Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PERU. [In do provincie ChiclJayo is eene revolutie uit- Igiabridkein. Troepen zijta. uitgezonden om de orde te hoi's tollen. j De Chil'eensche regeering heeft 94.791.500 Chi'Jeensche goud-peso's toegestaan voor dien bouw van 2405 km. spoorwegen. Groot opzien is in Praag teweeg gebracht door bet bericht van een aanval op een trein die in de buurt der stad gepleegd werd. Dins dagmiddag werd een goederentrein, die ook pas sagiers vervoerde, in de nabijheid van het station Wojowitz door een talrijke bende aangehouden. De roovers bedreigden het treinpersoneel met den dood wanneer het zich zou verzetten. Na eeri ■gedeelte van de^ lading te hebben geplunderd, lieten zij den trein weer verder gaan. Na een poos werd hij echter opnieuw aangehouden en op nieuw geplunderd. Er is een streng onderzoek ingesteld naar dit mystërieuse geval. De bladen vermelden dat te New-Orleans door den Aartsbisschop Mgr. Blenk de eerste spade in den grond is gestoken voor den bouw der nieuwe Katholieke Universiteit. Een gift van 50.000 dollars heeft het reeds lang gekoesterd voornemen, het reeds bestaande Loyola College tot een Universiteit voor het Zuiden, speciaal voor Louisiana uit te breiden, mogelijk gemaakt- Bij de plechtigheid was een groote schare hooggeplaatste leeken en geestelijken, waaronder de Provinciaal der Jesuïeten P. O'Conner, tegen woordig. Een levendige beweging heerscht in de Marne (Frankrijk) onder de wijnbouwers, die op energieke wijze de bestrijding van de fraude eischen en waarvan een groot gedeelte besloten heeft, geen belasting te betalen voor de gewenschte voldoening wordt verkregen. Twee honderd wijn bouwers, op het gelui van de brandklok bijeen gekomen, hebben den toegang tot het station van Damery bewaakt, verklarend dat indien de fusten niet voor den ochtend waren teruggezonden, ze zouden vernietigen. De onderprefect en de pro cureur zijn zeer laat in den nacht vertrokken. De Rhone is Dinsdag en den daarop volgen den nacht belangrijk gewassen in de omstreken van Lyon. De aanzienlijke was van de Saöne vereenigd met die van de Rhone veroorzaakt levendige ongerustheid onder de bewoners van de oevers van de groote rivieren. Te Neufchateau zijn ook de Mouson en de Maas buiten hare oevers getreden In de Vogeezen valt overvloedige regen. Tengevolge van de troebelen, die zich in Amasolo, Hondaras, hebben voorgedaan, is de Duitsche kruiser «Bremen" uit Panama naar Amapolo vertrokken ter' bescherming van de be langen en het eigendom der Duitsche onderdanen. Een Fransch oorlogsschip en een Amerikaansche kruiser zijn reeds ter plaatse. Men verwacht een Engelsch oorlogsschip. De telegrafische gemeen schap met het vasteland is hersteld. Alle overige gemeenschap is verbroken. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 9 Nov. (Slot). De heer De Stuers acht den minister van koloniën te optimistisch gestemd aangaande Atjeh. Het rapportLiefrinck geeft daartoe geen aanlei ding, meent spr blijkens de mededeelingen over in vele streken nog heerschende anarchie en het gestadig neerleggen van verzetslieden. Spr. zegt, dat het militair optreden zich veelal richt tegen ongewapenden, wat haat en wraak aankweekt tegen ons gezag. Met den heer Liefrinck wenscht spr. voor Atjeh geduld, kalmte en civiel bestuur. Er zijn thans te veel militairen in Atjeh werk zaam als civiele bestuurders (11 van de 16), wat spr. afkeurt. Dit is niet te verhelpen door zulke civiele gezaghebbers op non-activiteit te stellen. Men kieze civiele bestuurders uit het korps civiele ambtenaren. Spr. is ook voor minder patrouilleeren. De heer De Meester acht de herziening van het passen- en wijkenstelsel onvoldoende. Moge de Regeering spoedig gereed zijn met de regeling der rechtspositie van de Chineezen en ook met de herziening van de belastingregeling, die dè Chineezen thans benadeelt. Van de arbeid der Mindere-Welvaart-Commissie is naar sprekers zin nog te weinig resultaat ge zien. Van de gevoteerde 40 millioenen is nog veel te weinig besteed door de Regeering. Voortvarendheid ontbreekt op menig gebied. "Waarop wacht de inwerkingtreding van het nieuwe wetboek van Strafrecht voor Europeanen, dat reeds in 1898 afgekondigd werd Spr. juicht de reorganisatie van het binnen- landsch bestuur toe en ook het streven naar de centralisatie. Nu moet ook de autonomie van Indië een begin worden gemaakt. De financieele zelfstandigheid van Indië een begin worden ge maakt. De financieele zelfstandigheid van Indië zou het verantwoordelijkheidsgevoel versterken. De Buitenbezittingen moeten geopend voor het wereldverkeer. Men moet zich daar financieel voor interesseeren in Nederland en de Regeering behoort voor spoorwegen te zorgen.. in het beleid van een Gouverneur-Generaal keurt spr. de circulaires over de Zondagsrust af. De financiën moeten tot voorzichtigheid stem men, daar geen accrès van belasting is te wachten. Zuinigheid is geboden en inkrimping van het aan tal Europeesche ambtenaren, die duurder zijn dan inlanders met hun geringere behoeften. De heer Bo ogaard t bespreekt de gewijzigde financieele politiek van Indië, die proefhoudend bleek, zoodat de toestand bevredigend is. Spr. protesteert tegen het scheppen van hoog bezoldigde posten. Het geld kan beter gebruikt voor verschillende bestuurstakken. Voor deze be zuiniging en voor de regeling van de rechtspositie van de ambtenaren benoeme de Regeering een commissie of een regeeringscommissaris. De Regeering behoort op een andere wijze in het tekort aan ambtenaren te voorzien dan door te hooge traktementen in uitzicht te stellen. Er is in Nederland te weinig bekendheid met Indië de belangstelling moet aangewakkerd worden. De heer Bogaardt verklaart zich verder niet tegen een bestuurshervorming, maar verlangt een regeling, die zich aansluit bij de evolutie op so ciaal, politiek en economisch gebied in de richting van krachtige doorvoering van gewestelijk en lokaal zelfbestuur. Spr. verdedigde alle circulaires van den gou verneur-generaal, behalve die waarbij de bekeer lingen van het Leger des Heils den doop niet kent. Spr. dringt op intrekking of wijziging van die circulaire aan. Heden voortzetting. Van het Loo. Met den trein van 8.34 arriveerde Dinsdag avond te Apeldoorn graaf van Rhoden, academie- en jachtvriend van Z. K. H. Prins Hendrik, die eenige dagen de gast van den Prins zal zijn. 's Prinsen adjudant haalde den graaf van 't station en in 's Prinsen auto werd naar het paleis gereden. Gistermorgen reden de Prins, de graaf van Rhoden en 's Prinsen adjudant ter hertenjacht in het Koninklijk Park en de Hoog-Soerensche bosschen. De graaf van Rhoden vertrekt niet voor de volgende week weder naar Duischland. Zuster De' Haan, de vroegere verpleegster van Prinses Juliana, bracht Dinsdagmorgen, op uit- noodiging van H. M. de Koningen, een bezoek aan het Koninklijk Paleis. Abd-el-Azis De ex-sultan van Marokko, Abd-el-Azis, is Woensdagavond per stoomschip «Koningin Wil- helmina", van de Maatschappij Nederland te IJr*uiden aangekomen. Wegens het aandoen van het door pest besmet verklaarde Lissabon, zou het stoomschip tot heden (Donderdag)inorgen tien uur in quarantaine blijven- Sp\jsvetten en vruchtenwijn. Kort geleden is te Amsterdam gehouden een vergadering van de directeuren der gemeentelijke keuringsdiensten te Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden, Dordrecht, Groningen, Arnhem en Haar lem, met 21 fabrikanten en handelaren in spijs- vetten en den volgenden dag een vergadering van dezelfde directeuren van keuringsdiensten met 25 fabrikanten van vruchtenwijn. Op beide vergaderingen was als gast aanwezig de directeur van het rijksbureau voor het onder zoek van handelswaren te Leiden. De eerste vergadering had ten doel een nomen clatuur vast te stellen voor gesmolten spijsvetten- Besloten werd, dat onder den naam «rundvet" alleen zuiver rundvet zal worden verkocht en dat andere harde vetten en vetmensels, die ter ver vanging van het rundvet worden aangeboden, bak en braadvet" zullen heeten, met dien verstande dat tusschen haakjes achter dezen naam steeds de bestanddeelen van het vet zullen worden ver meld, aldus «Bak- en braadvet (rundvet met plantenvet).' «Bak- en braadvet (dierlijk vet met plantenvet)." «Bak- en braadvet (plantenvet)." Daarbij zal steeds het hoofdbestanddeel het eerst moeten worden genoemd, en blijven de fabrikanten vrij, om de woorden «dierlijk vet" en «plantenvet" te vervangen door den soortnaam der gebruikte vetsoort. Evenzoo zal onder don naam «reuzel" alleen zuiver varkensvet worden verkocht, terwijl andere zachte vetten of vetmengsels, die ter vervanging van reuzel worden aangeboden, «reuzeline" zullen heeten, echter ook weer onder vermelding van de bestanddeelen van het vet tusschen haakjes achter dien naam aldus »Reuzeline (reuzel met plantenvet)." «Reuzeline (dierlijk vet met plantenvet)." «Reuzeline (plan tenvet)." Ook hierbij zal steeds het hoofdbestanddeel het eerst moeten worden genoemd en blijven de fabrikanten vrij, om de woorden «dierlijk vet" en «plantenvet" te vervangen door den soortnaam der gebruikte vetsoort. Voorts werd nog de aandacht der vergadering er op gevestigd, dat deze spijsvetten niet meer dan '/i pCt water mogen bevatten. Als termijn van invoering van de overeenge komen nomenclatuur, werd vastgesteld 1 Januari 1911. De tweede vergadering had ten doel bij gemeen schappelijk overleg vast te stellen, aan welke eischen «vruchtenwijn" moet voldoen, om als deugdelijk te kunnen worden erkend. Overeengekomen werd lo. dat saccharine, an dere kunstmatige zoetstoffen glucose (aardappel stroop) te beschouwen zijn als vreemde bestand deelen, (in den zin van art. 330 der Strafwet) en dus in deugdelijken vruchtenwijn niet mogen voorkomen 2o. dat zwaveligzuur (G. O. 2) kan worden toegelaten, mits tot niet grooter hoeveelheid dan 20 m.G. vrij en 200 m.G. totaal per liter; 3o. dat, in afwachting van nadere proefnemin gen, salicylzuur in de alcohol-arme vruchtenwijnen, waaronder hier verstaan worden de wijnen, die hoogstens 8 c.M3. alcohol in 100 c.M3, wijn be vatten, tot een maximum van 200 m.G. per liter wijn zal worden toegelaten 4o. dat andere conserveermiddelen dan zwave ligzuur en salicylzuur en voorloopig als niet-toe- laatbaar in deugdelijken vruchtenwijn worden beschouwd 5o. dat kleuring met geëxtraheerde planten- kleurstof of kunstkleurstof mits deze onschadelijk zijn, voorloopig zal worden geduld, maar dat getracht zal worden, de hoeveelheid, daarvan toegevoegd, te beperken, ten einde ten slotte te komen tot uitsluiting van elke vreemde kleur stof. Meêgedeeld werd, dat de directeuren van keuringsdiensten van meening zijn, dat in 100 liter bessenwijn minstens 30 liter onverdund bes sensap verwerkt moeten zijn. De heer] Van Westendorp onthield zich als Voorzitter der Vereeniging van medewerking aan ons advies." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 November 1910. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.3 te Coruna. Laagste barometerstand 743.6 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen, westelijke, tot zuid-westelijken wind aanvankelijk nog buiig, later half bewolkt, droog weer. zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telfnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9^ tot 11£. voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Vuurwerker verversjongen halfwas kleermaker smidsjongen ketelmaker jongen voor kantoor. Voor buiten de stad. Conducteur voor hotel koperslager— draaier gereedschapsmaker aankomend zilversmid Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerlieden bakker opperman portier koetsier pakhuisknecht schipper huis knecht voor hotel grof bankwerker machi nebankwerker plaatwerker stokers - tuinier behanger forceur grond werkers vuurwerker klinker verver drukker steendrukker stukadoor con structiewerker winkelbediende kantoorbe diende machinist voorslager matrassen maker distillateursknecht personen voor lichte werkzaamheden wassehen aan huis gevraagd schoonmaakster dienstbode dagmeisje kurkensnijder. Volksbadhnis. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad «Bij het hierbij weder ter tafel gebracht adres van het Bestuur der Vereeniging «Sehiedamsch Volksbadhuis'' hebben wij de eer het volgende te berichten. Waar de Vereeniging stelt dat door de werken der Gemeente aan de Broersvest het thans nog bestaande Volksbadhuis ten ondergang gedoemd is en dit beweren niet wel ontkend kan worden, komt het ons billijk voor, dat de schade door de Gemeente vergoed wordt. Wij hebben daarom die schade laten opnemen Blijkens hierbij overgelegd rapport van 3 des kundigen zou bij overneming van het gebouw door de Gemeente deswege in billijkheid een bedrag van f 10.000.zijn uit te keeren. Wat nu den finaucieelen steun betreft door de Vereeniging gevraagd voor de exploitatie der nieuwe inrichting het volgende De Vereeniging doet met haar stichting onmis kenbaar een werk dat door de Gemeente gesteund mag worden. Hoezeer zij nog nimmer anderen steun van de Gemeente noodig heeft gehad dan dat zij voor zeer geringen prijs den grond in erfpacht hield, is het mogelijk dat waar zij een zooveel groo ter installatie moet exploiteeren op grond waar voor zij den vollen koopprijs moet betalen of een daaraan evenredige huur of pacht zal hebben te voldoen de rekening eenigszins anders zal worden. Wij meenen dat het voor de Vereeniging aan genaam zal zijn, wanneer zij weet of zij en tot welk bedrag op steun van de Gemeente mag rekenen. Met het oog op de Gemeentefinanciën kunnen wij geen hooger subsidie voorstellen dan f500. Verder meenen wij niet te mogen gaan. Het verstrekken van kapitaal voor den bouw komt ons evenmin wenschelijk voor als voor rekening der Gemeente bonwen, om dan daarna het gebouw ter exploitatie aan de Vereeniging af te staan. Op beide wijzen zou de Gemeente financieel een risico loopen, die zij o. i. thans niet mag aan nemen. Op bovenstaande gronden stellen wij U der halve voor de Vereeniging «Sehiedamsch Volks badhuis", tegen overneming van het tegenwoor dige gebouw, daarvoor aan te bieden een schade vergoeding van f 10.000.en U bereid te verkla ren haar een subside te verleenen van f500. per jaar voor de exploitatie van haar te stichten nieuwe inrichting, met dien verstande natuurlijk dat wanneer de exploitatierekening aanwijst, dat dit subsidie niet meer of niet ten volle meer noodig is het zal worden teruggehouden of verminderd. Brand Buitenhavenweg. Op het eigenaardig terrein tusschen den Bui tenhavenweg en den Groenendijk, waar de oude en de nieuwe glasblazerij te zamén loopen en ook de gemeente-asclitaal hare rechten doet gelden, werd gister-avond tusschen 7'/» en 8 ure brand ontdekt, 't Bleek, dat er, vermoedelijk door kort sluiting in de electrische geleiding, brand was ontstaan in een van de bijgebouwen van de glas blazerij «De Schie", de gemengkamer, waarboven de mandemakerij aan de eene zijde door de ma chinekamer en aan dun anderen kant door de flesschenloodsen helend. Betrekkelijk spoedig nadat de brand ontdekt was, waren een aantal bluschmiddelen op de plaats des onheils te zamen gebracht. De eigea spuit der fabriek rukte uit en ook de stoombrand- spuit was spoedig ter plaatse; eveneens waren een aantal hulpmiddelen, brandladders enz. weld''a aangebracht. Wat hier echter het meest doelmatig zou zijn geweest, kon niet worden aangewend een slang kon niet aan de waterleiding worden geschroefd, omdat die op het terrein niet aanwe zig is. Intusschen stegen de vlammen, gevoed ook door de zoo licht brandbare stoffen op den zoldei van het pand, hoog op, zoodat weldra geheel het betrokken gebouwtje de prooi van het vernielend element werd. Velen sloegen vooral van het ach ter liggende dijkje den brand gade, die door zij0 hellen gloed in een groot deel der stad werd op' gemerkt. De Burgemeester, de heer Honnerlage Gretöi de wethouder, de heer Van Westendorp, en het Raadslid, de heer Van der Meer, waren ter plaatse en beschouwden met nog enkele andere belang' stellenden vanaf «de brug" het onheilspellend schouwspel. De brandweer, onder leiding van den commandant, den heer Chr. Krijger, kweet zich behoorlijk van haar taak. Omstreeks 9'/a ure werd zij den brand meester en mocht zij er in slage° dien tot het betrokken gebouwtje, dat geheel uit' brandde, te beperken, zoodat de drijvende stoom' brandspuit «De Mentor", die nog voor het terrein verscheen, geen dienst meer behoefde te doen. De schade wordt door verzekering gedekt. Brand Houtwarenfabriek. I n de fabriek van houtproducten voor huishou delijk gebruik, gevestigd in het pand «Nederland aan de Boterstraat uitkomende aan de Schie, ont stond heden-middag omstreeks 12uur brand- 't Bleek, dat op den bovensten zolder, den tim* nierzolder, waar de 20-jarige knecht Philip Slu1* ters, in het schaftuur was overgebleven, brand was ontstaan. Op dien zolder stond vlak bij de schaafbank ,op een brandend petroleumtoestel een pot met lijm. Plotseling hoorde bedoelde knecht knetteren en zag hij brandende krullen van de schaafbank op den grond vallen. Gevoed door de aanwezige houtkrullen, breidde de brand zich snel uit: oogenblikkelijk stond alles in lichte laaie, zoodat den knecht geen tijd over bleef om te blusschen en hij, gereedschap en kleeren in de steek latende, snel de vlucht moest nemen, fe knecht, die intusschen nog brandwonden over het geheele gelaat bekwam, meende, er een vonk op de schaafbank uit het petroleumstel was gevallen, dat reeds lang van te voren was aangestokenvao overkoken der lijm was, volgens hem, geen sprake, Nadat voor den brand gealarmeerd was, ver schenen spoedig de rijdende stoombrandspuit eü verder blusch- en hulpmateriaal, ladders enz., tel plaatse en werd weldra een stroom van watei over het brandende perceel uitgestort. Betrekke lijk spoedig omstreeks l'/4 uur was dan ook de brand gebluscht, zoodat de drijvende stoomspuit «De Mentor" die nog verscheen, niet behoefde in dienst te worden gesteld. De auto riteiten wij merkten op den Burgemeester efl den wethouder Van Westendorp waren ter plaatse De bedoelde bovenste zolder brandde geheel] uit en enorme waterschade werd geleden. Alles was verzekerd. Gouden jubilé—J. P. Weiter. De vaderlandsche driekleur wapperend van den «ronden molen" nabij den Buitenhavenweg, dee reeds vermoeden, dat daar een bijzonder jubi'e werd gevierd. Werkelijk herdacht dan ook, tege' lijk met het vijftigjarig bestaan van den g'st' handel onder de firma Vrijland, Van den Hoog6^ Co., de heer J. P. Weiter den dag waarop h'J voor een halve eeuw in dienst trad van bedoelde vennootschap, dien hij nu nog als boekhoude1 dient. De vennootschap, eerst begonnen in het pand aan de Kethelstraat, waar later eene sme' derij werd gevestigd, werd later overgebracht na»' het pand aan den Buitenhavenweg, voorheen beken' als de bakkersmolen «De Meiboom" en bleet daar onder de gemeenzame aanduiding «De ronde m°' len" gevestigd. De heer Weiter trad eenige dage11' nadat de vennootschap in de Kethelstraat hai'eIJ werkkring begon, in haren dienst en bleef sedCt onafgebroken bij haar werkzaam. De tegenwoordige vennooten toonden de lang durige trouwe diensten van den jubileerenden boekhouder op prijs te stellen. In het metgr°eI1 en bloemen keurig versierde kantoorlokaal vei' schenen heden-middag omstreeks half twee een'g vennooten met den Directeur, den heerR.A.De Kroei' van Overschie, en werd den door allen hooggeachte11 jubilaris met eene waardeerende toespraak b®t huldeblijk der vennooten aangeboden. Geheel den geest van den letterlievenden jubilaris bestaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2