Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. vallen in de categorie, die blijkens een onlangs genomen beschikking, aan zegelrecht van f0.22£ onderworpen is. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ten einde binnen den wettelijken termijn van eene maand te kunnen overgaan tot de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer ter vervanging van den heer Van Velsen, die einde October zijn ontslag als zoodanig nam, zullen de Staten van Zuid-Holland, aanvankelijk bijeengeroepen tegen 7 December, bij vervroeging vergaderen op Dins dag 29 November. Voor deze vergadering is de Kamerverkiezing aan de orde gesteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 November 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Perpignan. Laagste barometerstand 740.8 te Helder. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige, later tijdelijk afnemende westelijke wind, zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. Vergadering Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", ook nog te dezer plaatse aan de vergadering van de R K. Kiesvereeniging »Recbt, Plicht en Orde", welke heden (Vrijdag)avond 8J ure in het Bondsgebouw wordt gehouden. Een talrijke opkomst zal om het gewicht der te behandelen onderwerpen zeker alleszins ge- wenscht zijn. V arken siuarkt. Onder den invloed van het doorloopend slechte weer had heden de jaarlijksche varkensmarkt een zeer ongunstig verloop. Niet dat er een enkel varken minder ter markt was dan daar in den regel plegen te worden aangevoerd, maar ook de gewone kooplieden, die der varkensmarkt vierende jeugd ter wille zijn, lieten zich ditmaal veelal wachten. Slechts de traditioneele koopman in molentjes en een enkele handelaar in de gebrui kelijke snoepartikelen waren weer op hun post. De varkensmarkt was dezen keer, althans voor zoover wij konden opmerken, niet eens «inge luid". Ook het artikel bodemlooze kruiken schijnt in de duurte der levensmiddelen te deelen- Zij behoeft dus niet uitgeluid te worden trouwens zij luidt zich-zelve uit sinds tallooze jaren. Laadinrichtiag Gasfabriek. Heden-namddag werd door Burgemeester en Wethouders en leden van de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding aan de Gasfa briek alhier de nieuwe laadinrichting bezichtigd. Deze door den directeur ontworpen inrichting is een combinatie van een bestaande met de hand bewogen inrichting en een door electriciteit ge dreven kolenaanvoer, die de kolen zonder menschen- kracht voert van de in de loods geplaatste kolen- breker in het retort. Met deze inrichting kan men op een eenvoudige wijze in bestaande stokerijen overgaan van het ouderwetsche handbedrijf tot het modern mecha nisch bedrijf, welke overgang door de snelle toe neming van het gasverbruik te Schiedam noodig is geworden. De inrichting maakt het mogelijk, zonder ünan- cieele offers, over te gaan tot het drieploegenstel- sel. Terwijl in de stokerijen vooral bij nacht de arbeid belangrijk wordt verlicht. r Voor het arts-examen is te A m- serdam geslaagd onze oud-stadgenoot, de heer C. M. Kleipool R. Jzn. Giste r-m iddag is bijde we d. Trouw borst in de Emmastraat een ruit van het winkeltje stuk geslagen en zijn twee flesschen met brokken weg genomen. De politie stelt een onderzoek in. Gister-avond werd in den winkel van Van Haaften aan het Heerenpad een flesch met gemarioneerde haring ontvreemd. Als verdacht dezen diefstal met andere jongens gepleegd te hebben werd opgespoord de 17-jarige C. J. de L. wonende alhier. De jongen werd in bewaring gesteld. Van morgen woei door denstorm een luik van den kap van den Noordmolen. Er werden geen ongelukken veroorzaakt. UIT SCHIPLUIDEN. Uit Schipluiden wordt gemeld: Het is hier geen prettig baantje burgemeester te zijn. In elke Raadszitting tracht men den burge meester, den heer Musquetier, zooveel mogelijk dwars te zitten, kennelijk met het doel om hem onmogelijk te maken en tot heengaan te dwingen. Er schijnt een veete van jaren her achter te zitten tusschen de familie Musquetier en de veel invloed bezittende familie Ammerlaan. Hoe het zij, Woensdag ging het in den Raad weer ouder gewoonte toe. Op kleingeestige wijze zat men den burge meester te plagen en het talrijke publiek deed braaf mee, lachte den burgemeester zelfs uit als deze iets zeide. Na afloop der Raadszitting kre gen de verslaggevers der «Delftsche Ct." en de ïResb.", die steeds de vergaderingen bijwonen, het te kwaad met een troep van ongeveer 50 opge schoten jongens, die vonden, dat zij «leugens ver kocht" hadden in de couranten. Steenen werden gegooid, zelfs wilde men tot handtastelijkheden overgaan, zoodat de verslaggevers onder politie- geleide de reis naar Delft aanvaardden. UIT ROTTERDAM. In de ziting van den Gemeenteraad vnn gis teren betuigde de heer Knottnerus zijn spijt over het vertrek van een zoo verdienstelijk ambtenaar als de heer Gritters naar Amsterdam. Hij be treurde het, dat door het Rotterdamsche gemeen tebestuur geen stappen zijn gedaan om hem hier te houden en gaf zijn misnoegen te kennen over de wijze, waarop Amsterdam getracht heeft hem daarheen te krijgen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. niet zijn achtergebleven in de waardeering van de verdiensten van den heer Grittersdat B. en W. echter geen aanleiding hadden gevonden nadere aanbiedingen te doen, omdat daardoor de salarisr verhouding zou worden verbroken en dat in het optreden van Amsterdam in deze zaak niets on geoorloofds te vinden was. Van al de punten van behandeling op de agenda voorkomende, was het alleen het slachthuis en de veemarkt-kwestie, welke aanleiding gaf tot een breedvoerig debat, dat in de avondzitting zal worden voortgezet De hoofdkwestie, waar het om gaat, is de vraag of veemarkt en slachthuis moeten verplaatst worden naar een terrein waar directe verbinding met spoor en water te verkrijgen is, dan wel zooals de meerderheid van B. en W. meent op de tegenwoordige plaats kan blijven. De minderheid van B. en W. bestond aanvan kelijk uit de heeren Muller en Hudig. De laatste was inmiddels afgetreden en vormde dus de heer Muller die na een afwezigheid wegens ziekte van ruim 9 maanden gisteren voor het eerst we der in den Raad verscheen alleen de minder heid. Er waren verschillende amendementen inge diend, welke een verplaatsing naar een terrein aan spoor en water gelegen beoogden en Burge meester en Wethouders uit te noodigen zoo spoe-, dig mogelijk voorstellen te doen om een oplossing van het vraagstuk in dien zin te vinden en in middels plannen en begrooting in te dienen van datgene, wat voor het oogenblik geacht moe1 worden als zeer gewenschte tijdelijke verbetering in den bestaanden toestand van veemarkt en abattoir. Gisterenmiddag nu waren de voorstellers dier moties, de heeren Dutilh, Verheul, Visser, Ro bertson en wethouder Muller aan het woord, die allen de groote behoefte aan een plaats, waar directe verbinding met spoor en water te ver krijgen is, op tal van gronden trachtten aan te toonen. In de avondzitting toonde de voorzitter aan, dat voor het slachthuis, voor zoover dit voor de consumptie dient, geen aansluiting aan spoor of water noodig is, dat ook de exporthandel met de tegenwoordige ligging tevreden is en het voor de veemarkt wenschelijk kan geacht worden, ofschoon niet bepaald noodzakelijk. Intusschen waren B. en W. niet onwillig, bij aanneming der motie-Dutilh, zooals gewijzigd door de overneming van het amendement-Muller, de zaak nauwkeurig na te gaan en verdere voorstellen te doen. Nadat voor en tegen nog uitvoerig besproken was, werd de motie met 24 tegen 12 stemmen aangenomen. De Raad verklaarde daarbij, dat aansluiting aan spoor en water gewenscht is, erkende dat het terrein in den Boschpolder daarvoor niet in aan merking behoort te komen, en besloot B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen om een oplossing van het vraagstuk in dien zin te verkrijgen. Daarna werd de vergade ring gesloten. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Vrijdag 11 Nov. 8 u. Bondsgebouw. Vergadering R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde". Rotterdam. Zondag 13 Nov. 2i/2 u. Circus. R'd. Orkest-vereen. Concert Serie B. Maandag 14 Nov. 8 u. Tivoli-Schouwburg Viool avond van George Enesco. De Kustverdediging. De Haagsche briefschrijver van «De Tijd" schrijft aan zijn blad Ons tegenwoordig Minister is een kostelijk Ka binet. Het is niet volmaakt, zooals niets ter we reld, maar in het algemeen, geloof ik, zijn zij, die aan dit bewind hechten, tevreden. Hoe koste lijk echter ook, het zou te kostbaar worden, in dien men alleen veertig millioen zou gaan uitge ven, om de negen mannen, thans achter de groene tafel gezeten, daar te handhaven. Ik kan mij dan ook niet voorstellen, dat een lid der Tweede Ka mer zijn stem zou geven aan het fonds, op grond van een dergelijke overweging, zonder voor zich overtuigd te zijn, dat de uitgave in 's lands be lang dringend wordt geëischt. Het lijkt mij dan ook absoluut onwaarschijnlijk, dat in abstracto Het antwoord op de vraag, of het Ministerie bij eventueele weigering der gelden voor de kustver dediging zal heengaan, eenigen invloed zal hebben op het lot van bet wetsontwerp zelf. Vooropstel lend echter, dat dus deze overweging een invloed kan noch mag hebben op de houding der Staten- Generaal, zoo moet ik toch zeggen, dat ik met de meest mogelijke verbazing in een der rechtsche bladen ik herinner mij niet juist welk heb gelezen, dat een verwerping van het regeerings- voorstel geen ander politiek gevolg zou moeten hebben dan het heengaan van de Ministers van Oorlog en Marine op grond, dat de quaestie der kustverdediging niet in rechtstreeksch verband staat tot de beginselen, waarvoor de kiezers zich hebben uitgesproken. Indien "de Regeering er zóó over dacht, dan oordeelde en veroordeelde zij al lereerst haar zelve en haar politiek. Men mag en moet toch ook van de Regeering aannemen, dat zij niet bij wijze van een beleefdheid, aan haar militaire leden in de aanvraag van 40 millioen berust, maar dat zij, het voorstel daartoe doende, op dit oogenblik, nu geen geld in kas is, diep doordrongen is èn van de noodzakelijkheid der uit gave in 's lands belang èn van de onmogelijkheid haar langer uit te stellen. Zoo zij deze overtuiging niet in zich omdraagt dan, met alle respect voor de politieke richting der heeren, zouden zij zulke slechte roekelooze beheerders zijn van 's lands middelen, dat zij beter heden'dan morgen ver dwenen. Heeft de Regeering die overtuiging echter wel, dan zou zij wel in en in verpolitiekt moeten zijn in den kwaden zin des woords, indien zij er in berustte, dat aan 's lands verdediging onthouden werd hetgeen zij onvermijdelijk en voor geen uitstel vatbaar acht. op grond, dat nu ja tusschen deze uitgaven en haar politieke be ginselen geen direct en rechtstreeksch verband is aan te wijzen. Het lijkt mij zoo vanzelf spre kend, dat bet waarlijk niet in eenig program behoeft te worden neergeschreven, noch bij eenige verkiezing behoort te worden vooruitgeschoven, dat een Regeering, onverschillig van welke poli tieke kleur of richting, staat ol valt met de voor stellen, die zij onvermijdelijk acht in het belang van 's lands defensie. Indien ik dan ook Kamer lid was excuseer de pretentieuze veronder stelling en ik zou geroepen worden om over een voorstel als dit te stemmen, dan stemde ik zeker tegen, wanneer ik wist, dat bij verwerping alleen de militaire ministers zouden aftreden, niet omdat ik wel veertig millioen zou overhebben voor het behoud van negen Ministers, maar niet van twee, maar omdat ik een dergelijke uitgave nooit gerechtvaardigd zou vinden, wanneer het gros der Ministers, die het voorstel indienden, bij het achterwege blijven er van, hun verant woordelijkheid gedekt achten. Ik zou dan ook zeker, na eerst het voorstel te hebben helpen verwerpen, onmiddellijk daarna stemmen voor een motie van wantrouwen in een Ministerie, dat een uitgave als deze' voorstelt, maar niet onmisbaar en niet onvermijdelijk. Wie hierover nadenkt kan, dunkt mij, moeilijk tot een andere conclusie komen. Het lijkt mij dan ook aller- bedenkelijkst. dat inen verband gaat zoeken of leggen tusschen een voorstel als dit en het aan blijven van het Kabinet of het voortbestaan der coalitie, alsof het een beleediging is èn voor de Kamerleden èn voor de Ministers dat zij koopen willen of gekocht willen worden voor millioenen, waar bij beiden slechts één overweging mag gelden 's lands belang en 's lands defensie. Ongelukken. Meldt nten ons uit Oldenbroek Gister had alhier een treurig ongeluk plaats. De landbouwer Willem Kroes Hz. kwam met een wagen, bespannen met 2 paarden, van den weg op Oldhorst en wilde den straatweg oprijden toen Juist de tram, welke om 8.25 uit Zwolle vertrekt, passeerde. Doordat W.K. van de tegenovergestelde zijde reed vanwaar de tram kwam, bemerkte hij deze te laat en werd hij met de paarden door de locomotief gegrepen, en een twintig pas voortge- sleurd. Ernstig in- en uitwendig gekneusd, werd bij naar de woning van den tuinbaas G. J. Schat op Oldhorst gebracht. Niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp werd verleend door Dr. W. S. Ovink, is de voerman aan de bekomen ver wondingen overleden. De beide paarden moesten direct worden afgemaakt. De dubbele moord te Spaarndam. Het aanwezig zijn van een bedrag van f1270 in de anders zoo berooide gemeentekas van Spaarn dam, kon niet anders bekend zijn dan aan per sonen. die wisten hoe juist even voor Zaterdag de bijdragen van rijk en provincie aan den vermoor den ontvanger waren toegezonden. Men zoekt dan ook thans in deze richting. Een homoeopath e. De Duitsche «ho- moeopathe" Minna Seifert brengt te Winschoten heel wat leven in de brouwerij. Zij heeft terecht gestaan voor den kantonrechter, omdat zij wordt beschuldigd van onbevoegd de geneeskunde uit te oefenen, eu voor de airondissements-rechtbank om een huurkwestie. Omtrent deze laatste schijnt zij, volgens de Tel., de opinie van het publiek uit haar omge ving, op haar hand te hebben. De verhuurder van het door haar bewoonde buis had Dinsdag avond de eer «serenade" te ontvangen in den vorm van ketelmuziek, enz De geheele Potte- bakkersstraat was op stelten. Rijks- en gemeen tepolitie hadden handen vól, om de menigte kalm te krijgen en te voorkomen, dat vernielin gen plaats hadden aan de behuizing van den verhuurder. Ketelmuziek en snikhorens maakten een onge kend rumoer in de stille buurt, terwijl dit werd afgewisseld met vuurwerk. Eeu enkele maal moest de politie handelend optreden, doch baldadigheden wist zij te voorkomen. De wintervloed van de Maas is te vroeg gekomen. Niet alleen dat in allerijl in Noor delijk-Limburg het vee van de weiden moest wor den gehaald, ook vele te velde staande gewassen zijn verloren gegaan, omdat op zoo'n hoogen stand zoo vroeg niet gerekend was. !D -e :g e v ;r cc sde s '1' ,a a p ziekte in E u r o- p a. Een Belgisch missionmuis, de eerw. pater Nussbaumer, logeerde dézer dagen bij zijn familie in de omsta eken van Miihihausen. Vaox'diaar be gaf hij zich naar Saveime om een vriend te bezoe ken. Daar werd hij plotseling ziek, hetwelk op zichzélf nu niets bijzonders is. De dokter con stateerde echter, na nauwkeurig' onderzoek, de gevreesde Gcangoleesche slaapziekte. Hét merk waardigste van het geval' is, dat tie eerw. pater Nussbaumér reeds 2 jaar geleden uit Afrika was teruggekeerd, en diat de ziekte dus al, dien tijd noódijg' gehad heeft, om zich in het organisme te ontwikkelen. D e E n,g els che kroo n j u wee 1 e n. Aan dé poorten van den Tower te Londen is een plak kaat aangebracht, mededeelend dat de kroonju- weeien opnieuw naar den Waikefield Tower zijn gébracht en weder door 'het publiek bezichtigd kunnen worden. Gedurende geruimen tijd waren zij op een onbe kende plaats geborgen, daar het noodig werd ge acht de kamer, waar zij tot dusverre bewaard waren, met het oog op de veiligheid te verbou wen. Die verbouwing is thans geschied en wel1 zoodanig, dat menschejjkerwijs gesproken, de kostbaarheden absoluut veilig zijn. |Er is Ié on nieuwe steenen vlloer gelegd en de zware muren zijn nog versterkt. Traliewerk van het fijnste staal omsluit de vitrines, waarin de kostbaarheden uitgestald liggen.Op verschillend® plaatsen zijn kopjes aangebracht; bij een enkele® druk op zoo'n knopje vaït een stalen mantel om de vitrines. Bij de lichtste aanraking van de tralies luiden er bellen dloor den geheeien To wer en bovendien vallen bij een d'rufc op een knopje de zware ijzeren deuren van de kamer automatisch toe. DE PAPENDRECHTSCHE STRAFZAAK. (Vervolg.) Het rapport der phychiaters, gister ter terecht zitting voorgelezen, komt op het volgende neer Allereerst wordt in het rapport begonnen met algemeene beschouwingen omtrent het begrip be trouwbaarheid. Ten eerste intellectueele betrouw baarheid en ten tweede moreele betrouwbaarheid. Na het aangeven der methode van onderzoek komen de deskundigen aan J. van Elk, dien zij noemen den intellectueelen dader van het smaad- en oorzaak van dit geheele proces. Psychologisch wordt hij een zieke genoemd. Hij propageert de opinie dat de politie valsche bekeuringen doet, en doet dat regelmatig opzettelijk en systematisch. Hij beïnvloedt door dit met kracht te verkondi gen, het groote publiek, dat daardoor komt tot een soort van heiligen oorlog. Ten tweede influenceert bij getuigen, deels door zijn amplomb, deels door zijn suggestie. Ten derde verzwakt bij de autoriteit van politie en justitie door de wijze waarop hij zichzelf en anderen door zijn sublieme redeneeringen met verdraaiing van de waarheid en zijn brutaal optreden weet te ont trekken aan verdiende straf. Ten vierde is hij in zijn kwaliteit van rechts kundig adviseur ook de intellectueele dader van allerlei handeling, die door anderen werden ver richt. Met het oog op de groote practische be langen, verbonden aan een goed inzicht en de wijze waarop hij in deze zaak zijn hardnekkigen strijd voerde tegen politie en justitie, laten de des kundigen bespreking volgen van enkele zaken door van Elk begonnen. Zij bespreken de zaak Korver, op 6 April 1909 bekeurd door den veldwachter Maarsman wegens het rijden in de kom der ge meente op een hondenkar. Van Elk beschuldigt later in een adres aan den minister van justitie dezen veldwachter van meineed. De Korver viel later door de mand en verklaarde dat hij wenschte met van Elk nooit kennis gemaakt te hebben. In de zaak Eijkelenboom en Knoppers weer dezelfde methode van bestrijding evenals in de zaak van A. de Heer, waarin hij den veldwachter Bouterse als een leugenaar en meineedige wil karakteri- seeren. De deskundigen trekken de practische conclusie, dat van Elk, steunende op het intact- zijn zijner in engeren zin intellectueele vermogens, door de zekerheid van zijn optreden en de kracht zijner overtuiging op sommige personen een groo- ten invloed heeft, zoodat zich hunne meeningen naar de zijne vormen en slechts een kleine min derheid zich geheel van dien invloed weet vrij te houden. H. Garsthagen lijdt volgens de deskundigen aan gebrekkige ontwikkeling der geestvermogens, aan «imbecilitas". Hij kan niet toerekenbaar wof-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2