Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Binnenland. van den legercommandant in Indië; toestanden Tweede Kamer. De commissie van voorbereiding voor het ontwerp Armenwet heeft eergisteren vergaderd Gisterochtend 11 uur zijn de afdeelingen der Kamer bijeengekomen. De nieuwe commandant der marine te Willemsoord. De benoeming van schout-bij-nacht Koster tot commandant der Marine te Willemsoord, wordt binnen eenige dagen verwacht. De kapitein-luitenant ter zee Umbgrove, die den heer Koster zal opvolgen in dienst betrekking van chef van den Marinestaf, wordt als chef van het bureau voor de zaken betreffende den Marinestaf vervangen door luit. ter zee le kl. R. van Leent, thans reeds daarbij werkzaam. Do Landbouwtentoonstelling in 1913. Ter aanvulling van een vroeger reeds gemeld bericht, deelt de »N. R. Ct." mede, dat thans voor alle rubrieken der aanstaande nationale en inter nationale landbouwtentoonstelling, in 1913 te 's-Gravenhage te houden, de leden door de Ko ninklijke Ned. Maatschappij van Landbouw zijn aangewezen. De volgende rubrieken zijn gemaakt. I. Paarden voorz. K. D. Punt, te 's-Gravenhage secr. P. Oly, te Buiksluit. II. Rundvee mr. J. W. baron van Dedum, te Nieuwleuzen en H. Schuurman, te 's-Gravenhage' III. Varkens, schapen en geitenJ. H. v. d. Torren, te Gouda, secretaris nog niet aangegeven. IV. PluimveeC. G. v. Genderen Stort, te 's-Gravenhage, en S. Spanjaard aldaar. V. Konijnen G. J. baron Senadens de Grancy, te Vucht, secretaris niet aangegeven. VI. Zoetwatervisscherij A. Nengerman, te Utrecht en A. B. Brouwer, aldaar. VII. ZuivelK. J. baron Collot d'Escury, te Kloosterzande, en G. Reitsma, te 's-Gravenhage. VIII. Akkerbouw J. P. Wiersma, te Leeuwar den en H. K. Mayer Gmelin, te Wageningen. IX. Landbouwwerktuigen en gebouwen S. Lako, te Wageningen, en H Steketee, te Ede. X. Hoefbeslag mr. A. Ferf, en H. M. Kroon, te Utrecht. XI. Boschbouw, heide-ontginning en grondver betering G. E. Tutein Nolthenius, te Apeldoorn, en I. P. v. Lonkhuyzen, te Utrecht. XII. Vereenigingsleven mr. C. P. Zaayer, te Rotterdam, en T. R. Posthuma, te 's-Gravenhage. Een belangrijke rechtzaak. In het gisteren verschenen nummer van »Het Leven" komt de opzienbarende bewering voor, dat de verduistering van aandeelen in een Indische suikerfabriek, van welk delict de heer P. W. wordt verdacht, tot ^achtergrond" zou hebben, »een ernstige politieke botsing in regeeringskringen, zooals in de Indië wel meer schijnt voor te komen". Het »Hbld." had gelegenheid mr. L. W. van Gigch vóór diens vertrek nog even te vragen wat van deze bewering waar is, waarop deze ten stelligste verzekerde zich nimmer in dien geest te hebben uitgelaten. Prov. Staten-verkiezingen. Door verschillende leden der Tweede Kamer werd er, volgens het Voorloopig Verslag op de Begrooting van Binnenlandsche Zaken, op aange drongen, 's-Gravenhage voor de verkiezingen der Provinciale Staten in districten te splitsen. Men kon geen enkele reden vinden, waarom deze ge meente niet in districten is verdeeld. Het kanon voor Den Briel. Bij het in bruikleen afstaan van het kanon van »de Brederode", heeft de regeering geen vrij gevige bui gehad. Het vervoer toch en de kosten van opstelling en onderhoud, zijn voor rekening van het stadje, dat zich heusch niet in weelde baden kan. Desniettegenstaande besloot gisteren middag de gemeenteraad het historische kanon te aanvaarden, doch omtrent het vervoer zich te wenden tot den commandant van het korps tor- pedisten, om in overleg met dezen, zich te wen den tot den minister van Oorlog, of door een der stoombooten van dat korps het kanon gehaald en naar Den Briel gevoerd mag worden. Dit vervoer zou dan ook het meest in overeenstemming zijn met de waarde van dit reliquie uit ons helden tijdperk. Mocht dit voorstel verworpen worden, dan zou de raad het voorstel van de stoombootmaatschappij Maasnymph in overweging nemen, welke, volgens den heer Overbeeke zich tegen vergoeding van bruggelden, enz. bereid verklaarde op een eenigs- zins waardige wijze het kanon te halen. (N.R.Ct.) Burgemeester Sweerts. Met den Staatsspoortrein van 7.26 is gisteravond de burgemeester der Residentie, baron Sweerts uit Montreux teruggekeerd. Aan het station waren de leden van het Dage- lijksch Bestuur der gemeente met den gem.-se- cretaris, den heer Evers, ter verwelkoming aan wezig. Geen omhaal. De kantonrechters te Rotterdam hebben de circulaire van den Minister van Justitie om in stallaties van rechterlijke ambtenaren zonder veel omhaal te doen plaats hebben, letterlijk opgevat. Bij de installatie van de heeren mr. Jos. Van Raalte als kantonrechter-plaatsvervanger mr. J. C. Koderitsch als ambtenaar van het O. M. bij de kantons, I, II en III, waren de benoemden niet tegenwoordig. De installatiën hadden dus »bij verstek" plaats. Credietbank der Haagsche Winkeliersvereeniging. In een gisteravond gehouden vergadering van de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging, deel de de voorzitter, de heer H. K. Koppel, mede, dat door hem en een mede-bestuurslid een bezoek was gebracht aan de afdeeling Handel van het Departement van L. N. en H. om met den refe rendaris dier afdeeling een onderhoud te hebben over toekenning van subsidie bij eventueele op richting van een credietbank door de vereeniging en voor den handelscursus der vereeniging. Spreker deelde mede, een gunstig onthaal te hebben gehad en hij meende dan ook de vergadering te kunnen zeggen, dat het subsidie verzekerd was. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 9 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 te Nice. Laagste barometerstand 739.4 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagzwakke^ tot matigen, westelijken tot zuid-westelijken wind, veranderlijke bewolking, waarschijnlijk nog re genbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de vergadering van den Ge meenteraad van Schiedam op Dinsdag 15 Novem ber 1910, des n.m. 2 uur,staan o.m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een curator van het Gym nasium (vacature Dr. M. A. Brants). Aanbevolen worden door het College van Cura toren 1. de heer Mr. E, H. Hijmans, 2. de heer Mr. G. van Baren. 2. Benoeming van een onderwijzer aan school D. Voorgedragen worden de heeren: 1. A. W.Se- venhuijsen te Hoofddorp, 2. F. P. de Jong te Kethel e. a. 3. J. J. Zuidema te Glanerbrug. 3. Voorstel vau B. en W. om den heer A. Smit definitief te benoemen tot leeraar aan de Burger avondschool. 4. Ontwerp besluit (Model C) tot wijziging dei- Gemeente -begrooting. 5. Vaststelling van de kohieren nos. 3 en 4 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 6. Bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910/11. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging dei- verordening regelende den Burgelijken Stand in dien zin dat het bureau op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen voor aangiften van geboorten en overlijden, in plaats van 12—121/2 uur n.m., geopend zal zijn van 81/29 uur v. m. 8. Adres van verkoopers van bereide vleesch- waren 0111 de bestaande verordening op het keur loon zoodanig te wijzigen, dat zij vrijgesteld wor den van de betaling van het keurloon, met advies van B. en W. 9. Verzoek van het Bestuur der vereeniging van Directeuren van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus om een leeftijd vast te stellen, waarop aan de leeraren ontslag wordt verleend, met advies van B. en W. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe instructie voor den Gemeente-ont vanger. 11. Voortzetting der behandeling van de door B. en W. ontworpen wijziging der verordening op heffing van legesgelden. 12. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een plaats voor den bouw der nieuwe school F. 13. Voorstel van B. en W. tot verbetering van den toestand bij de voormalige zwemschool en daarvoor een crediet van f7000.beschikbaar te stellen. 14. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot aanleg van een gedeelte der Oud-West Franke- landsche laan en daarvoor een crediet van flOOOO beschikbaar te stellen. 15. Adres van eigenaren van panden aan de Station- en Spoorstraat om die straten te rioleeren en te bestraten op dezelfde voorwaarden als de Singelstraten, met advies van B. en W. 16. Verzoek van A. C. Linschoten om ge meentegrond aan de St. Liduinastraat nabij de Veenlandstraat te koopen tegen f8.per M1, met praeadvies van B. en W. Burgerlijke Stand. (B. letn W. stelten den Raai voor de verordie- tiiinig1 Betreffende den Burgerlijken Stand alhier te wïjlzigtein ten opzichte der openstelling op Zon dagen en algemeen erkend© Christelijke feestda-' glen. Totnogtoe was het bureau op die dagen van. 12121/2 uur geopend. Thans wilton B. en W., op verzoek der betrokken ambtenaren, in de verordening bepalen, dat. het bureau van v.m. 81/2 to|t 9 unr geopend zal' zijn. Instructie Gemeente-ontvanger. Boor B. en W. is bij den Gemeenteraad' ter goedkeuring ingediend eene herziening der in structie voor den gemeente-ontvanger. Voorgesteld wiórdt deze 1 Januari a.s. in werking te doen tredfen. Adres verkoopers bereide Vleeschwaren afschaffing keurloon vleeseh. (Ondier terugzending van het adres van ver schillend© verkoopers van bereide vleeschwaren hinnen deze Gemeente hebben B. en' W. den Rafld bericht, dat deze adressanten, evenal's de sallgters op wier adres in de jongste raadsver- gladiering afwijzend is beschikt, opheffing' van het 'keuritoion op vleeseh verzoeken, doch er daarbij tevens op wijzen, 'dait zij ten opzichte van de sïiagers onbillijk worden belast. ■Waar deze laatste omstandigheid aanvankelijk door B. en W. was over het hóófd g'ezien, moest daarover nog deskundig advies worden ingewon nen, taein over de beginsel-kwestie van afschaf fing' van hiet keurloon het advies van B. en'W. aan dien" Raad reeds moest worden uitgebracht, hetgeen tot hun leedwezen tot gevolg had1, dat dit adres ni-et tegelijk met dat der slagers werd behandeld. Terwijl' B. on W. nu wat genoemde beginsel- kwestie aangaat verwijzen naar hun advies en Raads beslissing op het verzoek der slagers, kun nen B. en W. met betrekking tot het andere punt mededeelen, dat de keurmeester hun heeft bericht dat de omstandigheid, dat de verkoopers van toebereide vleeschwaren iets meer bet aten dan 'degenen die versch vleeseh verkoopen naar zijne meening zijn reden daarin vindt, dat het onderzoek meer zorg vereischt, zoodat B. en W. ook geen vrijheid vinden wijziging der tariev'en aan te bevelen. IB. en 'W. stellen derhalve vootf het verzoek af te wijzie'n. Leeftjjd van aftreding voor leeraren b\j het M. O. 'In handen van B. on W. werd om advies igesteïd een aires, waarbij dë Vereeniging van Direc- deuren van Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus tot den Raad zich wendde met het ver zoek eten regeling tot stand te brengen, w'aarbij1 aan ,1© leeraren der gemeen lelijke Hoogere Bur gerschollen bij het einde va:n den cursus, waarin zij hun 65ste levensjaar hebben volbracht, omt- s'Iiag uit den dienst wordt verleend met dit voor behoud, dat de Gemeenteraad telkens voor ten boog'ste één jaar kan besluiten den ambtenaar in functie tie liaiten; doch niet lan'ger dan tot hot einde van den cursus, waarin hij zijn 70ste levensjaar heeft volbracht. 'Als gronden voor bet verzoek worden aange- voiend, dat bij het vorderen der jaren de juist heid van het oordeel vermindert ook over zich zelf, dat, ook al is het voor iedereen duidelijk, (hit die tijd van hjoengaan voor' den feeraar is aangebroken, het soms moeilijk is hem te bewegen om ontslag te vragen, terwijl het dikwijls niet minde'r moeilijk is het bewijs te leveren, dat ontsllag ncodig is in het belang van het onder wijs. Het komt B. en W. voor, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. In de eerste plaats kan twijfel rijzen Omtrent de wettigheid van een regeling al:s gevraagd wordt, daar het immers de vraag is, of niet, nu benoe ming en ontsliag bij de vyet art. 29 zijn geregeld, dit gebied aan de regeling door den Gemeenteraad is onttrokken, met 'het oog op art. 150 der Gemeentewet, dat zegt, dat de plaat selijke verordeningen niet treden in hetgeen van algemeen Rijksbelang is. Althans heeft de Regee ring ten aanzien van het Lager Onderwijiks tel kens in die richting gedane pogingen, altijd met de meeste beslistheid afgësneden. Doch gesteld al' de Wettigheid stond vast, dan zouden B. en W. toch tegen de vaststelling van zulk een regeling grqot bezwaar hebben. Gelijk door adressanten wordt gevoeld, gaat het niet aan tot absoiuten eisch te stellen, dat de leeraar B. en W. nemen aap 'dat daaronder in hot verzoek ook de Directeuren zijn begre pen op 65-jarigen leeftijd onder elke omstan digheid zijn ontsliag krijgt, doch zal de gelegen heid tot afwijking moeten worden opengelaten. E.n waar nu velen nog' zeer bruikbaar zijn op dien leeftijd, zouden telkens aanvragen, zo0 voor het eerst ais bij vernieuwing', den Itaad bereiken en zou hij herhaaldelijk voor een lastig® beslissing worden gesteld. B. en W. kunnen zic,h derhalve ook, afg'ezien van wettelijke bezwaren, met een dergelijke re geling niet vereenigen en willen opmerken, dat wanneer die belangen van het onderwijs het ont slag van een teerlaa.r vorderen, omdat hij onge schikt is geworden, een goed Bestuur werkelijk noig' ivo!1 de kracht zal vinden om ook zonder diergelijke althans op papier scherpe reso luties de niood'igie stappen te doen; hetgeen trou wens niet eens zoo bizonder moeilijk is als de leeraar don 65-jarigen leeftijd heeft bereikt cn dus recht op pensioen heeft verkregen. Nog' zij er op gewezen, dat toch in elflc geval een dergelijke regeling bezwaarlijk op de thans aanwezige leeraren kan worden toegepast. Ten slotte kunnen B. en W. mei edeeten, dat het hun bekend is, dat ook de Gemeenteraden van Dordrecht, Kampen, Sneek en Zal't-Bommel afwijzend op het verzoek beschikten. Door een vroegeren bewoner van een pand aan de Hoofdstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat een partij brandstoffen en andere voorwerpen, die hij op den zolder van dat pand had laten liggen, thans verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. UIT DELFT. B. en W. hebben thans den raad ter bekrach tiging aangeboden een door hun college, in over leg met het dag. bestuur van Hof van Delft, ont worpen overeenkomst omtrent de levering van gas door Delft aan Hof van Delft. In deze overeenkomst onttrekt Delft zich van de levering aan particulieren, welke door Hof van Delft zal geschieden. Laatstgenoemde gemeente koopt van Delft het gas voor 4.5 ct. per M5., dat zij niet lager zal mogen verkoopen dan 7 ct. voor licht-, 7.5 voor munt- en 5.5 cent voor warmte- of motorgas. Het bestaande buizennet in Hof van Delft wordt door die gemeente tegen taxatie overgenomen) terwijl zij bovendien het onderhoud van den Spoor- singel (grensweg van Delft) voor hare rekening neemt. Het gebouw en de werktuigen voor de meting van het geleverde gas komen voor rekening van Hof van Delft. Komt deze overeenkomst tot stand, dan vervalt het plan van Hof van Delft om een eigen gas fabriek te bouwen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 11 Nov. 8 u. Boudsgehouw. Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde". Rotterdam. Woensdag 9 Nov;, 8 u. Nutszaal. Concert-vereen- „Wolff-Veïhey. Eerste Concert. Zondag 13 Nov. 21/2 u. Circus. R'd. Orkest-vereen. Concert Serie B. - |0 11 g e 1 u k k e n. Te Rozendaal is gisterenna- midxlug' een steiger ingestort van een in aanbouw zijnd hotel'. Vijf metselaars, daarop werkzaam» vielen en liepen allen breuken en ontvelling®'1 op. Een hunner, J. Beins, is zwaar inwendig gekwetst. !D du bbele moord t e Spaar'nda m. Men meldt uit HaarlemHet nader onderzoek, inge' steld naar den dubbelen moord te Spaarndan1 wijst er op, dat de moordenaar of moordenaars geen beroepsmisdadigers zijn en niet kwamen met de bedoeling tot moorden, diahr de misdaad met een mes gebeurde, dat aan Mel'chior toebe hoorde en d'e misdadigers dus geen wapens mee brachten. [Het see tie-onderzoek heeft uitgemaakt, dat van wurgen geen sprake is maar dat beide slacht offers bewusteloos zijn geslagen met een hard voorwerp, terwijl daarna de zuster van den heer MelC'hior den hals afgesneden en Melchior 111 den strot werd gestoken. Het dreggen in het ad- gedamd water heeft geen resultaat gehad en lS daarom gestaakt. De beide Amsterdammers zt)11 losgelaten, daar zij hun alibi konden aantoonen- Op het oogenbïik heeft men geen enkel spn°r of aanwijzing. (Wij liezen nog in het „II. D.": (Een nieuwe lezing is, dat de vrouw op het punt stond naar boven, naar de slaapkamer te gaan, 'en toen het geldkistje, zooals gewoonlijk' heeft meegenomen. iOp dat oogenbïik zou dan de dader gemeen^ hebben zijn slag te kunnen slaan, en zou het vertrok binnengevlogen zijn, om den buit te be machtigen. De man kan dan gevlucht zijn, rna£ir moet achterhaald zijn, in het schuurtje, daar bfl niet goed ter been was. (Uit de omstandigheid, dat er d'rié koffiekopjeS op tafel zijn gevonden, zou men afleiden, dat er 's avonds nog bezoek is geweest. Dit is niet de in een garnizoen op Balidegradatie van een korporaal en ontslagaanvraag van kapitein H. Christoffel. Is het juist dat de legercommandant per circu laire legerautoriteiten verboden heeft om aan artikelen van ongenoemde schrijvers in dagbladen aandacht te schenken. Indien ja, is de minister dan niettemin bereid om een onderzoek te doen instellen naar de toe standen in zeker garnizoen op Deli, waarover in een artikel gemerkt X. IJ. Z. in de Soerabaja Courant van 46 September 1910 onder het aan voeren der namen van getuigen ernstige mede- deelingen worden gedaan. Wil de minister de resultaten van dat onderzoek aan de Kamer doen kennen II. Is het juist, dat een korporaal der cavale rie door den Krijgsraad te Magelang veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf, f300 boete en degradatie; dat het Hoog Militair Gerechtshof die straf veranderde in 6 maanden detentie zonder meer, en dat daarna een huishoudelijke militaire commissie den gestrafte, die den dienst ging ver laten, moest aanzeggen, dat hij toch gedegradeerd was, zoodat hij als soldaat het leger verliet III. Is de minister bereid mede te deelen, wat geleid heeft tot de ontslagaanvraag van den kapitein H. Christoffel, die immers voor korten tijd met terzijdestelling van de geldende rechtsregeling voor officieren buitengewone bevordering maakte om in hoogere rangen het leger ten nutte te kunnen zijn Het antwoord van den minister van koloniën, den heer De Waal Malefijt, luidt, dat omtrent deze vragen door den minister inlichtingen van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië zijn gevraagd. Intusschen kan ten aanzien van de eerste vraag worden medegedeeld, dat, blijkens uit Indië ont vangen berichten, het legerbestuur ter zake een onderzoek heeft bevolen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2