichten. Het is voortreffelijk, dat het district veroverd is, maar men zorge er nu reeds voor niets na te laten, opdat het behouden blijve. Ook op de andere disti icten van Rotterdam kan de nu behaalde overwinning dan van goeden invloed zijn. De Tweede Kamer wenschen wij inmiddels geluk met de aanwinst die deze verkiezing haar in den persoon van den bekwamen oud-directeur der gemeentwerken van Rotterdam brengt, een gelukwensch, die verder ook de linkerzijde en in het bijzonder de Liberale Unie geldt. De 40 millioen. De «Nieuwe Koerier" schrijft: Het kan wel niet anders, of de 40 millioen, die de Regeering vraagt voor de verdediging van onze kusten, worden door weinigen met graagte geofferd. Ons Land is geen militaristische staat, en hoe minder de uitgaven voor Oorlog bedragen, hoe liever. Maar er is een grens. Is het in waarheid noodig om onze onafhanke lijkheid als Natie te bewaren, dat onze kasten beter verdedigd worden, dan zal men, al doet men het nog zoo ongaarne - aan de Regeering de gelden ter verbetering niet kunnen onthouden. Het is maar de moeilijkheid om te beslissen, of er wel zóóveel geld noodig is, om het beoogde doel te bereiken. Zéér weinigen zijn hier tot oordeelen bevoegd en enkel de Kamerleden beschikken over alle gegevens, omdat er rapporten zijn, welke de Regeering zich verplicht acht geheim te houden. Onder deze omstandigheden moeten wij de beslissing overlaten aan onze Kamerleden wij vertrouwen, dat in een zulke gewichtige zaak als deze, onze Kamerleden alles zullen onderzoeken en niets dan het werkelijk benoodigde zullen toestaan. Maar indien de Regeering, van welker ernst en verantwoordelijkheidsgevoel wij overtuigd zijn, een voorstel doet en indien dit na een ernstig onderzoek door de Kamerleden zal worden aan vaard, dan mogen wij gerust oordeelen, dat zulk voorstel noodig was. Moties, waarin ongemotiveerde pressie wordt uitgeoefend, zooals de motie van de Katholieke Kiesvereeniging te Nijmagen, achten wij daarom onverdedigbaar. Wij hopen dan ook, dat dit Nijmeegsche voor beeld nergens gevolgd zal worden. £Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hééft be noemd tot rector van hét St. Joannes de Deo- g'esticht te Amsterdam den weleerw. heer P. Stroomer, pastoer te Lambertschagem. i Een uit Paramaribo ontvangen telegram be- ncht, dat Mgr. Meeuwissen op de terugreis is naar Nederland. JMevr. Vier hall en. f In den afgefoopieln nacht is Mevrouw Verhallen—Mulder, echt- gienoote van den muziekdirecteur Bart Verbal len, te Rotterdam te Amsterdam', aan de gé- vojgen van een operatie overleden. Mevrouw Ver- hallen, een dochter van den violist Muffler die vele jaren loer aar aan liet Kon. Conservato rium te 's-Gravenhagte "geweest is wia's een klavierspeelster van talent, die vooral vóór haar huwelijk meermalen met succes opgetreden is. tCaruso komt in Nederland'. Caruso is met de „Kronprinzessin Cecilie" van de Noord- Duitsche Lloyd naar New-York vertrokken. Zijn contracten in Europa waren afgéfoopen. De kun stenaar is te Parijs 9 maal opgetreden, te Brus sel 2 maidl en te Ostende 3 maal, te Hamburg en Berlijn 3 maal en te München, Frankfurt en Boden-Baden 2 maal. Voor zijn vertrek heeft Ca ruso met zijn impresario Ledner een nieuw con tract gemaakt voor 4 jaar, waarin de" impresario hem o.rn. geëngageerd heeft voor een geregeld ieder jaar te ondernemen reis, van 1 Sep tember tot 1 November door Duitschiliand, Oostenrijk-Hongarije, Nederland en Rusland. Telefoonnr. Interc. 239.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6