nathsTlTTilitie. Be Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de natenoeraen in deze ge rente wonende miliciensverlofgangers van de 'ichting 1910 worden opgeroepen om krachtens art- 109 der Militiewet 1901, op 1 December a.s., °nder de wapenen te komen bij hun korps en in iloiieert op.ie misdaad vergelding. fiiene.ScMeiaule Conrant met irratis Mastel ZoitapM prijs 10 c. p. f eet, f 0.15 p. mi, fl.35 p. 3 mi. Zaterd ag 12 No v. 1910 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 9865. Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. een onderwijzer Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Oproeping van T erlofgangers in werkelijken dienst. garnizoensplaats achter elks naam vermeld OERARDUS JOHANNES VAN DEN HEUVEL, behoorende tot het 3de Regiment Infanterie, 1ste Bataljon, garnizoensplaats Bergen-op-Zoom JOHANNES BURGER, en JOHANNES VAN VOOREN, behoorende tot het 3de Regiment Infanterie, 3de Bataljon, garnizoensplaats Bergen-op-Zoom CHRISTIAAN VEENENDAAL, behoorende tot het 6de Regiment Infanterie, 1ste Bataljon, garnizoensplaats Breda JAN EEUWIJK, behoorende tot. het 6de Regiment Infanterie, 3de Bataljon, garnizoensplaats Breda JAN VAN UNEN, behoorende tot het 10de Regiment Infanterie, 4de Bataljon, garnizoensplaats Haarlem, FREDERIK CASPER MARKS, en JAN FREDERIK SCHEFFER, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Ja gers, 3de Bataljon, garnizoensplaats 's-Gra- venhage HENDRIKUS CORNEL1S REIJGERSBERG, behoorende tot het Regiment Grenadiers en Ja gers, 4de Bataljon, garnizoensplaats 's-Gra- venhage JURRIAAN APON, MARINUS KOOIJ, en i JOHANNES LEENDERT DE PATER, behoorende tot het 3de Regiment Vesting Artil lerie, 6de Compagnie, garnizoensplaats Go- rinchem. Be hierboven genoemde miliciens-verlofgangers boeten zorg dragen, dat zij zich, ieder op den v°or hem aangegeven dag, uiterlijk te 4 uur na middag in unifprm gekleed en voorzien van hun Verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun Vertrek met groot-verlof medegegeven voorwerpen van kleediug en uitrusting, bij hun korps aan melden. Be verlofgangers, die alleen per spoor of tram- Weg moeten reizen en in wier zakboekje aanwe- is een op wit papier gedrukt en met roode inkt ingevuld vervoerbewijs, begeven zich recht reeks naar het station van vertrek en stellen Mdaar hun zakboekje ter hand aan den stations beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen be- 'ast. Be verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aan gezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende l'er spoor- of tramweg, een gedeelte van het tra int moeten afleggen per stoomboot, of die niet ln het bezit zijn van een vervoerbewijs, ingericht °m daarop van het station van vertrek naar de Plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik 'jmken, moeten zich ten minste vier werk- dagen vóór hun vertrek naar het korps, aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) aanmelden ten mnde aldaar in het bezit te worden gesteld van de ^ereischte vervoerbewijzen. Het is noodig, zich ten minste een half uur v°°r het vertrek van den trein of de tram aan 'e£ station te bevinden. Ingeval ziekte of gebréken de opkomst van een Ve,'lofganger mochten verhinderen, moet hiervan mod ra doenlijk aan bovengenoemde afdeeling Mi- htie worden overgelegd eene gelegaliseerde ge neeskundige verklaring, welke op ongezegeld pa- P'er kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt 'ij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan de oproeping, wordt na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig Het niet ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tót opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EEN 1G en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Den verlofgangers die zich als kostwinners on misbaar achten voor het gezin waartoe zij be hooren en op grond daarvan meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van onthefiing van bovenbedoelden werkelijken dienst, of van eene geldelijke vergoeding, wordt medegedeeld, dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld papier kunnen worden geschreven en door de belang hebbenden eigenhandig moeten zijn geteekend behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, indien ontheffing en aan Zijne Ex cellentie den Heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt en dat het in het belang van den verzoeker is, die aanvragen enkele weken vóór de opkomst onder de wapenen in te zenden. Schiedam, 12 November 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HQNNERLAGE GRETE.' Aan de openbare school E, te Schiedam (Hoofd de heer M. Martens) wordt gevraagd: met akle vrije- en ordeoefeningen. Het bezit der akte handteekenen strekt tot aan beveling. De aanvangsjaarwedde van f550 wordt ver- hoogd voor de akte vrije- en ordeoefeningen metf-o. voor de akte handteekenen met f'50. voor de hoofdakte met f 200. en voor 2, 4, 6, 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst hij het lager onderwijs met f'50 voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19- en 22-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f50 voor ieder tijdvak. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 20 Novem ber a.s. Bij zijn voornemen om te citeeren uit het rapport-Liefrinck, wordt spr. door den voorzitter gewezen op het ongeoorloofde van het doen van aanhalingen uit geheime stukken. Ook de min. is tegen dit citeeren. De Minister zegt, dat men zich in Indië wel met de Zondagsrust, niet met met de Zon dagsheiliging mag inlaten. De wensch om deze circulaires bij ordonnantie uit te vaardigen, zal de min. overbrengen aan de Ind. Reg. De min. zal den gouv. van Atjeh aanschrijven meer te telegrafeeren. Van de werking van het passen- en wijken- stelsel zullen verdere maatregelen afhangelen. De min. belooft vooruitstrevend te zullen zijn in die verdere regeling evenals de Ind. Regeering dat zijn wil. De alg. beschouwingen zijn daarmede geëindigd. Daarna begon de bespreking van Hoofdstuk 2 (uitgaven in Indië). Bij de 2de afdeeling (depar tement van justitie) bepleit de heer D u ij s (S D. A.P.) meerdere drukpersvrijheid en strafbepa lingen tegen den woeker. Voorts dient het ge tuigenverhoor in strafzaken te worden gewijzigd. Eindelijk keurde hij het ontslag af, gegeven aan den president van den landraad te Indramajoe. De minister antwoordt, dat een wijziging van het regeeringsreglement voor meerdere druk persvrijheid niet in overweging is. Een "Woeker- wet is voor Indië niet in te voeren. De algemeene beraadslaging over de 2de afdee ling wordt gesloten en de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen. beide beenen werden afgeknepen. Ook inwendig kreeg het kind zulke verwondingen, dat het spoe dig overleed. 230) Het kind is... George Darier, uw tegen- U°ordige advocaat... Het kartonnen paardje, 'etwelk gij hier opmerkt, is eveneens niet door bedacht. Integendeel, op het oogenblik der Vangenneming speelde George daarmede. k 7 Aldus, riep Garaud met buitengewone °elbloedigheid en zelfbeheersching uit i Bat is dus de vrouw, die Lucien Labroue 'jwees heeft gemaakt dp tienne Castel antwoordde op uiterst bedaar- inn, toon, (jie niet in het minst verried, wat er bem omging. 7 ^ai mijnheer. Ven kalm vervolgde Joris Garaud Bij zult moeten toestemmen, dat het een pij'berling geval is, dat haar geleid heeft op de waar gij juist waart. 2eidg kunstenaar wigb zich zelf te bedwingen en bisrh *n waai'Ueid, sommige toevallige omstan- °beden schijnen ons vreemd toe. SeV Caen Labroue had slechts oogen voor het iaat van Jeanne Fortier, terwijl George de TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 11 Nov, (SlotL De heer De Stuer s wenscht nadere inlich tingen over de kosten van den Gajoeweg en vraagt, waarom de lokale fondsen niet onder controle van de Rekenkamer staan. Spr. protesteert nogmaals tegen gruwelen in Atjeh. De heer De Meester wil meer telegrafisch bericht van de Indische regeering en bespreekt de circulaires. De heer Colijn wijst er op, dat er nog Neder- landsche onderdanen in Indië in hun vrijheid van beweging worden beperkt. De circulaires hadden bij ordonnantie moeten zijn geregeld. In spr.'s gezegde over opiumge- gebruik is geen beginsel-verschil mee «Ons Program." De heer Bogaardt blijft de Heilsleger-cir- culaire betreuren en zal er op terug komen. Spr. wil een onderzoek naar den godsdienst van den Javaan. De heer T y d e m a n houdt vol, dat bij de Zon dagsrust-circulaires door den G.-G. niet met beleid is gehandeld. De zaak is gevaarlijk, daar de inlanders er ontevreden door zullen worden. De heer Bos sluit zich bij den heer Tydeman aan. Hij vraagt voorts openbaarmaking der rap- porten-Liefrinck en een beter systeem voor het opmaken der begrooting. De heer Vliegen wil ook openbaarmaking der rapporten-Liefrinck. Hij betreurt het, dat alleen hooge Chineezen volkomen vrij zijn. De heffingen door de lokale raden moeten de inlan ders van betaling vrijstellen. Dat de minister van productieve werken geen ingenieur vinden kan, verbaast spr. De heer Thomson repliceert en vraagt uit drukkelijk antwoord, of met de in de Zondags rust-circulaires bedoelde ambtenaren ook de in- landsche bedoeld worden. zijne niet kon afwenden van dat van mevrouw Darier, die hij dacht dat zijne moeder was. Lucien riep eensklaps uit Ik merk zekere overeenkomst op, die mij treft... Etienne Castel, die zijn doel geen oogenblik uit het oog verloor; zeide snel Die van Jeanne Fortier met het jonge meisje, dat gij kent, juffrouw Lncie, nietwaar? Die gelijkenis heeft niets verwonderlijks, daar Lucie hare dochter is... Ik spreek over eene andere gelijkenis. Ik dacht aan eene vrouw van ruim vijftig jaren... Woont zij te Parijs? Ja, ik geloof reeds sedert lang. Vroeger woonde zij te Alfortville, waar zij, zooals zij mij gezegd heeft, mijn vader gekend heeft... Wat deed zij toen?... Wat zij heden nog doet... Zij brengt brood rond... En hoe heet zij Lize Perrin. Paul Harmant, die, zonder het zelf te willen, zeer veel belang stelde, zeide in zich zelf: Ziedaar een schilderij, die te veel herin neringen opwekt... Zij moet mij toebehooren. Hij deed pogingen om het te koopen, maar stuitte op den onwil van George, die het van Etienne ten geschenke had gekregen en er een heilige herinnering in zag- Ik begrijp het en ik waardeer het, ant woordde Garaud, maar daarom vind ik het niet Een 100-jarige. Mej, GoemansCoene- gracht te Vlissingeu hoopt den 19n November haar lOOn verjaardag te herdenken. Een snij par tij. Men meldt uit Rijssen De gevolgen van de onlangs gehouden snijpartij zijn niet zoo ernstig als het zich eerst liet aan zien. De gewonde S. is reeds in zooverre her steld, dat hij spoedig zijn werkzaamheden weer kan hervatten. De gebr. W. zijn, na aan den officier van justitie te Almelo bekend te hebben voorloopig weer op vrije voeten gesteld. De storm. Tijdens het stormweer zijn gister nacht twee, in het zoogenaamde Krabbersgat, in de Zuiderzee, bij Enkhuizen, voor anker liggende tjalkschepen losgeslagen en gestrand. Van de eene tjalk, «Confiance", schipper R. Danhog komende van Rotterdam, met een lading rogge, bestemd voor Gorredijk, was de schipper gisteravond met de twee oudste dochters om proviand de stad ingegaan en keerde niet op zijn vaartuig terug. Zijn vrouw met vier kinderen, waarvan het oudste 12 jaar en het jongste 3 maanden oud is, bleef in het noodweer zonder mannelijke hulp den geheelen nacht alleen op het vaartuig achter. Dat haar man niet terugkeerde, deed haar vermoeden, dat deze met de twee kinderen in de sloep was omgeslagen en verdronken. Te ruim middernacht sloeg het vaartuig van het anker los. Het was toen vrijwel aan wind en golven prijsgegen, en strandde ten slotte tegen den voet van den Zuider- dijk. Op het van dit vaartuig gemaakte alarmj vertrok de kapitein met de sleepboot «De jonge Jan", om hulp aan te bieden. Het gelukte de kranige bemanning, de in levensgevaar verkeerde vrouw en vier kinderen van het reeds vol water loopende tjalkschip te redden. Bij het aanbreken van den dag bleek, dat de schipper met zijn twee oudste dochters aan den wal waren geleven, aan gezien men, hoewel men daartoe pogingen had aangewend, met de sloep onmogelijk het vaartuig had kunnen bereiken. Door de vereeniging tot redding en het verleenen van hulp aan schip breukelingen, is in hun eerste behoefte aan onder dak en kleeding voorzien. De geheele visschersbevolking is bijna bezig om het gestrande vaartuig te lossen. Er bestaat wel kans het vaartuig te behouden. Te zes uur in den morgen bleek dat een tweede vaartuig, het tjalkschip «Vertrouwen", schipper R. Bos, van Hoogezand, eveneens met rogge geladen, en komende van Rotterdam, op een der leidammen van het Krabbersgat was geslagen. Te ruim acht uur is dit vaartuig door de sleep boot «Vooruit" vlot gemaakt en behouden in de haven te Enkhuizen gebracht. Ongelukken. Te Hoeksmeer, onder Lop- persum, hadden eenige schoolkinderen de onvoor zichtigheid zoo nabij een in werking zijnden windmotor te komen, dat het 9-jarig zoontje van den timmerman H. Knol werd gegrepen, met het gevolg, dat hem door den werkenden staaldraad Een «run" op een Londen sche bank. In verband met een kwaadwillige, ano niem opgestelde circulaire heeft gister op de Birkbeck-Bank een «run" plaats gehad. Deze bank heeft een groot maatschappelijk kapitaal en een zeer groot aantal deposito-houders, die gister morgen «queue" maakten voor de deuren der Bank, houderd yards lang. Allen werden geregeld uitbetaald. Nader wordt gemeld Massa's van depositohouders, die de geheele straat vaak blokkeerden bij hun wachten op de gelegenheid, om hun gelden op te vragen, ont trokken gister hun geld aan de Birkbeck Bank, Deze paniek was veroorzaakt door ongegronde geruchten, welke de ronde deden, als zoude de bank betrokken zijn bij de onlangs gefailleerde Charing Cross Bank. De Birkbeckbank, bleek echter in staat, alle opgevraagde deposito's cou lant terug te betalen. Desniettegenstaande bleef het gedrang van de depositohouders onverpoosd aanhouden en belegerden zij den ingang. Nadat gistermiddag het sluitingsuur van de bank geko men was, wilden velen er blijven overnachten. De paniek werd eindelijk zoo groot, dat de Bank van Engeland het bestuur van de Birkbeck Bank machtigde bekend te maken, dat de Bank van Engeland bereid was desnoods hulp te verleenen. Andere bankinstellingen verklaarden zich eveneens daartoe bereid, maar de Birkbeck Bank verklaarde, dat deze aanbiedingen onnoodig waren, daar zij in staat was, alleen de paniek van de inleggers het hoofd te bieden. minder treurig, dat zulk een schoon werk mij ontsnapt... Doch, laten wij daarover niet langer spreken... Thans, mijne heeren, hoe zoudt gij erover denken, voor het etensuur gaat slaan, nog een toertje door het bosch te gaan doen De drie mannen juichten het voorstel toe en juist op dat oogenblik kwam de kamerdienaar binnen, om te zeggen, dat juffrouw Marie het rijtuig had teruggezonden. Dat komt goed uit... zeide de millionnair. Wij behoeven nu niet te zoeken naar een huurrijtuig, dat ons alle vier kan bevatten. De vier mannen verlieten het atelier en stap ten in den landauwer, die hen voor de deur in de Assasstraat wachtte. De vurige paarden voerden het gezelschap vlug naar het bosch van Boulogne. XXII. In de Murillostraat zou het eten te zeven uren opgediend worden. Te half zeven reed de landauwer, die uit het bosch teruggekomen was, de binnenplaats op. Marie stond met een gelaat, dat schitterde van vreugde op de hoogste trede van het bordes. Zij scheen in enkele uren de helft der krach ten, die zij sedert hare komst te Parijs verloren had, te hebben teruggewonnen. De maaltijd was vroolijk, ofschoon nu en dan wel eens gedwongen, vooral wat Paul Harmant, Lucien en Etienne betreft. Na het eten gingen de aanwezigen naar een De Pers en hetgemeentebestuur van Rechlinghausen. De hoofdredacteur van een blad in de Duitsche stad Rechlinghausen was bij besluit van B. en W. dier gemeente voor den duur van een jaar van d» perstafel in de zit tingzaal uitgesloten. Op het protest van den journalist werd dit besluit een paar dagen geleden door den regeeringspresident opgeheven. Bij wijze van wraak liet de burgervader van het stadje daarop aan de redacties van alle Recklinghauser kranten meededeelen, dat hij den persmannen voortaan geen bijzondere plaats meer kon verschaf fen in de gemeenteraadszaal. Welke oekase de journalisten beantwoordden met het moderne strijdmiddelzij staken en hebben eenparig besloten, geen woord meer te schrijven over de wijsheid, die den monden der vroede vaderen ontstroomt, voor en aleer het besluit van den burgemeester weder is ingetrokken. Engelsche millionairs. Engeland, heeft, evenals Amerika, zijn groote geldvorsten. Daarvan hebben wij nu de volgende staaltjes Verleden jaaroverleed teLonden de 91-jarige Engel sche millionnair Charles Morrison, een zakenman, die in 1857 van zijn vader een vermogen van f 12.000.000 erfde, dat door den zoon aardig werd vermeerderd. Bij zijn dood werd de waar de zijner nagelaten bezittingen op f 79.999.999 geschat. Doch zij bleek veel grooter te zijn, en werd nu pas gezworen niet minder dan f 431.239.992 te hebben bedragen. klein salon, waar koffie en likeuren en kook- benoodigdheden klaar stonden. Ongeveer tien uur 's avonds liet Paul Harmant papier, pennen en inkt brengen, plaatste George Darier voor een tafeltje, ging naast hem zitten en zeide tot hem Mijn waarde advocaat, ik verzoek u de goedheid te willen hebben het ontwerp van een contract op te maken, dat ik morgen aan mijn notaris zal geven en hetwelk we binnen veertien dagen zullen teekenen... De jonge man nam een pen ter hand. Voor alles, zeide Etienne Castel, moet gij den naam van den vader der aanstaande, dien van de bruid zelve en dien van den bruidegom opschrijven... Volkomen begrepen. Mijn waarde cliënt, wilt gij zoo goed zijn mij uw burgerlij ken stand voor te zeggen De millionnair dicteerde: „Paul Harmant, zoon van Césaire Harmant en van Désirée-Clara Soliveau, zijne echtgenoote beiden overleden geboren te Dyon, Cóte d'Or, den 21 April 1832 weduwnaar van Noémi Mor timer, geboren te New-York in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikawerktuigkundige van beroepgrondbezitter wonende te Parijs in de Murillostraat.... Etienne Castel luisterde met aandacht en had zich voorgenomen alles nauwkeurig te onthou den. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5