Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ten, waar het aantal vergunningen beneden het maximum is, erfgenamen van een vergunning houder van vóór 1881 achter moeten staan bij de geplaatsten op de lijst. Toen dit punt ter sprake werd gebracht, heeft hij terstond de groote be zwaren doen uitkomen en gezegd, te willen be proeven, of er iets uit den weg te ruimen was, maar daarbij gevoegd, dat zijn twijfel groot ge noeg was, om zich ernstige overweging voor te behouden. Bij nadere ernstige overweging heeft de minister gemeend, van een voorstel bij dit wetsontwerp te moeten afzien. Prof. van der Waals krygt den Nobelprijs. Een Reutertelegram uit Stockholm meldt, dat de academie van wetenschappen in een vergade ring, die Zaterdagavond werd gehouden, besloot, dit jaar de Nobelprijs voor scheikunde toe te kennen aan den Nederlandschen professor J. D. van der Waals, op grond zijner werken over den toe stand der gassen en vloeistoffen. Johannes Diderik van der Waals werd den 23en November '1837 te Leiden geboren en den 14en Juni 1873 daar ter stede bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift over sde contenuïteit van den gas- en vloeistof toestand". Tegen de 46| millioen. Het Centraal Bestuur van het Algemeen Nederl. WetkTied en-Verbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin be.t naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp in zake de kustverdediging te kennen geeft: lo. Herhaaldelijk zijn ingrijpende sociale her vormingen die door de arbeidersbevolking sinds jaren werden gevraagd, afgewezen en tegengehou den op grond van financieele bezwaren, terwijl door aanneming va;n dit ontwerp tal van millioe- nen wojden beschikbaar gesteld voor verbetering der doode weermiddelen. !2o. De Regeering is voornemens de kosten der door haar beoogde sociale hervormingen te dekken door verhooging der invoerrechten en zij1 hoopt de uitgaven, welke de aanneming van dit wetsontwerp medebrengt, te bestrijden uit ver hooging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen. Verwerping van dit wetsontwerp zou het echter mogelijk maken de millioenen, voor verbetering der «lioode weermiddelen bestemd, aan te wenden voor invoering van sociale hervormin gen. Daardoor zou de verhoogkig der invoerrech ten! achterwege kunnen blijven, waarvan vaststaat, dat zij voor een groot deel dooT de arbeiders moét worden opgebracht, terwijf op zijn minst genomen de verhoogde welvaart, die daarvan het gevolg heet te zijn, twijfelachtig is. (3.0. Wij leven in een tijd, waarin de prijzen van bijna alle levensmiddelen aanmerkelijk zijn gestegen, zoodat in tal van arbeidersgezinnen de uitgaven"voor het hoogst noodige móeten wórden verminderd of achterwege gelaten. Onder zulke omstandigheden, komt het aan het Centraal Be stuur hoogst onverantwoordelijk vóór een zóó. danig groot kapitaal, als door de Regeering wordt gevraagd, te besteden aan de 'doode weermiddelen en daardoor aan de productie te onttrekken. {Op grond van tleZe beweegredenen dringt het Centraal Bestuur op verwerping van het wets ontwerp aan. (De Werkmansbode.) De kwestie in de A. J. V. Zaterdag-avond heeft de Amst. Juweliersver- eeniging een ledenvergadering gehouden ter be spreking van de kwestie, welke het bestuur in de vergadering van Donderdag jl. deed besluiten zijn ontslag te nemen De vergadering was zeer druk bezocht, veel drukker dan Donderdag. Uit de vergadering werd een motie voorgesteld, waarin men verklaarde het aftreden van het be stuur te betreuren en m de aangelegenheid welke in de vorige vergadering het bestuur en de meer derheid dea aanwezige leden verdeeld hield, aan het bestuur de vrije hand te verleonen. De mo tie werd met overweldigende meerderheid aan genomen. Het bestuur, dat niet voltallig was, zal in een ledenvergadering, welke binnenkort zal gehouden worden zijn besluit mededeelen. De bepaling betreffende het toelaten van juweliers kinderen als leerlingen, zal dus zoo worden uit gelegd, dat alleen niet-volwassen kinderen van juweliers in de gelegenheid zullen worden gesteld om in het vak te worden opgeleid. Moderne tentoonstellingen. In »De Middenstandsbond" publiceert de heer J. S M. (eeuwsen) zijn denkbeelden over »Moderne tentoonstellingen". De motieven voor het houden eener interna tionale tentoonsteling omschrijft de heer Meeuw- sen als volgt I. Uit zakenoogpunt van handel en nijver heid. II. Om leven en vertier aan eene stad te bezorgen. III. Natuurlijke hulpbronnen van vreemde landen bekend te maken. IV. Economische overwegingen. V. Enz., enz., enz., enz. Hij wijst er dan op. hoe aanvankelijk het doel der wereldtentoonstelling was, om de uitkomsten van een nieuwe bedrijfstechniek en geheel ver anderde productiewijze onder de oogen te brengen van een publiek, dat als belanghebbend en belang stellend zijn voordeel met het geëxposeerde kon doen. Schrijver, die de laatste drie wereldtentoonstel lingen in Parijs bezocht, nl. die van 1878,1889 en 1900, herinnert er aan, dat die van 1878 als tentoonstelling zeer hóóg stond. Doch, zegt hij, de oorzaken, die voor de eerste jaren in de tweede helft der vorige eeuw medewerkten om de wereld tentoonstellingen zóó te doen slagen, waren niet méér in die mate aanwezig in de laatste jaren. Men moest naar middelen uitzien om de ten toonstellingen aantrekkelijk te maken en zoo kwamen de vermakelijkheden en dergelijke. De heer Meeuwsen maakt een vergelijking met hetgeen de wereldtentoonstellingen van dit jaar als economische verschijnselen beteekenen tegen over die, welke in de eerste jaren der laatste helft van de vorige eeuw werden gehouden en hij komt tot de conclusie, dat die te Brussel en Londen mogen worden beschouwd als te zijn georgani seerd om leven en vertier in en aan de stad te bezorgen. En meer speciaal van de Brusselsche tentoon stelling schrijft hij Wij hadden enkele malen het voorrecht óm met vertegenwoordigers uit een twintigtal vakken de Brusselsche tentoonstelling te bezoeken. En wat bleek na nauwgezette studie Dat slechts enkele vakken goed vertegenwoordigd waren, zoo- als bijv. de dames modes, doch van zoovele andere vakken kreeg men niets dan een onvoldoend beeld. Zeker, de tentoonstelling was interessant, enkele landen gaven door hun practische inrichting een prachtig geheel te aanschouwen, doch wilde men van z'n vak studie maken aan de hand der inzendingen, men kwam in de meeste gevallen bedrogen uit. En nog een belangrijke oorzaak werkt belem merend op het bereiken van een economisch doel doel op zulke groote algemeene wereldtentoon stellingen. Men vindt het kleine en middelgroote temidden van dergelijke reuzeninzendingen niet meer terug. Wij aarzelen dan ook niet om te verklaren, dat voor zaken van handel of nijverheid in het klein of middelgrootbedrijf de wereldtentoonstellingen van heden zoo goed als in het geheel geen oeco- nomisch voordeel opleveren. In een volgend artikel zet de heer M. zijn denkbeelden uiteen omtrent de wijze, waarop tentoonstellingen in het economisch belang van den middenstand, zoowel als van den grootindus trieel en groothandelaar behooren te worden ingericht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 763.4 te Horta. Laagste barometerstand 724.4 te Aberdeen. Verwachting tot den volgenden dagkrach tige lot stormachtigen, later afnemende zuidwes telijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt regenbuien, kouder. Katholiek Leven. Het volgend verslag wordt ons toegezonden J.l. Vrijdagavond hield deze vereeniging wederom haar gewone veertiendaagsche debat-vergadering. Na behandeling van eenige huishoudelijke aange legenheden verkreeg de eerw. spreker pater Bar- tijn het woord tot het houden van het vervolg zijner inleiding over de Rechtsverhouding tusschen Kerk en Staat. Allereerst leidt spr., uit de algemeene conclusie betrekkelijk het door Christus aan de Kerk toe bedeelde recht van onafhankelijkheid van ieder tijdelijk gezag eene reeks bijzondere rechten af, waarop de Kerk krachtens hare opgedragen zen ding aanspraak maken mag. Alsdan gaat spr. over tot de beantwoording der vraagWelke zijn de rechten en de plichten van den Staat Ook deze moeten, evenals die der Kerk, worden afgeleid uit de natuur en het doel, den Staat aangewezen door God, van Wien als grondlegger der menschelijke maatschappij, die wij Staat noe men, alle macht, dus ook de Staatsmacht, voort komt. Welnu, evenals de Kerk een volmaakte maatschappij is op haar gebied, zoo is ook de Staat een volmaakte maatschappij op zijn terrein Immers als Staat wordt alleen beschouwd die vereeniging van menschen, onder de leidir.g van een gezag strevend naar het algemeen stoffelijk welzijn als gemeenschappelijk doel, welke in en door zich zelf alle middelen bezit om dat gemeen schappelijk doel te bereiken, n.l. een zelfstandig volk, een onafhankelijk rijk, niet eene stad of provincie. Uit het doel van den Staat, het stoffelijk wel zijn, van minder waaide dan het doel der Kerk, het geestelijk geluk, volgt klaarblijkelijk, dat de Staat, hoewel eene volmaakte maatschappij, toch eene maatschappij is van lageren rang dan de Kerk. Krachtens zijn natuur als volmaakte maatschappij bezit de Staat het recht en den plicht beiden, alle passende, redelijke middelen aan te wenden, wet ten in te voeren, maatregelen te treffen, noodig of nuttig ter bereiking van zijn doel, n.l. het algemeen stoffelijk welzijn zijner burgers. Spr. vestigt de aandacht op de woorden alle passende redelijke middelenwant noch aan het individu, noch aan de gemeenschap zijn alle middelen geoorlooft. Staatsalmacht mogen wij nimmer huldigenmacht is altijd nog geen recht, er bestaat ook machtsmisbruik waarvoor de Staat zich te wachten heeft: »De wet", zegt de H. Thomas van Aquino is eene redelijke beschik king. Zoo is het den Stnat nimmer geoorloofd, de natuurlijke rechten zijner burgers geheel en al tot zich te trekken, b. v. het particulier eigen domsrecht, de zorg der ouders voor de opvoeding hunner kinderen, het verkiezen van den levens staat enz. Dit alles zou uitloopen op vernietiging der menschelijke vrijheid, op een staatsslavendom, op tirannie, erger dan er heerschte in 't Heiden dom, waarvan het Christendom ons verlost heeft. Nimmer ook mag de Staat wetten uitvaardigen, die indruischen tegen de Goddelijke zedewet want, in beginsel ten minste, mag aan recht en onrecht, deugd en misdaad, waarheid en dwaling niet dezelfde waai de worden toegekend. In begin selomdat er zich gevallen kunnen voordoen, waarin het Staatsbestuur, evenals ieder ander gezag, om ernstiger onheil te keeren of eenig grooter goed te verkrijgen of te behouden, een kleiner kwaad zou mogen, ja moeten dulden immers voor de praktijk geldt de regelvan twee kwaden moet men het mindere kiezen, indien met niet vermag beiden te verhinderen. Verder heeft de Staat er voor te waken, dat er in zijne wetgeving geen bepalingen worden vastgesteld, die in botsing komen met de hoogere dan stoffelijke belangen des volks, n. 1. met het bovennatuurlijk doel des menschen, m. a. w. geen maatregelen te nemen, geen wetten in te voeren> die inbreuk maken op de rechten, de vrijheid van handelen der Kerk, die rechten beperken, ver korten, schenden of opheffen, zoodat de Kerk belemmerd worden zou, de haar door God zelf opgelegde taak te vervullen, alle volkeren zonder onderscheid langs den door God aangewezen weg op te leiden tot hun hoofd- en einddoel. In plaats van de Kerk als zijn vijandin te vree zen, behoort de Staat, gelijk Paus Leo XIII in zijn encycliek lmmortale Dei zoo helder aan toont, de Kerk te beschouwen als zijn krachtigste helpster bij het bestuur zijner onderdanen, behoort hij met haar eendrachtig samentewerkenopdat de Kerk met volkomen ongestoorde vrijheid, met ontplooiing van geheel haar kracht, met toepassing van al haar middelen haar verheven doel kunne bereiken. Houdt de Staat bij zijn bestuur met dit alles rekening, m.a.w. blijft hij zich op zuiver stoffelijk terrein bewegen, dan behoort ook zijn recht op onafhankelijkheid erkend te worden, dan ook dreigt er nimmer gevaar voor botsing tusschen Kerk en Staat. Dit alles vinden wij in 't kort samengevat in de bovengenoemde Encycliek van Paus Leo XIII x>De zorg voor het menschdom heeft God tusschen twee machten verdeeld de kerkelijke en de bur gerlijke, en Hij heeft aan de eene de behartiging der Goddelijke, aan de andere die der menschelijke dingen opgedragen. Elk dezer twee is in haar kring het hoogste beiden hebben zij zekere gren zen binnen welke zij zich moeten beper en; grenzen, die door den aard en het naaste doel van beiden zijn afgebakend zoo wordt voor elk van beiden een kring getrokken, binnen welken ieder rechtmatig werkzaam is". Echter kunnen er zaken zijn, welke behooren zoowel tot het Rechtsgebied der Kerk als tot dat van den Staat, gemengde zaken genaamd, zooals b.v. het huwelijk, de opvoeding van kinderen enz. In deze zaken mag de Staat niet eigenmachtig optreden. Hierop zal spr. in de volgende rede nader terugkomen. Uit het bovenstaande trekt spr. drie algemeene conclusies 1o. De Staat is als volmaakte Maatschappij, binnen de grenzen van zijn eigen werkkring, d.i op zuiver stoffelijk gebied, van de kerkelijke macht onafhankelijk 2o. Het is den Staat niet geoorloofd, als beginsel in zijn wetgeving iets te bepalen, dat in strijd is met natuurlijke rechten zijner burgers met de Wet Gods of met rechten der Kerk 3o. De Staat is verplicht, met inachtneming der natuurlijke rechten zijner burgers, der Wet Gods en de rechten der kerk, alle middelen aan te wenden welke noodig zijn tot behartiging van het algemeen stoffelijk welzijn zijner burgers Spr. wenscht nog te bemerken, dat de liberale tlieoriën van scheiding tusschen Kerk en Staat en de vrije Kerk en de vrije Staat, welke reeds door Paus Pius X veroordeeld zijn, volstrekt niet mogen worden beschouwd als idealen, nog minder in beginsel mogen worden verdedigd. Nadat spr. dit laatste nog heeft uiteengezet en tevens nog eenige vragen van den heer Smit heeft beantwoord, sluitspr. onder applaus zijne inleiding. Voorz., alsnu het woord nemend, dankt pater Bartijn voor zijn interessante rede en sluit deze vergadering met den christelijken groet. Singer-Maatschappü Op de wereldtentoonstelling te Brussel hebben de Singer-Naaimachines den »grand prix", de hoogste onderscheiding, verworven. De Singer-Maatschappij, gevestigd Kal verstraat te Amsterdam, heeft haar filiaal te dezer stede, Hoogstraat 15. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g.l o. 3e klasse no. 71 te Rotterdam, komt als no. 1 voor de heer J. P. W. v. d. Sluis te Schiedam. Z a t e r d a g-n a middag heeft eencir- ca 9-jarige jongen, uit baldadigheid, een meisje van dezelfden leeftijd in de Schotsche poort pas- seerend, met een stok, waaraan een brandend stuk hars was bevestigd, tegen het hoofd nabij het rechteroog gestooten. Het meisje bekwam daardoor ernstige brand wonden en moest zich onder behandeling van een geneesheer stellen. Z o n d a g-a vond werd een man b e- keurd wegens politie-overtreding. Achtereenvol gens gaf hij de nnmen op van Van der Velden, van der Enden en Van Loenen, welke laatste naam bij onderzoek de goede bleek te zijn. Behalve voor de politieovertreding wordt de man nu ook voor het opgeven van een valsche» naam vervolgd. Gister-mor gen werd door M. Peter- broers, wonende Maasstraat, aangifte bij de politie gedaan, dat, terwijl hij en zijn vrouw naar de kerk waren, uit de woning ontvreemd was een bedrag van f 12.50, een aantal sigaren en eenige horloges. De politie heeft een onderzoek ingesteld. UIT ROTTERDAM. Zooals reeds werd gemeld, vierde den len No vember een der verdienstelijaste hoofdambtenaren der gemeente Rotterdam, mr. N. J. E. de Voogt» chef van de bureaux voor de bevolking en den burgerlijken stand, zijn zilveren jubileum. Was hij op dien datum met verlof afwezig, Zaterdagmiddag was hij, voldoende aan het drin gend verzoek van zijne ambtenaren, overgekomen om hunnerzijds eene hulde in ontvangst te nemen. Zaterdagmiddag te 4 uur, hadden zich daartoe alle ambtenaren van de beide bureaux, ruim 70 in getal, in een der zalen van het gebouw aan de Hoogstraat vereenigd. De heer De Voogt verscheen in de feestelijke, met groen en bloemen getooide zaal, in gezel schap van zijne echtgenoote, zoon en zuster, waar hij werd toegesproken door den oudsten der amb tenaren, den heer L. F. Loroé, die hem namens de ambtenaren een beeld. »Le Travail", aanbood- Mr. de Voogt dankte voor de bewezen huldiging en het aangeboden geschenk. Alsnu liet de jubilaris den eerewijn aanbieden, en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Rotterdam. Maandag 7 Nov. 8 u. Luthersche Kerk. Rotterd. Bachvereen. Tweede uitvoering Gewijde Muziek. Woensdag 9 Nov. Nuts zaal'. Concert-vereen. „Woiff-Veihey. Eerste Concert. Dubbele moord te Spaarndam. Het anders zoo vredige dorpje Spaarndam was Zondag den geheelen dag in rêp en roer, waaraan voor ieder bezoeker en doortrekkende duidelijk merkbaar was, dat er Iets heel bijzonders gebeurd moest ziju. Overal stonden groepjes menschen met ernstige gezichten en gebaren, die van af grijzen en verwondering blijik giaven, te praten. En vlialk bij de sluis was een oploop zoo gróót, dat er schier geen doorkomen aan was. Wat was er gebeurd? IToen 's morgens de melkboer als gewoonlijk zijn klanten bezocht, bleek hij bij den gemeente ontvanger geen gehoor te krijgen. Dat was vreemd. En naar binnen ziende, zag hij op den grohd het lichaam van den ontvanger liggen, badende in het bloed. Een der 'buren werd te hulp ge roepen en te za.men stelde men ectn onderzoek in. Op den vloer van het schuurtje vond' men uitgestrekt liggen het lijk van den heer W. Mel- chior, een man van 60 jaren, met afgesneden hals en een roeden zakdoek stijf om den hals gebonden, alsof men hem eerst had' willen wur gen. In de kamer vond men daarop naast den stoel het lijk van de 70-jarige zuster van den ver moorde, eveneens met afgesneden hals en met wonden aan de handen, alsof zij eerst nog m®t den onverlaat geworsteld had. Ontzet over deze treurige ontdekking ijlden z>J om poilitie-'hullp. Weldra verscheen deze en nu bleek, dat vermoedelijk zucht töt diefstal aan leiding is geweest voor den moord. De portemon- naie van den verslagene toch was ledig en even- zoo de kas. Hoeveel de buit van den dief is gc' vveest, valt moeilijk uit te maken, wijl natuurlijk de kas eerst opgemaakt moest wondien. De eerst® geruchten spraken van f300, llater hoorde men van f 1000. In elk geval werd beweerd, dat de buit niet heel groot kon zijn, wijl juist de ambte naren, onderwijzers, enz. hun salarissen hadden ontvangen. Het parket te Haarlem werd dadelijk gewaar schuwd en weidra waren de officier van justih® c.s. ter plaatse, om een onderzoek in te stel len en daaraan leiding te geven. Bijna den geb®®' len dag zijn zij gebleven. Uit hét verdier onderzoek is gebleken, diat de moord vermoedelijk is gepleegd in den avond van Zaterdag, omstreeks 9 uur, wijl de beid® verslagenen, uit hoofde van hun leeftijd en >n verhand met bet rustige dorpsleven steeds vr»®ë te bed gaan en meestal' te half tien ter rust® lagen. Nu waren beiden echter nog geheel 8°' kleed, zoodaf de moord geschied moet ziju vóór half tien. Verder vermoedt men, dat de heer Melchi(>r nog tijd en gelegenheid heeft gehad, na de h®111 toegebrachte wond zich naar de deur te »l^e'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2