Zegelringen Hooistraat 115, ROTTERDAM, Prijsverlaging. N. J. DE BRUIJN, 'Rouwkleeding Dames en Kinderen 'Rotterdam Weduwen-psnsioen-Verzekering. m Nieuw Product DE JONGS DAALDERS GLORIA CACAO zeer krachtig. Deiftsche Roomboter, sterkste, ie teste, k pattelijbte Openbare Proefwasch Zwarte Japonrien Zwarte Blouses Zwarte Rok Ken Zwarte Kinderjurken"; 99 der Gompie IE BIG. WASCHIACHINE, Hoogstraat hoek Spui 99 VERZEKERINGSBANK «Ét Uit de Pers. Advertentiën. De dubbele bedeeling en de gemeentel ij ke autonomie. De sRotterdammer" bevat een artikel over de dubbele bedeeling en »de gemeentelijke autono mie." Het ontwerp van minister Heemskerk tot wijziging van de Armenwet geeft een oplossing van de kwestie der samenwerking tusschen de overheids- en de particuliere armenzorg. Maar vraagt het blad is deze oplossing de goede Tot nu toe was in de Armenwet de dubbele bedeeling, d.i. ondersteunning aan iemand, die reeds door een particuliere of kerkelijke instelling bedeeld werd, verloren maar de praktijk ging vaak tegen dat verbod in. Het nieuwe ontwerp wil nu de vjet in over eenstemming brengen met de praktijk en dubbele bedeeling toelaten. De ^Rotterdammer," en met haar de overige anti-revolutionaire pers is in het algemeen tegen deze dubbele bedeeling, omdat daardoor de par ticuliere liefdadigheid zal verflauwen. Vele Roomsch-Katholieken zijn voor het ver- leenen van subsidie, niet aan de personen, die ondersteuning wenschen, zeiven, maar aan de particuliere en kerkelijke instellingen. De ^Rotterdammer" geeft toe, dat de dubbele bedeeling vele bezwaren heeft, maar vreest, dat bij subsidieering aan instellingen, die dan dus geld gaan uitdeelen uit de overheidskas alsof het haar eigen ware, het verantwoordelijkheidsgevoel zal verzwakken. Wat dan Zijn de bezwaren vraagt het het A. R. orgaan tegen dubbele bedeeling onder alle omstandigheden zoo groot, dat het dan nog beter is, dat de armen, voorzoo ver particuliere liefdadigheid te kort schiet, geheel door het burgerlijk armbestuur worden verzorgd »Het leven zelf wijst ons hier den weg. In de eene gemeente sleefde de praktijk over de wet heen", terwijl elders het verbod der wet toe passing bleef vinden. Waaruit is dit verschijnsel te verklaren Alleen uit het handelen naar ver keerde principes door hen, die tot handhaving van de wet geroepen waren of wellicht ook uit den drang der omstandigheden, die sterker ble ken dan de wet Beginsel en praktijk moeten we beiden in het oog houden. Scherp moge men afkeuren, dat een rekkelijk voorschrift ten gevolge zou hebben het verslappen van den schoo- nen drang der barmhartigheid, zoo dient men toch ook te erkennen, dat een bepaling, die het onmogelijk zou maken te rekenen met plaatselijke of tijdelijke nooden der samenleving, door haar te absoluut karakter eerder afbreuk zou doen aan het beginsel, waarvan zij uitgaat, dan dat zij dit beginsel zou hoog houden. Dit neemt evenwel niet weg, dat het onbe perkt toelaten der dubbele bedeeling als niet bevorderlijk voor den bloei der particuliere lief dadigheid, afkeuring verdient. Bleek het tegen woordige art. 21 der Arwenwet in de praktijk niet te handhaven, in die gemeenten, waar het wèl toepassing vond, trad ontegenzeggelijk de heilzame werking van het verbod aan het licht. Wanneer men tegenover elkander stelt Amster dam eenerzijds en Rotterdam en Den Haag an derzijds, dan moet de vergelijking wel ten nadeele van 'de hoofdstad uitvallen. Daar heeft de dub bele bedeeling, zonder beperking toegepast, de uitgaven voor armverzorging vanwege de gemeente zeer doen stijgen en de klacht, dat de particuliere liefdadigheid meer en meer op de overheidshulp gaat leunen, wordt maar al te vaak vernomen. 's-Gravenhage en Rotterdam toonen daarentegen in haar verzet tegen de invoering der dubbele bedeeling niet alleen dat aan de toepassing van het verbod wel degelijk de hand kan worden gehouden, maar ook dat die maatregel op de milddadigheid eerder een gunstigen invloed heeft. Dat de belangen der armen er onder leden, is immers niet gebleken. Daarom zou het ongetwijfeld te betreuren zijn, indien aan de hier gevolgde handelwijze door een wettelijke bepaling, als thans wordt voorgesteld, de sanctie van den rijkswetgever werd ontnomen- De voorstelling, dat het schrappen van het ver bod der dubbele bedeeling uit de wet eenvoudig is het in overeenstemming brengen van de wet met het leven, gaat dan ook niet geheel op. Ten aanzien van die gemeenten, waar tot nog toe de praktijk anders bleef, zou de voorgestelde wijzi ging vroeger of later nopen de dusver gevolgde gedragslijn te verlaten. Wil men in waarheid de wet aan het leven doen aansluiten, dan schijnt daartoe veeleer de aangewezen weg, om, naast de handhaving van het verbod der dubbele bedeeling, een bepaling op te nemen, krachtens welke aan gemeentenj waar de noodzakelijkheid daartoe blijkt te bestaan, wordt vergund in hare verordening op het burger lijk armbestuur de dubbele bedeeling te veroor loven. Heden overleed te Amsterdamna een langdurig ljjden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze geliefde Behuwd-Zuster Cecilia Johanna Blaauwstra, Echtgenoote van den Heer H. J. LANGE- WEN, in den ouderdom van bijna 60 jaar. Namens de Familie J. M. LANGEWEN, Pastoor. Schiedam, 10 November 1910. Eenige en algemeene kennisgeving Kerknieuws. in prijzen van f2.25, 2.50, 2.75, enz. Alléén bij K. EBLEI, Binnenweg 58a, Rotterdam, recht tegenover »De Zon". Art. 21 van de wet tot regeling van het armbestuur: nGeen burgerlijk bestuur mag onder stand verleenen aan armen, dan na zich, voor zooveel mogelijk, te hebben verzekerd, dat zij dien niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kunnen erlangen, en dan slechts bij volstrekte onvermijdelijkheid". b\j de Goudsehe Wagenstraat. vx On t vangen :Najaars-,'Winter- en Kinder- goederen. Luiermand- en Doopgoederen. Fluweelen Mantels vanaf ft 2.75. (227) Eerste kwaliteit 75, 80 ets. per 7s KG. Prima Kuudrookvleescli, 22 ets. Zeer fijne WESTFAALSCHE ROOKWORST, gekookte 14 ets. per ons. De echte Frankfurter Kn akworst verki ijgbaar 'Aanbevelend, Telef. 305. Broersvest 81. Weemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. Hommel's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd, Uw eetlust wordt flinker uw zenuwstelsel versterkt de loomheid ver dwijnt en heel spoedig zult gij U licha melijk prettig gevoelen. Waarschuwing 1 Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. Hommel. Tot prior van het klooster der eerw paters Dominicanen aan de Oldenbarnevellstraat te Rot terdam is herkozen de zeereerw. pater P. A. Uijen- is do 0e kuip is ONVERWOESTBAAR teakhout. Het raderwerk, dat geheel op kogels loopt, van onbreekbaar gereedschapsstaal vervaardigd. Scheuren, slijten ot roesten is totaal onmogelijk. Naboenen, nazien of bleekpoeder ge heel onnoodig. Wascht alles zuiver schoon in vijf minuten. Veel gezonder daar ze geen vuile dampen uitlaat. Veel zindelijker Uw wasch in eigen huis te doen. Betaalt zichzelve in korten tijd doordien Uw goed niet slijt en Uw tijd en arbeid uitspaart Twee jaar schriftelijke garantie. A contant en op afbetaling «eer gemakkelijke conditiën. lederen DINSDAG van 2 tot 4 uur in het Depöt Groote Markt 23, SCHIEDAM, waartoe iedere huisvrouw in baar eigen belang wordt uitgenoodigd em de machine in werking te zien. Steeds groote keuze its ALLE MATEN. Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente. Opgericht 1862. Gevestigd te ZEIST. Fen man, oud 35 jaar, wenscht, dat na zijn overlijden aan zijn vrouw, die 30 jaar oud is, zoolang zij leeft, een rente van f400.'sjaars, betaalbaar io driemaandelijksche termijnen, zal worden uitgekeerd. Hij betaalt hiervoor f 106.'jb» per jaar. Maakt hij de bepaling dat, ingeval zijn vrouw vóór hem komt te over* lijden, de betaalde jaarpremiën op één na terugbetaald zullen worden, dan be draagt de jaarpremie f 146,12. 1 ■Ag*. rt,»; WV? vCrl heeft een aangenamen, gcurigen cacaosmaak en is daarbij JPer 7j kilo-bus f l.OO 74 kilo-bus -0.55 Vlo kilo-bus - 0.25 HEEFT U reeds het extract in vasten vorm ge probeerd en de BLOKJES a 2è ets. geproefd Deze geven een kop heer lijke bouillon. KOSMOS ♦I* 91. VC.-1 .«■91 .«.91 ja» .«,91 0X0 Bouillon-Blokjes. CIBIL*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 4